جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
شبکه ملی اطلاعات
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
ارائه محصول برگزیده سال ۹۸ درحوزه زیرساختهای شبکه های موبایل
به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، همراه اول موفق شد در هفتمین همایش ملی ارزش آفرینی کسب و کارهای تعاملی و پلتفرم ها، جایزه ملی فاب را بخاطر ارائه محصول «پلتفرم ابری دسترسی چندگانه» از آن خود کند.پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به عنوان تنها پژوهشگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه علوم و فناوری اطلاعات، همه ساله در قالب «همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات»، دستاوردهای برتر در حوزه کاربست فناوری اطلاعات در کشور را معرفی می‌‌کند که از چهار دوره اخیر، علاوه بر معرفی دستاوردهای برتر، جایزه‌ای از سوی این وزارت با عنوان «جایزه فناوری اطلاعات برتر» (فاب) در سه سطح طلایی، نقره‌ای و برنزی به برگزیدگان اهدا می شود. در هفتمین همایش نیز جایزه فاب با اهداف «معرفی محصولات …
رشد خدمات ابری و نقشه در رقابت با سرویس خارجی
روزنامه تعادل / ۳ روز قبل / فناوری
رشد خدمات ابری و نقشه در رقابت با سرویس خارجی
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته طرحی را به صحن شورای عالی فضای مجازی برد که با موافقت صددرصدی اعضای این شورا، روبرو نشد؛ به همین دلیل مقرر شد اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی به همراه کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی و مسوولان وزارت ارتباطات، در کارگروهی، طرح پیشنهادی «سند معماری شبکه ملی اطلاعات» را بررسی کنند و معماری این شبکه را به تصویب نهایی برسانند.
  ارتباطات و فناوری اطلاعات  دولت  رقابت  فضای مجازی  معاون
ضرورت مشارکت بخش خصوصی در توسعه خدمات شبکه ملی اطلاعات
ایرنا / ۳ روز قبل / علمی و آموزشی
ضرورت مشارکت بخش خصوصی در توسعه خدمات شبکه ملی اطلاعات
تهران- ایرنا- معاون وزیر ارتباطات در مجمع عمومی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان فناوری اطلاعات با حضور نمایندگان وزارت‌خانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در توسعه خدمات شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد.
  امیر ناظمی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
وزارت ارتباطات اسناد مربوط به شبکه ملی اطلاعات را ارائه کرد
مشرق / ۳ روز قبل / سیاسی
وزارت ارتباطات اسناد مربوط به شبکه ملی اطلاعات را ارائه کرد
اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی به همراه کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی و مسئولان وزارت ارتباطات، بررسی طرح پیشنهادی «سند معماری شبکه ملی اطلاعات» را آغاز کردند.
  شورای عالی فضای مجازی  وزارت ارتباطات  شبکه ملی اطلاعات  اینترنت  ابوالحسن فیروزآبادی
جایگاه پیام رسان های بومی در شبکه ملی اطلاعات
روزنامه ایران / ۵ روز قبل / فناوری
جایگاه پیام رسان های بومی در شبکه ملی اطلاعات
اگرچه پیام‌رسان‌های بومی هنوز هم نمی‌توانند نیاز کاربران را اقناع کنند، با معماری ارائه‌شده توسط وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی، باید دید چه تصمیمی برای این خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات گرفته شده است.
امیر ناظمی: شبکه ملی اطلاعات با فیلترینگ رقیب رشد نخواهد کرد
زومیت / ۵ روز قبل / فناوری
امیر ناظمی: شبکه ملی اطلاعات با فیلترینگ رقیب رشد نخواهد کرد
شبکه ملی اطلاعات موضوعی است که در این روزها صحبت‌های زیادی درمورد آن می‌شنویم. پیشرفت این شبکه تا کجا بوده و اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
معماری شبکه ملی چکش‌کاری می‌خواهد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فناوری
معماری شبکه ملی چکش‌کاری می‌خواهد
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدعی است زیرساخت شبکه ملی اطلاعات که از ابتدا برعهده این وزارتخانه گذاشته شده بود را محقق کرده است و اکنون به‌دلیل کم‌کاری سایر دستگاه‌ها که بخش‌های خدماتی و محتوایی را برعهده داشتند، این بخش‌ها و خدماتی از جمله پیام‌رسان و موتور جست‌وجو به وزارت ارتباطات محول شده؛ این درحالی است که شورای عالی فضای مجازی اعتقاد دارد فضای مجازی کشور شامل بخش‌های خدماتی، محتوایی و زیرساختی می‌شود
  ارتباطات و فناوری اطلاعات  حسن روحانی  فضای مجازی  معماری  وزارتخانه
وزیر ارتباطات به قانون عمل نمی‌کند/افزایش VPNها خواسته نظام نیست
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اجتماعی
وزیر ارتباطات به قانون عمل نمی‌کند/افزایش VPNها خواسته نظام نیست
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: ما شاهد مقاومت‌هایی در اجرای قوانین و مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اجرای شبکه ملی اطلاعات از ناحیه برخی مسؤولان و شخص وزیر ارتباطات هستیم.
طرح کلان وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی رای نیاورد/ تشکیل تیم کارشناسی برای تقسیم وظایف
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فناوری
طرح کلان وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی رای نیاورد/ تشکیل تیم کارشناسی برای تقسیم وظایف
طرح کلان شبکه ملی اطلاعات که توسط وزارت ارتباطات در شورای عالی فضای مجازی ارائه شد به تایید اعضا نرسید و مقرر شد کارگروهی، تقسیم وظایف در اجرای صحیح شبکه ملی اطلاعات را برعهده بگیرد.
  محمد حسن انتظاری  شبکه ملی اطلاعات  شورای عالی فضای مجازی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
پیشنهاد ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات
عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی گفت: موضوع ارائه اینترنت رایگان به کاربران در صورت استفاده از ترافیک داخلی و شبکه ملی اطلاعات در شورای‌عالی فضای مجازی پیشنهاد شد. رضا تقی‌پور انوری با بیان اینکه مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات باید در این شبکه به خدمات و پهنای باند با کیفیت، ارزان، امن و سالم دست یابیم، اظهار کرد: هم‌اکنون پهنای باند اینترنت برای ترافیک بین‌الملل با هزینه زیادی همراه است و استفاده از ترافیک داخلی در شبکه ملی اطلاعات به کاهش هزینه‌ها منتج می‌شود. وی در مورد امکان ارائه پهنای باند رایگان به کاربران در صورت استفاده از ترافیک داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات گفت: این پیشنهاد مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات در شورای‌عالی فضای مجازی مطرح شده است اما …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
دعوت وزارت ارشاد برای شکایت ملی علیه اینستاگرام
مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور احقاق حقوق کاربران ایرانی در اینستاگرام، از صاحبان حساب‌ها و صفحات حذف شده در اینستاگرام تقاضا کرده است در پویش شکایت علیه این شبکه اجتماعی شرکت کنند. در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، شبکه اجتماعی اینستاگرام نسبت به حذف مطالب کاربران ایرانی در این زمینه اقدام کرده و برخی از حساب‌های کاربران کشور را مسدود کرده یا پست‌های آنها را با مضمون شهادت این سردار ملی حذف کرده است. بر همین اساس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن محکوم کردن استبداد رسانه‌ای حاکم بر شبکه‌های اجتماعی و به منظور فراهم شدن امکان مطالبه حقوق تضییع شده کاربران ایران اسلامی، از صاحبان حساب‌ها و صفحات حذف شده در …
مسئولان اهتمام نسبت به شبکه ملی اطلاعات داشته باشند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
مسئولان اهتمام نسبت به شبکه ملی اطلاعات داشته باشند
دادستان کل کشور گفت: مسئولان اهتمام لازم و دنبال کردن شبکه ملی اطلاعات را در برنامه داشته باشند تا مردم بیشتر این استفاده و کمترین آسیب را ببینند.
  استانی-سیاسی  کهگیلویه و بویراحمد  دادستان کل کشور  شهادت سردار سلیمانی  دستگاه قضایی
طرح شکایت‌ ملی علیه دیکتاتوری رسانه‌ای حاکم بر شبکه‌های اجتماعی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
طرح شکایت‌ ملی علیه دیکتاتوری رسانه‌ای حاکم بر شبکه‌های اجتماعی
تهران- ایرنا- مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فراخوانی از صاحبان حساب‌ها و صفحات حذف شده در اینستاگرام برای طرح شکایت ملی علیه دیکتاتوری رسانه‌ای حاکم بر شبکه های اجتماعی و به منظور فراهم شدن امکان مطالبه حقوق تضییع شده کاربران ایران اسلامی، دعوت کرد.
  مرکز رسانه های دیجیتال  اینستاگرام  قاسم سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
با ابلاغ از سوی مرکز ملی فضای مجازی؛ فراهم کردن «لایه خدمات» به وزارت ارتباطات سپرده شد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فناوری
با ابلاغ از سوی مرکز ملی فضای مجازی؛ فراهم کردن «لایه خدمات» به وزارت ارتباطات سپرده شد
«امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات از ابلاغ دستوری (از سوی مرکز ملی فضای مجازی) برای پرداختن به لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: «طبق دستور جدیدی که به ما ابلاغ شده قرار است برنامه‌ریزی توسعه شبکه ملی اطلاعات در لایه خدمات را هم وزارت ارتباطات ارائه دهد.
بررسی میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و جامعه، تاریخ و موزه
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / وبگردی
بررسی میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و جامعه، تاریخ و موزه
  دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم  اینترنت  شبکه ملی اطلاعات  شورای عالی فضای مجازی کشور
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / اقتصادی
چراغ سبز مقامات امنیتی انگلیس به هوآوی
گزارش‌های مختلف از انگلیس نشان می‌دهد مقامات امنیتی به نخست‌وزیر کشور چراغ سبز نشان داده‌اند تا از تجهیزات هوآوی در شبکه 5G این کشور استفاده کند. گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که مقامات امنیتی انگلیس احتمالا به بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور چراغ سبز نشان داده‌اند تا از فناوری‌های هوآوی برای توسعه شبکه 5G استفاده کند. این در حالی است که نگرانی‌ها درباره سوءاستفاده دولت چین از اطلاعات محرمانه کشورها از طریق هوآوی همچنان وجود دارد. روزنامه دیلی‌میل به نقل از یک مقام ارشد امنیتی می‌نویسد: ما مطمئن هستیم که می‌توانیم میان امنیت ملی و منافع اقتصادی‌مان توازن برقرار کنیم.
شبکه ملی اطلاعات؛ ابزار توسعه سیاسی و اقتصادی کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
شبکه ملی اطلاعات؛ ابزار توسعه سیاسی و اقتصادی کشور
مدرس و کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه فضای مجازی باید به ارتقای دانش و بینش عموم مردم در همه حوزه‌ها کمک کند، متذکر شد: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مهمترین ابزار برای توسعه سیاسی و اقتصادی کشور است.
  استانی-اجتماعی  فضای مجازی  شبکه ملی اطلاعات
فرهنگی: تکمیل شبکه ملی اطلاعات نیازمند تامین زیرساخت‌ها است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
فرهنگی: تکمیل شبکه ملی اطلاعات نیازمند تامین زیرساخت‌ها است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بایستی همچون دوران دفاع مقدس با تدابیر ابتکاری موانع را از پیش روی برداریم، گفت: تکمیل شبکه ملی اطلاعات نیازمند تامین زیرساخت هاست.
تهدید و تحدید اینترنت؛ هردو آسیب‌زا  است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
تهدید و تحدید اینترنت؛ هردو آسیب‌زا است
اگرچه مسوولان بالادستی در حوزه ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی معتقدند شبکه ملی اطلاعات در کشور ما خوب درک نشده و سوءتعبیرهایی که در زمان قطعی اینترنت پیش آمد، راه را برای ادامه توسعه شبکه ملی دشوار کرده است، اما در کنار تهدید خدمات اینترنت که شبکه ملی اطلاعات، راهی برای استقلال و مصونیت از آن در نظر گرفته شده، تحدید یا ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت که نمونه آن را به‌اجبار در این برهه شاهد بودیم نیز آسیب‌های فراوان و تاثیر منفی بر اقتصاد فناوری اطلاعات را در پی خواهد داشت
  اقتصاد  اقتصاد مقاومتی  اینترنت  بنزین  فضای مجازی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
با محدودسازی فیلترشکن‌ها نیازی به بستن اینترنت نبود
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت:
  اینترنت  تلفن  فضای مجازی  گوگل  مقام معظم رهبری
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / اقتصادی
جاویدنیا: برخی مشکلات اقتصادی مربوط به فضای مجازی است
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: عده‌ای بر این باور هستند که با ملی کردن شبکه اطلاعات، تمامی دسترسی‌ها به اینترنت جهانی قطع می‌شود؛ اما هدف از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این است که در عین حفظ استقلال و پویایی کشور، با دنیا نیز بتوانیم ارتباط و تعامل داشته باشیم. متاسفانه در حال‌حاضر در شبکه‌های اجتماعی، این بیگانگان هستند که به ما دستور می‌دهند که چه‌کار بکنیم و چه‌کار نکنیم، نمونه آن تحریم‌هایی است که برای تلفن‌های همراه اپل در ایران به‌وجود آمد و بسیاری از امکانات برای استفاده‌کنندگان از این برند در داخل ایران مختل شد.
سردار نقدی: دشمن به‌دنبال فتنه‌انگیزی در حوزه فضای مجازی است
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
سردار نقدی: دشمن به‌دنبال فتنه‌انگیزی در حوزه فضای مجازی است
معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به ضرورت دستیابی به شبکه ملی اطلاعات گفت: دشمن در فتنه‌های گذشته شکست‌خورده است و امروز به‌دنبال فتنه‌انگیزی در فضای مجازی است.
ویدیو/ چین چگونه همه را تعقیب می‌کند؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
ویدیو/ چین چگونه همه را تعقیب می‌کند؟
چین بزرگترین شبکه نظارت جهان را دارد و در دو سال آینده تعداد دوربین‌های خود را به ۶۰۰ میلیون می‌رساند. این فناوری در همه جا استفاده می‌شود، دسترسی این فناوری بسیار گسترده تر از مکان های عمومی است و وارد فضاهای خصوصی هم می‌شود. در چین محدودیت چندانی در مورد گستره اطلاعات جمع آوری شده دولت از ۱.۴ میلیارد جمعیت وجود ندارد، همه افراد بالای ۱۶ سال باید کارت ملی داشته باشند و دولت از آن برای متمرکز کردن اطلاعات استفاده می‌کند. دولت سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داد تا این داده ها را به سیستم نظارتی تبدیل کرد. چین معتقد است این سیستم با امتیاز دهی یک جامعه اخلاقی ایجاد می‌کند. سوالی که ایجاد می‌شود این است که چه کسی مالک این داده ها است / انتخاب #زیرنویس_فارسی منبع: #VICE ( 12:45 دقیقه )
معاون دادستان: کوچ خانه‌های تیمی به فضای مجازی | ۳۰۰ مطلب شبکه‌های اجتماعی را ببینید شما را مثل همسر می‌شناسند
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان: کوچ خانه‌های تیمی به فضای مجازی | ۳۰۰ مطلب شبکه‌های اجتماعی را ببینید شما را مثل همسر می‌شناسند
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌ کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، ‌نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم‌.
عضو شورای عالی فضای مجازی:
آنچه داریم شبکه ملی اطلاعات نیست؛ شبکه ملی ارتباطات است
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
عضو شورای عالی فضای مجازی: آنچه داریم شبکه ملی اطلاعات نیست؛ شبکه ملی ارتباطات است
«شبکه ملی اطلاعات» زیرساخت های اطلاعاتی شامل مراکز داده، نرم افزارها و خدمات پایه ای مانند نقشه، پیام رسان، موتورجست وجو و مسیریاب است. در این موارد درصد پیشرفت پایین است.
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم/ با مردم شفاف نیستند
اعتماد آنلاین / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / اجتماعی
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم/ با مردم شفاف نیستند
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، ‌نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم‌.
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود/ ورود تلگرام سیاست دولت بود
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود/ ورود تلگرام سیاست دولت بود
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود.
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود؛ وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور نیز نامربوط به شبکه‌های مجازی نیست / ورود تلگرام سیاست دولت بود؛ سیاستگداران با مدیران تلگرام قرارداد را امضا کردند و سرور‌ها را به داخل کشور آوردند
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود؛ وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور نیز نامربوط به شبکه‌های مجازی نیست / ورود تلگرام سیاست دولت بود؛ سیاستگداران با مدیران تلگرام قرارداد را امضا کردند …
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود.
قطع شبکه پهن باند، مانعی بر تحقق اقتصاد مقاومتی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
قطع شبکه پهن باند، مانعی بر تحقق اقتصاد مقاومتی
تهران- ایرنا- «شبکه ملی اطلاعات»در کشور ما خوب درک نشده است. نمونه «هر کسی از ظن خود شد یار من» یا «فیل مولانا» است. اما شبکه ملی همان اینترنت ملی است؟ به مصاف اینترنت واحد جهانی می‌رود؟ زیرساخت قطع ارتباط با دنیاست؟ دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات می‌گوید: هیچ‌کدام؛ شبکه ملی راهکاری برای مدیریت هزینه‌ها و توسعه کسب و کار است. با تهدید- تحدید کردن فضای مجازی، اقتصاد مقاومتی را مخدوش می‌کنیم.
  اقتصاد مقاومتی  شبکه ملی اطلاعات  اینترنت  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نتیجه شبکه ملی اطلاعات چه بود؟معاون مرکز ملی فضای مجازی پاسخ داد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
نتیجه شبکه ملی اطلاعات چه بود؟معاون مرکز ملی فضای مجازی پاسخ داد
به‌گفته معاون مرکز ملی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای برای ارائه خدمات دولت الکترونیکی است و این‌که سرویس‌های داخلی که در بستر اطلاعات داخلی ارائه می‌شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس‌های پایداری داشته باشند، نه این‌که هرچه شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم، نیاز ما به اینترنت جهانی کمتر ‌شود و بخواهیم محدودش کنیم.
  شبکه ملی اطلاعات
برداشت وزارت ارتباطات از شبکه ملی اطلاعات اصلاح شد/ وعده رئیس جمهور برای جلسات فوق العاده
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / فناوری
برداشت وزارت ارتباطات از شبکه ملی اطلاعات اصلاح شد/ وعده رئیس جمهور برای جلسات فوق العاده
عضو شورای عالی فضای مجازی از وعده رئیس جمهور برای برگزاری جلسات فوق العاده شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: برداشت وزارت ارتباطات مبنی بر تحقق ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات اصلاح شد.
  رضا تقی پور  شبکه ملی اطلاعات  اینترنت  شورای عالی فضای مجازی  رئیس جمهور اسلامی ایران
۱۰ دلیل برای استقبال از «ایرانت»؛ شبکه ملی اطلاعات ایران
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
۱۰ دلیل برای استقبال از «ایرانت»؛ شبکه ملی اطلاعات ایران
ایرانت شبکه‌ای است در گستره جغرافیایی ایران، که مبتنی بر پروتکل‌های استاندارد جهانی، ارتباطات و خدمات ارتباطی درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای را با دسترسی نزدیک به صد درصد فراهم می‌نماید. شبکه‌ای که در طول اینترنت است و نه در عرض آن؛ یعنی اتصال به اینترنت و ارائه خدمات ارتباطی و محتوایی اینترنت را فراهم می‌نماید، ولی برای دسترسی به خدمات داخلی خود، متوقف اینترنت نخواهد بود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
مشی رهبر معظم انقلاب باید الگوی عملی ائمه جمعه باشد
تبریز – فلاح: نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: مردمی بودن و توجه به نخبگان دانشگاهی، حوزوی و همچنین رسیدگی به امور مستضعفین توصیه عملی رهبر معظم انقلاب به همه نمایندگان رهبری و ائمه جمعه سراسر کشور است و باید این موضوع مورد توجه همگان باشد.حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در ششمین همایش ائمه جمعه سراسر استان در شهرستان میانه با بیان اینکه مسائل مهم سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در محل خدمت خود هستند، گفت: مطالبه رهبر معظم انقلاب از نمایندگان ایشان در استان‌ها و ائمه جمعه شهرستان‌های مختلف دنباله روی از مشی رهبری در همه مسائل مهم ملی بین المللی و محل خدمتی خود است.امام جمعه تبریز در ادامه با اشاره به حوادث پیرامون افزایش قیمت بنزین و هدفمندی یارانه های انرژی گفت: همانطور …
اینترنت ملی سبب قطع ارتباط اینترنتی ایران وجهان می‌شود؟
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فناوری
اینترنت ملی سبب قطع ارتباط اینترنتی ایران وجهان می‌شود؟
رئیس کمیته مخابرات مجلس با عنوان این مطلب که ملی کردن اینترنت عنوانی نادرست برای طرح شبکه ملی داده‌ها است، گفت: با انتقال داده‌ها به فضای داخلی کشور، ارتباط ایران با جهان قطع نخواهد شد و متقاضیان خود می‌توانند انتخاب کنند که از بستر داخلی و یا خارجی نیازشان را تامین کنند. رمضانعلی سبحانی فر، در گفت‌وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه اظهارات مطرح شده در رابطه با اینترنت ملی محلی از اعراب ندارد، اظهار کرد: اصولا طرحی تحت عنوان اینترنت ملی وجود خارجی ندارد و ما تنها به دنبال اجرای شبکه ملی داده‌ها هستیم که تمام داده‌ها و اطلاعات را به فضای داخلی منتقل کنیم. وی افزود: اینترنت یک فضای بین‌المللی است و امکان قطع آن وجود ندارد. اما ما نیازمند طراحی شبکه ملی اطلاعات هستیم که فضای امنی برای نگهداری داده‌های …
با سند پدافند سایبری، هزینه دشمن برای تهدید بالا می‌رود
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / فناوری
با سند پدافند سایبری، هزینه دشمن برای تهدید بالا می‌رود
مجری پروژه پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات معتقد است اگر شبکه ملی، پایدار و مصون از تهدیدات و تاب‌آور باشد و مردم نیز…
  ارتباطات و فناوری اطلاعات  تجارت  دولت  سلامت  zwnj
طراحی نامناسب، کسب‌وکارها را با ضرر مواجه کرد؛  اقتصاد و استقلال از مهم‌ترین مباحث در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۱۰-۰۵ / فناوری
طراحی نامناسب، کسب‌وکارها را با ضرر مواجه کرد؛ اقتصاد و استقلال از مهم‌ترین مباحث در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات است
به‌گفته معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی، اقتصاد و استقلال از مهم‌ترین مباحث در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات است که می‌تواند GDP کشور را متحول کند، اما تا امروز به این وجه از شبکه پرداخته نشده است.
شبکه ملی اطلاعات، در تضاد با اینترنت نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
شبکه ملی اطلاعات، در تضاد با اینترنت نیست
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر عدم تضاد راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در کشور تاکید کرد.
  شبکه ملی اطلاعات
دولت مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / علمی و آموزشی
دولت مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت شد
تهران- ایرنا- معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر عدم تضاد راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در کشور تاکیدکرد و گفت:دولت با پیگیری‌های لازم و تصویب سندهای بالادستی در جلسات شورای عالی فضای مجازی و پیگیری‌های اجرایی مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت در کشور شد تا کمترین مشکلات را زمان قعطی داشته باشیم که البته این اقدامات می‌توانست بهتر، کامل‌تر و مفیدتر باشد.
  عباس آسوشه  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  شورای عالی فضای مجازی کشور
حسینی کیا: شبکه ملی اطلاعات هرچه سریعتر باید تکمیل شود
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / سیاسی
حسینی کیا: شبکه ملی اطلاعات هرچه سریعتر باید تکمیل شود
نماینده مجلس گفت: بخش‌های باقی مانده شبکه ملی اطلاعات باید هرچه سریعتر تکمیل و آماده بهره‌برداری شود.
پیشتازی ایران در ایجاد شبکه ملی اطلاعات نسبت به کشورهای پیشرفته
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فناوری
پیشتازی ایران در ایجاد شبکه ملی اطلاعات نسبت به کشورهای پیشرفته
معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در تضاد نیست، گفت: در طرح شبکه ملی، بسیار جلوتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه و آلمان هستیم.
  شبکه ملی اطلاعات  اینترنت  مرکز ملی فضای مجازی  عباس آسوشه  پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
هزینه دشمن برای تهدیدات سایبری بالا می رود/ تحقق حاکمیت سایبری با سپر دفاعی شبکه ملی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فناوری
هزینه دشمن برای تهدیدات سایبری بالا می رود/ تحقق حاکمیت سایبری با سپر دفاعی شبکه ملی
مجری پروژه پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات معتقد است: اگر شبکه ملی، پایدار و مصون از تهدیدات و تاب آور باشد و مردم نیز در استفاده از آن با مشکلی مواجه نشوند، حاکمیت سایبری محقق شده است.
  پدافند غیرعامل  شبکه ملی اطلاعات  تهدیدات سایبری
شبکه ملی اطلاعات باید در قالب لیست بوم پایدار در اختیار مردم قرار گیرد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / علمی و آموزشی
شبکه ملی اطلاعات باید در قالب لیست بوم پایدار در اختیار مردم قرار گیرد
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت:مدل و الگوی ارزیابی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات نیازمند آموزش همگانی است و باید در قالب لیست بوم پایدار در اختیار مردم قرار بگیرد.
تعلل در تکمیل شبکه ملی اطلاعات، فراهم کردن بستر برای ورود بیگانگان است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / سیاسی
تعلل در تکمیل شبکه ملی اطلاعات، فراهم کردن بستر برای ورود بیگانگان است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اگر ما شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی نکنیم بستر ورود بیگانگان را فراهم کرده‌ایم.
درباره شبکه ملی اطلاعات
صدا و سیما / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / فناوری
درباره شبکه ملی اطلاعات
شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین بستر‌های توسعه کسب و کار است.
نقوی‌حسینی:پشتیبانی جدی از شبکه ملی اطلاعات نداشته‌ایم
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سیاسی
نقوی‌حسینی:پشتیبانی جدی از شبکه ملی اطلاعات نداشته‌ایم
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفت: مجلس به‌صورت ویژه شبکه ملی اطلاعات را در بودجه سال 99 مورد توجه قرار می‌دهد.
از مرکز ملی اصرار، از وزارت ارتباطات انکار
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ / فناوری
از مرکز ملی اصرار، از وزارت ارتباطات انکار
مناقشه بر سر لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات همچنان ادامه دارد. قطع اینترنت معایب بسیاری داشت، کسب‌وکارهای خرد و کوچک را متضرر کرد، مانع ارتباط کاربران اینترنتی در ایران با بستگانشان در خارج کشور شد و بسیاری از محققان و دانشجویان را در دسترسی به مقالات علمی به دردسر انداخت و البته ضررهای مالی فراوانی وارد کرد؛ اما درمقابل یک موضوع را به‌صراحت روشن کرد؛ اینکه مجری و ناظر شبکه ملی اطلاعات که وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی هستند درباره لایه‌های این شبکه و میزان تحقق آن اختلاف نظر دارند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
توسعه شبکه ارتباطی همراه اول در استان آذربایجان شرقی
تبریز – فلاح: با اجرای پروژه فاز 8 توسعه شبکه ارتباطات سیار "همراه اول" در استان آذربایجان شرقی شروع شده است.مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب عنوان کرد: با نصب و راه اندازی 88 سایت جدید BTS و ارتقای تکنولوژی 296 سایت موجود در نقاط مختلف استان شبکه همراه اول توسعه بیشتری می یابد.یوسف شکوری افزود: 88 سایت جدید BTS جدید در نقاط پر ترافیک استان نصب و راه اندازی می شود و همچنین با ارتقای 296 سایت ارتباطات سیار استان به نسل های بالاتر تکنولوژی همراه اول، برخی از نقاط پر ترافیک شهرهای استان به نسل 4.5G و بخشی ازجاده های اصلی استان به اینترنت پرسرعت همراه اول تجهیز می شوند. وی اضافه کرد: تجهیز آزاد راه پیامبر اعظم (ص) و جاده تبریز – ارومیه به نسل 3 تکنولوژی تلفن همراه از جمله برنامه …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
وزارت ارتباطات مسوول سامان بخشی به پیام‌رسان‌ها شد
به گفته رئیس مرکز ملی فضای مجازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات از ابتدا در سند مصوب شورای‌عالی فضای مجازی بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است. ابوالحسن فیروزآبادی در حاشیه تلکام درباره تکلیف خدمات شبکه ملی اطلاعات که به عهده وزارت ارتباطات است، گفت: این موضوع در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب سال ۹۵ شورای‌عالی فضای مجازی به‌صورت صریح آمده که خدمات کاربردی اعم‌ از خدمات ابری، دیتاسنتر، خدمات داده، موتور جست‌وجو و پیام‌رسان مردم که پرکاربرد هستند و همچنین زیرساخت شبکه‌ای آنها باید فراهم شود. وی با اشاره به موضوع ضعف پیام‌رسان‌های داخلی اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای‌عالی درباره این موضوع بحث شده و قرار است وزارت ارتباطات ظرف سه هفته طرح خود را بفرستد و امیدواریم بتوانیم در …
مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال ۹۵ با وزارت ارتباطات بود/ دولت مسئول پیام رسانهای بومی است
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فناوری
مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال ۹۵ با وزارت ارتباطات بود/ دولت مسئول پیام رسانهای بومی است
دبیر شورایعالی فضای مجازی در واکنش به اظهارات معاون وزیر ارتباطات مبنی بر مسئولیت جدید محول شده به این وزارت، گفت: مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال ۹۵ به وزارت ارتباطات واگذار شده است.
  شورای عالی فضای مجازی  شبکه ملی اطلاعات  ابوالحسن فیروزآبادی
رئیس شورای عالی فضای مجازی: وزارت ارتباطات باید مسوولیت بپذیرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / علمی و آموزشی
رئیس شورای عالی فضای مجازی: وزارت ارتباطات باید مسوولیت بپذیرد
تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی فضای مجازی درخصوص وظایف وزارت ارتباطات در حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات باید مسئولیت مسائلی که بر عهده او گذاشته شده است را قبول کند اینها وظیفه نیست بلک مسوولیت است و نهاد مربوطه باید مسوولیت‌پذیر باشد.
  تلکام  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
اینترنت ملی، از رویا تا واقعیت
محمد یوسفی‏آرامش *- خبر کوتاه بود و بهت آور؛ اینترنت ایران قطع شد‏! علی‏رغم این که مسئولان جمهوری اسلامی تلاش کردند، در مصاحبه‏های مختلف اعلام کنند که اینترنت قطع نشده و مردم می‏توانند از سایت‏های داخل کشور استفاده کنند؛ اما اگر بخواهیم با تعاریف جهانی به مسئله نگاه کنیم‏ اینترنت در ایران قطع شد. نه 24 ساعت، بلکه بیش از 160 ساعت قطعی اینترنت، نزدیک به 220 ساعت قطعی اینترنت موبایل و یک هفته قطعی کامل آن. اینترنت در تعریف درست، سامانه‏ای جهانی از شبکه‏های رایانه‏ای پیوسته به هم است. یعنی با این تعریف آنچه که ما در آبان‏ماه تجربه کردیم، اینترانت، شبکه ملی اطلاعات و یا در تعریف عموم اینترنت ملی بود. حرکت مقامات کشورمان در قطع ارتباط ایران با جهان، آن‏قدر سریع، غیرمنتظره و پیچیده بود که روزنامه …
راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌معنی قطع اینترنت بین‌المللی نیست
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اقتصادی
راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌معنی قطع اینترنت بین‌المللی نیست
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این‌که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌معنی قطع اینترنت بین‌المللی نیست گفت: حتی فرانسوی‌ها هم به‌طور جدی اینترنت اروپایی را دنبال می‌کنند.
  رویداد24  فیروزابادی  شبکه ملی اطلاعات  فضای مجازی  قطع اینترنت
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: می‌خواهند با شبهه قطع اینترنت، موفقیت‌های ما در شبکه ملی اطلاعات را پنهان کنند
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فناوری
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: می‌خواهند با شبهه قطع اینترنت، موفقیت‌های ما در شبکه ملی اطلاعات را پنهان کنند
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.
 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: کسی به دنبال قطع ارتباط اینترنت نیست
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: کسی به دنبال قطع ارتباط اینترنت نیست
شفقنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کسی به دنبال قطع ارتباط اینترنت نیست و اینترنت جهانی تحت تاثیر شبکه ملی اطلاعات قرار نمی‌گیرد. ایرنا نوشت: سید سعیدرضا عاملی درباره تفاوت شبکه ملی اطلاعات با اینترنت ملی اظهار داشت که مطرح شدن این مسئله به علت رخ دادن اشتباه در مفهوم سازی است. وی افزود: اوایل که بحث شبکه ملی اطلاعات […]
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اقتصادی
آذری جهرمی: اینترنت ملی، دروغی بزرگ است
وزیر ارتباطات: اینترنت ملی دروغی بزرگ است و شبکه ملی اطلاعات با اینترنت ملی تفاوت دارد و چیزی جای اینترنت را نمی‌گیرد.
  اینترنت ملی  محمدجواد آذری جهرمی
شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور است/ چرا شبکه ملی راه‌اندازی شده؟
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اقتصادی
شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور است/ چرا شبکه ملی راه‌اندازی شده؟
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.
  اینترنت ملی  رئیس مرکز ملی فضای مجازی  سید ابوالحسن فیروزآبادی  شبکه ملی اطلاعات  مرکز ملی فضای مجازی
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند/ به ذهن هیچ مسئولی نمی رسد که اینترنت را قطع کند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فناوری
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند/ به ذهن هیچ مسئولی نمی رسد که اینترنت را قطع کند
ایسنا به نقل از دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نوشت: کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.
  سید ابوالحسن فیروزآبادی  شبکه ملی اطلاعات