سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

فرآوری عروس دریایی


فرآوری عروس دریایی
عروس دریایی به طور فصلی به صورت دسته جمعی و گروهی در آبهای مناطق گرمسیری و معتدله دیده می شود. تقریبا ۵ گونه عروس دریایی (Jelly fish) به طور تجاری و اقتصادی در شرق و جنوب شرق آسیا برداشت می شود. در بسیاری از مناطق جهان مخصوصاً جنوب شرق آسیا، تجمع های بزرگ و فصلی عروس دریایی یك منبع عظیم شیلاتی را تشكیل می دهد كه به صورت محلی و یا منطقه ای عمل آوری شده و به بازار عرضه می گردد. تصور می رود كه چینی ها در عمل آوری عروس دریایی جهت تهیه غذا پیشكسوت می باشند. كشورهای عمده مصرف كننده عروس دریایی چین و كره می باشند. محصولی كه بخش اصلی خوراكی را تشكیل می دهد بافت همبند كلاژنی است.بدن عروس دریایی شامل یا زنگ نیم كره ای نعلبكی شكل شفاف به رنگ آبی است كه با تعداد زیادی شاخك های كناری نازك حاشیه دار شده است. دهان در زیر چتر واقع شده و به وسیله جهار بازوی دهانی حفاظت می گردد. بدن عروس دریایی دارای ۹۶ تا ۹۷ درصد آب بوده و آمادگی فساد در آن بسیار بالا است.در مراحل اولیه فساد سطح بدن لجنی شده و رنگ شفاف آن به رنگ صورتی مایل شده و به میزان كم، بوی نامطبوع ناشی از فساد از آن احساس می شود. بنابراین در عرض چند ساعت بعد از صید، عمل آوری باید به سرعت پس از تخلیه انجام گیرد. (ترجیحاً تا زمانی كه موجود زنده است باید عمل آوری صورت گیرد). معمولا عروس های دریایی كه عرض چتر آنها بیش از ۳۰ سانتیمتر باشد برای فرآوری ترجیح داده می شوند. جهت نگهداری عروس دریایی در كوتاه مدت آب دریا شامل ۱ تا ۲ درصد آلوم (سولفات آلومینیوم ـ پتاسیم) توصیه می شود. در روش سنتی چینی، فرآوری شامل كم كردن تدریجی محتویات آبی عروس دریایی با استفاده از مخلوط نمك و آلوم می باشد. برای عمل آوری تنها چتر جانور مورد استفاده قرار می گیرد كه سهم آن از یك عروس دریایی كامل ۶۵ ـ ۶۰ درصد است. در مورد انواع بزرگتر بازوهای دهانی نیز به عنوان محصولات با ارزش كمتر، به طور جداگانه عمل آوری می شوند.بازوهای دهانی و امعاء درونی قبل از عمل آوری حذف می شوند. چترها به وسیله چاقو بدون اینكه صدمه ای به سطح چتر وارد شود صاف شده و به طور كامل صاف دشه و به طور كامل در محلول آب نمك رقیق (۳ درصد) قبل از عمل آوری تمیز و شسته می شوند. همچنین حذف و برطرف كردن لكه ها یا باقیمانده های موكوسی در هنگام فرآیند عمل آوری مهم است.
●مراحل عمل آوری
▪مرحله اول نمك زنی: عروس دریایی تمیز شده به وسیله نمك همراه با ۱۰ درصد آلوم كه به ازای هر ۱۰ ـ ۸ كیلوگرم عروس دریایی تقریبا یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم در نظر گرفته شد، نمك پاشی می شود.عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك های سیمانی به عمل ۱ تا ۵/۱ متر روی هم انباشته می شود وتقریبا برای یك روز در داخل تانك ها قرار می گیرد كه طی این مدت تقریبا ۴۰ ـ ۳۵ درصد محتویات آبی عروس های دریایی از دست می رود. در روش مرطوب، محلولی از مخلوط نمك و آلوم به اضافه مقداری پودر رنگبری جهت حذف رنگ استفاده می شود. همچنین از آب لیمو جهت تثبیت PH مخلوط بین ۵/۳ تا ۵/۴ استفاده می شود.
▪مرحله دوم نمك زنی: عروس دریایی با نمك حاوی ۸ درصد آلوم كه تقریبا به ازاری هر ۱۰ از عروس دریایی یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم استفاده می شود، نمك پاشی می گردد. سپس عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك هایی انباشته شده و به مدت ۳ تا ۴ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله سوم نمك زنی: برای این مرحله از نمك حاوی ۷ ـ ۶ درصد آلوم استفاده می شود. عروس های دریایی نمك سود شده در داخل تانك تازه وارد شده برای مدت ۶ ـ ۵ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله چهارم نمك زنی: بعد از سومین نمك زنی، تانك های تخلیه شده و آب نمك آن به بیرون پمپ می شود. سپس تانك به وسیله محلول آب نمك اشباع (۲۵ ـ ۲۰ درجه بومه) پر می شود كه عروس دریایی به طور متوسط ۵ ـ ۴ روز در آن قرار می گیرد.
●آبگیری از توده عروس دریایی: در طی این مرحله، محصول نمك سود شده به صورت توده ای به ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر بر روی تخته آبگیری نسبتا شیب دار یا روی میزی كه با صفحه وینیل پوشانده شده، روی هم جمع می گردند. طی مرحله انباشتن، نمك (به ازای ۳ تا ۱۰ درصد وزن عروس دریایی) بر روی سطح تك تك عروس های دریایی پاشیده می شود. توده های عروس دریایی به منظور خشك كردن و آبگیری برای مدت ۴ تا ۶ روز قرار می گیرند. كاملا ضروری است كه به منظور بهتر انجام شدن آبگیری چترها زیر و رو گردند. رطوبت نهایی محصول در این مرحله حدود ۶۵ ـ ۶۰ درصد خواهد بود.
●بسته بندی و نگهداری
چترهای عمل آوری شده بر اساس اندازه (قطرشان) درجه بندی می شوند و در بسته های وینیلی بسته بندی می شوند و داخل صندوق های چوبی قرار می گیرند. محصول در درجه حرارت ۵ ـ ۲ درجه سانتیگراد نگهداری می شود. نگهداری محصول بالای ۲۰ درجه سانیگراد باعث نرمی می شود. در صورتیكه اگر درجه حرارت صفر درجه برای نگهداری منظور شود باعث از دست رفتن بافت و ساختار محصول می شود. همچنین استفاده بیش از حد آلوم باعث توسعه رنگ سفید غیر قابل قبول از لحاظ تجاری در دراز مدت خواهد شد.
هنگام كارتن گذاری در طول مدت نگهداری، محصول تمایل به از دست دادن رطوبت دارد.
●درجه بندی و سورتینگ:
عروس دریایی بر طبق قطر صفحه درجه بندی می شود. آنهایی كه قطری معادل ۳۳ سانتیمتر و بیشتر دارند به عنوان درجه یك و قطر بین ۳۳ ـ ۲۵ سانتیمتر به عنوان درجه دو و قطر بین ۲۵ ـ ۱۷ سانتیمتر به عنوان درجه ۳ و بقیه به عنوان خارج از رده درجه بندی می شوند. كیفیت عروس دریایی عمل اوری شده به تعداد دفعات آلوم زنی، رنگ، خاستگاه و موارد دیگر بستگی دارد. صادرات چین در جعبه های چوبی یا بشكه های ردیف شده در بسته هایی با وزن ۲۵ ـ ۲۰ كیلوگرم بسته بندی می شود. عروس دریایی رنگ بری شده، نمك سود و آماده شده و در بسته های خرده فروشی كوچك عرضه می شوند.
●پخت و پز عروس دریایی: عروس دریایی عنصری اصلی در غذای سنتی چینی ها است. از نظر تجاری عروس دریایی به دو نوع عمده و مهم تقسیم می شود. نوع سفید آن به طور گسترده ای در شرق و مناطق جنوب شرق انتشار یافته و نوع قرمز كه معروف و معمول نبوده و دارای ارزش تجاری بالاتر می باشد. عروس دریایی نمك سود شده به وسیله خیس كردن در آب نرم می شود و به صورت تكه هایی بریده شده و توزین می گردد. این تكه ها وقتی كه به صورت حلقه حلقه آماده می شوند بافت آن حالت ارتجاعی (الاستیك) و ترد و شكننده دارد. این حلقه ها به طور طبیعی در سسی كه حاوی روغن كنجد، سویا، سركه و شكر است خیسانده می شود. در بعضی از فراورده های ژاپنی، عروس دریایی ماریناد شده، یك جزء سازنده مهم را تشكیل می دهد كه به همراه سبزیجات رنده شده نظیر كلم، تربچه و خیار یا به همراه اقلام دیگری نظیر خارپوست دریایی (Sea urchin) و یا با تخم شگ ماهی سرویس دهی می شود.

منبع: اینفوفیش


منبع : پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

مطالب مرتبط

عوامل تعیین کننده در مصرف آهک

عوامل تعیین کننده در مصرف آهک
از مهمترین پارامترهای شیمیایی آب در تنظیم میزان آهک پاشی در استخرها ، قلیائیت آب می باشد که اغلب پرورش دهندگان ماهی آن را با سختی آب یکسان می دانند .
علی رغم مشابهت بسیار زیاد سختی و قلیائیت ، در پاره ای از موارد هیچگونه ارتباطی با یکدیگر نداشته و به خلاف اهمیت قلیائیت در افزایش تولید ، سختی آب تأثیر چندانی ندارد .
۱) سختی آب : عامل تشکل سختی آب ، کاتیون های گروه قلیایی خاک می باشند . سختی آب عمدتاً مربوط به کاتیون های کلسیم و منیزیم می گردد . معیار اندازه گیری سختی بر حسب مول بر متر مکعب است .
۲) قلیائیت : قلیائیت آب در حقیقت وجود یون های کربنات را گویند . با افزایش یا کاهش سختی ، میزان قلیائیت آب تغییر می یابد . در عرصه پرورش ماهی آنچه حائز اهمیت است ، قلیائیت آب می باشد زیرا از عوامل مهم نگهداری Co۲ آب می باشد .
● میزان مورد نیاز آهک برای استخرهای پرورش ماهی
در پرورش ماهی مهمترین مسئله تعادل شیمیایی محیط آب است یعنی کاهش PH و بازی شدن هر دو محیط برای ماهیان خطرناک و مرگ آور است .
میزان آهک دهی بر حسب موقعیت جغرافیایی و هدف بکر بردن آن متفاوت است و همانطور که قبلاً در بحث آهک پاشی اشاره کردم به عوامل مختلفی بستگی دارد . آهک پاشی مثل کوددهی برای تمامی استخرها به یک صورت قابل نسخه نویسی نیست بلکه تمام فاکتورهای گفته شده دخالت دارند نظیره های متفاوتی در مورد آهک وجود دارد .
الف) kg ۵۰۰ تا ۲ تن در هکتار برای آهک مصرفی
ب) kg ۱۵۰۰ – ۱۰۰۰ در هر هکتار برای عوامل بیماری زا ( مصرف آهک زنده )
ج) kg ۴۰۰ – ۲۰۰ در هر هکتار برای بهسازی و ضدعفونی کردن خاک استخر پیش از آبگیری آن ( مصرف آهک زنده )
د) kg ۵۰۰ – ۲۸۰ در هر هکتار برای افزایش هر واحد قلیائیت ( مصرف آهک زنده ) جهت تعیین آهک مورد نیاز استخر جدید نمونه های از خاک ( یا ضخامت ۱۵ سانتیمتر ) از کف استخر تهیه و PH آن را تعیین می نمایند . چنانچه در یک نمونه گل خشک از بستر یک استخر پرورش ماهی PH بالای ۹/۵ داشته باشد استخر نیازی به آهک دهی ندارد .
● تشخیص زمان نیاز به آهک
الف) هنگامی که PH آب بنا به دلایلی پائین تر از حد نرمال قرار گیرد و این حالت اسیدی آب برای زندگی ماهی خطر آفرین باشد .
ب) چنانچه قلیائیت آب پائین باشد و در نتیجه میزان حاصلخیزی استخر پائین باشد .
ج) مواقعی که رسوبات آلی استخر بطور فزاینده ای لجن داشته باشد چرا که سبب کاهش میزان اکسیژن محلول می گردد .
د) چنانچه احتمال بروز بیماری های عفونی و مسری وجود داشته باشد و یا در دورهٔ گذشته پرورش ، شکوفایی پلانکتونی ( Algne bloom ) وجود داشته و سبب تلفات ماهیان شده بود از آهک برای پیشگیری استفاده می کنیم .

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!