شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ / Saturday, 22 September, 2018

فرآوری عروس دریایی


فرآوری عروس دریایی
عروس دریایی به طور فصلی به صورت دسته جمعی و گروهی در آبهای مناطق گرمسیری و معتدله دیده می شود. تقریبا ۵ گونه عروس دریایی (Jelly fish) به طور تجاری و اقتصادی در شرق و جنوب شرق آسیا برداشت می شود. در بسیاری از مناطق جهان مخصوصاً جنوب شرق آسیا، تجمع های بزرگ و فصلی عروس دریایی یك منبع عظیم شیلاتی را تشكیل می دهد كه به صورت محلی و یا منطقه ای عمل آوری شده و به بازار عرضه می گردد. تصور می رود كه چینی ها در عمل آوری عروس دریایی جهت تهیه غذا پیشكسوت می باشند. كشورهای عمده مصرف كننده عروس دریایی چین و كره می باشند. محصولی كه بخش اصلی خوراكی را تشكیل می دهد بافت همبند كلاژنی است.بدن عروس دریایی شامل یا زنگ نیم كره ای نعلبكی شكل شفاف به رنگ آبی است كه با تعداد زیادی شاخك های كناری نازك حاشیه دار شده است. دهان در زیر چتر واقع شده و به وسیله جهار بازوی دهانی حفاظت می گردد. بدن عروس دریایی دارای ۹۶ تا ۹۷ درصد آب بوده و آمادگی فساد در آن بسیار بالا است.در مراحل اولیه فساد سطح بدن لجنی شده و رنگ شفاف آن به رنگ صورتی مایل شده و به میزان كم، بوی نامطبوع ناشی از فساد از آن احساس می شود. بنابراین در عرض چند ساعت بعد از صید، عمل آوری باید به سرعت پس از تخلیه انجام گیرد. (ترجیحاً تا زمانی كه موجود زنده است باید عمل آوری صورت گیرد). معمولا عروس های دریایی كه عرض چتر آنها بیش از ۳۰ سانتیمتر باشد برای فرآوری ترجیح داده می شوند. جهت نگهداری عروس دریایی در كوتاه مدت آب دریا شامل ۱ تا ۲ درصد آلوم (سولفات آلومینیوم ـ پتاسیم) توصیه می شود. در روش سنتی چینی، فرآوری شامل كم كردن تدریجی محتویات آبی عروس دریایی با استفاده از مخلوط نمك و آلوم می باشد. برای عمل آوری تنها چتر جانور مورد استفاده قرار می گیرد كه سهم آن از یك عروس دریایی كامل ۶۵ ـ ۶۰ درصد است. در مورد انواع بزرگتر بازوهای دهانی نیز به عنوان محصولات با ارزش كمتر، به طور جداگانه عمل آوری می شوند.بازوهای دهانی و امعاء درونی قبل از عمل آوری حذف می شوند. چترها به وسیله چاقو بدون اینكه صدمه ای به سطح چتر وارد شود صاف شده و به طور كامل صاف دشه و به طور كامل در محلول آب نمك رقیق (۳ درصد) قبل از عمل آوری تمیز و شسته می شوند. همچنین حذف و برطرف كردن لكه ها یا باقیمانده های موكوسی در هنگام فرآیند عمل آوری مهم است.
●مراحل عمل آوری
▪مرحله اول نمك زنی: عروس دریایی تمیز شده به وسیله نمك همراه با ۱۰ درصد آلوم كه به ازای هر ۱۰ ـ ۸ كیلوگرم عروس دریایی تقریبا یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم در نظر گرفته شد، نمك پاشی می شود.عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك های سیمانی به عمل ۱ تا ۵/۱ متر روی هم انباشته می شود وتقریبا برای یك روز در داخل تانك ها قرار می گیرد كه طی این مدت تقریبا ۴۰ ـ ۳۵ درصد محتویات آبی عروس های دریایی از دست می رود. در روش مرطوب، محلولی از مخلوط نمك و آلوم به اضافه مقداری پودر رنگبری جهت حذف رنگ استفاده می شود. همچنین از آب لیمو جهت تثبیت PH مخلوط بین ۵/۳ تا ۵/۴ استفاده می شود.
▪مرحله دوم نمك زنی: عروس دریایی با نمك حاوی ۸ درصد آلوم كه تقریبا به ازاری هر ۱۰ از عروس دریایی یك كیلوگرم مخلوط نمك و آلوم استفاده می شود، نمك پاشی می گردد. سپس عروس دریایی نمك سود شده در داخل تانك هایی انباشته شده و به مدت ۳ تا ۴ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله سوم نمك زنی: برای این مرحله از نمك حاوی ۷ ـ ۶ درصد آلوم استفاده می شود. عروس های دریایی نمك سود شده در داخل تانك تازه وارد شده برای مدت ۶ ـ ۵ روز در آن قرار می گیرند.
▪مرحله چهارم نمك زنی: بعد از سومین نمك زنی، تانك های تخلیه شده و آب نمك آن به بیرون پمپ می شود. سپس تانك به وسیله محلول آب نمك اشباع (۲۵ ـ ۲۰ درجه بومه) پر می شود كه عروس دریایی به طور متوسط ۵ ـ ۴ روز در آن قرار می گیرد.
●آبگیری از توده عروس دریایی: در طی این مرحله، محصول نمك سود شده به صورت توده ای به ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر بر روی تخته آبگیری نسبتا شیب دار یا روی میزی كه با صفحه وینیل پوشانده شده، روی هم جمع می گردند. طی مرحله انباشتن، نمك (به ازای ۳ تا ۱۰ درصد وزن عروس دریایی) بر روی سطح تك تك عروس های دریایی پاشیده می شود. توده های عروس دریایی به منظور خشك كردن و آبگیری برای مدت ۴ تا ۶ روز قرار می گیرند. كاملا ضروری است كه به منظور بهتر انجام شدن آبگیری چترها زیر و رو گردند. رطوبت نهایی محصول در این مرحله حدود ۶۵ ـ ۶۰ درصد خواهد بود.
●بسته بندی و نگهداری
چترهای عمل آوری شده بر اساس اندازه (قطرشان) درجه بندی می شوند و در بسته های وینیلی بسته بندی می شوند و داخل صندوق های چوبی قرار می گیرند. محصول در درجه حرارت ۵ ـ ۲ درجه سانتیگراد نگهداری می شود. نگهداری محصول بالای ۲۰ درجه سانیگراد باعث نرمی می شود. در صورتیكه اگر درجه حرارت صفر درجه برای نگهداری منظور شود باعث از دست رفتن بافت و ساختار محصول می شود. همچنین استفاده بیش از حد آلوم باعث توسعه رنگ سفید غیر قابل قبول از لحاظ تجاری در دراز مدت خواهد شد.
هنگام كارتن گذاری در طول مدت نگهداری، محصول تمایل به از دست دادن رطوبت دارد.
●درجه بندی و سورتینگ:
عروس دریایی بر طبق قطر صفحه درجه بندی می شود. آنهایی كه قطری معادل ۳۳ سانتیمتر و بیشتر دارند به عنوان درجه یك و قطر بین ۳۳ ـ ۲۵ سانتیمتر به عنوان درجه دو و قطر بین ۲۵ ـ ۱۷ سانتیمتر به عنوان درجه ۳ و بقیه به عنوان خارج از رده درجه بندی می شوند. كیفیت عروس دریایی عمل اوری شده به تعداد دفعات آلوم زنی، رنگ، خاستگاه و موارد دیگر بستگی دارد. صادرات چین در جعبه های چوبی یا بشكه های ردیف شده در بسته هایی با وزن ۲۵ ـ ۲۰ كیلوگرم بسته بندی می شود. عروس دریایی رنگ بری شده، نمك سود و آماده شده و در بسته های خرده فروشی كوچك عرضه می شوند.
●پخت و پز عروس دریایی: عروس دریایی عنصری اصلی در غذای سنتی چینی ها است. از نظر تجاری عروس دریایی به دو نوع عمده و مهم تقسیم می شود. نوع سفید آن به طور گسترده ای در شرق و مناطق جنوب شرق انتشار یافته و نوع قرمز كه معروف و معمول نبوده و دارای ارزش تجاری بالاتر می باشد. عروس دریایی نمك سود شده به وسیله خیس كردن در آب نرم می شود و به صورت تكه هایی بریده شده و توزین می گردد. این تكه ها وقتی كه به صورت حلقه حلقه آماده می شوند بافت آن حالت ارتجاعی (الاستیك) و ترد و شكننده دارد. این حلقه ها به طور طبیعی در سسی كه حاوی روغن كنجد، سویا، سركه و شكر است خیسانده می شود. در بعضی از فراورده های ژاپنی، عروس دریایی ماریناد شده، یك جزء سازنده مهم را تشكیل می دهد كه به همراه سبزیجات رنده شده نظیر كلم، تربچه و خیار یا به همراه اقلام دیگری نظیر خارپوست دریایی (Sea urchin) و یا با تخم شگ ماهی سرویس دهی می شود.

منبع: اینفوفیش


منبع : پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

مطالب مرتبط

تعیین درجه داستیلاسیون کیتوسان تهیه شده از پوست میگو

تعیین درجه داستیلاسیون کیتوسان تهیه شده از پوست میگو
● سابقه و هدف:
کیتین یک پلی ساکارید طبیعی بوده که به طور گسترده ای در پوست سخت پوستان مانند خرچنگ، میگو و قارچ ها یافت می شود. این ترکیب و مشتق دیگر آن کیتوسان، دارای کاربردهای پزشکی متعددی از جمله استفاده در صنعت داروسازی در تکنیک آزاد سازی دارویی و اثرات بهبود زخم ها، کاهش کلسترول خون، ضد انعقاد خون و ضد تومور می باشد. پیش بینی شده که کایتوسان به عنوان پرمصرف ترین ماده کلیدی سال ۲۰۰۵ میلادی بوده که ۷۵ درصد این مصارف در زمینه زیست - پزشکی خواهد بود.
● مواد و روشها:
در این مطالعه به تهیه کیتین و کیتوسان (مشتق داستیله کیتین) از پوست میگو که به میزان فراوانی در جنوب ایران و همچنین شمال کشور وجود دارد، پرداخته شده است. پوست میگو به طور متوالی با اسید و قلیا مخلوط و پس از صاف کردن، کیتین ناخالص تهیه شد. پس از شست و شو و خالص سازی آن را با سود مجاور نموده و کایتوسان حاصل گردید. عمل شست و شو و رسوب گیری چندین بار تکرار شده تا کیتوسان خالص تهیه گردد. کیتوسان به دست آمده با بازده قابل قبولی تهیه گردید.
● یافته ها:
الگوی الکتروفورز و IR (طیف مادون قرمز) آن با استاندارد مطابقت داشت. همچنین تهیه فیلم کیتوسان و بررسی طیف IR آن نشان داد که کیتوسان به دست آمده دارای درجه داستیلاسیون ۷۶ درصد می باشد. بررسی طیف NMR (رزونانس مغناطیسی هسته ای) نیز تایید کننده بوده است.
استنتاج: نظر به تولید میگو در بخش های شمالی کشور، امکان راه اندازی خط تولید این ماده بسیار پربها امکان پذیر می باشد.

وبگردی
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.