یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
تولید ناخالص داخلی
تأثیر کرونا بر شاخص‌های کلان اقتصادی
۳ ساعت قبل / کرونا / ویروس کرونا / سهم_من_در_مهارکرونا / شاخص تولید / رشد اقتصادی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
تأثیر کرونا بر شاخص‌های کلان اقتصادی
به گزارش بانک مرکزی در فصل اول سال جاری رشد اقتصادی به منفی ۶ دهم درصد رسیده است، اما انتظار می‌رود که از فصل دوم سال و با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا، رشد تولید ناخالص داخلی ارقام بهتری را تجربه کند.
سهم ۳ درصدی عشایر در تولید ناخالص ملی
۷ ساعت قبل / عشایر
سهم ۳ درصدی عشایر در تولید ناخالص ملی
مدیرعامل اتحادیه تعاونی عشایر گفت: عشایر سه درصد سهم در تولید ناخالص داخلی را دارند، در حالی که جمعیت آنها کمتر از ۱.۵ درصد جمعیت کشور است.
تولید ناخالص داخلی ایتالیا بیش از ۱۰ درصد کاهش می‌یابد
۲۳ ساعت قبل
تولید ناخالص داخلی ایتالیا بیش از ۱۰ درصد کاهش می‌یابد
سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی یورو در چشم انداز اقتصاد ایتالیا، اعلام کرد، امسال تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۰ ممیز ۵ دهم درصد کاهش پیدا می‌کند.
اقتصاد جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا ۴.۵ درصد آب می‌رود
۲۹ ساعت قبل / رشد اقتصاد جهان / ویروس کرونا / سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی
اقتصاد جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا ۴.۵ درصد آب می‌رود
پس از سقوط سنگین اقتصاد جهان در نیمه اول ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی جهان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای در حال ریکاوری است اما همچنان انتظار می‌رود از لحاظ سالانه افت کند.
۴۱ ساعت قبل / رشد اقتصاد کشور
چرا رشد اقتصادی منفی شد؟
به گزارش ایسنا، رشد اقتصادی افزایش ارزش افزوده و تولید کالا و خدمات و به عبارتی افزایش تولید ناخالص داخلی است که طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی تا سه ماهه ابتدایی امسال رشد اقتصادی بدون نفت در این زمان منفی ۰.۶ درصد و رشد اقتصادی با نفت نیز معادل منفی ۲.۸ درصد بوده است.
بانک مرکزی منتشر کرد؛ جزئیات رشد اقتصادی ۳ ماهه اول ۱۳۹۹
۲ روز قبل / بانک مرکزی / رشد اقتصادی / نفت / zwnj / nbsp
بانک مرکزی منتشر کرد؛ جزئیات رشد اقتصادی ۳ ماهه اول ۱۳۹۹
اقتصادنیوز: در بهار ۹۹، تولید ناخالص داخلی به ۱۴۵۹.۶ هزار میلیارد ریال و رشد اقتصادی بدون نفت کشور نیز به ۰.۶- درصد رسید.
اقتصاد ایتالیا به ۲۰ سال قبل خود بازگشت
۲ روز قبل / اینفوبازار / اینفوگرافیک / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد ایتالیا / اقتصاد / رکود اقتصادی ایتالیا
اقتصاد ایتالیا به ۲۰ سال قبل خود بازگشت
میزان بدهی عمومی ایتالیا تا پایان امسال به ۱۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید. که در ۲۰ سال گذشته کم سابقه بوده.
گزارش عملکرد تولید ناخالص داخلی در فصل اول سال ۱۳۹۹/ رشد اقتصاد غیر نفتی منفی شد
۴ روز قبل
گزارش عملکرد تولید ناخالص داخلی در فصل اول سال ۱۳۹۹/ رشد اقتصاد غیر نفتی منفی شد
بانک مرکزی اعلام کرد: رشد اقتصادی غیرنفتی در فصل بهار ۹۹، منفی شش دهم درصد بوده است.
سیستم مالیاتی ایران
 و معادله مالیات‌های جدید
۴ روز قبل
سیستم مالیاتی ایران و معادله مالیات‌های جدید
آمار‌های موجود از نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی حاکی از عدد 6 درصدی و بسیار پایین آن در ایران است.
شهرها؛ متضرر اصلی اقتصادی کرونا
۵ روز قبل / اقتصاد / کرونا
شهرها؛ متضرر اصلی اقتصادی کرونا
اقتصادنیوز :‌ بانک جهانی تخمین می‌زند که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ با وجود سطح تاریخی هزینه‌های دولت‌های ملی، ۵.۲ درصد منقبض شود و از آنجایی که شهرها ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهند، متحمل بار اصلی این ضرر می‌شوند.
بلوغ صنعت تولید، ادغام شرکت‌هاست
۵ روز قبل
بلوغ صنعت تولید، ادغام شرکت‌هاست
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، بلوغ صنعت تولید حوزه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات این است که شرکت‌ها به سمت ادغام بروند، ظرفیت‌های تولید را افزایش دهند و فعالیت خود را تداوم بخشند. مراسم معرفی دستاوردهای بومی‌سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات برگزار شد. محمدجواد آذری‌جهرمی در این مراسم با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی هسته اقتصاد دیجیتال در صنعت آی‌سی‌تی هر کشور، محور تولید داخل است، گفت: اگر ما می‌گوییم سهم ارتباطات و فناوری‌اطلاعات از تولید ناخالص داخلی به 5/ 6 درصد رسیده، بخشی از این سهم مربوط به تولیدات آی‌سی‌تی است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
نخستین توافق تجاری بزرگ انگلیس در پسابرگزیت
بریتانیا نخستین توافق تجاری بزرگ پس از برگزیت خود را با ژاپن امضا کرد. لیز تروس، وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس، امضای این توافق 15 میلیارد پوندی را «لحظه‌ای تاریخی» برای کشورش توصیف کرد. به اعتقاد او این توافق پیروزی‌های جدیدی برای کسب‌وکارهای بریتانیایی فعال در صنایع تولیدی، غذایی، نوشیدنی و فناوری به ارمغان خواهد آورد. در مقابل منتقدان می‌گویند توافق حاصل شده ممکن است تنها اهمیتی نمادین داشته باشد، و اثرگذاری ناچیز 07/ 0 درصدی بر تولید ناخالص داخلی بریتانیا بگذارد، درصدی از تجارت که می‌تواند در ارتباط با اتحادیه اروپا از دست برود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
در پی شیوع کرونا و کاهش بهای نفت دردسرساز شد
پایگاه اویل پرایس در گزارشی می‎گوید عربستان در پیشبرد طرح‎های اقتصادی خود در پی همه‌گیری کرونا و کاهش بهای نفت شکست خورده است.یک شهر هوشمند ۵۰۰ میلیارد دلاری، یک مزرعه خورشیدی ۲۰۰ میلیارد دلاری و میلیارد‌ها دلار سرمایه‌گذاری در گاز و پتروشیمی؛ این‌ها همه جنبه‌های چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی بود اما اکنون به نظر می‌رسد این بلند پروازی‌های «عربستان سعودی» در هم شکسته است. به‌گزارش میزان به نقل از «اویل پرایس»، در اوایل سال جاری منابع دولتی ریاض به وال استریت ژورنال گفتند که عربستان، پروژه ۲۰۰ میلیارد دلاری مزرعه خورشیدی خود را که قرار بود با همکاری ژاپن پیش ببرد، فعلا دنبال نمی‌کند.همچنین پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری شهر هوشمند «نئوم» هنوز عملی نشده است؛ همیشه شک و تردید وجود داشت که آیا عربستان قادر …
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
با ارائه خدمات بانکداری غیرحضوری
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خدمات بانک ملی ایران برای قطع زنجیره انتقال کرونا تقدیرکردمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از خدمات بانک ملی ایران برای قطع زنجیره انتقال کرونا، گفت: خدمات بانکداری غیرحضوری این بانک و نیز رعایت پروتکل های بهداشتی در شعب، کمک قابل توجهی به کاهش گسترش شیوع کرونا کرد و امیدواری این روند همچنان ادامه یابد.ایرج حریرچی در آیین یادبود کارکنان جانباخته بانک ملی ایران بر اثر کرونا و نیز پاسداشت نود و دومین سالروز تاسیس این بانک با اشاره به این که وقتی یک نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهد، خانواده او با مشکلات متعدد مواجه می شوند، افزود: علاوه بر کارکنان بانک ها، تعداد زیادی از کادر درمانی نیز با این بیماری جان باختند و غم بزرگی …
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / توافق آمریکا و ایران
ترامپ: در عرض یک ماه با ایران توافق می‌کنم
به گزارش ایسنا، به نقل از وی او ای، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانسی خبری در کاخ سفید مدعی شد: اگر در انتخابات پیروز شوم، ایران می‌آید و به سرعت توافقی را با ما امضا می‌کند؛ اگر نه ظرف یک هفته یا ظرف یک ماه؛ چون تولید ناخالص داخلی آنها ۲۵ درصد کاهش یافته و می‌خواهند بار دیگر یک کشور موفق باشند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / تعطیلی مدارس آمریکا / خسارت کرونا
خسارت ۱۵ تریلیون دلاری تعطیلی مدارس به اقتصاد آمریکا!
 به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارشی نسبت به کاهش شدید رشد اقتصادی کشورها طی یک دهه آینده به دلیل بسته ماندن مدارس و مراکز آموزشی هشدار داده است. طبق اعلام این سازمان، بسته ماندن مدارس می تواند متوسط رشد اقتصادی جهان را ۱.۵ درصد کاهش دهد که این رقم برای اقتصاد آمریکا چیزی حدود ۵۳ تریلیون دلار خواهد بود یعنی بیش از دو سوم میزان تولید ناخالص داخلی این کشور.
راغفر: اقتصادی که فقط ۱۵ درصد تولیدش از کار است نمی‌تواند شغل بسازد
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
راغفر: اقتصادی که فقط ۱۵ درصد تولیدش از کار است نمی‌تواند شغل بسازد
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: در اقتصادی که ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی از کار حاصل می شود و بقیه حاصل از فعالیت سرمایه های تجاری و مالی است، این اقتصاد قادر به خلق شغل نیست.
روستاییان نقش بسیار مهمی در اقتصاد و پیشبرد توسعه و نظام برنامه‌‎ریزی کشور دارند
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / اشتغال / اقتصاد / پوشش / تولید ناخالص داخلی / برنامه ریزی
روستاییان نقش بسیار مهمی در اقتصاد و پیشبرد توسعه و نظام برنامه‌‎ریزی کشور دارند
ایلنا: دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی گفت: با اینکه بخشی از بار اقتصادی، اشتغال و نظام تولید ناخالص داخلی ملی بر عهده روستاییان است، اما…
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
افزایش سقف بدهی دولتی مکزیک به ۷۰ درصد GDP
مکزیک محدودیت غیرالزام‌آور بدهی خالص خود را تا پایان دوران ریاست‌جمهوری محافظه‌کار این کشور، به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد که در مقایسه با سطح سال گذشته تقریبا ۲۰ واحد درصد بیشتر است.به گزارش رویترز، نسبت بدهی مکزیک به تولید ناخالص داخلی به دقت از سوی موسسات اعتباری رصد می‌شود؛ موسساتی که در سال‌جاری رتبه قابل سرمایه‌گذاری را از شرکت نفت ملی این کشور (Petroleos Mexicanos) گرفته و هشدار داده‌اند که رتبه اعتباری دولت مکزیک می‌تواند هدف بعدی خلع رتبه اعتباری قابل سرمایه‌گذاری باشد.آژانس‌های اعتباری از آثار ناشی از پاندمی کرونا، تغییرات نرخ بهره و افت ارزش پزو به‌عنوان فاکتورهای اصلی تهدیدکننده رتبه اعتباری مکزیک یاد کرده‌اند. «چارلز سویل» مدیر بخش اعتبارسنجی دولت‌های آمریکای شمالی در …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
صنعت بیمه 2800 میلیارد تومان برای‌مقابله با کرونا پرداخت کرد
صنعت بیمه در جهت کمک به مقابله با شیوع بیماری کرونا تاکنون 2800 میلیارد تومان به مراکز درمانی پرداخت کرده است. طبق گزارش وزارت اقتصاد از عملکرد صنعت بیمه، بالغ بر 197 میلیارد تومان توسط شرکت‌های بیمه به خسارت دیدگان حادثه سیل اوایل فروردین ماه سال 98 و اواخر سال 97 بابت تعداد 105هزارو435خسارت اعلام شده پرداخت شد. شاخص‌های توسعه صنعت بیمه در مورد حق بیمه تولیدی این صنعت نشان می‌دهد سال 98 بیش از 59 هزار میلیارد تومان عملکرد دریافتی شرکت‌های بیمه است. نرخ رشد صنعت بیمه در این زمینه نیز از 32 درصد سال 97 به 30 درصد در سال 98 تنزل پیدا کرده است. همچنین ضریب نفوذ بیمه در این شاخص تقسیم بر تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت جاری به 5/ 2 درصد در سال گذشته رسید که تفاوت معناداری نسبت به سال قبل خود ندارد. …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
انقباض اقتصاد ژاپن شدیدتر شد
داده‌های اصلاح‌شده حاکی از آن است که اقتصاد ژاپن در سه ماه منتهی به ژوئن نسبت به برهه مشابه سال گذشته 1/ 28 درصد کوچک شده است.به گزارش «ایبِنا» براساس داده‌های جدید دفتر هیات دولت ژاپن، این رقم در مقایسه با برآورد اولیه (کاهش 8/ 27 درصدی رشد اقتصادی) به مراتب شدیدتر است.علاوه‌بر این، ارقام جدید از کاهش تولید ناخالص داخلی در مقایسه با افت 6/ 28 درصدی در نظرسنجی رویترز اندکی بهتر است.همچنین هزینه خانوار در ژاپن در ماه جولای نسبت به سال گذشته 6/ 7 درصد کاهش یافته که این رقم در پیش‌بینی‌ها ریزش 7/ 3 درصدی را نشان می‌داد.
تعاون سهم قانونی خود را از اقتصاد پس می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تعاون سهم قانونی خود را از اقتصاد پس می‌گیرد
احمد میرخدائی- روزنامه‌نگار براساس اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه3 بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صریح استوار است؛ اما آنچه عملا در 4دهه گذشته رخ داده، باعث شده است بخش تعاون در اقتصاد ایران حاشیه‌نشین باشد و سهمش از اقتصاد و تولید ناخالص داخلی به حوالی 10درصد هم نرسد. توسعه بخش تعاون با تمرکز بر سرمایه‌های خرد مردم و البته با رویکردهایی جدید و مدرن، از هدفگذاری‌هایی است که عمدتا در یک سال اخیر در دستور کار معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و …
مکزیک سقف بدهی دولتی را به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
مکزیک سقف بدهی دولتی را به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد
مکزیک محدودیت غیرالزام‌آور بدهی خالص خود را تا پایان دوران ریاست جمهوری محافظه کار این کشور، به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد که در مقایسه با سطح سال گذشته تقریبا ۲۰ واحد درصد بیشتر است.
مکزیک حد مجاز بدهی دولت را بالا برد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / مکزیک / بدهی مالی / ویروس کرونا
مکزیک حد مجاز بدهی دولت را بالا برد
مکزیک سطح مجاز بدهی دولت را برای این دوره ریاست‌جمهوری، به ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد که این سطح، ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته بالاتر است.
7 برابر شدن نقدینگی در دهه 1390 بدون رشد اقتصادی
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / بودجه / تورم / رشد / رشد اقتصادی / نقدینگی
7 برابر شدن نقدینگی در دهه 1390 بدون رشد اقتصادی
از فرودین ۹۰ تا اسفند ۹۸ تولید ناخالص داخلی حقیقی کشور 1.6 درصد کاهش پیدا کرده، در حالی که نقدینگی ۶۰۰ درصد رشد داشته و 7 برابر شده است و از عدد 352 هزار میلیارد تومان در انتهای سال 90 به 2472 هزار میلیارد تومان در انتهای سال 98 رسیده است.
ماجرای ورود چین به صنعت خودروی ایران چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / ایران و چین / بازار خودرو / خودروی چینی / صنعت خودرو ایران / واردات خودرو از چین
ماجرای ورود چین به صنعت خودروی ایران چیست؟
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: صنعت خودروسازی ایران بعد از صنعت نفت و گاز سومین صنعت فعال کشور است که ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران و ۴ درصد از نیروی کار (۷۰۰ هزار نفر) را تشکیل می‌دهد.
بدهی دولت آمریکا به‌زودی از وسعت اقتصاد این کشور تجاوز می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
بدهی دولت آمریکا به‌زودی از وسعت اقتصاد این کشور تجاوز می‌کند
اداره بودجه کنگره آمریکا هشدار داده که دولت این کشور ممکن است بزرگ‌ترین کسری بودجه را به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی بر جای بگذارد، آن هم از سال ۱۹۴۵ تاکنون یعنی پس از پایان جنگ جهانی دوم.
افزایش نقدینگی و بلای خانمانسوز تورم/ چرا پول به تولید نرسید؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
افزایش نقدینگی و بلای خانمانسوز تورم/ چرا پول به تولید نرسید؟
از فرودین ۹۰ تا اسفند ۹۸ تولید ناخالص داخلی حقیقی کشور ۱/۶ درصد کاهش پیدا کرده، در حالی که نقدینگی ۶۰۰ درصد رشد داشته است. این انبوه نقدینگی علاوه بر اینکه به تولید کمک نکرده، تورمی خانمانسوز هم بر جای گذاشته است.
ضربه کرونا به اقتصاد هند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
ضربه کرونا به اقتصاد هند
 اقتصاد هند در فصل بهار سال‌جاری، یکی از سیاه‌ترین دوران خود در سال‌های اخیر را تجربه کرده و تولید ناخالص داخلی این کشور، 23.9درصد رشد منفی داشته است. به‌گزارش بی‌بی‌سی، این بدترین سقوط اقتصادی در این کشور از سال1996 به‌شمار می‌رود. همه‌گیری ویروس کرونا و سپس اجرای طرح قرنطینه سراسری در هند، دلیل اصلی این وضعیت بوده است. کارشناسان هشدار داده‌اند که این می‌تواند شروع یک رکود اقتصادی باشد. رکود زمانی شروع می‌شود که آمار 3ماهه بعدی هم نزولی باشد، چیزی که کارشناسان از حالا گفته‌اند قطعی به‌نظر می‌رسد. …
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
تحریم و کرونا علیه نرخ رشد مثبت
کیمیا نجفیرشد اقتصادی در کنار نرخ تورم، مهم‌ترین شاخص اقتصادی در دنیای امروز است. نخستین معنایی که با شنیدن عبارت رشد اقتصادی به ذهن می‌رسد، افزایش تولید و بهبود وضعیت اقتصادی مردم بوده، مسئله‌ای که جزو مهم‌ترین اهداف و خواسته هر دولتی است. آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد، در ایران رشد اقتصادی روند بسیار پرنوسانی را سپری کرده و اکنون در طولانی‌ترین دوره رشد اقتصادی منفی سه دهه اخیر قرار دارد.اخیرا مرکز آمار گزارشی در رابطه با وضعیت رشد اقتصادی در بهار امسال منتشر کرده است. طبق این گزارش رشد در دو بخش با نفت و بدون نفت منفی شده؛ به طوری که تولید ناخالص داخلی همراه با نفت ۳.۵ درصد و بدون نفت ۱.۷ درصد کاهش داشت. آنطور که گفته می‌شود بررسی وضعیت رشد اقتصادی از بهار پارسال تا امسال از این حکایت دارد …
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
بعد از سه دهه شکوفایی اقتصادی استرالیا وارد رکود شد
با کوچک شدن ۷ درصدی اقتصاد استرالیا در سه ماه دوم سال، این کشور برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱ وارد رکود شد. به گزارش «ایبنا» از فرانس۲۴، اداره آمار استرالیا اعلام کرد که این کاهش رشد اقتصادی سریع‌ترین رکود سه ماهانه در تاریخ مکتوب این کشور بوده و به سه دهه رشد اقتصادی متوالی که حتی بحران مالی جهان روی آن تاثیر نگذاشته بود، پایان داد. «مایکل اسمیدز» رئیس واحد حسابرسی ملی اداره آمار استرالیا گفت که پاندمی و گسترش تهدید آن عامل اصلی افت بی‌سابقه‌ای بوده که با اختلافی فاحش از رکورد قبلی تجاوز کرده است. رکود عبارت است از دو، سه ماهه متوالی رشد اقتصادی منفی؛ اقتصاد استرالیا در سه ماه نخست سال به اندازه 3/ 0 درصد کوچک شد. ارقام به دست آمده به شکلی گسترده با پیش‌بینی‌های دولت از تولید ناخالص داخلی مبنی …
اختلاف وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو بر سر آمار آب / میزان مصرف آب کشاورزی چه مقدار است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / کشاورزی / وزارت نیرو / وزارت جهاد کشاورزی
اختلاف وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو بر سر آمار آب / میزان مصرف آب کشاورزی چه مقدار است؟
فارس نوشت: در شرایطی که 6 درصد تولید ناخالص داخلی کشور به حوزه کشاورزی تعلق دارد، یکی از مهمترین نیازهای این صنعت یعنی تامین منابع آب به دلیل نبود مدیریت یکپارچه بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی محل اختلاف است.
کرونا و افول ستاره درخشان اقتصاد آسیا
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / کرونا / آسیای مرکزی / آسیای میانه / اتحادیه جنوب شرق آسیا / سنگاپور / تبعات کرونا بر اقتصاد ایران و جهان از نگاه اساتید دانشگاه / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا و افول ستاره درخشان اقتصاد آسیا
تهران– ایرنا- ارزیابی وضعیت اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا و آسیای میانه در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که اقتصاد این کشورها به شدت تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته به طوری که تاکنون رشد تولید ناخالص داخلی برخی از آنها با کاهشی قابل توجه و حتی رشد منفی مواجه شده است.
اعلام وضعیت رشد اقتصادی کشور/ ثبت ۱۱ مورد رشد منفی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / رشد اقتصادی
اعلام وضعیت رشد اقتصادی کشور/ ثبت ۱۱ مورد رشد منفی
اقتصادنیوز : در حالی تولید ناخالص داخلی در ایران باز هم روندی منفی طی کرد که برای ۱۱ بخش رشد منفی ثبت شده است.
پیش‌بینی بدبینانه دفتر بودجه کنگره از میزان بدهی‌های آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / بودجه / دولت آمریکا / کسری بودجه / کنگره آمریکا / ویروس
پیش‌بینی بدبینانه دفتر بودجه کنگره از میزان بدهی‌های آمریکا
اقتصادنیوز: دفتر بودجه کنگره روز چهارشنبه اعلام کرد که بدهی های دولت آمریکا با افزایش هزینه های مقابله با ویروس کرونا افزایش یافته و در سال آینده بدهی های کشور از تولید ناخالص داخلی پیشی خواهد گرفت.
دفتر بودجه کنگره: بدهی های آمریکا از تولید ناخالص داخلی پیشی می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / کسری بودجه / هراس جهانی از ویروس کرونا
دفتر بودجه کنگره: بدهی های آمریکا از تولید ناخالص داخلی پیشی می‌گیرد
تهران- دفتر بودجه کنگره روز چهارشنبه اعلام کرد که بدهی های دولت آمریکا با افزایش هزینه های مقابله با ویروس کرونا افزایش یافته و در سال آینده بدهی های کشور از تولید ناخالص داخلی پیشی خواهد گرفت.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
اقتصاد ایران ۲۰ درصد کوچک‌تر شد
ندا جعفری| در هفته دوم شهریور ماه مرکز آمار جدیدترین آمار‌های مربوط به نرخ رشد اقتصادی را منتشر کرد و بر این اساس رشد اقتصاد ایران در بهار امسال نیز منفی شد. مرکز آمار ایران اعلام کرده، نرخ رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی به منفی ۳.۵درصد و بدون احتساب نفت به منفی ۱.۷درصد رسیده است. عدد محصول ناخالص داخلی در 3 ماهه اول سال ١٣٩٩ به رقم ١٦٥٦ هزار میلیارد ریال با احتساب نفت و ١٤٤٥هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است. در حالی که این رقم در فصل مشابه سال قبل با احتساب فروش نفت ١٧١٦هزار میلیارد ریال و بدون نفت ١٤٧١هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی ۳.۵ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی ١.٧درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ١٣٩٩ نسبت به بهار سال گذشته دارد.  …
گزارش|? نگرانی از کوچک شدن اقتصاد ترکیه
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ترکیه
گزارش|? نگرانی از کوچک شدن اقتصاد ترکیه
کاهش 10 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال 2020 میلادی، تحلیل­گران اقتصادی ترکیه را به این نتیجه رسانده که آنکارا در ماه‌­های پیش رو با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.
جزییات رشد اقتصادی بهار ۹۹/ رشد منفی ۳.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی+ جدول
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / رشد اقتصادی / تولید ناخالص داخلی / نرخ رشد
جزییات رشد اقتصادی بهار ۹۹/ رشد منفی ۳.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی+ جدول
اقتصادنیوز : بررسی رشد اقتصادی گروه‌های مختلف در بهار ۹۹ حاکی از رشد مثبت بخش کشاورزی و رشد منفی گروه‌های صنعت و معدن و خدمات است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
شدیدترین رکود کره‌جنوبی از سال ۲۰۰۸ تاکنون
داده‌های اصلاح‌شده بانک مرکزی کره‌جنوبی حاکی از آن است که اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال به اندازه 2/ 3 درصد کوچک شده است. به گزارش رویترز، این رقم شدیدترین افت رشد اقتصادی کره‌جنوبی پس از سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ محسوب می‌شود؛ زمانی که رشد اقتصادی با افت 3/ 3 درصدی مواجه شد. چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا در سه ماهه منتهی به ژوئن وارد رکود فنی شد و به همتایان دیگر خود یعنی ژاپن، تایلند و سنگاپور پیوست. کاهش 1/ 16 درصدی صادرات کالا و خدمات بزرگ‌ترین ریزش این اقتصاد متکی به تجارت است، هرچند این رقم نسبت به برآورد 6/ 16 درصدی در ماه جولای اندکی بهتر است، اما همچنان شدیدترین رکود از سه ماهه آخر سال ۱۹۶۳ به بعد به‌شمار می‌رود. مصرف بخش خصوصی که تقریبا نیمی از تولید ناخالص داخلی کره‌جنوبی را تامین می‌کند، …
بحران مالی کرونا تقریباً یک چهارم اقتصاد هند را از بین برد
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / اخبار"هند"
بحران مالی کرونا تقریباً یک چهارم اقتصاد هند را از بین برد
پنجمین اقتصاد بزرگ جهان یعنی هند به علت بحران کرونا وارد رکود عمیقی شده است؛ چرا که تولید ناخالص داخلی این کشور از آوریل تا ژوئن به میزان بی سابقه 23.9 درصد کاهش یافته است.
بازدهی بازارها در 4 سال اخیر چگونه بوده است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / بازار بورس / بازار سرمایه / بازار مسکن / قیمت طلا / نقدینگی
بازدهی بازارها در 4 سال اخیر چگونه بوده است؟
شکاف میان حجم نقدینگی و تولید ناخالص داخلی باعث شده که نقدینگی اضافی، وارد بازارهای سرمایه‌ای شود و در نتیجه عامل مشترکی برای نوسان این ۵ بازار شود. نوشته بازدهی بازارها در 4 سال اخیر چگونه بوده است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
محرک مشترک پنج بازار
بازارهای سرمایه‌ای در چهار سال اخیر با نوسان قیمتی روبه‌رو بودند؛ اما به‌نظر می‌رسد نگاه‌های متفاوتی در شناسایی محرک این بازارها وجود دارد. برخی نوسانات قیمت دارایی‌ها را به عواملی نظیر سفته بازی، افزایش قیمت تولید‌کننده و فروشنده و رفتار بازیگران اقتصادی نسبت می‌دهند. در مقابل، برخی با یک نگاه جامع‌تر، تغییر در روند متغیرهای پولی و اقتصادی را عامل مشترک ایجاد این نوسان می‌دانند. یک گزارش رسمی، به بررسی رفتار 5 بازار سهام، خودرو، مسکن، ارز و طلا پرداخته است. بررسی این گزارش در سال‌های 1395 تا انتهای بهار 1399 نشان می‌دهد که «شکاف میان رشد نقدینگی و تولید ناخالص داخلی»، عامل مشترکی برای نوسان قیمتی بازارها بوده است. شکاف میان حجم نقدینگی و تولید ناخالص داخلی باعث شده که نقدینگی اضافی، وارد بازارهای …
عقب گرد ۲۰ ساله اقتصاد ایتالیا
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
عقب گرد ۲۰ ساله اقتصاد ایتالیا
میزان بدهی عمومی ایتالیا تا پایان امسال به ۱۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.
نقش تعاونی‌ها در توسعه صادرات کشور
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
نقش تعاونی‌ها در توسعه صادرات کشور
افقهی، رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق تعاون گفت: سهم تعاونی ها از تولید ناخالص داخلی کشور باید بیش از ۲۵ درصد باشد که این سهم ۷ درصد است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / اقتصاد جهانی / پوتین
نگرانی پوتین از وضعیت اقتصادی جهان
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی روسیه، ولادمیر پوتین - رئیس جمهور این کشور - با اشاره به شیوع کرونا و پیامدهای غیرقابل انکار اقتصادی آن گفت: اکنون شاهد آن هستیم که اقتصاد جهانی دچار پیامدهای منفی کرونا شده است. اگر به بحران مالی جهانی در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نگاه کنیم، تولید ناخالص داخلی جهانی به نسبت سال قبل آن تنها ۰.۱ درصد کاهش یافت اما اکنون صندوق بین المللی پول و بانک جهانی معتقدند اقتصاد جهانی معادل رقمی حدود پنج تا شش درصد کوچک خواهد شد. خیلی از اقتصاددانان معتقدند بحران کنونی اقتصادی جهان بدتر از رکود بزرگ در دهه ۱۹۳۰ و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵) است.
خام‌فروشان به دنبال کلفتی نان و نازکی کار هستند/ اجازه نمی‌دهند رفاه نیروی کار و درآمد عمومی افزایش یابد/ در سایه خام‌فروشی کشور به راحتی تحریم می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / اقتصاد ایران / سنگ آهن / تحریم / خصولتی / آهن اسفنجی / GDP / خام فروشی / تولید ناخالص داخلی / احسان سلطانی / توسعه صنعتی
خام‌فروشان به دنبال کلفتی نان و نازکی کار هستند/ اجازه نمی‌دهند رفاه نیروی کار و درآمد عمومی افزایش یابد/ در سایه خام‌فروشی کشور به راحتی تحریم می‌شود
ایلنا: یک پژوهشگر و مشاور اقتصادی و صنعتی، با اشاره به تاثیر خام‌فروشی بر GDP تاکید دارد که کاهش سطح رفاه کارگران و کاهش سطح درآمدهای عمومی، نتیجه پایین آمدن سطح…
واقعیت‌های نرخ رشد اقتصادی زیر ۱ درصد در دهه ۹۰
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / سازمان بهزیستی / آمریکا / کمیته امداد امام خمینی / بانک مرکزی / مرکز آمار ایران / مرکز پژوهش‌های مجلس / دولت / نرخ تورم / تورم / رشد اقتصادی
واقعیت‌های نرخ رشد اقتصادی زیر ۱ درصد در دهه ۹۰
در حالی که مرکز پژوهشهای مجلس تاکید کرده میانگین نرخ رشد ۸ سال اخیر صفر درصد بوده است، سازمان برنامه معتقد است، طی دوره ۱۳۹۱-۱۳۹۸رشد سالانه تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۰.۶درصد بوده است.
ولادمیر پوتین: اقتصاد روسیه 5 تا 6 درصد کوچک می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۷
ولادمیر پوتین: اقتصاد روسیه 5 تا 6 درصد کوچک می‌شود
متخصصان خارجی پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد روسیه 8.5 درصد کاهش در تولید ناخالص داخلی را تجربه کند، ولی متخصصان روسیه عقیده دارند رکود اقتصادی این کشور حدود 5 تا 6 درصد خواهد بود.
راه اندازی ۵۵۰ واحد تولیدی در آذربایجان شرقی/ سهم ۳.۶ درصدی از تولید ناخالص داخلی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
راه اندازی ۵۵۰ واحد تولیدی در آذربایجان شرقی/ سهم ۳.۶ درصدی از تولید ناخالص داخلی
تبریز- استاندار آذربایجان شرقی از راه اندازی ۵۵۰ واحد تولیدی در آذربایجان شرقی طی سال ۹۸ و پنج ماهه اول امسال خبر داد.
ثبت بیشترین افت تولید ناخالص داخلی مکزیک
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
ثبت بیشترین افت تولید ناخالص داخلی مکزیک
تولید ناخالص داخلی مکزیک، در ادامه ضربه شدید ناشی از پاندمی ویروس کرونا به دومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین، در سه ماهه دوم سال شدیدترین افت خود را به ثبت رساند.
افزایش ۱۱ درصدی تعداد ای‌نمادهای اعطا شده به واحدهای تجارت الکترونیکی/سهم ۱۳ درصدی زنان در مالکیت واحدهای تجارت الکترونیکی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / تجارت / تجارت الکترونیک / زنان / شاخص / تولید ناخالص داخلی
افزایش ۱۱ درصدی تعداد ای‌نمادهای اعطا شده به واحدهای تجارت الکترونیکی/سهم ۱۳ درصدی زنان در مالکیت واحدهای تجارت الکترونیکی
ایلنا: به گفته رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تعداد ای‌نمادهای اعطا شده به واحدهای تجارت الکترونیکی در سال 1398 نسبت به سال قبل آن افزایش 11 درصد داشته است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
اقتصاد بین‌الملل
بدهی امریکا از تولید ناخالص داخلی این کشور بیشتر شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
سقوط 25 درصدی اقتصاد هند
رسانه‌های محلی هند با اشاره به ارزیابی موسسه رتبه‌بندی ICRA درباره تبعات فاجعه‌بار شیوع ویروس کرونا اعلام کردند که در سه ماه دوم سال‌جاری اقتصاد هند 25 درصد سقوط کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، این موسسه رتبه‌بندی می‌گوید دلیل سقوط تولید ناخالص داخلی و به‌طور کلی اقتصاد هند این بود که به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی اعمال شده در کل این کشور بسیاری از صنایع و زیرمجموعه‌های آنها تعطیل شده و ضررهای سنگینی را متحمل شده‌اند.
سفرهای خارجی شاید از 2021
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
سفرهای خارجی شاید از 2021
براساس بررسی‌های صندوق بین‌المللی پول محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری کرونا همچون لغو پروازها و بسته شدن مرزها برنامه‌های سفر تابستانی را در جهان به تعطیلی کشانده است. افت شدید گردشگری تاثیر گسترده‌ای بر اقتصاد کشورهایی که به گردشگران خارجی متکی هستند گذاشته است. بیشترین ضربه از خسارت‌های درآمدهای گردشگری بر کشورهای کاستاریکا، یونان، مراکش، پرتغال و تایلند وارد شده که بیش از 3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورها را دربرمی‌گیرد.براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول بازیابی تدریجی بازار توریسم باتوجه به تاثیرات مستقیم گردشگری بر واردات، صادرات و در نهایت تراز جاری در ماه سپتامبر (ماه آتی) رخ خواهد داد که براساس این محاسبات افت گردشگران ورودی بین‌المللی در سال 2020 حدود 70 درصد خواهد بود.
اقتصاد آلمان بزرگترین رکود تاریخ خود را تجربه می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
اقتصاد آلمان بزرگترین رکود تاریخ خود را تجربه می‌کند
تولید ناخالص داخلی آلمان 11.3 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به همین دوره در سال گذشته کاهش یافت. تولید ناخالص داخلی این کشور هم 9.7 درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن هم پایین آمده است.
فعالیت ۱۶ درصد از جمعیت اردبیل در بورس؛ دورنمای استان رشد در تولید است
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
فعالیت ۱۶ درصد از جمعیت اردبیل در بورس؛ دورنمای استان رشد در تولید است
اردبیل- آمارها معترف‌اند طی دو سال اخیر بیش از ۱۶ درصد از جمعیت استان اردبیل وارد بازار بورس شده‌اند. مشارکتی اقتصادی که پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد.
رونق تولید ناخالص داخلی از طریق بورس در اقتصاد ایران امکانپذیر نیست
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / استانی-اقتصادی / بورس / بازار سرمایه / واگذاری سهام / سفته بازی
رونق تولید ناخالص داخلی از طریق بورس در اقتصاد ایران امکانپذیر نیست
عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی و استاد اقتصاد این دانشگاه گفت: امکان و انتظار رونق تولید ناخالص داخلی از طریق بورس در اقتصاد ایران امکانپذیر نیست چرا که نوعی سفته بازی در بازار بورس جهت افزایش قیمت سهام شرکت‌ها رخ می‌دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •