چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ / Wednesday, 24 January, 2018

تاچر - دختر خواربار فروش‌


تاچر - دختر خواربار فروش‌
مارگارت‌ هیلدا تاچر در ۱۳ اكتبر سال‌ ۱۹۲۵ در شهر گرانتان‌ در لینكن‌ شایر انگلستان‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ آلفرد روبرتز یك‌ مغازه‌ خواربار فروشی‌ داشت‌ و همچنین‌ یكی‌ از اعضای‌ انجمن‌ شهر بود و مادرش‌ بئاتریس‌ رابرتز از خانواده‌ اشراف‌ بود.
تاچر در دانشگاه‌ آكسفورد به‌ تحصیل‌ در رشته‌ شیمی‌ پرداخت‌ و در سال‌ ۱۹۴۶ به‌ ریاست‌ انجمن‌ محافظه‌كاران‌ دانشگاه‌ آكسفورد رسید و پس‌ از اتمام‌ دوران‌ تحصیل‌ به‌ عنوان‌ شیمیدان‌ مشغول‌ به‌ كار شد.
فعالیت‌های‌ سیاسی‌ تاچر باعث‌ آشنایی‌ او با دنیس‌ تاچر شد. آنها در سال‌ ۱۹۵۱ با یكدیگر ازدواج‌ كردند. در انتخابات‌ سال‌ ۱۹۵۹ تاچر وارد مجلس‌ عوام‌ انگلیس‌ شد.
وقتی‌ در انتخابات‌ سال‌ ۱۹۷۰ محافظه‌كاران‌ به‌ قدرت‌ رسیدند تاچر به‌ سمت‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ دست‌ یافت‌ و سپس‌ در سال‌ ۱۹۷۵ ریاست‌ حزب‌ محافظه‌كار را به‌ دست‌ گرفت‌ و سرانجام‌ در سال‌ ۱۹۷۹ اولین‌ نخست‌ وزیر زن‌ انگلیس‌ شد. او به‌ عنوان‌ سیاستمداری‌ زیرك‌ و با تدبیر شناخته‌ می‌شود. در سال‌ ۱۹۸۲ با اعزام‌ نیروی‌ دریایی‌ انگلستان‌ به‌ جزایر فالكلند باعث‌ بازپس‌گیری‌ این‌ جزایر از نیروهای‌ آرژانتینی‌ شد و این‌ مساله‌ باعث‌ شد مردم‌ موقتاً گرفتاری‌های‌ اقتصادی‌ را به‌ فراموشی‌ بسپارند.
اما در سال‌ ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۵ تاچر با بحران‌ دیگری‌ روبرو شد و آن‌ اعتصاب‌ كارگران‌ معادن‌ زغال‌ سنگ‌ بود. «آرتور اسكارگیل‌» رهبر سندیكا با این‌ اعتصاب‌ به‌ دنبال‌ به‌ زانو در آوردن‌ دولت‌ بود. تاچر اعلام‌ كرد كه‌ این‌ مساله‌ مربوط‌ به‌ كار فرمایان‌ و كارگران‌ معادن‌ زغال‌ سنگ‌ است‌ و دولت‌ در این‌ مشكل‌ دخالتی‌ نمی‌كند اما مدت‌ كوتاهی‌ پس‌ از آن‌ از نیروی‌ پلیس‌ برای‌ شكستن‌ اعتصاب‌ استفاده‌ كرد و با این‌ كار سندیكا را به‌ زانو در آورد و به‌ قدرت‌ چندین‌ دهه‌یی‌ سندیكاها پایان‌ داد.
این‌ عمل‌ محبوبیت‌ تاچر را بشدت‌ كاهش‌ داد. سال‌ ۱۹۹۰ در كابینه‌ او اختلافاتی‌ به‌ وجود آمد و تاچر در حزب‌ محافظه‌كار كه‌ رهبری‌اش‌ را برعهده‌ داشت‌ در اقلیت‌ قرار گرفت‌. او برای‌ آنكه‌ مجدداً به‌ رهبری‌ حزب‌ انتخاب‌ شود ۴ رای‌ كم‌ داشت‌. بنابراین‌ مجبور به‌ استعفا شد و جان‌ میجر وزیر خزانه‌داری‌ انگلستان‌ رهبری‌ حزب‌ محافظه‌كار را پذیرفت‌. میجر ۴۷ ساله‌ جوان‌ترین‌ نخست‌وزیر در تاریخ‌ انگلستان‌ از سال‌ ۱۸۳۴ شد.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

بررسی ابعاد شخصیتی سرلشکر شهید ناصر کاظمی


بررسی ابعاد شخصیتی سرلشکر شهید ناصر کاظمی
شهیدناصر كاظمی در سال ۱۳۵۸ با عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) لبیك گفت. او در سال ۵۹ به سمت فرمانداری پاوه منصوب شد و با عزمی راسخ برای آزادسازی مناطق مختلف غرب كشور با اشرار و ضدانقلاب مبارزه كرد و پس از یك سال و نیم تلاش بی وقفه در سال ۱۳۶۰ به سمت فرماندهی سپاه كردستان نایل گشت. او در عملیات پاكسازی محور پیرانشهر- سردشت با اصابت گلوله به آرزوی قلبی خود دست یافت و به شهادت رسید.
●مالك اشتر كردستان
سردار محمدباقر تاجیك از فرماندهان دوران دفاع مقدس و از همرزمان شهید ناصر كاظمی در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در سال ۱۳۵۹ با ایشان در منطقه غرب و در محدوده كرمانشاه آشنا شدم. من در دو عملیات با ایشان همرزم بودم. یكی در عملیاتی كه در منطقه گازرخانی صورت گرفت و عملیات دوم كه در منطقه پاوه و برای سركوب ضد انقلاب صورت گرفت.
وی گفت: ناصر سرشار از انسانیت، ادب، مهربانی و در عین حال در مقابل دشمن بسیار محكم و جسور بود. او به مردم اهمیت بسیاری می داد و به همین دلیل صف مردم را از ضدانقلاب جدا می كرد. مردم كردستان نیز علاقه شدیدی به این شهید داشتند و می دانستند كه او برای كمك به آنان آمده و با كسانی كه با مردم می جنگند خواهد جنگید.
سردار تاجیك افزود: آزادسازی مناطق مختلف غرب مانند جاده بانه- سردشت، مریوان، نوسود و نودشه و دیگر مناطق از جمله خدمات ارزنده این شهید است.
وی از علاقه وافر شهید ناصر كاظمی و شهید حاج ابراهیم همت سخن گفت و افزود: آنها همیشه به هم احترام می گذاشتند و شهید همت در سالهای بعد از شهادت ناصر گفته بود كه من دروس فرماندهی ام را مدیون شهید ناصر كاظمی هستم.
وی به ذكر خاطره ای از آن دوران پرداخت و افزود: قرار بود برای عملیات به تپه گازرخانی برویم. قبل از عملیات شهید ناصر، نیروها را دورهم جمع كرد و گفت: «اگر رفتید به سوی دشمن و دست به اسلحه بردید همیشه این جمله را تكرار كنید و ما رمیت اذ رمیت و لكن الله اذ رمی. یعنی تیر را رها كنید اما اوست كه به هدف اصلی اش می رساند».
●مظهر جمهوری اسلامی در كردستان
سردار ایزدی معاون طرح و برنامه ستاد كل نیروهای مسلح و از همرزمان شهید درباره خصوصیات و ویژگی های بارز او گفت: یكی از شاخصه های اخلاقی ناصر، عطوفت، محبت و اخوت بود و یكی از كسانی كه از او كمتر یاد شده این شهید بزرگوار است. او دلاوری مبارز و پرهیبت بود. به خاطر دارم فرماندهی بااقتدار و با صلابت ایشان باعث علاقه همه به او بود.
سردار ایزدی در ادامه افزود: در عملیات محمد رسول الله(ص) از دو طرف مریوان با فرماندهی شهید متوسلیان و در پاوه با فرماندهی شهید كاظمی و در راس همه اینها شهید بروجردی آغاز شد. مسیر را كه سرشار از آتش و درگیری بود طی كردیم و با هدایت ایشان و یاری مردم نودشه آزاد شد.
وی گفت: او دغدغه اش كار فرهنگی بود، بنابراین تا نیمه های شب با زندانیان صحبت می كرد تا آنان را در مسیر هدایت ببرد. او باب جهاد برایش باز شده بود و اجر این جهاد را هم گرفت. در روزهای پایانی عمرش می گفت دوست دارم گلوله ای به پیشانی ام اصابت كند و من به ملاقات دوست نایل شوم. او عاشق شهادت بود.
آنها بر عهد و پیمانشان با خدا وفادار ماندند و شربت شهادت نوشیدند. امروز هم مردم مسلمان لبنان كار ناصر كاظمی را دنبال می كنند، اما باید ببینیم كه ما چه كردیم؟
●مقتدر در صحنه عمل
آقای عباس درمان از همرزمان شهید ناصر كاظمی ضمن بیان خاطراتی از آن دوران اظهار داشت: او معلمی متقی و با اخلاص بود و به ما درس زندگی آموخت. كاظمی پس از ورود به منطقه كردستان سعی كرد با اقدامات فرهنگی بر مردم كرد مسلمان تاثیر بگذارد و از آنان در آزادسازی مناطق مختلف كمك بگیرد.
وی گفت: هنگام بازگشت از عملیات آزادسازی پل نودشه، ناصر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد و ما مجبور بودیم از عرض رودخانه سیروان كه بسیار خروشان و پرآب بود عبور كنیم. در همین حین، ناصر شروع كرد به خواندن دعا. بعد از آن ما به طور معجزه آسایی از رودخانه عبور كردیم.
درمان ادامه داد: پس از آن مجبور بودیم به مدت ۳۷ ساعت در صخره های صعب العبور، پیاد ه روی كنیم. همان جا بود كه ناصر از ما خواست تا ذكر حضرت زهرا را فراموش نكنیم و به این ترتیب به سلامت به مقصد رسیدیم.
درمان یادآور شد: ناصر كاظمی كسی بود كه برای اولین بار در منطقه كردستان عملیات شبانه به فرماندهی او البته بدون هیچ تلفاتی انجام شد.

وبگردی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی - حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور نوشت: رئیس یکی از صندوق ها با اسلحه به بانک مرکزی می رفت و تهدید می کرد. او همچنین در توئیت دیگری یادآور شد: روحانی هزینه مبارزه بی امان با نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی را می دهد.
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود!
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود! - شرکتی که یک‌شبه می‌توان آن را در اوج تحریم به استاد پیر و از نفس افتاده ترافیک رییس دولت قبل سپرد و بعد از آن، ناگهان در آزمون و خطایی دیگر به جوانی میدان داد.
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
پربازدیدها