دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
ساواک
بررسی ژنتیک ایرانی‌ها، توسط «فرقه‌ای خاص» در آمریکا +عکس
بررسی ژنتیک ایرانی‌ها، توسط «فرقه‌ای خاص» در آمریکا +عکس
شناسایی ژنتیک ایرانی‌ها، توسط «بهایی‌های شناسنامه‌دار امنیتی که احتمال اصالت یهودی‌شان بالاست» در دانشگاه استنفورد انجام می‌شود. به این ترتیب حملۀ بیولوژیک در موضوع کرونا و زمینه‌های متنوع دیگر محتمل است.
۳ روز قبل / پهلوی / ساواک / دانشگاه استنفورد / ایران / آمریکا / محمد علی فروغی / لندن / فرودگاه بین‌المللی مهرآباد / دانشگاه هاروارد / انگلستان /
پیمان سنتو، قراردادی در راستای منافع غرب
پیمان سنتو، قراردادی در راستای منافع غرب
تهران- ایرنا- پیمان سنتو نام اختصاری سازمان پیمان مرکزی‌ و یکی از اتحادیه‌های نظامی منطقه‌ای به شمار می‌آمد که در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی با هدف دفاع از منافع غرب در برابر نفوذ کمونیسم شکل گرفت و به دلیل جایگاه مرکزی و محوری ایران در این پیمان، مسوولیت اصلی دفاع از منافع غرب در منطقه و در چارچوب سنتو بر عهده ایران قرار گرفت به همین دلیل به محض خروج ایران از سنتو در پنجم فروردین ۱۳۵۸ خورشیدی این پیمان استعماری فرو پاشید.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / ساواک / انقلاب اسلامی ایران / ناتو / آنکارا / عراق / سعد آباد /
یک مبارز شجاع و بی‌ادعا
 «فراری‌دهنده اشرف دهقانی از دنیا رفت.» مطالب و اخباری با این تیتر طی چند روز اخیر بارها دست به دست شد تا آنجا که اشرف دهقانی به نوشتن توضیحاتی درباره فرارش از زندان شاه اقدام کرد و در یک کلام گفت که نقشه فرار او‌ زاده ذهن خودش و یک زندانی دیگر بوده و با همکاری افراد بسیاری از خانواده‌های زندانیان انجام شده و خانم عفت موسوی نیز کمک بسیاری در این راه به او کرده است؛ نکته‌ای که شخص خانم عفت موسوی نیز در مصاحبه‌های اندکی که سال‌ها پیش در این باره داشت خود بر آن صحه گذاشته است. در واقع روایت‌های این دو زن زندانی با هم تفاوت چندانی نداشته است؛ جز اینکه خانم دهقانی آن را تشکیلاتی نمی‌دانسته و جالب اینجاست که ایشان در متن روز گذشته‌اش خود …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
مرحوم هاشمی‌تبار به دلیل سرودن اشعار انقلابی همواره تحت نظر ساواک بود
مرحوم هاشمی‌تبار به دلیل سرودن اشعار انقلابی همواره تحت نظر ساواک بود
مرحوم هاشمی‌تبار به عنوان مبارزی انقلابی شناخته می‌شد و به دلیل سرودن اشعار انقلابی در هیئت‌ها همواره از سوی ساواک تهدید می‌شد تا حدی که چندین بار به منزل ایشان یورش بردند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
شاعرتر از شعرهای خود و شعرهای ما
شاعرتر از شعرهای خود و شعرهای ما
اگر شاهرودی حاضر می‌شد مثل سایه با ساواک و رژیم شاه کنار بیاید و همکاری کند، سرنوشتی چون روانی‌ها از ضربه‌های شکنجه ساواک به سرش پیدا نمی‌کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / حسن گل‌محمدی / شعر / هوشنگ ابتهاج /
درباره محمد حسینی بهشتی
درباره محمد حسینی بهشتی
تهران- ایرنا- آیت‌الله سیدمحمد بهشتی به عنوان مجتهدی سرشناس و سیاست‌مداری هوشیار در دوران مبارزه با رژیم پهلوی فعالیت‌های خود را با دقت و برنامه‌ریزی بر مسایل فرهنگی متمرکز کرد و در کنار مبارزه سیاسی، فرهنگ‌سازی مبارزه را نیز از طریق تعالیم اسلامی گسترش داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بیشترین نقش را در تدوین قانون اساسی و طراحی ساختار نظام سیاسی جدید ایران ایفا کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / ساواک / انقلاب اسلامی ایران / قم / سید محمد بهشتی / حزب جمهوری اسلامی / اصفهان / قانون اساسی / جمهوری اسلامی / قوه قضاییه / وزارت آموزش و پرورش /
اعتراف شاه به همکاری ساواک و موساد
اعتراف شاه به همکاری ساواک و موساد
ششم اسفند 1352، روزنامه رژیم صهیونیستی یدیعوت آحرونوت متن گفت‌وگوی محمدرضا پهلوی با شبکه تلویزیونی سی بی‌اس امریکا را…
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
نگاهی به سوابق تاریخی «چاپ رنگین»
نگاهی به سوابق تاریخی «چاپ رنگین»
در ١١ اردیبهشت ١٣٥١ با وجود اینکه یک روز تعطیل عمومی بود، به دستور هویدا جلسه‌ای محرمانه در کاخ نخست‌وزیری با حضور وزیر مشاور، وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری و بقیه مقامات مطبوعاتی دولت و شهربانی و ساواک تشکیل شد. دستور جلسه: تهیه گزارش پرآب و تابی با امضای کلیه این مقامات عالیه، علیه کهنسال‌ترین و محبوب‌ترین روزنامه کشور، توفیق و زدن تیرخلاص بر آن بود، روزنامه‌ای که بیش از ١٠ماه بود کلیه نشریاتش را خلاف قانون توقیف و مقوا کرده بودند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / چاپخانه رنگین /
معلم قرآنی که درس انقلاب می داد
معلم قرآنی که درس انقلاب می داد
«ساواک به ستوه آمده بود. نه می‌توانست عباسعلی ناطق نوری را دستگیر کند و نه توان برهم زدن جلسات و دوره‌های سیاسی‌اش را داشت. تنها یک‌راه مانده بود. ترور. وقتی ساواک حکم ترور شهید عباسعلی ناطق نوری را صادر کرد هر ساواکی این حق را داشت تا هر جا او را دید ترورش کند.»
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ /
انقلاب اسلامی در آئینه
انقلاب اسلامی در آئینه "حاج قاسم"
برادران، رزمندگان، یادگاران جنگ؛ یکی از شئون عاقبت به خیری «نسبت شما با جمهوری اسلامی و انقلاب» است. والله والله والله از مهمترین شئون عاقبت به خیری همین است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / سردار حاج قاسم سلیمانی / شهید سپهبد سلیمانی / نیروی قدس سپاه / امام خمینی / عملیات کربلای پنج / داعش / حزب بعث / مقام معظم رهبری / اربعین / آمریکا /
آیا در زمانه انقلاب، «ارتش» حامی ملت بود؟
آیا در زمانه انقلاب، «ارتش» حامی ملت بود؟
تهران - ایرنا - نقش ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موضوع مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این گزارش با استناد به اسناد تازه منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز، بازخوانی داریم از نقش ارتش ایران در روند مبارزات مردم برای سرنگونی حکومت پهلوی و استقرار نظام جمهوری اسلامی.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ساواک / پیروزی انقلاب اسلامی ایران / انقلاب اسلامی ایران / ارتش جمهوری اسلامی ایران / ایالات متحده آمریکا / قانون اساسی / جمهوری اسلامی / دهه فجر /
گزارش ساواک علیه یک فرمانده ارتشی+سند
گزارش ساواک علیه یک فرمانده ارتشی+سند
سندی دی ماه سال ۱۳۵۷ توسط سازمان اطّلاعات و امنیت کشور (ساواک) در قالب گزارشی با رده اطلاعاتی «خیلی محرمانه» پیرامون یک سروان ارتش به نام «علی صیاد شیرازی» تهیه و تنظیم شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ساواک / شهید صیاد شیرازی / گزارش اطلاعاتی /
در اسارت ساواک
احمد احمد از مبارزان سیاسی دوره پهلوی دوم است که به دلیل نوع مبارزاتش با اشخاص و گروه‌های انقلابی بسیاری همکاری و فعالیت داشته و به سبب آن چندین بار دستگیر، شکنجه و زندانی شده است. او در آخرین برخورد با ماموران ساواک از ناحیه پا تیر خورد، مصدوم و معلول شد. آن ‌طور خود احمد نقل کرده تا پیش از سال 1376 بارها و بارها از مراکز و سازمان‌های مختلفی برای ضبط و ثبت و انتشار خاطرات وی به او مراجعه کرده بودند که او هر بار بنا به دلایل مختلفی از جمله «واهمه از مطرح کردن خویشتن»، از قبول پیشنهادهای آنها سر باز زده بود اما سرانجام محسن کاظمی مقاومت او را شکست و بیش از 70 ساعت با احمد احمد مصاحبه کرد که ماحصلش این کتاب است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ /
روزی که مسیح آمد
روزی که مسیح آمد
نهضت خمینی(ره) همان‌قدر که برای مردم ایران دلنشین بود برای آمریکا جان‌فرسا می‌نمود. مقامات آمریکا انقلاب ایران را در پمپ بنزین‌هایشان به خوبی حس کردند!
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / امام خمینی / عیسی مسیح / امام آمد / امام خمینی ( ره ) / 22 بهمن / دهه فجر / دهه فجر انقلاب اسلامی / انقلاب اسلامی / خاورمیانه / انقلاب ایران /
مشاهدات دردناک زندانی انگلیسی از شکنجه مبارزان
مشاهدات دردناک زندانی انگلیسی از شکنجه مبارزان
قتل عام خانوادگی چریک های مبارز، مشاهدات تکان دهنده «ریچارد ساوین» از شکنجه انقلابیون در زندان وکیل آباد مشهد، خاطرات تلخ مبارزان سیاسی از زندان های کشور بخشی از اسناد جنایات رژیم پهلوی است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ساواک / شکنجه / شکنجه زندانی / رژیم پهلوی / محمدرضا پهلوی / پهلوی / شوک الکتریکی / سازمان عفو بین الملل / محمدرضا شاه / خاندان پهلوی /
روایت نیروی ارتش شاهنشاهی از شقاوت بی‌پایان ساواک
روایت نیروی ارتش شاهنشاهی از شقاوت بی‌پایان ساواک
یک نیروی ارتش قبل از انقلاب که خود هم جزو زندانیان سیاسی آن زمان بوده گفت: شکنجه‌گران ساواک به ازای شکنجه هر زندانی سیاسی از آمریکا 20دلار انعام دریافت می‌کردند وما علاوه بر شکنجه شاهد خرد کردن شخصیت زندانیان سیاسی در کمیته مشترک ساواک و شهربانی بودیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ارتش / جامعه / شکنجه / ساواک / ارتش شاهنشاهی / نیروی زمینی ارتش / بنیاد شهید / رژیم طاغوت /
بیعت ماندگار
بیعت ماندگار
گوشه‌ای از جنایات سازمان مخوف ساواک در همین اوضاع خفقان آلود فعالیت‌های آزادی خواهی در مناطق پنجگانه بختیاری وچهار محال در حال انجام است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ /
ماجرای ارتش و ساواک در زمان محمدرضا پهلوی
ماجرای ارتش و ساواک در زمان محمدرضا پهلوی
مجموعه مستند «ردِّ روباره» به بررسی موضوعات رژیم پهلوی می پردازد؛ در این قسمت به رابطه محمدرضا پهلوی و ساواک و ارتش پرداخته شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / محمدرضا پهلوی / ارتش / رژیم پهلوی /
بازدید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از موزه عبرت
بازدید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از موزه عبرت
سرپرست حجاج ایرانی با حضور در موزه عبرت ایران از ساختمان مشترک ضد خراب کاری، مخوف‌ترین شکنجه گاه سازمان اطلاعات و امنیت رژیم ستم شاهی معروف به ساواک بازدید کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ /
ادامه حمایت از بازرگان و درگیری طرفداران رژیم با مردم
ادامه حمایت از بازرگان و درگیری طرفداران رژیم با مردم
  تظاهرات گسترده در اعلام موافقت با دولت مهدی بازرگان در سراسر ایران همچنان ادامه دارد. در این تظاهرات که موتور محرک آن دعوت امام خمینی (ره) از مردم برای حمایت از دولت موقت است، پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به ارتشی‌ها بین مردم دهان‌به‌دهان می‌چرخد. در بخشی از این پیام آمده است:   «ما به نظامیان می‌گوییم به ملت ملحق شوند، می‌گوییم اسلام بهتر از کفر است. ملت برای شما بهتر از اجنبی است. ما می‌خواهیم که مملکت دارای یک نظام قدرتمند باشد. ما نمی‌خواهیم نظام را به هم بزنیم. لکن نظامی ناشی از ملت و در خدمت ملت نه نظامی که دیگران آن را سرپرستی بکنند و دیگران به این نظام فرمان بدهند.» بنابر برخی اخبار، نظامیان در بعضی نقاط به سوی مردم …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
رویدادهای ۱۷ بهمن/تصویب لایحه انحلال ساواک
رویدادهای ۱۷ بهمن/تصویب لایحه انحلال ساواک
مهم‌ترین رویدادهای روز ۱۷ بهمن تصویب لایحه انحلال ساواک و محاکمه وزرای فاسد در مجلس شورای ملی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ /
پرواز جنگنده‌ها و بالگردها بر فراز تهران
در پی درخواست امام‌خمینی(ره) از مردم برای ابراز موافقت خود با دولت موقت، راهپیمایی‏های وسیعی از سوی میلیون‏ها نفر از مردم مسلمان و انقلابی ایران برای پشتیبانی و تأیید تصمیم رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سراسر کشور برپا شد. در این روز مردم ایران با اجتماع در خیابان‏ها همگی خواستار برکناری دولت غیرقانونی شاپور بختیار شدند. در این راهپیمایی تمام طبقات ازجمله کارگران، روحانیان، دانشجویان و زنان مشارکت داشتند و رنگ و بوی همه شعارها در زمینه تأیید اقدام امام‌خمینی(ره) بود. در پایان راهپیمایی مردم تهران طی قطع‌نامه‏ای به دولت غیرقانونی بختیار هشدار داده شد که هر چه زودتر از مقابل ملت کنار برود و زمام امور را به دولت موقت انقلابی بسپارد. در این میان وجود برخی خبرها مبنی بر …
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ /
عیب از بلندگو نبود
عیب از بلندگو نبود
امام فرمودند «کَر است»... مهندس اسماعیل‌نژاد بلافاصله گفت عیب از میکروفون است! پرسیدم از کجا می‌گویی؟ گفت اگر عیب از بلندگو بود حضرت امام می‌فرمودند «لال است»... و عیب از میکروفون بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / حسین شریعتمداری / روزنامه کیهان / روزنامه های کشور / امام خمینی / ساواک / حضرت امام / دفاع مقدس / وزارت نیرو / دفاع‌مقدس / انقلاب /
پیشنهاد ساواک به یک مداح برای جاسوسی +فیلم
نوحه‌خوان پیشکسوت با بیان خاطراتی از عزاداری در زمان پهلوی می‌گوید: بازجوی ساواک به من گفت: «از طرف ما به کربلا برو و به ما خبر بده که کی چی می‌گوید و کی علیه اعلی‌حضرت حرف می‌زند.» یعنی به جای مداح، جاسوس ساواک باش.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / پیشنهاد جاسوسی / خاطرات انقلابی ها /
«لباس شخصی» و معضلی به نام «مهدویانیسم» / درس‌های مهمی که در وقایع‌نگاری هنری انقلاب باید آموخت
«لباس شخصی» و معضلی به نام «مهدویانیسم» / درس‌های مهمی که در وقایع‌نگاری هنری انقلاب باید آموخت
برای کسانی که دستی بر آتش پژوهش تاریخی دارند، شعف نخستین دیدن فیلمی از تاریخ انقلاب زود فروکش می کند، تا بر اساس خصلت ذاتی خود، یعنی سخت‌گیری در محک عیار تاریخی، با وسواس و حتی بعضا بی‌رحمی نقد کنند
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ساواک / جاسوسی / حزب توده / سازمان سیا / رد خون / ماجرای نیمروز / ایستاده در غبار / محمد حسین مهدویان / خسروتهرانی / سازمان اوج /
این ساختمان مخوف محل تفریح شکنجه‌گران پهلوی بود / عکس
این ساختمان مخوف محل تفریح شکنجه‌گران پهلوی بود / عکس
فارس نوشت: وقتی وارد این ساختمان مخوف می‌شوید انگار هنوز هم از در و دیوار آن صدای ناله می‌آید، ناله‌ها و فریادهایی که در همین ساختمان حبس شده‌اند و هیچ وقت راهی به بیرون نداشته‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ساواک / انقلاب اسلامی ایران / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی /
از ورود امام خمینی به میهن تا ۲۲ بهمن ۵۷ چه گذشت؟ +عکس
از ورود امام خمینی به میهن تا ۲۲ بهمن ۵۷ چه گذشت؟ +عکس
مرور آنچه در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط سلطنت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی سپری شده است، یادآور خاطرات شیرینی خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / امام / انقلاب اسلامی / پیروزی انقلاب / دهه فجر / بازخوانی / محمدرضا پهلوی / شاپور بختیار / دولت / آمریکا / ساواک /
اگر سپاه زیر نظر دولت بود مجلس ششم آن را منحل می‌کرد
اگر سپاه زیر نظر دولت بود مجلس ششم آن را منحل می‌کرد
اولین فرمانده سپاه می‌گوید در سال ۵۸ برای اینکه سپاه زیر نظر دولت نباشد و زیر نظر مستقیم رهبری عمل کند، جنگیدیم که اگر این اقدام‌ها نبود، مجلس ششم سپاه را منحل کرده بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / سپاه / انقلاب / امام / جنگ / مجلس ششم / سردار حاج قاسم سلیمانی / ساواک / جواد منصوری / رژیم طاغوت / شهید مطهری /
بازگشت امام خمینی(ره)؛ ‌منصه ظهور استقلال و آزادی
بازگشت امام خمینی(ره)؛ ‌منصه ظهور استقلال و آزادی
تهران- ایرنا- سالروز ورود تاریخی امام خمینی(ره) به کشور روزی سرنوشت ساز و مهمی است که روحیه مقاومت و انگیزه مبارزاتی مردم را افزایش داد و زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی شد. بازگشت بنیانگذار جمهوری اسلامی به ایران پس از چندین سال دوری از وطن، امیدی تازه در میان ملت ایجاد کرد و سبب شد تا شعار استقلال و آزادی به منصه ظهور برسد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / استقلال / شاه / ساواک / فرودگاه مهرآباد / انقلاب اسلامی ایران / حکومت اسلامی / امام خمینی(ره) / پاریس /
چرا شاه فرار کرد؟
چرا شاه فرار کرد؟
یک تاریخ‌پژوه درباره علت خروج شاه از ایران گفت: این که شاه در برخورد با مخالفان از چه سیاستی پیروی می‌کرد توسط چهره‌های مهم خارجی و پژوهشگران مختلف بررسی شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / خاورمیانه / ساواک / امریکا / سولیوان / شرکت نفت / تهران / محمدرضا پهلوی / امام خمینی /
تمجید از وطن با زبان ملحدین هتاک!
تمجید از وطن با زبان ملحدین هتاک!
روزنامه دولتی ایران در اقدامی سیاسی، صفحه‌ای را به ‌اشعار تنی چند از شاعران ملحد و ضد دین اختصاص داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / انقلاب اسلامی / ساواک / روزنامه کیهان / ایران / روزنامه ایران / شعر / شعر خوانی /
سکانس‌هایی از فیلم پنجمین سوار سرنوشت
سکانس‌هایی از فیلم پنجمین سوار سرنوشت
فیلم سینمایی «پنجمین سوار سرنوشت» به نویسندگی و کارگردانی سعید مطلبی محصول سال 1359 است. محسن جوان ورزشکار، که در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کند، به گروهی مذهبی وابسته و به فعالیت‌های سیاسی کشیده شده‌است. ساواک برای نابود کردن او، با طرح نقشه‌ای محسن را به اعتیاد می‌کشاند. محسن یک شب در حال چاپ اعلامیه به محاصره مأموران می‌افتد و پس از درگیری دستگیر می‌شود. در زندان به دلیل اعتیاد اعضای گروهش را لو می‌دهد. پدر محسن برای یافتن فرزندش به تمام مراکزی که قاچاقچیان فعالیت دارند سر می‌زند، اما نشانی از او نمی‌یابد. چندی بعد او پسرش را با وضع فلاکت‌باری می‌یابد و پس از اظهار ندامت پسر، تصمیم می‌گیرد او را برای درمان به مشهد ببرد و از علی بن موسی الرضا برای درمانش استمداد بخواهد، اما در کوران انقلاب مشهد …
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ /
مروری بر زندگی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی
مروری بر زندگی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی
در آبان ۱۳۴۹ خورشیدی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دانشسرای مازندران سخنرانی مهمی درباره پیوستگی دین و سیاست ایراد کرد. در آذر همان سال به دعوت دانشکده فنی دانشگاه تهران در آن محل به سخنرانی پرداخت. پس از این سخنرانی که با استقبال پرشور صد‌ها دانشجو روبه‌رو شد، ساواک به صورت شدیدتری او را تحت پیگرد قرار داد. به ناچار مدتی از چنگ ساواک پنهان شد و به ندرت در محل‌هایی نظیر حسینیه ارشاد، مسجد همت، هیأت انصارالحسین و… به سخنرانی مبادرت می‌ورزید.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اکبر هاشمی رفسنجانی / مجمع تشخیص مصلحت / آیت الله هاشمی /
«شاپور بختیار»؛ ملی‌گرایی که ناگهان ضدّ ملت شد
«شاپور بختیار»؛ ملی‌گرایی که ناگهان ضدّ ملت شد
آخرین نخست‌وزیر رژیم پهلوی «شاپور بختیار» بود. شخصیتی که سابقه عضویت در جبهه ملی و مصدقی بودن داشت اما دهه آخر عمرش را در تضاد با دهه‌های پیشین زندگی سر کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / پهلوی / بریتانیا / ساواک / جعفر شریف امامی / امریکا / انگلیس / دوره پهلوی / محمد علی / آمریکایی ها / قانون اساسی /
روایتی از مدرسه «خمینیست‌های دوآتشه»/حقانی و انقلاب آموزشی
روایتی از مدرسه «خمینیست‌های دوآتشه»/حقانی و انقلاب آموزشی
کتاب «یک روایت معتبر درباره مدرسه حقانی» با زبان ساده به نقل تاریخ و عملکرد مدرسه حقانی می‌پردازد. ساواک از این مدرسه به پایگاه خمینیست‌های دوآتشه یاد می‌کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / انتشارات به‌نشر / آستان قدس رضوی / تاریخ معاصر / انقلاب اسلامی ایران / امام خمینی(ره) / آیت الله علی قدوسی / آیت الله جنتی / آیت الله بهشتی /
سیری در مبارزات سیاسی یک فیلسوف
سیری در مبارزات سیاسی یک فیلسوف
تهران- ایرنا- علامه محمدتقی جعفری یکی از اندیشمندان، فلاسفه و عرفای معاصر در ۲۵ آبان ۱۳۷۷ به دیار باقی شتافت،‌ از آنجا که این عالم بزرگ به عنوان اندیشمند و فیلسوف مطرح بوده، کمتر درباره فعالیت‌های سیاسی وی صحبت شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / ساواک / علامه جعفری / مرکز اسناد انقلاب اسلامی /
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ چهار‌شنبه بیست‌ودوم آبان 1398‌ است. با گذشت 238روز از سال خورشیدی جاری، 127روز به سال 1399باقی مانده است. سیزدهم نوامبر 2019، 48روز تا آغاز سال 2020باقی ‌مانده است. درگذشت مهرداد بهار، پژوهشگر تاریخ و اسطوره۲۲ آبان ۱۳۷۳- ملک مهرداد بهار فرزند ملک‌الشعرای بهار و معروف به مهرداد بهار درگذشت. مهرداد بهار تحصیلات آغازین خود را در دبستان جمشید جم و دوره دبیرستان را در دبیرستان‌های فیروز بهرام و البرز به پایان رساند. سپس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی نام‌نویسی کرد، ولی دو سال پس از آن به دلیل فعالیت‌های سیاسی از دانشگاه رانده‌شد. سپس چهارسال به زندان افتاد تا اینکه در بهار ۱۳۳۴ از زندان آزاد شد. آنگاه دوباره به دانشگاه رفت و سرانجام در ۱۳۳۶ تحصیلاتش را در دوره …
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ /
درباره جبهه‌ ملی | سازش پهلوی با ملی‌گراها
درباره جبهه‌ ملی | سازش پهلوی با ملی‌گراها
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ساواک / روزنامه اطلاعات / علی امینی / امریکا / محمدرضا پهلوی / قانون اساسی / کودتای ۲۸ مرداد /
سندی از تاکید امام خمینی (ره) بر وحدت شیعه و سنی در سال ۵۷
در گزارشی به ساواک در سال ۱۳۵۷، درباره تاکید امام خمینی به وحدت شیعه و سنی در دیدار با نماینده جلال طالبانی آمده است: [امام] به وی اظهار داشته که شیعه و سنی همه مسلمان و برادر هستند و اختلافات موجود بایستی از میان برداشته شود و اتحادی مابین آنان به وجود آید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ /
خاطره رهبر انقلاب از بازداشت شدنش توسط ساواک
خاطره رهبر انقلاب از بازداشت شدنش توسط ساواک
نشریه خط حزب الله در آخرین شماره خود، خاطره ای از رهبر انقلاب در دوران مبارزات انقلابی را منتشر کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / جبهه پیروان خط امام و رهبری / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / ساواک /
روایت رهبر انقلاب از حمله شبانه‌ ساواک به منزلشان/با بیرحمی مرا به باد کتک گرفتند و ...
روایت رهبر انقلاب از حمله شبانه‌ ساواک به منزلشان/با بیرحمی مرا به باد کتک گرفتند و ...
سایت رهبر انقلاب  برشی از کتاب خاطرات مبارزات رهبر انقلاب به زبان عربی را منتشر کرده که در آن حضرت آیت الله خامنه ای روایتی از حمله شبانه‌ ساواک به منزلشان را بیان می کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / ساواک /
محفل شعر قرار| عنایت امام‌حسن (ع) به حاج‌غلامرضا سازگار وقتی که از مداحی ناتوان شد/ ساواک حکم تیرم را داده بود+ فیلم و عکس
محفل شعر قرار| عنایت امام‌حسن (ع) به حاج‌غلامرضا سازگار وقتی که از مداحی ناتوان شد/ ساواک حکم تیرم را داده بود+ فیلم و عکس
استاد غلامرضا سازگار معتقد است شاعری عنایتی است از طرف خداوند و حیف است این اشعار و گوهرها به‌پای غیر از اهل‌بیت ریخته شوند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ /
فیلم | فیلم دیده نشده از واکنش آیت‌الله گیلانی به اتهام همکاری لاجوردی با ساواک
فیلم | فیلم دیده نشده از واکنش آیت‌الله گیلانی به اتهام همکاری لاجوردی با ساواک
فیلم دیده نشده از واکنش آیت‌الله گیلانی به اتهام همکاری لاجوردی با ساواک و پاسخ او به یک کمونیست فارس را می بینید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / شهید اسدالله لاجوردی / ساواک /
علیرضا صدقی
خبر درگذشت اعظم طالقانی افزون بر ماهیت معمول خبرهایی از این دست، مولفه‌های متعدد دیگری را نیز حمل کرد. بدون هیچ تردیدی، اعظم طالقانی را باید در زمره انقلابی‌های اصیلی دانست که در سال 1357 به پیروزی رسیدند. تجربه زیسته اعظم خانم طالقانی همه آن چیزی که زندگی یک مبارز باید داشته باشد را در خود جای داده بود.او در تمام سال‌های زندان و شکنجه ساواک و بعد از آن در جریان چالش‌های متعدد پساانقلابی نظیر تلاش برای احقاق «حقوق زنان»، مخالفت با «تعریف جزم‌اندیشانه از مفهوم رجل سیاسی» در قانون اساسی، «صیانت از حقوق اولیه زندانیان سیاسی» و... اثبات کرد مبارزی نیست که مبارزه را به ارث برده باشد. سال‌ها بود که او دیگر نه دختر آیت‌الله سیدمحمود طالقانی که یک کنشگر سیاسی با بینشی عمیق و منظومه فکری منسجم بود.اعظم …
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ /
ماجرای مخفی شدن رهبر انقلاب در روستای «اخلمد»
ماجرای مخفی شدن رهبر انقلاب در روستای «اخلمد»
نشریه خط حزب الله در آخرین شماره خود از ماجرای مخفی شدن رهبری در روستای «اخلمد» نوشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / ساواک / انقلاب اسلامی ایران /
«خمینی آذربایجان» را بیشتر بشناسید
«خمینی آذربایجان» را بیشتر بشناسید
فارس نوشت: آیت الله محمدعلی قاضی طباطبائی به عنوان نخستین شهید محراب انقلاب به دلیل مجاهدتهای بی اندازه اش در خطه آذربایجان لقب «خمینی آذربایجان»گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / انقلاب اسلامی ایران / ساواک / امام خمینی /
عکس | اعظم طالقانی در زندان ساواک
تصویری از اعظم طالقانی در زندان ساواک می بینید. منبع: عتماد آنلاین
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / اعظم طالقانی / ساواک /
ساواک به چه روشی آیت الله طالقانی را در زندان شکنجه می‌کرد؟ /روایت اسوه مقاومت در زندان‌های پهلوی از لحظات دردناک شکنجه شدن +عکس
ساواک به چه روشی آیت الله طالقانی را در زندان شکنجه می‌کرد؟ /روایت اسوه مقاومت در زندان‌های پهلوی از لحظات دردناک شکنجه شدن +عکس
ایرنا نوشت: رژیم پهلوی که در مقابل اعتراضات مردمی سردرگم شده بود در ادامه سیاست های آشتی ملی خود در آبان ۱۳۵۷خورشیدی تصمیم می گیرد که برای فرونشاندن خشم مردم تعدادی از زندانیان سیاسی را آزاد کند اما این اتفاق نه تنها کمکی به این رژیم نکرد بلکه باعث تغییر شرایط نیز شد؛ تغییری که نوید پیروزی مردم را می‌داد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / روزنامه اطلاعات / ساواک / انقلاب اسلامی ایران / عید فطر /
درباره آیت الله طالقانی | آزادی زندانیان نوید بخش پیروزی ملت ایران
درباره آیت الله طالقانی | آزادی زندانیان نوید بخش پیروزی ملت ایران
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / روزنامه اطلاعات / ساواک / انقلاب اسلامی ایران / عید فطر / قم / محمدرضا پهلوی /
(تصویر) گزارش ساواک از ملاقات آیت‌الله مهدوی‌کنی با آیت‌الله خامنه‌ای
ساواک: شیخ مهدوی کنی از روحانیون تهران که مدتی در زندان بود، پس از آزادی از زندان به مشهد مسافرت و با سیدعلی خامنه‌ای تماس گرفته است
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / ساواک / محمدرضا مهدوی کنی / آیت الله خامنه ای / تاریخ انقلاب /
ابعادی جدید از پرونده‌ای قدیمی
ابعادی جدید از پرونده‌ای قدیمی
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / احمد مقربی / ساواک / محمود نیو / اتحاد جماهیر شوروی /
رهبر انقلاب، آخرین بار چه زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
محرم سال ۱۳۴۷ بار دیگر ایشان قصد زیارت کربلا می‌کند... اداره گذرنامه درخواست او را به ساواک فرستاد و برای صدور گذرنامه از آن سازمان استعلام کرد. پاسخ داده‌شده بسیار طبیعی بود: «مشارالیه... از هر فرصتی برای تحریک مردم استفاده می‌نماید و پای‌بند به هیچ اصول و همچنین تعهدات خود نمی‌باشد. در صورت تصویب با عزیمت وی به عراق مخالفت شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / رهبر انقلاب /
هادی غفاری: در مجلس اول نه کمونیست داشتیم نه مزدور
هادی غفاری، با بیان اینکه مجلس اول بحق و به‌طور کامل عصاره یک ملت بود، گفت: پس از سال ۱۳۳۲ نهادهای مختلف حزبی و چهره‌های حزبی و سیاسی با وجود فشار شدید محمدرضاشاه و ساواک همچنان فعالیت می‌کردند، اندیشه و اندیشمند و ایدئولوگ داشتند و دست از فعالیت و کنشگری...
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ /
وزارت اطلاعات چگونه پا گرفت
وزارت اطلاعات چگونه پا گرفت
تهران-ایرنا- دیروز در 37 سال پیش مصادف بود با تصویب کلیات طرح تأسیس وزارت اطلاعات در مجلس شورای اسلامی. دو سال بعدش هم وزارتخانه‌اش راه افتاد. تا پنج سال بعد از انقلاب، ساختار اطلاعاتی امنیتی در مراکزی چون معاونت اطلاعات نخست‌وزیری، کمیته‌های انقلاب یا واحدهای اطلاعاتی برخی نهادهای انقلابی یا قضائی پخش بود. انقلابیون که از تشکیلات ساواک خاطره خوبی نداشتند به لزوم راه‌اندازی یک سیستم امنیتی اطلاعاتی مجزا فکر نکرده بودند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / وزارت اطلاعات /
هادی غفاری: در مجلس اول نه کمونیست داشتیم نه مزدور/یک نماینده به من گفت نهج‌البلاغه حجت شرعی نیست/جعفری:نهضت آزادی تحت تاثیر آیت‌الله هاشمی بود
هادی غفاری: در مجلس اول نه کمونیست داشتیم نه مزدور/یک نماینده به من گفت نهج‌البلاغه حجت شرعی نیست/جعفری:نهضت آزادی تحت تاثیر آیت‌الله هاشمی بود
روزنامه اعتماد نوشت: هادی غفاری، با بیان اینکه مجلس اول بحق و به‌طور کامل عصاره یک ملت بود، گفت: پس از سال ۱۳۳۲ نهادهای مختلف حزبی و چهره‌های حزبی و سیاسی با وجود فشار شدید محمدرضاشاه و ساواک همچنان فعالیت می‌کردند، اندیشه و اندیشمند و ایدئولوگ داشتند و دست از فعالیت و کنشگری سیاسی نکشیدند. افرادی که از آن زمان تا زمان مجلس اول فعالیت داشتند، کاملا سیاسی بودند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / مجلس شورای اسلامی / روزنامه کیهان / توئیتر / اصلاح طلبان / حسن روحانی / هادی غفاری /
احمد خاتمی: انتخابات، جای دعواهای جناحی نیست
خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت:‌انتخابات جشن سیاسی است، جشنی که ۴۰ سال قبل و حتی پیش از آن طاغوتی‌ها اجازه آن را نمی‌دادند، ساواک لیست کسانی را که می‌خواستند نماینده شوند به نخست وزیر و او هم اسامی را به به شاه می‌داند، شاه هم هر کسی را...
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ /
انتخابات جشن سیاسی است/ اظهاراتی که بوی دوقطبی کردن می‌دهند را افشا می‌کنیم/ دشمنان تلاش زیادی برای ایجاد تفرقه میان دو ملت ایران و عراق انجام دادند
خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت:‌انتخابات جشن سیاسی است، جشنی که ۴۰ سال قبل و حتی پیش از آن طاغوتی‌ها اجازه آن را نمی‌دادند، ساواک لیست کسانی را که می‌خواستند نماینده شوند به نخست وزیر و او هم اسامی را به به شاه می‌داند، شاه هم هر کسی را که نمی‌خواست خط می‌کشید و مابقی وارد مجلس می‌شدند، برخی رای می دادند برخی نمی‌دادند، اصلا بهایی برای مردم قائل نبودند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ /
سید احمد خاتمی: انتخابات، جای دعواهای جناحی نیست؛ پای آبروی نظام در میان است / تفسیر قانون به عهده شورای نگهبان است؛ این شورا هم تفسیرش از قانون نظارت استصوابی است
سید احمد خاتمی: انتخابات، جای دعواهای جناحی نیست؛ پای آبروی نظام در میان است / تفسیر قانون به عهده شورای نگهبان است؛ این شورا هم تفسیرش از قانون نظارت استصوابی است
خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت:‌انتخابات جشن سیاسی است، جشنی که ۴۰ سال قبل و حتی پیش از آن طاغوتی‌ها اجازه آن را نمی‌دادند، ساواک لیست کسانی را که می‌خواستند نماینده شوند به نخست وزیر و او هم اسامی را به به شاه می‌داند، شاه هم هر کسی را که نمی‌خواست خط می‌کشید و مابقی وارد مجلس می‌شدند، برخی رای می دادند برخی نمی‌دادند، اصلا بهایی برای مردم قائل نبودند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ /
قتل اولین رئیس ساواک به دست ساواک!
قتل اولین رئیس ساواک به دست ساواک!
تیمور بختیار، اولین رییس ساواک قصد ساقط کردن شاه را داشت، اما در این امر توفیق نیافت و جالب است بدانید قصد داشت با امام خمینی در نجف ملاقات کند که امام هم اجازه ملاقات به او نداد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ /
کتاب روزشمار انقلاب اسلامی بابل به روایت اسناد ساواک رونمایی شد
کتاب روزشمار انقلاب اسلامی بابل به روایت اسناد ساواک رونمایی شد
ساری - ایرنا - کتاب دو جلدی روزشمار انقلاب اسلامی بابل به روایت اسناد ساواک امروز چهارشنبه در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل رونمایی شد .
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / پیروزی انقلاب اسلامی ایران / کتاب / بابل /
داریوش ارجمند: من تحت تأثیر دو «علی» هستم؛ علی خامنه‌ای و علی شریعتی
داریوش ارجمند: من تحت تأثیر دو «علی» هستم؛ علی خامنه‌ای و علی شریعتی
داریوش ارجمند خاطرات جالبی از کلاس‌های درس استادش دکتر علی شریعتی دارد و هنوز هم با اشتیاق درباره آن روز‌ها صحبت می‌کند. می‌گوید دکتر شریعتی ذهن بسیاری از جوانان آن دوره را زیر و رو کرد و شکاکیتی در ذهن همگان به وجود آورد تا بروند و پاسخ سوال‌هایشان را پیدا کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / داریوش ارجمند / سینما / تئاتر / تلویزیون / علی شریعتی / آیت الله خامنه ای / ساواک / آمریکا /
ساواک چطور مطبوعات را سانسور می‌کرد؟
ساواک چطور مطبوعات را سانسور می‌کرد؟
(پس از تیرباران گلسرخی): از واژه «گلسرخ» در نوشته‌ها استفاده نشود؛ و کاربرد واژه‌هایی، چون «انقلاب، چریک‌ها، کنفدراسیون، جنبش‌های کارگری و...» در روز‌هایی مصادف با رویداد‌های مختلف سیاسی و اجتماعی ممنوع بود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / ساواک / سانسور / مطبوعات /
چرا مدیر روزنامه کیهان، حاضر به اخراج خبرنگار ساواکی نشد؟
چرا مدیر روزنامه کیهان، حاضر به اخراج خبرنگار ساواکی نشد؟
محمدبلوری خبرنگار حوادث نویس روزنامه کیهان در سالهای دور، در یادداشتی که روزنامه ایران، آن را منتشر کرده ، به بیاان خاطره ای پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / روزنامه کیهان / ساواک /
یادداشت‌های علم، پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۵۴ تا یکشنبه ۶ مهر ۱۳۵۴: تیمسار نصیری، رئیس ساواک، صاحب جزیره کیش است
همان سالی که ما این‌جا [کیش] آمدیم ساواک این‌جا را از شیوخ محلی به نهصد هزار تومان خریده بود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ /
مداحی که با روضه موسی‌بن‌جعفر(ع) از دست ساواک فرار کرد
مداحی که با روضه موسی‌بن‌جعفر(ع) از دست ساواک فرار کرد
شب بیست‌وهفتم ماه رمضان بود؛ شب‌های ماه رمضان مراسم مناجات داشتیم؛ مشغول قرائت مناجات امیرالمؤمنین بودم که فردی در گوشم گفت: حاج احمد و رستگار و موسوی را اسیر کردند برایشان دعا کنید، حال و هوای عجیبی در مراسم برپا شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ /
کنفرانس مطبوعاتی اعضای ساواک
کنفرانس مطبوعاتی اعضای ساواک
سازمان اطلاعات و امنیت کشور که با سرواژه ساواک در زمان حکومت پهلوی شناخته می‌شد، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب مجلس شورای ملی تأسیس و به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های نخست‌وزیری تأسیس شد. تا پیش از تأسیس ساواک، شهربانی و به‌طور مشخص، اداره اطلاعات شهربانی، مسئولیت برقراری امنیت کشور را برعهده داشت. سال ۱۳۴۲ بخش‌هایی تخصصی تشکیل و چارت سازمانی آن توسعه یافت، به‌طوری‌که از 5300 افسر تمام‌وقت و تعداد بسیار نامعلومی از خبرچینان پاره‌وقت تشکیل شد. ساواک هم‌چنین با تأسیس اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی، به اقدامات متقابل می‌پرداخت که محور آن در اروپا، سفارت ایران در ژنو سوئیس بود. ساواک ۱۱ اداره کل داشت و هریک از آنان برحسب چارت سازمانی وظایف تعیین‌شده‌ای داشتند. …
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ /
مازنی به یامین‌پور: کودک متولد خرداد ۸۸ سن سیاسی من را در زندان ساواک جستجو کن
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به اظهارت مجری یکی از شبکه های تلویزیونی واکنش نشان داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ /
رازهای تازه‌ای از توطئه ربودن امام موسی صدر
طرح ربودن امام صدر در لیبی در شهریور ۱۳۵۷، یعنی حدود شش ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، قرار بوده است در بهمن ۱۳۵۳ صورت بگیرد و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلستان، مصر، عربستان و طبیعتاً دستگاه‌هایی در لبنان و نیز ساواک شاه در آن دست داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ /
دعایی و ما ادراک ما دعایی؟
دعایی و ما ادراک ما دعایی؟
امروز در میان خبرها توییتی منتشر شده بود که بسیار عجیب می نمود. نویسنده این توییت که هر روز یک مطلب عجیب می نویسد و حاشیه ای می آفریند، می خواسته چنین القا نماید که ساواک به دست جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مرحوم آیت الله شهید سید مصطفی خمینی را حذف کرده اند و حاج سید احمد آقا خمینی را به اصطلاح نویسنده این توییت برکشیده اند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ /
روایتی از دستور تیر دادن ساواک برای حسن روحانی
ایلنا نوشت:یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بیش از چهل سال است که حسن روحانی را می‌شناسم گفت: روحانی جزو عناصر برجسته نظام و از سال ۱۳۴۳ هم انقلابی است، به نحوی که ساواک پیش از انقلاب دستور تیر علیه او داده بود و گفته بود هرکجا که حسن فریدون را یافتید مجاز هستید به او شلیک کنید و او را از پا در آورید، درنتیجه ایشان فردی نیست که بخواهد اقدامی خارج از چارچوب قانون اساسی و استراتژی نظام انجام دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ /
حسن‌بیگی:روحانی جنگ روانی جالبی راعلیه ترامپ آغازکرده
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بیش از چهل سال است که حسن روحانی را می‌شناسم گفت: روحانی جزو عناصر برجسته نظام و از سال ۱۳۴۳ هم انقلابی است، به نحوی که ساواک پیش از انقلاب دستور تیر علیه او داده بود و گفته...
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ /
روحانی جنگ روانی جالبی را علیه ترامپ آغاز کرده است/ رئیس‌جمهور اقدامی خارج از  استراتژی نظام انجام نمی‌دهد
روحانی جنگ روانی جالبی را علیه ترامپ آغاز کرده است/ رئیس‌جمهور اقدامی خارج از استراتژی نظام انجام نمی‌دهد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بیش از چهل سال است که حسن روحانی را می‌شناسم گفت: روحانی جزو عناصر برجسته نظام و از سال ۱۳۴۳ هم انقلابی است، به نحوی که ساواک پیش از انقلاب دستور تیر علیه او داده بود و گفته بود هرکجا که حسن فریدون را یافتید مجاز هستید به او شلیک کنید و او را از پا در آورید، درنتیجه ایشان فردی نیست که بخواهد اقدامی خارج از چارچوب قانون اساسی و استراتژی نظام انجام دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ /
پاسخ مشروح سلیمی‌نمین به "تحریف بزرگ" واقعه‌ی سینما رکس آبادان در روزنامه سازندگی
پاسخ مشروح سلیمی‌نمین به "تحریف بزرگ" واقعه‌ی سینما رکس آبادان در روزنامه سازندگی
عباس سلیمی‌نمین با ارسال نامه‌ای به سردبیر روزنامه سازندگی به "تحریف بزرگ" واقعه‌ی سینما رکس آبادان در این روزنامه واکنش نشان داد و به ارائه‌ی اسناد و شواهد مفصلی درباره‌ی نقش ساواک در برنامه‌ریزی و اجرای این فاجعه پرداخت.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ /
چگونه زندانیان سیاسی را به دریاچه قم می‌انداختند
چگونه زندانیان سیاسی را به دریاچه قم می‌انداختند
...تا این که یک روز فرصتی پیش آمد تا با نورالدین الموتی، وزیر دادگستری دیداری داشته باشم و در این دیدار با وزیر بود که برایم ماجرای جنایات هولناکش فاش شد و الموتی فاش کرد آزموده سال‌ها پیش که فرماندار نظامی تهران بود دستور می‌داد یک‌یک زندانیان سیاسی را نیمه‌های شب درون یک گونی قرار دهند و آنها را در تاریکی شب از هواپیما به درون دریاچه نمک قم بیندازند و در اعماق دریاچه مدفون‌شان کنند...
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / زندانیان سیاسی / دریاچه قم / ساواک /
شاعر آیینی که ساواک برایش حکم تیر صادر کرد
شاعر آیینی که ساواک برایش حکم تیر صادر کرد
اشعاری را به صورت مخفیانه می‌­ساختیم و بدون اینکه نامی از من برده شود به دست دوستان و مداحان می­‌رساندیم تا کار به جایی رسید که تیمسار جواد ملاحیدر آمد خانه ما و گفت: «حکم تیر برایت صادر کرده­‌اند و دیگر خانه نیا، مأمورین به دنبالت هستند.»
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ /
مردی که خود را پیشمرگ امام و توطئه ساواک را در عاشورا خنثی کرد + فیلم
مردی که خود را پیشمرگ امام و توطئه ساواک را در عاشورا خنثی کرد + فیلم
کارگردان مستند «یکه سوار» از ماجرای کمتر شنیده شده‌ای صحبت می‌کند؛ توطئه‌ای که قرار بود عاشورای ۱۳۴۲ را به درگیری بکشاند اما با دخالت و روشنگری شخصیت این مستند خنثی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ /
عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد
عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد
یکی از وعاظ تهران، سخنران ثابت محرم حسینیه همدانی‌ها بود که با ساواک همراه بود و زمینه‌ساز دستگیری برخی از یاران امام شد. خبر این خیانت به گوش مدیران حسینیه رسید و در حالی که همچون هرسال او برای منبر محرم دعوت بود، برخورد کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ /
نامه ری‌شهری به امام(ره): از اتهام ارتباط با ساواک تا قتل در پرونده هاشمی است / آقای منتظری و آقای ... می‌گویند مسائل قبل انقلاب به وزارت اطلاعات ربطی ندارد / با عدم رسیدگی پرونده توسط دادستان قم، مجبور شدیم به امام مراجعه کنیم!
نامه ری‌شهری به امام(ره): از اتهام ارتباط با ساواک تا قتل در پرونده هاشمی است / آقای منتظری و آقای ... می‌گویند مسائل قبل انقلاب به وزارت اطلاعات ربطی ندارد / با عدم رسیدگی پرونده توسط دادستان قم، مجبور …
«نامه نیوز» بنا دارد تا از امروز خاطرات شخصیت‌های برجسته سیاسی را در بخش‌های مختلف و به صورت روزانه منتشر کند تا مخاطبان بیش از گذشته با ابعاد مختلف تاریخ معاصر آشنا شوند. شروع این پرونده را با خاطرات سیاسی سال‌های 65 و 66 محمدمهدی ری‌شهری آغاز می‌کنیم که امید است مورد توجه قرار بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ /
چه کسی سینما رکس آبادان را آتش زد؟| گفتگو با سلیمی‌نمین به بهانه‌ی شایعات جدید در ۲ رسانه
چه کسی سینما رکس آبادان را آتش زد؟| گفتگو با سلیمی‌نمین به بهانه‌ی شایعات جدید در ۲ رسانه
رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران معتقد است آتش زدن سینما رکس با طراحی و اقدام ساواک انجام گرفت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ /
روایت تلخ فرزند شهید اندرزگو از روزی که ساواکی ها جنازه پدرش را کنار حوض به نمایش گذاشتند
روایت تلخ فرزند شهید اندرزگو از روزی که ساواکی ها جنازه پدرش را کنار حوض به نمایش گذاشتند
ایسنا نوشت: فرزند شهید اندرزگو گفت: ساواک بسیار روی شهید اندرزگو حساس شده بود و تصور می کرد که با دستگیری ایشان، انقلاب را زمین گیر می کند، در حالی که نمی‌دانست این انقلاب یک انقلاب مردمی بود
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / امام خمینی / شهید سید علی اندرزگو /
خبر شهادت پدرم را امام راحل به ما دادند
خبر شهادت پدرم را امام راحل به ما دادند
‌فرزند شهید اندرزگو گفت: ساواک بسیار روی شهید اندرزگو حساس شده بود و تصور می کرد که با دستگیری ایشان، انقلاب را زمین گیر می کند، در حالی که نمی‌دانست این انقلاب یک انقلاب مردمی بود
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / شهید اندرزگو /
يادداشت‌های علم، دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۴۹: قتل بختیار انعکاس عجیبی در مردم کرده است
يادداشت‌های علم، دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۴۹: قتل بختیار انعکاس عجیبی در مردم کرده است
صبح شرفیاب شدم. عرض کردم: قتل بختیار انعکاس عجیبی در مردم کرده است. یک عده زیادی که از کشته شدن این آدم شقی خوشحال هستند، یک عده دیگر هم از این قدرت عجیب دستگاه شاهنشاه ماست‌ها را کیسه کرده‌اند، حتی می‌گویند آن دو نفر جوانی که هواپیمای ملی ما را [ربودند]، مامور ساواک بودند که خواستند رد گم کنند و آن‌ها هم در قتل بختیار شرکت کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ /
معمای پیچیده ساواک برای دستگیری «چریک تنها»
معمای پیچیده ساواک برای دستگیری «چریک تنها»
«چریک تنها»؛ زندگی‌نامه و خاطراتی از شهید سیدعلی اندرزگو از سوی گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •