چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹ / 15 July, 2020
اختلال در بورس
اختلالات بورسی چه دلیلی دارد؟
۱۰ ساعت قبل / اختلال بورس / بازار سرمایه / خرید سهام / معاملات بورس
اختلالات بورسی چه دلیلی دارد؟
برخی سهامداران معتقدند رفتار ناظر بازار در بورس تهران بر خلاف سیاست‌‌های حمایتی دولت و مجلس مبنی بر ضرورت حمایت از توسعه جریان معاملاتی سهام است که چنین رفتاری علاوه بر اینکه ریسک بازار را افزایش می‌دهد می‌تواند اختلال جدی در نقدشوندگی بازار نیز ایجاد کند. نوشته اختلالات بورسی چه دلیلی دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۲۲ ساعت قبل
شیفتی شدن معاملات بورس، آری یا نه؟
تداوم اختلال درهسته معاملات بورس تهران در نهایت کار را به شیفتی شدن معاملات کشاند. ظاهرا با توجه به هجوم متقاضیان برای خرید سهام و افزایش تعداد کدهای معاملاتی دیگر سامانه معاملات بورس، توان به دوش کشیدن این حجم از بار را ندارد؛ درنتیجه مسوولان بورس مجبور شده‌اند با شیفتی شدن معاملات از ادامه بحران جلوگیری کنند. سیاست‌گذاران بازار سرمایه در شرایطی برای مدیریت این وضع پیچیده به چند شقه کردن معاملات رو آورده‌اند؛ اما شیفتی شدن ساعت معاملات نیز مشکلاتی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است. اینکه آیا با چند شیفت شدن ساعت معاملات می‌توان بازار سرمایه را مدیریت کرد و جلوی سرگردانی و بلاتکلیفی فعالان بازاررا گرفت، موضوعی است که کارشناسان بازار سرمایه اظهارنظرهای مختلفی درباره آن می‌کنند. «دنیای اقتصاد» …
تصمیمات عجیب و بی‌نتیجه سازمان بورس برای کاهش اختلال / نمادهایی که قربانی می‌شوند
۳۲ ساعت قبل / اختلال در معاملات / بازار سهام / بورس / سازمان بورس
تصمیمات عجیب و بی‌نتیجه سازمان بورس برای کاهش اختلال / نمادهایی که قربانی می‌شوند
در روزهایی که اختلال در سامانه معاملات بورس و فشار عرضه در نمادهای کوچک بسیاری از سهامداران را نگران کرده است، سازمان بورس برای حل مشکل اختلال به ابتکارات عجیبی دست می‌زند. نوشته تصمیمات عجیب و بی‌نتیجه سازمان بورس برای کاهش اختلال / نمادهایی که قربانی می‌شوند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
فراز و فرود شاخص کل در مرز ۱.۸ میلیون/ معامله نمادها در دو بازار
۳۳ ساعت قبل / بورس / فرابورس / سامانه معاملات بورس / شاخص کل بورس / هسته معاملات بورس
فراز و فرود شاخص کل در مرز ۱.۸ میلیون/ معامله نمادها در دو بازار
شاخص کل بورس امروز اگرچه نسبت به معاملات دیروز از رشد بیشتری برخوردار بود، اما دو موضوع اختلال هسته معاملات و افزایش صف فروش، از فشار رشد شاخص جلوگیری کرد.
۴۶ ساعت قبل
هسته خیلی خسته
اختلال سامانه‌ معاملاتی کارگزاری‌ها کم صدای سهامداران را درآورده بود که تکرار اختلال هسته معاملاتی بورس نیز آنان عاصی کرده است. این اختلال که دیروز موجب کندی روند معاملات شد، صدای کاربران در فضای مجازی را درآورد. یکی از این کاربران به گزارش چاپ شده در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» درباره به روز نبودن سیستم معاملاتی کارگزاری‌ها اشاره کرد و نوشت: «امروز هم سامانه‌های معاملاتی در بورس با اختلال جدی مواجه شده‌اند، هرچند کارگزاری‌ها عموما اشکالات هسته معاملات را عامل بروز مشکل می‌دانند اما گزارش «دنیای اقتصاد» نشون میده سامانه‌های آنلاین ضعیف کارگزاری‌ها سهم بالایی در اختلال‌های اخیر داره.» یکی از دنبال‌کننده‌های این کاربر در پاسخ به او نوشت: «نه بابا کارگزاری‌ها مشکل دارن.
غول‌های بورس شاخص را مثبت کردند / سبزپوشی بازار سهام در روز اختلال سامانه معاملاتی
۲ روز قبل / بازار سهام / بورس / پایان بورس / پایان بورس امروز / شاخص کل
غول‌های بورس شاخص را مثبت کردند / سبزپوشی بازار سهام در روز اختلال سامانه معاملاتی
در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل اگر چه با رشدی ۳۴۰۰ واحدی به کار خود خاتمه داد اما افت شاخص کل هم‌وزن حاکی از بیشتر بودن فشار عرضه از تقاضا داشت. نوشته غول‌های بورس شاخص را مثبت کردند / سبزپوشی بازار سهام در روز اختلال سامانه معاملاتی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
افت ۱۱ هزار واحدی شاخص در کمتر از یک ساعت / اختلال در سامانه معاملاتی بورس ادامه دارد
۲ روز قبل / بازار سهام / شاخص کل / شروع بورس / شروع بورس 23 تیر
افت ۱۱ هزار واحدی شاخص در کمتر از یک ساعت / اختلال در سامانه معاملاتی بورس ادامه دارد
در آغاز معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس در حالی با افتی ۱۱ هزار واحدی مواجه شد که اختلال در هسته معاملاتی موجب کندی روند معاملات شده است. نوشته افت ۱۱ هزار واحدی شاخص در کمتر از یک ساعت / اختلال در سامانه معاملاتی بورس ادامه دارد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اختلال شدید در هسته معاملاتی بورس
۲ روز قبل / اختلال در سامانه معاملاتی / بازار سهام / بورس
اختلال شدید در هسته معاملاتی بورس
در جریان معاملات امروز بازار سهام، اختلال در سامانه معاملاتی بورس موجب شده تا سفارشات با تاخیر چند دقیقه‌ای ارسال و ثبت شود. نوشته اختلال شدید در هسته معاملاتی بورس اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
چرا سامانه‌های بورس هنگ می‌کنند؟
۲ روز قبل
چرا سامانه‌های بورس هنگ می‌کنند؟
دغدغه سهامداران درباره تاب نیاوردن سیستم معاملات افزایش یافته است. افزایش کدهای معاملاتی و علاقه عموم مردم به سرمایه‌گذاری در بورس از سویی و الزام دولت برای افزایش تعداد عرضه‌های اولیه از سوی دیگر موجب شده در کنار اختلال هسته معاملات بورس، سامانه‌های معاملات آنلاین شرکت‌های کارگزاری نیز با اختلال بیشتری مواجه شوند.
توقف نمادهای پرتقاضا در جریان معاملات بورس تا کی ادامه دارد؟
۳ روز قبل / اختلال در بورس / بورس / سامانه معاملاتی / شاخص کل / شستا
توقف نمادهای پرتقاضا در جریان معاملات بورس تا کی ادامه دارد؟
در جریان معاملات بورس دو روز نخست این هفته مدیریت عملیات بورس به منظور کاهش فشار بر سامانه معاملاتی به صورت مقطعی معاملات برخی نمادهای پرتقاضا را متوقف کرد. نوشته توقف نمادهای پرتقاضا در جریان معاملات بورس تا کی ادامه دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۳ روز قبل
معامله‌گران قربانی هسته ضعیف
سامانه بر خط معاملات مدت‌هاست که دیگر بر خط نیست. در دادوستد‌‌های نخستین روز هفته بورس اوراق بهادار تهران معامله‌گران شاهد اختلال شدید در هسته معاملاتی بودند. سهامداران بورس تهران در حالی نخستین روز کاری خود را شروع کردند که سفارش‌های خرید و فروش‌ آنها با تاخیر طولانی مدت در سامانه معاملات به ثبت می‌رسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»،‌ ارزش معاملات خرد بورس طی روز شنبه در رقمی بالغ بر 15 هزارو 310 میلیارد تومان قرار گرفت که کاهش 30 درصدی نسبت به روز کاری قبل را نشان می‌داد که عمده دلیل آن را شاید بتوان ضعف هسته معاملاتی عنوان کرد.
کلافگی در صدور بیمه نامه، شاهکار جدید صنعت بیمه/ مسئول کیست؛ فناوران خبره یا مدیران خبره صنعت بیمه؟
۴ روز قبل
کلافگی در صدور بیمه نامه، شاهکار جدید صنعت بیمه/ مسئول کیست؛ فناوران خبره یا مدیران خبره صنعت بیمه؟
این روزها، بیمه گران برای صدور بیمه نامه و ارائه خدمات به مردم با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند. مشکلاتی که نمونه آن را در معاملات بورس و اختلال در هسته معاملات نیز می‌توان مشاهده کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
جنگ رنگ‌ها در بورس؛ سرخ یا سبز
پس از رشد پرشتاب شاخص سهام در هفته گذشته و ثبت رشد 6/ 13 درصدی این نماگر، معاملات روز شنبه در بورس تهران از روند یکدستی برخوردار نبود. فشار عرضه در قریب به اتفاق سهم‌ها به اصلاح 4/ 0درصدی شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، انجامید. هرچند به واسطه رشد سهام گروه‌های بزرگ کالایی با تداوم ورود سرمایه‌های خرد شاخص کل با رشد 5/ 0 درصدی، ارتفاع جدیدی را فتح کرد. در این میان برخی اختلال در سامانه مرکزی معاملات و برخی دیگر شایعه اخذ مالیات از عایدی سرمایه را عامل فشار بر قیمت‌ها عنوان کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
پیشنهاد بازداشت سلطان اختلال هسته بورس
اختلا‌ل‌ها در هسته معاملات در حال تبدیل شدن به یک اتفاق عادی است. دیروز هم مثل روزهای قبل، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از ضررهایی که به‌واسطه اختلال در هسته معاملاتی به آنها تحمیل شده بود نوشتند. عده‌ای هم در اظهار نظرهایشان رئیس‌دولت را خطاب قرار دادند که مدام در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایش مردم را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کند و از تمام زیر‌مجموعه‌هایش می‌خواهد که بورس را سرپا نگه‌دارند اما در عمل هیچ کار مثبتی برای زیرساخت‌ها نکرده است.
روایت مردم از مشکلات عرضه اولیه سیتا/ این هفته هم مشکلات تکرار می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / اختلال در بورس / اختلال در کارگزاری / بازار سهام / بورس / سهام / سیتا / عرضه اولیه / عرضه اولیه وسیتا / کارگزاری آگاه / کارگزاری مفید
روایت مردم از مشکلات عرضه اولیه سیتا/ این هفته هم مشکلات تکرار می‌شود؟
عرضه اولیه سیتا با انتقادات بسیاری همراه بود؛ انتقاداتی که نشان می‌دهد علی‌رغم انجام فرایند خرید و کسر پول از حساب برخی سهامداران،‌ هیچ سهامی در پرتفوی آنها وجود ندارد. اما مشکل از کارگزاری‌هاست یا سامانه دریافت سفارش‌های سازمان بورس؟ نوشته روایت مردم از مشکلات عرضه اولیه سیتا/ این هفته هم مشکلات تکرار می‌شود؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
دلیل اختلال کارگزاری‌ها چیست؟ / انحصار بلای جان سهامداران!
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / آگاه / بورس / کارگزاری / مفید
دلیل اختلال کارگزاری‌ها چیست؟ / انحصار بلای جان سهامداران!
گزارش عملکرد کارگزاری‌ها در بورس نشان می‌دهد، یک سوم کل معاملات بورس در اردیبهشت ماه امسال در دو کارگزاری مفید و آگاه انجام شده است. نوشته دلیل اختلال کارگزاری‌ها چیست؟ / انحصار بلای جان سهامداران! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بورس در روز عرضه اولیه سیتا چه وضعیتی داشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / تحلیل بازار بورس / تحلیل بازار بورس امروز
بورس در روز عرضه اولیه سیتا چه وضعیتی داشت؟
در روزی که عرضه اولیه سیتا با اختلال در شبکه پرداخت سیستم بانکی و سیستم معاملاتی برخی از کارگزاری‌ها همراه شده است، شاخص بورس همچنان به رکورد شکنی‌های خود ادامه می‌دهد. نوشته بورس در روز عرضه اولیه سیتا چه وضعیتی داشت؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
دلیل اختلال در تخصیص عرضه‌اولیه چیست؟ / ۲ عرضه اولیه در هفته تا چه حد امکان دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / اختلال در بورس / بورس / سیتا / عرضه اولیه / وپویا
دلیل اختلال در تخصیص عرضه‌اولیه چیست؟ / ۲ عرضه اولیه در هفته تا چه حد امکان دارد؟
هفته گذشته در جریان عرضه اولیه «وپویا» بسیاری از سهامداران نسبت به عدم تخصیص سهام اعتراض داشتند، کارگزاری مفید در این رابطه توضیحاتی ارائه کرده است. نوشته دلیل اختلال در تخصیص عرضه‌اولیه چیست؟ / ۲ عرضه اولیه در هفته تا چه حد امکان دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اولین پیام کارگزاری آگاه درباره اختلال / اختلال مربوط به هسته معاملاتی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / کارگزاری آگاه
اولین پیام کارگزاری آگاه درباره اختلال / اختلال مربوط به هسته معاملاتی است
کارگزاری آگاه در اولین واکنش به اختلالات امروز در سامانه معاملاتی توضیح داده است که این اختلالات مربوط به هسته معاملاتی بورس است. نوشته اولین پیام کارگزاری آگاه درباره اختلال / اختلال مربوط به هسته معاملاتی است اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
حقوقی که سهام‌داران بورسی از آن غافلند
در حالی که وجود اخلال در هسته مرکزی معاملات و همچنین سامانه برخی کارگزاری‌ها آه از نهاد سهام‌داران بلند کرده و مسئولان اعلام کرده‌اند که این اتفاقات خارج از کنترل است، یک کارشناس حقوقی بازار سرمایه بر این باور است که رعایت زیرساخت‌های لازم برای سفارش‌های الکترونیکی فقط بر عهده کارگزاری بوده و اگر فقط یک کارگزاری دچار اخلال شود، باید جبران خسارت کند.ماجرای اخلال در هسته معاملات همچنان به قوت خود باقیست، به طوری که روز شنبه این موضوع باعث عقب افتادن ساعت معاملات نیز شد. این درحالی است که طی یک هفته اخیر، سامانه یکی از کارگزاری‌های سرشناس نیز از کار افتاد و مشتریان این کارگزاری برای یک روز از انجام معامله و همچنین خرید عرضه اولیه‌ای که صورت گرفت، جا ماندند. پس از این اتفاق مسئولان ذی‌ربط اعلام کردند …
معاملات امروز بورس با تاخیر آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بورس / بازار سرمایه / سازمان بورس و اوراق بهادار
معاملات امروز بورس با تاخیر آغاز می‌شود
تهران- ایرنا- بر اساس اعلام سازمان بورس تهران، معاملات امروز بازار سهام به دلیل اختلال در سامانه معاملاتی با یک ساعت تاخیر از ساعت ۱۰ آغاز خواهد شد.
اختلال در سامانه معاملات بورس و فرابورس/ تمدید ۳۰ دقیقه‌ای زمان سفارش‌گیری
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بازار سرمایه / بورس تهران / فرابورس
اختلال در سامانه معاملات بورس و فرابورس/ تمدید ۳۰ دقیقه‌ای زمان سفارش‌گیری
بدلیل اختلال ایجاد شده در سامانه معاملات بازراهای بورس و فرابورس ایران، زمان سفارش‌گیری تاساعت ۹:۳۰ تمدید شد.
سهامدارانی که کارگزاری ندارند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
سهامدارانی که کارگزاری ندارند
این روزها، شمار افرادی که وارد بازار سرمایه شده‌اند، به‌شدت افزایش یافته که این اقبال، به‌واسطه آزادسازی سهام عدالت و همچنین تشویق سرمایه‌داران خرد برای ورود به بورس اتفاق افتاده در نتیجه باید تلاش شود سهامداران و بازار، با کمترین اختلال و چالش به معاملات خود ادامه دهند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
دردسر ملاصدرا نشین‌ها و وزیر جوان از اختلال هسته معاملاتی
افزایش قیمت دلار و سکه از یک سو و رشد شاخص بورس از سوی دیگر باعث شد تا خیلی از کاربران اتفاقاتی را که در گذشته در چنین وضعیتی در فضای اقتصادی کشور رخ داده بود به دیگر کاربران یادآوری کنند. روز گذشته کاربران زیادی از نگرانی‌های خود درباره سقوط قیمت دلار و سکه و همچنین افت شاخص بورس نوشتند و به دیگر کاربران در شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌کردند که حواسشان به این موضوع باشد.
اثرات خرابی هسته معاملات بر روند بازار سرمایه / کارمزد صرف چه کاری می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / بازار بورس / هسته معاملات بورس / احسان همتی / سهام عدالت / محسن اختیاری
اثرات خرابی هسته معاملات بر روند بازار سرمایه / کارمزد صرف چه کاری می‌شود؟
برخی کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند مشکل هسته معاملات بورس که موجب بروز اختلال در پیک معاملات می شود، موجب زیان بسیاری از معامله گران شده است.
درمان موقت
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
درمان موقت
بورس اوراق بهادار تهران در راستای حرکت به سمت معیارهای جهانی و کاهش محدودیت‌ها، دستورالعمل‌های جدید ریزساختاری معاملات درخصوص تغییر دسته سفارش‌های خرید و فروش، حجم نمایش و حداقل قیمت را اعلام کرد. این موارد که قرار است از روز شنبه ۲۴ خرداد ماه اجرایی شود، بیشترین تاثیر را بر سامانه معاملاتی بورس خواهد داشت. هر چند اصلاحات مزبور امری ضروری بوده و تعمیق هر چه بیشتر بازار سرمایه را به دنبال خواهد داشت ولی برای مشکلات اخیر سامانه و اختلال در هسته معاملاتی، تنها نقش یک مُسکن داشته و درمانی موقت است.
فروش مسکن در بورس به تعادل بازار کمک می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
فروش مسکن در بورس به تعادل بازار کمک می‌کند؟
برخی کارشناسان معتقدند فروش مسکن در بورس، تاثیر چندانی بر بازار مسکن ندارد و ممکن است بازار را با اختلال هم مواجه کند.
عقب‌نشینی عجیب بورس
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
عقب‌نشینی عجیب بورس
دیروز با وجود رشد پرقدرت شاخص بورس در ابتدای صبح، بازار سهام در یک روز عجیب پس از آنکه 13هزارو300واحد رشد کرد از ساعت11 شروع به عقب‌نشینی کرد و 9هزار واحد نزول کرد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که اختلال در روند نمایش قیمت‌ها یا ارائه لایحه عایدی سرمایه از سوی مجلس عامل این رویداد بوده است. پس از چند روز صعود، دیروز شاخص کل بورس تهران بار دیگر معاملاتش را در ابتدای صبح با روند صعودی آغاز کرد به‌طوری که تا ساعت 10 و 50دقیقه شاخص کل بورس تهران بیش از 13هزارو300واحد رشد کرد و به مرز یک میلیون و 128هزار …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
سامانه بی سامان
داد و ستدهای بورس اوراق بهادار تهران طی روز دوشنبه در حالی آغاز شد که سهامداران در ابتدای شروع بازار شاهد بروز اختلال در هسته سامانه معاملات بودند. به هر روی با توجه به عرضه سهام شرکت‌های بزرگ و به نوعی حمایت دولت از بازار سرمایه کشور که در جای خود طی سال‌های اخیر کم‌سابقه بوده است، نبود زیرساخت قابل‌اطمینان برای قشر سرمایه‌گذار می‌تواند به نوعی منجر به هدر رفت سیاست حمایتی دولت و دستاوردهای 52 ساله بازار سهام شود.
ریزش شدید بورس در اولین روز هفته
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / بورس تهران
ریزش شدید بورس در اولین روز هفته
امروز شنبه (۳ خرداد) شروع معاملات با اختلال روبه‌رو بود و براساس اطلاعیه سازمان بورس شروع معاملات از ساعت ۱۰:۳۰ آغاز شد.
عقب‌نشینی بورس از مدار میلیونی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
عقب‌نشینی بورس از مدار میلیونی
پس از پرسه پنج روزه شاخص کل بورس تهران در محدوده یک میلیون واحدی، روز شنبه این نماگر با ثبت بیشترین افت روزانه از 24 اسفندماه سال گذشته، ضمن عقبگرد 30 کانالی، سطح یک میلیون واحد را ترک گفت. این نماگر روز شنبه در پی بیشترین افت مقداری خود بار دیگر 6 رقمی شد. مدت‌هاست یکسونگری و تصور بورس همیشه سبز سبب شده تا تحلیل به کل فراموش شود و رفتارهای توده‌ای جای آن را بگیرد. وضعیتی که این بار در مسیر نزولی نمود پیدا کرد و فضای عمومی تالار سهام را احاطه کرد. البته محدودیت‌های ناظر و ضعف سامانه مرکزی معاملات در سفارش‌گیری و اختلال در مسیر ارتباطی بین خریداران و فروشندگان هم منجر به تشدید هیجانات و سنگین شدن صفوف عرضه شد تا مسیر نزولی سهام با سرعت بیشتری ادامه یابد.
شروع معاملات امروز بورس با اختلال در سامانه معاملاتی برخی کارگزاری‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / بازار سرمایه / فرابورس / شاخص بورس / بورس تهران
شروع معاملات امروز بورس با اختلال در سامانه معاملاتی برخی کارگزاری‌ها
معاملات امروز بازار سرمایه از ساعاتی پیش با اختلال در سامانه معاملاتی برخی کارگزاری‌ها آغاز و این اتفاق مانع از ثبت سفارش خرید و فروش توسط معامله‌گران شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / بورس تهران / خرید و فروش / دانشگاه تهران / سهام عدالت / فناوری
پیشنهاد افزایش دسته سفارش به ۳۰۰ هزار سهم
مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران با اعلام نبود اختلال در سامانه معاملات از ورود ۴۰ میلیون سهامدار جدید با آزاد‌سازی سهام عدالت و پیشنهاد افزایش دسته سفارش از ۱۰۰ به ۳۰۰ هزار سهم خبر داد.
سامانه معاملات باید به بورس‌ها واگذار شود/تقسیم ساعت کار بازارها؛ راهکار موقت حل اختلال سامانه
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / علی رحمانی / بازار سرمایه / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار
سامانه معاملات باید به بورس‌ها واگذار شود/تقسیم ساعت کار بازارها؛ راهکار موقت حل اختلال سامانه
مدیرعامل اسبق شرکت بورس با بیان اینکه در هیچ جای دنیا سامانه معاملات در اختیار سازمان بورس نیست که هم عملیات انجام و هم ناظر باشد،گفت: تقسیم ساعت کار بازارها راهی برای رفع موقت اختلالات است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
سهامداران بورسی باید بسوزند و بسازند؟!
اختلال در هسته معاملات بازار سرمایه که از ارتقا نیافتن آن همسو با افزایش حجم معاملات و بزرگ شدن بازار سرمایه نشات می‌گیرد، صدای اعتراض سهامداران را بلند کرده است؛ مشکلی که پیش از این هم وجود داشت اما این روزها طولانی‌تر شدن رفع آن باعث کلافگی معامله‌گران شده است و به نظر نمی‌رسد فعلا راه‌حلی پیش‌روی این مشکل قرار داشته باشد.به گزارش ایسنا، پررنگ‌تر شدن نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و جذابیتی که این بازار نسبت به بازارهای موازی دارد، باعث شده که بورس در یک سال گذشته بیش از هر زمانی مورد استقبال مردم قرار گیرد به طوری که در ماه‌های گذشته بورس میزبان تعداد زیادی سهامدار تازه وارد بوده است. اما به نظر می‌رسد هسته معاملات توان پاسخگویی به این موضع که باعث شده حجم معاملات نیز افزایشی شود را ندارد …
رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته شد
امروز مطالبی همچون همتی: نگفتم کسی ارز نخرد، سنگ تمام بورسی ها برای شستا، چند کد سهامداری جدید در سال گذشته صادر شد؟ تعویق عرضه اولیه آریا به دلیل نوسانات نرخ خوراک، تحلیل وزیر اقتصاد از عرضه اولیه شستا در بورس، معامله سه شرکت باطل شد، اعتراض سهامداران به اختلال در هسته معاملات بازار؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / بورس تهران / ژاپن / سهام / فناوری / معدن
رویداد
مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران با اعلام دلیل اختلال سامانه معاملات از افزایش ۱۴۰۰ درصدی فروش سهام شرکت‌های جدید در یک هفته و احتمال زیاد تغییر رویه در داد
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
نوسان دوباره شاخص کل بورس با اختلال در هسته معاملات
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (سه شنبه بیست و ششم فروردین ماه 99)، با افزایش 1937 واحدی معادل 0.31 درصد به رقم 626 هزار و 466 واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با افت 45 واحدی به رقم 7 هزار و 997 واحد رسید.
ادامه نوسان در بورس
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / بورس / فرابورس
ادامه نوسان در بورس
شاخص بورس امروز هم همچون روز گذشته روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و درحالی که در ساعات نخستین معاملات صعودی بود، در ساعات میانی نزولی شد، که البته اختلال در هسته معاملات در این موضوع بی تاثیر نبود و در نهایت دوباره روندی صعودی به خود گرفت و با چراغ سبز به کار خود پایان داد.
افت سرعت بورس با چهار روایت
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / بورس / بازار
افت سرعت بورس با چهار روایت
شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه درحالی با ثبت رشد ۶ هزار واحدی آغاز به کار کرد که این رشد در نهایت به ۱۲۹۹ واحد (معادل ۲/ ۰ درصد) محدود شد و همزمان شاخص کل هم‌وزن نیز در مدار منفی قرار گرفت. به‌نظر می‌رسد در این موج اصلاحی چهار عامل اصلی تاثیرگذار بوده‌اند. اثر عرضه‌های اولیه و عرضه بزرگ سهام دولتی در آینده نزدیک، نیاز به اصلاح طبیعی بعد از رشدهای پرشتاب و پیاپی از ابتدای سال، تشدید مشکلات هسته معاملاتی و اختلال سفارش‌گیری سیستم‌های برخط و عدم رشد قیمت نفت مطابق با انتظارات بورس‌بازها از توافق نفتی، از مهم‌ترین عوامل کشیده شدن ترمز رشد‌های پرشتاب شاخص کل طی روز گذشته به‌شمار می‌آیند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / بورس تهران / دولت / رشد و توسعه / سرمایه / هدفمندی یارانه
دلایل اختلال سامانه معاملات از نگاه عضو هیات‌مدیره بورس
عضو هیات‌مدیره بورس تهران با اشاره به دلایل بروز اختلال در سامانه معاملات بورس گفت:
برای خرید روز چهارشنبه چقدر پول نیاز است؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
برای خرید روز چهارشنبه چقدر پول نیاز است؟
امروز مطالبی همچون قیمت دلار در بازار امروز، سیمان فروش مازندرانی در صدر تقاضای بورس بازان، نتایج نظرسنجی از ۳۰ اقتصاددان و تاجر نفت، چرا سامانه معاملات بورس دچار اختلال شد؟، قیمت های پیشنهادی رهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران، قیمت طلای جهانی بالا رفت، ادامه ریزش بورس‌های جهان؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
چرا سامانه معاملات بورس دچار اختلال شد؟/ تدابیر اتخاذ شده برای مدیریت تراکنش‌ها در سامانه
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / محمود رضا خواجه نصیری / بازار سرمایه / بورس تهران / تحریم اقتصادی ایران
چرا سامانه معاملات بورس دچار اختلال شد؟/ تدابیر اتخاذ شده برای مدیریت تراکنش‌ها در سامانه
عضو هیات مدیره بورس تهران با اشاره به دلایل بروز اختلال در سامانه معاملات بورس گفت: اگرچه رشد نمایی در معاملات بازار بورس بسیار بالا بوده، اما این سامانه به لحاظ فنی رشد نکرده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
معاملات کلیه نمادهای بورسی تا ساعت 13 تمدید شد
با توجه به تاخیر و اختلال بوجود آمده در معاملات امروز در زمان شروع سفارش‌گیری و آغاز معاملات، شرکت بورس تهران از تمدید معاملات در کلیه بازارهای این بورس تا ساعت 13 خبر داد.
سامانه معاملاتی بازارهای بورس مختل شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
سامانه معاملاتی بازارهای بورس مختل شد
سامانه معاملاتی بازارهای بورس تهران در آغاز معاملات امروز بازار سرمایه دچار اختلال شد.
بازگشت معاملات فرابورس به روال عادی از ساعت ۱۰ امروز
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
بازگشت معاملات فرابورس به روال عادی از ساعت ۱۰ امروز
در پی اختلال بوجود آمده در سامانه معاملات بازارهای فرابورس ایران در روز جاری، دقایقی پیش فرابورس ایران از بازگشت معاملات این بورس به روال عادی در ساعت ۱۰ صبح خبر داد.
هیس، هسته معاملات اختلال ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
هیس، هسته معاملات اختلال ندارد
امروز مطالبی همچون وبملت از سد سازمان بورس نگذشت، قرن همچنان پرتقاضاترین نماد بورسی، قیمت دلار، درهم و یورو امروز یکشنبه، سقوط ۲۱ درصدی سود آرامکو با قیمت پایین نفت، هشدار به کارگزاری‌های متهم‌کننده سامانه معاملات بورس؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
از سرگیری معاملات فرابورس/سفارش‌های قبلی ملغی شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / فرابورس
از سرگیری معاملات فرابورس/سفارش‌های قبلی ملغی شد
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران از انجام معاملات در بازار فرابورس از ساعت ۱۱.۳۰ تا ۱۴ امروز خبر داد و گفت: این تصمیم با هماهنگی ناظر بازار و به دلیل وجود اختلال در سامانه معاملاتی بازارهای فرابورس اخذ شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / کرونا / وزارت اقتصاد
حمایت از فعالان اقتصادی در برابر کرونا
به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، این وزارتخانه طی اطلاعیه ای در پاسخ به سوالات برخی از رسانه‌های گروهی، تلاش گران عرصه تولید، تشکل‌ها و فعالان اقتصادی اعلام کرد: این وزارتخانه در مواجهه با تأثیرات احتمالی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشور، در راستای مساعدت به تشکل‌ها و فعالان اقتصادی، بهبود محیط کسب و کار و جلوگیری از اختلال در تأمین معاش مردم، پیشنهاداتی را در سه محور مالیاتی، گمرکی و بازار سرمایه و بورس تهیه و ارائه نموده است که هم اکنون برای طی مراحل قانونی در دستور کار مراجع تصمیم گیری ذیربط قرار دارد.
پیشنهادات جدید وزارت اقتصاد برای جلوگیری از اختلال در معاش مردم
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
پیشنهادات جدید وزارت اقتصاد برای جلوگیری از اختلال در معاش مردم
شفقنا- وزارت اقتصاد در راستای مساعدت به تشکل‌ها و فعالان اقتصادی، بهبود محیط کسب و کار و جلوگیری از اختلال در تامین معاش مردم، پیشنهاداتی را در سه محور مالیاتی، گمرکی، بازار سرمایه و بورس تهیه و ارائه کرد. وزارت...
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
حلقه مفقوده عدم نظارت در بازار میوه کرونا
وحید احمدی- سالیان متمادی است که برخی مشکلات روان‌شناختی در بین افراد جوامع مختلف اشاعه و‌ نمود بیشتری یافته است. این مسئله، می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد؛ جامعه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و درگیر برخی از این قبیل مصائب و‌ مشکلات است. افسردگی، استرس و اضطراب از جمله موارد آشنا و شایعی است که امروزه افراد زیادی را به دلایل مختلف و در یکی، دو هفته اخیر بحث شیوع کرونا در کشور را گرفتار خویش کرده است. مسائلی که انگیزه هدفمندی، تلاش و پیشرفت و ‌جنب‌و‌جوش را از افراد می‌گیرد و ادامه مسیر زندگی را به سوی بی‌رمقی، کسالت، عدم نشاط و بی‌انگیزگی گسترش و سوق می‌دهد که اگر این قضیه بعد پیدا کرده و ‌دامنه‌دار شود نتایج ناخوشایندی برای فرد و جامعه و در تعامل در روابط بین فردی برای افراد پیش خواهد …
جراحی در بورس کالا الزامی برای قطع دلالی
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
جراحی در بورس کالا الزامی برای قطع دلالی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از یکی از واحدهای تولیدی در استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات مطرح شده از سوی مدیران واحدهای تولیدی نشان‌دهنده آن است که واحدهای صنعتی با چالش‌هایی در حوزه تامین مواد اولیه از طریق بورس کالا، تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها و نرخ بهره بالای سود بانکی و مواردی از این دست روبه‌رو هستند، عنوان کرد: در برخی شاخص‌ها، برخی تکانه‌های اقتصادی در مقاطع مختلف سال روند سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را دچار اختلال می‌کند که در این راستا باید راهی برای هدایت سرمایه‌های سرگردان و همچنین کاهش نرخ سود بانکی در راستای سوق دادن سرمایه‌های موجود به سوی تولید پیدا کنیم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
کرونای چین به جان وال‌استریت امریکا افتاد
میانگین شاخص‌های عمده وال‌استریت روز جمعه بیش از ۱.۵درصد فرو ریخت. هفته گذشته، بدترین هفته وال‌استریت در ۶ ماهه اخیر بود. شیوع گسترده ویروس کرونا، داده‌های منتشر شده از اقتصاد امریکا و اطلاعات ضد و نقیض از درآمد شرکت‌ها، نگرانی‌ها درباره رشد اقتصاد جهان را افزایش داده است. براساس گزارش رویترز، شاخص S&P۵۰۰، هفته گذشته بیشترین کاهش یک روزه را از اکتبر ۲۰۱۹ تاکنون تجربه کرد. این شاخص وضعیت ۵۰۰ شرکت بزرگ در بورس ایالات‌متحده امریکا را نشان می‌دهد. شاخص SPX نیز بیش از ۳درصد فرو ریخت و با پایین‌ترین میزان آن در ماه ژانویه بسته شد، چراکه زنجیره عرضه جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار اختلال و کسب‌وکارهای مختلف گرفتار شده‌اند. ایرلاین دلتا، …
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
تاثیر اختلال در اینترنت بر بازار سرمایه/ تقویت شاخص کل بورس تهران علی رغم کاهش محسوس ارزش و حجم معاملات
تاثیر اختلال در اینترنت بر حجم و ارزش معاملات در داد و ستدهای امروز بورس تهران محسوس تر از روزهای پیشین بود و  پیشنهاد مدیر عامل بورس تهران به سهامداران برای تماس با کارگزاران در صورت نداشتن اینترنت به نظر چندان کارساز نبوده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / اینترنت / علی صحرایی / ششمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس / بورس
راهکار مدیرعامل بورس برای معاملات در زمان اختلال اینترنت
مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: در شرایط فعلی که اینترنت با اختلال مواجه است، مردم برای انجام معاملات بورسی به کارگزاری مراجعه کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
برگشت نرم بورس از کف
شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ثبت رشد کم‌رمق ۳۸۵ واحدی (معادل ۱۳/ ۰ درصدی) به عدد ۳۰۲ هزار و ۷۲۶ واحد رسید و به مدار آرامش بازگشت. برچیده شدن صف‌های فروش روزانه، تقویت سفارش‌های خرید و ثبت معاملات روزانه در قیمت‌های مثبت درحالی رقم خورد که موج فروش عقب‌نشینی محسوسی را نشان داد. البته اختلال در دسترسی معامله‌گران برخط در کاهش هیجان منفی و کاهش همزمان ارزش معاملات بی‌تاثیر نبود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / بازار سرمایه / حمل و نقل / بورس کالا / مرکز پژوهشهای مجلس
مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با تشکیل بورس حمل و نقل
مرکز پژوهش های مجلس در اظهار نظری کارشناسی، راه اندازی بورس حمل کالا و مسافر را سبب ایجاد اختلال در شبکه حمل و نقل اعلام کرد.
۱۳۹۸-۰۷-۰۸
از بدنامی «هسته معاملاتی» تا اخلال در بانک اطلاعاتی
روز گذشته روند معاملات سهام در بورس اوراق بهادار تهران با یک مشکل قدیمی روبه‌رو شد. بازار سرمایه که همواره برای انجام مناسب فعالیت خود به تبادل سریع و به هنگام اطلاعات نیازمند است بار دیگر شاهد اختلال در روند معاملات بود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
اعتراض اهالی بازار سرمایه به مشکل همیشگی اختلال هسته معاملات
امروز و با اختلال مجدد در هسته معاملات صدای اعتراض سهامداران بار دیگر بلند شد، این در حالی است که مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران چند وقت پیش در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود ما مشکلات هسته معاملات را حل کردیم و حتی باگ آتوس را هم برطرف کردیم فرانسوی‌ها بیایند از ما بخرند!
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
اختلال در وب‌سایت مدیریت فناوری بورس
وب‌سایت مدیریت فناوری بورس در جریان معاملات امروز بازار سهام با اختلال مواجه شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
ارزیابی سامانه بورس
مشکل اختلال در هسته معاملات، بیش از ۱۰ سال است که ادامه دارد؛ به‌طوری‌که طبق گفته‌های سیاست‌گذاران بازار، نخستین خرابی سیستم به سال ۸۶ باز‌می‌گردد. در حالی یکی از سایت‌های کاربردی برای انجام معاملات اوراق بهادار سامانه معاملاتی بورس یا همان وب‌سایت مدیریت فناوری بورس یا در اصطلاح عموم TSE است که این سامانه در حقیقت پل ارتباطی سهامداران و فعالان بازار سرمایه با اطلاعات و آمار معاملات سهم محسوب می‌شود. این سایت با توجه به اینکه تنها مرجع رسمی آمار لحظه‌ای معاملات است، اطلاعات بسیار مهم و حساسی در اختیار فعالان بازار سرمایه می‌گذارد. این در حالی است که طی چند سال اخیر شاهد ایجاد روند اختلال در این سایت، کُندی مبادلات، عدم نمایش جزئیات خرید و فروش‌ها و درنهایت توقف هسته اصلی معاملات بورس هستیم. امری …
۱۳۹۸/۰۴/۲۲
ارزش سهام توییتر کاهش یافت
روز گذشته توییتر بیش از یک ساعت در سراسر جهان قطع شد و این رویداد سبب شد ارزش سهام توییتر در بورس کاهش پیدا کند. به گزارش العربیه، روز گذشته توییتر در وبلاگ خود اعلام کرد سرویس‌رسانی این پلت‌فرم پس از قطعی یک ساعته دوباره از سرگرفته شده است. روز گذشته سرویس‌رسانی توییتر به مدت بیش از یک ساعت در سراسر جهان قطع شد. در همین راستا جک دورسی مدیر ارشد اجرایی دریک توییت نوشت: سرویس‌رسانی ما قطع شده بود. اکنون به تدریج خدمات را از سر گرفته‌ایم. متاسفیم! به گفته شرکت دلیل این اختلال یک تغییر در سیستم داخلی بوده است. همچنین این شرکت اعلام کرد مشغول فعالیت است تا مشکل را به‌طور کامل حل کند. طبق اطلاعات وب‌سایت Downdetector.com حدود ۷۰ هزار کاربر در سراسر جهان اختلال در توییتر را گزارش کرده بودند. این در …
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
اختلال در سامانه برخط عرضه اولیه امروز بورس را به تاخیر انداخت
بورس تهران زمان سفارش خرید 200 میلیون سهم شرکت پروپیلن جم را به دلیل اختلال در سامانه برخط برخی کارگزاری‌ها نیم ساعت تمدید کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
سامانه معاملاتی بورس بدلیل اختلال از دسترس معامله گران خارج شد
اقتصاد نیوز: سامانه معاملاتی بورس(TSETMC) در جریان معاملات امروز بازار سرمایه بدلیل اختلال، از رصد معامله‌گران بورس خارج شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
هیچ مشکلی در هسته معاملات بورس نیست/ احتمال ایراد غیر منتظره در فضای نت
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس با تاکید بر اینکه در هسته معاملات حتی جزیی ترین اختلال احتمالی نیز مشاهده نشده است، یادآور شد: واکنش کاربران فضای مجازی به بروز برخی ایرادها در هسته معاملات محلی از اعراب ندارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •