جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
آغاز جنگ تحمیلی
کتاب «پسرهای ننه عبدالله» چاپ و منتشر شد
۲ روز قبل / کتاب / خرمشهر
کتاب «پسرهای ننه عبدالله» چاپ و منتشر شد
کتاب «پسرهای ننه عبدالله» نوشته سعید علامیان شامل خاطرات محمد نورانی از مدافعان خرمشهر در آغاز جنگ تحمیلی منتشر و راهی بازار نشر شد.
«پسرهای ننه عبدالله» وارد بازار نشر شدند/کتابی از مدافعان خرمشهر
۳ روز قبل / سعید علامیان / ادبیات دفاع مقدس / انتشارات سوره مهر / خرمشهر
«پسرهای ننه عبدالله» وارد بازار نشر شدند/کتابی از مدافعان خرمشهر
کتاب «پسرهای ننه عبدالله» نوشته سعید علامیان شامل خاطرات محمد نورانی از مدافعان خرمشهر در آغاز جنگ تحمیلی، توسط انتشارات سوره مهر، منتشر و راهی بازار نشر شد.
قسمت سوم | «در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
قسمت سوم | «در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها
«در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور حضرت آیت الله خامنه ای در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است. در این مستند، برخی تصاویر، فیلم‌ها، اسناد و همچنین خاطرات شفاهی خودگفته‌ی آیت‌الله خامنه‌ای از دوران دفاع مقدس برای نخستین بار منتشر شده است.
ببینید | روایت آیت الله خامنه‌ای از عزل شدن بنی صدر از فرماندهی کل قوا
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / ابوالحسن بنی صدر / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب
ببینید | روایت آیت الله خامنه‌ای از عزل شدن بنی صدر از فرماندهی کل قوا
«در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است.در این مستند، برخی تصاویر، فیلم‌ها، اسناد و همچنین خاطرات شفاهی خودگفته‌ی آیت‌الله خامنه‌ای از دوران دفاع مقدس برای نخستین بار منتشر شده است.
نقش آیت الله خامنه‌ای در شکست حصر سوسنگرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / مقام معظم رهبری / رهبری / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / چهل سالگی دفاع مقدس / جنگ / سوسنگرد
نقش آیت الله خامنه‌ای در شکست حصر سوسنگرد
سومین قسمت از مستند «در لباس سربازی» را مشاهده می کنید. این مستند روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
"در لباس سربازی"
مستند حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها از نخستین روز‌های آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیر ۱۳۶۰ و برخی تصاویر، اسناد و همچنین خاطرات شفاهی آیت‌الله خامنه‌ای از دوران دفاع مقدس برای نخستین بار منتشر شد.
حضور اقلیت‌ها در جنگ، نشانه آرمانخواهی عمومی آن دوران است
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / چهل سالگی دفاع مقدس / هشت سال دفاع مقدس / آغاز جنگ تحمیلی
حضور اقلیت‌ها در جنگ، نشانه آرمانخواهی عمومی آن دوران است
محسن امانی، جانباز جنگ تحمیلی می‌گوید اگر جامعه امروز ما با روحیه و فرهنگ حاکم در دوران جنگ ادامه می‌شود، وضعیت جامعه و مردم‌مان اینگونه نبود که می‌بینیم!
با کوچ جنگ‌زده‌ها، وضعیت «مهاجرین» و «انصار» را تجربه کردیم
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / چهل سالگی دفاع مقدس / هشت سال دفاع مقدس / آغاز جنگ تحمیلی
با کوچ جنگ‌زده‌ها، وضعیت «مهاجرین» و «انصار» را تجربه کردیم
سرهنگ بازنشسته ارتش مشاهداتش از میزبانی مردم شیراز از مردم جنگ زده خوزستان را روایت می‌کند و می‌گوید این وضعیت برای ما یادآور ارتباط مهاجرین و انصار در زمان پیامبر (ص) بود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
آدرس: واشنگتن دی سی، کاخ سفید
رئیس جمهوری گفت: یک عده‌ای به خاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران کاخ سفید است و آنهایی که داخل این ساختمان هستند این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشته‌اند. به گزارش شهروند آنلاین حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: در ۶ ماهه اول سال ۶۰ مردم با مشکلات بسیار زیادی روبه رو بودند از ماجرای هفتم تیر گرفته از شهدای حزب جمهوری اسلامی تا شهادت رئیس جمهوری و نخست وزیر وقت در شهریور ماه تقریباً ماه‌های بسیار سختی بود. به نوشته ایرنا، رئیس جمهوری گفت: در سال ۶۰ علاوه بر توطئه تروریستی که منافقین و امثال آنها داشتند، از ابتدای جنگ یعنی ۳۱ شهریور ۵۹ تا آن زمان گرچه …
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
از جنگ تحمیلی تا تحریم اقتصادی
«آقا گمنام ۶۱ داری؟ ۱۸ ساله؟»، «حاج خانم کدوم پایگاه بوده؟»، «سومار...» صدای گریه‌های مادری که میان تابوت‌های شهدای گمنام پی جوان ۱۸ساله‌اش می‌گشت، امسال گوش کاربران فضای مجازی را پُر کرد. فیلم قدیمی است. از تصویرش مشخص است. در این قطعه فیلم قدیمی، مادر ۲۳ سال است که به‌دنبال فرزندش می‌گردد. پسری که اگر زنده بود، دهه ششم زندگی‌اش را سپری می‌کرد. این ویدیو همچون بسیاری فریم‌های عکس و بریده‌های جبهه‌های خوزستان بارها و بارها در هفته‌ای که گذشت، در فضای مجازی چرخید تا دست آخر برخی کاربران نوشتند او شهید بهروز صبوری است که یک‌بار سال ۸۹ به عنوان شهید گمنام در بوشهر به خاک سپرده شد و بار دیگر در سال …
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
کوتاهی در برابر رزمندگان را چه‌کسی پاسخگوست؟ 1
 هفته‌دفاع‌مقدس یادآور حماسه دلاورمردانی است که به‌دنبال نام و نان نبودند. جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و تقدیم آرمان‌های انقلاب و اسلام کردند. آنان برای دفاع از آرمان‌های حسینی به ندای خمینی لبیک گفتند تا انقلاب در همان ابتدا متوقف نشود. اکنون با گذشت بیش از 40سال از آغاز جنگ تحمیلی، یادگاران سرافراز آن در پیچ و خم دستگاه‌های اجرایی گرفتار شدند و مسئولان هم با تساهل و تسامح و به‌سادگی از کنار حقوق قانونی آنان می‌گذرند. برابر بند ژ ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده بود مسئول ارائه خدمات …
روستای شهیدآباد
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / شهید / مازندران / هفته دفاع مقدس
روستای شهیدآباد
ایرنا - ساری - روستای شهیدآباد (تروجن) از توابع شهرستان بهشهر در استان مازندران است.این روستا با تقدیم شهدای گرانقدر در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی از جمله روستاهای مازندران است که ۵۲ همکلاسی شهید در مکتب دین و اسلام و قرآن تربیت و تقدیم انقلاب کرده است و اهالی این روستا با حضور مستمر و فعال خود در انقلاب و جبهه های حق علیه باطل و با تقدیم ۵۲ شهید ، ۸ آزاده و ۱۸۷ جانباز دین خود را به انقلاب ادا کردند و در طول جنگ از جمعیت یکهزار نفری شهید آباد ۶۰۰ رزمنده در جبهه بودند و نام روستا به شهید آباد را بعنوان روستای همکلاسی های شهید در استان مزین کردند.
ارتش در آغاز جنگ تحمیلی چگونه عراق را زمینگیر کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / ۴۰ سالگی دفاع مقدس / ارتش جمهوری اسلامی ایران / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
ارتش در آغاز جنگ تحمیلی چگونه عراق را زمینگیر کرد؟
ایسنا نوشت: سرهنگ ستاد قاسم اکبری مقدم پژوهشگر سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در یادداشتی از ارتش جمهوری اسلامی ایران و زمین­گیر کردن ارتش رژیم بعث عراق در هفته اول جنگ تحمیلی نوشت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / از جنگ تا دفاع مقدس / توان دفاعی در آغاز جنگ تحمیلی / جنگ تحمیلی ایران و عراق
عراق با چه تجهیزاتی حمله اش را به ایران آغاز کرد؟
سالها از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ تحمیلی گذشته است اما همچنان پرسش هایی درباره علت و چرایی جنگ، تعویق پذیرش قطعنامه های بین المللی و... باقی مانده است که در این مجال به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سال دفاع مقدس برآنیم تا به برخی از این پرسش ها، پاسخی درخور دهیم. از پرسش های دیگری که درباره جنگ تحمیلی مطرح است، چگونگی وضعیت ارتش عراق از نظر تعداد نفرات، یگان‌ها، لشکرها، تجهیزات و تسلیحات نظامی در آغاز هجوم به ایران است؛ همچنین کدام کشورها پیش از شروع جنگ تحمیلی و کدام کشورها در حین جنگ به عراق تجهیزات و تسلیحات نظامی می دادند که پاسخ به این پرسش را از کتاب پرسشها و پاسخها (جنگ ایران و عراق) داده ایم:
خلبانان ایرانی رکوردداران جهانی پرواز/۳روایت از رشادت در آسمان‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / ۴۰سالگی دفاع مقدس / خلبانان ایرانی / شهید شیرودی
خلبانان ایرانی رکوردداران جهانی پرواز/۳روایت از رشادت در آسمان‌ها
به گزارش مهر، هوانیروز و به شکل ویژه خلبانان، درست با روزهای آغاز جنگ تحمیلی نقش کلیدی‌شان در رقم زدن تحولات را پیدا می‌کنند و در تمام این دوران به عنوان یکی از اصلی ترین بازوهای حمایت کننده رزمندگان ایرانی جایگاه مؤثر خود را حفظ می‌کنند. از همان ساعات اولیه شروع تجاوز حزب بعث که با غیرت و مردانگی یکی از خلبانان هوانیروز به نام علی اکبر شیرودی و همراهی جانانه همکاران خلبنان و فنی‌اش چراغ یک پادگان روشن نگاه داشته می‌شود و راه بر دشمنی که مستانه در حال پیشروی از غرب کشور بود بسته می‌شود تا اوج گیری درگیری‌ها و آن زمان که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به لطف کاردانی و آینده نگری مهره دست نشانده غرب بر تخت پادشاهی کشور، آن هم با اسم ژاندارم منطقه، حتی یک موشک …
۱۳۹۹/۰۷/۰۴
با تفکر دفاع مقدس توانسته ایم بر دشمنان انقلاب پیروز شویم
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان گفت : با تکیه بر تفکر دفاع مقدس توانسته ایم بر توطئه های متعدد دشمنان انقلاب اسلامی پیروز شویم و استقلال سیاسی و اقتصادی مان را حفظ کنیم .قباد ناصری که به مناسبت آغاز چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس با همراهی مدیران و روسای ستادی در پایگاه مقاومت شهید تندگویان این شرکت حضور یافته بود ، هفته دفاع مقدس را به ارکان و اعضای این پایگاه تبریک گفت و از رشادت و پایمردی رزمندگان در دفاع از کیان انقلاب و حفظ تمامیت ارضی کشورمان تقدیر کرد .وی طی سخنانی با اشاره به اینکه در تجاوز دشمن بعثی به خاک کشورمان یک دفاع منسجم با همکاری همه قوای نظامی و غیرنظامی شکل گرفت اظهار داشت : اگر آن رشادت ها و پایمردی رزمندگان نیروهای مسلح کشورمان در دفاع از تمامیت …
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
پارازیت بی‌بی‌سی روی تاریخ جنگ
همزمان با سالگرد هفته دفاع‌مقدس و سالروز آغاز جنگ تحمیلی، شبکه بی‌بی‌سی فارسی با پخش یک مستند تلاش کرده تا چنین القا کند که رازهای مگویی را از اختلافات فرماندهان سپاه برای نخستین‌بار افشا می‌کند، اما کارشناسان سیاسی و نظامی بر این باورند که هیچ‌چیز تازه‌ای در این مستند وجود ندارد که بر دانش ما از جنگ اضافه کند. محمد مهاجری از فعالان سیاسی در این‌باره نوشت: «فایل صوتی که بی‌بی‌سی تحت‌نام ‎کودتای خزنده پخش کرد، بدون ‎سانسور حتی یک کلمه، قابل پخش از تلویزیون خودمان بود. بی‌بی‌سی می‌خواست با این مستند، …
عکس‌های خبرگزاری فرانسه از 8 سال جنگ تحمیلی (+آلبوم تصویری)
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
عکس‌های خبرگزاری فرانسه از 8 سال جنگ تحمیلی (+آلبوم تصویری)
در چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران خبرگزاری فرانسه آلبومی تصویری از برخی عکس‌های خود از این جنگ 8 ساله را منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / چهل سالگی دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس
عملیات‌های تعیین‌کننده دفاع‌مقدس
چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌تواند بهترین بهانه برای معرفی ابتکار عمل، بن‌بست شکنی‌ها و بازروایی اقدامات موثر نظامی فرماندهان و رزمندگان جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم بعث عراق در دوران دفاع مقدس باشد. آنچه مسلم است این که، تمامی این اقدامات بر مبنای ایمان به خدا و تفکر و در قالب عملیات‌های آبی- خاکی و هوایی طراحی و اجرا شدند و درون مرزی یا برون مرزی بوده‌اند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
یادمان ایستادگی و مقاومت
صبح روز 31 شهریور 59 حمله زمینی عراق به مرزهای ایران شروع شد. صدام، رییس‌جمهوری عراق در یک برنامه تلویزیونی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را پاره و با هدف سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی، اعلام جنگ کرد؛ جنگی که ۷ سال و ۱۰ ماه و ۲۹ روز ادامه یافت و نتیجه آن ویرانی و بنابر برآوردها شهادت ۱۹۶۸۳۷ نفر از ایرانیان بود. با پایان جنگ تا امروز که ۳۲ سال می‌گذرد، سی‌ویکم شهریور ماه، سالروز آغاز جنگ تحمیلی به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است؛ هفته‌ای که تا ششم مهرماه ادامه پیدا می‌کند و تمامی این سال‌ها در این هفته بیش از هر زمان دیگری از ابعاد مختلف جنگ و رشادت‌ها و شهادت‌های افراد صحبت می‌شود. آنچه با این مقدمه در ادامه می‌خوانید، اظهارنظرها و سخنان برخی …
نیروی هوایی ایران در آغاز جنگ چه وضعیتی داشت ؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / توان دفاعی در آغاز جنگ تحمیلی / دفاع مقدس / نیروی هوایی
نیروی هوایی ایران در آغاز جنگ چه وضعیتی داشت ؟
الف/ «عقاب­های سرزمین ایران» نام کتابی است به قلم "علی غفوری" که از دوره جوانی در حوز‌ه­های نظامی و تسلیحات و جنگ­ها پژوهش­ها و کتاب­هایی منتشر کرده است آنچه در این کتاب آمده روایتی است مفصل از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در ۸ سال دفاع مقدس. آنچه در ادامه میخوانید از جلد اول این کتاب با عنوان " وضعیت آمادگی رزمی هوایی ایران در آغاز جنگ" انتخاب شده است .
خرید «جیپ کروزر» برای جبهه و دور زدن تحریم‌ها توسط مردم!
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / چهل سالگی دفاع مقدس / آغاز جنگ تحمیلی / گراش / غلامرضا عباسی
خرید «جیپ کروزر» برای جبهه و دور زدن تحریم‌ها توسط مردم!
غلامرضا عباسی رزمنده و جانباز جنگ می‌گوید حمایت مردم «گراش» در فارس از جبهه به گونه‌ای بود که رهبر انقلاب (در مقام ریاست جمهوری) و محسن رفیقدوست (در مقام وزیر جنگ) از مردم گراش تقدیر کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
امنیت کشور به برکت دفاع مقدس است
در آستانه هفته دفاع مقدس و چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، رهبر انقلاب به صورت ویدیو کنفرانس در جمع یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس حاضر و سخنرانی کردند. گزیده ای ازبیانات حضرت آیت الله خامنه ای در این مراسم به شرح ذیل است: - پیشکسوتان و رزمندگان کسانی هستند که از جان گذشتند، از آسایش، زندگی خانوادگی، پدر و مادر و فرزندان و در مواردی آینده، چشم‌پوشی کردند و همه داشته‌های خود را به مقابله با دشمن برای دفاع از اسلام، انقلاب و کشور و ناموس به میدان بردند. -زمانی می‌توان عظمت کار رزمندگان را تشخیص داد که عظمت میدان مشخص شود و این با تعریف دفاع مقدس به دست می‌آید. چرا که دست تحریف در این زمینه وجود دارد و خطر آن موجود است. -طرف اصلی ما در جنگ صدام و حزب بعث نبودند بلکه این‌ها …
پای صحبت فرمانده محور ایستگاه ۱۲ شکست حصر آبادان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / جنگ تحمیلی / شکست حصر آبادان / جانباز / چهلمین سالگرد دفاع مقدس
پای صحبت فرمانده محور ایستگاه ۱۲ شکست حصر آبادان
۳۱ شهریور ماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است؛ روزی که با حمله هوایی ارتش بعثی به چند فرودگاه و تعرض زمینی همزمان به شهرهای غرب و جنوب، جنگ هشت ساله حکومت صدام حسین علیه ایران آغاز شد. جنگ تحمیلی عراق با ایران طولانی‌ترین جنگ متعارف کلاسیک در قرن بیستم بود که خسارت‌های زیادی بر جای گذاشت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی‫(ره) و دفاع عقلانی، ملت ایران
حضرت آیت‫الله خامنه‫ای ابعاد فرماندهی امام خمینی(ره) و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران در دوران دفاع مقدس را بی‫نظیر خواندند.رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه در ارتباط تصویری با مراسم تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت، با اشاره به پیروزی درخشان و واضح ملت ایران در دفاع مقدس گفتند: این واقعیت، نتیجه رهبری و فرماندهی شگفت‌انگیز امام خمینی(ره)، حضور همه‌جانبه قشرهای مختلف مردم و اقدامات و ابتکارات عقلایی مدافعان اسلام و انقلاب در این حماسه تاریخی بود که باید مراقب تلاش دشمنان در تحریف واقعیات این قطعه از هویت برجسته ایرانیان باشیم. رهبر انقلاب همچنین با ابراز تاسف شدید از جان‌باختن روزانه حدود ۱۵۰ نفر بر اثر کرونا، مردم را به رعایت کامل و مستمر دستورالعمل‌های بهداشتی فراخواندند.فرمانده …
تأسی به فرهنگ دفاع مقدس، بیش از هر زمان دیگری ضروری است
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / استانی-فرهنگی و هنری / آذربایجان شرقی / دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس
تأسی به فرهنگ دفاع مقدس، بیش از هر زمان دیگری ضروری است
استاندار آذربایجان شرقی در پیامی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس و چهلمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی، تأسی به فرهنگ دفاع مقدس را در زمان کنونی بیش از هر زمان دیگری ضروری دانست.
مردمی که نان نداشتند بخورند، نان به جبهه می‌فرستادند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / چهل سالگی انقلاب / آغاز جنگ تحمیلی / محمود تنها / شهید یدالله کلهر / سردار علی فضلی
مردمی که نان نداشتند بخورند، نان به جبهه می‌فرستادند
باور کنید مردم نان برای خوردن نداشتند، ولی کمک به جبهه را فراموش نمی‌کردند. اصلا یک دید آرمان‌خواهانه عجیبی در مردم وجود داشت، یک حس نوع‌دوستی و انسان‌دوستی شدیدی در همه موج می‌زد
روایت آغاز جنگ تحمیلی و نخستین پروازهای جنگی خلبان استشهادی
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / هفته دفاع مقدس / دفاع مقدس / شهدای دفاع مقدس
روایت آغاز جنگ تحمیلی و نخستین پروازهای جنگی خلبان استشهادی
جنگ برایش فیلم‌های سیاه و سفید تلویزیون بود. هواپیماهای تیره رنگ با آرم بزرگ نازی‌ها که بمب‌های بیضی شکل را روی شهرها می‌ریختند. بعد آوار خانه‌ها و آدم‌های قرمز رنگ که دیگر زنده نبودند.
بهانه‌های عراق برای آغاز جنگ تحمیلی چه بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
بهانه‌های عراق برای آغاز جنگ تحمیلی چه بود؟
بسیاری معتقدند ۳ انگیزه شخصی برای تهاجم صدام به ایران مطرح بود؛ تلاش برای کسب رهبری جهان عرب، کسب موقعیت ژاندارمی منطقه در نبود شاه و جبران تحقیر ناشی از امضای قرارداد ۱۹۷۵ الجزیره با شاه، انگیزه صدام برای این حمله بود.
ببینید | شلیک اولین توپ به سمت ایران توسط صدام و آغاز جنگ تحمیلی
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / عراق
ببینید | شلیک اولین توپ به سمت ایران توسط صدام و آغاز جنگ تحمیلی
ارتش بعث عراق در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با سخنرانی صدام در جمع سربازان عراقی و شلیک توپ به سوی ایران، جنگ تحمیلی را آغاز کرد.نیروهای عراق با آمادگی قبلی و زمینه سازی مناسب، حمله به مرزهای ایران را در طول نوار مرزی از آبادان تا قصرشیرین آغاز کردند.
جنگی که  آثارش زدودنی نیست
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
جنگی که آثارش زدودنی نیست
به بهانه۳۱ شهریور، سالروز آغاز جنگ تحمیلی
بیانیه شورای نگهبان در چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / ۴۰ سالگی دفاع مقدس / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی / شورای نگهبان
بیانیه شورای نگهبان در چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی
دفاع مقدس از نشانه‌های عزم راسخ و بی‌پایان ایرانیان در دفاع از آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی در مقابله با تهدیدات دشمنان نظام به شمار می‌رود.
دفاع مقدس و شکوفایی فرهنگ اهدای خون در ایران
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / اهدای خون / هفته دفاع مقدس
دفاع مقدس و شکوفایی فرهنگ اهدای خون در ایران
سازمان انتقال خون ایران که در سال 1353 تأسیس شد، با آغاز جنگ تحمیلی فعالیت های خود را در پاسخ به نیازهای وسیع جبهه های نبرد، بطور چشمگیر افزایش داد. با حضور درهر محله به شکل واحدهای سیار و فعالیت در پناهگاه ها و پایگاه های زیرزمینی موفق شد خون موردنیاز مجروحان را به طور کامل تأمین کند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / دفاع‌مقدس / صداوسیما / فیبر نوری / بوشهر
صداوسیمای مرکز بوشهر چهل ساله شد
مدیر کل صدا و سیمای مرکز بوشهر عنوان کرد: از آغاز جنگ تحمیلی و بنا به درخواست های مکرر مردم بوشهر برای پخش آژیر قرمز و اطلاعیه های مربوط به جنگ تحمیلی، اطلاع‌رسانی به بوشهری ها از صدا و سیمای استان فارس جدا و با پخش آژیر قرمز فعالیت های صدا و سیمای مرکز بوشهر رسماً آغاز شد.
جنگ آغاز شد؛ زندگی آغاز شد/ روایت آرمانگرایان ۵۹ از شروع جنگ
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / چهل سالگی دفاع مقدس / هشت سال دفاع مقدس / آغاز جنگ تحمیلی
جنگ آغاز شد؛ زندگی آغاز شد/ روایت آرمانگرایان ۵۹ از شروع جنگ
پرونده «جنگ آغاز شد؛ زندگی آغاز شد» تلاش خواهد کرد این «آغاز بنیادین جنگ تحمیلی» را نزد مردم و در گفتار آنها جستجو کند.
برگزاری 7 نشست تخصصی ادبیات داستانی همزمان با هفته دفاع مقدس
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / کتاب و ادبیات
برگزاری 7 نشست تخصصی ادبیات داستانی همزمان با هفته دفاع مقدس
مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی گفت: همزمان با چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، هفت نشست تخصصی در حوزه ادبیات داستانی از سوی خانه کتاب برگزار می شود.
صفحه ویژه دفاع مقدس ایرنا آغاز به کار کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سید عباس صالحی / جنگ تحمیلی / دفاع مقدس / دانشنامه دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس / ایران / چهلمین سال دفاع مقدس
صفحه ویژه دفاع مقدس ایرنا آغاز به کار کرد
تهران- ایرنا- صفحه ویژه دفاع مقدس در آستانه چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی به پاس هشت سال مقاومت و جانفشانی فرزندان این مرز و بوم در برابر دشمن متجاوز، با هدف اشاعه مفاهیم ارزشی و فرهنگی این گنجینه ارزشمند، از امروز شنبه فعالیت خود را در خبرگزاری ایرنا آغاز کرد.
فرمانده هوانیروز ارتش: برای تولید قطعات به کشوری نیاز نداریم
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / ارتش جمهوری اسلامی ایران / فرمانده هوانیروز ارتش / هوانیروز ارتش
فرمانده هوانیروز ارتش: برای تولید قطعات به کشوری نیاز نداریم
به گزارش الف به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز در گفت‌وگویی درباره فعالیت‌های هوانیروز ارتش در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: با آغاز جنگ تحمیلی، هوانیروز در غرب و جنوب غرب، عملیات‌های بزرگی انجام داد. 
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
پیشکسوتان دفاع مقدس سدی مستحکم در برابر تحریف تاریخ هستند
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه پیشکسوتان دفاع مقدس سرمایه عظیم و سد مستحکم در برابر توطئه جبهه دشمن در «تحریف» تاریخ و کم‌اثر کردن فرهنگ دفاع مقدس هستند، اظهار کرد: پیشکسوتان دفاع مقدس اجازه نخواهند داد مشعل پرفروغ هدایت نسل‌های آینده این سرزمین به سوی دروازه‌های تمدن نوین اسلامی، به خاموشی گراید.به گزارش ایسنا، متن پیام سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به شرکت‌کنندگان در گردهمایی پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس استان مرکزی شهریور ماه ۱۳۹۹ به شرح زیر است: خداوند منان را سپاس که در فضای گام دوم انقلاب شکوهمند اسلامی، در آستانه سالروز آغاز جنگ تحمیلی استکبار جهانی و چهل سالگی دفاع مقدس، دل‌های پاک و قلب‌های مالامال از عشق به آرمان امام راحل(ره) و حرکت‌های خودجوش برآمده از …
برای عکاسی در جبهه کتک خوردم!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
برای عکاسی در جبهه کتک خوردم!
   شهید چمران در جمع جوانان رزمنده، شهیدانی با لباس‌های گل‌آلود، زنان خرمشهری در حال آماده‌کردن غذا برای رزمندگان، انتقال مجروحان از چزابه، شادی رزمندگان از فتح خرمشهر و... فقط تعدادی از قاب‌های خاصی است که «بهرام محمدی‌فرد» با دوربینش از سال‌های دفاع‌مقدس ثبت و ضبط کرده‌است. محمدی‌فرد فقط 22 سال داشت که با آغاز جنگ تحمیلی، دوربین روی دوشش انداخت و از دفتر روزنامه راهی جبهه شد. می‌گوید که گاهی در جبهه‌ها عکاسان جنگ را تحویل نمی‌گرفتند و می‌گفتند که وسط جنگ و خمپاره چه وقت عکس گرفتن است. حالا هم با …
سریال‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون در هفته دفاع‌مقدس
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / شبکه افق / شبکه نسیم / شبکه قرآن / سریال ایرانی / انیمیشن / تلویزیون / ۴۰ سالگی دفاع مقدس / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
سریال‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون در هفته دفاع‌مقدس
به مناسبت چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، شبکه‌های مختلف سیما، پخش سریال‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تازه و قدیمی با موضوع دفاع مقدس را در جدول پخش خود قرار داده‌اند.
برنامه‌های چهلمین سال آغاز جنگ تحمیلی اعلام شد/ از حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب تا تجلیل نمادین از "حاج قاسم"
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس
برنامه‌های چهلمین سال آغاز جنگ تحمیلی اعلام شد/ از حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب تا تجلیل نمادین از "حاج قاسم"
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در آستانه سالروز جنگ تحمیلی در باغ موزه دفاع‌مقدس با اعلام برنامه‌ها و افتتاح چند موزه، به تجلیل از یک میلیون نفر از رزمندگان سراسر کشور و تقدیر نمادین از سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی اشاره کرد.
دلداری‌های عاشورایی یک شهید هنرمند به مادرش
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / مداحی / محرم 99 / جنگ تحمیلی / دفاع مقدس / شهدا
دلداری‌های عاشورایی یک شهید هنرمند به مادرش
غلامرضا همزمان با تحصیل و آغاز جنگ تحمیلی عضو پایگاه «مقاومت کربلا»ی برازجان شد و پس از دو سال خدمت در بسیج او را به عنوان فرمانده‎ پایگاه مقاومت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) برازجان انتخاب کردند.
پاسخ سلیمی‌نمین به اظهارات توسلی: مجاز به وارونه‌سازی وقایع تاریخی نیستید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / صدام / دولت آمریکا / انقلاب اسلامی / روحانی / تسخیر سفارت آمریکا / اسراییل / انتخابات مجلس یازدهم / عباس سلیمی نمین / کاخ سفید / روزنامه کیهان
پاسخ سلیمی‌نمین به اظهارات توسلی: مجاز به وارونه‌سازی وقایع تاریخی نیستید
سلیمی‌نمین در یادداشتی به مصاحبه اخیر محمد توسلی واکنش نشان داده و ادعاهای او درباره تسخیر لانه جاسوسی‌ آمریکا و نقش آن در آغاز جنگ تحمیلی را «وارونه‌سازی وقایع تاریخی» دانست.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / نخل / خرما / آبادان / بمباران شیمیایی
(تصاویر) نخل‌های بی‌ سر آبادان
نخلستان‌های آبادن تا قبل از آغاز جنگ تحمیلی روزگاری خوش داشتند و دارای نخل‌هایی سر سبز با محصول خرمای با کیفیت و بی نظیر بودند. اما در طول سال‌های دفاع مقدس بر اثر بمباران‌های شیمیایی، برخورد گلوله و خمپاره دیگر چیزی جز نخل‌های بی سر از آن‌ها باقی نماند. در سال‌های بعد از جنگ نیز خشکسالی‌های پی در پی و شوری آب، باعث شد تا نخلستان‌های این سرزمین در خطر نابودی و خشک شدن کامل قرار بگیرند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
شهید زنده
رسم بر این بود که حوالی چهاردهم تیرماه یاد و خاطراتش زنده می‌شد. چند روز منتهی به نیمه تیر هر سال همرزمانش از خاطرات‌شان با او می‌گفتند یا همرزمان سابقی که امروز مقام و منصبی دارند، چگونگی ربوده شدن و تلاش‌هایی را که برای یافتنش کرده‌اند، روایت می‌کردند. درنهایت احتمالا غروب چهاردهم تیر همه ‌چیز با یک بیانیه تکراری از سوی وزارت خارجه تمام می‌شد؛ بیانیه‌‌ای که تنها نشانه اهمیت دادن به سفر بی‌بازگشت 38 سال پیش حاج احمد متوسلیان بود و البته گه‌گداری در سالروز آزادی خرمشهر یا آغاز جنگ تحمیلی و روزهای درگیری در مرزهای غربی نیز نام و یادش زنده می‌شد. این ‌بار اما همچنان معمای شهادت و حیات احمد متوسلیان تا چند روز پس از سالگرد مفقود …
آخرین اظهارات مهم بی صدر یک ماه قبل از آغاز جنگ تحمیلی + جزئیات
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
آخرین اظهارات مهم بی صدر یک ماه قبل از آغاز جنگ تحمیلی + جزئیات
«سپاه به دلیل اطلاعاتی که داشت و آنچه می‌دید می‌دانست که عراق در منطقه غرب کشور آماده حمله به ایران است. حالا جنوب را من خبر ندارم، به هر حال اعلام کردیم ولی رئیس جمهور و عزیزان ارتش که نظامی بودند نپذیرفتند. »
حضور فعالانه ارتش در مبارزه با ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / استانی-سیاسی / روز ارتش
حضور فعالانه ارتش در مبارزه با ویروس کرونا
نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: ارتش ایران از آغاز جنگ تحمیلی در دفاع از مرزهای جغرافیایی کشور تلاش‌های بسیاری کرده است و اکنون در مبارزه با ویروس کرونا در عرصه حضور فعال دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / کنسرت / استانی-فرهنگی و هنری
نخستین کنسرت در خرم‌آباد چه سالی برگزار شد؟
یک پژوهشگر و هنرمند پیشکسوت می‌گوید: با آغاز جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران و شروع دفاع مقدس، موسیقی لرستان جانی تازه گرفت.
۱۳۹۸-۱۱-۱۶
درآمدهای مالیاتی سالم‌ترین جایگزین برای درآمدهای نفتی
: وزیر اقتصاد گفت: از آغاز انقلاب تاکنون، دولت‌ها به‌دنبال انقطاع بودجه از نفت بوده‌اند، اما این هدف با آغاز جنگ تحمیلی دچار خدشه شد و به تاخیر افتاد. فرهاد دژپسند با بیان اینکه اکنون اگرچه گفته می‌شود جدایی بودجه از نفت به دولت تحمیل شده است، تاکید کرد: نکته اینجاست که در طول این سال‌ها زیرساخت‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده بودند که با کاهش ناگهانی درآمدهای نفتی در این مقطع زمانی، درآمدهای مالیاتی توانست به سرعت جایگزین نفت شده و پاسخگوی هزینه‌های دولت باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
3 ماموریت «ظفر» فضایی ایران
گروه اقتصادی| «هم‌اکنون آماده سازی پایگاه پرتاب، آماده سازی ماهواره، آماده سازی استقرار ایستگاه ماهواره و اتصال ماهواره و ماهواره‌بر انجام شده است. تست‌های کاملی از ایستگاه هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات ماهواره انجام شده و همه‌چیز آماده پرتاب ماهواره از ایستگاه زمینی به مدار زمین است». این جدیدترین توضیحاتی است که رییس سازمان فضایی ایران از وضعیت ماهواره ظفر داده است. ماهواره‌ای که تمام فرآیند طراحی، ساخت و زیرساخت‌های مورد نیاز برای پرتاب آن در داخل کشور انجام شده و احتمالا ظرف روزهای آینده به مدار زمین پرتاب می‌شود. با توسعه قابل توجه استفاده از فناوری‌های نوین صنعتی در دهه‌های ابتدایی دهه 20، رویای تا آن زمان دست نیافتنی خروج انسان …
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
طوفان در صحرا
[شهروند]   وقتی بامداد دوم آگوست 1990 میلادی تانک‌های عراقی از مرز گذشتند و وارد خاک کویت شدند، هیچ‌کس گمان‌نمی‌کرد قرار است مبدأ سلسله اتفاقاتی شود که تا سه دهه بعد از خود را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. قابل کتمان نیست که عراق و عراقی‌ها هیچ‌گاه نتوانستند قلباً وجود کشوری به نام کویت را در جنوب مرزهای خود به رسمیت بشناسند و همواره آن را بخشی جداشده از وطن مادر قلمداد می‌کردند که از سوی انگلیسی‌ها چون استخوانی لای زخم به یادگار گذاشته شده است. صدام حسین از نخستین زمامداران عراقی بود که علنا مرزهای ترسیم‌شده کشورش با کویت را به چالش کشید و عنوان کرد قصد بریتانیا از این‌گونه مرزبندی محروم‌کردن دائمی عراق از خلیج‌فارس بوده است. …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / جهانگیری / سردار حاج قاسم سلیمانی / توییتر
جهانگیری: حاج قاسم برادر و تکیه گاهم بود
معاون اول رییس جمهوری گفت: حاج قاسم سلیمانی برایم هم برادر بود و هم تکیه گاه - از آغاز جنگ تحمیلی تاکنون - همواره سنگ صبور بود و گره گشاییش برای همه مثال زدنی.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / جنگ تحمیلی / بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران / خرمشهر / ایثار و شهادت / آبادان / گیلان / عراق
همسر شهید صفری از محل شهادت همسرش در بهمنشیر آبادان دیدار می‌کند
تهران - ایرنا - عضو گروه فداییان اسلام و نیروهای داوطلب مردمی در آغاز جنگ تحمیلی درباره شهادت محمد صفری که پس از حدود ۴۰ سال مزارش شناسایی شد گفت:‌ در حمله ای به مواضع نیروهای بعث عراق شهید صفری و تنی چند از شهدای دیگر پیکرهایشان پس از پاتک تانک های عراق در دشت شمال رودخانه بهمنشیر در آبادان جا ماند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / دفاع مقدس / نیروی دریایی ارتش / جنگ دریایی / نفت
گزارشی از عملیات‌های دریایی ارتش درجنگ تحمیلی
با آغاز جنگ تحمیلی یکی از آزمون‌های سخت ملت ایران به وقوع پیوست که با مقاومتی بی‌نظیر و پس از یک سلسله عملیات‌های پی‌درپی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانستند دشمن را از دستیابی به هدف‌های خود باز دارند.
۱۳۹۸-۰۹-۰۳
آیا باید نگران بود؟
بیش از 50 سال پیش، با آغاز درگیری‌های میان شوروی سابق و مجاهدین افغانستانی، بسیاری از مردم افغانستان برای فرار از جنگ و فقر به کشورهای دیگر پناهنده شدند که بیشترین سهم مربوط به پاکستان و ایران بود. بعد از انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی هم مهاجرت مردم افغانستان به ایران افزایش پیدا کرد، در واقع نزدیک به 50 سال است که کشورمان میزبان افغانستانی‌های مهاجر است و حتی در سال جاری قانونی تصویب شد که فرزند حاصل از پدران افغانستانی و مادران ایرانی می‌توانند هویت ایرانی داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / دفاع مقدس / عراق / صدام حسین
زمان واقعی تجاوز عراق به ایران
سردار غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا از زمان واقعی آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران در منطقه حضور داشته و روایت های جالبی را بازگو میکند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶
یادداشت| آیا حمله رژیم بعث در پی تحریکات ایران بود؟
"سجاد نخعی" پژوهشگر تاریخ جنگ در یادداشتی به این شبهه پاسخ داد که آیا آغاز جنگ تحمیلی از سوی عراق علیه ایران در پی تحریکات ایران بود؟
۱۳۹۸/۰۷/۰۶
گفتگو با روحانی| پاسخ به یک شبهه تاریخی؛ چرا امام خمینی مردم عراق را دعوت به قیام کرد؟
ادعا شده است که دعوت امام خمینی در فروردین سال ۵۹ از مردم و ارتش عراق برای قیام علیه صدام محرک اصلی حزب بعث برای آغاز جنگ تحمیلی بوده است؛ اما امام چرا و در پاسخ به چه اقداماتی این سخنان را مطرح کردند؟
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / دفاع مقدس / کرمانشاه / دانش آموزان / استانی-اجتماعی
ضرورت روشنگری در مورد دلایل آغاز جنگ تحمیلی و تداوم آن در مدارس
معاون پرورشی، فرهنگی و هنری اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه بر ضرورت روشنگری در مورد دلایل آغاز جنگ تحمیلی و تداوم آن در "مدارس" تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / نیروهای مسلح
بی اعتنایی روزنامه‌ها به رژه ۳۱ شهریور، هم اصلاح طلبها، هم اصولگراها
روزنامه جوان نوشت:بسیاری از روزنامه‌های اول مهر از انتشار عکس یا تیتر مرتبط با رژه نیروهای مسلح و نمایش تسلیحات نظامی ایران در سالروز آغاز جنگ تحمیلی غفلت کردند و صفحه یک خود را به موضوعات دیگری اختصاص دادند یا صرفاً به تیتری از سخنان روحانی در مراسم رژه تهران در صفحه یک خود بسنده کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری
استاندار آذربایجان شرقی با دو خانواده ایثارگر در تبریز دیدار کرد
استاندار آذربایجان شرقی در سالروز آغاز جنگ تحمیلی و اولین روز از هفته دفاع مقدس، با حضور در منزل دو خانواده ایثارگر در تبریز، یاد و خاطره شهیدان انقلاب و هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱
پیام رزمایش نظامی ایران به آمریکا و غرب: خلیج‌فارس را ترک کنید/ گزارشی از وبگاه آمریکایی
شفقنا- وبگاه آمریکایی بیزینس اینسایدر نوشت: ایران با برگزاری رزمایش نظامی(به مناسبت سالگرد آغاز جنگ تحمیلی) این پیام را به آمریکا و دیگر نیروهای غربی ارسال کرد که خلیج فارس را ترک کنید. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، در ادامه این مطلب که به قلم رایان پیکرل نگاشته شده، آمده است: نیروهای مسلح ایرانی روز یکشنبه در تهران رزمایش نظامی […]
۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ظریف در سالروز دفاع مقدس: می‌خواهیم امروز را به روز صلح تبدیل کنیم نه جنگ
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، امروز (یکشنبه) در سالروز آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در توئیتی نوشت: « ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (۳۱ شهریور ۱۳۵۹) روز تلخی برای ایرانیان و یادآور تجاوز صدام با حمایت قدرت‌های جهانی است. منطقه ما از آن زمان تا به حال دچار آشوب بوده است. ما می‌خواهیم ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) را به روز صلح تبدیل کنیم نه جنگ. امروز حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران « ائتلاف امید: ابتکار صلح هرمز» را کلید زد. جزییات این ابتکار در نشست مجمع عمومی (هفتاد و چهارمین نشست) مطرح می‌شود.»
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / هفته دفاع مقدس
مگر می‌شود از همرزم دوران جبهه‌ات دل بکنی؟
31 شهریورماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است، روزی که با حمله هوایی ارتش بعث به چند فرودگاه و تعرض زمینی همزمان به شهرهای غرب و جنوب، جنگ هشت ساله حکومت صدام حسین علیه ایران آغاز شد. به این بهانه پای صحبت علی ملکی‌نژاد نشستیم، رزمنده و جانباز اندیمشکی که بیش از 60 ماه در جبهه‌های جنگ حضور داشته است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / جنگ / نرگس آبیار / مسعود کیمیایی / ابراهیم حاتمی کیا / سینما / رسول ملا قلی پور / سینمای دفاع مقدس
سینماگرانی که مشق دفاع مقدس کردند
تهران- ایرنا- حالا نزدیک به ۴۰ سال از روزهای ابتدایی آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس می‌گذرد؛ ۴۰ سالی که سینما هیچ وقت دستش از روایت این ژانر خالی نبوده و حتی گاهی زنان جوان فیلم‌سازی مشق این عشق کردند که خود بدون واسطه وارد آن معرکه نشده بودند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / حسام الدین سراج / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / عراق / ایران
نقش مهم موسیقی در ۸ سال دفاع مقدس
ایرنا نوشت: با آغاز جنگ تحمیلی، موسیقی و نقش مهم آن در روحیه دادن به رزمندگان جبهه‌ها و مردم شهرهای در معرض حملات هوایی و اعلام همدردی و تسلیت به خانواده‌های شهدا؛ سه وظیفه و کارکرد مهمی بود که موسیقی را در کانون توجه قرار داد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / استانی-سیاسی
پیام استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس
استاندار آذربایجان شرقی در پیامی به مناسبت فرارسیدن سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس، بر پایمردی و ایستادگی ملت ایران بر دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / اقتصاد ایران / فرشاد مومنی / حسن عابدی جعفری / تورم / نقدینگی
تله جذاب دشمن برای اقتصاد کشور؛ چرا واردات کالاهای لوکس مشمول تحریم نشد؟
۳۱ شهریور آغاز هفته دفاع مقدس و یادآور آغاز جنگ تحمیلی ۸ ساله است. نگاهی به تجارب اقتصادی کشور طی ۸ سال جنگ تحمیلی در همه ابعاد تولید، توزیع و تجارت شاید این روزها که به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت سخت‌تر از دوران جنگ است خالی از لطف نباشد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷
جنگ علیه سوریه چقدر خسارت مستقیم وارد کرد؟
نخست وزیر سوریه حجم خسارت‌های مستقیم وارد به اقتصاد و نهادهای سوریه از آغاز جنگ تحمیلی علیه این کشور را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / تئاتر
اروند با تو حرف می‌زنم؛ هشتگ_عبد_جنگ‌زده
تهران- ایرنا- نمایش دفاع مقدس تاریخی به درازنای آغاز جنگ تحمیلی تا دهه‌های پس از آن و لحظه‌های امروزین ما دارد، در پسِ درگیر شدن هنرمندان در فرم‌ها و کلیشه‌های ثابت به جای جریان‌سازی اینگونه تئاتری، بیشتر شاهد ایجاد فاصله میان مخاطبان و آثار تئاتر دفاع مقدس بودیم تا جریان‌سازی آنها!، اما در این میان نمایش «خین آبه» حکایت متفاوتی دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
نقش انگلیس و تسلیحات نظامی این کشور در جنگ یمن
۴ سال پس از آغاز جنگ تحمیلی ائتلاف سعودی علیه یمن، میزان مشارکت دولت انگلیس در کشتار مردم یمن به دست سعودی‌ها علی‌رغم تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم تسلیحاتی ائتلاف، بیش از پیش آشکار شده است.دولت انگلیس پیش‌تر هر نوع مشارکت در جنگ سعودی-اماراتی علیه یمن را تکذیب کرده بود، اما روزنامه گاردین در گزارشی مفصل، موارد متعدد مشارکت لندن در این جنگ را روایت کرده است. طبق گزارش گاردین، انگلیس نه تنها بمب‌هایی را که بر سر یمنی‌ها ریخته می‌شود، تامین کرده و می‌کند، بلکه خدمه و مستشاران نظامی که سبب تداوم جنگ شده‌اند نیز در اختیار ائتلاف سعودی قرار داده است.به گزارش فارس، ‌گاردین‌ در این گزارش مفصل به بررسی نقش تسلیحات و تجهیزات نظامی بریتانیایی در جنگ یمن پرداخته و نوشت: «سلاح‌های انگلیس بیشترین سهم را در …
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
گاردین تشریح کرد؛ نقش لندن و تسلیحات انگلیس در جنگ علیه یمن
۴ سال پس از آغاز جنگ تحمیلی ائتلاف سعودی علیه یمن، میزان مشارکت دولت انگلیس در کشتار مردم یمن به دست سعودی‌ها علی‌رغم تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم تسلیحاتی ائتلاف، بیش از پیش آشکار شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / سید آزادگان حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهید سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد / سید علی‌اکبر ابوترابی / مشهد
سالگرد عروج حجت‌الاسلام‌ سیدعلی اکبر ابوترابی
با آغاز جنگ تحمیلی، با لباس رزم در جبهه حاضر شد و در کنار شهید دکتر چمران به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت. شخصاً به مأموریت‌ها و عملیات رزمی شناسایی می‌رفت و در یکی از همین مأموریت‌ها، به اسارت دشمن بعثی در آمد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۳ / سیاسی / عملیات بیت المقدس / فتح خرمشهر / میزگرد
مقطع زمانی پس از عملیات بیت المقدس بهترین فرصت برای تثبیت پیروزی بود
تهران- ایرنا- «امیر فرودگاهی» کارشناس نظامی با تشریح موقعیت نظامی کشور در آغاز جنگ تحمیلی، برگزاری رزمایش و نمایش قدرت را عاملی دانست که می توانست مانع از تجاوز ارتش بعثی عراق به خاک ایران شود؛ اقداماتی در راستای بازدارندگی که اکنون نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
جنگ‌افزارهای فرانسوی چه سهمی در کشتار یمنی‌ها دارند؟ + تصاویر
اسناد محرمانه منتشر شده از وزارت دفاع و آژانس اطلاعات نظامی فرانسه نشان می‌دهد این کشور بعد از آغاز جنگ تحمیلی علیه یمن، نه تنها فروش سلاح به ائتلاف سعودی را قطع نکرده بلکه با تداوم صادرات در کشتار مردم یمن سهم داشته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •