سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
دیکشنری
لغت‌نامه چاپی یا دانشنامه اینترنتی؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / دانشنامه / دیکشنری / لغت‌نامه
لغت‌نامه چاپی یا دانشنامه اینترنتی؟
با نیازهای امروز روز می‌توان گفت که دانشنامه‌های اینترنتی مراجعه‌کننده‌ی بیشتری دارند و با نیازهای امروز سازگاری بهتری دارند. ولی این موارد هیچ‌کدام از ارزش سال‌ها زحمت و دسترنج بزرگانی که در تهیه، تولید و انتشار فرهنگنامه و لغت‌نامه‌های چاپی وقت گذاشته‌اند کم نمی‌کند. نوشته لغت‌نامه چاپی یا دانشنامه اینترنتی؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
حملات بدافزاری به ویندوز از طریق دیکشنری
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
حملات بدافزاری به ویندوز از طریق دیکشنری
بات‌نت جدیدی به نام لوسیفر مشاهده شده است که می‌تواند توسط یک دیکشنری حملات خود را آغاز کند و سیستم‌های ویندوزی را مورد هدف قرار ‌دهد. به گزارش «ایسنا» لوسیفر (Lucifer) یک بات‌نت مخرب و ترکیب جدیدی از cryptojacking و نوعی بدافزار DDoS است که منجر به اکسپلویت آسیب‌پذیری‌های قدیمی و انجام فعالیت‌های مخرب روی سیستم عامل‌های ویندوز می‌شود. این بات‌نت پس از آلوده کردن سیستم، آن را توسط روباتی به یک کلاینت استخراج رمزارز (cryptomining) تبدیل کرده و از این طریق می‌تواند حملات انکار سرویس توزیع‌شده (DDoS) را آغاز کند.
نرم افزار رایگان فست‌دیکشنری لوگوی خود را تغییر داد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
نرم افزار رایگان فست‌دیکشنری لوگوی خود را تغییر داد
فست‌دیکشنری، دیکشنری و مترجم متن دوزبانه‌ی انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی، با بیش از دومیلیون کاربر فعال از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده ‌است.
فرهنگ لغات آمریکایی: تعریف نژادپرستی تغییر می‌کند/ دلیل: درخواست یک سیاه پوست
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
فرهنگ لغات آمریکایی: تعریف نژادپرستی تغییر می‌کند/ دلیل: درخواست یک سیاه پوست
یک سیاه پوست: افرادی زیادی با استناد به تعاریف دیکشنری اثبات کرده‌اند که به دلیل احساسشان نسبت به سیاه‌پوستان نژادپرست نیستند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
هوش مصنوعی واژه‌های تازه می‌سازد
وب‌سایتی توسعه یافته که با استفاده از هوش مصنوعی واژه‌های جدیدی می‌سازد. کاربران روی دکمه‌ای در سایت کلیک می‌کنند و یک واژه تازه ساخته می‌شود. این وب‌سایت توسط توماس دیمسون برنامه‌نویسی ساکن سان‌فرانسیسکو توسعه یافته است. این مهندس نرم‌افزار قبلا در اینستاگرام فعالیت می‌کرده است. توماس دیمسون می‌گوید: در ماه فوریه شغلم را به‌عنوان مدیر مهندسی در اینستاگرام ترک کردم. من و دوستم سعی داشتیم شرکتی تاسیس و در حوزه هوش مصنوعی فعالیت کنیم. به این نتیجه رسیدیم که بهتر است به هوش مصنوعی اجازه دهیم نام خود را انتخاب کند. اما همه‌گیری ویروس کرونا آغاز شد و او مجبور شد مدت زیادی در خانه بماند و در این مدت با الگوریتم نام‌سازی سروکار داشت. وی با استفاده از فایل دیکشنری که ساخته بود، به این الگوریتم آموزش …
نجات از کرونا از شرق تا غرب
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / استانی-علمی و آموزشی / کروناویروس
نجات از کرونا از شرق تا غرب
قرنطینه اصطلاحی است که برای در انزوا نگه داشتن بیماران مسری استفاده می شود. بنابر تعریف دیکشنری «وبستر»، واژه قرنطینه محدودیت فعالیت‌ها یا ارتباطات افراد یا حمل و نقل کالاها و حالت انزوای اجباری که برای جلوگیری از شیوع بیماری یا آفات است را در برمی‌گیرد.
3 دیکشنری مفید برای یادگیری زبان انگلیسی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / دیکشنری آموزشی / دیکشنری آنلاین / دیکشنری آنلاین بیاموز
3 دیکشنری مفید برای یادگیری زبان انگلیسی
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
کلمه سال انتخاب شد
هر سال دیکشنری کمبریج کلمه سال را انتخاب می‌کند. کلمه‌ای که رکورد جستجو در میان کاربران را دارد. کلمه سال ۲۰۱۹ Upcycling بود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / فرانکی دی یونگ / لیونل مسی / اینترمیلان / بارسلونا / لیگ قهرمانان اروپا
یک تعریف بی‌نقص از «مسی» در دیکشنری فوتبال
تهران- ایرنا- «فرانکی دی‌یونگ» در آستانه دیدار حساس بارسلونا مقابل اینترمیلان در لیگ قهرمانان اروپا با جمله‌ای جالب «لیونل مسی» را مورد تحسین قرار داد تا تعریف جدیدی از جادوی مسی به فرهنگ لغت فوتبال اضافه شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
محتشمی‌پور گفت که ظریف آمریکایی است
من تا ساعت‌ها بعد از نیمه شب فکر می‌کردم و به دیکشنری مراجعه می‌کردم تا لغتی را بیابم که هم‌معنی «پذیرش» باشد، اما معنی حقوقی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نیز نداشته باشد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
محتشمی‌پور گفت که ظریف آمریکایی است/ پیغام دادم که در این دنیا نمی‌توانم کاری انجام دهم، اما در آن دنیا از شما نخواهم گذشت
من تا ساعت‌ها بعد از نیمه شب فکر می‌کردم و به دیکشنری مراجعه می‌کردم تا لغتی را بیابم که هم‌معنی «پذیرش» باشد، اما معنی حقوقی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نیز نداشته باشد. در نهایت لغت «تانتامونت» به ذهن من رسید. این نامه در بخش بین‌الملل وزارت خارجه به نام «تانتامونت لِتِر» شناخته شده است./ آمریکایی‌ها در مذاکرات غیررسمی شورا اعلام کردند که این نامه کار نمایندگی است و دولت ایران مجوز این کار را نداده است، در صورتی که شخص حضرت امام اجازه این کار را داده بودند. روز جمعه یکی از افراد بسیار برجسته انقلابی که متعلق به جناج چپ و سخنران قبل از خطبه نمازجمعه تهران بودند [محتشمی‌پور]، در جایی از صحبت‌های‌شان حرف آمریکایی‌ها را می‌زنند که این نامه کار آقای محلاتی است و اجازه از تهران نیست... آقای محتشمی‌پور که …
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / زبان انگلیسی / آموزش / تدریس
تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل و در ۵۰ روز
مناسب­ترین ابزار، آن است که پیمودن مسیر یادگیری زبان را در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت، امکان پذیر سازد. ابزاری با بیشترین بازده، متناسب با مکان فعلی شما و مقصد نهایی­تان. مهم­ترین ابزار برای یادگیری زبان انگلیسی، دیکشنری است.
۱۳۹۸-۰۲-۱۴
سیاست‌ها و پیامدهای اقتصادی هوش مصنوعی
تأثیر اقتصادی کامپیوتر هوشمند می‌تواند آنچه باشد که انسان به شکل خارق‌العاده انجام می‌دهد. دیکشنری آکسفورد هوش مصنوعی را «نظریه و توسعه سیستم‌های کامپیوتری که قادر به انجام و کارکرد وظایف مورد نیاز به هوش انسانی است» تعریف کرده که این تعریف هم وسیع و هم روان است. در این باره، یک جوک قدیمی بین دانشمندان کامپیوتری وجود دارد و آن این است که هوش مصنوعی آن چیزی است که ماشین‌ها هنوز نمی‌توانند انجام دهند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
زوم‌اپ: Merriam-Webster؛ دیکشنری کارآمد انگلیسی به انگلیسی
اپلیکیشن Merriam-Webster دیکشنری انگلیسی بسیار کاربردی است که امکانات جالبی نیز دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •