سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
مدل ریاضی
مدل ریاضی برای انتخاب سناریوی بهینه تأمین آب شهری
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / دانشگاه حکیم سبزواری
مدل ریاضی برای انتخاب سناریوی بهینه تأمین آب شهری
در پژوهش بین‌المللی مشترک اساتید دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، مدل ریاضی سامانه پشتیبانی تصمیم مبتنی‌ بر توسعه پایدار برای انتخاب سناریوی بهینه تأمین آب شهری تحلیل و برای مدیریت حوضه‌های آبریز شهری توسعه داده شد.
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
درمان بهتر کووید-19 با کمک یک مدل ریاضی
پژوهشگران در بررسی جدید خود، از یک مدل ریاضی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند پیش‌بینی‌های مهمی در مورد زمان مطلوب درمان کووید-19 ارائه دهد تا بهتر با این بیماری مقابله شود. به گزارش ایسنا،پژوهشگران، این مدل ریاضی را با کمک داده‌های به دست آمده از ۲۵ بیمار چهار کشور متفاوت آموزش دادند که به خاطر ابتلا به کووید-19 در بیمارستان‌ بستری شده بودند.این مدل در بررسی‌ها نشان داد که ممکن است درمان با داروهای "رمدسیویر" و "سلینکسور" و یا ایمنی‌درمانی سلولی بتواند میزان ریزش ویروسی یا شدت واکنش ایمنی را هنگام آغاز نشانه‌های بیماری کاهش دهد. در هر حال شاید این زمان‌بندی، تاثیر قابل توجهی بر عملکرد ویروس نداشته باشد.استفاده از یک درمان ضد ویروسی قوی پیش از بروز نشانه‌ها می‌تواند امکان بزرگترین سرکوب ویروسی را …
مدل‌سازی‌ها پیروزی قاطع ترامپ را پیش‌بینی کردند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / دونالد ترامپ / انتخابات آمریکا
مدل‌سازی‌ها پیروزی قاطع ترامپ را پیش‌بینی کردند
چهار سال پیش در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶، زمانی که اکثر نظرسنجی‌های افکار عمومی با اطمینان پیروزی هیلاری کلینتون را پیش‌بینی می‌کردند، دو مدل ریاضی به درستی پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی کردند.
سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / تونل زمان / سفر / انسان / مدل ریاضی / نطریه انیشتین / علم دینامیک
سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!
دامنه فرآیند‌های ریاضیاتی که ما کشف کردیم نشان می‌دهد که در جهان ما، سفر درزمان با اراده آزاد، بدون هیچ گونه تناقضی امکان‌پذیر است.
پیش‌بینی مرگ کرونایی با مدل ریاضی
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / مدل ریاضی / محاسبه / کرونا / کووید 19 / پیش بینی
پیش‌بینی مرگ کرونایی با مدل ریاضی
این مدل، براساس ویژگی‌های بالینی از جمله سن بیمار، اشباع اکسیژن طی ملاقات پزشکی و نحوه ملاقات مانند بستری شدن، مداوای سرپایی و ملاقات از راه دور با پزشک طراحی شده است.
آنفلوآنزا شیوع کرونا را ۲.۵ برابر می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / ویروس کرونا / بیماری های ویروسی / پرسش از خبر / علائم کرونا
آنفلوآنزا شیوع کرونا را ۲.۵ برابر می‌کند
تهران - ایرنا - محققان انستیتوی زیست‌شناسی عفونی ماکس پلانک آلمان با استفاده از یک مدل ریاضی نشان دادند کاهش شیوع کووید ۱۹ در فصل بهار تا حد قابل توجهی در اثر پایان فصل آنفلوآنزا بوده است و آنفلوآنزا می‌تواند شیوع کووید ۱۹ را تا ۲.۵ برابر افزایش دهد.
ساخت
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
ساخت "ماشین حساب مرگ" برای محاسبه طول عمر هر کس
دانشمندان دانشگاه "ایست انگلند" بریتانیا یک مدل ریاضی بزرگ برای محاسبه تغییرات در وضعیت سلامتی بیش از 110 هزار نفر از ساکنان این کشور طی دهه های اخیر ایجاد کرده اند.
نتایج دو مدل ریاضی درباره تاثیر ماسک در جلوگیری از کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
نتایج دو مدل ریاضی درباره تاثیر ماسک در جلوگیری از کرونا
جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در یک توئیت اهمیت استفاده از ماسک برای کاهش شیوع کرونا را تشریح کرد.
قرنطینه، جان 3میلیون نفر را نجات داد
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
قرنطینه، جان 3میلیون نفر را نجات داد
لندن: مطالعات اخیر نشان می‌دهد که محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مربوط به ویروس کرونا در اروپا احتمالا جان 3میلیون نفر را نجات داده است. به‌گزارش ایندیپندنت، دانشمندان کالج سلطنتی لندن با استفاده از یک مدل ریاضی دریافته‌اند که این محدودیت‌ها «تأثیر اساسی» در کاهش میزان انتقال ویروس داشته است. در این مطالعات، از داده‌های ۱۱کشور اروپایی از آغاز ثبت اطلاعات استفاده شده است.  
استفاده از مدل ریاضی ملی در پیش‌بینی شیوع کروناویروس
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / استانی-علمی و آموزشی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
استفاده از مدل ریاضی ملی در پیش‌بینی شیوع کروناویروس
وزارت علوم و فناوری هند (DST) برای کمک بر نظارت انتقال عفونت کروناویروس، استفاده از مدل ریاضی ملی کووید -19 را آغاز کرده است.
نتیجه شبیه‌سازی با مدل ریاضی مارکا/ افزایش ریسک مصدومیت فوتبالیست‌ها در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / ویروس کرونا / مارکا
نتیجه شبیه‌سازی با مدل ریاضی مارکا/ افزایش ریسک مصدومیت فوتبالیست‌ها در پساکرونا
مارکا در گزارشی به بررسی ریسک‌های شروع مجدد رقابتهای فوتبال در شرایط اپیدمی کرونا پرداخته است.
مرگ بر اثر کرونا در فلسطین اشغالی بیش از ۲۰ هزار مورد تخمین زده شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / ویروس کرونا / اسرائیل / رژیم صهیونیستی / هراس جهانی از ویروس کرونا
مرگ بر اثر کرونا در فلسطین اشغالی بیش از ۲۰ هزار مورد تخمین زده شد
تهران- ایرنا- مدل ریاضی ارائه شده به وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی نشان می دهد که آمار مرگ و میر بر اثر کرونا در فلسطین اشغالی، در بهترین حالت ۸ هزار و ۶۰۰ نفر و در بدترین حالت ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر تخمین زده می شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / پژوهشگاه رویان / سلولهای بنیادی
توضیح ساز و کار مولکولی خودسازمان‌ ‌یابی در سلول‌های بنیادی جنینی
محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه شریف به منظور ایجاد یک مدل ریاضی برای…
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟
می‌توان گفت امروزه کافئین به یک خوراکی جدایی‏ناپذیر از زندگی روزمره افراد بدل شده است، اما چه میزان مصرف روزانه آن معقول است؟به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، صبح زود بیدار شدن از خواب می‌تواند بسیار دشوار باشد و تلاش برای تمرکز روی کارها بدون نوشیدن قهوه برای بسیاری از افراد دشوارتر هم هست.هنگامی که یک فرد، بالغ و مستقل می‌شود، نمی‌تواند به راحتی برای همه چیز در زندگی خود وقت بگذارد. مدیریت فرزندان، زندگی اجتماعی، کار و تمام کارهای دیگر یک آشفتگی بزرگ است. بنابراین به قهوه و در واقع کافئین نیاز پیدا می‌کند، زیرا با کمتر خوابیدن می‌تواند زمان بیشتری برای سر و سامان دادن به کارها داشته باشد. اما قهوه بهترین دوست شما نیست. با اینکه مصرف معقول و به اندازه آن می‌تواند هوشیاری به همراه داشته باشد …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
پیش بینی میزان خطر نارسایی حاد کلیه بعد از جراحی قلب با مدل ریاضی
محققان یک مدل ریاضی ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان میزان خطر نارسایی حاد کلیه بعد از عمل جراحی قلب را با دقت بالایی پیش بینی کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
تشخیص بیماری اوتیسم از طریق مدل ریاضی
پژوهشگران دانشگاه ارومیه در مقاله ای توانستند به تشخیص بیماری اوتیسم از طریق مدل ریاضی دست یابند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •