یکشنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۹ / 24 January, 2021
سرقت علمی
برنامه وزارت علوم برای بازار داغ مقاله‌های فله‌ای چیست؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / دانشجو / محسن شریفی / پرسش از خبر / آموزش / دانشگاه / پایان نامه تقلبی / مقاله نویسی
برنامه وزارت علوم برای بازار داغ مقاله‌های فله‌ای چیست؟
تهران- ایرناپلاس- از مشکلاتی که سال‌هاست گریبان‌گیر دانشگاه‌های کشور شده، بازار داغ مقاله‌نویسی فله‌ای و رقابت عجیب میان برخی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و البته دانشجویان دکتری در مقاله‌نویسی است که گاهی این مقاله‌ها سرقت علمی بوده و آبروی سیستم آموزش عالی کشور را نشانه می‌روند.
دانشگاه‌های مختلف دنیا برای مقابله با تخلفات علمی چه می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / سرقت علمی / هفته پژوهش 99 / /پژوهش؛ میان آنچه که باید باشد و نیست/
دانشگاه‌های مختلف دنیا برای مقابله با تخلفات علمی چه می‌کنند؟
سرقت علمی در هر دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در دنیا تعریف خاص خود را دارد و مصادیق زیادی برای آن شمرده شده است. دانشگاه‌های دنیا در حال ایجاد ابزارهای جدید برای محافظت از تحقیقات در برابر تهدیدات امنیتی و رقابتی هستند.
مورد عجیب «پخته‌خواری پژوهشی» مسئولان
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / مقاله علمی / سرقت علمی / پژوهش
مورد عجیب «پخته‌خواری پژوهشی» مسئولان
در ماه‌های گذشته بعضی چهره‌های دارای سابقه پژوهشی با انتقاد از روند قرارگرفتن نام مسئولان در مقالات علمی، از عبارت «پخته‌خواری پژوهشی» در توصیف این رفتار استفاده کردند و مدعی شدند مسئولانی با کمک‌گرفتن از مسئولیت و امکانات زیرمجموعه خود، عملا پژوهشگران را وادار به استفاده از نام آن‌ها در مقالات می‌کنند.
"مدرکت را از کجا آورده‌ای" در ادبیات رسانه‌ها باب شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / کشف مدرک تحصیلی جعلی / سرقت علمی / مدرکت را از کجا آورده ای / تخلف علمی
"مدرکت را از کجا آورده‌ای" در ادبیات رسانه‌ها باب شود
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با انتقاد از رواج جعل مدرک در میان برخی مسئولان کشور گفت: باید در ادبیات رسانه ای این سوال "مدرکت را از کجا آورده ای" باب شود تا مشخص شود برخی مسئولان بدون حضور در کلاس و امتحان مدارکشان را از کجا آوردند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / مقالات سلب اعتبار شده / مقالات علمی
معضل مقالات سلب‌اعتبارشده در ایران و جهان
یک مقاله زمانی سلب اعتبار می‌شود که سردبیر مجله‌ای خاص، شواهدی را پیدا کند که نشان دهد مقاله از کدهای اخلاق حرفه‌ای تخطی کرده است. این تخطی‌ها می‌توانند شامل خطاهای صادق، داده‌سازی یا دست‌کاری غیر اخلاقی داده‌ها، مدیریت ضعیف داده‌ها (مانند این‌که نویسنده قادر نباشد داده‌هایی برای حمایت از نتایج خود تولید کند)، اعمال پژوهشی غیراخلاقی (عدم رضایت آگاهانه)، سرقت علمی (مثل سرقت علمی از خود)، نشر تکراری یا فاش نکردن تعارض منافع باشند.
کدام رفتارها جزو بداخلاقی‌های علمی دسته‌بندی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / تقلب / ایرانداک / بداخلاقی
کدام رفتارها جزو بداخلاقی‌های علمی دسته‌بندی می‌شود؟
در بررسی‌های یک مطالعه مروری مصادیق بداخلاقی‌های علمی شامل سرقت علمی،…
آقایان نادران! جای «بذرپاش گیت» در مجلس است نه توییتر
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
آقایان نادران! جای «بذرپاش گیت» در مجلس است نه توییتر
توییت نادران نشان می‌دهد که ماجرای بذرپاش، جدی‌تر از آنی است که فکر می‌کردیم و همانطور که او می‌گوید مسئله چالش فرایند نیست بلکه چالش صداقت و سرقت علمی است.
سرقت علمی؛ بیماری مزمن پژوهشی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / تقلب علمی / پایان‌نامه و رساله / آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی
سرقت علمی؛ بیماری مزمن پژوهشی
تخلفات علمی و رعایت نکردن اخلاق پژوهشی موضوعی است که هرچند وقت یکبار با فاش شدن یک تخلف، بر سر زبان ها می افتد. این بار خبر ابطال مدرک تحصیلی یک وکیل ایرانی تبار در فرانسه، باعث داغ شدن این موضوع شده است.
دانشگاه‌ها چه نقشی در تخلفات پژوهشی دارند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / تخلفات پژوهشی / سرقت علمی
دانشگاه‌ها چه نقشی در تخلفات پژوهشی دارند؟
بر اساس یافته‌های یک پژوهش، نبود قوانین و مقررات مناسب، جو سازمانی منفی، موانع ساختاری و نظارت ضعیف، باعث سوء رفتارهای پژوهشی می‌شود.
دولت به دنبال جبران خوش خدمتی وکیل الدوله‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مجلس شورای اسلامی / وزارت علوم / محمد باسط درازهی / نماینده / سراوان / گمرک / سرقت علمی / وکیل الدوله / علیرضا سلیمی / دانشگاه آزاد
دولت به دنبال جبران خوش خدمتی وکیل الدوله‌ها
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: متأسفانه با رانت وزارت علوم برخی افراد نالایق براساس سیاسی‌کاری و خوش خدمتی به دولت به عضویت هیأت علمی دانشگاه‌ها درمی‌آیند. در حالی که دیگران که ظرفیت علمی بالایی دارند، پشت درب هیأت جذب معطل مانده‌اند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
سناتور آمریکایی دانشجویان چینی را متهم به سرقت علمی از ایالات متحده کرد
تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه: این یک رسوایی است که دانشگاه‌های آمریکایی پروروش‌دهنده باهوش ترین و با استعدادترین‌های حزب کمونیست هستند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / کتاب‌سازی / سرقت علمی
کتاب‌سازی استادان دانشگاه
برخی از استادان دانشگاه نمره‌های پایان ترم دانشجویان را به تهیه مقاله‌ها و ترجمه‌هایی وابسته می‌کنند که بعد آن را به‌عنوان کتاب به نام خودشان به چاپ می رسانند.
۱۳۹۸-۱۰-۰۵
سرقت علمی و هنری؛ از دانشجوی نخبه تا ناشر و کتاب‌فروش
نادیده گرفتن حق مؤلف برای کپی‌ آثار در شرایطی که کالای فرهنگی از سر ناچاری از زندگی اکثریت مردم خارج شده است، می‌تواند با دلایلی از جمله شرایط اقتصادی رنگ توجیه به خود بگیرد، اما نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و در کل هنرمندان اگر اثری خلق می‌کنند، آنها هم مانند سایر مردم در این جامعه و با شرایط اقتصادی روز مواجه هستند و طبیعی است که بخواهند از فعالیت حرفه‌ای خود ارتزاق کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / دانشگاه تهران / پایان نامه / دانشگاه علامه / سرقت علمی / انتحال علمی / تخلف اساتید / تخلف پایان نامه ها / پایان نامه سفارشی / مقاله فروشی / نظام ارتقا اساتید
کولبریِ علمیِ دانشجویان برای اساتید/ بساطِ "بساز و بفروشی علمی" متاثر از فضای اقتصادی کشور است
ایلنا: عضو هیئت علمی دانشگاه علامه معتقد است روند موجود در دانشگاه و کارهای پِژوهشی دانشجویان و اساتید بیشتر به کولبری علمی دانشجویان می‌ماند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
وزارت علوم، نظام دانشگاهی ایران را از معنا تهی می‌کند
همشهری آنلاین - سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: چرا وزارت علوم در اتاق های دربسته مصوباتی را تصویب می کند که نظام دانشگاهی ایران را از معنا تهی می‌کند و اساتید را به سمت انتحال و سرقت علمی و کپی و پیست سوق می‌دهد؟
۱۳۹۸/۰۶/۰۳
آشنایی با مصادیق تخلفات پژوهشی و سرقت علمی
همشهری آنلاین: مصادیق تخلفات پژوهشی و سرقت علمی برای اولین بار از سوی محمد فرهادی وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری در اسفند ماه ۱۳۹۳، در قالب ۱۲ حوزه اصلی و ۵۷ مصداق تعیین و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پژوهشی ابلاغ شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
روایت عباس عبدی از جزییات یک سرقت علمی
شفقنا- عباس عبدی در تلگرام نوشت: چندی پیش خبرگزاری ایرنا درخواست یک گفتگوی تصویری در باره دیدگاه و تجربه بنده از یک مورد سرقت علمی را نمود. باید پذیرفت که این فعالیت رسانه‌ای در پاسخ به ادعاهایی بود که علیه دانشگاه تهران در نشستی بیان شده و در صدا و سیما و رسانه‌های تندرو بازتاب یافته بود. موضوع برای بنده خاتمه […]
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / /ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها از جنبه‌های مختلف/ / دانشگاه تربیت مدرس / پایان‌نامه‌های دانشجویی / پایان‌نامه و رساله / پایگاه اسناد و مدارک علمی / ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌
عدم صرف هزینه دولتی برای چاپ پایان‌نامه‌/نمی توان به بهانه سرقت علمی جلوی رشد را گرفت
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تقریباً حدود…
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / عباس عبدی / پایان نامه فروشی / تقلب علمی
عباس عبدی: سرقت علمی بیداد می‌کند
در یک مجموعه علم به طور کلی بی اعتبار شده و دارند تولید مدرک می‌کنند. من نمی‌خواهم بگویم همه اینگونه شده‌اند. استادان بسیار خوب و فرهیخته‌ای را می‌شناسم، اما من به فضای کلی اشاره می‌کنم. اینکه دارند خودشان را می‌کشند تا مدرک دکترا بگیرند، می‌بینیم فلان دانشگاه می‌خواهد کسب درآمد کند ناگهان در فلان رشته در فلان شهر دورافتاده ۱۰ تا دانشجوی دکتری جذب می‌کند. اصلاً شدنی نیست. اما اکنون می‌شود، چون دانشگاه به ماشین تولید و فروش مدرک بدل شده است؛ بنابراین شما هر چه قدر هم بگویید مسکوت می‌ماند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / سرقت علمی / مقاله جعلی / پایان نامه فروشی
سرقت علمی؛ از استاد تمام دانشگاه تا نماینده مجلس!
چند سالی هست که سرقت علمی، در مقالات و پایان نامه‌های ارائه شده توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه در ایران بسیار متدوال شده است. حجم تخلفات به حدی زیاد است که هیچ اراده‌ای برای مقابله با این جریان دیده نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
فضاحت علمی را متوقف کنید
سرقت علمی، از دانشجو تا استاد
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / دانشگاههای خارجی / سرقت علمی / ایالات متحده آمریکا / دانشجویان
دانشگاه اوکلاهما از رده بندی بهترین کالج های ۲۰۱۹ حذف شد
دانشگاه اوکلاهما به مدت ۲ دهه آماری غلط و بیشتر از میزان واقعی از تعداد فارغ التحصیلان خود در رده بندی سالانه بهترین کالج های آمریکا ارایه کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
تبرئه نشریه حمید رسایی درباره سرقت علمی روحانی
با وجود اعتراض ریاست جمهوری به رأی صادره و درخواست تجدیدنظر، مستشاران شعبه اول دادگاه تجدیدنظر نیز با وجود مستندات علمی و دفاعیات محکم حمید رسایی، در تاریخ 12 اردیبهشت 98 رأی بدوی را تایید نمودند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
کیهان مدعب شد؛ تبرئه رسایی از شکایت ریاست‌جمهوری درباره گزارش سرقت علمی روحانی!
اقتصادنیوز: کیهان مدعی شدنشریه ۹ دی از شکایت ریاست جمهوری درباره گزارش یک سرقت علمی تبرئه شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
تحقیقات علمی ما ضعیف است/ امروز سرقت علمی یک جرم محسوب می‌شود
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: عمدتاً مقالات علمی و پایان‌نامه‌ها صرفاً برای دفاع و نمره است و هیچگاه به نوع آوری دندان‌گیری در رساله‌ها نرسیده‌ایم. من فکر می‌کنم فقط ۱۰ درصد رساله‌ها ارزش علمی دارند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
مشکل شرعی سرقت علمی/باید از بساط پایان‌نامه‌فروشی خون گریه کرد
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بزرگترین آسیب را تکرار مکررات و سرقت علمی در پایان نامه‌ها و رساله‌ها دانست و خاطر نشان کرد: در پایان همایش" آسیب شناسی پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی-اسلامی" شاید پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی بدهیم تا در این راستا قانونی وضع کند چرا که سرقت علمی به لحاظ شرعی نیز اشکال دارد؛ ضمن آن که قانونی که در حال حاضر در این راستا تصویب شده بسیار کلی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •