سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 26 May, 2020
اخبار فناوری
۱۲ ساعت قبل
کتابخانه
 کتاب «منِ مضطرب» از مجموعه کتاب‌های «زندگی بهتر» نوشته استفانی برتولون با ترجمه مائده هروی توسط نشر شمعدونی منتشر شده است. این کتاب در پی بیان جنبه‌های منفی فناوری نیست، بلکه می‌خواهد با راهکارهای خود نشان دهد که چگونه می‌توان در زندگی تعادل به وجود آورد. چگونه می‌توان از اینترنت، تلفن‌‌همراه و شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره استفاده کرد و درعین حال دچار مشکلات کمتری شد.    «هنر بی‌خبر زیستن» نوشته رولف دوبلی با ترجمه فاطمه قره‌باقی و حمیدرضا رنجبریان به تازگی از سوی نشر آرادمان راهی بازار شده است. در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «سلام، اسم من رولف است و من معتاد به اخبار هستم. من تا …
ویدئو / از آموزش سگ‌ها برای شناسایی کرونا تا دستاورد تازه در زمینه پیوند اعضا
۵ روز قبل / بسته اخبار علم و فناوری / مریخ / کروناویروس / پیوند عضو
ویدئو / از آموزش سگ‌ها برای شناسایی کرونا تا دستاورد تازه در زمینه پیوند اعضا
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی دربارۀ آموزش سگ‌ها برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا پیش از ظهور علائم بیماری، احتمال وجود فوران‌های گل‌ولای در مریخ، تلاش دانشمندان برای تولید اعضای بدن انسان در بدن حیوانات و پروژه‌ای برای بررسی نزدیک‌تر اجرام بین‌ستاره‌ای را مرور می‌کنیم.
فضای سایبر از چه جایگاهی در توسعه کشور برخوردار است؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / شبکه اینترنت / اینترنت / فضای سایبری / عصر اطلاعات / فناوری اطلاعات و ارتباطات
فضای سایبر از چه جایگاهی در توسعه کشور برخوردار است؟
آرش قربانی سپهر در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: رشد روز افزون فناوری های ارتباطی و تبادل سریع اخبار و اطلاعات طی یک دهه اخیر، تغییرات شگرفی در عرصه ارتباطی ایجاد کرده است. این تغییرات با فراگیر شدن وسایل ارتباطی نوین همانند اینترنت، شتاب فزاینده ای یافته است. بنابراین می توان با توجه به تأثیرات پر اهمیت فضای سایبر بر کشورها، نقش و جایگاه آن را به عنوان عاملی مهم در نظر داشت. زیرا که با مقبولیت جهانی اینترنت و فضای سایبر، مفهوم مکان از یک دیدگاه مشخصی کنار گذاشته شده، ارتباطات بین قاره ای و انتقال اطلاعات با یک اشاره بر صفحه کلید رایانه ها امکان پذیر است. 
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / موزه ملی علوم و فناوری / روز جهانی موزه‌ها / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران درباره تصمیم‌گیری این موزه برای مذاکره با صداوسیما گفت: تصمیماتی مبنی بر مذاکره با صداوسیما وجود داشت که اگر امکانش باشد زمانی را در اختیار ما قرار دهند تا برنامه‌های آموزشی را به صورت تلویزیونی نیز ارائه کنیم، چون همه مردم به صورت یکسان به اینترنت دسترسی ندارند. بنابراین لازم است این برنامه‌های آموزشی را وارد تلویزیون کنیم. ان‌شاءالله مذاکراتمان را در این زمینه آغاز می‌کنیم تا اگر زمان مناسبی را در اختیارمان قرار دادند، به صورت زنده برنامه‌های آموزشی را از ساختمان مرکزی موزه پخش کنیم و این می‌تواند در کنار بقیه برنامه‌های آموزشی صداوسیما مفید باشد.
ضرورت انتشار گسترده و به موقع اخبار دستاوردهای علمی و فناوری
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / جامعه / روابط عمومی / علم و فناوری / علمی و فناوری / علوم تحقیقات و فناوری
ضرورت انتشار گسترده و به موقع اخبار دستاوردهای علمی و فناوری
ایلنا: منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، بیست و هفتم اردیبهشت ماه؛ روز…
ویدئو / از ثبت تصاویر واضح مشتری از زمین تا ساخت پهپاد با الهام از پشه
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / بسته اخبار علم و فناوری / سیاره مشتری / کروناویروس / واکسن کرونا / پهپاد
ویدئو / از ثبت تصاویر واضح مشتری از زمین تا ساخت پهپاد با الهام از پشه
در این شمار از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، تازه‌ترین خبرها از توسعه واکسن ویروس کرونا، ثبت تصاویری واضح از سیاره مشتری از سطح زمین و الهام گرفتن از پشه‌ها برای ساخت پهپاد را در کنار خبرهای دیگر مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.
ویدئو / از نگرانی درباره یک بیماری نادر تا کنترل مالاریا با میکروب
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / بسته اخبار علم و فناوری / کروناویروس / مالاریا
ویدئو / از نگرانی درباره یک بیماری نادر تا کنترل مالاریا با میکروب
دراین شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی دربارۀ آخرین یافته‌های دانشمندان دربارۀ ویروس کرونا، گسترش یک سندروم نادر در کودکان در پی شیوع ویروس کرونا، کنترل بیماری مالاریا با یک میکروب، ترمیم آسیب‌های نخاعی در موش‌ها و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
گزارش مجلس به قوه قضاییه مربوط به تخلفات دستگاه‌های اجرایی است
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: گزارش ارسالی دیروز جلسه علنی مجلس به قوه قضاییه، درباره اتهامات منتسب به حسین فریدون، مربوط به تخلفات دستگاه‌های اجرایی است.حسینعلی امیری عصر دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش تنظیمی از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات که از تریبون مجلس قرائت شد تخلفاتی را به حسین فریدون منتسب کرد، لکن هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بندهای ۱ و ۲ گزارش مربوط به تخلفات انتسابی به او را خارج از موضوع ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس تشخیص داده و به رای گذاشته نشد.وی افزود: مطابق ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان می‌توانند در صورت نقض قانون از سوی مسئولان دستگاه‌های اجرایی، گزارش …
جدیدترین اخبار دانش و فناوری خبرگزاری مهر در قاب تصویر
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / ویروس کرونا / شرکت های دانش بنیان / اقتصاد دانش بنیان
جدیدترین اخبار دانش و فناوری خبرگزاری مهر در قاب تصویر
ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / بسته اخبار علم و فناوری / مریخ / پنتاگون / حیات در مریخ
ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره تأیید وجود اشیاء ناشناس شبیه به بشقاب پرنده‌ها، کشف سیاره‌ای که فلز در آن بخار می‌شود، بررسی قابلیت حیات در مریخ، زهره و قمر اروپا، امکان بازسازی بافت قلب پس از حملۀ قلبی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
زمان در ارتفاع آسمان خراش‌ها سریعتر می‌گذرد!
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / آسمان خراش / انگلیس / زمان / گذر زمان / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / مقالات علمی
زمان در ارتفاع آسمان خراش‌ها سریعتر می‌گذرد!
دانشمندان در تحقیقاتی که انجام دادند، ثابت کردند که زمان در ارتفاعات سریعتر از سطح زمین می‌گذرد.
ویدئو / از شواهد تازه درباره ویروس کرونا تا تشخیص زودهنگام پارکینسون
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / بسته اخبار علم و فناوری / کروناویروس / پارکینسون / نانو سلولز / اوتیسم / کرونا در جهان
ویدئو / از شواهد تازه درباره ویروس کرونا تا تشخیص زودهنگام پارکینسون
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، ضمن اطلاع از سه خبر تازه دربارۀ ویروس کرونا، خبرهایی دربارۀ روشی جدید برای جمع‌آوری ریزپلاستیک‌ها از آب، امکان تشخیص بیماری پارکینسون تا ۱۰ سال زودتر و تأثیر تماشای زیاد تلویزیون در کودکان را مرور می‌کنیم.
آیا پاداسکای عامل اخلال در GPS یک هواپیما بود؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
آیا پاداسکای عامل اخلال در GPS یک هواپیما بود؟
سه‌شنبه 26 فروردین ‌ماه خبرگزاری‌ها به ‌نقل از سیدجمال هادیان، رییس مرکز روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از شکایت این وزارتخانه از علی‌اکبر رائفی‌پور، مدیر موسسه مصاف ایرانیان خبر دادند و به نقل از این مقام مسوول در وزارت ارتباطات نوشتند که ظاهرا علت طرح این شکایت، نقش احتمالی رائفی‌پور و شرکت تحت مدیریتش در ارسال پارازیت‌هایی بوده که دست‌کم در یک مورد خطراتی را برای یک هواپیمای مسافربری نیز ایجاد کرده که چنانچه در آن اخبار ذکر شده بود، خوشبختانه موضوع ختم به خیر شده و مشکلی برای آن پرواز ایجاد نشده است. در پی انتشار این خبر، ما در روزنامه «اعتماد» با توجه به اهمیت موضوع و به‌ موجب رسالت حرفه‌ای خود در گزارشی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
ابهام درباره سرقت اطلاعات دانشجویان
[شهروند] بعد از خبرها درباره نشت اطلاعات شناسنامه‌ای 80‌میلیون کاربر ایرانی از طریق سرورهای سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت، فعالان امنیت سایبری در تعدادی از کانال تلگرامی از افشای پایگاه اطلاعات هویتی کاربران در چندین سازمان‌ و شرکت دولتی و خصوصی خبر داده‌اند. آنها می‌گویند اطلاعات کامل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و مدارک هویتی دانشجویان لو رفته است و فهرست بلندبالایی به این سرقت بزرگ اضافه کرده‌اند: اطلاعات 950‌هزار کاربر پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، ۶۰۰‌هزار حساب کاربری شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا، 2300 نامه اداری هواپیمایی هما، 5‌هزار نامه هواپیمایی ماهان، 400‌هزار کاربر شرکت مخابرات، 90‌هزار عضو آموزشگاه آفرینش و 700‌هزار …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
ماجرای هک اطلاعات سازمان امور دانشجویان چه بود؟
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور دانشجویان درباره اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر هک اطلاعات سایت این سازمان توضیحاتی داد.
بررسی افشای اطلاعات کاربران چندین پایگاه اطلاعاتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
بررسی افشای اطلاعات کاربران چندین پایگاه اطلاعاتی
در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر هک و سرقت اطلاعات هویتی چندین سازمان و شرکت، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات از بررسی و پیگیری راستی آزمایی افشای این اطلاعات خبر داد.
مدل فولاد مبارکه در غربالگری ویروس کرونا در دنیا بی‌نظیر است
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / اصفهان / تحقیقات و فناوری / دانشگاه علوم پزشکی / فولاد مبارکه / ویروس
مدل فولاد مبارکه در غربالگری ویروس کرونا در دنیا بی‌نظیر است
مـــــعاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای فولاد مبارکه در این حوزه تصریح کرد: مدیریت بسیار خوب این شرکت در حوزۀ سلامت کارکنان و استراتژی‌های کارآمدی که برای فاصله‌گذاری به کار گرفته شده تا ضمن ادامۀ روند تولید، به حفظ سلامت کارکنان در بالاترین سطح توجه شود، بسیار رضایت‌بخش است. شنیدن این اخبار و اقدامات در چنین فضایی بسیار خوشحال‌کننده و امیدوارکننده است.
ویدئو / از مقاومت کرونا در برابر گرما تا بررسی یک سیارک عجیب در فضا
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / بسته اخبار علم و فناوری / کروناویروس / ابرنواختر / سرخک
ویدئو / از مقاومت کرونا در برابر گرما تا بررسی یک سیارک عجیب در فضا
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی دربارۀ احتمال شیوع بیماری سرخک به دلیل تاخیر در واکسیناسیون آن، مقاومت ویروس کرونا در برابر گرما و کمک پهپادها به تشخیص بیماران مبتلا به کرونا را مرور می‌کنیم و از دو خبر در حوزۀ فضا نیز مطلع خواهیم شد. با ما همراه باشید.
برج‌‌های 5G انگلیس در آتش تئوری توطئه ویروس کرونا سوختند
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
برج‌‌های 5G انگلیس در آتش تئوری توطئه ویروس کرونا سوختند
اگر اخبار مربوط به ویروس کرونا را مطالعه کرده باشید با تئوری‌های عجیب و غریبی در ارتباط با منشا و علت شکل‌گیری این ویروس آشنا شده‌اید. حال دامنه این تئوری‌های عجیب گسترش پیدا کرده و به فناوری ارتباطی نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی نیز گسترش پیدا کرده است. به‌طوری که چهار برج مخابراتی مربوط به 5G در کشور انگلستان قربانی این تئوری توطئه شده‌اند.
ویدئو / از لرزش کمترِ زمین بخاطر کرونا تا ادامه تلاش‌ برای ساخت واکسن آن
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ / بسته اخبار علم و فناوری / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / واکسن کرونا / توالت هوشمند
ویدئو / از لرزش کمترِ زمین بخاطر کرونا تا ادامه تلاش‌ برای ساخت واکسن آن
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، اخباری از تلاش برای ساخت واکسن کرونا، تأثیر همه‌گیری این ویروس بر آرام‌تر شدن پوسته زمین، مراحل آماده‌سازی مریخ‌نورد جدید ناسا، کنترل وضعیت سلامت به وسیله توالت هوشمند و خبرهای دیگری در حوزه علم و فناوری را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.
آتش کرونا بر دکل‌های مخابراتی 5G / آیا کرونا با فناوری 5G منتقل می شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / ویروس کرونا / مخابرات / انگلیس
آتش کرونا بر دکل‌های مخابراتی 5G / آیا کرونا با فناوری 5G منتقل می شود؟
مشرق نوشت: شیوع کرونا در انگلیس و ابتلای بیش از 41 هزار نفر که به مرگ 4313 نفر منجر شده، سبب شده شایعات و اخبار نادرستی در شبکه‌های اجتماعی این کشور گسترش یابد. از جمله این شایعات، ارتباط فناوری چینی و انتشار کروناست که تاکنون سبب شده سه دکل ارتباطاتی 5G در انگلیس به آتش کشیده شود.
ویدئو / از دلایل تفاوت نرخ مرگ‌ومیر کرونا تا بررسی رفتار اجتماعی خفاش‌ها
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / کروناویروس / کرونا در جهان / سرطان / آزمایش خون / طرح فاصله‌گذاری اجتماعی / ناسا
ویدئو / از دلایل تفاوت نرخ مرگ‌ومیر کرونا تا بررسی رفتار اجتماعی خفاش‌ها
در این شماره از اخبار بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی دربارۀ دلایل تفاوت نرخ مرگ و میر بیماری کووید-19 در کشورهای مختلف، توانایی شناسایی ده‌ها نوع سرطان تنها با یک آزمایش خون و رعایت فاصلۀ اجتماعی از سوی خفاش‌ها را مرور می‌کنیم و با هواپیمای جدید تمام الکتریکی ناسا آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.
قیمت کنسول پلی استیشن ۵ فاش شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / ps5 / پلی استیشن / پلی استیشن5 / امریکا / آمریکا / مایکروسافت / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری
قیمت کنسول پلی استیشن ۵ فاش شد
سرانجام پس از مدت‌ها، قیمت PS5 توسط یک خرده فروش کانادایی فاش شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
"پلاسما درمانی" برای درمان کرونا در مراحل تحقیقات قراردارد
رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر کلیه مطالعات محققان در زمینه درمان کرونا با پلاسما و واکسن در مراحل تحقیقات اولیه قرار دارند، گفت: در صورت کسب مجوز از کمیته اخلاق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وسازمان غذا و دارو، رسماً اخبار مربوطه در این رابطه اعلام خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / درمان کرونا / کرونا / مقابله با کرونا
هشدار به دانشگاهها برای پرهیز از اطلاع رسانی شتاب زده
به گزارش مهر، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، طی نامه‌ای از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های وابسته خواست تا با توجه به شرایط موجود در جامعه و در جهت پیشگیری از ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به جامعه علمی، از هرگونه انتشار اخبار در قالب مصاحبه، اعلام عمومی و رسانه‌ای کردن مواردی از قبیل اعلام انجام کارآزمایی بالینی قبل از رسیدن به نتیجه قطعی یا قابل قبول و سایر مواردی که هنوز  به لحاظ علمی اثبات نشده است جدا پرهیز شود، تا اطلاع رسانی‌های پراکنده و بعضا نادرست منجر به ایجاد امید واهی در جامعه نشود. 
توقف اینترنت رایگان خانگی
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / اخبار فناوری / امیر ناظمی / وزارت ارتباطات / تلگرام / فیلترینگ تلگرام / توئیتر / فیس بوک / فیسبوک / محمدجواد آذری جهرمی / توییتر
توقف اینترنت رایگان خانگی
وزیر ارتباطات در نشستی که امروز با فعالان شبکه‌های اجتماعی داشت، از متوقف شدن اینترنت رایگان خانگی خبر داد.
ویدئو / از کمک کامپیوتر به مقابله با کرونا تا پیوند قلبِ از تپش افتاده
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / کرونا / بسته اخبار علم و فناوری / پیوند قلب / ربات / کروناویروس
ویدئو / از کمک کامپیوتر به مقابله با کرونا تا پیوند قلبِ از تپش افتاده
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، چند خبر تازه از دنیای علم و فناوری در روزهای اخیر را مرور می‌کنیم؛ از کمک ابررایانه‌ها و ربات‌ها برای جنگ با ویروس کرونا تا اخباری دربارۀ امکان پیوند قلب و ریۀ بیماران دچار ایست قلبی و همچنین آموزش خلبانی، تنها در ۳۰ دقیقه. با ما همراه باشید.
ویدئو / از نخستین آزمایش انسانیِ واکسن کرونا تا حسِ بویایی هوش مصنوعی
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / بسته اخبار علم و فناوری / هوش مصنوعی / کروناویروس
ویدئو / از نخستین آزمایش انسانیِ واکسن کرونا تا حسِ بویایی هوش مصنوعی
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا،از تازه‌ترین تلاش دانشمندان برای یافتن درمان بیماری کووید-۱۹، روشی برای جلوگیری از پس زده شدن اعضای پیوندی و توانایی هوش مصنوعی در تشخیص بو مطلع خواهیم شد. با همراه باشید.
ویدئو / از کرم پلاستیک‌خوار تا بررسی شهاب‌سنگی که به سمت زمین می‌آید
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / بسته اخبار علم و فناوری / شهاب‌سنگ / کرم پلاستیک‌خوار
ویدئو / از کرم پلاستیک‌خوار تا بررسی شهاب‌سنگی که به سمت زمین می‌آید
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، اخباری درباره دست به کار شدن طبیعت برای مقابله با بحران پلاستیک و تحقیقات تازه درباره تأثیرات آلودگی هوا بر سلامت انسان را مرور خواهیم کرد. همچنین از سرنوشت شهاب‌سنگی که به کره زمین نزدیک می‌شود مطلع خواهیم شد. با همراه باشید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
در جست‌وجوی درمان
[شهروند] آمار مبتلایان به کروناویروس در ایران به 9‌هزار و فوتی‌ها به 354 نفر رسید. از ظهر سه‌شنبه تا ظهر چهارشنبه، 958 مورد ابتلا و 63 مورد فوتی به گزارش شیوع کرونا در ایران اضافه شد. براساس اطلاعات منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، تاکنون دو‌هزار و 959 نفر مبتلا به این بیماری هم بهبود پیدا کرده‌اند. تهران، اصفهان و سمنان بالاترین میزان ابتلا را در 24 ساعت داشتند. در بیست‌ودومین روز از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، وزارت بهداشت از نزدیک‌شدن به تولید داروی درمان کرونا (کووید 19) در ایران خبر می‌دهد. این خبر زمانی منتشر شد که پزشکان یکی از بیمارستان‌های اصفهان اعلام کردند با تجویز نوعی داروی تنظیم‌کننده سیستم ایمنی بدن به نام «اکتمرا» …
بسته‌ حمایتی سازمان سینمایی به بخش‌های آسیب پذیر سینما کمک می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
بسته‌ حمایتی سازمان سینمایی به بخش‌های آسیب پذیر سینما کمک می‌کند
معاون توسعه فناوری سازمان سینمایی اخبار اولیه از بسته حمایتی سازمان سینمایی برای جبران ضرر و زیان سینماها را بیان کرد.
افزایش سواد رسانه‌ای ضرورت مقابله با اخبار جعلی مرتبط با کروناست
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
افزایش سواد رسانه‌ای ضرورت مقابله با اخبار جعلی مرتبط با کروناست
تهران- ایرنا- معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدرس علوم ارتباطات با تاکید بر توجه به ارتقای سواد رسانه‌ای میان مردم، مسئولان و رسانه‌ها در مواجهه با اخبار کرونا گفت: افزایش سواد اطلاعاتی باعث می‌شود جامعه تحت تاثیر اخبار جعلی و شایعات قرار نگیرد.
پربازدیدهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / گزیده اخبار حقوقی و قضایی
پربازدیدهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
تودیع و معارفه رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، سخنان آیت الله محقق داماد در خصوص تخلف از حرفه پزشکی، بازداشت فرد خاطی در حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، درگذشت مشاور رییس قوه قضاییه و... پربازدیدهای اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.
ویدئو / از بررسی منشاء حیات زمین تا نکته‌ای بهداشتی درباره کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / بسته علم و فناوری / کروناویروس / حیات در کره زمین / منشاء حیات
ویدئو / از بررسی منشاء حیات زمین تا نکته‌ای بهداشتی درباره کرونا
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، اهداف بلندپروازانۀ ناسا را مرور می‌کنیم، منشاء حیات در کرۀ زمین را بررسی خواهیم کرد، توصیه‌هایی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را خواهیم شناخت و با چاره‌اندیشی مقامات استرالیایی در مقابله با آتش‌سوزی‌ها آشنا می‌شویم.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
در میانه اخبار جعلی زندگی می‌کنیم
ما در زمانه اخبار جعلی زندگی می‌کنیم. این روزها اخباری در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که از پیش‌بینی‌های مجموعه «سیمپسون‌ها» می‌گوید. پیش از این سایت «BBC» در گزارش‌هایی با عنوان «ترامپ 16 سال پیش در سیمپسون‌ها رییس‌جمهور امریکا بود»(۲۰۱۶) و «سیمپسون‌ها؛ کارتونی که درست پیش‌بینی می‌کند» (۲۰۱۷) به این مساله توجه کرده بود. گروهی می‌گویند در یکی از قسمت‌های سریال کارتونی «سیمپسون‌ها» در سال ۲۰۰۰ ترامپ رییس‌جمهور شده بود که آن یک شوخی بامزه با چهره‌ای مشهور بوده است. مت گرونینگ، خالق این مجموعه تلویزیونی گفته است:«ما در …
ویدئو / از تلاش برای ساخت اکسیر جوانی تا کشف پرنده ۴۶ هزارساله
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / بسته علم و فناوری / مریخ / طوفان خورشیدی / سیبری / فسیل / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از تلاش برای ساخت اکسیر جوانی تا کشف پرنده ۴۶ هزارساله
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره احتمال توقف افزایش سن در انسان و جدیدترین روش درمان دیابت را مرور می‌کنیم؛ همچنین از مریخ اطلاعات بیشتری به دست خواهیم آورد و جدیدترین مظنون به گِل نشستن نهنگ‌ها و کشته‌شدن آن‌ها را خواهیم شناخت. با ما همراه باشید.
مهم ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از تاثیر کرونا بر سهام غولهای فناوری تا استفاده از تلفن همراه برای مبارزه با بیماری
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
مهم ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از تاثیر کرونا بر سهام غولهای فناوری تا استفاده از تلفن همراه برای مبارزه با بیماری
انتخاب هر شب اخبار و رویدادهای روز دنیای تکنولوژی و آی تی را گلچین کرده و به صورت خلاصه منتشر می کند. مهمترین رویدادهای امروز را اینجا بخوانید:
مبارزه غولهای فناوری با شایعات و اخبار غلط درباره  کرونا آغاز شد / رواج نسخه های غیرعلمی و مضحک در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
مبارزه غولهای فناوری با شایعات و اخبار غلط درباره  کرونا آغاز شد / رواج نسخه های غیرعلمی و مضحک در شبکه های اجتماعی
آیا هوش مصنوعی می تواند به اندازه کافی هوشمند باشد تا اخبار جعلی را تشخیص دهد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را که این روزها از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند به خود مشغول کرده است. در شبکه های اجتماعی از خوردن سیر تا استفاده از خشک کن دستی توصیه می شود اما هیچکدام از این توصیه ها مبنای علمی و اثبات شده مبارزه با کرونا ندارند.
هوش مصنوعی آنتی‌بیوتیک تولید کرد
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / هوش مصنوعی / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / آنتی بیوتیک / ایالات متحده / دارو
هوش مصنوعی آنتی‌بیوتیک تولید کرد
محققان دانشگاه ام آی تی برای نخستین بار از هوش مصنوعی برای کشف آنتی بیوتیک‌های جدیدی استفاده کرده‌اند که می‌تواند مقاوم‌ترین باکتری‌ها را شکست دهد.
محور توسعه فناوری های آینده با تلفیق ۴ فناوری
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / اینستاگرام / تلگرام / ایران / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری
محور توسعه فناوری های آینده با تلفیق ۴ فناوری
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تلفیق علوم نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی علوم شناختی و آی تی محور توسعه فناوری های آینده است.
ویدئو / از ساخت ابررایانه پیش‌بینی هوا تا انفجار ستاره درحال مرگ
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / بسته علم و فناوری / اسپیس‌ایکس
ویدئو / از ساخت ابررایانه پیش‌بینی هوا تا انفجار ستاره درحال مرگ
استفاده از ابررایانه برای پیش بینی بهترِ وضع هوا و اخباری درباره انفجار یک ستاره بسیار بزرگِ در حال مرگ، در کنار خبرهایی همچون پرواز مستقل یک جتمن فرانسوی و طراحی لباسی کاملا متفاوت برای کودکان از جمله مهمترین خبرهای حوزه اخبار علم و فناوری در روزهای اخیر بوده است. این اخبار و دیگر تازه‌های علم و فناوری جهان را در این نوبت از بسته اخبار علم و فناوری مشاهده خواهید کرد.
جاروبرقی رباتیک خانه‌ها را تمیز می‌کند +عکس
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / علم و فناوری / جاروبرقی / جاروبرقی رباتیک / مشرق نیوز
جاروبرقی رباتیک خانه‌ها را تمیز می‌کند +عکس
شرکت «Roborock» در تازه‌ترین اقدامات خود جاروبرقی رباتیک این شرکت را ارتقاء داده و محصول به روزتری را ارائه کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
اپل آنتن مخصوص آی‌فون 5G می‌سازد
طبق گزارشی جدید اپل آنتن اختصاصی برای آی‌فون 5G ساخته است. سال‌های گذشته اخبار و شایعاتی درباره تولید آی‌فون 5G در سال ۲۰۲۰ وجود داشت. اکنون ۲۰۲۰ میلادی آغاز شده و شرکت‌های مخابراتی نیز مشغول ارائه جدیدترین سیستم پهنای باند اینترنت هستند. در همین راستا نشریه «فست کمپانی» گزارش کرده هرچند اپل برنامه‌های خود برای مدل‌های آی‌فون ۲۰۲۰ را فاش نکرده است، اما به‌نظر می‌رسد این شرکت مشغول گزینش میان دو طرح برای نسخه 5G است. طبق گزارش‌های مختلف طراحان اپل یک آنتن مخصوص برای دستگاه 5G ابداع کرده‌اند. اپل سال گذشته فناوری اینتل را برای همین منظور خرید تا آی‌فون‌های 5G بسازد که باریک‌تر از نمونه‌های ساخته شده با تجهیزات کوالکام هستند. علاوه‌بر آن باتوجه به اختلافات این شرکت با کوالکام، اپل ترجیح می‌دهد …
تصویری جدید از فضانوردان باقی‌مانده در فضا
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / اخبار فناوری / فناوری و اطلاعات / قزاقستان / آژانس فضایی اروپا / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
تصویری جدید از فضانوردان باقی‌مانده در فضا
ناسا عکسی جدید از فضانوردان فعلی مستقر در «ایستگاه فضایی بین‌المللی» منتشر کرد.
حجم باقیمانده اینترنت پرسرعت مشتریان چه می‌شود؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / علم و فناوری
حجم باقیمانده اینترنت پرسرعت مشتریان چه می‌شود؟
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: افزوده شدن ترافیک از روز ۲۵ هر ماه به ترافیک قابل استفاده ماه بعد بر مدیریت بهتر حجم و ترافیک مشتریان و کاهش تماس مشتریان در مجموعه مخابرات تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای دارد.
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / بسته اخبار علم و فناوری / الون ماسک / اتصال مغز انسان به کامپیوتر
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
در روزهای اخیر یکی از شرکت‌های متعلق به «الون ماسک» (مالک شرکت‌هایی همچون اسپیس‌ایکس و تسلا) ایده بلندپروازانه‌ای برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر ارائه کرده است. از سوی دیگر، محققان ابزارهای رباتیک تازه‌ای طراحی کرده‌اند تا در جراحی‌های فوق میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. با بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
آخرین مهلت ثبت نام کنکور ۹۹
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / کنکور سراسری / کنکور / دانشگاه آزاد اسلامی / دانشگاه / دانشگاه آزاد / دانشگاه تهران / فناوری / اخبار فناوری
آخرین مهلت ثبت نام کنکور ۹۹
داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۹ باید تا پایان امروز ۲۴ بهمن ماه مراحل ثبت نام خود را انجام دهند.
مهم ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از تشکیل اتحاد فناوری چین علیه تحریم های ایالات متحده تا امکانات جدید آیفون
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
مهم ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از تشکیل اتحاد فناوری چین علیه تحریم های ایالات متحده تا امکانات جدید آیفون
انتخاب هر شب اخبار و رویدادهای روز دنیای تکنولوژی و آی تی را گلچین کرده و به صورت خلاصه منتشر می کند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
کرونا مانع حضور ال‌جی در کنگره جهانی موبایل شد
شرکت ال‌جی اعلام کرده به‌دلیل شیوع ویروس کرونا از شرکت در کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۰ در بارسلونا خودداری می‌کند. به گزارش انگجت، کنگره جهانی موبایل یک رویداد بین‌المللی است که تازه‌های فناوری شبکه و تلفن‌های هوشمند را به نمایش می‌گذارد. هرچند مدت زمان کوتاهی تا برگزاری این رویداد در ۲۰۲۰ باقی مانده، اما اخبار درباره شیوع ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌ها را نگران کرده است. در همین راستا شرکت ال‌جی تصمیم گرفته در این رویداد شرکت نکند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
ساعت هوشمند سامسونگ به روز شد
سامسونگ ۵ سال بعد از عرضه ساعت هوشمند Gear S2 تصمیم گرفته آن را به روز کرده و محصول جدیدی ارائه دهد. در شرایطی که شرکت‌های فناوری معمولا بعد از گذشت دو تا سه سال محصولات محبوب خود و از جمله ساعت‌های هوشمند را به روز می‌کنند، سامسونگ برای این کار مشتریان خود را 5 سال معطل کرد. در ساعت هوشمند به روزشده Gear S2 تغییراتی سخت‌افزاری اعمال شده تا عمر باتری این ساعت ارتقا یابد. همچنین برای افزایش ایمنی و جلوگیری از دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی کاربران نیز تمهیدات بیشتری اندیشیده شده است. گفته می‌شود در این ساعت از یک رابط کاربری جدید که مشابه با نمونه مورد استفاده در ساعت گالکسی واچ اکتیو ۲ است، استفاده می‌شود. سامسونگ اخبار منتشر شده در این زمینه را رد یا تایید نکرده است. اما این شرکت قبلا هم برخی …
سفارش خرید ۲۰۰ میلیون ماسک نانو ایرانی از سوی کشورهای خارجی برای مقابله با کرونا
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / استرالیا / اندونزی / اروپا / کره جنوبی / شرکت اروپایی / چینی‌ها / ایران / چین / مالزی / جمهوری اسلامی ایران
سفارش خرید ۲۰۰ میلیون ماسک نانو ایرانی از سوی کشورهای خارجی برای مقابله با کرونا
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو از سفارش ۲۰۰ میلیون ماسک نانو ایرانی از سوی کشورهای جهان برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
راه‌اندازی سرویس هشدار برای کرونا توسط گوگل
گوگل در پی اعلام وضعیت اضطرار از طرف سازمان بهداشت جهانی برای بیماری کرونا، برای جست‌وجوها در مورد ویروس کرونای جدید که شیوع آن مردم و دولت‌های سراسر دنیا را نگران کرده است، سرویس هشدار را برای چنین جست‌وجوهایی فعال کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از اسلش جیر، سازمان بهداشت جهانی به دلیل وضعیت جدید ایجادشده در مورد بیماری کروناویروس که جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است، وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرده است. جای تعجب نیست که این موضوع باعث ترس و وحشت و البته سیل جست‌وجوها در مورد این بیماری در گوگل شده است. به همین دلیل، این غول فناوری با علم به اینکه می‌تواند اولین تاثیر را روی مردم داشته باشد، سرویس هشدار اضطراری را برای چنین جست‌وجوهایی فعال کرده است تا کاربران مستقیما به اطلاعاتی که از جانب سازمان …
ویدئو / امکان نمونه‌گیری زهر مار و قند خون، بدون خطر و تهاجم
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / قند خون / عینک واقعیت افزوده / زهر مار / فشار روانی / سفیدی مو / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / امکان نمونه‌گیری زهر مار و قند خون، بدون خطر و تهاجم
در حالی که محققان در هلند توانسته‌اند راهی بیابند تا بدون عملیات خطرآفرینِ مارگیری بتوانند زهر این خزنده را تولید کنند، گروهی دیگر از پژوهشگران در آمریکا راهی یافته‌اند تا بدون گرفتن نمونۀ خون و سوراخ کردن بدن افراد، بتوان سطح قند خون آنها را اندازه گرفت. با تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
جدیدترین ربات آمازون بسته‌ها را در پیاده‌رو ذخیره می‌کند
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / آمازون / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / ربات / فاکس نیوز
جدیدترین ربات آمازون بسته‌ها را در پیاده‌رو ذخیره می‌کند
حق ثبت اختراع آمازون ربات‌های پرتحرکی را نشان می‌دهد که می‌توانند وسایل را در پیاده‌روها ذخیره کنند و چندین مسیر را در طول مسیر اصلی خود انجام دهند.
(ویدئو) تصاویر دیدنی از حرکت دسته جمعی گربه ماهی‌ها
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / گربه ماهی / اقیانوس / دریا
(ویدئو) تصاویر دیدنی از حرکت دسته جمعی گربه ماهی‌ها
فوتورا، اخبار علمی و فناوری را منتشر می‌کند، ویدئویی جالب از حرکت جمعی گربه ماهی را برای تغذیه و محافظت از یکدیگر منتشر کرد.
شهرهای هوشمند آینده؛ نگاهی به پنج طرح شهرسازی آینده‌نگرانه
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
شهرهای هوشمند آینده؛ نگاهی به پنج طرح شهرسازی آینده‌نگرانه
طراحی شهرهایی با المان‌های آینده‌نگرانه، بخش مهمی از اخبار دنیای فناوری را اشغال می‌کنند؛ شهرهایی که شاید ظاهر زندگی اجتماعی را برای همیشه عوض کنند.
ویدئو / از کشف صحبت میان گاوها تا استخراج اکسیژن در ماه
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / کره ماه / درمان سرطان / فضانوردان / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از کشف صحبت میان گاوها تا استخراج اکسیژن در ماه
در حالی که گروهی از محققان با کشف ارتباطات کلامی میان گاوها سعی دارند به کشاورزان کمک کنند، گروهی دیگر با استخراج اکسیژن از خاک کره ماه در تلاشند یک پایگاه دائمی در قمر زمین ایجاد کنند. در تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، چند خبر تازه و مهم در این حوزه را مرور کنید.
فیسبوک به دنبال درآمدزایی از واتساپ
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / فناوری / فناوری اطلاعات / اخبار فناوری / علم و فناوری / واتس اپ / فیسبوک / فیس بوک / آمریکا / نرم افزار / امریکا
فیسبوک به دنبال درآمدزایی از واتساپ
شرکت فیسبوک به تازگی اعلام کرد که قصد دارد برنامه خود در مورد واتساپ را تغییر دهد تا از این پیام‌رسان درآمد داشته باشد.
ویدئو / از کشف فضایی یک دانش‌آموز تا راهکار مقابله با باکتری‌های مقاوم
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / بسته اخبار علم و فناوری / تسلا موتورز / دیابت نوع 2 / زنوبات
ویدئو / از کشف فضایی یک دانش‌آموز تا راهکار مقابله با باکتری‌های مقاوم
در حالی که محققان استرالیایی به دستاوردهای تازه‌ای برای از بین بردن باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها دست یافته‌اند، یک دانش‌آموز ۱۷ ساله آمریکایی توانسته ظرف سه روز یک سیاره جدید کشف کند. با برخی از مهمترین اخبار حوزه علم و فناوری همراه باشید.
ویدئو / تلاش تازه «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / بسته اخبار علم و فناوری / اینترنت ماهواره ای
ویدئو / تلاش تازه «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای
از تازه‌ترین تلاش‌های «اسپیس‌ایکس» برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای تا بررسی مغز کودکانِ دچار کمبود توجه، از یافته‌های دانشمندان برای بهبود سلامتی انسان، تا دستاوردهای تازۀ ناشی از تلاش بی‌وقفه انسان در فضا؛ این‌ها بخشی از مهمترین خبرهای حوزه علم و فناوری در یک هفته اخیر است. با بسته تازه اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
انتقاد از اپل و فیس‌بوک در دفاع از حریم شخصی کاربران
یکی از اعضای کمیسیون فدرال تجارت آمریکا در پنلی در CES2020 به مدیران ارشد اپل و فیس‌بوک گفت که شیوه‌های فعلی برای حفظ حریم شخصی افراد غیر قابل دفاع و ناکافی است. در یک مناظره که در نمایشگاه CES2020 برگزار شده بود، یکی از اعضای کمیسیون فدرال تجارت آمریکا(FTC) خطاب به اپل و فیس‌بوک گفت: شیوه‌های فعلی برای حفظ حریم شخصی افراد غیرقابل دفاع و ناکافی هستند. اعضای کمیسیون FTC در پنلی که با حضور مدیران ارشد از هر دو شرکت برگزار شده بود، از صنعت فناوری خواستند تا مسوولیت بیشتری درباره این مشکل بپذیرد.ربکا اسلاتر یکی از اعضای کمیسیونFTC اعلام کرد تعداد موارد افشای اطلاعات امنیتی در سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته و نشان می‌دهد باید اقدامات بیشتری برای حفاظت از اطلاعات کاربران انجام داد. او در این باره …
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
مقابل سانسور اینستاگرام می‌توان ایستاد؟
آفتاب یزد – گروه شبکه: بعد از به شهادت رسیدن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، بسیاری از چهره‌های شناخته شده (هنرمندان و چهره‌های سیاسی) گرفته تا کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، صفحاتشان در فضای مجازی را ضمن انزجار از اقدام آمریکا، به شهادت سردار قاسم سلیمانی اختصاص دادند و هر کس به زعم خود درباره سردار دلها، دلنوشته‌ای را در این فضا منتشر کرد. اما بلافاصله مطالب و پست‌هایشان توسط اینستاگرام حذف می‌شد که با اعتراض بسیاری از جمله هنرمندان روبه رو شد. اما این شبکه بین‌المللی فقط به حذف پست‌هایی که مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی است اکتفا نکرده و صفحه اینستاگرام بسیاری از سایت‌های خبری و بسیاری از صفحات شخصی مردم را نیز بست! اقدامی که از آن به عنوان نقض آزادی بیان یاد می‌کنند. به تازگی نیز اینستاگرام …
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
ایران در مسیر تولید موتورهای برقی
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هیچ کشوری در جهان به تنهایی نتوانسته خودروی الکتریکی بسازد، گفت:‌ امروز ایران در مسیر تولید موتورهای برقی گام برمی‌دارد و اخبار خوشی از این بخش در راه است. برات قبادیان افزود: پیش از هر چیز برای موفق شدن در این مسیر، باید براساس ارتباط با سایر کشورها کار دنبال شود و در این مورد شرکت‌های خودروسازی دولتی و خصوصی از جمله ایران‌خودرو و سایپا اقداماتی انجام داده‌اند.
اطلاعاتی عجیب و خواندنی درباره «سیاهچاله‌ها» +عکس
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / پیشرفت علمی / اخبار علمی / اخبار فناوری / مو / سیاه چاله / استیون هاوکینگ
اطلاعاتی عجیب و خواندنی درباره «سیاهچاله‌ها» +عکس
در سال ۲۰۱۹، پژوهش‌های بسیاری در مورد سیاه‌چاله‌ها صورت گرفت که جالب و حتی عجیب هستند.
ویدئو / از موجودات فضایی بدبو تا برفِ آهنی در هسته زمین
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / بسته علمی / رولزرویس / بسته اخبار علم و فناوری / زوال عقل
ویدئو / از موجودات فضایی بدبو تا برفِ آهنی در هسته زمین
در حالی که تیمی از محققان MIT با بررسی یک ترکیب شیمیایی بدبو، به شواهد تازه‌ای از وجود حیات در فضا دست یافته‌اند، گروهی دیگر از پژوهشگران دریافتند که در هسته زمین، پدیده‌ای شبیه بارش برف رخ می‌دهد؛ اما با دانه‌های آهنی. با تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
ویدئو / از نابودی ابرمیکروب‌ها تا دلیل تازۀ نابودی دایناسورها
۱۳۹۸/۰۹/۲۸
ویدئو / از نابودی ابرمیکروب‌ها تا دلیل تازۀ نابودی دایناسورها
در حالی که محققان راهی تازه برای نابودی ابرمیکروب‌ها را توسعه داده‌اند، برخی دیگر از پژوهشگران دلیل تازه‌ای برای نابودی دایناسورها یافته‌اند. این‌ها و چند خبر دیگر از دنیای علم و فناوری را در این بسته اخبار علمی ایسنا دنبال کنید.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
بودجه ۹ میلیون دلاری استرالیا برای مقابله با اخبار جعلی 5G
استرالیا بودجه‌ای ۹ میلیون دلاری برای مقابله با اخبار جعلی درباره اینترنت 5G و جلب اعتماد مردم به آن هزینه می‌کند. به گزارش مهر به نقل از زددی‌نت، دولت استرالیا اعلام کرده طی ۴ سال ۹ میلیون دلار برای مقابله با اخبار جعلی درباره اینترنت 5G و جلب اعتماد مردم به این فناوری صرف می‌کند. به گفته پل فلچر دولت این کشور همچنین قصد دارد بودجه‌ای بیشتر به «سازمان حفاظت در برابر اشعه‌ها و آژانس ایمنی هسته‌‌ای» (ARPANSA) اختصاص دهد تا تحقیقاتی درباره انتشار انرژی الکترومغناطیسی اختصاص دهد. طی ۲۰۱۹ میلادی سازمان ARPANSA مکررا اعلام کرد فناوری اینترنت 5G ایمن است. این سازمان به تحقیقات و آزمایش‌های مختلفی در این زمینه اشاره کرده است. این درحالی است که برخی افراد ادعا می‌کنند قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی …
سورپرایز وزیر ارتباطات، پپه یا سجاد؟
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
سورپرایز وزیر ارتباطات، پپه یا سجاد؟
دکتر محمد جواد آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران یکی از چهره های دولتی ایران است که ارتباط عمیقی را از طریق فضای مجازی با مردم ایران برقرار کرده به صورتی که می توان جدید ترین اخبار ایران در زمینه ی ارتباطات و فناوری اطلاعات را از حساب کاربری وی در توییتر دنبال کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
رندرهای جدیدی از گلکسی اس ۱۰ لایت و گلکسی نوت ۱۰ لایت منتشر شد
سامسونگ گلکسی اس ۱۰ لایت و گلکسی نوت ۱۰ لایت در ماه‌های اخیر یکی از موضوعات پرطرفدار اخبار دنیای فناوری بوده‌اند. رندرهای زیادی نیز از این دو محصول منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اخبار جعلی / سواد رسانه‌ای
تاثیر اخبار جعلی در رخدادهای ماه‌های اخیر
در نخستین جلسه شورای علمی سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر واگذاری امور علمی و مطالعاتی به دانشگاه ها تاکید شد. در این جلسه همچنین رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با اشاره به رخ‌دادهای ماه‌های اخیر به خصوص هفته‌های اخیر و تأثیر اخبار جعلی در این رخ‌دادها، گفت: سواد رسانه‌ای در فضای مجازی اگر به نقطه قابل توجه رسیده بود با این شرایط مواجه نمی‌شدیم.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / بسته علمی / بسته علم و فناوری / ناسا / بتهوون
ویدئو / از اتمام کار ناتمام بتهوون تا خانه‌تکانی فضایی در آینده نزدیک
هوش مصنوعی پای خود را در کفش آهنگسازان کرده و قرار است سمفونی ناتمام بتهوون را تکمیل کند. از سوی دیگر، همزمان با اعلام برنامه ناسا برای ارائه گزارش سفرهای کاوشگر خود به نزدیک‌ترین فاصله ممکن تا خورشید، آژانس فضایی اروپا هم اعلام کرده قصد دارد زباله‌های فضایی اطراف زمین را پاکسازی کند. در تازه‌ترین بسته اخبار علمی ایسنا، با برخی از مهمترین تحولات حوزه علم و فناوری آشنا شوید.
۱۳۹۸-۰۹-۱۴
بلاک‌چین در خدمت مقابله با اخبار دروغ
بلاک‌چین هنوز در مسیر پیاده‌سازی گسترده قرار دارد و برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم منطقی، باید هم از لحاظ فنی و هم کاربری بالغ شود. هیاهوی خبری بلاک‌چین هنوز ادامه دارد و ظرفیت‌های بی‌شمار خود را فراتر از رمزارزها فریاد می‌زند. دراین‌میان استارت‌آپ‌ها، سازمان‌ها و دولت‌ها تلاش می‌کنند تا در حوزه‌های متنوع از فناوری جدید بهره ببرند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از کشف سیاهچاله ستاره‌ای تا تولید سیب‌های از بین‌نرفتنی
محققان استرالیایی راهکار تازه‌ای برای احیای صخره‌های مرجانی پیدا کرده‌اند و به‌تازگی نیز یک میز هولوگرامی تازه طراحی شده است. در این شماره از بسته اخبار علم‌ و فناوری ایسنا، درباره راهکار تازه احیای صخره‌های مرجانی می‌شنویم، میز هولوگرامی عجیبی را می‌بینیم و با هم به مناطق دوردست شمال‌شرقی سیبری سفر می‌کنیم.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / بسته علمی / تسلا / سایبرتراک / استارلاینر / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / اکتشافات و اختراعات تازه در زمین و هوا
محققان و پژوهشگران در زمین و فضا در حال رونمایی از اکتشافات و اختراعات تازه‌ای هستند. در حالی که جدیدترین خودروی برقی شرکت تسلا رونمایی شده، بوئینگ، فضاپیمای خود را برای پرتاب به فضا آماده می‌کند. با تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
رقابت فین تک‌ها
در ماه‌های اخیر اخبار جدیدی از تلاش شرکت‌های بزرگ فناوری برای ورود به حوزه ارائه خدمات مالی و بانکی منتشر شده است. شرکت‌هایی نظیر اپل، گوگل، آمازون و فیس‌بوک با اهداف مختلف تلاش کرده‌اند در بازار خدمات بانکی سهم پیدا کنند. گوگل معتقد است ارائه خدمات بانکی به کاربران روشی برای ایجاد ارزش است. این در حالی است که تحلیلگران دیدگاه‌های دیگری در این زمینه دارند. به باور آنها ورود شرکت‌های فناوری به این حوزه سبب افزایش درآمد و در اختیار گرفتن اطلاعات حساس شخصی مشتریان می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
«دیتا» کی وصل خواهد شد؟
آفتاب یزد- گروه شبکه: از بیست‌وپنجم آبان‌ماه علاوه بر اینترنت خطوط تلفن‌ ثابت، اینترنت خطوط تلفن‌همراه در سراسر کشور قطع شده است؛ حالا پس‌از گذشت حدود ۱۱ روز از قطعی اینترنت در ایران، هنوز اینترنت موبایل (دیتا) در اکثر نقاط کشور متصل نشده است. پس‌از 5 روز قطعی اینترنت در سراسر کشور در روز پایانی آبان ماه اتصال تدریجی خطوط تلفن ثابت به اینترنت توسط وزارت ارتباطات تائید شد. از روز دوم آذرماه نیز یک مقام مسئول در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز اتصال اینترنت خطوط تلفن همراه در بیشتر استان‌ها خبر داد اما بر اساس خبر‌های منتشر شده به جز برخی استان ها، اینترنت خطوط تلفن همراه همچنان در برخی شهرها مثل تهران وصل نشده است.> چرا اینترنت موبایل وصل نمی‌شود؟طبق اخبار منتشر شده پیگیری از وزارت …
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
صدور آنلاین بیمه‌نامه در کشور شتاب می‌گیرد
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص، ضریب سودآوری و زمینه حضور شرکت‌های بیمه را در سطوح بین‌المللی بالا می‌برد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در آیین افتتاح ساختمان مرکزی بیمه سامان سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود: رضایتمندی بیمه‌گذاران هنگام دریافت خسارت در گرو حذف کاغذبازی اداری و بهره‌گیری صنعت بیمه از ابزار الکترونیکی و فناوری برای پرداخت سریع و بی‌واسطه است. رئیس کل بیمه مرکزی با تبریک هفته وحدت و تاکید بر این نکته که صنعت بیمه باید در کمترین زمان ممکن مشکلات زیرساختی شبکه آنلاین را برطرف کند، تصریح کرد: افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور مستلزم تسهیل عملیات بیمه‌گری است و شرکت‌هایی که در صدور بیمه‌نامه‌های آنلاین پیشقدم …
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / ترک اعتیاد با الکترود مغزی و طول عمر بیشتر با پیاده‌روی
اشعه گاما، هوش مصنوعی و الکترود مغزی، به کمک زندگی و سلامتی انسان‌ها آمده‌اند؛ اما تحقیقات علمی محدود به این روش‌های سخت و تخصصی نیست؛ گاهی یک پیاده‌روی ساده هم می‌تواند زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری را برای انسان به ارمغان بیاورد. با بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از تولید پوست زنده تا ساخت کوچکترین حسگر دوربین دنیا
از تولید پوست زنده تا ساخت کوچکترین حسگر دوربین در دنیا و از دستاوردهای فضایی تا خبر خوش برای بیماران دیابتی؛ اینها بخشی از مهمترین دستاوردهای علمی در روزهای اخیر است. با بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
کارمندان غول‌های بزرگ فناوری چقدر درآمد دارند؟
ما برای شما، در تابناک جوان هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار و مطالب جذاب پیرامون موضوعات کسب و کار، رسانه، فرهنگ و هنر، خانواده، نشاط و سرگرمی، جامعه و ... را تولید و/یا ارائه می کنیم. «تابناک جوان» برای انتشار مطالب ارسالی شما نیز آمادگی دارد! روی تیترها کلیک کنید تا گزارش کامل گزیده‌ خبرهای «تابناک جوان» را بخوانید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / رکوردشکنی محققان بلندپرواز در زمین و آسمان
در حالی که محققان در دو پروژه زمین و فضایی در حال رکوردشکنی هستند، پژوهشگرانی از پنج کشور جهان سعی دارند به درک کامل‌تری از جهان هستی دست یابند. با تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱
برنامه آمازون برای مقابله با «دیپ‌فیک»
شرکت آمازون به فیس‌بوک ملحق شد تا در برابر «دیپ‌فیک» (deepfake) یا همان تکنیک «جعل عمیق» ویدئوها مبارزه کند. دیپ فیک یا جعل عمیق، ترکیبی از کلمه‌های «یادگیری عمیق» و «جعلی»، یک تکنیک برای ترکیب تصویر انسان مبتنی‌بر هوش مصنوعی است تا با استفاده از آن تصاویر جعلی از یک انسان ساخته شود. با پیشرفت روز افزون دنیای فناوری امروز هم انتشار اخبار و چهره‌های جعلی افزایش یافته است. در این راستا فیس‌بوک پیش از این به مبارزه با این تکنیک پرداخته بود که حال خبر رسیده که خدمات وب آمازون هم به فیس‌بوک ملحق می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از دستگاه ناجی معتادان تا چشم‌انداز تولید گوشت مصنوعی
همزمان با رونمایی ناسا از لباس‌های جدید فضانوردان خود، بوئینگ پرواز آزمایشی کپسول حمل خدمه خود را در دستور کار قرار داده است. با تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
زائران مدت زمان حضور در عراق را کاهش دهند
عبدالرضا رحمانی‏فضلی گفت: من از همه زائرین خواهش می‏کنم اقامت‏شان در عراق را بسیار کوتاه کنند. اگر همین نسبت ادامه پیدا کند ما در دو، سه روز آخر شاید با بیش از دو میلیون جمعیت که آنجا هستند مواجه باشیم و آنها می‌خواهند برگردند و قطعاً در زمان برگشتن دچار مشکل خواهند شد.به گزارش فارس عبدالرضا رحمانی‏فضلی وزیر کشور صبح دیروز با حضور در مرکز فناوری و مانیتورینگ ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همین‏طور که در تصاویر و اخبار آمده است به لطف خداوند علی‏رغم تعداد زیاد زائر، بالاترین حد رکورد زائر که داشتیم به سال ۹۶ برمی‏گردد که حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بودند. الان حدود بیش از سه میلیون و ۱۵۰ هزار نفر فقط در سامانه سماح ثبت‏نام کردند.وی با اشاره به اینکه برخی از هموطنان بدون ثبت‏نام در سامانه سماح به …
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / مجلس شورای اسلامی / علی لاریجانی / مقام معظم رهبری / ورزشگاه آزادی / ترکیه / إیران / اصلاح طلبان / ریاض
نگاهی بر شتاب درآمدزایی دانش بنیان ها و ماجرای حضور زنان در ورزشگاه‌ها
تهران- ایرنا- هفته گذشته در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحولات بسیاری رخ داده است که مهم ترین آن بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های بود که بازتاب بسیار وسیعی در رسانه ها داشت و همچنین ماجرای حضور زنان در ورزشگاه‌ها که در صدر اخبار قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
جمع‌بندی کنفرانس مایکروسافت
اگر روز گذشته فرصت دنبال‌کردن اخبار فناوری را نداشتید، می‌توانید کنفرانس مایکروسافت و معرفی تمام محصولات آن را تماشا کنید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
هر آنچه باید درباره برتری کوانتومی گوگل بدانید
گوگل با خبر برتری کوانتومی، اکثر اخبار دنیای فناوری را به خود اختصاص داد و اکنون بسیاری از کاربران به‌دنبال مفهوم و کاربردهای آن هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / بسته اخبار علم و فناوری / ناسا / رآکتور زیستی
ویدئو / از سفارش سفینه‌های جدید ناسا تا ساخت رآکتور زیستی
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، تازه‌ترین برنامه‌های ناسا برای درنوردیدن فضا را ‌می‌شنویم و با رآکتوری آشنا می‌شویم که هوا را از دی‌اکسید کربن پاک می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •