چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ / Wednesday, 17 January, 2018

امام‌ از نگاه‌ جهان‌


امام‌ از نگاه‌ جهان‌
● كیم‌ ایل‌ سونگ‌ رییس‌ جمهوری‌ كره‌ شمالی‌:
به‌ مبارزه‌ مردم‌ ایران‌ ارج‌ زیادی‌ می‌گذاریم‌ و پیروزی‌ آنها را آرزومندیم‌. مردم‌ ایران‌ تحت‌ رهبری‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خمینی‌، رهبر مهم‌ اسلامی‌ خود، شدیدا تلاش‌ می‌كنند كه‌ از حاكمیت‌ كشور و تمامیت‌ ملی‌ دفاع‌ كنند، در حالی‌ كه‌ از زمان‌ پیروزی‌ انقلاب‌ شجاعانه‌ بر مشكلات‌ گوناگون‌ در راه‌ پیشرفت‌خود غلبه‌ كردند و زندگی‌ نوینی‌ را به‌ وجود آوردند. مبارزه‌ سرسختانه‌ ایران‌ علیه‌ امپریالیسم‌ امریكا را بسیار عالی‌ ارزیابی‌ می‌كنیم‌. مردم‌ ایران‌ با شجاعت‌ تجاوز امپریالیسم‌ را عقب‌ راندند. ملت‌ ایران‌ در غلبه‌ بر مشكلات‌ بسیاری‌ كه‌ سد راهشان‌ بود به‌ موفقیتهای‌ بزرگی‌ دست‌یافتند.
● لئونید برژنف‌:
ما موفقیتها و ترقی‌ و تعالی‌ ایران‌ جدید و انقلابی‌ را آرزومندیم‌ و امیدواریم‌ كه‌ مناسبات‌ حسن‌ همجواری‌ میان‌ ملل‌ اتحاد شوروی‌ و ایران‌ در شرایط‌ ثمربخش‌ جدید بر پایه‌ محكم‌ احترام‌ متقابل‌، حسن‌ نیت‌ و عدم‌ مداخله‌ در امور داخلی‌ یكدیگر توسعه‌ یابد.
● شاذلی‌ بن‌ جدید:
الجزایر به‌ عنوان‌ یك‌ كشور مسلمان‌ به‌ دور از پافشاری‌ بر جنبه‌ ناسیونالیستی‌، خود را در كنار جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ می‌داند و لازم‌ می‌دانیم‌ از تجربه‌ ایران‌ به‌ عنوان‌ یك‌ كشور اسلامی‌ قدرتمند در منطقه‌ بهره‌مند شویم‌. انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ را انقلاب‌ خود می‌دانیم‌.
● سیدحسن‌ نصرالله‌ از مسوولان‌ حزب‌ الله‌ لبنان‌:
دفاع‌ از جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ یك‌ مسئولیت‌شرعی‌ است‌ و رابطه‌ میان‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ و مسلمانان‌ لبنان‌ یك‌ رابطه‌ عقیدتی‌ و ریشه‌دار است‌ كه‌ از رهبری‌ واحد اسلامی‌ نشات‌ گرفته‌ است‌.
● عمر كرامی‌ نخست‌ وزیر لبنان‌:
ما همچنان‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ كه‌ با خارج‌ شدن‌ از دایره‌ نفوذ امریكا سد بزرگی‌ را در برابر امپریالیسم‌ در منطقه‌ ایجاد كرد، پشتیبانی‌ كرده‌ و حركت‌ مقاومت‌ ملت‌ ایران‌ را بهترین‌ پشتیبان‌ آرمانهای‌ عربی‌ خود می‌دانیم‌. بیداری‌ اسلامی‌ در جهان‌ مرهون‌ قیام‌ امام‌ خمینی‌ است‌.
● علامه‌ سید محمد حسین‌ فضل‌ الله‌:
یك‌ میلیارد مسلمان‌ هرگز نخواهند توانست‌با استكبار مبارزه‌ كنند مگر با وحدت‌ و یكپارچگی‌. لذا به‌ مسلمانان‌ توصیه‌ می‌كنیم‌ فكر و اندیشه‌ امام‌ امت‌ را سرلوحه‌ مبارزات‌ ضداستكباری‌ خود قرار دهند. انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ توانست‌ اعتماد به‌ نفس‌ قابل‌ ملاحظه‌ را در مسلمانان‌ زنده‌ كند و آنان‌ دریافتند مكتب‌ اسلام‌ قادر است‌ تحرك‌ سیاسی‌ لازم‌ را برای‌ حل‌ مشكلاتشان‌ فراهم‌ سازد.
● ابوهشام‌ (سید حسین‌ موسوی‌) رهبر امل‌ اسلامی‌ لبنان‌:
به‌ نظر ما هر گامی‌ كه‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در راه‌ سازندگی‌ بردارد یك‌ پیروزی‌ برای‌ ما و تمام‌ مسلمانان‌ جهان‌ خواهد بود. ملتهای‌ مسلمان‌ عرب‌ و غیرعرب‌ در منطقه‌ عاشق‌ و مشتاق‌ انقلاب‌ اسلامی‌ بوده‌ و معتقدند كه‌ تنها اسلام‌ است‌ كه‌ می‌تواند عهده‌دار مترقی‌ترین‌ و عادلانه‌ترین‌ نظام‌ اجتماعی‌ باشد.
● رییس‌ جمهور سودان‌:
جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ اولین‌ دولت‌ اسلامی‌ تشكیل‌ شده‌ در قرن‌ اخیر است‌. مردم‌ سودان‌ خواستار اجرای‌ احكام‌ اسلامی‌ در كشور خود هستند و در این‌ رابطه‌ به‌ تجربیات‌ ایران‌ نیازمندند. دیدار اخیر من‌ با مقامات‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ بسیار رضایت‌بخش‌ بود، من‌ در آن‌ دیدار خوستار ایجاد روابط‌ نزدیك‌ و پایدار با جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ شدم‌ و گسترش‌ روابط‌ بین‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ و سودان‌ را قدم‌ مثبتی‌ در جهت‌ ایجاد هسته‌ مركزی‌ وحدت‌ كشورهای‌ اسلامی‌ می‌دانم‌. مردم‌ سودان‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ خواسته‌ امپریالیسم‌ مبنی‌ بر صرف‌ نظر كردن‌ از اجرای‌ احكام‌ اسلامی‌ در این‌ كشور نخواهند شد.
(نشریه‌ وحدت‌ چاپ‌ استانبول‌)
● عبد السلام‌ جلود:
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ موجب‌ عزت‌ و سرافرازی‌ تمامی‌ ملل‌ اسلامی‌ و مستضعفان‌ و شكل‌گیری‌ روح‌ مقاومت‌ و پایداری‌ در برابر استكبار جهانی‌ است‌. ایران‌ سند و پشتوانه‌یی‌ قوی‌ برای‌ اسلام‌ و مسلمانان‌ و اعراب‌ است‌.
علت‌ محبوبیت‌ امام‌ خمینی‌ (س‌) و انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ در میان‌ ملتهای‌ جهان‌ آن‌ است‌ كه‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و رهبری‌ آن‌ با امریكا و ارتجاع‌ مقابله‌ كرده‌ و آزادی‌ قدس‌ را از اهداف‌ نهایی‌ خود اعلام‌ كرده‌ است‌.
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ تنها یك‌ انقلاب‌ علیه‌ شاه‌ مخلوع‌ نبود، بلكه‌ انقلابی‌ در جهت‌بیداری‌ ملتها و نیروهای‌ انقلابی‌ به‌ شمار می‌رود. این‌ انقلاب‌ را نمی‌توان‌ تنها پیروزی‌ اسلام‌ و تمدن‌ غرب‌ دانست‌بلكه‌ روشن‌ ساختن‌ اصالت‌ اسلامی‌ و بیرون‌ آمدن‌ از حالت‌خمودگی‌ و ركود و گرایش‌ به‌ سوی‌ سازندگی‌ و جهشی‌ به‌ طرف‌ ایفای‌ نقش‌ اصیل‌ و تاریخی‌ اسلام‌ بوده‌ است‌.
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ نشان‌ داد با اتكا به‌ اراده‌ ملت‌ دیگر احتیاجی‌ به‌ سلاحهای‌ پیچیده‌ نیست‌.
● ژنرال‌ محمد ضیاء الحق‌ رییس‌جمهور فقید پاكستان‌:
ایران‌ انقلاب‌ كرده‌ است‌ و همچنان‌ در حال‌ انقلاب‌ اسلامی‌ است‌. این‌ انقلاب‌ پدیده‌ جدیدی‌ در جهان‌ امروز است‌. ایران‌ نقش‌ بسیار مهمی‌ را در این‌ پدیده‌ ایفا نموده‌ و اسلام‌ راستین‌ را منعكس‌ كرده‌ است‌. ایران‌ تا كنون‌ با عدم‌ تعهد نسبت‌به‌ ابرقدرتها تشخص خود را حفظ‌ كرده‌ است‌. این‌ نقش‌ قابل‌ ملاحظه‌یی‌ است‌ و ما به‌ این‌ دلیل‌ از ایران‌ تقدیر می‌كنیم‌. اینجانب‌ آنچه‌ را كه‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ مشاهده‌ كردم‌ بسیار قابل‌ تعریف‌ و تقدیر است‌.
● برهان‌ الدین‌ ربانی‌ از رهبران‌ مجاهدین‌ افغانستان‌:
همان‌گونه‌ كه‌ در صدر اسلام‌ حضرت‌ محمد (ص‌) بشارت‌ پیروزی‌ مسلمان‌ بر قدرتهای‌ بزرگ‌ آن‌ زمان‌ را می‌دادند و كسی‌ باور نمی‌كرد، حضرت‌ امام‌ خمینی‌ نیز با یارانی‌ اندك‌ قیام‌ اسلامی‌ را آغاز كردند و در مقابل‌ ابرقدرتهای‌ غرب‌ و شرق‌ پیروز شدند.
● عباس‌ مدنی‌ رهبر نجات‌ اسلامی‌ الجزایر:
چراغی‌ كه‌ امام‌ خمینی‌ (س‌) برافروخت‌، دلهای‌ ما را روشن‌ كرد. ملت‌ الجزایر آماده‌ است‌ در كنار ملت‌ ایران‌ در یك‌ صف‌ واحد برای‌ برافراشتن‌ پرچم‌ الله‌ اكبر قرار گیرد.
● عبدالرحمن‌ خلیفه‌ رهبر اخوان‌ المسلمین‌ اردن‌:
ایران‌ كشوری‌ است‌ كه‌ می‌تواند جهان‌ اسلام‌ را رهبری‌ كند. تمام‌ مسلمان‌ جهان‌ نیازمند اهتمام‌ و توجه‌ ایران‌ هستند.
● شینتارو آبه‌ وزیر خارجه‌ سابق‌ ژاپن‌:
من‌ از نزدیك‌ شاهد دستاوردهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و تلاش‌ مردم‌ ایران‌ جهت‌ساختن‌ ایرانی‌ نو و با ثبات‌ بودم‌ و این‌ را مرهون‌ رهبری‌ با درایت‌ رهبر انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ می‌دانم‌.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

"ریگان" و ایران


"ریگان" و ایران
رونالد ریگان عضو ارشد حزب جمهوریخواه امریكا و چهلمین رئیس‌جمهور این كشور بود؛ وی این سمت را پس از پایان حكومت ۴ ساله جیمی كارتر عهده دار گردید.
رونالد ریگان در ششم فوریه ۱۹۱۱ در ایالت ایلی نویز امریكا به دنیا امد. پدرش كفاش بود و خود او از سنین جوانی وارد فعالیتهای سینمایی شد. او در ۲۷ سالگی اولین نقش سینمایی‌اش را بازی كرد. ریگان بزودی توانست نقش اول را در فیلم‌ها بازی كند. او در سالهای فعالیتهای سینمایی خود در بیش از ۵۰ فیلم ظاهر شد.۱ ریگان برای بار اول با یك بازیگر زن ازدواج كرد و از او صاحب دو فرزند شد؛ نانسی آخرین همسر وی نیز از معشوقه‌های فیلمهای سینمایی‌اش و از بازیگران فیلم بود.
رونالد ریگان در دهه ۱۹۵۰ با پیوستن به حزب جمهوریخواه امریكا وارد فعالیتهای سیاسی شد. در ۱۹۶۶ فرماندار ایالت كالیفرنیا گردید و در انتخابات پائیز ۱۹۸۰ به عنوان مسن‌ترین رئیس جمهور تاریخ امریكا رقیب دمكرات خود جیمی كارتر را شكست داد و در سن ۷۰ سالگی وارد كاخ سفید شد. ریگان در سیاست خارجی خود از منطق نظامیگری تبعیت كرد. او به سرعت بر بودجه نظامی امریكا افزود. پایگاههای امریكا در سراسر جهان را تقویت كرد، حضور نظامی امریكا در مناطق بحرانی جهان را تقویت نمود و نیروهای نظامی راكد را به تحرك واداشت. او به لبنان، گرانادا، خلیج فارس، دریای كارائیب، اقیانوس هند و دریای مدیترانه نیروهای اضافی گسیل داشت.
همچنین برمیزان موشكهای دوربرد امریكایی مستقر در اروپای غربی افزود و از این طریق تنشهای جدیدی میان امریكا و شوروی سابق بوجود آورد. ریگان از گروههای چریكی مخالف در نیكاراگوئه حمایت نظامی و مالی گسترده‌ای كرد و به دولت السالوادور در رویاروئی با گروههای چریكی این كشور یاری رساند. در دوران حكومت ریگان رابطه میان امریكا و پاناما بر سر مالكیت كانال ۸۱ كیلومتری پاناما تیره‌تر از قبل شد. ریگان پایگاههای نظامی امریكا در پاناما را تا حد سر امكان تسلیح و تقویت كرد. به دستور او در آوریل ۱۹۸۶، دو شهر پر جمعیت لیبی یعنی بنغازی و طرابلس توسط هواپیماهای امریكایی و به بهانه‌ حمایت سرهنگ قذافی رهبر لیبی از تروریسم بمباران شد. از جمله حوادث قابل توجه دوران حكومت ریگان ترور ناموفق وی در چهارمین ماه آغاز زمامداریش بود. وی روز ۳۰ مارس ۱۹۸۱ هنگامی كه از هتل هیلتن واشنگتن خارج می‌شود مورد اصابت چند گلوله از سوی یك جوان سفید پوست به نام «جان هینكلی» كه در بیرون هتل در انتظار خروج وی بود، قرار گرفت. در این حادثه منشی مطبوعاتی كاخ سفید كه از ناحیه سر هدف قرار گرفته بود به قتل رسید اما ریگان توانست جان سالم بدر برد.
رونالد ریگان پس از ۸ سال زمامداری در انتخابات نوامبر ۱۹۸۸ جای خود را به معاون خود جورج بوش پدر داد و در سن ۷۸ سالگی با سیاست وداع گفت. او در سالهای آخر عمر به بیماری آلزایمر (فراموشی) مبتلا شد و در ۵ ژوئن ۲۰۰۴ در سن ۹۳ سالگی درگذشت.
●ریگان و ایران
رونالد ریگان در دهه ۱۹۷۰ میلادی در زمره جمهوریخواهانی قرار داشت كه حامی تحكیم بنیادهای حكومت پهلوی و تقویت نظامی و اقتصادی رژیم شاه بود. او از جمله كسانی بود كه مقامات بلندپایه حكومت پهلوی هر بار به هنگام تلاش برای جلب حمایتهای مالی و اقتصادی و نظامی كاخ سفید، به آنان متوسل می‌گردید.
گرچه سفر اردیبهشت ۱۳۵۷ ریگان و همسرش به تهران در مطبوعات داخلی یك سفر خصوصی خوانده شد ولی منابع خبری امریكا این سفر را كه در آستانه پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت بسیار حساس خواندند. ریگان ابتدا در منطقه حصارك در ویلای اردشیر زاهدی میهمان وی بود. در این میهمانی ویلیام سولیوان سفیر امریكا در ایران، داریوش همایون وزیر اطلاعات و جهانگردی، منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش و جمعی دیگر از شخصیتهای ایرانی و امریكایی شركت داشتند.۲ ریگان سپس برای بازدید از آثار تاریخی اصفهان و شیراز به این دو شهر رفت و طی اقامت خود در تهران دوبار نیز با شاه ملاقات كرد.
رونالد ریگان مانند سلف خود كارتر، رویه خصمانه‌‌ای نسبت به انقلاب اسلامی ایران داشت. او در ابتدای حكومت ودر شرایطی كه چند ماه از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران می‌گذشت، روند همكاری‌‌های واشنگتن ـ بغداد را تسریع كرد و از طریق آواكسهای مستقر در عربستان به ارسال اطلاعات نظامی از جبهه‌های جنگ ایران برای عراقیها پرداخت. او همچنین به ارتقاء حجم مبادلات تجاری امریكا با عراق همت گماشت. تبعات ناشی از تصرف سفارت امریكا در تهران ـ آبان ۱۳۵۸ـ موضوع قطع روابط دو كشورـ فروردین ۱۳۵۹ـ و شكست نظامیان امریكایی در عملیات طبس ـ‌ اردیبهشت ۱۳۵۹ ـ از جمله رویدادهایی بود كه ریگان را در پیگیری اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران مصمم ساخته بود. دولت ریگان در اسفند ۱۳۶۰ نام عراق را از فهرست كشورهایی كه از دیدگاه كاخ سفید «تروریست» بودند خارج ساخت۳ و به تحریم تسلیحاتی و بازرگانی عراق خاتمه داد و راه را برای فروش تجهیزات نظامی به آن كشور باز كرد . به دستور وی در ۱۳۶۱ ش. دو میلیارد دلار اعتبار در اختیار عراق قرار گرفت. همچنین پس از قطع صدور نفت عراق از خط لوله‌ای كه از سوریه می‌گذشت، امریكا توسط بانك صادرات ـ واردات و همچنین مؤسسات مالی خصوصی ۲/۱ میلیارد دلار وام جهت احداث خط لوله عراق به بندر عقبه اردن در اختیار صدام قرار داد. ۴ در همان زمان روزنامه واشنگتن پست نوشت سازمان «سیا» از طریق تماس مستقیم با مأمورین عراقی اطلاعات ماهواره‌ای از مواضع ایران در اختیارشان قرار می‌دهد. ۵
دولت ریگان در آذر ۱۳۶۲ دونالد رامسفلد را به بغداد اعزام كرد تا ضمن ملاقات با صدام راههای برقراری روابط سیاسی میان دو كشور و فراهم ساختن زمینه حمایت‌های نظامی امریكا از عراق را بررسی كند. ۶ در پی این ملاقات، در بهمن ۱۳۶۲، روابط سیاسی امریكا با عراق پس از ۱۷ سال به سطح سفارت ارتقاء یافت. این در حالی بود كه در ۳۰ دی همین سال، ریگان نام ایران را در فهرست «كشورهای طرفدار تروریسم» گنجانید۷ و در ۲۳ بهمن سال بعد، ایران را در صدر این فهرست قرار داد. ۸
دولت ریگان در سالهای حكومت، از یكسو از شبكه‌های كودتا و براندازی در داخل ایران حمایت می‌كرد و بعضاً در طراحی آنها دخالت می‌نمود و از جانب دیگر ارتباط‌های آشكاری با سران سازمان مجاهدین خلق ـ منافقین ـ در امریكا برقرار ساخت. در دوران حكومت ریگان حمایت نمایندگان كنگره وسناتورهای امریكایی از منافقین علنی‌تر گردید.
دولت ریگان از زمستان ۱۳۶۳ درهای فروش تكنولوژی بسیار پیشرفته امریكایی را به روی عراقی‌ها باز كرد و حتی صدور تكنولوژی و كالاهایی كه فروش آنها به شوروی و بلوك شرق ممنوع شده بود، برای عراق ممنوعیتی نداشت.
یكی از رسوایی‌های سیاسی عمده حكومت رونالد ریگان ماجرای موسوم به «ایران گیت» است. ریگان در خرداد ۱۳۶۵ رابرت مك‌فارلین مشاور امنیت ملی كاخ سفید را با گذرنامه جعلی همراه با مقادیری جنگ‌افزار به تهران فرستاد تا به قول منابع خبری امریكا «مذاكراتی آشتی‌جویانه با رهبران ایران» آغاز كند. مشاور امنیت ملی كاخ سفید، به نشانه آشتی، كیكی به شكل كلید، یك سلاح كمری و انجیلی با امضای رونالد ریگان با خود آورده بود.مقامات ایرانی به دستور امام خمینی ملاقات با هیئت امریكایی را نپذیرفتند و آنان را همراه هدایا از كشور اخراج كردند. از آنجایی كه روی محموله نظامی نیز جمله‌هایی به خط عبری دیده می‌شد، آن محموله نیز برگردانده شد.
روز ۱۳ آبان ۱۳۶۵ هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در سخنرانی خود، در سالگرد تصرف لانه جاسوسی امریكا، جریان سفرمك‌فارلین را افشا كرد. افشای این موضوع برای امریكایی‌ها بسیار ناگوار بود و تبدیل به یكی از بزرگترین رسوایی‌های سیاسی تاریخ آن كشور گردید.
كاخ سفید متهم شد كه متحدان امریكا را در منطقه تضعیف كرده و سیاست امریكا مبنی بر تحریم فروش سلاح به ایران را نادیده گرفته و برای آزادی گروگانها به ایران باج سبیل پرداخته است. ریگان در سخنرانی تلویزیونی مجبور شد با قبول این كار پنهانی، آن را توجیه كند. او گفت: «اكنون هجده ماه است كه در طی یك ابتكار سیاسی محرمانه، ارتباط با ایران را در جریان كار خود قرار داده‌ ایم ... بدون همكاری ایران، قادر به خاتمه بخشیدن به جنگ خلیج فارس نیستیم و بدون ایران امكان برقراری صلح بادوام در خاورمیانه وجود ندارد.» ۹
اما توجیهات ریگان برای اعضای كنگره امریكا قانع كننده نبود. سناتورهای دموكرات طرح استیضاح رئیس جمهور را مطرح كردند. با اینكه ریگان استیضاح نشد،‌اما رئیس سازمان سیا و برخی دیگر از مقامات امنیتی امریكا مجبور به استعفا شدند. مك فارلین خودكشی كرد، اما نجات یافت و در سال ۱۹۸۹ م. محاكمه و به دو سال حبس و پرداخت بیست هزار دلار جریمه محكوم شد.
این رسوایی به تقلید از رسوایی سیاسی دیگری كه پیش از این درزمان ریاست جمهوری نیكسون رخ داده بود و به «واترگیت» مشهور شده بود، «ایران گیت» نام گرفت.
ایران گیت، به همان اندازه كه برای امریكاییها شرم‌آور و مایه سرافكندگی بود برای ایرانیان مایه غرور و افتخار بود. امام خمینی(ره) در این باره چنین گفته‌اند : «... می‌خواهند عذر تقصیر بخواهند و ملت ما قبول نمی‌كند... كسی را از مقامات عالی بفرستد به اینجا كه با مقامات اینجا ملاقات كنند و هیچ یك از آنها حاضر به ملاقات نشوند. این مسئله بزرگی است ... كاخ سفید را به عزا نشانده است و باید هم بنشاند...» ۱۰
رونالد ریگان در بهمن ۱۳۶۵ در سخنانی تصریح كرد «ماجرای ایران بزرگترین شكست دوران ریاست جمهوری من بود و من مسئولیت كامل پیامدهای آن را بر عهده می‌گیرم.» ۱۱
چند روز پس از این اعتراف‌، كمیسیون «تاور» كه مأمور رسیدگی به این بحران بود، ماجرای مك فارلین را «اشتباه قطعی» خواند۱۲ و ویلیام كیسی رئیس وقت «سیا» نیز در ۱۷ اردیبهشت سال بعد هنگامی كه در دادگاه مشغول ادای توضیح راجع به رسوائی «ایران گیت» بود بر اثر سكته مغزی درگذشت. ۱۳
دولت ریگان در پی این حوادث تلاش گسترده‌ای برای بازگرداندن آبروی از دست رفته خود صورت داد، بر كمكهای اطلاعاتی و نظامی خود به عراق افزود و در پی آن موج تازه‌ای از حملات هوایی به اهداف مهم در ایران صورت گرفت. امریكاییها كه تا این زمان در جنگ ایران وعراق ادعای بی‌طرفی داشتند، مجبور به افشای جانبداری خود از عراق شدند و در اواخر جنگ علناً در كنار نیروهای عراقی قرار گرفتند.
امریكایی‌ها در شهریور ۱۳۶۶ به كشتی باری ایران موسوم به «ایران اجر » حمله كردند و تعدادی از سرنشینان آن را شهید یا مجروح كردند. در مهر همان سال پایانه نفتی «رشادت» و میدان نفتی «رسالت» در شمال این پایانه هدف حمله امریكا قرار یافت و نیم میلیارد دلار خسارت به آن وارد آمد. پس از این حوادث رونالد ریگان مستقیماً مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت. ۱۴
ریگان در آبان ۱۳۶۶ دستور تحریم كلیه واردات از ایران و اعمال محدودیت شدید بر صادرات امریكا به ایران را صادر كرد. وزیر جنگ وی «كاسپار واین برگر» نیز اوج كینه خود را نسبت به ایران نشان داد و در برابر كمیته روابط خارجی سنای امریكا از لزوم «خشكاندن ریشه ملت ایران » سخن به میان آورد. ۱۵
در فروردین ۱۳۶۷ سكوهای نفتی ساسان، سلمان و نصر در خلیج فارس هدف حمله كشتی‌های جنگی امریكا قرار گرفت. در اثر این حملات، تولیدات نفت فلات قاره ایران تا میزان ۵۰ هزار بشكه در روز كاهش یافت و یك میلیارد دلار خسارت جدید به تأسیسات نفتی ایران وارد شد. ناوهای سهند و سبلان نیز از دیگر هدفهای حمله موشكی امریكا بود كه در فروردین ۱۳۶۷ صورت گرفت.
با این همه نقطه اوج جنایت دولت ریگان در جنگ تحمیلی حمله موشكی آن كشور به هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران بر فراز خلیج فارس بود كه در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ صورت گرفت و با ۲۹۸ كشته همراه بود.
این هواپیما كه طی پرواز شماره ۶۵۵ از بندر عباس به مقصد دوبی در حال حركت بود هنوز سقف ارتفاع پرواز را به دست نیاورده بود كه بر فراز آبهای سرزمینی ایران و در حوالی جزیره هنگام، هدف حمله موشكی واقع شد و در هوا منهدم شد. دو فروند موشك از ناو امریكایی وینسنس كه به آبهای سرزمین ایران تجاوز كرده و در آن مستقر بود شلیك شده بود. از میان ۲۹۸ مسافر و خدمه هواپیما، ۱۱۸ نفر زن و كودك بودند. همچنین ۲۰ نفر هندی، ۱۳ تبعه امارات متحده عربی، ۶ پاكستانی، ۶ یوگسلاو، و یك نفر ایتالیایی، جزو مسافرین این هواپیما بودند . در پی این جنایت كه از اقدامات عمدی امریكا در خلیج فارس بود، جرج بوش پدر، معاون ریگان نه تنها اظهار تأسف نكرد و عذرخواهی ننمود بلكه به «ویلیام راجرز» فرمانده ناو امریكایی حمله كننده به هواپیما، مدال شجاعت نیز اعطا كرد.
دولت ریگان در ابتدا برای توجیه جنایت خود، هواپیما را دارای مأموریت نظامی خواند سپس با تصحیح این اتهام، مسیر حركت هواپیما را «خارج از دالان هوایی» وانمود كرد. اما پس از آنكه مسیر قانونی هواپیما مورد تائید سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایكائو) قرار گرفت، در موضعی منفعلانه‌، به اشتباه خود در حمله اعتراف كرده و در پیگیری‌های بعدی ناگزیر از پرداخت غرامت شد.

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها