سه شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۸ / 21 January, 2020
بیماری‌های خونی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
علائم هشداردهنده ابتلا به بیماری قلبی را بشناسید و گوش به زنگ باشید
با علامت‌های هشداردهنده‌ای آشنا شوید که با زبان بی‌زبانی به شما می‌گوید قلب‏تان درست کار نمی‌کند.به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سالانه حدود ۶۱۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند. این عارضه، که هم در مردان و هم زنان رایج است، به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که با سبک زندگی خاصی بی‏‏ارتباط نیست. با این حال، علائم و هشدارهای بسیاری زیادی وجود دارند که به ما اطلاع می‌دهند قلب‏مان دچار مشکل شده است و ما باید بیشتر مراقب سلامت خودمان باشیم.دردهایی که در دست پخش می‌شودبسیاری از مردان درد در دست چپ خود دارند، اما زنان همین درد را ممکن است در دست دیگر یا هر دو دست تجربه کنند. برخی زنان قبل از بروز حمله قلبی گفته‌اند درد غیرطبیعی در آرنج خود داشتند. این حالت زمانی …
تشخیص بیماری‌ها با کیت آزمایش شخصی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / علمی و آموزشی
تشخیص بیماری‌ها با کیت آزمایش شخصی
تهران - ایرنا - محققان کالج سلطنتی لندن با استفاده از نمونه خون بیمار موفق به رشد دیواره عروق خونی و کیت آزمایش شخصی شده‌اند که در تشخیص،‌ درمان و علل بیماری‌های مختلف موثر است.
  حمله قلبی  سکته مغزی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
۵۰ مرگ ناشی از مسمومیت با مونوکسیدکربن در ۷ ماه گذشته
پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در هفت‏ماهه نخست سال جاری ۵۰ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۵۳ نفر اعلام شده بود ۶ درصد کاهش یافته است و از تعداد فوتی‌های در ۷ ماه نخست سال جاری ۳۷ نفر مرد و ۱۳ نفر زن بوده‌اند.به گزارش پزشکی قانونی استان تهران، گاز CO گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مسئله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / ...
شناسایی ۳۹۴ گیلانی مبتلا به ایدز
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ۳۹۴ گیلانی مبتلا به ایدز هستند، گفت: ۸۳ درصد مبتلایان را آقایان تشکیل می دهند. از سال ۱۹۸۸ مصادف با اول دسامبر در تقویم جهانی به روز جهانی ایدز نامگذاری شده و شعار امسال این روز «آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان اچ آی وی، همه در یک کشتی نشسته ایم» در نظر گرفته شده است. در این روز تلاش می شود تا با اجرای برنامه‌های آموزشی، آگاهی و حساسیت جامعه در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری را افزایش دهند. در ایران نیز در تقویم ملی روز ۱۰ آذر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده اما متولیان امر در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه برنامه‌های آموزشی را در بازه زمانی ۸ تا ۱۴ این ماه اجرایی می کنند.ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط …
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / بهداشت و سلامت
موارد مصرف آمپول نوروبیون چیست؟
آمپول نوروبیون از ویتامین‌های ب. ۱۲ و ۱۶ و ۱ تشکیل شده است که برای آرتروز، آلزایمر و کم خونی تجویز می‌شود و برای بیماری‌های کلیوی و کبدی توصیه نمی‌شود.
اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی خون بندناف و کودکان درمان شده  مبتلا به بیماری خونی دور هم جمع می‌شوند
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / علمی و آموزشی
اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی خون بندناف و کودکان درمان شده مبتلا به بیماری خونی دور هم جمع می‌شوند
کودکانی که مبتلا به بیماری‌های خونی بوده‌اند و با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف درمان شده‌اند از سراسر کشور دور هم جمع می‌شوند.
استفاده از سلول‌های قاتل سرطان برای درمان بیماری‌های بدخیم خونی
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بهداشت و سلامت
استفاده از سلول‌های قاتل سرطان برای درمان بیماری‌های بدخیم خونی
اراک- پدر پیوند مغز استخوان ایران گفت: بهره گیری از سلول های قاتل سرطان در حال کشت، برای درمان سرطان سینه و بیماری های بدخیم خونی به زودی در کشور انجام می شود.
  اردشیر قوام زاده  سرطان  حوزه بهداشت و درمان
اثرات خطرناک امواج الکترومغناطیسی تلفن‌ همراه روی مغز/نقش فناوری نانو در نفوذ به سد خونی مغز
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / علمی و آموزشی
اثرات خطرناک امواج الکترومغناطیسی تلفن‌ همراه روی مغز/نقش فناوری نانو در نفوذ به سد خونی مغز
عضو هیئت‌علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شایع‌ترین بیماری‌های انحطاط نورونی آلزایمر، پارکینسون، مغز، MS و اثرات تابش‌های الکترومغناطیسی مثل تلفن‌ همراه بر روی مغز است. ما بارها درباره تاثیر تابش‌های الکترومغناطیسی گزارش دادیم اما لابی‌های غیر علمی وجود دارد که نمی‌خواهند این مسائل مطرح شود.
  فناوری نانو
بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی بندناف برای درمان بیش از 300 نفر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / علمی و آموزشی
بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی بندناف برای درمان بیش از 300 نفر
مدیر توسعه، تعالی و کیفیت بانک خون بندناف کشور گفت: تاکنون سلول‌های بنیادی بند ناف برای بیش از ۳۰۰ نفر با بیماری‌های با منشا خونی و عصبی مورد استفاده و موثر واقع شده است.
  استانی-اجتماعی  خون بند ناف
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
غضروف‌ها قابلیت ترمیم دارند
انسان مانند سمندر توانایی رشد مجدد اندام‌ها را ندارد؛ ولی محققان به تازگی احتمال می‌دهند عضروف قابلیت ترمیم و احیا دارد. به گزارش ایرنا، این فرضیه با مخالفت‌های زیادی همراه است؛ چراکه از نظر برخی محققان، عضروف به دلیل عدم برخورداری از منابع خونی، نمی‌تواند قابلیت ترمیم داشته باشد و به همین دلیل است که افراد به استئو آرتریت (آرتروز) مبتلا می‌شوند. بین مفاصل به طور طبیعی نوعی روان‌کننده وجود دارد، ‌ زمانی‌که در بیماری آرتروز میزان تولید این روان کننده کاهش می‌یابد، مفاصل و غضروف‌ها به هم ساییده می‌شوند و علاوه بر ایجاد درد، باعث می‌شود بیمار در انجام فعالیت‌های عادی مانند راه رفتن و نشستن با مشکل مواجه شود.مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد عدم منابع خونی در غضروف به معنای عدم توانایی ترمیم و احیا …
نیاز سالانه کشور به 2000 پیوند سلول‌های خون‌ساز
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / ...
نیاز سالانه کشور به 2000 پیوند سلول‌های خون‌ساز
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی گفت: نیاز ما سالانه نزدیک به 2000  پیوند سلول‌های خون‌ساز برای افراد دچار بیماری‌های خونی است که می‌تواند با خون بندناف از مغز استخوان و خون محیطی فراهم شود اما اکنون سالانه 1000 پیوند انجام می‌شود.
  استانی-علمی و آموزشی  بانک خون بندناف  رویان