چهارشنبه, ۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ / 12 August, 2020
ادبیات دینی
دوره مستقیم گویی به پایان رسیده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / رونمایی کتاب / ادبیات دینی / ادبیات کودک و نوجوان
دوره مستقیم گویی به پایان رسیده است
مجموعه‌های «یادداشت‌های یک فرشته» و «در جیب باد» نوشته سعیده اصلاحی در کتابفروشی چاپ و نشر بین‌الملل برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
کووید-19 و فرصت نوآفرینی خویش
[یحیی بازیاری‌زاده، روان‌پژوه وجودی-انسانگرا] وقوع همه‌گیری جهانی کووید-19 باعث شد نسلی از ما که همه‌گیری بیماری‌های مسری در مقیاس جهانی را مربوط به گذشته‌های خیلی دور از خویش می‌پنداشتم و به بایگانی تاریخ حافظه‌مان سپرده بودیم، آن را تجربه و پیامدهایش را با همه وجود مضطرب‌مان احساس کنیم. از روز فراگیرشدن این بیماری در سطح جهان، یکی از پرتکرارترین پرسش‌های بسیاری از ما احتمالا این بوده است که این شرایط ناگوار تا چه زمانی ادامه دارد و کی پایان می‌پذیرد؟ ریشه روانی این پرسش را می‌توان در تمنایمان به بازگشت به شرایط قبل از پیدایش و شیوع این بیماری -یعنی همان شرایطی که بسیاری از ما از آن ناراضی و همواره خواهان پایان‌یافتن و خروج از …
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
زندگی ژان کالون
درباره‌اش می‌گویند که قرون وسطایی‌تر از هر متفکر قرون وسطی بود و یگانه شرط رستگاری روح انسان را در ترک کامل دنیا می‌دید. اما کلیسای کاتولیک و تفسیر رسمی از آموزه‌های مسیح را به چالش کشید و به یکی از مهم‌ترین مصلحان دینی تاریخ تبدیل شد. ژان کالون (John Calvin) سال 1509 میلادی در چنین روزی در نوایون به دنیا آمد که آن زمان یکی از اسقف‌نشین‌های فرانسه محسوب می‌شد.  پدرش منشی اسقف بود، اما گویا بعدها به دلایلی تکفیر و از کلیسا اخراج شد و حتی عده‌ای با دفن او در گورستان مسیحیان مخالفت کردند. اما خود ژان به دستور پدر برای تحصیل به پاریس رفت و پس از آن هم مدتی در اورلئان حقوق خواند. سختکوش و جدی بود و به جز الهیات و مذهب، به ادبیات هم علاقه شدیدی …
ادبیات دینی در مقایسه با آنچه باید باشد، زمین لم یزرع است/ داستان خواندنی یک آقازاده
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / کتاب و ادبیات / ادبیات داستانی
ادبیات دینی در مقایسه با آنچه باید باشد، زمین لم یزرع است/ داستان خواندنی یک آقازاده
حامد اشتری با طرح این پرسش که در چهار دهه گذشته برای ادبیات به خصوص در حوزه دینی چه کرده‌ایم، گفت: وضعیت ادبیات دینی در مقایسه با آنچه باید باشد، یک زمین لم یزرع است. متأسفانه از حیث کمی و کیفی دستمان در این زمینه خالی است.
سختی‌های نوشتن برای نوجوانان از زبان نویسنده طلبه/ ادبیات دینی کودک ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب و ادبیات
سختی‌های نوشتن برای نوجوانان از زبان نویسنده طلبه/ ادبیات دینی کودک ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
علی شعیبی از جمله روحانیونی است که وارد کار در دنیای کتاب کودک و نوجوان شده است. او در گفت‌وگویی با تسنیم از سختی‌های کار برای این گروه سنی می‌گوید.
نویسندگان ما یتیم ادبی‌اند/ رواج گونه توریستی در ادبیات رضوی
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / ادبیات دینی / سعید تشکری / انتشارات نیستان / سید مهدی شجاعی / امام رضا(ع) / فرهنگ رضوی
نویسندگان ما یتیم ادبی‌اند/ رواج گونه توریستی در ادبیات رضوی
سعید تشکری معتقد است با توجه به این‌که نهادهای زیربط حمایت‌های لازم را از نویسندگان به عمل نمی‌آورند، جایگاه معنوی نویسنده حفظ نمی‌شود و نویسندگان ما، از نظر ادبی یتیم هستند.
انتقاد از آمدن ترانه‌های آن‌ور آبی در شعر آیینی
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / شعر آیینی / شعر علوی / حسین اسرافیلی
انتقاد از آمدن ترانه‌های آن‌ور آبی در شعر آیینی
حسین اسرافیلی از ورود شاعران با زبان قهوه‌خانه‌ای به ادبیات دینی و استفاده از ترانه‌های آن طرف آبی برای شعر آیینی انتقاد می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کیمیای سعادت
  حکیم ابوحامد امام محمد غزالی طوسی به تصحیح آقایان فرید مرادی، پرویز بابایی   موسسه انتشارات نگاه ۱۳۸۹   بر پایه نسخه شادروان احمد آرام و نسخه شادروان سیدحسین خدیوجم کتاب عظیم اخلاقی کیمیای سعادت را همه فارسی‌زبانان بلکه اکثر مسلمانان می‌شناسند و کم و بیش از آن خوانده‌اند. امام محمّد غزالی ده‌ها کتاب و از جمله کتب «احیاءالعلوم‌الدین» به عربی و «کیمیای سعادت» را به فارسی تحریر فرموده تا راه سعادت و نجات را با عمل به اصول اخلاقی و دینی به مردم نشان دهد. کتاب احیاء به عربی و به وجهی مفصل و کیمیای سعادت به درخواست کتابخوانان فارسی‌دان با همان مضمون و به صورتی موجز نوشته شده. مضامین در چهار رکن اصلی یا ربع آمده‌اند: اول …
ابهام در بازتعریف «دین» در داستان ایرانی/ داستان دینی وجود دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / محسن پرویز / ادبیات دینی / کتاب و کتابخوانی
ابهام در بازتعریف «دین» در داستان ایرانی/ داستان دینی وجود دارد؟
اساساً به چه نوع ادبیاتی «ادبیات دینی» گفته می‌شود و تفاوت آن با آثار تاریخی چیست؟ چگونه و با چه تکنیک‌هایی می‌توان امر دین و دین‌مداری را برای مخاطب امروزی بازگو کرد؟
کتاب گفتگو با مولفان ادبیات دینی نوجوان منتشر شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ادبیات دینی / نوجوانان / ابراهیم حسن بیگی / مصطفی رحماندوست / سیدمحمد سادات‌اخوی / سیدعلی کاشفی‌خوانساری
کتاب گفتگو با مولفان ادبیات دینی نوجوان منتشر شد
کتاب «به تماشای آب‌های سپید» مجموعه گفتگوهایی با نویسندگان ادبیات دینی نوجوانان توسط نشر آرون منتشر و راهی بازار نشر شد.
به تماشای آب‌های سپید ادبیات دینی کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب و ادبیات
به تماشای آب‌های سپید ادبیات دینی کودک و نوجوان
کتاب به تماشای آب‌های سپید مجموعه گفتگوهایی درباره ادبیات دینی نوجوانان منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
یعنی همه‌جا عکس رخ یار توان دید
شیخ بهایی (بهاءالدین محمد بن حسین عاملی) حکیم جامع تمدنی‌سازی بود که برای اصلاح جامعه و تمدن اسلامی- ایرانی، طریق عرفان اجتماعی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، رهبر معنوی سلسله صفویه و ایران مدرن را پیشه خود ساخت. حکیم نقش مهمی در تمدن‌سازی ایران دوره صفویه ایفا کرد. او عارف، فقیه، ستاره‌‌شناس، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ، دانشمند و سیاستمدار بزرگ قرون ده و یازده هجری و متخصص دانش‌های عرفان، منطق، هیات و ریاضیات، ادبیات فارسی و عربی بود. شیخ بهایی خالق حدود ۹۵ کتاب و رساله در عرفان، اخلاق، فقه، سیاست، هنر، حدیث، ریاضی، نجوم، مهندسی و فیزیک است. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۹ که با سال نجوم مصادف‌ بود؛ نام شیخ بهایی را به احترام خدمات او به علم ستاره‌شناسی در فهرست مفاخر …
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
برکلی و اصالت تصور
جرج برکلی (۱۷۵۳– ۱۶۸۵) فیلسوف و کشیش ایرلندی، توسط بسیاری از فلاسفه امروزی از فیلسوفان ایده‌آلیست مدرن محسوب می‌شود.او به عنوان ششمین و واپسین فرزند خانواده به سال ۱۶۸۵ در کیلکنی ایرلند ‌زاده شد. در سال ۱۷۰۰ وارد‌ ترینتی کالج دوبلین شد که مدت 20 سال در آن ماندگار شد و در همان ‌جا بود که با اندیشه‌های نوین مانند جان لاک و ایزاک نیوتن آشنا شد. 24 ساله بود که رساله جستار درباره نظریه جدید رویت را به زیور طبع آراست. از جمله مصنفات مهم دیگر برکلی باید به مبادی علم انسان و سه گفت و شنود میان هیلاس و فیلونوس که در زمان حضورش در آکسفورد نوشته شده است، اشاره کرد. جمله مشهور او «Esse est percipi» (ترجمه تقریبی: شرط وجود، درک شدن توسط حواس است) پاسخی به مسائل …
مؤمنین در جریان پیروزی انقلاب از نقطه‌ای تقویت شدند که انتظار نداشتند
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مؤمنین در جریان پیروزی انقلاب از نقطه‌ای تقویت شدند که انتظار نداشتند
رهبر معظم انقلاب فرمودند: : مؤمنین در جریان پیروزی انقلاب اسلامی از نقطه‌ای تقویت شدند که انتظار نداشتند؛ این در ادبیات دینی ما اسمش «رزق لایُحتَسَب» است.
رهبر انقلاب: نیروی هوایی ارتش در دوران پهلوی، یکی از نزدیک‌ترین نیروها به شاه و آمریکا بود
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / آیت‌الله خامنه‌ای / رهبر انقلاب / ارتش / نیروی هوایی ارتش / انقلاب اسلامی ایران / رضاه شاه / آمریکای
رهبر انقلاب: نیروی هوایی ارتش در دوران پهلوی، یکی از نزدیک‌ترین نیروها به شاه و آمریکا بود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: مؤمنین در جریان پیروزی انقلاب اسلامی از نقطه‌ای تقویت شدند که انتظار نداشتند؛ این در ادبیات دینی ما اسمش «رزق لایُحتَسَب» است.
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
«دوستت دارم دمشق» جنگ در سوریه و مدافعان حرم را داستانی کرد +فیلم
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
«دوستت دارم دمشق» جنگ در سوریه و مدافعان حرم را داستانی کرد +فیلم
«دوستت دارم دمشق» مجموعه داستان کوتاه با محوریت جنگ سوریه و مدافعان حرم است. این اثر تلاشی است از نویسندگان جوان برای ایجاد ارتباطی عمیق بین جنگ و باورهای دینی با ادبیات برای همه کسانی که آن را می‌خوانند.
یادداشت|کنش و واکنش در ادبیات نیایشی
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
یادداشت|کنش و واکنش در ادبیات نیایشی
سعید تشکری می‌نویسد: رابطه میان ادبیات و خواننده همیشه اینگونه نیست که هم زیبایی‌شناسی باشد هم تاریخ داشته باشد، اما این جز وظایف ادبیات نیایشی است که هم به زیبایی‌شناسی روح مخاطب فکر کند، هم تاریخ و مستندات دینی را درون اثر جانمایی کند.
زبان عربی، بخشی از هویت ملی و دینی ایرانیان است
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
زبان عربی، بخشی از هویت ملی و دینی ایرانیان است
یک دانشیار رشته زبان و ادبیات عربی دانشگاه تهران با بیان این‌که ایرانیان در جهانی کردن زبان عربی نقش و سهم بی‌نظیری داشته‌اند، گفت: زبان عربی، بخشی از هویت ملی و دینی ایرانیان شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ یک‌شنبه نوزدهم آبان 1398‌ است. با گذشت 235روز از سال خورشیدی جاری، 130روز به سال 1399باقی مانده است. دهم نوامبر 2019، 51روز تا آغاز سال 2020باقی ‌مانده است. سپاسگزاری سنای روم از دولت 1618سال پیش در چنین روزی یازدهم نوامبر سال 401 میلادی، سنای روم از اقدام ایران مبنی بر دادن آزادی مذهبی به مسیحیانِ همه قلمرو خود سپاسگزاری کرد که در صورتجلسه مذاکرات آن روز این مجلس درج شده و باقی مانده است. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی زاده، یزدگرد یکم، شاه ساسانی ایران که در سال 399 میلادی به سلطنت رسیده بود پس از دریافت درخواست دولت روم مبنی بر دادن آزادی انجام آیین های دینی به مسیحیان همه قلمرو ایران و مشورت با موبدان زرتشتی با آن موافقت کرده بود.سالروز درگذشت یاسر عرفات15سال پیش در چنین روزی-یازدهم …
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / استانی-سیاسی / دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی / یزد
دوستی و همبستگی مهم‌ترین نیاز امروز ایران اسلامی است
مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان این که ایجاد تفرقه بین ادیان و اقوام مختلف ادبیات دشمنان ایران است،گفت: امروز ایران اسلامی به دوستی، توسعه، رفاه و امنیت نیاز دارد و این مهم در سایه همبستگی ادیان و سلایق مختلف محقق می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
خطر دوقطبی آزادی و آزادگی
یک ما در روزگار پرتنشی به سرمی بریم. عرصه عمومی و فضایی که برخی رسانه‌ها می‌آفرینند یا آن را بازتاب می‌دهند، پر از تنش و نزاع است. گفتار جناح‌های سیاسی- دینی و ادبیات رسانه‌ها، اغلب خصمانه و آمیخته با عناصر تنش‌زا و نزاع انگیز شده است. آنچه امروز سیاست ایران را به آسیب و آفت کشانده، بیمارى شایع «تغافل» است، خود را در آغوش غفلت غلتاندن تا هیچ سپیدى در سیاهه رفتار ایرانیان به چشم نیاید.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / روز جهانی کودک / ادبیات کودک و نوجوان / ادبیات دینی / انتشارات به‌نشر / مشهد
«قصه‌های احکام برای کودکان» رونمایی می‌شود
مراسم رونمایی از مجموعه‌کتاب‌های «قصه‌های احکام برای کودکان» روز چهارشنبه ۱۷ مهر همزمان با روز جهانی کودک در کتابخانه مرکزی شهر مشهد برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
تمایل هنرهای دینی به ادبیات/ با سکولاریزم می‌جنگیم، اما همزمان بندگی‌اش می‌کنیم!
نویسنده رمان «سیمیا» می‌گوید: اعتقاد راسخ دارم که هنرهای دینی به ادبیات تمایل دارند و در ادبیات می‌توانند بیش‌تر جلوه کنند. پیامبران در سینما قابل دیدن و درک نیستند، زیرا مخاطب با یک هنرپیشه روبه‌روست اما در ادبیات این هنرپیشگی نیست و ادبیّتِ ادبیات وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / محمود حکیمی / ادبیات دینی
کتاب‌هایی صرفا با ظاهر دینی
محمود حکیمی می‌گوید: برخی از کتاب‌ها با تصاویر زیبا به نام کتاب‌های مذهبی منتشر می‌شوند اما محتوای‌شان بر اساس آموزه‌های راستین اسلام نیست.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / سیدعلی کاشفی خوانساری / ادبیات دینی / ادبیات کودک و نوجوان
کتاب‌های دینی که برای بچه‌ها مناسب نیستند
سیدعلی کاشفی خوانساری می‌گوید: هدف عمده کتاب‌های دینی آموزش مستقیم…
۱۳۹۸/۰۶/۲۳
آیت‌الله میرباقری: برخی عدالت‌خواهی‌ها رنگ و بوی مارکسیستی دارد
عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه ادبیات برخی عدالت‌خواهی‌ها دینی نیست، تصریح کرد: در دوران کنونی، گاهی مشاهده می‌شود عدالت‌خواهی یک مقدار آهنگ ادبیات مارکسیستی به خودش می‌گیرد و نومارکسیست‌ها دوباره دارند ادبیات عدالت‌خواهی را با فرهنگ مارکسیستی گسترش می‌دهند و این خطر بزرگی است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳
وقتی مسائل غیراخلاقی ظاهر دینی می‌گیرد
حمیدرضا شاه‌آبادی با بیان این‌که برخی از ناشران و نویسندگان به انتفاع مالی فکر می‌کنند، می‌گوید: خیلی جاها داستان‌های عاشقانه زرد به ادبیات به ظاهر دینی تبدیل می‌شود و گاهی اوقات مسائل غیراخلاقی شکل و ظاهر دینی به خود می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / ادبیات دینی / ابراهیم حسن‌بیگی
خرافه‌ را به نام دین به مردم می‌دهند
ابراهیم حسن‌بیگی با انتقاد از نویسنده‌هایی که هر چیز خرافه‌ای را به نام دین به مردم قالب می‌کنند، می‌گوید: خرافات همواره همراه دین بوده است و در ایام محرم برخی مداحان و علما برای تأثیرگذاری حرف‌شان هرچیز بی‌اساس و بی‌پایه‌ای را به نام امام حسین (ع) و کربلا به خورد مردم می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷
بر مسخ علی کوشد اسلام ابوسفیان
نسبت عزاداری انتقادی با نهضت عاشورا این است که حرکت امام حسین (ع) خود یک حرکت انتقادی است که در راستای نقد و اصلاح جامعه زمانه اش صورت گرفته و می‌کوشد ارزش ها، اصول و مقاصد و غایات دین را مطرح و تزویر موجود و ظلم و ستمی که به نام دین انجام می‌شود را بر ملا کند. پیام عاشورا دفاع از حق انسانی است که مقاصد خود را دنبال می‌کند و در تصمیم گیری اجتماعی و سیاسی اش آزاد است، عاشورا همچنین از تعهد انسان صحبت می‌کند. تمامی این مضامین در عزاداری انتقادی دیده می‌شود و بدین ترتیب بین حرکت حسین بن علی (ع) و وضع کنونی ما پیوندی برقرار می‌شود. می‌توانیم بگوییم که این نوع مداحی و عزاداری ریشه در ادبیات روشنفکری دینی انتقادی دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / داوود امیریان / ادبیات دینی
کسانی که با کار مذهبی خیانت می‌کنند
داوود امیریان می‌گوید: برخی هیچ اعتقادی ندارند، اما سراغ کارهای مذهبی می‌آیند و کارها را خراب می‌کنند؛ این‌ها به جای این‌که خدمت کنند، خیانت می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / صادق کرمیار / ادبیات دینی / نامیرا
هم دین را ضایع می‌کنند هم کتاب را!
صادق کرمیار می‌گوید: برخی از نهادها به اسم کتاب دینی، کتاب‌سازی می‌کنند و با این کارشان هم دین را ضایع می‌کنند هم کتاب را.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / اقتصاد مقاومتی / پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی / دانشگاه علامه طباطبائی / آستان قدس رضوی
بررسی درسنامه اقتصاد مقاومتی و مسئله فرهنگ
تهران- ایرنا- «درسنامه اقتصاد مقاومتی»، «تجربه‌های ادبیات دینی کودک در غرب؛ بهره‌ها و مخاطره‌ها»، «فرهنگ و دانشگاه»، «تروریسم و تجارت مجرمانه، تهدید علیه امنیت منطقه ­ای» و «مسئله فرهنگ» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / ادبیات دینی / آستان قدس رضوی / ادبیات کودک و نوجوان
ادبیات دینی غرب را در یک مرکز تخصصی پالایش کنیم
ناصر نادری در نشست تجربه‌های ادبیات دینی کودک در غرب گفت: باید مرکزی تاسیس شود که آثار ادبیات دینی کشورهای غربی و شرقی را پالایش کرده و از محتواهای ارائه شده ایده بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
آثار شبه‌ادبی ضعیف بازار ادبیات دینی را پر کرده‌اند/ «به‌نشر» از آستان قدس یارانه نمی‌گیرد
معاون تولید انتشارات «به‌نشر» می‌گوید: «به‌نشر» به کُر وصل نیست و یک ناشر کاملا خودگردان هست. تولیدات و تمام هزینه‌ها از محل فروش آثار تأمین می‌شود و این‌طور نیست که از آستان قدس یارانه بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اختلاف‌ها، اختلاف طلبگی نیست
یک استاد حوزه علمیه با بیان اینکه علمای دین افراد عادی نبوده و رفتار و اظهارات آنها در جامعه انعکاس دارد، گفت: طلاب معتقدند که این اختلاف‌ها، اختلاف طلبگی نیست زیرا بحث طلبگی، بحث علم، فکر و اخلاق است و توهین در آن جایی ندارد.آیت‌الله محسن غرویان در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره نامه آیت‌الله یزدی و واکنش آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: گفته‌اند که الناس علی دین ملوکهم. رفتار و گفتار عالمان دینی به حساب دین گذاشته می‌شود. اگر این رفتارها مثبت باشد، در جامعه تاثیر مثبت دارد و اگر رفتارها نامناسب باشد، تاثیر منفی در جامعه می گذارد. آیت‌الله جوادی آملی درباره اختلاف علما فرمودند که این اختلاف‌ها بلای آسمانی است و باید ببینیم این بلا کفاره کدام گناه است. واقعا هم همنیطور است. علمای دین به خصوص علمای …
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / آستان قدس رضوی / ادبیات / ادبیات جهان
نشست تجربه‌های دینی ادبیات کودک در غرب برگزار می‌شود
نشست «تجربه‌های دینی ادبیات کودک در غرب» روز دوشنبه ۴ شهریور در فروشگاه کتاب به‌نشر در تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
اسماعیل آذر در گفت‌وگو با «ابتکار» از دلایل علاقه ناشران به چاپ کتاب‌های سلبریتی‌ها می‌گوید
برای چند مشت اسکناس!فاطمه امین‌الرعایا«من، تو بوده‌ام؛ تو، تو بوده‌ای؛ ما، تو بوده‌ایم؛ من و تو، ما... نبوده‌ایم؛ آشنا، نبوده‌ایم؛ هم‌صدا نبوده‌ایم» این یکی از اشعار لیلا اوتادی است که این روزها در فضای مجازی با انتقادات بسیاری روبه‌رو شده است. پس از کتاب‌های کپشن‌ اینستاگرامی برخی بازیگران، حالا با کتاب شعر لیلا اوتادی مواجه هستیم. کتابی که از نظر برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی کیفیت محتوایی در حد یک کتاب ندارد و بیشتر به دل‌نوشته‌های شخصی شبیه است تا شعر! برخی از این کاربران معتقدند این کتاب تنها به دلیل آنکه اشعار اوتادی است منتشر شده وگرنه ناشری حاضر به انتشار آن نمی‌شد؛ همان گفته‌هایی که درباره کتاب‌های برخی بازیگران دیگر هم گفته می‌شود. اما چرا علاقه به شاعری یا انتشار کتاب تا این اندازه …
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
طبل توخالی
پرهیز از دوقطبی کردن جامعه بیمی برآمده از منطق و عقلانیت بود که بارها از سوی دلسوزان کشور مطرح شد اما حیف و صد حیف! نه تنها این ندا مورد توجه و امعان نظر قرار نگرفت بلکه اردوگاه‏های سیاست‏، آن انذار را به سوی سلطه و تمامیت‏طلبی سوق دادند. در حال حاضر هم نگرانی عمده این است که منازعه، مناقشه و سلطه از دایره گروه‏های سیاسی به سمت ملت-دولت کشیده شود. مصیبتی بزرگ، مرضی مانا و دردی پایدار که با هیچ امکان و توان اجتماعی - فرهنگی امکان برگرداندن آن به شرایط عادی فراهم نخواهد شد. خروج از مبانی قانونی و نهادهای رسمی و دل‏‏‏بستن به هدایت کور و برآمده از بطن نشست‏‏های پستویی، حاشیه‏ای و لژیون‏های شبه‏‏فراماسونری هیچ ملت و کشوری را نجات نداده است تا ما دومی باشیم. از عجایب روزگار این است؛ وقتی نماینده‏ای …
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
۱۵ درصد دانشگاه‌های ایران در مناطق سنی‌نشین قرار دارد/ تدریس معلمان اهل سنت در مناطق شیعی‌نشین /تبعیض مذهبی معنا ندارد: مشاور دستیار رئیس‌جمهور در امور اقوام در گفت‌و‌گو با شفقنا
شفقنا- مشاور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی توجه شایانی نسبت به ادبیات اقوام داشته است، گفت: امروزه با رویکرد تفرقه بین اقوام، مسلمانان و نژادها از سوی دشمنان در جامعه مواجه هستیم اما انقلاب اسلامی توجه زیادی به بحث اقوام، مذاهب و نژادها دارد به گونه‌ای که […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۴ / آستان قدس رضوی / کتاب و کتابخوانی / داستان نویسی / ادبیات دینی
چگونگی تبدیل به‌نشر از یک ناشر عمومی به ناشر آثار دینی
مدیرعامل انتشارات به‌نشر رویکرد جدید این انتشارات را برای تبدیل‌شدن به یک ناشر دینی تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / بانک ملت / پروفسور فرهنگی / تجلیل از پروفسور فرهنگی
تجلیل روابط عمومی بانک ملت از پروفسور فرهنگی، پدر مدیریت رسانه ایران
پروفسور علی اکبر فرهنگی در سال ۱۳۲۱ در شهر طالقان دیده به جهان گشود. وی از آغاز جوانی به مطالعه و تحصیل در رشته‌های گوناگونی وارد شد و از دانش و ادبیات گرفته تا علوم دینی و سپس زبان، مدیریت، جامعه‌شناسی، اقتصاد و ارتباطات را مطالعه و تحصیل کرد و در دو زمینه متفاوت، دو دکترا و یک فوق دکترا گرفت.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / ادبیات دینی / ادبیات کودک و نوجوان / بازنویسی متون کهن برای کودکان و نوجوانان / محمدرضا سرشار
ادبیات دینی برای کودکان جای کارآموزی نیست
محمد رضا سرشار با بیان این‌که عرصه ادبیات دینی برای کودکان و نوجوانان جای کارآموزی نیست می‌گوید: گاهی برخی افراد به دلیل ضعف در نویسندگی در حوزه بزرگسالان، پا به عرصه نویسندگی در حوزه کودک و نوجوان می‌گذارند؛ این درحالی است که ما حق نداریم ضعف‌های خودمان در حوزه ادبیات داستانی را پشت احساس پاک و مذهبی کودکان و نوجوانان پنهان کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
ادبیات کلاسیک؛ دوری و دوستی؟!
عبدالجبار کاکایی می‌گوید: نقطه قوت ادبیات ما این است که خودش را از گذشته دور کند. این شاعر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان اثرپذیری آثار ادبی معاصر از ادبیات کهن اظهار کرد: اثرگذاری فرمی و شکلی ادبیات کهن بر ادب معاصر، سال به سال در حال تحلیل رفتن است. بخشی از تاثیرپذیری ادبیات از ادبیات گذشته در حوزه زبان است. شاعران قدیم در اوایل دوران ایران مدرن یعنی در دهه‌های ۲۰ و ۳۰، در انجمن‌ها و محافل ادبی عمدتاً در زبان از ادبیات کهن متاثر بودند. اما رفته رفته از جهت زبان، اثرپذیری کمتر می‌شود و در رسانه‌های جدید زبان به‌روز شده و معمولاً کمتر می‌بینیم که شاعری از حیث زبان، ساختار نحوی آن و ترکیب واژگان از ادبیات قدیم متاثر باشد.او سپس به وضعیت اثرپذیری ادبیات معاصر از آثار گذشتگان در حوزه محتوا نیز …
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
موضوعات ناموسی انقلاب نمی‌توانند موضوع مذاکره باشند
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر روز چهارشنبه هفته گذشته در دیداری ۳ ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها با تمجید از پیشرفت‌های حقیقی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پیشرفت پر‌شتاب و جهش علمی را برای رسیدن ایران اسلامی به اوج، ضروری خواندند و با اشاره به هوشیاری ایران در مقابل فریب آمریکا برای پیشبرد «تاکتیک مذاکره در سایه راهبرد فشار» تاکید کردند: روز قدس امسال از هر سال مهم‌تر است چرا که آمریکا و برخی دنباله‌هایش با «معامله قرن» به‌دنبال به فراموشی سپردن مسئله فلسطین در جهان هستند که البته ناکام خواهند ماند.رهبر انقلاب اسلامی، روز قدس امسال را از هر سال دیگر مهم‌تر دانستند و گفتند: دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت‌بار آمریکا و دنباله‌های آن در منطقه، برای جا …
۱۳۹۸/۰۳/۰۹ / ادبیات کودک
کتاب و ادبیات منتقد ادبی: نویسنده ادبیات دینی کودکان و نوجوانان، هنرمند است نه معلم
تهران – ایرنا - یک نویسنده و منتقد ادبی با تاکید بر آنکه کودکان و نوجوانان در همراهی با آثار ادبی به دنبال حس تجربه جهان آشنای خود با قصه و اثر داستانی هستند گفت: این مهم‌ترین نکته برای قدرت قلم نویسندگان در این حوزه است؛ چرا که نویسندگان ادبیات دینی کودکان و نوجوانان هنرمند هستند و نباید نقش معلم را ایفا کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۰
مراسمی برای تولد توران میرهادی
مراسمی برای نود و دومین سالروز تولد توران میرهادی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، این مراسم توسط شورای کتاب کودک و موسسه پژوهشی کودکان دنیا با همکاری کتابخانه ملی از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۷ روز جمعه ۲۴ خردادماه در تالار قلم کتابخانه ملی برپا می‌شود.بر اساس اطلاعیه شورای کتاب کودک، از آنجا که بخش بزرگی از سازمان‌های فعال در حوزه کودکان وامدار اندیشه‌ها و دیدگاه‌های ایشان هستند، امسال این مراسم با حضور نمایندگان سازمان‌های دولتی و غیردولتی از سراسر کشور برگزار می‌شود که این فرصتی است برای تعهدی دوباره نسبت به زندگی بهتر کودکان در سراسر این آب و خاک.از سازمان‌های فعال در حوزه کودکان در شهرهای مختلف درخواست شده برای شرکت در این برنامه از طریق واتساپ برای موسسه کودکان دنیا با شماره ۰۹۱۲۷۷۸۳۷۵۲ پیام بگذارند.توران …
۱۳۹۸/۰۳/۰۸ / ادبیات کودک
پرهیز از کلیشه و تاکید بر لذت کشف؛ کلید موفقیت ادبیات دینی کودکان است
تهران- ایرنا- نویسنده و منتقد ادبی پیشکسوت حوزه کودک و نوجوان، جهان ادبیات را به مثابه پلی میان تخیل و تطبیق آن با جهان آشنا در نگاه کودکان و نوجوانان دانست و یادآور شد: پرهیز از کلیشه و تاکید بر لذت مهمترین کلید موفقیت ادبیات دینی کودکان و نوجوانان است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶
راه آموزش زبان فارسی به عشق ختم می‌شود
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی با دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مسکو، دیدار و گفت‌وگو کرد و به سوالات آنان پاسخ داد.به گزارش مهر، در این جلسه که با حضور الکساندر پالیشوک، رئیس بخش زبان فارسی دانشگاه برگزار شد، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی با اشاره به اعتبار زبان فارسی گفت: فارسی صرفاً یک زبان برای ارتباط بین آدم‌ها نیست بلکه مجموعه‌ای از فرهنگ، حکمت و فلسفه است.وی با اشاره ویژگی‌های یک زبان برای ماندگاری آن گفت: وقتی اعراب وارد مصر شدند، زبان عربی به سرعت و با راحتی جایگزین زبان مصریان شد. ولی در ایران پس از ورود اسلام و اعراب، هم زبان عربی موجب غنای زبان فارسی شد و هم زبان فارسی به حفظ و ترویج مفاهیم دینی و قرآنی کمک کرد.قزلی تصریح کرد: ایران در طول تاریخ دوبار در …
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / فرهنگی / تئاتر دینی / مردی در آینه / رمضان 98
«آشنایی زدایی»، كلید ارتباط مخاطب با تئاتر دینی است
تهران- ایرنا- كارگردان نمایش «مردی در آینه» دلیل اقبال كم مخاطبان از نمایش های دینی را متاثر از ادبیات و نگاه های كلیشه ای این دست از آثار دانست و تصریح كرد: «آشنایی زدایی» كلید ارتباط موثر مخاطب با تئاتر دینی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آیت الله اعرافی: تولید محتوای متناسب با نیاز روز یک ضرورت است
شفقنا- مدیر حوزه های علمیه بر تولید محتوای متناسب با نیاز روز تاکید کرد و گفت: در ادبیات دینی چه نوشتاری، گفتاری یا هنری که شاخه های ابزار تبلیغ و ساختن افکار است، حوزه و نهادهای فرهنگی نیازمند نوزایی مستمر است. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم تودیع و معارفه روسای پژوهشکده باقر العلوم […]
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
علت قتل طلبه همدانی چه بود؟
جماعت اوباش ابتدا خود را در قالب تجمعات به ظاهر دینی و مناسکی بازتولید کردند. سپس ادبیات آنان وارد ادبیات رسمی شد. ادبیاتی رسمی که در سال‌های 1384 تا 1392 رایج بود، بازتابی از این فرهنگ بود. بعد کم‌کم از حاشیه به متن وارد شدند. ابتدا برای بیرون کردن دیگران از میدان به‌کار آمدند. سپس در نشست‌های انتخاباتی و با کلاه‌های مخملی حاضر شدند. موسیقی خود را به بازار دادند و به‌طور رسمی قدر دیدند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹ / عباس عبدی / طلبه همدانی / قتل / اوباشگری
تحلیل عباس عبدی از قتل طلبه همدانی
جماعت اوباش ابتدا خود را در قالب تجمعات به ظاهر دینی و مناسکی بازتولید کردند. سپس ادبیات آنان وارد ادبیات رسمی شد. ادبیاتی رسمی که در سال‌های 1384 تا 1392 رایج بود، بازتابی از این فرهنگ بود. بعد کم‌کم از حاشیه به متن وارد شدند. ابتدا برای بیرون کردن دیگران از میدان به‌کار آمدند. سپس در نشست‌های انتخاباتی و با کلاه‌های مخملی حاضر شدند. موسیقی خود را به بازار دادند و به‌طور رسمی قدر دیدند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۷
روحیه و مدیریت جهادی، راهبرد و رویکردمان باشد/به سلاح گفتمان و ادبیات دینی و اخلاقی مجهز باشیم
رئیس مرکز گزینش و استخدام ناجا با تأکید بر اینکه روحیه و مدیریت جهادی؛ راهبرد و رویکردمان باشد، گفت: خودمان را آراسته و مجهز به سلاح گفتمان و ادبیات دینی و اخلاقی کنیم.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
«همه تابستان بدون فیس‌بوک» ادای دینی به تاریخ ادبیات جهان
تهران- ایرنا- کتاب «همه تابستان بدون فیس‌بوک» چهارمین اثر «رومن پوئرتولاس» نویسنده فرانسوی، بیش از هر چیز ادای دینی به تاریخ ادبیات و خالقان شاهکارهای ادبی جهان محسوب می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
نشست«شیطان در ادبیات دینی و دستمایه‌های داستانی آن»برگزار می‌شود
نشست «شیطان در ادبیات دینی و دستمایه‌های داستانی آن» با تاملی دوباره در حوزه ادبیات دینی کودک و نوجوان فردا یکشنبه در دفتر انتشارات به‌نشر برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
استقبال از کتاب‌های دینی کودک ایران در کشورهای حاشیه خلیج فارس
مدیر نشر جمال از انتشار ترجمه چند عنوان کتاب کودک در حوزه ادبیات دینی به زبان عربی و استقبال از آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
ابلاغ آئین نامه مسابقات قرآن و عترت و جشنواره هنر، پژوهش و ادبیات دینی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «آئین‌نامه مسابقات کتبی، شفاهی و جشنواره هنر، پژوهش، ادبیات دینی و برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت اعضای هیأت علمی و مدرسان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی» را ابلاغ کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •