یکشنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۹ / 17 January, 2021
دارایی خارجی
دارایی ایران در بانک‌های خارجی چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / حساب ذخیره ارزی / دارایی خارجی / دارایی‌های خارجی
دارایی ایران در بانک‌های خارجی چقدر است؟
واحد اطلاعات اکونومیست از دارایی حدود ۱۹ میلیارد دلاری ایران نزد بانک‌های خارجی در پایان ژوئن ۲۰۲۰ خبر داد و کل ذخایر ارزی کشور در پایان سال ۲۰۲۰ را ۶۵ میلیارد و ۹۱۹ میلیون دلار پیش‌بینی کرد. نوشته دارایی ایران در بانک‌های خارجی چقدر است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
رویداد
شورای آتلانتیک در گزارشی به قلم برایان او تول- مشاور سابق دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا با اشاره به…
رشد 59 درصدی ارزش ریالی دارایی خارجی بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / بانک مرکزی / رشد / طلا / ارز
رشد 59 درصدی ارزش ریالی دارایی خارجی بانک مرکزی
معادل ریالی خالص دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان بهار سال جاری به 366 هزار و 910 میلیارد تومان رسیده که این رقم نسبت به بهار سال 98 بالغ بر 58.8 درصد رشد نشان می‌دهد.
راهکارهایی برای گشایش اقتصادی
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / گشایش اقتصادی / راهکار / دولت / کسری بودجه / فروش نفت / اوراق
راهکارهایی برای گشایش اقتصادی
در چنین شرایطی اگر بانک‌مرکزی با پشتوانه این دارایی خارجی اقدام به انتشار اوراق بدهی با حفظ قدرت خرید کند، رقم قابل توجهی از نقدینگی سرگردان را جذب و از بازار‌ها خارج خواهد کرد.
جنجال بر سر دارایی‌های بانک مرکزی ایران در بورس آلمان
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / بانک مرکزی / تحریم / دارایی خارجی
جنجال بر سر دارایی‌های بانک مرکزی ایران در بورس آلمان
معاون حقوقی بانک مرکزی درخصوص اخبار انتشار یافته مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان گفت: این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ باقیمانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد. نوشته جنجال بر سر دارایی‌های بانک مرکزی ایران در بورس آلمان اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
جزئیات دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی/ دارایی خارجی بانک مرکزی ۲۱ درصد زیاد شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / حجم نقدینگی / بانک مرکزی
جزئیات دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی/ دارایی خارجی بانک مرکزی ۲۱ درصد زیاد شد
میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در خرداد سال ۹۹ به ۵۵۰۷.۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به خرداد سال گذشته ۲۱.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
تحریم‌ عامل منع دسترسی به چند بانک
شماری از بانک‌های آمریکایی و انگلیسی امکان دسترسی به سایت‌های خود را به کاربران ایرانی نمی‌دهند. به گزارش «ایسنا» برخی از بانک‌ها در راستای اجرای مجموعه قوانین معروف به تحریم‌های نظام مالی ایران یا IFRS که توسط دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا ( OFAC) وضع شده‌اند، اجازه دسترسی به سایت‌های خود را از طریق IP‌های ایرانی نمی‌دهند. بانک استاندارد چارترد، پی ان سی بانک، یو اس بن کورپ، سیتی گروپ و جی پی مورگان از جمله این بانک‌ها هستند. بانک استاندارد چارترد که در سال ۱۹۶۹ تاسیس و مقر اصلی آن در شهر لندن قرار دارد، پیش‌تر به‌خاطر آنچه نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران وکوبا خوانده شده بود توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا جریمه سنگینی شد. طبق اطلاعیه این بانک، خدمات بانکداری آنلاین استاندارد …
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران/ آمریکا در توقیف و انتقال دارایی خارجی ایران ناکام ماند
با پیگیری حقوقی بانک مرکزی، تلاش آمریکا برای توقیف و انتقال وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / نقدینگی / پول / چاپ پول / بانک مرکزی / اقتصاد
موتور جدید چاپ پول شناسایی شد!
آمار‌های بانک مرکزی در آذرماه حاکی از دو رخداد مهم در متغیر‌های پولی است. نخست اینکه رشد پایه پولی با ثبت رقم ۲/ ۲۸ درصدی به بیشترین سطح در هفت سال اخیر رسیده است. بر اساس آمارها، علت اصلی رشد پایه پولی، رشد خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بوده که متاثر از تجدید ارزیابی و تسعیر نرخ ارز، تغییر روش در خرید ارز نفتی دولت و کاهش تسهیلات خارجی بوده است. پیش‌تر دلیل عمده رشد پایه پولی، افزایش بدهی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی بوده است. رخداد دیگر، در تغییرات اجزای نقدینگی است. در آذرماه سهم «پول» از نقدینگی با ثبت رقم ۱/ ۱۶ درصدی به بیشترین مقدار طی نیم دهه اخیر رسیده است؛ رخدادی که تایید می‌کند درجه سیالیت نقدینگی در پایان آذر افزایش یافته است. انبساط سهم پول که شامل اسکناس و سپرده‌های جاری است، می‌تواند …
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
ترکیب سال 97«ریال» و «ارز»
مدیر اداره بررسی و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی، آخرین وضعیت آمارهای پولی کشور را تشریح و توضیحاتی درباره «تغییرات دارایی خارجی»، «تغییرات بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی» و «تغییرات بدهی دولت به بانک مرکزی» ارائه کرد. مهدی‌زاده در این گزارش تاکید کرد که افزایش یک واحد درصدی رشد نقدینگی رقم کمی بوده که این موضوع به‌دلیل تدابیر به کار گرفته شده از سوی بانک مرکزی است. او ضمن تایید خبر تهاتر بدهی‌های بانک‌ها با بدهی دولت با بانک مرکزی، عنوان کرد که ذخایر خارجی بانک مرکزی افزایش یافته است. بررسی‌ها حاکی است که طی یک سال اخیر بخش قابل‌توجهی از افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی به‌دلیل تغییرات نرخ ارز بوده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / اقتصاد / بانک مرکزی / نقدینگی
ایستگاه آخر نقدینگی ۹۷
میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در سال قبل به ۱/ ۴۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده است تا حجم قوی‌ترین دارایی بانک مرکزی، ۳/ ۱۴ درصد نسبت به سال ۹۶ زیاد شود. اگرچه این رشد نسبت به سال ۹۶، آهسته‌تر شده، اما با توجه به تحولات سال گذشته، رشد دارایی خارجی بانک مرکزی جالب توجه است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۲
آغاز جنگ حقوقی ونزوئلا برای حفظ دارایی خارجی
معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا با انتقاد از خوان گوآیدو، از آغاز فرایندهای حقوقی جهت حفظ املاک و دارایی‌های کشورش در خارج خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
بدهی و دارایی خارجی ترکیه رکورد زد
اقتصادنیوز: دارایی‌های خارجی ترکیه با ۰.۷ درصد افزایش به ۲۳۴.۲ میلیارد دلار رسید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •