دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

موسیقی‌درمانی، روشی برای بهبود کیفیت زندگی کودکان


موسیقی‌درمانی، روشی برای بهبود کیفیت زندگی کودکان
موسیقی‌درمانی چیست؟
موسیقی‌درمانی یک روش مشابه کاردرمانی و فیزیوتراپی است. در این روش با استفاده از موسیقی؛ به هدایت عملکرد جسمانی، روانی، شناختی، رفتاری و اجتماعی بیمار می‌پردازند. از آنجائی که موسیقی‌درمانی مؤثر و بی‌خطر است، در اغلب موارد بسیار ثمربخش است.
موسیقی‌درمانی در کودکان به این صورت است که کودک طی یک سری درمان‌های برنامه‌ریزی شده، موسیقی را تجربه می‌کند. در این روش در جهت تغییرات دلخواه در رفتار کودک، افزایش قدرت ارتباط او، توانائی‌های عاطفی ـ اجتماعی، حسی ـ حرکتی و شناختی او پیش می‌رود. موسیقی‌درمانی موجب بهبود کیفیت زندگی می‌شود. این روش درمان بر بهبود رابطه کودک و درمانگر، کودک و سایر کودکان، کودک و خانواده بسیار مؤثر است. همچنین کودک با یک هنر جدید آشنا می‌شود. رابطه بین کودک و ابزار موسیقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا محیطی خلاق، مناسب و سرشار از موفقیت برای رشد کودک به‌وجود آید.
چگونه موسیقی‌درمانی به کمک کودکان می‌آید؟
- موسیقی تمام احساسات کودک را تحریک می‌کند و باعث پیشرفت کودک در بسیاری از زمینه‌ها می‌شود و مهارت‌هایش را افزایش می‌دهد.
- کیفیت موسیقی و خلق آن برای کودک لذت‌بخش خواهد بود. روش موسیقی‌درمانی برای کودکان به‌صورت یک بازی است که حس موسیقی‌شناسی را در آنها تقویت می‌کند.
- موسیقی یک عامل محرک قوی است که آثار آرام‌بخش زیادی دارد.
- موسیقی‌های جالب، کودکان را سرگرم می‌کند و احساس خوبی را در کودکان به‌وجود می‌آورد.
- موسیقی‌درمانی به آنان کمک می‌کند تا با درد و استرس بهتر مقابله کرده و با شرایط بحرانی بهتر کنار آیند.
- موسیقی کودک را اجتماعی کرده، به او کمک می‌کند تا احساسات خود را بهتر بیان کند و در ارتباطات موفق‌تر باشد و پیشرفت بیشتری کند. به‌دلیل اینکه موسیقی بر فعالیت هر دو نیم‌کره مغز تأثیر دارد، در شناخت کودک نسبت به محیط مؤثر بوده و یک نوع درمان در مهارت‌های گفتاری به حساب می‌آید. تحقیقات انجام شده یک متخصص از انجمن موسیقی‌درمانی یکی از شاگردانش (تحت تعلیم و درمان) را مورد بررسی دقیق‌تر قرار داد. این دختر ۶ ساله دچار عقب‌افتادگی بود که قسمت عمده آن به مشکلات تلفظی مربوط می‌شد تا مشکلات فکری. او در سن ۳ سالگی تحت موسیقی‌درمانی قرار گرفت. پیشرفت‌های او قابل توجه بود. او استعداد عجیبی در نواختن موسیقی داشت. می‌توانست پیانو را که از طریق شنوائی یاد گرفته بود بنوازد در صورتی که دستانش فقط ۴ انگشت داشت. با اینکه به خوبی تکلم نمی‌کرد، می‌توانست آوازهای موزون بخواند. سه سال آخر درمان پیشرفت او بسیار زیاد بود. جلسات موسیقی‌درمانی در هفته از ۴۵ دقیقه به ۶۰ دقیقه افزایش پیدا کرد. میزان تمرکز (توجه) کودک افزایش پیدا کرده و درجه عزت‌نفس و توانائی جهت‌یابی وی رو به بهبود رفت. در حال حاضر او در کمال عزت‌نفس یک یا دو کلمه جمله کوتاه می‌گوید و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در توانائی‌ها اجتماعی دارد. علاوه بر خواندن و نواختن پیانو او اکنون می‌تواند با سایر آلات‌موسیقی دیگر کار کند. اما همچنین می‌تواند ملودی بنوازد و درمانگر وی، با او همنوازی می‌کند معلم پیش‌دبستانی او از وی می‌خواست تا در کلاس برای سایر همکلاسی‌هایش قطعاتی اجراء کند و به این وسیه، توانائی موسیقائی او، او را به گروه نوازندگان کلاسش راه داد.
وظیفه مختصص موسیقی‌درمانی چیست؟
متخصصین موسیقی ـ درمانی باید در خواندن، گوش دادن، ابعاد حرکتی، بازی و خلاقیت، برجسته باشند تا بتوانند به‌عنوان یک چهره حرفه‌ای در این فن مطرح شوند. درمانگران در زمینه‌های خودآگاهی، اعتماد به‌نفس، آمادگی ذهنی، قدرت انطباق و رفتار اجتماعی کودک کار می‌کنند و روش‌های غلبه بر مشکلات را به کودکان می‌آموزند. متخصصین موسیقی‌درمانی به‌صورت گروهی و تیمی متشکل از: پزشکان، روانشناسان کودک، روان‌درمانگرها، فیزیوتراپیست‌ها، کار درمانگرها، متخصصین گفتاردرمانی و مربیان حرکت‌های موزون، با یکدیگر همکاری می‌کنند. متخصصین موسیقی‌درمانی باید به خانواده و اطرافیان کودک نیز اطلاع‌رسانی کنند و در روند درمان کودک از خانواده‌ها کمک بطلبند. آنها رفتار طفل را مشاهده می‌کنند، قدرت ارتباط برقرار کردن، توانائی تحصیلی، قدرت حرکت و رفتارهای اجتماعی او را ارزیابی می‌کنند. بعد از تعیین اهداف به‌صورت واقع‌بینانه و براساس خط‌ مشی‌های درمانی، برنامه‌های موسیقی‌درمانی را به‌طور مدون طراحی و اجراء می‌کنند. این برنامه‌ها و تاکتیک‌ها برای هر کودک به‌صورت انحصاری تهیه و اجراء می‌گردد. درمانگرها عکس‌العمل‌ها را ثبت می‌کنند، پیشرفت‌ها را به‌طور دائم ارزیابی می‌کنند و اغلب در رابطه با راه‌های استفاده از موسیقی‌درمانی در سایر ابعاد زندگی کودک نیز به اعضاء خانواده توصیه‌هائی می‌کنند.
یک موسیقی‌درمانگر تا کجا می‌تواند اثربخش باشد؟
موسیقی‌‌درمانی را می‌توان در برنامه‌های آموزش فردی به‌عنوان یک سرویس جانبی در نظر گرفت. برای کودکان زیر سه سال نیز این درمان به‌عنوان بخشی از برنامه‌های آموزش فردی به حساب می‌آید. متخصصین موسیقی‌درمانی باید بتوانند نیاز کودک خردسال را و نیز نیازهای سایر اعضاء خانواده را نظر بگیرند.
آنها طراحی برنامه‌های فردی، پایش رشد و ارزیابی وضعیت درمانی را به‌عهده دارند و فاصله آنها را تا اهداف اصلی درمان تهیه و تنظیم می‌کنند. متخصصینی که با کودکان خردسال کار می‌کنند باید به موسیقی و سایر مباحث مربوط به رشد کودک، نیازهای اختصاصی او روش کار متناسب با دوران رشد مسلط باشند متخصصین رشد موسیقی‌درمانی با استفاده از وسایل موسیقی و اصوات کار می‌کند. این نوع درمانگرها اغلب افرادی پرانرژی، خلاق و مثبت هستند. آنها توانائی ارتباطی، نوشتاری و گفتاری بالائی دارند و به خوبی با سایر اعضاء خانواده کودک و دیگر متخصصین تیم درمانی ارتباط برقرار می‌کنند.
متخصصین موسیقی‌درمانی کودکان چه شرایطی دارند؟
متخصصین موسیقی‌درمانی، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند که در یکی از ۷۰ برنامه مربوط به موسیقی و درمان با آن دوره کارشناسی را پشت سر نهاده‌اند. آنها باید در دوره‌های موسیقی‌درمانی، روانشناسی، موسیقی، علوم اجتماعی و رفتاری، مطالعات و سابقه کاری تأئید شده داشته باشند. در ضمن از کاربرد علمی موسیقی‌درمانی و تکینیک‌های لازم اطلاع کافی داشته باشند. این درمان‌گران برنامه‌های درمانی را تهیه می‌کنند و تغییرات بالینی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
متخصصین موسیقی‌درمانی کودکان کجا مشغول به‌کار هستند؟
● مراکز درمانی
● مراکز پیش‌دبستانی و دبستان‌ها
● بیمارستان‌ها
● آسایشگاه‌ها
● مراکز خدمات و تحقیقاتی (مانند انجمن و کلینیک موسیقی‌درمانی)
● مراکز خدمات‌درمانی در منازل
● مراکز علمی
چگونه متخصصین موسیقی‌درمانی به خانواده کودک کمک می‌کند؟
روش موسیقی‌درمانی را می‌توان به‌صورت یک برنامه سرگرم‌کننده و لذت‌بخش برای خانواده کودک تنظیم کرد. والدین باید یاد گیرند تا از موسیقی در بازی استافده کنند و در حین بازی تجربیات آموزنده‌ای به او بدهند. موسیقی‌درمانی راهی برای تأمل بیشتر و او به والدین این امکان را می‌دهد تا پیشرفت کودکشان را با چشمان خود ببینند.
چه تحقیقات و منابعی برای اثبات و پشتیبانی از موسیقی‌درمانی در کودکان وجود دارد؟
علاوه بر مجله‌های موسیقی‌درمانی و چشم‌اندازهای موسیقی‌درمانی و دیگر منابع و انجمن موسیقی‌درمانی آمریکا، تحقیقات زیادی در باب موسیقی‌درمانی و آثار مفید آن روی کودکان انجام شده است. از این گذشته انجمن موسیقی‌درمانی آمریکا تحیقات جالبی در مورد نوزادان نیز انجام داده است.
چرا موسیقی‌درمانی؟
موسیقی‌درمانی می‌تواند یک روش محرک و مناسب و آموزشی مفرح برای دستیابی به موفقیت به حساب آید. به‌علاوه کیفیت زندگی کودک و خانواده‌اش را بالا می‌برد. کودک خیلی زود با موسیقی ارتباط برقرار می‌کند و به‌عنوان یک زبان جهانی هر کس از هر فرهنگی قادر به درک و لمس آن خواهد بود. موسیقی در جامعه کنونی یک عامل اصلی در پر کردن اوقات فراغت محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که کودکی که زیر نظر درمان‌های موسیقائی قرار می‌گیرد لزوماً نباید قادر به نواختن آلت‌موسیقی باشد. شاید اجراء یک قطعه عامل درخشش یک کودک شود؛ اما هدف اصلی موسیقی‌درمانی نیست. مردم، به‌ویژه کودکان از موسیقی لذت می‌برند. یک مدرسه دولتی اظهار می‌دارد که:
ایجاد جلسات موسیقی‌درمانی در مراکز پیش‌دبستانی به کودکان این امکان را می‌دهد تا با دیگران دوست شوند و از آنها چیزهای تازه‌ای یاد بگیرند آنها مهارت‌های اجتماعی را خوب کسب می‌کنند. من از صمیم قلب این روش را توصیه می‌کنم و عقیده دارم تمامی کودکان باید از فواید این روش سود ببرند.
یک متخصص کاردرمانی می‌نویسد: بنده علاقه وافری به موسیقی‌درمانی دارم و وجود یک متخصص این رشته در تیم‌های درمانی را لازم می‌دانم. همکاری با متخصص موسیقی‌درمانی موجب می‌شود که روزانه شاهد پیشرفت بیشتر بیمار خود باشیم.
پدر یک کودک ۵ ساله که از کاهش توجه و بیش فعالی رنج می‌برد، می‌گوید: موسیقی‌درمانی میزان تمرکز و توجه پسر مرا بسیار افزایش داد. وقتی او در جلسات درمان شرکت می‌کرد، با دقت بیشتری به اجسام نگاه می‌کرد. طرز صحبت کردن او تغییر کرد و جالب اینکه او به موسیقی علاقه‌مند شده است
(این کودک یک سال و نیم تحت موسیقی‌درمانی قرار گرفت).
مادر یک کودک شش و نیم ساله که از سندرم داون یا منگولیسم رنج می‌برد، اظهار می‌دارد: به کمک موسیقی‌درمانی پسر من آموخت تا صحبت کند. مهارت گوش دادن در او افزایش پیدا کرد. او رنگ‌ها، اسامی حیوانات، اعضاء بدن و لباس‌ها را یاد گرفت (این کودک ۲ سال در پیش‌دبستانی به‌صورت گروهی و ۱ سال در مهدکودک به‌صورت انفرادی تحت‌درمان قرار داشت).
مادر دوقلوئی شش ساله، که یکی از سندرم تورت رنج می‌برد و دیگری دچار اختلالات رشدی بود، می‌گوید: یکی از پسرها حساسیت‌های زیادی به صدا نشان می‌داد اما هر دو بر اثر موسیقی‌درمانی اجتماعی‌تر شدند. در طی جلسات درمان من تصور می‌کردم آنها در عالم دیگری هستند و جلسات هیچ اثری برای آنها ندارد. لیکن هنگام برگشت به منزل تمام مدت در ماشین با یکدیگر صحبت می‌کردند (این دوقلوها در یک گروه کوچک به مدت ۲ سال تحت درمان بودند).
مادر یک کودک ۸ ساله مبتلا به سندرم اپرت و رفتار کمبود توجه، می‌نویسد: موسیقی‌درمانی به دختر من کمک کرد تا قدرت تکلم پیدا کند، از هر یک از دست‌هایش به تنهائی استفاده کند و نیز علاقه به موسیقی او افزایش و قدرت تمرکز بیشتری پیدا کند (این کودک به مدت یک سال و نیم در پیش‌دبستانی و ۴ سال به شکل فردی تحت درمان بود).
والدین یک کودک مبتلا به سرطان می‌گویند: موسیقی‌درمانی نه تنها آثاردرمانی زیادی برای کودک ما دارد، بلکه به خانواده‌ها نیز کمک می‌کند. کودکمان در جلسات درمان، از مسائلی که کمک می‌کند تا دردش را فراموش کند، استقبال می‌کند و ما از اینکه با او همکاری می‌کنیم تا لبخند را بر لبانش ببینیم راضی هستیم.
منبع: انجمن موسیقی‌درمانی آمریکا

WWW. AMTA .COM
برگردان: نوشین غبرائی


منبع : سایر منابع

مطالب مرتبط

نت‌هایی که تسکین می‌دهند

نت‌هایی که تسکین می‌دهند
پژوهش‌های جدید، بیش از پیش برتاثیر مثبت موسیقی در درمان بیماری‌ها تاکید دارند
● موسیقی:
▪ در افزایش توان یادگیری افراد مؤثر است.
▪ به افراد کمک می کند که راحت‌تر باشند و درد و استرس را از خود دور كنند.
▪ با تقویت حافظه کوتاه‌مدت به بیمارانی كه زوال عقل دارند، كمك می‌كند.
▪ در بهبود بیمارانی كه مشكلات حركتی دارند مؤثر است.
همان اندازه كه ثابت شده آلودگی صوتی و صداهای گوشخراش، احتمال بروز انواع بیماری‌های قلب و عروق را افزایش می‌دهد،تازه‌ترین پژوهش‌های پزشکی حكایت از آثار مثبت موسیقی در درمان بیماری‌ها دارد. پزشکان و پژوهشگران اروپایی حدس می‌زنند علت افزایش ریسک مشکلات قلبی بر اثر سر و صدا، ناشی از سوء تأثیرات روانی آلودگی صوتی است. این پژوهشگران معتقدند قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی، بخصوص در محل کار، بیشترین تأثیر را بر افراد دارد و تنها با حذف این عامل می‌توان سلامت افراد را حفظ کرد. سر و صدای ناشی از ترافیک و یا کار کردن با دستگاه‌های سنگین، ریسک بروز اختلالات قلبی را به ویژه در آقایان تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. بر همین اساس است كه عامل سر و صدا در حال حاضر از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای بیماری قلبی در کشورهای پیشرفته محسوب می‌شود. اما در همین حال بحث موسیقی‌درمانی که از مدت‌ها پیش در کشورهای اروپایی مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته بود، آرام‌آرام در تحقیقات داخلی هم جای خودش را باز می‌کند. موسیقی‌درمانی به عنوان یك شیوه نوین و غیرتهاجمی در كاهش درد بیماران سرطانی مؤثر است. نتایج تحقیقات نیمه‌تجربی علی یوسف‌نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران و همكارانش حاكی از تأثیر مثبت موسیقی بر میزان درد مزمن بیماران مبتلا به سرطان است. این پژوهش كه روی ۴۰ بیمار مبتلا به سرطان در سنین ۱۸ تا ۷۰ سال انجام شده، نشان می‌دهد که می‌توان از موسیقی به عنوان یك مسكن مطلوب و قوی در كاهش درد این بیماران استفاده کرد، بدون این‌كه همانند سایر مسكن‌های شیمیایی دارای عوارض جانبی باشد. اخیرا موسیقی با داشتن اثر كاهش درد به صورت غیر تهاجمی، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. درد، یكی از مشكلات بیماران سرطانی است كه روش‌های متعددی برای تخفیف آن وجود دارد و موسیقی نیز اخیرا به فهرست مسكن‌های درد ناشی از سرطان پیوسته است. گوش دادن به موسیقی همچنین باعث افزایش رشد جنین و رشد ذهنی كودك بعد از تولد می‌شود.
● موسیقی در کنار درمان
اگر چه تا کنون هیچ محققی ادعا نکرده است که موسیقی‌درمانی را می‌شود به عنوان خط اول درمان به کار برد، اما روز به روز بر تعداد پژوهش‌هایی که از تأثیرات مثبت موسیقی‌درمانی، به عنوان یک درمان حمایتی، حکایت می‌کنند افزوده می‌شود. در مرکز درمانی روچستر، تحقیقی بر روی ۴۰ بیمار سرطان خون که تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته‌اند انجام شده است. در این تحقیق، بیماران به دو گروه ۲۰ تایی تقسیم شده‌اند.
در گروه اول، علاوه بر درمان‌های طبی، هفته‌ای دو جلسه هم از موسیقی‌درمانی استفاده شده و در گروه دوم تنها به درمان‌های طبی اکتفا شده است. نتیجه این که میزان درد، تهوع و علایم و نشانه‌‌های افسردگی در گروه اول به مراتب کمتر از گروه دوم گزارش شده،‌ ضمن این‌که گلبول‌های سفید در خون بیماران گروه اول دو روز زودتر از بیماران گروه دوم رو به افزایش گذاشته است. فیتزلی مونر، شیولی و دربر هم درسال ۱۹۹۱ پس از مطالعه مفصلی بر روی ۷۹ بیمار اسکیزوفرنی اعلام کرده بودند که موسیقی علاوه بر افزایش ارتباط بین فرد و علاقه به زندگی، باعث کاهش فقر فکری و بی‌تحرکی در بیماران اسکیزوفرن می‌شود.
● نیاز جسم و روان
پژوهشگران مركز مشاوره و راهنمایی دانشگاه علوم پزشكی تهران معتقدند موسیقی یك نیاز فیزیولوژیك، روحی، جسمی، احساسی، اجتماعی و روانی انسان است و از این طریق، انسان به آرامش خاطر وصف‌ناپذیری دست می‌یابد و همان‌گونه كه انسان باید به نیازهای اصلی و انسانی خود از قبیل گرسنگی، تشنگی و نیاز به خواب، پاسخی مطلوب و معقول بدهد، برای روح خود نیز باید آرامش خاطری قابل توجه پیدا كند. به زعم بسیاری از روان‌شناسان و روان‌پزشكان، موسیقی می‌تواند تأمین‌كننده این نیاز روحی انسان باشد. پاره‌ای از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که آموزش موسیقی كلاسیك، موجب بزرگ‌تر شدن بخش‌هایی از مغز می‌شود؛ به طوری كه حجم ماده خاكستری مغز موسیقیدان‌ها نسبت به افراد معمولی بیشتر است. از اثرات مهم موسیقی افزایش فعالیت سیستم خودکار و سیستم ایمنی بدن است. طی تحقیقات اخیر همچنین ثابت شده است كه موسیقی بر روی نوزادان زودرس نیز تأثیر مثبت دارد. امروزه تأثیر موسیقی بر روی درد زایمان نیز به اثبات رسیده و كاهش درد در مرحله اول زایمان یکی از پیامدهای مؤثر موسیقی‌درمانی است. همچنین، ترشح هورمون پروژسترون نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه، باعث كاهش احتمال سقط جنین می‌شود.
موسیقی می‌تواند در كاهش اضطراب بیماران مؤثر باشد. كیفیت آرام‌بخشی موسیقی از دیرباز شناخته شده است. موسیقی موجب كاهش تعداد ضربان‌های قلب و عمیق شدن تنفس می‌شود و اثرات مثبت بر روی اضطراب و تسكین درد دارد. پژوهشگران معتقدند شنیدن موسیقی در بهبود علایم ناشی از افسردگی و اضطراب ناشی از سرطان در بیمارانی كه تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته‌اند، مؤثر است. همچنین موسیقی‌درمانی در درمان آلزایمر، دمانس، آسیب‌های مغزی، ناتوانی‌های جسمی، اسكیزوفرنی و پاركینسون نیز كاربرد دارد. موسیقی با تحریك نیمكره‌های مغز، باعث تقویت و تحلیل ارتباط بین نیمكره‌ها می‌شود و استفاده از دو دست در موسیقی فعالیت هر دو نیمكره را در بردارد و به مثابه «بازتوانی» عمل می‌كند. استفاده از موسیقی موجب آرامش، بهبود توانایی محاسبه ذهنی و كاهش اثرات ذهنی ناشی از استرس‌های وارده می‌شود. صدای موسیقی باعث ارتباط مؤثر بین پزشك و بیمار، بخصوص در درمان بیماری‌های روانی می‌شود. تحقیقات همچنان ادامه دارد اما اغلب محققان بر این باورند که تأثیر مثبت موسیقی‌درمانی در بیشتر بیماری‌های روانی و جسمی جای انکار ندارد.
عقب‌ماندگان ذهنی،‌ بیماران دچار ضعف شنوایی یا اختلالات دیداری و گفتاری، بیماران مبتلا به اختلالات عاطفی و رفتاری مانند ترس مرضی، اوتیسم، بیش‌فعالی و اختلالات روان‌نژندی مانند اضطراب، افسردگی و اختلالات وسواسی و نیز بیماران مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاجی مانند ایدز و سرطان‌های پیشرفته و همچنین مبتلایان به برخی بیماری‌های جسمی نیز جزء گروه‌هایی از بیماران هستند که نتیجه پژوهش‌های موسیقی‌درمانی در خصوص آن‌ها مثبت بوده است. لازم نیست بیمار باشی موسیقی فقط برای بیماران نیست بلكه روی افراد سالم نیز می‌تواند اثرات بسیار داشته باشد از جمله افزایش احساس خوب، مدیریت استرس، كاهش درد، بیان احساس، افزایش حافظه، بهبود ارتباطات، بهبود بازتوانی‌های فیزیكی و افزایش احساس خود ارزشمندی. همچنین موسیقی باعث تقویت مهارت‌های تصمیم‌گیری و استقلال می‌شود و مهارت‌های حل مشكل، كنترل موقعیت‌های زندگی، قدرت حل تضادها، مهارت‌های سازشی و حمایت از افكار و احساسات سالم را افزایش می‌دهد. علاوه بر آن، ایجاد تغییرات مثبت در خلق‌وخو، اشكال مثبت رفتاری و حل تضادهای روانی از اثرات مثبت موسیقی هستند.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
شیرینی نان چایی | طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین
شیرینی نان چایی و دستور تهیه شیرینی نان چایی و تهیه شیرینی نان چایی و درست کردن شیرینی نان چایی را در نمناک بخوانید.