دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
مصرف نفت
رتبه ایران در میان مهمترین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نفت جهان
۲۷ ساعت قبل / شرکت BP / نفت ایران / تولید نفت ونزوئلا / مهمترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت جهان
رتبه ایران در میان مهمترین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نفت جهان
نفت یک سوم از مصرف انرژی جهان را تشکیل می دهد که بزرگترین سهم در میان منابع انرژی مورد استفاده است.
رویکرد منفی تولیدکنندگان انرژی به سرمایه‌گذاری/ وضعیت قرمز نفت تا چه زمانی ادامه دارد؟
۲۸ ساعت قبل
رویکرد منفی تولیدکنندگان انرژی به سرمایه‌گذاری/ وضعیت قرمز نفت تا چه زمانی ادامه دارد؟
ایلنا: کشورهای اوپک و صادرکننده نفت از کاهش سرمایه‌گذاری‌ها منتفع می‌شوند اما آژانس بین‌المللی انرژی بدنبال این است که قیمت نفت را برای مصرف کنندگان بخصوص غرب و…
ایران با رشد ۱۰ درصدی رکورددار افزایش مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ شد
۲۸ ساعت قبل
ایران با رشد ۱۰ درصدی رکورددار افزایش مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ شد
بر اساس آمار بریتیش پترولیوم ایران رکورددار افزایش مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ بوده و با رشد ۱۰ درصدی مصرف نفت یازدهمین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا شده است.
تب کرونا در  بازار  نفت
۴ روز قبل
تب کرونا در بازار نفت
بازار نفت یکی از بازارهایی است که بیشترین لطمه را از بحران همه‌گیری ویروس کرونا تحمل کرده است. طی سال‌جاری میلادی یعنی نیمه نخست امسال، عملکرد این بازار منفی بوده است. کاهش مصرف عامل اصلی سقوط قیمت‌ها در سه ماه نخست سال‌جاری میلادی بود و در سه ماه دوم، بازگشایی اقتصادها در کنار برنامه کاهش عرضه از سوی اوپک پلاس سبب شد قیمت‌ها تا اندازه‌ای بالا رود. اما در نیمه دوم سال‌جاری عواملی که در نیمه نخست بر قیمت‌ها اثر گذاشتند همچنان باقی خواهند بود.
پیش‌بینی آرامکو از میزان مصرف نفت تا پایان امسال
۵ روز قبل / آرامکوی عربستان / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان
پیش‌بینی آرامکو از میزان مصرف نفت تا پایان امسال
رئیس و مدیرعامل شرکت آرامکوی سعودی پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت با معکوس شدن روند رکود مصرف که ناشی از شیوع پاندمی کووید ۱۹ بوده، بهبود یافته و تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۹۰ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
طرح تولید هگزان پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به بهره‌برداری رسید
اراک ـ کمال‌آبادی: غلامحسین رمضان‌پور طرح نرمال هگزان را یک طرح نوآورانه و مبتکرانه دانست و افزود: با اجرای این طرح سالانه از واردات ۳۰ تا ۴٠ هزار تن نرمال هگزان جلوگیری می شود همچنین بیش از ۱۱ میلیون دلار صرفه‌جویی در هزینه سرمایه‌گذاری اولیه به وجود آمده است.وی اظهار کرد: این طرح افزایش روزانه حداقل ۵۰۰ هزار لیتر تولید بنزین در پالایشگاه شازند را دارد و بهینه‌سازی عملیات تبدیل بنزین سبک در واحد ایزومریزاسیون، بهینه‌سازی مصرف انرژی از دیگر دستاوردهای مهم این طرح است وی ادامه داد: با توجه به این که این محصول تاکنون از خارج کشور وارد می‌شده است، صرفه‌جویی سالانه معادل 30 میلیون دلار برای کشور به همراه خواهد داشت.رمضان‌پور افزود: دانش فنی طرح نرمال هگزان که از سوی  کارکنان شرکت پالایش نفت امام …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
مـــــــرور
 بر اساس تصمیمات آخرین جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام بین ۲۲ تا ۲۸‌درصد افزایش یافت که بر مبنای آن قیمت اقلام پرمصرف لبنی که مشمول قیمت‌گذاری هستند نیز اعلام شد.  نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: «با وضع فعلی نهاده‌ها، قیمت مرغ زنده به بیش از ۱۴‌هزار تومان خواهد رسید و اگر ضریب ۱.۴۵ را هم برای تبدیل مرغ زنده به گرم اعمال کنیم، قیمت مرغ گرم در بازار از ۲۰‌هزار تومان عبور خواهد کرد.  رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه تعادل به بازار ارز برخواهد گشت، گفت: «طی چند روز گذشته صدها‌میلیون دلار از سوی بازارساز در بازار عرضه شد.  مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران گفت: «قیمت تمام‌شده آب …
مانع اصلی بهبود مصرف نفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان / رکود اقتصادی
مانع اصلی بهبود مصرف نفت
در شرایطی که تقاضا برای نفت در بحبوحه قرنطینه برای مهار کرونا سقوط کرده است، تحلیلگران تلاش می‌کنند پیش بینی کنند تقاضا چه زمانی به سطح پیش از بحران بازخواهد گشت.
سوختن ۱۰ میلیون تن LPG در فلر و خط لوله/وزارت نفت آب پاکی را ریخت
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / LPG / تولید گاز / قیمت گاز / محمد رضا رحیمی
سوختن ۱۰ میلیون تن LPG در فلر و خط لوله/وزارت نفت آب پاکی را ریخت
یک کارشناس گاز گفت: در ایران سالانه ۱۸ میلیون تن LPG تولید می ­شود با توجه به بازار مصرف و شرایط صادرات فعلی، ۱۰ میلیون تن از این مقدار بدون استفاده در فلرها و خط لوله گاز طبیعی می سوزد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
اجرای طرح ملی دوگانه سوز کردن رایگان خودروهای عمومی باری و مسافری
تبریز – فلاح: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی از اجرای طرح ملی دوگانه سوز نمودن رایگان خودروهای عمومی باری و مسافری خبر داد.علی روح اللهی با بیان اجرای طرح ملی دوگانه سوز کردن رایگان خودروهای عمومی باری و مسافری گفت: در راستای توسعه بهره مندی از گاز طبیعی بعنوان سوخت پاک و نقش آن در رشد اقتصادی، صرفه جویی در مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا و حمایت از تولید کارخانه ای، تبدیل ۱۴۶۴۰۰۰ دستگاه خودروی باری و مسافری به دوگانه سوز انجام خواهد گرفت.علی روح اللهی افزود: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بمنظور اجرایی کردن این طرح اقدام به انعقاد قرارداد با پیمانکار مجری طرح نموده است لذا مالکین خودروهای عمومی باری و مسافری می توانند جهت ثبت نام و نوبت دهی دوگانه سوز نمودن رایگان …
فرمول شکست انحصار صادرات برق
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
فرمول شکست انحصار صادرات برق
ترانزیت بین‌المللی برق، موضوعی شبیه به سوآپ نفت است. درآمد اندکی دارد اما همبستگی کشورهای همسایه را افزایش می‌دهد. ایران به‌واسطه موقعیت جغرافیایی و اختلاف افق و دما در فصل‌های مختلف سال، هاب منطقه شدن را سال‌هاست یدک می‌کشد. اما استراتژی مشخصی برای صادرات برق در کشور وجود ندارد. آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ ظرفیت نصب شده تولید در کشور ۲۳ درصد رشد داشته اما صادرات برق در همین بازه با رشد منفی ۲۷ درصدی مواجه شده است. تحلیلگران در پاسخ به چرایی این نامعادله پای انحصار دولت در صادرات برق را به میان می‌کشند. به اعتقاد آنها به دلایل متعدد از پارادایم فکری حاکم گرفته تا زیرساخت‌ها و مقرره‌های موجود، توسعه صادرات برق به هدفی سخت تبدیل شده؛ البته ملاحظات فنی مانند تغییر فصول و نوسان مصرف …
قویترین شواهد علمی در تایید ارتباط مصرف سوخت بیوزیستی با سرطان‌ گوارشی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
قویترین شواهد علمی در تایید ارتباط مصرف سوخت بیوزیستی با سرطان‌ گوارشی
محققان ایرانی در یک مطالعه جدید بین‌المللی موفق شدند؛ قوی‌ترین شواهد علمی جهان در زمینه ارتباط مصرف سوخت‌های بیوزیستی و نفت سفید در فضای بسته داخل خانه با افزایش خطر ابتلا به سرطان های گوارشی متعدد را ارائه کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
وزیر صمت کلنگ ابَر پروژه نورد گرم شماره دو فولاد مبارکه را به زمین زد
اصفهان –بهمن راعی : با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت، امام جمعه و نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل فولاد مبارکه، رئیس سازمان صمت اصفهان، معاون استاندار، مادر شهید حاج حسین خرازی و جمعی از مسئولین نظامی و انتظامی استان و شهرستان مبارکه، ضمن افتتاح چند پروژه بزرگ ملی در فولاد مبارکه کلنگ عملیات تکمیل طرح شهید خرازی، ابَر پروژه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی(نورد گرم شماره 2) با شعار پویش ملی#تولید–تداوم وامید در این شرکت به زمین زده شد.حسین مدرس خیابانی پس از افتتاح پروژه های بازیافت حرارت نیروگاه گازی(HRSG )؛ شبکه فشار قوی و فشار متوسط شماره 2 شهید خرازی و سوئیچگیری های400و 63 کیلو ولت …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / صادرات گاز ایران / مصرف گاز ایران
مصرف گاز در ایران پس از ۶ سال نزولی شد
بریتیش پترولیوم در گزارشی از وضعیت صنعت نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۹ از افت ۳۰ درصدی تولید نفت و رشد ۲.۴ درصدی تولید گاز، افزایش ۹.۲ درصدی تولید فرآورده های نفتی در کشور و نزولی شدن مصرف گاز پس از ۶ سال خبر داد.
واکنش مصرف‌کنندگان به شوک نفتی عربستان
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
واکنش مصرف‌کنندگان به شوک نفتی عربستان
تصمیم عربستان سعودی برای افزایش قیمت صادرات نفت خود در ژوییه ممکن است باعث شود آسیا در‌های خود را به روی تولیدکنندگان نفت آمریکایی بگشاید و فروش آن‌ها به بزرگترین منطقه مصرف کننده نفت در جهان را تقویت کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
سقوط قیمت نفت تشدید شد
قیمت نفت تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا که چشم انداز موج دوم شیوع اپیدمی در بزرگترین مصرف کننده نفت و سوخت جهان را برانگیخت، در معاملات روز جمعه به روند نزولی شب گذشته ادامه داد و کاهش بیشتری پیدا کرد.
ریسک موج دوم کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
ریسک موج دوم کرونا
روز شنبه اوپک و مجموعه کشورهایی که با برنامه کاهش عرضه نفت همراه هستند از جمله روسیه، توافق کردند دوره دو ماهه کاهش 7/ 9 میلیون بشکه‌ای عرضه را تا پایان ماه آینده میلادی ادامه دهند و هدف از این اقدام، حفظ ثبات در بازارهای انرژی است. بحران همه‌گیری ویروس کرونا در چند ماه اخیر سبب رکود در بسیاری از اقتصادهای بزرگ شده و از مصرف نفت به‌شدت کاسته، در نتیجه قیمت‌ها به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. روز شنبه در یک کنفرانس ویدئویی، وزرای نفت کشورهای عضو اوپک و کشورهای یاد شده که در مجموع اوپک‌پلاس نامیده می‌شوند بر سر این پیشنهاد توافق کردند تا از مازاد عرضه که سبب افت قیمت‌ها شده بکاهند. میزان کاهش عرضه که از ابتدای ماه گذشته اعمال شده حدود ۱۰ درصد مصرف جهانی نفت است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
بازگشت قیمت نفت
در هفته‌های اخیر شاهد رشد قیمت نفت به میزان قابل ملاحظه‌ای بوده‌ایم. اما هنوز هم قیمت‌ها نسبت به ابتدای سال‌جاری میلادی بسیار پایین‌تر هستند. مهم‌ترین عاملی که سبب سقوط قیمت‌ها شد، بحران همه‌گیری ویروس کروناست. از اوایل ماه فوریه کشورهای مختلف برای جلوگیری از شیوع این ویروس، تدابیر فراگیری اتخاذ کردند که تعطیلی اقتصادها و فرمان در خانه ماندن جزو این تدابیر است. یک اثر مستقیم این تدابیر، کاهش شدید مصرف نفت بوده است.
قیمت جهانی نفت امروز 99/03/21|قیمت نفت کاهشی شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
قیمت جهانی نفت امروز 99/03/21|قیمت نفت کاهشی شد
در حالی که یک گزارش صنعتی نشان می دهد میزان ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی امریکا افزایش یافته است، بالا رفتن نگرانی ها از مازاد عرضه و تقاضای ضعیف برای مصرف سوخت در آمریکا سبب شد تاامروز قیمت نفت کاهش یابد.
عربستان: کاهش تولید نفت را پس از ماه ژوئن (خرداد/تیر) تمدید نمی‌کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
عربستان: کاهش تولید نفت را پس از ماه ژوئن (خرداد/تیر) تمدید نمی‌کنیم
وزیر انرژی عربستان گفت که کشورش قصد ندارد کاهش داوطلبانه نفت را پس از ماه ژوئن (خرداد/تیر) تمدید کند. «عبدالعزیز بن سلمان» روز دوشنبه گفت: کاهش داوطلبانه تنها برای ماه ژوئن بود و هدف از این اقدام، محقق شده و تمدید نخواهد شد و تولید مازاد نفت برای مصرف داخلی استفاده می‌شود.
بهانه واهی وزارت نفت برای حذف LPG از سبد سوخت کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
بهانه واهی وزارت نفت برای حذف LPG از سبد سوخت کشور
وزارت نفت به جای توسعه مصرف اتوگاز، در اقدامی عجیب با انتشار "سند مقدماتی تأمین انرژی بخش حمل و نقل تا افق1420"، سهم 0.01 درصدی LPG از سبد سوخت را تا صفر کاهش داده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چین همیشه به واردات نفت ایران ادامه می‌دهد
تمام صادرکنندگان نفت جهان تمایل دارند که به چین نفت صادر کنند. در واقع چین بزرگ‌ترین هدف صادرکنندگان بزرگ جهان ازجمله عربستان، عراق و روسیه است. همایون فلک‌شاهی تحلیلگر موسسه کپلر با بیان این نکته درباره بازار نفت چین توضیح داد: «رقابت اقتصادی (برای تصاحب بازار چین) نه‌تنها بین  ایران و روسیه بلکه بین ایران، روسیه، عربستان، عراق و... وجود دارد و در این رقابت چین بزرگ‌ترین برنده است؛زیرا می‌تواند تخفیف بیشتری از این تأمین‌کنندگان بگیرد.» او درچنین شرایطی تأکید کرد: «چین به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد، چون می‌داند که این عملکرد قدرت چانه‌زنی‌اش را در برابر آمریکا قوی‌تر می‌کند.» فلک‌شاهی در گفت‌وگو …
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
امنیت غذایی در پساکرونا
 ‏  [عبدالحسین طوطیایی   |پژوهشگر کشاورزی] اپیدمی  کرونا  تنها در کمتر از  پنج ماه  بر  بسیاری از مناسبات جامعه بشری و حتی جامعه زیستی  اثر گذاشته  است.  اثراتی که بی‌اغراق باید باور داشت  که جهان  دگرگون‌شده پساکرونا هرگز در امتداد گذشته به راه خود ادامه نخواهد داد. در این دگرگونی البته کشورهایی که هوشمندانه مدیریت خود را متناسب با الزامات جدید سامان می‌دهند، از این غربال تکاملی سربلند بیرون می‌آیند. ازجمله راهبرد‌های مدیریتی که  دولت‌ها  در این مرحله گذار باید به آن بیشتر عنایت کنند، حفظ پایداری امنیت غذایی  و نهایتا حکمرانی غذایی به مثابه  اصلی‌ترین وظایف‌شان …
دفاع از بازار آب
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
دفاع از بازار آب
داستان تراژیک آب در ایران از دهه 40 با رشد اقتصاد بر پایه صادرات نفت آغاز شد. نردبان نفتی، اقتصاد آب را به حاشیه برد و روزبه روز مشارکت بهره‌برداران در مراحل تامین تا مصرف بیشتر آب می‌رفت. نادیده انگاشتن ارزش آب طی 6 دهه آب را به یک «کالای واسطه‌ای رایگان» تبدیل کرد. سکانس نخست دسترسی آسان به منابع آب زیرزمینی و بهره‌برداری غیرمجاز فعالیت‌های اقتصادی از همین نقطه آغاز شد. سیاست‌های ناکارآمد در ادامه به کاهش بازده اقتصادی و بهره‌وری آب در اکثر مصارف دامن زد. این نارسایی در کنار اعطای یارانه پنهان آب، پازل فرآیند «تعرفه آب کمتر از هزینه تمام‌شده» را کامل کرد. تعرفه نازل آب باعث شده استقبال سرمایه‌گذاران از طرح‌های توسعه منابع آب اندک و از طرف دیگر، شرکت‌های متصدی بخش آب قادر به تامین مالی برای …
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
بهره وری شاه کلید فرایندهای مدیریت مصرف
اصفهان –بهمن راعی : به مناسبت روز ملی بهره وری وبهینه سازی مصرف به سراغ مهندس مرسل صالحی مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توزیع برق اصفهان رفتیم تا تعریف بهره وری و بهینه سازی مصرف را در حوزه صنعت برق جویا شویم .وی اعمال مدیریت مناسب و همراهی جامعه از منابع عظیم انرژی برق به نحو مناسب را مهمترین شاخص در حوزه مدیریت مصرف عنوان کردو گفت : سه اصل اساسی در بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد که شامل پیشگیری از اتلاف انرژی، جلوگیری از اسراف و استفاده غیرمنطقی و دیگر آموزش بهینه سازی مصرف است که اگر در هر کدام از اصول اقدامات درستی انجام گیرد نسل آینده دیگر نگران کمبود انرژی نخواهند بود و سرمایه ملی نیر حفظ خواهد شد .وی به فعالیت های فرهنگی ، ترویجی و مدیریتی مصرف و بهره وری انرژی که توسط شرکت توزیع برق …
مصرف نفت دیریازود به سطح قبل از بحران کرونا برمی‌گردد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مصرف نفت دیریازود به سطح قبل از بحران کرونا برمی‌گردد
رئیس آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد مصرف نفت دیر یا زود به سطح قبل از بحران کرونا و حتی بالاتر از آن بازگردد ولی به نظر او تا اوج تقاضای نفت هنوز چند سال فاصله است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مزایای ایجاد منطقه آزاد گیلان
خبر لایحه الحاق دو هزار هکتار از اراضی صنعتی و فرودگاهی استان گیلان به محدوده منطقه آزاد انزلی و تصویب آن توسط نمایندگان مردم در خانه ملت یک خبر بسیار مسرت‌بخش در اواخر ماموریت 4 ساله مجلس دهم برای توسعه گیلان بود که امیدواریم شورای محترم نگهبان با دقت نظری که دارند نسبت به لایحه دولت توجه و آن را مورد تصویب قرار دهند. با اضافه شدن شهرک‌های صنعتی همچنین اراضی با مالکیت دولتی به محدوده فوق زمینه جذب و توسعه سرمایه‌گذاران تولیدی داخلی و خارجی فراهم خواهد شد و در سالی که به نام جهش تولید ازسوی رهبر معظم انقلاب نام‌گذاری شده است بستر جهش سرمایه‌گذاری نیز فراهم خواهد شد. دستیابی به اقتصاد بدون نفت و توجه به تولید محصولات صادرات‌محور با نگاه به فرصت‌های موجود در کشور …
پایان کرونا هم به داد بازار نفت نمی رسد؛ باید در انتظار یک بحران سنگین اقتصادی باشیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پایان کرونا هم به داد بازار نفت نمی رسد؛ باید در انتظار یک بحران سنگین اقتصادی باشیم؟
تا چند هفته پیش، حدود 100 میلیون بشکه در روز تقاضای جهانی نفت بود، اما قوانین مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت‌های مسافرتی با هدف مهار شیوع کووید -19 باعث شده تقاضای جهانی نفت رو به کاهش باشد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA) پیش بینی کرده که مصرف سوخت جهانی مایع در سال 2020 به طور متوسط 92.6 میلیون بشکه در روز خواهد بود. بر این اساس تقاضا نسبت به سال 2019، 8.1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. در ماه ژوئن، تولید نفت خام اوپک ممکن است به زیر 24.1 میلیون بشکه در روز برسد.
ورق برای بازار نفت برمی‌گردد
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / مصرف نفت / قیمت نفت / کرونا در جهان
ورق برای بازار نفت برمی‌گردد
مصرف نفت آمریکا با خروج تدریجی اقتصاد این کشور از محدودیتهای قرنطینه، روند رو به رشدی پیدا کرده و به صنعت نفت این امید را داده که از پایین‌ترین مقطع سیکل فعلی عبور کرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
ترامپ تمایلی به تشدید بحران با ایران در خلیج‌فارس ندارد
عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلیتیک در گفت‌وگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تنش در روابط امریکا و عربستان و اعلام خروج بخشی از تجهیزات و نیروی نظامی امریکا از عربستان گفت: ترامپ در سه سال و نیم گذشته به‌ خوبی سعودی‌ها را دوشید، به‌ویژه اینکه بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، نقطه‌ضعف‌های بزرگی را از خود به ‌جای گذاشت که باعث شد بهانه‌هایی دست ترامپ داده شود. در کنار این مسائل، عربستان اشتباهات زیادی ازجمله در روابطش با ایران کرد و در پی تیره شدن روابط و نگرانی از تهدیداتی که از جانب ایران متصور بود، مجبور شد خود را به امریکا وابسته کند. فرجی راد با بیان اینکه در شرایطی که دوره ترامپ رو به پایان است، امریکا با چند مساله مواجه شده، توضیح …
کاهش بی سابقه تقاضا چه بر سر بنزین خواهد آورد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
کاهش بی سابقه تقاضا چه بر سر بنزین خواهد آورد؟
با شیوع ویروس کووید-۱۹ در جهان، شاهد توقف بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی، نزدیک به صفر شدن تقاضای حمل‌ونقل هوایی و کاهش شدید مصرف نفت‌گاز و بنزین بودیم که سبب کاهش تقاضای پالایشگاه‌ها برای نفت شد و این موضوع کاهش شدید قیمت نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی را به دنبال داشت.
پیش بینی کمبود نفت در بازار با افزایش تقاضا در فصل تابستان
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
پیش بینی کمبود نفت در بازار با افزایش تقاضا در فصل تابستان
انتظار می‌رود مصرف سوخت در اقتصادهای بزرگ دنیا که به تدریج از وضعیت تعطیلی خارج می شوند افزایش یابد و بازار نفت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با کمبود مواجه شود.
کرونا در مصرف نفت ۱.۷ میلیارد بشکه شکاف می‌اندازد
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان / قیمت نفت / توافق کاهش تولید اوپک پلاس / اوپک / آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) / اداره اطلاعات انرژی آمریکا
کرونا در مصرف نفت ۱.۷ میلیارد بشکه شکاف می‌اندازد
با رسیدن قرنطینه پاندمی ویروس کرونا به پیک خود، آژانس بین‌المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک درباره ابعاد نابودی تقاضا برای نفت توافق دارند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
ساخت ۲ رام قطار تا خرداد با کمک وزارت نفت
مدیرعامل متروی تهران از اختصاص بخشی از کمک‌های وزارت نفت به تکمیل ساخت دو رام قطار خبر داد. علی امام در گفت‌وگو با «ایسنا»، در مورد توییت وزیر نفت مبنی بر پرداخت ۱۵میلیون دلار برای خرید واگن از محل صرفه جویی در مصرف سوخت، گفت: از آنجا که سفر با مترو، موجب صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود، براساس قانون وزارت نفت مکلف است مبالغی را از محل صرفه جویی در مصرف سوخت به مترو بپردازد که این واریزی در این راستا بوده است.
کرونا ۳۲۰ میلیون دلار به صنعت نفت و گاز پاکستان خسارت وارد کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ویروس کرونا / پاکستان / نفت / گاز / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا ۳۲۰ میلیون دلار به صنعت نفت و گاز پاکستان خسارت وارد کرد
اسلام‌آباد - ایرنا - مقامات دولتی پاکستان اعلام کردند شیوع ویروس کرونا در کشور که اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را به دنبال داشت، باعث کاهش تقاضا برای مصرف انرژی و وارد آمدن ۳۲۰ میلیون دلار (۵۱ میلیارد روپیه)خسارت به بخش نفت و گاز کشور شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
تاجگذاری تزار بر نفت؟
قرارداد50-50 شرکت نفت آرامکو و پادشاهی عربستان در آخرین روزهای سال 1950 را باید نقطه عطف عصر طلایی نفت در خاورمیانه دانست. قراردادی که باعث شد مذاکرات ایران و طرف انگلیسی، کاملا بی‌اثر شود و درست 6 ماه بعد نفت ایران ملی شد. کشف موفق نفت در عربستان توسط آرامکو و ظرفیت زیادی که در این کشور به دلیل توسعه‌نیافتگی وجود داشت باعث شد تا همکاری صمیمانه‌ای بین پادشاهی سعودی و شرکت آرامکو بر قرار شود. اگر به آمار تولید کشورهای عضو اوپک نگاهی بیندازیم به وضوح مشخص می‌شود که عربستان از سال‌های ابتدایی دهه 1970 افزایش تولید و فاصله گرفتن از سایر کشورهای تولیدکننده خصوصا ایران را آغاز کرد. در واقع عربستان با درک درستی که از فضای نیمه عربی حاکم بر اوپک داشت، به نیکی می‌دانست که …
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
واردات نفت اسپانیا به کمترین میزان در ۶ سال گذشته رسید
شرکت ملی نفت و گاز اسپانیا اعلام کرد: اقدامات دولت این کشور در اعمال محدودیت‌های اجتماعی برای کنترل شیوع کرونا باعث شده تا مصرف نفت این کشور در سه ماهه نخست سال جاری به کمترین میزان در ۶ سال گذشته برسد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده‌های دامی
رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور با بیان اینکه نهاده‌های دامی وارداتی با ارز دولتی عمدتا به دست تولیدکننده نمی‌رسد، پیشنهاد کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده‌ها حذف شود.به گزارش مهر، مجید موافق قدیری با اشاره به اهداف آرمانی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی‏ گفت: کاهش بهای تمام‌شده محصولات پروتئینی، افزایش رقابت‌پذیری در صنعت با کاهش سرمایه در گردش مورد نیاز در زنجیره تامین محصولات پروتئینی و وصول مطالبات ارزی دولت از محل نفت با ایجاد مشروعیت جهانی و البته ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی با واردات نهاده‌های دامی و دارو اظهار کرد: با توجشه به اینکه رسیدن به اهداف فوق تاکنون به درستی محقق نشده و معضلات عدیده برای صنایع خوراک دام و دامپروری کشور ایجاد کرده بنابراین باید به دنبال …
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / پرداخت پول به مترو / وزارت نفت
پرداخت ۱۵ میلیون دلار به مترو از محل صرفه‌جویی سوخت
به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز در صفحه خود در توییتر نوشت: وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) با استفاده از ظرفیت‌های قانونی صرفه‌جویی مصرف سوخت و در اجرای مصوبه شورای اقتصاد این اقدام را انجام داده است.
زنگنه: پرداخت ۱۵ میلیون دلار به مترو از محل صرفه‌جویی سوخت / پمپئو مدعی شد ایران باید از سوریه خارج شود / سایه کرونا و انتخابات بر حوادث آبان
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
زنگنه: پرداخت ۱۵ میلیون دلار به مترو از محل صرفه‌جویی سوخت / پمپئو مدعی شد ایران باید از سوریه خارج شود / سایه کرونا و انتخابات بر حوادث آبان
بیژن زنگنه امروز (چهارشنبه) در صفحه خود در توییتر نوشت: وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) با استفاده از ظرفیت های قانونی صرفه جویی مصرف سوخت و در اجرای مصوبه شورای اقتصاد، این اقدام را انجام داده است. وی در ادامه آورده که از این محل، بیش از ۱۵ میلیون دلار برای خرید واگن برای افزایش فاصله گذاری اجتماعی به شرکت مترو پرداخت شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
بزرگ‌ترین کاهش تولید غول‌های نفتی در 17 سال گذشته
با وجود منتفی شدن کاهش تولید اجباری در ایالت تگزاس آمریکا، گزارش‌ها حاکی از این است که تولید برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۲ درصد کاهش پیدا خواهد کرد که بزرگ‌ترین کاهش در ۱۷ سال اخیر خواهد بود. به گزارش «ایسنا» این کاهش تولید تحت‌تاثیر کاهش کم‌سابقه مصرف نفت به دلیل قرنطینه‌های وضع‌شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا روی داده است. چهار شرکت تولیدکننده بزرگ نفت و گاز در هفته‌های اخیر طرح‌های خود برای کاهش چشمگیر تولید در نقاط مختلف جهان از عراق گرفته تا مناطق شیل آمریکا را تشریح کرده‌اند.شرکت BP اعلام کرده که تولید نفت شیل آمریکا را در سال ۲۰۲۰ معادل ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد که در مقایسه با تولید ۴۹۹ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۴ درصد …
کرونا شرکت های نفت دنیا را مجبور به بیشترین کاهش تولید طی 17 سال گذشته کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کرونا شرکت های نفت دنیا را مجبور به بیشترین کاهش تولید طی 17 سال گذشته کرده است
کاهش بی سابقه مصرف نفت به خاطر محدودیت های ایجاد شده جهت کنترل گسترش ویروس کرونا ذخایر نفتی را افزایش داده و قیمت نفت را به پایین‌ترین حد دوره گذشته رسانده است. به این ترتیب شرکت های نفتی مجبورند تولید خود را پایین بیاورند.
سند جامع بهینه‌سازی مصرف گاز بزودی تدوین می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / هوشنگ فلاحتیان / وزارت نفت ایران / مصرف انرژی / انجمن بهینه سازی مصرف انرژی
سند جامع بهینه‌سازی مصرف گاز بزودی تدوین می‌شود
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت گفت: سند جامع بهینه‌سازی مصرف گاز به‌زودی تدوین می‌شود.
سقوط تقاضای جهانی نفت به اندازه کل مصرف هند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
سقوط تقاضای جهانی نفت به اندازه کل مصرف هند
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد کاهش تقاضا برای انرژی در اثر شیوع کرونا بی‌سابقه خواهد بود و برابر با از دست رفتن تمام تقاضای انرژی هند، سومین مصرف کننده بزرگ انرژی در دنیاست.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
مشکل جایگاه‌داران با کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی تاکید کرد که دولت و وزارت نفت باید برنامه‌ریزی دقیقی برای حمایت از جایگاه‌داران و جلوگیری از تعطیلی آنان انجام دهند. حسن بهرام‌نیا با اشاره به ضرورت حمایت دولت از جایگاه‌داران سوخت، بیان کرد: با توجه به آمار ارائه شده مصرف بنزین حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و به همین نسبت میزان عرضه سوخت توسط جایگاه‌داران کاهش یافته است. کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین به‌طور مستقیم بر روی درآمد جایگاه‌داران تاثیر گذاشته و آنها را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است. وی در ادامه اظهار کرد: جایگاه‌داران هزینه‌های مختلفی اعم از پرداخت حقوق کارگران و خرید تجهیزات دارند و با کاهش درآمد به دنبال کاهش مصرف بنزین با مشکل روبه‌رو شده‌اند. این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای‌اسلامی تصریح کرد: دولت …
بهرام نیا: کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین جایگاه‌داران را با مشکل روبه رو کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / وزارت نفت / کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی / جایگاه سوخت / پمپ بنزین / کروناویروس
بهرام نیا: کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین جایگاه‌داران را با مشکل روبه رو کرده است
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که دولت و وزارت نفت باید برنامه ریزی دقیقی برای حمایت از جایگاه‌داران و جلوگیری از تعطیلی آنان انجام دهد.
تغییر سبک استفاده از انرژی در پسا کرونا/ شرایط وقتی عادی می‌شود که مردم به بازار برگردند
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
تغییر سبک استفاده از انرژی در پسا کرونا/ شرایط وقتی عادی می‌شود که مردم به بازار برگردند
مدیر عامل اسبق شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: برای بازگشت کامل نفت به بازار باید مصرف‌کنندگانی مثل کارخانجات بزرگ برگردند که زمان برگشت این مصرف‌کنندگان وقتی است که مصرف‌کنندگان رده دوم برگردند و آنها نیز وقتی توان بازگشت به روال عادی را دارند که مردم بتوانند به بازار برگردند.
انتصاب مدیرعامل جدیدبهینه سازی مصرف سوخت
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / محسن دلاویز / بیژن نامدار زنگنه / شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
انتصاب مدیرعامل جدیدبهینه سازی مصرف سوخت
وزیر نفت در حکمی علی مبینی‌دهکردی را به عنوان مدیرعامل جدید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب کرد.
مدیرعامل جدید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب شد/ دلاویز مشاور وزیر شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / انرژی / گاز / نفت / وزارت نفت / دوم خرداد
مدیرعامل جدید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب شد/ دلاویز مشاور وزیر شد
ایلنا: وزیر نفت در حکمی علی مبینی‌دهکردی را به عنوان مدیرعامل جدید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
ساحل سنگاپور پارکینگ کشتی‌های پر از نفت شده است
آبراه باریک سنگاپور پرشده از نفتکش‌های پر از نفتی که به خاطر کاهش مصرف سوخت در سراسر جهان و سقوط تقاضا و افزایش استفاده از نفتکش‌ها برای ذخیره نفت، منتظر خریدار هستند. حدود 60 نفتکش حامل سوخت در حال حاضر در طول یک گذرگاه پر رفت و آمد در سنگاپور لنگر انداخته‌اند درحالی‌که تعداد معمول کشتی‌هایی که در این گذرگاه رفت و آمد می‌کنند 30 تا 40 عدد است. برخی از این کشتی‌ها برای ذخیره سوخت استفاده می‌شوند چون منابع ذخیره‌سازی روی خشکی پر شده‌اند. برخی دیگر احتمالا منتظر یک خریدار آسیایی هستند. کشتی‌هایی که از محصولات نفتی مثل بنزین و سوخت هواپیما پر شده‌اند به خاطر کاهش تقاضای داخلی و پر شدن منابع ذخیره‌سازی، از قطب‌های بزرگ پالایشی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
3 سناریو برای بازگرداندن نفت به ۳۰دلار
[ایسنا] قیمت نفت در هفته‌ها و روزهای اخیر تحت‌تأثیر اشباع عرضه و افت همزمان تقاضا به دلیل شیوع پاندمی کرونا به محدوده ‏قیمت باورنکردنی سقوط کرده و حتی نفت آمریکا هفته گذشته برای نخستین‌بار منفی شد‎.‎‏ آسیا خانه ۶۰‌درصد از جمعیت جهان و ‏بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی شامل نفت، زغال‌سنگ و منابع تجدیدپذیر است. همچنین سومین مصرف‌کننده بزرگ گاز طبیعی پس ‏از اروپا و آمریکای شمالی است. همچنان که گاز بیشتری به شکل‎ LNG ‎یا از طریق خط لوله عرضه می‌شود. این منطقه به ‌زودی به ‏بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گاز طبیعی تبدیل خواهد شد. با وجود اینکه منطقه آسیا- اقیانوسیه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان ‏است، تنها …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ذخایر اثبات‌شده نفت الجزایر به ۱۰ میلیارد بشکه رسید
وزیر انرژی و معادن الجزایر ذخایر اثبات‌شده نفت این کشور را ۱۰ میلیارد بشکه اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد عرقاب اعلام کرد ذخایر اثبات‌شده نفت الجزایر یک میلیون و ۳۴۰ هزار تن یا ۱۰ میلیارد بشکه است. وی گفت: الجزایر، تامین‌کننده اصلی گاز اروپا، ۲میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی اثبات‌شده دارد. تولید و صادرات نفت و گاز الجزایر در سال‌های اخیر به دلیل افزایش مصرف داخلی و نبود سرمایه‌گذاری خارجی کاهش یافته و به‌طور چشمگیری به درآمد انرژی این کشور به‌عنوان منبع اصلی درآمد مالی دولت آسیب زده‌ است. در تلاش برای معکوس کردن این روند، دولت الجزایر اواخر سال گذشته قانونی در زمینه انرژی ارائه کرد که شرایط قراردادی جذابی از جمله مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌کرد. …
درد و رنج صنعت نفت شیل آمریکا تازه آغاز شروع شده است / مصرف بنزین به روزانه ۵.۳ میلیون بشکه رسید
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / نفت شیل / ایالات متحده آمریکا / نفت خام / بنزین
درد و رنج صنعت نفت شیل آمریکا تازه آغاز شروع شده است / مصرف بنزین به روزانه ۵.۳ میلیون بشکه رسید
تنها چند هفته قبل از آغاز فصل مسافرت‌های تابستانی آمریکا، با قرنطینه‌های وضع شده برای مهار شیوع کرونا، مصرف بنزین در این کشور به پایین‌ترین سطح خود از دهه ۱۹۶۰ تا کنون رسیده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
مشکل صادرات فرآورده‌های نفتی کشور
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه صادرات فرآورده‌های نفتی ایران ادامه دارد، گفت: مشکل اصلی این است که گمرک ایران با قیمت‌های جدید نفت تطبیق ندارد و پیمان‌سپاری‌های ارزی را با همان قیمت نفت ۶۵ دلاری انجام می‌دهد. حمید حسینی دیروز (یکشنبه) با بیان اینکه در تلاشیم تا با همکاری گمرک و وزارت نفت این قیمت‌ها اصلاح شود، تاکید کرد: صادرات فرآورده‌ها ادامه دارد. در عراق نیز از ابتدای ماه مبارک رمضان قرنطینه کاهش پیدا کرده و مصرف افزایش خواهد داشت. در اقلیم کردستان این کشور نیز در روزهای آینده اوضاع عادی خواهد شد.
کرونا در الگوی مصرف نفت چه تغییراتی داد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / تقاضا برای نفت / سفرهای هوایی / کرونا در جهان / مصرف بنزین / کیسه‌های پلاستیکی
کرونا در الگوی مصرف نفت چه تغییراتی داد؟
شیوع ویروس کرونا سبک زندگی بسیاری از افراد را تغییر داد و کسانی که هر روز سفرهای روزانه با خودرو به محل کارشان داشتند، در خانه مانده و به دورکاری روی آوردند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
دو جایزه ملی انرژی برای شهرداری اصفهان
اصفهان – بهمن راعی : شهرداری اصفهان در بخش توسعه بهره گیری ازانرژی‌های تجدید پذیر تندیس نقره ای جشنواره را کسب کرد حسین امیری گفت: همزمان با روز جهانی زمین پاک، شهرداری اصفهان موفق به دریافت دو جایزه ملی انرژی از کمیته برگزارکننده جایزه ملی پنجمین جشنواره ملی مدیریت انرژی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،وزارت نیرو، وزارت نفت و سازمان مدیریت صنعتی کشور، سازمان ملی استاندارد کشور و سازمان ملی انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی کشور شد. وی گفت:تندیس نقره ای تدوین فرآیند ساخت، بهره برداری و ایجاد بستر لازم از انرژی های تجدید پذیر و توسعه ساختمان های سبز و رتبه برتر و لوح تقدیر در بخش کاهش مصرف انرژی الکتریکی در بخش موتورآلات آبرسانی جوایزی بودند که از سوی برگزارکنندگان جایزه به شهرداری …
ساخت پمپ‌های سانتریفوژ داخلی با کاربرد در صنایع نفت و گاز
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / سانتریفیوژ / شرکت دانش بنیان
ساخت پمپ‌های سانتریفوژ داخلی با کاربرد در صنایع نفت و گاز
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان با طراحی و ساخت پمپ‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان کالاهای مورد مصرف در صنایع مربوط مانع از خروج ارز از کشور شدند.
نفت در سراشیبی سقوط
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / بازار بورس / بازار سرمایه / برنامه نوسان
نفت در سراشیبی سقوط
کاهش مصرف سوخت عامل اصلی فشار بر قیمت نفت است
تسهیل تحریم‌های واشنگتن علیه دمشق دروغ است
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
تسهیل تحریم‌های واشنگتن علیه دمشق دروغ است
وزیر نفت سوریه گفت که اخبار منتشر شده در خصوص تسهیل تحریم‌های واشنگتن علیه دمشق عاری از صحت بوده و صرفا مصرف رسانه‌ای دارد.
امکان صادرات روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین را داریم
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / صادرات بنزین / مصرف بنزین / صرفه جویی در مصرف بنزین
امکان صادرات روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین را داریم
قائم مقام سابق شرکت نفت ایران گفت: امروز که افزایش مصرف بنزین کاهش یافته، روزانه باید ۳۰ میلیون لیتر بنزین اضافی را صادر کنیم.
برندگان بحران بزرگ
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
برندگان بحران بزرگ
به‌رغم توافق اخیر اوپک پلاس و چند کشور دیگر برای کاستن از عرضه نفت به‌دلیل افت شدید تقاضای جهانی برای این ماده خام، شاهد کاهش شدید ظرفیت ذخیره نفت در کشورهای مختلف به‌ویژه آمریکا هستیم. بحران همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده بسیاری از کشورها به‌خصوص مصرف‌کنندگان بزرگ نفت تدابیر محدود‌کننده‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی اتخاذ کنند و نتیجه طبیعی اجرای این تدابیر که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد، افت قابل‌ملاحظه مصرف نفت و فرآورده‌های آن است. از ابتدای ماه آینده میلادی اوپک و چند کشور دیگر از جمله روسیه که ائتلاف اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند تولید نفت خود را روزانه حدود 10 میلیون بشکه کاهش می‌دهند.
عطوان: آینده تاریک شیخ‌نشین‌ها در سایه فروپاشی قیمت نفت و باج‌خواهی‌های جدید ترامپ
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
عطوان: آینده تاریک شیخ‌نشین‌ها در سایه فروپاشی قیمت نفت و باج‌خواهی‌های جدید ترامپ
کشورهای خلیج‌فارس در سایه سقوط قیمت نفت، با آینده‌ای سخت مواجه می‌شوند؛ چرا که سازمان اوپک کوچک‌تر و به کلی ناپدید شده است و دیگر یک سوم تاثیر سابق را ندارد افزون بر این، مصرف جهانی نفت در سایه بحران کرونا روند کاهشی را همچنان ادامه خواهد داد.
نفتِ مُفت
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / نفت
نفتِ مُفت
حالا اما چه اتفاقی افتاده؟ تقاضا و مصرف نفت به خاطر شیوع کرونا به شدت کاهش پیدا کرده و به همین خاطر انبارها همچنان پُر است و در نتیجه کسی که نفت را با پیش‌فرض مصرف عادی قبلی و مثلا با سررسید سوم اردیبهشت خریده ناگزیر است به هر قیمت بفروشد. چون انبار او جا ندارد و نمی خواهد متحمل هزینه انبارداری هم بشود.
قیمت منفی نفت چیست و چه معنایی برای مصرف کنندگان دارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / آمریکا / نفت / نفت آمریکا / قیمت نفت
قیمت منفی نفت چیست و چه معنایی برای مصرف کنندگان دارد؟
سقوط بی‌سابقه‌ قیمت نفت آمریکا عکس العمل های شدیدی فراتر از بخش تجارت به دنبال داشت. در اینجا به توضیح مفهوم قیمت منفی نفت در دنیای واقعی می پردازیم.
منفی شدن قیمت نفت یعنی چه؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
منفی شدن قیمت نفت یعنی چه؟
طی چند ماه اخیر مصرف نفت به شدت کاهش پیدا کرده، در نتیجه انبارها به اندازه‌ی قبل خالی نشده و هنوز پره. در نتیجه مثلا کسی که نفت رو با پیش‌فرض مصرف عادی قبلی از چند ماه پیش با سررسید مثلا فردا خریده، انبارش به اندازه‌ی خرید فعلیش جا نداره.
دوشنبه سیاه؛ نفت 4 دلار شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
دوشنبه سیاه؛ نفت 4 دلار شد
دیروز به واقع «دوشنبه سیاه» در بازار نفت بود. نفت سبک امریکا (WTI) بیش از 75 درصد از ارزش خود را یک ‌روزه از دست داد و تا  ساعت 21:45 دقیقه به بشکه‌ای 4 دلار و 45 سنت سقوط کرد. این بی‌سابقه‌ترین کاهش یک روزه قیمت نفت در ٣٧ سال گذشته است. مهم‌ترین دلیل چنین کاهشی، پر شدن مخازن ذخیره‌سازی نفت در جهان به ویژه در امریکا و کاهش تقاضا برای نفت و فرآورده‌های نفتی، تحت تاثیر شیوع ویروس کروناست. نفت برنت دریای شمال هم روز گذشته تا بشکه‌ای ٢٦ دلار و 50 سنت پایین آمد. ١- حدود دو روز از مصرف نفت دنیا، معادل ١٦٠ میلیون بشکه، روی آب‌ها و در نفتکش‌ها ذخیره شده است. دبیرخانه اوپک در آخرین گزارشش تقاضای جهانی نفت را برای سال ٢٠٢٠، روزانه ٩٢ میلیون …
نفت آمریکا ۱۵ دلار شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / بازار نفت / قیمت جهانی نفت / قیمت نفت / نفت آمریکا
نفت آمریکا ۱۵ دلار شد
به گزارش ایسنا، بازار نفت به دلیل گزارشهای مخالف از مصرف ضعیف تقاضا و پیش بینی‌های ناامیدکننده اوپک و آژانس بین المللی انرژی تحت فشار قرار گرفت. طبق گزارش ماهانه اوپک، تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه دوم کمتر از ۲۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود که پایین‌ترین میزان از اوایل سال ۱۹۸۹ به این طرف محسوب می شود. آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در آوریل ۲۹ میلیون بشکه در روز و در کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.
ادامه تراژدی کاهش قیمت طلای سیاه
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / قیمت نفت / اوپک / اوپک پلاس / ایالات متحده آمریکا / نفت
ادامه تراژدی کاهش قیمت طلای سیاه
تهران - ایرنا- بعد از انتشار آماری مبنی بر کاهش مصرف انرژی در آمریکا به کمترین میزان در ۱۶ سال گذشته و افزایش ذخیره‌سازی نفت بر روی آب، قیمت نفت شاخص آمریکا در معاملات امروز با ۱۶ درصد افت همراه شد.
از بازگشت مصرف نفت به وضع عادی خبری نیست
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / کرونا در جهان / مصرف نفت
از بازگشت مصرف نفت به وضع عادی خبری نیست
طبق جدیدترین ارزیابیها، تقاضا برای نفت تحت تاثیر ادامه قرنطینه و محدودیتهای رفت و آمد، در ماه میلادی جاری حدود۳۰ میلیون بشکه در روز و در کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد اما برخی پیش بینی‌های خوش بینانه درباره بهبود این وضعیت در نیمه دوم سال وجود دارد که ممکن است به واقعیت نپیوندند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •