پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

فرآوری عروس دریایی


فرآوری عروس دریایی
عروس دریایی به طور فصلی به صورت دسته جمعی و گروهی در آبهای مناطق گرمسیری و معتدله دیده می شود. تقریبا ۵ گونه عروس دریایی (Jelly fish) به طور تجاری و اقتصادی در شرق و جنوب شرق آسیا برداشت می شود. در بسیاری از مناطق جهان مخصوصاً جنوب شرق آسیا، تجمع های بزرگ و فصلی عروس دریایی یك منبع عظیم شیلاتی را تشكیل می دهد كه به صورت محلی و یا منطقه ای عمل آوری شده و به بازار عرضه می گردد. تصور می رود كه چینی ها در عمل آوری عروس دریایی جهت تهیه غذا پیشكسوت می باشند. كشورهای عمده مصرف كننده عروس دریایی چین و كره می باشند. محصولی كه بخش اصلی خوراكی را تشكیل می دهد بافت همبند كلاژنی است.بدن عروس دریایی شامل یا زنگ نیم كره ای نعلبكی شكل شفاف به رنگ آبی است كه با تعداد زیادی شاخك های كناری نازك حاشیه دار شده است. دهان در زیر چتر واقع شده و به وسیله جهار بازوی دهانی حفاظت می گردد. بدن عروس دریایی دارای ۹۶ تا ۹۷ درصد آب بوده و آمادگی فساد در آن بسیار بالا است.در مراحل اولیه فساد سطح بدن لجنی شده و رنگ شفاف آن به رنگ صورتی مایل شده و به میزان كم، بوی نامطبوع ناشی از فساد از آن احساس می شود. بنابراین در عرض چند ساعت بعد از صید، عمل آوری باید به سرعت پس از تخلیه انجام گیرد. (ترجیحاً تا زمانی كه موجود زنده است باید عمل آوری صورت گیرد). معمولا عروس های دریایی كه عرض چتر آنها بیش از ۳۰ سانتیمتر باشد برای فرآوری ترجیح داده می شوند. جهت نگهداری عروس دریایی در كوتاه مدت آب دریا شامل ۱ تا ۲ درصد آلوم (سولفات آلومینیوم ـ پتاسیم) توصیه می شود. در روش سنتی چینی، فرآوری شامل كم كردن تدریجی محتویات آبی عروس دریایی با استفاده از مخلوط نمك و آلوم می باشد. برای عمل آوری تنها چتر جانور مورد استفاده قرار می گیرد كه سهم آن از یك عروس دریایی كامل ۶۵ ـ ۶۰ درصد است. در مورد انواع بزرگتر بازوهای دهانی نیز به عنوان محصولات با ارزش كمتر، به طور جداگانه عمل آوری می شوند.بازوهای دهانی و امعاء درونی قبل از عمل آوری حذف می شوند. چترها به وسیله چاقو بدون اینكه صدمه ای به سطح چتر وارد شود صاف شده و به طور كامل صاف دشه و به طور كامل در محلول آب نمك رقیق (۳ درصد) قبل از عمل آوری تمیز و شسته می شوند. همچنین حذف و برطرف كردن لكه ها یا باقیمانده های موكوسی در هنگام فرآیند عمل آوری مهم است.
●مراحل عمل آوری
▪مرحله اول نمك زنی: عروس دریایی تمیز شده به وسیله نمك همراه با ۱۰ درصد آلوم كه به ازای هر ۱۰ ـ ۸ كیلوگرم عروس دریایی تقریبا یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم در نظر گرفته شد، نمك پاشی می شود.عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك های سیمانی به عمل ۱ تا ۵/۱ متر روی هم انباشته می شود وتقریبا برای یك روز در داخل تانك ها قرار می گیرد كه طی این مدت تقریبا ۴۰ ـ ۳۵ درصد محتویات آبی عروس های دریایی از دست می رود. در روش مرطوب، محلولی از مخلوط نمك و آلوم به اضافه مقداری پودر رنگبری جهت حذف رنگ استفاده می شود. همچنین از آب لیمو جهت تثبیت PH مخلوط بین ۵/۳ تا ۵/۴ استفاده می شود.
▪مرحله دوم نمك زنی: عروس دریایی با نمك حاوی ۸ درصد آلوم كه تقریبا به ازاری هر ۱۰ از عروس دریایی یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم استفاده می شود، نمك پاشی می گردد. سپس عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك هایی انباشته شده و به مدت ۳ تا ۴ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله سوم نمك زنی: برای این مرحله از نمك حاوی ۷ ـ ۶ درصد آلوم استفاده می شود. عروس های دریایی نمك سود شده در داخل تانك تازه وارد شده برای مدت ۶ ـ ۵ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله چهارم نمك زنی: بعد از سومین نمك زنی، تانك های تخلیه شده و آب نمك آن به بیرون پمپ می شود. سپس تانك به وسیله محلول آب نمك اشباع (۲۵ ـ ۲۰ درجه بومه) پر می شود كه عروس دریایی به طور متوسط ۵ ـ ۴ روز در آن قرار می گیرد.
●آبگیری از توده عروس دریایی: در طی این مرحله، محصول نمك سود شده به صورت توده ای به ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر بر روی تخته آبگیری نسبتا شیب دار یا روی میزی كه با صفحه وینیل پوشانده شده، روی هم جمع می گردند. طی مرحله انباشتن، نمك (به ازای ۳ تا ۱۰ درصد وزن عروس دریایی) بر روی سطح تك تك عروس های دریایی پاشیده می شود. توده های عروس دریایی به منظور خشك كردن و آبگیری برای مدت ۴ تا ۶ روز قرار می گیرند. كاملا ضروری است كه به منظور بهتر انجام شدن آبگیری چترها زیر و رو گردند. رطوبت نهایی محصول در این مرحله حدود ۶۵ ـ ۶۰ درصد خواهد بود.
●بسته بندی و نگهداری
چترهای عمل آوری شده بر اساس اندازه (قطرشان) درجه بندی می شوند و در بسته های وینیلی بسته بندی می شوند و داخل صندوق های چوبی قرار می گیرند. محصول در درجه حرارت ۵ ـ ۲ درجه سانتیگراد نگهداری می شود. نگهداری محصول بالای ۲۰ درجه سانیگراد باعث نرمی می شود. در صورتیكه اگر درجه حرارت صفر درجه برای نگهداری منظور شود باعث از دست رفتن بافت و ساختار محصول می شود. همچنین استفاده بیش از حد آلوم باعث توسعه رنگ سفید غیر قابل قبول از لحاظ تجاری در دراز مدت خواهد شد.
هنگام كارتن گذاری در طول مدت نگهداری، محصول تمایل به از دست دادن رطوبت دارد.
●درجه بندی و سورتینگ:
عروس دریایی بر طبق قطر صفحه درجه بندی می شود. آنهایی كه قطری معادل ۳۳ سانتیمتر و بیشتر دارند به عنوان درجه یك و قطر بین ۳۳ ـ ۲۵ سانتیمتر به عنوان درجه دو و قطر بین ۲۵ ـ ۱۷ سانتیمتر به عنوان درجه ۳ و بقیه به عنوان خارج از رده درجه بندی می شوند. كیفیت عروس دریایی عمل اوری شده به تعداد دفعات آلوم زنی، رنگ، خاستگاه و موارد دیگر بستگی دارد. صادرات چین در جعبه های چوبی یا بشكه های ردیف شده در بسته هایی با وزن ۲۵ ـ ۲۰ كیلوگرم بسته بندی می شود. عروس دریایی رنگ بری شده، نمك سود و آماده شده و در بسته های خرده فروشی كوچك عرضه می شوند.
●پخت و پز عروس دریایی: عروس دریایی عنصری اصلی در غذای سنتی چینی ها است. از نظر تجاری عروس دریایی به دو نوع عمده و مهم تقسیم می شود. نوع سفید آن به طور گسترده ای در شرق و مناطق جنوب شرق انتشار یافته و نوع قرمز كه معروف و معمول نبوده و دارای ارزش تجاری بالاتر می باشد. عروس دریایی نمك سود شده به وسیله خیس كردن در آب نرم می شود و به صورت تكه هایی بریده شده و توزین می گردد. این تكه ها وقتی كه به صورت حلقه حلقه آماده می شوند بافت آن حالت ارتجاعی (الاستیك) و ترد و شكننده دارد. این حلقه ها به طور طبیعی در سسی كه حاوی روغن كنجد، سویا، سركه و شكر است خیسانده می شود. در بعضی از فراورده های ژاپنی، عروس دریایی ماریناد شده، یك جزء سازنده مهم را تشكیل می دهد كه به همراه سبزیجات رنده شده نظیر كلم، تربچه و خیار یا به همراه اقلام دیگری نظیر خارپوست دریایی (Sea urchin) و یا با تخم شگ ماهی سرویس دهی می شود.

منبع: اینفوفیش


منبع : پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

مطالب مرتبط

سه دهه تلاش برای حفظ و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری

سه دهه تلاش برای حفظ و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری
فعالیت بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری در کشورمان از بیشتراز سه دهه پیش با احداث مجتمع تکثیر و پرورش ماهی شهید بهشتی (سد سنگسر) در ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان رشت آغاز شد.
در آن هنگام ظرفیت رسمی رسمی کارگاه تولید ۵/۳ میلیون قطعه از انواع بچه ماهیان خاویاری بود.
پس از انقلاب شکوهمند اسلامی روند توسعه مراکز تکثیر شتاب چشمگیری یافت و مراکز تکثیر نیز در استان های مازندران و گلستان احداث شد.
هم اکنون دو مرکز در استان گیلان، یک مرکز در استان مازندران و دو مرکز در استان گلستان به امر تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری اشتغال داشته و سالانه حدود ۴۰ میلیون قطعه از انواع بچه ماهیان خاویاری را در رودخانه های منتهی به حوزه جنوبی دریای خزر رها سازی می نمایند.
در میان پنج گونه از ماهیان خاویاری دریای خزر (فیل ماهی، تاس ماهی ایرانی، تاس ماهی روسی، شیپ و ازون برون) تکثیر گونه فیل ماهی و به خصوص گونه شیپ، به دلیل ذخایر محدود مولدین در حوزه جنوبی دریای خزر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و تکثیر مصنوعی آنها در سالهای اخیر با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است.
گزارش حاضر چکیده ایست از فعالیت شبانه روزی مرکز شهید مرجانی در امر تولید بچه ماهی این گونه استثنائی، ابتدا لازم می دانم مختصری از بیولوژی ماهی شیپ به استحضار خوانندگان محترم برسانم:
ماهی شیپ با نام علمی Acipenser nudiventris از خانواده تاس ماهیان Acipenseridac می باشد. این گونه از جمله ماهیان نادر و کمیاب در دریای خزر محسوب می گردد که هر ساله از میزان صید آن کاسته می شود به طوریکه این گونه در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
میزان خاویار استحصالی از ماهی شیپ ۴ درصد از کل خاویار استحصال شده در حوزه جنوبی دریای خزر بوده است. چنانچه از نام علمی این ماهی استنباط می شود. این ماهی دارای شکم برهنه بوده و برجستگی های استخوانی شکل آن تحلیل رفته است.
میانگین طول بدن این ماهی به ترتیب برای ماهی ماده و نر ۱۵۲ و ۱۳۵ سانتی متر بوده و میانگین وزن برای جنس ماده و نر به ترتیب در حدود ۲۰ و ۳۰ کیلوگرم و میانگین سنی ماهیان صید شده در حدود ۱۳ تا ۱۵ گزارش گردیده است.
حداقل خاویار استحصالی از این ماهی ۳/۰ کیلوگرم و حداکثر آن ۱/۶ کیلوگرم و میانگین خاویار به دست آمده در حدود ۴/۵ کیلوگرم بوده است.
تعداد تخمک در یک گرم حدود ۶۰-۶۵ عدد در مولدین مناسب برای تکثیر مصنوعی می باشد. تعداد برجستگی های ردیف پشتی ۱۷-۲۴ عدد، در ردیف جانبی ۷۹-۷۴ عدد و دو ردیف برجستگی شکمی تقریبا تحلیل رفته و ۱۱-۱۷ عدد می باشد.
نکته قابل توجه آن است که اولین برجستگی استخوانی در ردیف پشتی این ماهی درشت تر از سایر تاس ماهیان دریای خزر می باشد. کاسه سر دارای شیب کند به طرف پوزه تیز آن بوده و دهان در آن ها هلالی شکل ولی لبها یکپارچه و دارای بریدگی است و دارای دو جفت سبیلک رشته دار می باشد.
پراکنش محدود این ماهی در حال حاضر در حوزه جنوبی دریای خزر بوده اما در سالیان گذشته در دریای خزر، سیاه و دریاچه آرال نیز وجود داشته است ولی هم اکنون جزء ماهیان در حال انقراض محسوب می شود. به طوریکه کنوانسیون تجارت گونه های در حال انقراض (CITES) این ماهی را جزء گونه های انقراض یافته تلقی نموده و صادرات گوشت و خاویار آن ممنوع می باشد.
مرکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری شهید مرجانی در راستای سیاستهای معاون محترم وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران و به منظور احیاء ذخائر این گونه با ارزش و تاکید بیشتر بر اهمیت تولید گونه های نادر از سوی مسئولین و مدیران معاونت تکثیر و پرورش آبزیان جهت تولید سال ۱۳۸۵ تعداد ۹ عدد مولد ماده با وزن متوسط ۵۱ کیلوگرم و تعداد ۵ مولد نر از صیدگاه های شیلات ناحیه ۴ به منظور تکثیر مصنوعی به این مرکز منتقل و در تاریخهای ۲۴/۱۲/۱۳۸۴ و ۲۳/۰۱/۱۳۸۵ طی دو دوره، مورد تزریق هورمون های گناد ونروبین قرار داده که در مجموع ۶۴ کیلوگرم تخمک از ماهیان مولد استحصال و پس از لقاح با اسپرم ماهیان نر درصد لقاح ۶۵% تعداد ۸۳۳/۰۵۰/۳ تخم بدست آمد.
از تخم های لقاح یافته پس از طی ۶ روز گذراندن مرحله انکوباسیون تعداد ۰۰/۰۰۰/۲ لارو حاصله تحویل بخش و نیرو (نوزادگاه) مرکز گردید. از این تعداد ۰۰۰/۹۵۰ قطعه به منظور ادامه پرورش و تنوع مناطق رها سازی تحویل مجتمع تکثیر و پرورش ماهیان شهید دکتر بهشتی سد سنگر (رشت) شد.
در حال حاضر سری اول این ماهیان با وزن متوسط ۴۰۰ میلی گرم در این بخش در حال پرورش می باشد.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».