جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

مادران هم باید استراحت کنند


مادران هم باید استراحت کنند

ساعت ۲ نیمه شب است، نوزاد شما هم بی‌وقفه گریه می‌کند. خستگی در چهره شما مشخص است و نمی‌دانید چطور بعد از این دوباره راحت بخوابید...
اگر شما هم بتازگی پدر و مادر شده‌اید، به طور …

ساعت ۲ نیمه شب است، نوزاد شما هم بی‌وقفه گریه می‌کند. خستگی در چهره شما مشخص است و نمی‌دانید چطور بعد از این دوباره راحت بخوابید...

اگر شما هم بتازگی پدر و مادر شده‌اید، به طور حتم این تجربه را دارید. اگر چه زندگی همراه با نوزادتان سرشار از شگفتی و اتفاقات جالب است، اما سختی‌هایی هم دارد. در هر لحظه از ۲۴ ساعت ممکن است اتفاقی بیفتد ولی ناامید نشوید. این روزها هم می‌گذرد. با این حال اگر از کمبود خواب رنج می‌برید، با کمی خلاقیت می‌توانید به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.

پیشنهادهایی برای رفع خستگی

در حالی که هیچ فرمول جادویی برای رفع خستگی و فراهم کردن امکان خواب کافی و راحت وجود ندارد، اما برخی شیوه‌ها می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

- ‌ وقتی کودک خواب است، شما هم بخوابید. تلفن را قطع کنید. لباس‌هایی که باید شسته شوند را نادیده بگیرید. به ظرف‌های کثیف داخل آشپزخانه توجهی نکنید و تنها استراحت کنید. این کارهای روزمره می‌توانند منتظر بمانند تا دوباره سرحال شده و به آنها رسیدگی کنید.

- ‌ مهمان‌ها و قرار ملاقات‌های خود را تنظیم کنید. وقتی دوستان و عزیزان شما به ملاقاتتان می‌آیند، مانند روزهای عادی، تنها میزبان آنها نباشید. به آنها اجازه دهید به شما در نگهداری از کودک کمک کنند تا شما هم کمی خوابیده و استراحت کنید.

- ‌ با کودک در یک تختخواب مشترک نخوابید. خوب است کودک را برای آرام کردن و پرستاری به تختخواب خود بیاورید. ولی زمانی که خودتان آماده خوابیدن هستید، در صورت امکان او را به تخت یا گهواره مخصوص خودش برگردانید.

- ‌ وظایف نگهداری از کودک را تقسیم کنید. با همسر خود برنامه‌ای دقیق تنظیم کنید. برنامه‌ای که به هر دو نفر شما اجازه دهد به اندازه کافی استراحت کرده و از کودک نگهداری کنید.

- ‌ هر گریه‌ای نیاز به بیدار شدن شما ندارد. گاهی گریه یا سر و صدای کودکان در نیمه شب، نشانه مشکل خاصی نیست. بجز مواردی که شما شک می‌کنید کودک گرسنه یا ناراحت است، ایرادی ندارد اگر چند دقیقه‌ای صبر کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

تلاش برای خوابیدن

دقت و کار بیش از حدی که نگهداری از نوزاد نیاز دارد، ممکن است شما را چنان خسته کند که در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی براحتی به خواب بروید. اما این مساله همیشه هم درست نیست. مادرانی هستند که با وجود این همه خستگی باز هم نمی‌توانند راحت بخوابند.اگر شما هم به‌‌رغم خستگی و کار زیاد برای خوابیدن مشکل دارید، به محیط خواب خود دقت کرده و آن را برای داشتن خوابی راحت آماده کنید.

Mayoclinic.com

مترجم: نیلوفر اسعدی بیگی