چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

سلامت پروستات


سلامت پروستات
پروستات توده ای از غدد است که شکل حلقه ای (مانند دونات) دارد. و در پایین مثانه بین مقعد و پایه آلت مردی قرار گرفته است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. غده به اندازه گردو، و بیشتر مایع موجود در منی را ترشح می کند.
سه مشکل عمده پروستات عبارتند از: عفونت پروستات، بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات.
● عفونت پروستات
بعضی از مواقع عفونت پروستات به طور ناگهانی بروز می کند و نشانه هایی از این قبیل دارد:
▪ تب و لرز
▪ درد و سوزش به هنگام ادرار و انزال منی
▪ احساس داشتن ادرار به دفعات زیاد و به شدت، ولی فقط مقدار کمی ادرار دفع می شود.
▪ درد شکم
▪ دیدن خون در ادرار
اگر هر کدام از این نشانه ها را داشتید فوراً به دکتر خود مراجعه کنید این گونه عفونت ها با آنتی بیوتیک می توانند درمان شوند.
▪ بزرگ شدن پروستات
در بعضی از مردها، یکی از نشانه های پیری بزرگ شدن پروستات با گذشت زمان است. اگر چه این یک بیماری نیست اما همچنان که این غده بزرگ می شود، به مجرای ادرار فشار بیشتری وارد می کند و می تواند موجب بروز مشکلات دفع ادرار شود. بعضی از این مشکلات عبارتند از :
▪ دفع ادرار همراه با درد
▪ احساس می کنید مقدار ادرار شما زیاد شده است.
▪ کاهش فشار ادرار در هنگام دفع
▪ دفع ناقص ادرار
▪ مشکل داشتن در شروع دفع ادرار و متوقف کردن آن
اگر دفع ادرار برای شما سخت شده است و این نشانه ها را مشاهده کردید حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا راههایی را برای درمان و کنترل بزرگ شدن پروستات به شما ارائه دهد. بعضی از مردها منتظر می مانند و مشاهده می کنند که این علائم شدت بیشتری پیدا کند. اما داروهایی هست که به شما در بهبود این مشکلات کمک می کنند.
● سرطان پروستات
هیچ کس علت دقیق سرطان پروستات را نمی داند. متخصصین نمی دانند که چرا سرطان پروستات در بعضی از مردها پیشرفت می کند و چرا در بعضی این گونه نیست. تحقیقات نشان داده است که عوامل مشخصی وجود دارد که مردان را مستعدخطر سرطان پروستات می کند. به طوریکه سرطان در آنها پیشرفت می کند. این عوامل عبارتند از:
▪ پیری: داشتن سن ۵۰ سال و بیشتر
▪ سابقه خانوادگی: داشتن برادر، پدر یا پسری که سرطان پروستات داشته است.
▪ رژیم غذایی: خوردن غذاهای پرچرب و نوشیدن مشروبات الکلی خطر ابتلا را بالا می برد.
▪ نژاد: نژاد آمریکایی آفریقایی بیشترین استعداد ابتلا را دارند.
متخصصین امر توصیه می کنند که مردان به خصوص در سن بالا و کسانیکه سابقه خانوادگی داشته اند مرتباً (سالی یکبار) آزمایشهای لازم را انجام دهند چون تشخیص زود هنگام سرطان پروستات می تواند به درمان مؤثرتر و حفظ جان مریض کمک کند.

منبع : سایت یاد بگیر

مطالب مرتبط

بیماری قند و چشم


بیماری قند و چشم
دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز بدن است که عوارض درازمدت آن به صورت درگیری چشمی، کلیوی، اعصاب و عروق خونی بروز می کند. پیش از کشف انسولین در سال ،۱۹۲۲ بیشتر بیماران دیابتیک قبل از آنکه به مرحله ی درگیری چشمی برسند، فوت می کردند.
در سال ۱۹۳۰ در ایالات متحده یک درصد نابینایی ها، ناشی از دیابت بوده که این رقم در سال ۱۹۶۰ ، ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند. گرچه علت نابینایی در بیماران دیابتی شامل آب سیاه (گلوکوم)، آب مروارید و بیماری های عصبی چشمی است ولی ۸۴ درصد نابینایی ها مربوط به رتینوپاتی دیابتی (اختلال شبکیه) است.
از آنجا که ۲۵ درصد موارد نابینایی مربوط به مبتلایان به دیابت است رتینوپاتی از درجه ی اهمیت بیشتری برخوردار است و بایستی مبتلایان بیش از گذشته به سلامت چشم خود رسیدگی کنند.
● رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی یکی از چهار علت شایع نابینایی است که در گروه سنی ۲۰ تا ۶۰ سال اتفاق می افتد. در ۲۵ درصد افراد دیابتی یکی از اشکال رتینوپاتی وجود دارد. در ۵ درصد موارد فرم شدید آن دیده می شود. با وجود این که بعضی از بیماران حتی پس از گذشت ۳۰ سال از بیماری دچار رتینوپاتی نمی شوند ولی نهایتاً در ۸۵ درصد آنها این عارضه پیشرفت می کند.
به طور کلی سالانه حدود ۲ درصد از افراد دیابتی و ۶ درصد از مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی نابینا خواهند شد. از آنجا که ۲۵ درصد موارد نابینایی مربوط به مبتلایان به دیابت است رتینوپاتی از درجه ی اهمیت بیشتری برخوردار است و بایستی مبتلایان بیش از گذشته به سلامت چشم خود رسیدگی کنند.
● عوامل موثر در بروز رتینوپاتی دیابتی
۱) میزان قند خون :
مطالعات نشان می دهد کنترل نامناسب قند خون یکی از عوامل موثر در بروز این عارضه است.
۲) تیپ دیابت:
تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۱ (وابسته به انسولین) کمتر از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است ولی عوارض چشمی در آنها شدیدتر و شایع تر است.
۳) سن و طول دوره بیماری:
شیوع انواع رتینوپاتی دیابتی در هر دو نوع دیابت با بالارفتن سن و طول دوره ی بیماری افزایش می یابد.
۴) بارداری:
حاملگی میزان بروز رتینوپاتی را در مبتلایان به دیابت افزایش می دهد.
۵) هیپرتانسیون :
افزایش فشار خون در ۲۲ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۱ و در ۵۷ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۲ دیده می شود. افزایش فشار خون در مبتلایان به دیابت با پیشرفت رتینوپاتی وتورم لکه ی زرد در ارتباط است.
۶) بالا بودن سطح تری گلیسیریدها و لیپیدها.
۷) بیماری کلیوی:
دفع پروتئین ادراری و پیشرفت بیماری کلیوی با افزایش شانس رتینوپاتی همراه است.
۸) ژنتیک.
▪ علاوه بر موارد فوق افزایش
منیزیم خون ، استعمال سیگار ، چاقی و رنگ پوست و جنس در بروز رتینوپاتی دیابتی نقش مهمی ایفا می کند. براساس مطالعات جدید بروز نابینایی در سیاهان ۲۰ درصد بیشتر از سفیدپوستان و در زنان ۲۴ درصد بیشتر از مردان است.
● توصیه های ضروری به مبتلایان به دیابت
۱) بیمارانی که به دیابت وابسته به انسولین مبتلا هستند بایستی هر ۵ سال یک بار تحت معاینات چشمی قرار بگیرند.
۲) برای بیمارانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند چکاپ سالیانه ضروری است ضمن اینکه کنترل
فشار خون هر شش ماه یک بار نیز بسیار توصیه می شود.
۳) مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی نیز باید هر ۳، ۴ ماه یک بار به پزشک متخصص مراجعه کنند.
۴) زنان باردار مبتلا به دیابت نوع ۱ بایستی تا ۳ ماهه اول حاملگی هر ماه و پس از آن هر سه ماه یک بار تحت معاینات چشمی قرار بگیرند. به طورکلی زنان دیابتیک که قصد باردار شدن دارند باید ابتدا مورد معاینه چشم پزشک قرار بگیرند و سپس اقدام نمایند.


http://tebb.blogfa.com


وبگردی
سیف و بازی تکراری غیر مجازها !
سیف و بازی تکراری غیر مجازها ! - حرفهای تکرای بانک مرکزی در مورد صرافی ها و موسسات مالی غیر مجار با یک جستجوی ساده در اینترنت.
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    با عینک معنوی به شغل خود نگاه کنیم
    بعضی وقت‌ها اگر از یک زاویه دیگر به شغل و حرفه خودمان نگاه کنیم کار در آن حرفه شیرین‌تر و دلنشین‌تر می‌شود بیایید برای یک بار هم که شده با عینک معنوی به شغل خود نگاه کنیم با یک …