جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
نشریه اکونومیست
میراث آبه در سرزمین آفتاب
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / شینزو آبه / آبه شینزو / استعفای نخست وزیر ژاپن
میراث آبه در سرزمین آفتاب
اقتصادنیوز، نشریه اکونومیست سرمقاله این هفته خود را به استعفای نخست‌وزیر ژاپن و میراث به جا مانده از وی اختصاص داد.
بمب سیاسی در لبنان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
بمب سیاسی در لبنان
سمیرا رحیمی- روزنامه‌نگار نشریه اکونومیست در پی انفجار مهیب بندر شهر بیروت نوشت: انفجار چهارم آگوست شهر بیروت به اندازه‌ای قدرتمند بود که ساکنان قبرس در فاصله 240کیلومتری از این شهر تصور کردند زلزله‌ای رخ داده است. بیش از 170کشته و هزاران نفر مجروح شدند و بندر بیروت به یک ویرانه تبدیل شد. دولت لبنان عامل انفجار را وجود نیترات آمونیوم در یکی از انبارهای بندر اعلام کرد، ماده‌ای که سال‌ها پیش از یک کشتی باری روسی مصادره شده بود. مقامات گمرک به‌دنبال فروش این مواد به ارتش یا شرکت تولید‌کننده مواد …
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
یک رقابت خطرناک جهانی
نشریه اکونومیست تلاش‌های سراسیمه رهبرانی همچون پوتین برای ساخت واکسن کرونا را دستمایه طنز قرار داده است و در توضیح کاریکاتوری که به این موضوع در نسخه چاپی خود اختصاص داده است، می‌نویسد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به تازگی اعلام کرد که روسیه توانسته است تا با موفقیت واکسنی را برای کرونا بسازد و این در حالی است که واکسن مزبور تنها به مدت دو ماه روی انسان آزمایش شده است. پوتین از این واکسن به‌عنوان نخستین واکسن کرونای جهان نام می‌برد و ظاهرا از تاثیرگذاری آن متقاعد شده است که به گفته خودش، یکی از دخترانش نیز این واکسن را دریافت کرده است. کارشناسان در مورد تلاش‌های عجولانه روسیه برای ساخت واکسن تردید دارند. دولت‌ها در سراسر جهان پول‌های هنگفتی را برای ساخت یک واکسن موثر تخصیص داده‌اند؛ که …
تعلیق برنامه پروازهای سبز
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تعلیق برنامه پروازهای سبز
بنا بر اعلام نشریه اکونومیست خطوط هوایی جهان فرصتی برای بیرون آمدن از بحران ناشی از ویروس کرونا و سبزتر شدن زمین دارند که این امر نیازمند حضور دولت‌ها در جهت کاهش قدرت بسیاری از عوامل تاثیرگذار در صنعت هوایی است. اما شیوع کرونا منجر به تاخیر افتادن استفاده غول‌های هوایی از هواپیماهای برقی شده و برنامه پروازهای سبز را درحال‌حاضر به تعلیق درآورده‌است. صدمات ناشی از بیماری کووید-19 بر صنعت حمل‌ونقل هوایی آن‌چنان گسترده است که آسمان این صنعت را که زمانی مسیر عبور هواپیماهای غول‌پیکر و مسافرانی از سراسر دنیا بوده و منبع درآمد با سودهای کلان برای شرکت‌های هواپیمایی و ایجاد اشتغال افراد بسیاری بود، اینک از هواپیما خالی کرده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
فرصت‌‌های کرونا برای دانشگاه‌ها
نشریه اکونومیست در مطلب روی جلد این هفته خود به بررسی وضعیت دانشگاه‌ها در عصر کرونا پرداخته است. برای دانش‌آموزان، این پاندمی زندگی را دشوارتر کرده است. بسیاری بین برگزاری سمینارهای طولانی به صورت آنلاین و تصمیم‌گیری برای به تعویق انداختن مطالعات خود تا زمانی که زندگی به حالت عادی بازگردد، گرفتار شده‌اند. برای دانشگاه چنین شرایطی فاجعه‌بار است. آنها مقدار زیادی از درآمدهای خود را از دست می‌دهند چراکه زندگی در خوابگاه‌ها به دلیل واهمه از شیوع کرونا تعطیل شده است و از سوی دیگر باید روش فعالیت خود را نیز تغییر دهند.
پیش‌بینی اکونومیست از انتخابات آمریکا؛ بایدن پیروز می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / نشریه اکونومیست / جوبایدن / دونالد ترامپ
پیش‌بینی اکونومیست از انتخابات آمریکا؛ بایدن پیروز می‌شود
بر طبق پیش بینی نشریه اکونومیست شانس پیروزی جو بایدن در بخش الکترال کالج ۹۱ درصد است در حالی که شانس پیروزی دونالد ترامپ در این بخش تنها هشت درصد است.
اکونومیست، بایدن را پیروز قطعی انتخابات خواند
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
اکونومیست، بایدن را پیروز قطعی انتخابات خواند
نشریه اکونومیست آمریکا با تحلیل داده‌های اقتصادی، جمعیتی و نظرسنجی‌ها به پیش‌بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در این کشور پرداخته و یک پیروزی قاطع را برای جو بایدن هم در بخش آرای مردمی و هم در بخش آرای الکترال پیش‌بینی کرده است.
سایه سنگین کرونا بر مهاجرت
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
سایه سنگین کرونا بر مهاجرت
نشریه اکونومیست در جدیدترین شماره هفتگی خود، سه سرمقاله را به تفکیک برای نسخه‌های آمریکا، آسیا و اروپا و نیز بریتانیا منتشر کرده است و در هریک به موضوعات بحران میانسالی گوگل، سایه کرونا بر مهاجرت و ایجاد رفاه در مناطق فقیرنشین بریتانیا پرداخت.
حوادث نطنز و پارچین؛ پیروزی تاکتیکی یا شکستی استراتژیک؟/ اقدامات خرابکارانه به مذاکره منجر می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / سایت نطنز / حمله به سایت نطنز / انفجار نطنز / خروج آمریکا از برجام
حوادث نطنز و پارچین؛ پیروزی تاکتیکی یا شکستی استراتژیک؟/ اقدامات خرابکارانه به مذاکره منجر می‌شود؟
در حالی که برخی رسانه‌ها مدعی بروز یک خرابکاری حساب شده علیه سایت هسته‌ای ایران در نطنز هستند، نشریه اکونومیست با انتشار یادداشتی سیاست خرابکاری و فشار حداکثری علیه ایران را بی‌نتیجه خواند و نوشت: شاید وضعیت کنونی نیاز‌مند از سرگیری سلسله مذاکراتی شبیه همان چیزی باشد که در سال ۲۰۱۵ در وین اتفاق افتاد، همان مذاکرات بی نتیجه، خسته کننده و طولانی.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
سیاست ترامپ علیه ایران شکست خورده است
یک نشریه انگلیسی در تحلیلی مفصل نوشته سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از خروج از برجام در پیش گرفته به طرق مختلف شکست خورده است. به گزارش تسنیم،نشریه اکونومیست در این مطلب با فرض اینکه حادثه آتش‌سوزی در نطنز حاصل خرابکاری آمریکا یا رژیم صهیونیستی باشد به مقایسه نقش چنین اقداماتی در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران با توافق هسته‌ای پرداخته است. نشریه انگلیسی می‌نویسد: «خرابکاری ممکن است این برنامه را چند ماه به عقب بیندازد، اما قابل مقایسه با توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را دست‌کم برای یک دهه محدود کرد نیست. طبق این توافق، ایران از 97 درصد از سوخت اورانیوم خودش صرفنظر کرد و ذخایر هسته‌ای خودش را بسیار پایین‌تر از حد آستانه‌ای ساخت یک بمب نگاه داشت. …
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
ظهور ایدئولوژی خطرناک در دانشگاه‌های آمریکا
نشریه اکونومیست با تاکید بر ناکارآمدی مبارزات ضد نژادپرستی در ایالات‌متحده طی سال‌های اخیر که تازه‌ترین مورد آن قتل جورج فلوید به‌دست یک افسر پلیس سفیدپوست بود، هشدار داد که یک رویکرد خطرناک و متضاد با رویکردهای لیبرال ضدنژادپرستی در حال ظهور و بروز در دانشگاه‌های آمریکا است؛ این رویکرد نظریه‌های لیبرالیسم را رد می‌کند و در واقع همه افراد را بر اساس نژاد آنها و همه اقدامات را نیز به نژادپرستی و ضد نژادپرستی دسته‌بندی می‌کند.
کرونا در یک سال آینده؛ ۶۰۰ میلیون مبتلا ۳ میلیون قربانی/ نگاهی بر وضعیت شیوع ویروس مرگبار در جهان
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / شیوع ویروس کرونا / ویروس کرونا
کرونا در یک سال آینده؛ ۶۰۰ میلیون مبتلا ۳ میلیون قربانی/ نگاهی بر وضعیت شیوع ویروس مرگبار در جهان
نشریه اکونومیست با انتشار یادداشتی به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در جهان اشاره کرده و می‌نویسد: بسیاری از مردم سرخورده و مقاوم شده‌اند. ماسک به مهار کرونا کمک می‌کند، اما در اروپا و آمریکا بسیاری از مردم از زدن ماسک خودداری می‌کنند. مهمانی برای همه خطرناک است، اما جوانانی که چند ماه خودشان را قرنطینه کرده بودند خسته شدند و به مهمانی می‌روند. از همه مهمتر مردم این چند ماه از جیب خورده‌اند و حالا باید سرکارشان برگردند.
بخش اقتصادی وزارت خارجه تعطیل است/ پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بخش اقتصادی وزارت خارجه تعطیل است/ پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید
ایلنا: نماینده گناباد گفت: در سال ۲۰۱۹ نشریه اکونومیست می‌گوید همسایگان ایران یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات داشتند اما سهم ایران از این میزان تنها ۲ درصد بوده…
راه نجات از فجایع جهانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
راه نجات از فجایع جهانی
نشریه اکونومیست سرمقاله این هفته خود را به فجایع جهانی اختصاص داده است که آخرین مورد آن ویروس کووید-19 است. رخداد‌های با احتمال پایین که اثرات شدیدی را با خود به همراه دارند نظیر فوران آتش‌فشان‌ها، تشعشعات خورشیدی عظیم و پاندمی‌های جدید حقیقت‌های زندگی امروز بشر هستند. افراد برای محافظت از خود به دولت‌ها وابسته هستند. دولت‌ها نیز اغلب این هشدار‌ها را نادیده می‌گیرند تا زمانی که وادار به واکنش شوند؛ این رویه به نوعی شانه خالی کردن از زیربار مسوولیت و خیانت به آینده است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
75 سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد
نشریه اکونومیست در شماره این هفته خود، سه سرمقاله را به‌طور مجزا به سه موضوع اختصاص داده است. در نسخه‌ آمریکا، مطلب به جف بزوس، مالک آمازون می‌پردازد و از او به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه‌دار قرن بیست و یکم نام می‌برد. نسخه بریتانیای این نشریه نیز به بررسی ریشه‌های تبدیل بریتانیا به کشوری با بالاترین نرخ مرگ‌و‌میر در جهان سرمایه‌داری پرداخته است. اما این نشریه در نسخه دیگر خود وضعیت جهان را، 75 سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد مورد کنکاش قرار می‌دهد. این مطلب تضعیف سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی را بررسی می‌کند که ماهیت پیدایش آنها کمک به خروج جهان از هرج‌ومرج و استقرار نظم در آن بود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
کار کرونا با ما تمام نشده
گروه اجتماعی| وقتی که همه دنیا را یک تهدید و یک ترس واحد به هم گره می‌زند، همه یک چشمشان را بر کشورهای دیگر باز نگه می‌دارند که ببینند آنها تهدید را چگونه از سر می‌گذرانند. روزهای آخر زمستان و اوایل بهار چشم همه به چین و آمار و تمهیدات و یافته‌های نظام سلامت این کشور بود حالا ایتالیا و اسپانیا و نیوزیلند و امریکا شده‌اند، مدل‌های مختلفی از هجمه کرونا و مقابله با آن و هر یک در مراحل مختلف الگویی شدند برای آنچه باید یا نباید در مورد کنترل این بیماری انجام داد. روزی که آمار ابتلا به کرونا در ایران ناگهان دوباره سر برداشت و رو به افزایش گذاشت هم چشم‌ها دوباره به این سمت خیره شدند تا ببینند آنچه دارد رخ می‌دهد آیا موج دوم است؟ آیا ایران قرار است، تجربه‌ای …
آمریکا هنوز با عصر نژادپرستی خداحافظی نکرده است
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
آمریکا هنوز با عصر نژادپرستی خداحافظی نکرده است
نشریه اکونومیست طرح روی جلد این هفته خود را به رنگ سیاه و سفید منتشر کرده و سرمقاله این هفته خود را به خشونت پلیس آمریکا و تظاهراتی اختصاص داده است که در پی مرگ جورج فلوید شکل گرفت.
فضای کسب‌وکار در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
فضای کسب‌وکار در پساکرونا
نشریه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد خود را این هفته به بررسی شوکی اختصاص داده است که درحال شکافتن تجارت جهانی است و در این باره می‌نویسد: کشورهایی که در قرنطینه هستند، مسوول 50 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان هستند و فروپاشی فعالیت‌های بازرگانی در واقع این بار بسیار شدیدتر از ادوار رکودی پیشین است. شاخص‌های اقتصادی متعددی نیز بر این امر مهر تایید می‌زنند. تقاضای جهانی برای نفت به یک‌سوم کاهش یافته است؛ تولید خودرو و قطعات آنها نیز در ایالات‌متحده تا 70 درصد کاهش یافته است.
آمار و مدل‌های ارائه شده مبنی بر تعیین زمان برای پیک ویروس کرونا تا چه اندازه واقع‌بینانه هستند؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / ویروس کرونا / کرونا
آمار و مدل‌های ارائه شده مبنی بر تعیین زمان برای پیک ویروس کرونا تا چه اندازه واقع‌بینانه هستند؟
نشریه اکونومیست در گزارشی نوشت: همانند استراتژی پایان جنگ ویتنام زمانی که محدودیت‌ها کاهش یابد اعلام پیروزی و بازگشت به وضعیت اولیه مسئله ساده‌ای نیست.
آمار و مدل‌های ارائه شده مبنی بر تعیین زمان برای پیک کرونا تا چه اندازه واقع‌بینانه هستند؟ / دولتی که وضعیت اقتصادی را بر سلامت مردم ارجحیت دهد، هیچگاه از کرونا رهایی نخواهد یافت / جهان بعد از پایان کرونا، از نظر اقتصادی چگونه خواهد بود؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
آمار و مدل‌های ارائه شده مبنی بر تعیین زمان برای پیک کرونا تا چه اندازه واقع‌بینانه هستند؟ / دولتی که وضعیت اقتصادی را بر سلامت مردم ارجحیت دهد، هیچگاه از کرونا رهایی نخواهد یافت / جهان بعد از پایان کرونا، …
نشریه اکونومیست در گزارشی نوشت: همانند استراتژی پایان جنگ ویتنام زمانی که محدودیت‌ها کاهش یابد اعلام پیروزی و بازگشت به وضعیت اولیه مسئله ساده‌ای نیست. یکی از پیش‌بینی‌های مدل‌های مکانیکی دور ماندن از جمعیت مستعد آلودگی است. واکسیناسیون می‌تواند راه موثری باشد؛ این بدان معنا نیست که کشور‌ها تا زمان دستیابی به واکسن به محدودیت و (قرنطینه) ادامه دهند بلکه به معنای داشتن برنامه ریزی برای دوران کاهش محدودیت‌ها است.
سندی که نشریه انگلیسی درباره کشور آلوده‌کننده جهان به ویروس کرونا رو کرد | ایران چقدر نقش داشته است؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
سندی که نشریه انگلیسی درباره کشور آلوده‌کننده جهان به ویروس کرونا رو کرد | ایران چقدر نقش داشته است؟
بر اساس بررسی نشریه اکونومیست بر مبنای لوکیشن کاربران اینستاگرام مشخص می‌شود ایرانی‌ها جزو کسانی هستند که کمترین مسافرت را در این مدت داشته‌اند و در آلوده کردن دیگر نقاط جهان کمترین اثر را داشته‌اند.
پای سیاستمداران  در بحران کرونا می‌لنگد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پای سیاستمداران در بحران کرونا می‌لنگد
ویروس کرونا با سرایت به 112 کشور، بیش از 45 هزار نفر مبتلا و هزار و 500 قربانی در خارج از چین، نقطه آغاز شیوع کووید-19 برجای گذاشته است. نشریه اکونومیست در سرمقاله روی جلد این هفته خود به بررسی آگاهی یافتن رهبران جهان به ناتوانی سیستم‌های سلامت برای مقابله با کرونا پرداخته و چالش‌هایی را که کرونا متوجه این رهبران بی‌تجربه در برابر بیماری‌های واگیردار می‌سازد، بررسی کرده است. برای نمونه در ایالات ‌متحده باوجود ثروت فراوان و سیستم سلامت پیشرفته، اما هم اکنون 28 میلیون نفر فاقد بیمه سلامت هستند و 11 میلیون نفر مهاجر غیرقانونی در این کشور حضور دارند. از نگاه اکونومیست سه عامل روش دولت‌ها در برخورد با تردید، ساختار و صلاحیت سیستم سلامت و اعتماد مردم به دولتمردان، نقش تعیین‌کننده‌ای در نحوه مواجهه …
۱۳۹۸-۱۱-۱۶
استهزای دموکراسی؛ نشریه اکونومیست در گزارشی به بررسی استیضاح رئیس‌جمهور ایالات متحده پرداخته است
آن‌گونه که شواهد و قرائن نشان می‌دهد فرآیند استیضاح ترامپ ساعات پایانی خود را سپری می‌کند. علی‌رغم آن همه جنجال و هیاهوی سیاسی که بر سر این قضیه به راه افتاد، استیضاح و جلسه محاکمه ترامپ در سنا همان مسیر پیش‌بینی شده را طی کرد و هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ نداد. اظهارات و به تعبیری اعترافات صریح و آشکار جان بولتون هم نتوانست تحول خاصی در این مسیر به وجود آورد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
رشد حلزونی اقتصاد جهان
واحد اطلاعات اکونومیست، شرکت خواهر نشریه اکونومیست که بخش تحقیق و تحلیل گروه اکونومیست است و تحلیل‌های سیاسی، اقتصادی و پیش‌بینی خود را از وضعیت 197 کشور جهان منتشر می‌کند، مطابق معمول برآوردی از وضعیت اقتصاد جهان در فصل پایانی سال 2019 ارائه و پیش‌بینی خود از وضعیت اقتصاد جهان در فصل نخست سال 2020 را منتشر کرده است. واحد اطلاعات اکونومیست در تازه‌ترین پیش‌بینی فصلی خود با بیان اینکه انتظار می‌رود آمارها نشان دهند اقتصاد‌های گروه 7 و بریکس در فصل چهارم سال 2019 عملکرد ضعیفی داشته‌اند، افزود که این دستاورد ضعیف منعکس‌کننده رشد کند اقتصاد جهان در کل این سال است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
بزرگ‌ترین دموکراسی جهان بر لبه نابودی
سرمقاله این هفته نشریه اکونومیست نگاهی به مساله بغرنج این روزهای هند، یعنی تلاش نارندرا مودی، نخست‌وزیر هندوستان و حزب او (بهاراتیا جاناتا) برای ایجاد تفرقه در هندوستان کرده است. ماه گذشته دولت مودی تغییری در قانون ایجاد کرد تا اخذ شهروندی هند برای تمامی فرقه‌‌ها و مذاهب شبه‌جزیره هند به استثنای اسلام ساده‌تر شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
سلطه دلار رو به پایان است
نشریه اکونومیست به آمریکا هشدار داد که رویکرد استفاده ابزاری بیش از حد این کشور از دلار ممکن است به سلطه دلار خاتمه دهد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ایران / خاورمیانه / شیعیان / کربلا / وزیر امور خارجه ایران
پایان امریکا در خاورمیانه؛ اکونومیست از تاثیر شهادت سردار قاسم سلیمانی بر ایران و منطقه گزارش داد
نشریه اکونومیست در تازه‌ترین گزارش خود، به این موضوع اشاره کرده است که یک مدل رایج برداشت درباره تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر ایران و منطقه این است که با توجه به واکنش شدید توده‌های مردمی در ایران و عراق به ماجرای این کشتار و حضور دسته‌های عظیم عزاداری، امریکا یک پیغام واضح از حضور مردم در خیابان‌ها گرفته است و آن این است که زمان خروج امریکا از خاورمیانه فرا رسیده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
جزر و مد صنایع در 2020
نشریه اکونومیست در آستانه سال نو میلادی پیش‌بینی خود را از وضعیت صنایع مختلف جهان در سال 2020 منتشر کرد. پیش‌بینی این نشریه بیش از همه متاثر از نااطمینانی‌های سیاسی است که آینده صنایعی همچون «غذا و کشاورزی» و «خرده‌فروشی» در جهان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. اکونومیست در مورد فضای کسب‌وکار نیز پیش‌بینی کرده که در سال 2020، محرک‌های پولی کمک خواهند کرد تا رشد اقتصادی جهان به سطح 2/ 3درصد برسد؛ رشدی که بیش از رشد سال 2019 است. در عین حال «دنیای‌اقتصاد» در گزارش جداگانه‌ای، کارنامه بازارها در سال 2019 را بررسی کرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد سال 2019 با اثرگذاری سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی معتبر دنیا از جمله فدرال رزرو جهت گرفت. موج سیاست تسهیلی که از سوی سیاست‌گذاران فراهم شد تا بازار اوراق شیب …
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
رکورد شکنی عجیب و غریب مردم عربستان
طبق گزارش نشریه اکونومیست شهروندان عربستان بیشترین میزان هدر رفت غذا در سطح جهانی را دارند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / نابرابری اجتماعی / ایالات متحده آمریکا / عدالت و توسعه / فقر / عدالت توزیعی
«وهم نابرابری» به روایت اکونومیست
تهران- ایرنا- نشریه اکونومیست در جدیدترین شماره خود به سیاست‌هایی در جهت رفع نابرابری اما بر پایه باورهای غلط پرداخته است. باورهای اشتباهی که به جای رفع واقعی نابرابری، مانع رشد اقتصادی می‌شوند.
۱۳۹۸-۰۹-۱۱
سازمان تجارت جهانی در مرز فروپاشی
دو نشریه اکونومیست و نیویورک‏تایمز در مقاله‏هایی به پایان عمر سازمان تجارت جهانی پرداختند که با وجود دو دهه از فعالیت خود همچنان نتوانسته است وعده‌های خود را عملی کند. بیست‏سال پیش هنگامی که سازمان تجارت جهانی جلسه‏ای را در سطح وزرا برگزار کرد، ۵۰ هزار نفر برای اعتراض به افزایش حوزه قدرت و نفوذ این سازمان در جنبه‏های مختلف زندگی مردم به خیابان‏های سیاتل آمدند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
ببین خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی!
رئیس جمهوری ترکیه به انتقاد از صحبت‌های همتای فرانسوی خود درباره ناتو پرداخت و گفت: او باید پیش از آنکه بگوید ناتو در حال تجربه مرگ مغزی است، خودش را چک کند ببیند به مرگ مغزی دچار نشده باشد!به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از صحبت‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که گفته بود ترکیه نباید انتظار حمایت ناتو را بابت عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه داشته باشد، گفت: ببین آقای ماکرون، من از اینجا در ترکیه به تو می‌گویم اما در نشست ناتو هم بار دیگر این را خواهم گفت که نخست ببین خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی!اردوغان خطاب به ماکرون تاکید کرد: «ماکرون از مرگ مغزی ناتو خبر داد. ماکرون عزیز، ابتدا مغز خود را بررسی کن زیرا اینگونه اظهارات فقط برای کسانی مانند تو مناسب است که …
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
در اهمیت تولید حداکثری نفت و تبدیل آن به سرمایه مولد
سرمقاله اخیر نشریه اکونومیست به موضوع "پیک تقاضای نفت" پرداخته که اگرچه در دنیای نفت کمابیش یک دهه از جدی مطرح شدن آن می گذرد٬ این ارزش را دارد که به منظور انعکاس در سیاستگذاری های کشور مورد بررسی قرار گیرد و دلالت های آن به بحث گذاشته شود. به...
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
نتایج حیرت انگیز مسابقه مقاله نویسی اکونومیست: هوش مصنوعی زیباتر از انسان ها می نویسد!
مسابقه مقاله نویسی نشریه اکونومیست با حضور 2400  شرکت کننده از 110 کشور جهان برگزار شد و نتایج این مسابقه بسیار حیرت انگیز و عجیب بود. نتایجی که نشان می دهد حتی نویسندگان حرفه ای نیز به زودی در خطر از دست دادن شغل خود خواهند  بود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
شرکت‌گرایی؛ بلای جان کاپیتالیسم
نشریه اکونومیست در سرمقاله‌ جدید خود، این پرسش را مطرح کرده است که «دلیل وجود و فعالیت شرکت‌ها چیست؟» این مطلب با اشاره به نواقص سیستم کنونی سرمایه‌داری غرب نظیر رشد اقتصادی کمتر از حد انتظار، پاسخگو نبودن مدیران ارشد و تلاش برای به حداکثر رساندن منافع سهامداران، می‌نویسد: شمار فزاینده‌ای از مردم بر این‌ باورند که برای پاسخ مناسب باید از غول‌های کسب‌و‌کار درخواست کرد تا برای رفع معضلات اجتماعی و اقتصادی وارد میدان شوند. حتی روسای بی‌رحم کسب‌و‌کارهای آمریکایی نیز بر این امر توافق دارند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
بازارها در عصر دلهره
شفقنا- بازارهای مالی اغلب به کوته‌بینی متهم می‌شوند. این بار اما موضوع آنها کوته‌بینی نیست، بلکه دلهره است؛ دلهره‌ای که روزبه‌روز عمیق‌تر می‌شود. نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود با پیش‌بینی رکود اقتصادی که بازارها انتظارش را می‌کشند، اعلام کرد که نشانه‌های دریافتی از بازارهای اوراق قرضه، ارز و کالاها به‌طور روزافزونی هشداردهنده شده است. دنیای اقتصاد نوشت، اکونومیست […]
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
هنگ‌کنگ «تیان‌آن‌من» نیست
نشریه اکونومیست موضوع سرمقاله و طرح روی جلد این هفته خود را به ناآرامی‌های هنگ‌کنگ اختصاص داده و این پرسش را مطرح ساخته است که بن‌بست سیاسی در هنگ‌کنگ چگونه خاتمه خواهد یافت. اکونومیست بر این باور است که این تنش، پس از تظاهرات میدان تیان‌آن‌من که 30 سال پیش رخ داد، بزرگ‌ترین چالش برای حکومت کمونیستی چین محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
کم‌دوام‌ترین دولت بریتانیا
نشریه اکونومیست برای این هفته دو سرمقاله در نظر گرفته است. این نشریه انگلیسی برای نسخه جهانی خود موضوع طرح روی جلد و سرمقاله را به نخست‌وزیری بوریس جانسون در انگلستان اختصاص داده و برای نسخه آسیایی خود به شراکت جدیدی که بین چین و روسیه برقرار شده، پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۱
رویای تگزافرنیا
نشریه اکونومیست در سرمقاله‌ای به بررسی نقش مهم دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا در آینده آمریکا پرداخته است. هم‌اکنون از هر پنج آمریکایی، یک نفر در این دو ایالت ساکن است. طی دو دهه گذشته نیز تگزاس و کالیفرنیا توانسته‌اند یک سوم فرصت‌های شغلی در کل آمریکا را ایجاد کنند....
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
ترامپ به‌دنبال مذاکره با ایران
اکونومیست در سرمقاله این هفته‌ خود با اشاره به افزایش تنش و ریسک درگیری میان تهران و واشنگتن، تاکید می‌کند که هیچ راه‌حلی جز بازگشت به میز مذاکره برای دو طرف وجود ندارد و شخص ترامپ نیز جنگ را در راستای منافع آمریکا نمی‌بیند. می‌توان مذاکره را به‌نوعی برند تجاری دونالد ترامپ دانست؛ این درحالی است که وی کار دشواری را برای مدیریت فشارها برای جنگ با ایران ازسوی بولتون، برخی کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی پیش‌رو خواهد داشت. به‌گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود مبحث افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را مدنظر قرار داده است و در این مطلب با ادعای اینکه طبل‌های جنگ بار دیگر به صدا درآمده‌اند، می‌نویسد: یک ناو هواپیمابر آمریکایی درحال نزدیک …
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
آیا جنگ تجاری برنده دارد؟
اقتصاددانان معتقدند جنگ‌تجاری نمی‌تواند برنده داشته باشد. با این حال ممکن است معدودی جزو منتفعان رگبار تعرفه‌ای آمریکا باشند. برای دهه‌ها، سیاست‌های تجاری کشورهای ثروتمند بر خلاف یافته‌های علمی مبنی بر زیان‌بار بودن جنگ تعرفه‌ای بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» نشریه اکونومیست در گزارشی ضمن اشاره به این موضوع نوشته است که با این حال مالیات‌های جدید دولت آمریکا بر طیف گسترده‌ای از کالاهای وارداتی چین، و فلزات وارداتی از سایر کشورها، داده‌هایی را نمایان ساخته که نشان از تحقق رویای برخی دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
اکونومیست: ولیعهد سعودی میل دستیابی به سلاح اتمی دارد
تهران - ایرنا - نشریه اکونومیست در گزارشی نوشت: 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان قصد دارد در قالب برنامه 'سعودی سازی'، برنامه تولید و خرید موشک های بالستیک را تقویت و امیال دستیابی به سلاح اتمی را تعقیب کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
اکونومیست: نشست ورشو آمریکا را شرمسار کرد
نشریه اکونومیست در گزارشی با اشاره به نشست ورشو نوشت: کنفرانسی که قرار بود ایران را منزوی کند، منجر به شرمساری آمریکا شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •