سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020
تفکیک وزارت صنعت
تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی را فراموش کنید
به جای تمرکز بر تفکیک بازرگانی و صنعت، لازم است احیای نظام بازرگانی کشور در دستور کار قرار گیرد.به گزارش خبر‌آنلاین، محمود دودانگه، کارشناس اقتصادی با اعلام این مطلب افزود: در شرایط کنونی آنچه اهمیت دارد، فارغ از این‌که وضعیت موجود همچنان دنبال شود یا تفکیک کنیم، این است که نظام بازرگانی کشور را احیا کنیم.وی در توضیح این مطلب افزود: نظام بازرگانی کشور همان سیاست‌گذاری‌هایی است که بعضا به آنها اشاره شد، زیرا ممکن است وزارت بازرگانی احیا شود، ولی نظام بازرگانی را احیا نکرده باشید و مجددا اموری از قبیل تنظیم بازار و قیمت‌گذاری و ... در دستور کار این وزارتخانه قرار داده شود که خطای بزرگی است. این کارشناس اقتصادی در ادامه اضافه کرد: پیشنهاد من این است که برنگردیم به این‌که دوباره وزارت بازرگانی از …
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ /
طرحی که دیگر اجرای آن دیر شده...
طرحی که دیگر اجرای آن دیر شده...
کمتر از دو سال از عمر دولت دوازدهم باقی‌مانده و با وجود اینکه گفته می‌شود تفکیک بخش صنعت از بازرگانی بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، دولت همچنان بر تفکیک این وزارتخانه عریض و طویل پافشاری می‌کند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت /
انباشت ۱۵ هزار تن شیر‏خشک در ایران
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیر‏خشک ایران از دپوی بیش از ۱۵ هزار تن شیر‏خشک در نیمه اول امسال در کارخانه‏های تولیدی به دلیل ممنوعیت صادرات این محصول خبر داد.به گزارش ایسنا، سیاوش سلیمی‌ با اشاره به ممنوعیت صادرات شیر‏خشک از تابستان سال گذشته، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ کارخانه تولید شیر‏خشک صنعتی در ایران با اشتغال مستقیم بالغ بر ۵۰۰۰ نفر فعال هستند که سالانه ۱۰۰ هزار تن تولید دارند. این صنعت می‌تواند سالانه حدود ۳۰ هزار تن صادرات داشته باشد و در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ۳۰ و ۲۶ هزار تن شیر خشک به ۱۲ کشور در منطقه و برخی کشورهای آفریقایی صادر شد.به گفته سلیمی، در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار تن شیر‏خشک در کارخانه‌ها دپو شده که لیستی از آن به تفکیک کارخانه‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ /
نظر رهبر انقلاب درباره احیای وزارت بازرگانی/ ماجرای نامه وزیر وقت صمت به رئیس جمهور چه بود؟
نظر رهبر انقلاب درباره احیای وزارت بازرگانی/ ماجرای نامه وزیر وقت صمت به رئیس جمهور چه بود؟
موافقان تشکیل وزارت بازرگانی طی سالهای اخیربارها سخنان رهبری مبنی بر گستردگی امورکلان وزارت صمت را مستمسک قرار داده‌اند اما نامه وزیروقت صمت به رئیس جمهور این مستمسک را زیرسوال می برد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / وزارت بازرگانی / تفکیک وزارت صنعت / محمد رضا نعمت زاده / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی /
تشکیل وزارتخانه حجم عظیمی از اقتصاد را می بلعد
تشکیل وزارتخانه حجم عظیمی از اقتصاد را می بلعد
مشاور مالیاتی اتاق اصناف با انتقاد از عملکرد دولت در اجرای آزمون و خطاها و ادغام و تفکیک وزارتخانه ها گفت:. تشکیل وزارتخانه حجم عظیمی از اقتصاد را می بلعد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶ / اتاق اصناف / برنامه پنجم توسعه / محمدرضا جعفریان / سازمان مالیاتی / تفکیک وزارت صنعت /
ضرباهنگ توسعه صنعت غذا
ضرباهنگ توسعه صنعت غذا
بررسی سه نمای آماری از «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» از تداوم صدرنشینی این گروه در اخذ مجوز تا میانه تابستان سال‌جاری حکایت دارد. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی موردبررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار دارد و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. از سوی دیگر، جذاب بودن «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» برای سرمایه‌گذاران موجب شده تا از میان 30پروانه مهم صادره برای راه‌اندازی طرح‌های صنعتی به تفکیک نوع بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) در مدت زمان موردبررسی، …
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ /
مرزبندی صنعت و تجارت
سوم مهرماه امسال جدایی تجارت و صنعت در مجلس رای موافق گرفت. بهارستان‌نشین‌ها کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی را با ثبت ۱۳۲ رای موافق، ۷۸ رای مخالف و ۸ رای ممتنع تصویب کردند. پرونده تفکیک وزارت صمت که از خرداد ۹۶ با اصرار دولتی‌ها در مجلس به جریان افتاد، مخالفان و موافقان بسیاری داشت. منطق سیاست‌گذار برای تشکیل وزارت بازرگانی، مشکلات موجود در تنظیم بازار محصولات اساسی و نوسان قیمت‌ها بود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ /
ماموریت غیرممکن
ماموریت غیرممکن
برخی مشکلات موجود در اقتصاد ایران عمری به درازای دو یا سه نظام حکومتی دارند، اما چالش‌های منحصربه‌فرد، نامتشابه و لاینحلی نیستند، چراکه جهان پیش‌تر تجربه‌هایی از این دست را از سرگذرانده و علم اقتصاد نیز با راهکارهای مدون برای‌شان چاره‌اندیشی کرده است. اما ظاهرا در کشور ما علم اقتصاد و راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان، نه با مذاق سیاستمداران سازگار است و نه با ملاحظات موجود در عرصه سیاسی کشور جور درمی‌آید. برخی پژوهشگران علت‌العلل تداوم یا بازتولید برخی چالش‌های اقتصادی کشور را در همین شکاف میان رویکرد سیاستمداران در عرصه سیاست و نگاه کارشناسان در حوزه اقتصاد جست‌وجو می‌کنند. مصداق تعبیر فوق را می‌توان در روند ۹۰ ساله تفکیک و ادغام دو نهاد متولی حوزه‌های تولید و تجارت (و در سال‌های پیش از انقلاب، …
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ /
نامه اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی در اعتراض به احیای وزارت بازرگانی
نامه اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی در اعتراض به احیای وزارت بازرگانی
اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی های روستایی کشاورزی ایران در نامه ای به شورای نگهبان در اعتراض به احیای وزارت بازرگانی، به انتقال وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت صنعت انتقاد کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران / شورای نگهبان / وزارت صنعت معدن و تجارت / وزارت بازرگانی / تفکیک وزارت صنعت /
تفکیک وزارت‌خانه‌ها چه سودی دارد؟
تفکیک وزارت‌خانه‌ها چه سودی دارد؟
قرار است، وزارت صمت یعنی صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت و خدمات بازرگانی تقسیم شود. مهم‌ترین تاثیر این تفکیک را می‌توان در هدفی پیدا کرد که برای تشکیل وزارت تجارت در نظر گرفته شده، یعنی ساماندهی بازار.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / وزارت صنعت معدن و تجارت / صنعت /
نامه سندیکای صنعت مخابرات به شورای نگهبان پیرامون وزارت بازرگانی
نامه سندیکای صنعت مخابرات به شورای نگهبان پیرامون وزارت بازرگانی
متن نامه سندیکای صنعت مخابرات ایران به سخنگوی شورای نگهبان پیرامون بررسی دقیق مصوبه‌ تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / وزارت بازرگانی / وزارت صنایع و معادن / وزارت صنعت معدن و تجارت / شرکت مخابرات ایران / تفکیک وزارت صنعت /
آینده خودرو پس‌از تفکیک صنعت از تجارت
آینده خودرو پس‌از تفکیک صنعت از تجارت
برخی از کارشناسان و فعالان خودرو پس از ادغام دو وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در سال 90 نسبت به عواقب این تصمیم‌گیری اظهار نگرانی کرده بودند ، این در شرایطی است که حالا و پس از گذشت حدود 8 سال، بار دیگر نگرانی‌ها نسبت به تاثیر تفکیک این دو وزارت بر روند توسعه و واردات خودرو شکل گرفته است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ /
تاثیر تفکیک روی خودروسازی
طی سالیان گذشته در مقاطعی شاهد تفکیک و ادغام در وزارتخانه‌های مختلف بوده‌ایم، از جمله وزارت صنعت و معدن و با بازرگانی.این اتفاق در شرایطی که کشور درگیر بحث تحریم نیز هست اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ /
احیای وزارت بازرگانی ۲۰۰۰ میلیارد تومان آب می‌خورد!
احیای وزارت بازرگانی ۲۰۰۰ میلیارد تومان آب می‌خورد!
یک کارشناس اقتصادی معتقد است که تشکیل دوباره وزارت بازرگانی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه دربردارد که در این شرایط اقتصادی برای دولت هزینه سنگینی است و انجام آن نیز ضرورتی ندارد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / اقتصاددان / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت / احیای وزارت بازرگانی /
وزیر بازرگانی یا وزیر "مسئول گرانی"؟/دلیل مجلس برای تفکیک وزارت صمت اعلام شد
وزیر بازرگانی یا وزیر "مسئول گرانی"؟/دلیل مجلس برای تفکیک وزارت صمت اعلام شد
یک نماینده مجلس دلیل تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت را تلویحا انداختن مسئولیت گرانی ها بر گردن وزیر جدید بازرگانی اعلام کرد گفت: در آینده وزیر بازرگانی مسئول افزایش قیمت ها خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ /
تشکیل وزارت بازرگانی؛ اصرار دولت و پافشاری مجلس/ توپ گرانی به زمین کدام قوه خواهد افتاد؟
تشکیل وزارت بازرگانی؛ اصرار دولت و پافشاری مجلس/ توپ گرانی به زمین کدام قوه خواهد افتاد؟
اگرچه به نظر می رسد با انتخاب قائم مقام بازرگانی برای وزارت صمت، دولت عملا از تشکیل وزارت بازرگانی صرف‌نظر کرده اما مجلس مصر است طرح احیای این وزارتخانه را به صحن علنی بیاورد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / تفکیک وزارت صنعت / وزارت بازرگانی / مجلس شورای اسلامی / حسینعلی حاجی دلیگانی / نشست سران قوا / حسین قهرمانی /
معرفی 301 فرصت سرمایه‌گذاری
معرفی 301 فرصت سرمایه‌گذاری
وزارت صنعت، معدن و تجارت 301 اولویت سرمایه‌گذاری را به تفکیک 31 استان کشور برای سال 98 معرفی کرد. این فهرست با هدف رونق تولید، نوسازی و حمایت هدفمند از صنایع و نیز توسعه صادرات غیرنفتی در راستای دریافت اعتبارات از صندوق توسعه ملی تدوین شده است. مطابق اعلام وزارت صمت، سایر طرح‌ها در صورتی‌که دارای ویژگی‌های بارز از جمله نوآوری، فناوری جدید، جایگزینی واردات در محصولات تولیدی باشند، با تایید متولی صنعت تامین مالی می‌شوند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد استان‌های خراسان رضوی و خوزستان بیشترین سهم را از میان طرح‌های اولویت‌بندی شده به خود اختصاص داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ /
اصرار سران ۲ قوه بر طرحی مغایر با برنامه/ لزوم اخذ دو سوم آرای نمایندگان برای احیای وزارت بازرگانی
اصرار سران ۲ قوه بر طرحی مغایر با برنامه/ لزوم اخذ دو سوم آرای نمایندگان برای احیای وزارت بازرگانی
طرح ایجاد وزارت تجارت و خدمات بازرگانی مغایر با مفاد برنامه ششم توسعه است با این وجود، با اصرار روسای جمهور و مجلس پیگیری می شود؛ البته برای تصویب به آرای دو سوم نمایندگان مجلس نیاز دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / وزارت صنعت معدن و تجارت / وزارت بازرگانی / علی لاریجانی / حسن روحانی / تفکیک وزارت صنعت /
رشد۱۶درصدی تسهیلات اعطایی ریالی-صادراتی در بانک توسعه صادرات
ارزیابی‏های آماری در بانک توسعه صادرات نشان می‏دهد، در دومین ماه از فصل بهار 98 برابر با 11.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش بازرگانی پرداخت شده، که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که این رقم 9700 میلیارد تومان بوده، رشد 20.3 درصدی را تجربه کرده است.اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تسهیلات اعطایی و ضمانت‏های صادره در بخش صادرات از سوی «بانک توسعه صادرات»، نشان از این دارد که ارزش تسهیلات اعطایی ریالی - صادراتی از سوی این بانک تا پایان اردیبهشت‏ماه سال 98 برابر با 3 هزار و877 میلیارد ریال بوده، که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد 16 درصدی مواجه بوده است.اما مطابق آمارها، ارزش تسهیلات اعطایی ارزی - صادراتی در بازه زمانی یاد شده از سوی «بانک توسعه صادرات» تا پایان اردیبهشت‏ماه …
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ /
بستر برای حذف صفر از پول ملی فراهم نیست/ حذف صفرها شاید وقتی دیگر
بستر برای حذف صفر از پول ملی فراهم نیست/ حذف صفرها شاید وقتی دیگر
شاهرود - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه حذف صفر از پول ملی در این شرایط کمکی به وضعیت اقتصادی مردم نمی‌کند، گفت: حذف ‏صفرها بستر اقتصادی مناسبی می‌خواهد که امروز فراهم نیست‎.‎
۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / سیدحسن حسینی شاهرودی / مجلس / کمیسیون اقتصادی مجلس / حذف صفر از پول ملی / تفکیک وزارت صنعت /
خبر وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکان کاهش قیمت گوشت
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: آنچه در حال حاضر در مجلس در حال بررسی است طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت است، در گذشته نیز دولت در چندین نوبت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی را به مجلس ارائه کرد اما تصمیم نهایی با مجلس است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷ /
انحصار در وزارت صنعت غوغا می‌کند/ دولت بازار را برای تفکیک وزارت صنعت گروگان گرفته است
انحصار در وزارت صنعت غوغا می‌کند/ دولت بازار را برای تفکیک وزارت صنعت گروگان گرفته است
هرچند تقاضا در بازار‌ها نسبت به گذشته کم شده، همیشه هستند کسانی که به وسایل جدید نیاز دارند و باید این نیاز را به هر نحو شده از بازار تهیه کنند. با وجود این، ایجاد محدودیت‌های شدید در واردات کالا‌ها از سوی وزارت صنعت و همچنین رونق انحصارگری و البته رانت در این وزارت خانه باعث شده است تا کالای باکیفیت نایاب شود و کالا‌های با کیفیت پایین به بیشترین قیمت ممکن برسد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲ /
شانه خالی کردن وزیر از بار مسئولیت تنظیم بازار
شانه خالی کردن وزیر از بار مسئولیت تنظیم بازار
وزیرجهاد کشاورزی در حالی از انجام مسئولیت تنظیم بازار شانه خالی می کند که قانون تمرکز، وزارت کشاورزی را به عنوان تنها نهاد متولی کل زنجیره تولید تا عرضه محصولات غذایی به رسمیت می شناسد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / محمود حجتی / وزارت کشاورزی / مجلس / وزارت بازرگانی / وزارت جهاد کشاورزی / وزارت صنعت معدن و تجارت / قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» / تفکیک وزارت صنعت /
بررسی ساختار حکمرانی تجارت در ترکیه / وزارت بازرگانی ادغام‌شده با منافع تولیدکنندگان
بررسی ساختار حکمرانی تجارت در ترکیه / وزارت بازرگانی ادغام‌شده با منافع تولیدکنندگان
ازجمله رسالت‌های وزارت بازرگانی ترکیه، دفاع از منافع تولیدکنندگان در برابر واردات بیجا است، در این راستا ساختار حکمرانی تجارت در این کشور از منطق ادغام تولی‌گری تولید و تجارت برخوردار است.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / وزارت کشاورزی / وزارت بازرگانی / ترکیه / کشاورزی / تفکیک وزارت صنعت /
«نه» به احیای وزارت واردات
«نه» به احیای وزارت واردات
پرونده «تشکیل وزارت بازرگانی» این هفته در صحن علنی مجلس بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد. اسفندماه‌ سال گذشته بود که پس از اصرارهای مکرر رئیس‌جمهور، طرح جداسازی صنعت و تجارت توسط برخی بهارستان‌نشین‌ها آماده و به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شد. جزئیات این طرح حاکی است، در صورت تشکیل وزارت بازرگانی تمام وظایف بخش بازرگانی از وزارتخانه‌های تولیدی مانند جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تفکیک و به وزارت بازرگانی منتقل خواهد شد. این طرح پس از اعلام وصول توسط هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع داده شد و در نهایت به‌دلیل فشار دولت و با برگزاری تنها دو جلسه به تصویب کمیسیون اجتماعی به‌عنوان کمیسیون اصلی رسید.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ /
نمایندگان مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستند
نمایندگان مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستند
نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه احیای وزارت بازرگانی در قالب ایجاد معاونت در یکی از وزارتخانه‌ها دور زدن قانون است، گفت: نمایندگان بارها با تفکیک وزارت صنعت مخالفت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹ /
وجود وزارت بازرگانی سم است/تفکیک وزارت صنعت فاقد توجیه است
وجود وزارت بازرگانی سم است/تفکیک وزارت صنعت فاقد توجیه است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه ما نماینده ها را قانع کردیم که تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیچ وجه توجیه ندارد، گفت: یک وزارتخانه بازرگانی جدید، هزاران مشکل پدید می آورد. وجود این وزارتخانه سم است و همه مسائل را به هم می زند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ /
هیچ تغییری در دستور کار دولت نیست
سخنگوی دولت گفت: نیاز است سخن و صدای گروه‌های خاموش و بی‌تریبون و نخبگان را بیش از گذشته بشنویم. باید با صداقت آنچه که در دولت می‌گذرد را با مردم در میان گذاشت.به گزارش ایلنا، علی ربیعی در اولین نشست خود ضمن ابزار خرسندی از برگزاری این جلسه گفت: مسئولیت جدیدم سخن گفتن است و امروز دستیار اجتماعی رئیس‌جمهوری هستم.وی تاکید کرد: نیاز است سخن و صدای گروه‌های خاموش و بی‌تریبون و نخبگان را بیش از گذشته بشنویم. باید با صداقت آنچه که در دولت می‌گذرد را با مردم در میان گذاشت.وی افزود: دریافت نظرات را همچنان به صورت ایمیل ادامه خواهم داد و مطابق آیین‌نامه روشنگری در دولت پاسخگوی سخنان شما خواهم بود. سخنگوی دولت با اشاره به لایحه شفافیت اموال مسئولان گفت: این لایحه خواسته جامعه و رسانه کشور بود و معقدم این …
۱۳۹۸/۰۳/۲۸ /
مخالفت با تشکیل وزارت واردات بالاگرفت
مخالفت با تشکیل وزارت واردات بالاگرفت
مخالفت ها با تشکیل وزارت بازرگانی بالا گرفته و طبق آخرین برآوردها، ۱۲۰ نماینده مجلس مخالفت خود را با لایحه دولت برای احیای این وزارتخانه اعلام کرده اند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / وزارت بازرگانی / مجلس شورای اسلامی / دولت دوازدهم / تفکیک وزارت صنعت /
شمارش معکوس تفکیک وزارت صمت
معصومه معظمی- در دولت دهم چند وزارتخانه نسنجیده و بدون کار کارشناسی با یکدیگر ادغام شدند و دلیل این کار را تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر کاهش تعداد وزارتخانهها از 2۱ به ۱۷ وزارتخانه با هدف کوچکسازی دولت عنوان کردند. اقدامی که نه تنها عایدی و نفعی برای کشور نداشت بلکه با ادغامهای غیراصولی و عجولانه باعث شد وظایف چند وزارتخانه در هم ادغام شود و وزیر مربوطه به دلیل تعدد مسیٔولیت و حوزه غیرمرتبط و خارج از تخصصش نتواند نظارت و ورود دقیقی بر وزارتخانه تحت امرش داشته باشد. به همین دلیل بخشی از وزارتخانههای ادغام شده که در حیطه تخصص وزیر مربوطه نیست، به فراموشی سپردهشد و در آن حوزه خاص اتفاق ویژهای رقم نخورد و حتی کشور از آن ناحیه آسیب خورد.نمونه بارز ادغام وزارتخانههایی که مسیٔلهساز شدند، …
۱۳۹۸/۰۳/۰۸ /
چگونه مدیریت واحد صنعت و تجارت اقتصاد کشورهای دنیا را  ارتقا بخشید؟
چگونه مدیریت واحد صنعت و تجارت اقتصاد کشورهای دنیا را ارتقا بخشید؟
در حالی دولت برای تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی تلاش می کند که مدیریت واحد صنعت و تجارت، اقتصاد برخی کشورها از جمله آلمان را بعد از پشت سر گذاشتن یکی از سخت‌ترین شرایط اقتصادی یعنی جنگ جهانی دوم بازسازی و ارتقا بخشید.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶ /
اصرار پاستورنشینان بر تشکیل وزارت بازرگانی؛ چرا؟/ دولت به‌جای آدرس غلط دادن به مردم، سیاست اشتباه خود را اصلاح کند
اصرار پاستورنشینان بر تشکیل وزارت بازرگانی؛ چرا؟/ دولت به‌جای آدرس غلط دادن به مردم، سیاست اشتباه خود را اصلاح کند
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / احیای وزارت بازرگانی / ادغام و تفکیک وزارتخانه‌ها / افزایش قیمت / تفکیک وزارت صنعت / گرانی‌ها /
تاسیس مجدد وزارت بازرگانی مغایرتی با کوچک‌سازی دولت ندارد
جمشید انصاری، معاون رئیس‏جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) به تشریح مزایای تشکیل مجدد و احیای وزارت بازرگانی پرداخت و طرح مجلس در این خصوص را هم‍‌سو با نظر دولت خواند. یکی از مباحث داغ میان مجلس و دولت در چند مدت اخیر به موضوع انتزاع امور بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی بازمی‌گردد. چرا این موضوع در این مقطع زمانی مورد توجه قرار گرفته است؟ دو سال است که موضوع تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن در کشور مطرح است و موضوع به این مقطع زمانی مربوط نمی‌شود. در ادامه بررسی ساختار کلان کشور که از زمستان سال ۹۵ در دستور کار سازمان اداری و استخدامی کشور قرار داشت. دقیقاً خاطرم هست که رئیس‌جمهوری چهار روز بعد از برگزاری …
۱۳۹۸/۰۳/۰۳ /
دولت از طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن حمایت می‌کند
دولت از طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن حمایت می‌کند
تهران - ایرنا - « جمشید انصاری» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور روز سه شنبه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) به تشریح مزایای تشکیل مجدد و احیای وزارت بازرگانی پرداخت و طرح مجلس در این خصوص را هم‍‌سو با نظر دولت خواند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / اقتصاد / تفکیل وزارت بازرگانی / صنعت معدن و تجارت / انصاری /
پیچ‌وخم طرح تفکیک وزارتخانه‌ها
کیمیا نجفیطرح تفکیک وزارتخانه‌ها از جمله مباحثی است که در شرایط کنونی جامعه واکنش‌ها متفاوتی را به راه می‌اندازد. مطرح شدن این طرح جنجالی، نظر مخالفان و موافقان را به همراه دارد و هر گروه دلایل خود را نسبت به اجرایی شدن این طرح با ارائه مدرک بیان می‌کنند. مخالفان از شکست این طرح سخن می‌گویند و موافقان تفکیک را راهی برای پویایی اقتصاد می‌بینند.یکی از مباحث داغ میان مجلس و دولت در چند مدت اخیر به موضوع تفکیک بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی بازمی‌گردد. موافقان این طرح که اکثرا از دولتی‏ها و یا وابسته به آن هستند معتقدند با این کار، بازار تنظیم خواهد شد و بسیاری از مشکلات فعلی در زمینه بازرگانی حل می‌شود. محمدصادق مفتح،معاون سابق وزارت صنعت و بازگانی با تاکید بر ضرورت …
۱۳۹۸/۰۳/۰۲ /
برگزاری جلسه بررسی‌های تخصصی موضوعات مدل بهره‌مندی آحاد مردم از یارانه انرژی
برگزاری جلسه بررسی‌های تخصصی موضوعات مدل بهره‌مندی آحاد مردم از یارانه انرژی
جلسه ارائه بررسی‌های تخصصی در موضوعات مدل بهره‌مندی آحاد مردم از یارانه انرژی بویژه بنزین و تبعات تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و مدل آسان، سریع و به دور از فساد شبکه توزیع اقلام فردی مانند گوشت قرمز برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ /
مخالفت کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی/تجارت جهانی را نادیده نگیریم
مخالفت کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی/تجارت جهانی را نادیده نگیریم
کارشناسان بر این باورند که تفکیک وزارت صنعت یک تصمیم خلق‌الساعه نبوده و بر این اساس کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس نیز با تشکیل مجدد وزارت بازرگانی مخالف است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / مجلس شورای اسلامی / تفکیک وزارت صنعت / رحیم زارع / اقتصاد مقاومتی / وزارت بازرگانی /
مخالف تفکیک صمت و احیای وزارت بازرگانی هستم/ باید ضعف‌های ادغام برطرف شود
مخالف تفکیک صمت و احیای وزارت بازرگانی هستم/ باید ضعف‌های ادغام برطرف شود
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در شرایط فعلی کشور، تمرکز در حوزه تولید و تجارت منطقی است؛ ولی تفکیک وزارت صمت و احیای وزارت بازرگانی، ضعف‌های زیادی ایجاد می‌کند و مشکلات دوباره زیاد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / محمدرضا پورابراهیمی / تفکیک وزارت صنعت / وزارت صنعت معدن و تجارت / وزارت بازرگانی / مجلس شورای اسلامی /
گلایه روحانی درباره کوتاهی مجلس در تفکیک وزارت صنعت درست نبود
گلایه روحانی درباره کوتاهی مجلس در تفکیک وزارت صنعت درست نبود
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجلس با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن با بازرگانی مخالفت کرده است، گلایه رئیس جمهور درخصوص کوتاهی مجلس در تفکیک این وزارتخانه را درست ندانست.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / مهرداد لاهوتی / صنعت خودروسازی / وزارت صنعت معدن و تجارت /
سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس: گلایه روحانی از مجلس درست نبود
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: نماینده لنگرود گفت: روحانی در دیدار با رهبر انقلاب گلایه‌ای درباره تفکیک وزارت صنعت از مجلس کردند که این گلایه درست نبود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / حسن روحانی / مجلس دهم / مجلس شورای اسلامی /
انتقاد «لاهوتی» از گلایه‌ رئیس‌جمهور نسبت به مجلس
انتقاد «لاهوتی» از گلایه‌ رئیس‌جمهور نسبت به مجلس
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی از گلایه رئیس جمهور نسبت به مجلس درباره تفکیک وزارت‌خانه‌ها انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت /
مشکل بازار با تفکیک وزارت صمت برطرف نمی‌شود/تشکیل وزارت بازرگانی ۲هزار میلیارد تومان هزینه دارد
مشکل بازار با تفکیک وزارت صمت برطرف نمی‌شود/تشکیل وزارت بازرگانی ۲هزار میلیارد تومان هزینه دارد
کارشناسان حوزه بازرگانی و صنعت، معتقدند که مشکل بازار با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت برطرف نمی‌شود و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به دو هزار میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۶ / مهدی غضنفری / مجید رضا حریری / بهرام شکوری / وزارت صنعت معدن و تجارت / تفکیک وزارت صنعت /
ایجاد تعادل بین بازار و تولید در وزارتخانه یکپارچه راحت‌تر است
ایجاد تعادل بین بازار و تولید در وزارتخانه یکپارچه راحت‌تر است
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت معتقد است که مدیریت متمرکز و منسجم، تصمیم‌گیری سریع و شجاعانه و واگذاری تصدی‌گری‌ها به مردم در وزارتخانه ادغام شده بهتر انجام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵ / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت / وزارت صنعت ، معدن و تجارت /
احیای وزارت واردات خطر جدی برای کشاورزی کشور/ دولت بخش بازرگانی وزارت جهاد را تقویت کند
احیای وزارت واردات خطر جدی برای کشاورزی کشور/ دولت بخش بازرگانی وزارت جهاد را تقویت کند
یک مقام مسئول با بیان اینکه ضعف وزارت جهاد در تنظیم بازار به دلیل اجرای ناقص قانون تمرکز و عدم حمایت دولت از این وزارتخانه بوده است، گفت: بخش بازرگانی وزارت جهاد باید تقویت شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵ / قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» / وزارت جهاد کشاورزی / مجلس شورای اسلامی / وزارت بازرگانی / سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور / تفکیک وزارت صنعت / سیدجعفر حسینی /
لابی مافیا و فشار واردکننده‌ها تشکیل وزارت بازرگانی را به جریان انداخته است
لابی مافیا و فشار واردکننده‌ها تشکیل وزارت بازرگانی را به جریان انداخته است
دبیرکل مجمع کارآفرینان کشور درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: با تشکیل وزارت بازرگانی اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و در حال حاضر، سازمان توسعه تجارت در حوزه بازرگانی فعال است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / حمیدرضا غزنوی / تفکیک وزارت صنعت / وزارت صنعت معدن و تجارت / تعرفه واردات / گمرک / سازمان توسعه تجارت /
ایران به نهاد مقابله با تروریسم اقتصادی نیاز دارد
ایران به نهاد مقابله با تروریسم اقتصادی نیاز دارد
رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌ که در شرایط جنگ اقتصادی باید جایی وجود داشته باشد که بتواند بازار را کنترل کند، گفت: دولت برای مقابله با تروریست‌های اقتصادی نیاز به نهادی دارد که این کار را انجام دهد و مجلس در تفکیک وزارت صمت و جدایی بازرگانی از صنعت باید با دولت همراهی کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / اقتصاد / تحريم / يحيي آل‌اسحاق /
دلایلی که وزارت صنعت نباید تفکیک شود/ آشفتگی در  مدیریت تولید و تجارت
دلایلی که وزارت صنعت نباید تفکیک شود/ آشفتگی در مدیریت تولید و تجارت
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه باید با اقدامات کارشناسی اشکالات تولید و تجارت در وزارت صنعت، معدن و تجارت استخراج و حل شود، گفت: تفکیک وزارت صنعت منجر به آشفتگی مدیریت تولید، صادرات و واردات می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ /
بررسی تجربه ۴۷ کشور پیشرفته در ادغام سیاست گذاری صنعت و تجارت
بررسی تجربه ۴۷ کشور پیشرفته در ادغام سیاست گذاری صنعت و تجارت
بررسی‌ها نشان می‌دهد در اکثر کشورهای پیشرفته سیاست‌گذاری صنعت و تجارت ذیل یک دستگاه اجرایی انجام می‌شود و ایجاد یک نهاد تصمیم‌گیر مستقل در حوزه بازرگانی ، به نفع صنایع و بخش های تولیدی نیست.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / تفکیک وزارت صنعت / شبکه کانون های تفکر ایران / وزارت بازرگانی /
مخالفت خانه کشاورز با تفکیک وزارت صمت/ بهشت واردکنندگان را احیا نکنید
مخالفت خانه کشاورز با تفکیک وزارت صمت/ بهشت واردکنندگان را احیا نکنید
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به عدم اجرای کامل قانون انتزاع،گفت:تفکیک وزارت صمت و احیای وزارت بازرگانی در سال رونق تولید اقدامی عجیب است و به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / هیئت دولت / مسعود اسدی / مجلس / قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» / خانه کشاورز / خودکفایی / صادرات غیرنفتی / تفکیک وزارت صنعت /
دلیل انتقاد جهانگیری از رضا رحمانی چه بود؟/ وزیر صنعت در مسیر نزول
یک نماینده مجلس معتقد است؛ تفکیک دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی اوضاع قیمت گذاری اقلام را به مراتب بدتر خواهد کرد و این موضوع تنها بهانه‌ای برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷ /
نماینده مجلس: تفکیک بازرگانی از صنعت در مراحل نهایی…
نماینده مجلس: تفکیک بازرگانی از صنعت در مراحل نهایی…
مسکنعضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبر داد: با توجه به برآیند عمومی در مجلس شورای اسلامی، تفکیک وزارت صنایع در این دوره رای می‌آورد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ /
تحلیل یک عضو هیات رئیسه مجلس درباره تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت
تحلیل یک عضو هیات رئیسه مجلس درباره تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از طرح جمعی از نمایندگان برای تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنایع خبر داد و با بیان این که مشکل نظام اداری با ادغام یا تفکیک حل نخواهد شد گفت که احتمالا مجلس با این طرح مخالفت خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت /
جاده واردات با احیای وزارت بازرگانی به اتوبان تبدیل خواهد شد؟ + ویدئو
جاده واردات با احیای وزارت بازرگانی به اتوبان تبدیل خواهد شد؟ + ویدئو
در حالی که اکثر کارشناسان و مراکز پژوهشی سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را دلیل اصلی نوسانات بازار کالاهای اساسی در یک سال اخیر می دانند، دولت تنها راهکار بهبود این بازار را تفکیک وزارت صنعت و احیای وزارت بازرگانی می داند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰ /
تغییر ساختار دولت و احیای وزارت بازرگانی اشتباه است
تغییر ساختار دولت و احیای وزارت بازرگانی اشتباه است
عضو کمیسیون برنامه مجلس درباره تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به آنکه تا پایان دولت زمان زیادی باقی نمانده، تغییر ساختار امری اشتباه است و راهکار بهبود اوضاع، انتخاب قائم مقام از سوی وزیر صنعت برای بخش بازرگانی است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸ /
تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در توزیع کالاهای اساسی خلل ایجاد می‌کند
تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در توزیع کالاهای اساسی خلل ایجاد می‌کند
یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی این نگرانی هستم که اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شود، خلائی در بخش صادرات، واردات و توزیع کالاهای اساسی وزارتخانه بازرگانی تازه تاسیس شده ایجاد شود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸ / تفکیک وزارت صنعت ،معدن و تجارت /
بررسی تفکیک وزارت صنعت در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس
بررسی تفکیک وزارت صنعت در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس
فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در نشست فردای خود موضوع تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲ /
بوروکراسی اداری ما ده برابر دیگر کشورهای جهان است/ می‌خواهند وزارت تازه متولد شده را جوان‌مرگ کنند
بوروکراسی اداری ما ده برابر دیگر کشورهای جهان است/ می‌خواهند وزارت تازه متولد شده را جوان‌مرگ کنند
از دولت اصرار و از مجلس انکار؛ موضوع تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت از همان زمانی که یکپارچه شده بود با انتقادات بسیاری روبه رو شده، ولی هر بار که این بحث مطرح گشته، توسط نمایندگان در مجلس رد شده است. با این حال، دولت اصرار دارد تا وزارت صنعت و معدن را جدا کرده و دوباره وزارت تجارت و بازرگانی متولد شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
مفتح: صنعت و بازرگانی نیازمند تخصص‌های جداگانه/ ابراهیمی: دوگانگی مدیریت و تشدید واردات با تفکیک وزارت صمت
مفتح: صنعت و بازرگانی نیازمند تخصص‌های جداگانه/ ابراهیمی: دوگانگی مدیریت و تشدید واردات با تفکیک وزارت صمت
موافقان احیای وزارت بازرگانی معتقدند صنعت و بازرگانی هر یک نیازمند تخصص‌های جداگانه هستند این در حالی است که مخالفان تفکیک وزارت صمت می‌گویند اگر وزارت بازرگانی احیا شود سبب دوگانگی مدیریت و تشدید واردات خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
وزیر اسبق صنعت: قانون انتزاع ادغام بازرگانی و صنعت را به شکست کشاند/ احیای مجدد بازرگانی تحریم را تشدید می‌کند
وزیر اسبق صنعت: قانون انتزاع ادغام بازرگانی و صنعت را به شکست کشاند/ احیای مجدد بازرگانی تحریم را تشدید می‌کند
وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت گفت: ظاهراً برخی اتفاقات سیاسی در کشور افتاده است که نظر مجلس برگشت و خواستار وزارت بازرگانی هستند. نگرانم که اگر تفکیک انجام شود تحریم‌ها موفق شوند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
مفتح: صنعت متفاوت از بازرگانی است، روی ادغام تعصب نداشته باشیم
مفتح: صنعت متفاوت از بازرگانی است، روی ادغام تعصب نداشته باشیم
مفتح نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن با تاکید بر اینکه هدف اصلی، خدمت رسانی به مردم است، افزود: نباید روی ساختار خاصی تعصب داشته باشیم و اگر کارآمدی ساختاری از دست رفت باید اصلاح شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
اساسی‌ترین اشکال سیستم اقتصادی کشور/ تفکیک وزارت صمت به زیان تولیدکننده است
اساسی‌ترین اشکال سیستم اقتصادی کشور/ تفکیک وزارت صمت به زیان تولیدکننده است
شفقنا اقتصادی - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه یکپارچگی، دوای درد مدیریت اقتصاد کشور است، گفت: وجود وزارت بازرگانی به صورت جدا از وزارت صنعت و معدن سبب تشدید واردات و دوگانگی مدیریت می‌شود. به گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از صدا و…
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
مخالفت با تفکیک وزارت صمت/ یکپارچگی، دوای درد مدیریت اقتصاد کشور است
مخالفت با تفکیک وزارت صمت/ یکپارچگی، دوای درد مدیریت اقتصاد کشور است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه یکپارچگی، دوای درد مدیریت اقتصاد کشور است، گفت: وجود وزارت بازرگانی به صورت جدا از وزارت صنعت و معدن سبب تشدید واردات و دوگانگی مدیریت می‌شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹ /
با تغییر تابلوی وزارت‏خانه ‏ها مسئله حل نمی‏ شود
با تغییر تابلوی وزارت‏خانه ‏ها مسئله حل نمی‏ شود
طرح تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت و معدن در کمیسیون صنایع تصویب شد. طرحی که اماواگرهای زیادی به آن وارد است. در تحلیل این وضعیت باید گفت که در کشور تنها دیدگاه سخت‌‌‌‌افزاری به مسائل غالب است. به همین دلیل هم مسئولان گمان می‌‌‌‌کنند می‌‌‌‌توانند با...
۱۳۹۸/۰۱/۲۸ /
اما و اگر‌های جدایی تجارت و صنعت/ بازگشت به عقب با کوله‌باری از اهداف بی‌سرانجام
اما و اگر‌های جدایی تجارت و صنعت/ بازگشت به عقب با کوله‌باری از اهداف بی‌سرانجام
طرح تفکیک وزارت صنعت و تجارت قرار است هفته آینده در مجلس بررسی شود، این همان طرحی است که در دو دولت گذشته یعنی در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد رای به ادغام آن با هدف کوچکسازی دولت داده شده بود، اما حالا بعد از گذشت حدود ۸سال قرار است این طرح با…
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ /
وزارت صنعت به دو وزارتخانه تبدیل می‌شود
وزارت صنعت به دو وزارتخانه تبدیل می‌شود
یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب طرح تفکیک وظایف و اختیارات بخش تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵ /
تشکیل وزارت بازرگانی زمینه‌ساز افزایش هزینه‌ها و ناهماهنگی است
تشکیل وزارت بازرگانی زمینه‌ساز افزایش هزینه‌ها و ناهماهنگی است
نماینده مردم اهواز درخصوص طرح تشکیل وزارت بازرگانی گفت: طرح تفکیک وزارت صنعت کاملاً مردود است. تشکیل وزارت بازرگانی زمینه‌ساز افزایش هزینه‌ها و ناهماهنگی بین دستگاه‌های دولتی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۴ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •