سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

شیخ احمد روحی: اول مرا بکش


حاج شیخ احمد روحی پسر دوم شیخ العلماء آخوند ملامحمد جعفر كرمانی در سال ۱۲۷۲ هجری قمری ۶ ۱۸۵۵ میلادی در شهر كرمان به دنیا آمد. مبانی علم فقه و اصول و حدیث را در كرمان یاد گرفت و نیز چندی در مسجد میدان قلعه و مسجد میرزا جبار كرمان امام جماعت بود.
كرمان را با میرزا آقاخان به طرف اصفهان ترك كرد و از آنجا نیز به تهران رفتند كه در تهران شیخ احمد برای مدتی مشغول به تدریس تفسیر قرآن شد. سپس از تهران به رشت رفتند، در این شهر مدتی میهمان والی شهر مویدالدوله بودند كه این شخص وقتی باخبر شد كه آنها مورد اتهام دربار ناصرالدین شاه هستند، آنها را بیرون كرد. بدین ترتیب آنها به استانبول رفتند و در آنجا شیخ احمد زبان های فرانسه، انگلیسی و تركی استانبولی را فراگرفت و تعدادی كتاب از زبان های انگلیسی و فرانسه به فارسی ترجمه كرد. سپس از استانبول به زیارت مكه رفت و در راه بازگشت مدتی در حلب اقامت كرد. بعد از مدتی اقامت در حلب برای دیدن میرزا آقاخان به استانبول برگشت. در آنجا توسط میرزا آقاخان به میرزا حسن خان خبیرالملك كه سركنسول ایران در آنجا بود معرفی شد. این سه تن به تشویق سیدجمال الدین شروع به ایفای یك نقش فعال در تبلیغ اتحاد اسلام كردند و نامه های بسیاری به علمای شیعه ایران در كربلا و نجف نوشتند.
امین السلطان كه از فعالیت های آنان سخت آزرده شده بود، تلاش كرد آنها را دستگیر كند. بدین منظور دستوراتی برای میرزا محمودخان علاءالملك سفیر ایران در پایتخت عثمانی ارسال كرد و این شخص همان گونه كه قبلا ذكر شد موفق گردید كه حكومت عثمانی را وادار به تبعید این سه تن به طرابوزان كند.
در این اثنا كه ایشان در طرابوزان بودند مشهور بود كه میرزا رضای كرمانی با آنها آشنایی داشت و موفق شده بود كه گذرنامه خود را با وانمود كردن به اینكه خدمتكار شیخ ابوالقاسم برادر شیخ احمد است دریافت كند و به هنگام عبور از طرابوزان به ملاقات آنها رفته بود. به همین خاطر پس از ترور ناصرالدین شاه توسط میرزا رضای كرمانی آنها نیز به معاونت در قتل متهم شدند و دولت ایران خواستار استرداد آنها از دولت عثمانی شد و این خواسته اجابت گردید.
بالاخره مامورین دولت عثمانی آنها را تحت الحفظ تا مرز آوردند و به رستم خان كه مامور تحویل گرفتن آنها شده بود تسلیم كردند و او آنها را به تبریز برد و در عمارت دولتی حبس كرد. با اینكه هنوز میرزا رضا قاتل اصلی ناصرالدین شاه به احترام ماه محرم و صفر در تهران زنده بود امین السلطان حكم قتل آنها را صادر كرد و از ترس اینكه امین الدوله كه تازه مامور و پیشكار آذربایجان شده بود آنها را از كشتن نجات دهد لذا در قتل آنها تعجیل بسیاری كرد و در عصر ششم ماه صفر ۱۳۱۴ در باغ شمال محمدعلی میرزا ولیعهد خودش با میرغضب بر بالین آنها آمد. ابتدا شروع به استنطاق از آنها كرد كه با جواب صریح آنها مواجه شد. عاقبت بنای فحاشی و بدگویی را گذارده و آنها را متهم به بابی بودن و دخالت در قتل شاه كرد.
شیخ احمد روحی طاقت نیاورد و به همان تندی جواب وی را داد. آن وقت خود شیخ احمد میرغضب را به طرف خویش دعوت كرد كه زودباش اول مرا آسوده كن، همین كه میرغضب نزد او آمد، میرزا آقاخان دامان میرغضب را گرفته او را قسم داد كه اول مرا بكش، او را رها كرده نزد میرزا آقاخان آمده، حاج میرزا حسن خان خبیرالملك دامان او را گرفته و او را قسم داد كه اول مرا بكش. مدتی میرغضب در میان آنها سرگردان بود تا عاقبت اول حاج شیخ احمد روحی را و بعد میرزا آقاخان كرمانی و آخر میرزا حسن خان خبیرالملك را به قتل رسانید و به موجب حكم امین السلطان سرهای آنها را پوست كنده و در آنها آرد ریخته به تهران نزد او فرستادند.

حسین ایمانی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

شهیدان ائتلاف

شهیدان ائتلاف
۲۶ خرداد ماه سالروز اعدام چهار تن از مبارزانی بود كه در زمان خود فضای رعب‌آور و خفقان پس از سركوب ۱۵ خرداد را شكستند.
شاید بتوان سال‌های ابتدایی دهه ۴۰ شمسی را نقطه عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ایران نامید.
تمایل گروه‌های مخالف سیاست‌های محمدرضا پهلوی به تشکیل نهضت و جمعیت از آن رو اهمیت بیشتری دارد که در شرایط خفقانی آن روز ایران بررسی شود.
پس از گذران فضای ملتهب بعد از سال‌های ۳۱-۳۲ شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که جوانان معترض داخل کشور، حتی فکر مبارزه دیگری را به ذهن راه دهند، اما کسی نمی‌دانست که در این دوران سکوت هشت، ‌نه‌ساله حرکت‌های بزرگ‌تری پی‌ریزی می‌شود که نطفه‌اش در همان سال‌های سکوت بسته شده است.
تشکیل نهضت آزادی ایران در همان سال‌های نخست دهه ۴۰ و کمی بعد از آن تشکیل جمعیت موتلفه اسلامی بر همین اساس است.
اما در بحبوحه سال ۴۱-۴۲ جمعیتی پایه‌گذاری شد که آن روزها از ائتلاف سه هیات مذهبی به وجود آمد. آیت‌الله خمینی این سه هیات مذهبی را به منزل خود دعوت کرد و از آنها خواست که در آشفته‌بازار سیاست ایران شروع به فعالیت کنند: «شما که برای خدا کار می‌کنید، چرا با هم کار نکنید؟!»
شهید مهدی عراقی در خاطرات خود می‌گوید: «از بدو حرکت حاج‌آقا [امام خمینی] یعنی روحانیت، خرده‌خرده این سه گروه [هیات‌های تشکیل‌دهنده موتلفه] هر کدام مجزا از همدیگر با روحانیت یک تماسکی پیدا کرده بود، کار می‌کردند... ماها که یک مقدار سابقه به حساب مبارزاتی داشتیم و می‌دانستیم که اختلافات چه ضررهایی دارد...
من در یکی از این شاخه‌ها بودم، مرحوم آقای صادق امانی و حاج هاشم امانی هم در یکی از این شاخه‌ها بودند... یک دعوتی شد از حاج صادق و بعضی از دوستانش صحبت‌هایی که ما کردیم با همدیگر ضررهای این جدایی را وقتی بیان کردیم برای همدیگر، جفتمان احساس کردیم که باید این جدایی از بین برود و به صو رت ائتلاف در بیاید.» اما موتلفه از سویی با روحانیت پیوند برقرار کرده بود و از سوی دیگر با بازار دوستی عمیقی داشت.
هیات موتلفه از سوی آقایان انواری، بهشتی، باهنر و مطهری حمایت می‌شد و از جنبه‌ای دیگر از حمایت‌های مالی بازار بهره‌مند بود. شاید از همین رو است که می‌توان این هیات را تشکلی از بازاریان مذهبی سنت‌گرا نامید. از آن پس موتلفه اسلامی در جریانات سیاسی روز ایران فعالیت‌های جدیدی را آغاز کرد.
جریان مبارزه با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، مقابله با رفراندوم بهمن‌ماه ۴۱، حضور در جریان مدرسه فیضیه قم و بالاخره ماجرای ۱۵خردادماه ۴۲ را می‌توان از مهم‌ترین فعالیت‌های این جمعیت در نخستین سال‌های تاسیس دانست. موتلفه اسلامی اعدام حسن‌علی منصور را هم در کارنامه خود دارد.
در دوران نخست‌وزیری حسن‌علی منصور و در ۲۱ مهرماه ۱۳۴۳لایحه کاپیتولاسیون یا مصونیت مستشاران و دیگر تبعه آمریکا در ایران به تصویب رسید که با اعتراض جدی آیت‌الله خمینی مواجه شد.
این اعتراض تا بدان‌جا پیش رفت که دستور دستگیری و تبعید امام خمینی صادر شد و سرانجام در روز ۱۳ آبان‌ماه همان سال وی به ترکیه تبعید شد. اما در ایران غائله پایان نگرفته بود؛ چرا که جمعیت موتلفه تصمیم دیگری داشت.
‌● تصمیم چه بود؟
جریان از این قرار بود که پس از واقعه پانزده خرداد در داخل تشکیلات موتلفه افرادی به حرکت سیاسی- نظامی معتقد شده بودند که شاخه‌ای به نام شاخه نظامی را هم پی‌ریزی کردند؛ شاخه‌ای که توسط مهدی عراقی و حاج صادق امانی شکل گرفت و نیروهای آنان به‌زودی تحت آموزش قرار گرفتند.
موتلفه فهرستی از سران حکومت پهلوی را که بایست ترور می‌شدند، تهیه کرد. در شب هفدهم ماه رمضان صادق امانی، محمد بخارایی، مرتضی نیک‌نژاد، رضا صفارهرندی و سیدعلی اندرزگو برای اجرای ماموریت ترور منصور هم‌پیمان شدند.
ظاهرا این افراد برای جلوگیری از انتساب عمل خود به گروه‌های ملی و کمونیستی، قطعنامه و نوارهای وصیتی را تهیه کردند که این اسناد بعد از دستگیری‌شان به دست ماموران شهربانی افتاد، اما پس از پیروزی انقلاب هیچ اثری از آنها به دست نیامد.
اول بهمن‌ماه ۱۳۴۳ تعدادی از ماموران اجرای حکم ترور منصور، تحت فرماندهی صادق امانی به میدان بهارستان تهران رفتند. ساعت ده صبح بود که محمد بخارایی با شلیک چند گلوله به زندگی حسن‌علی منصور پایان داد. برف باریده و زمین لغزنده بود.
محمد بخارایی که سعی داشت فرار کند، پایش روی زمین لغزید و توسط ماموران شهربانی دستگیر شد. اما اولین و آخرین اقدام مسلحانه جمعیت موتلفه اسلامی ترور حسن‌علی منصور بود؛ چرا که به فاصله چند هفته بعد از ترور وی، بسیاری از اعضای موتلفه شناسایی و دستگیر شدند.
سید علی‌اکبر محتشمی در خاطرات خود می‌گوید: «پس از انتشار خبر محکوم به اعدام شدن این فرزندان رشید اسلام موجی از نگرانی و التهاب همراه با تنفر و انزجار نسبت به رژیم مزدور شاه، جامعه را فرا گرفت. باز هم حوزه علمیه قم، فضلا و طلاب... برای نجات جان آن عزیزان به پا خاست.
ابتدا با ارسال نامه و تلگراف به مراجع و به‌ویژه مراجع نجف اشرف راجع به احکام اعدام دادگاه نظامی استفتا كرده و از آنان جهت نجات جان فرزندان غیور اسلام استمداد کردند.
همچنین طی بیانیه‌ای حوزه علمیه را تعطیل كردند... طلاب و فضلا و مدرسین در یک اقدام و حرکت هماهنگ حوزه را تعطیل کردند. در تاریخ یازدهم خرداد ۱۳۴۴ در مجموعه‌های مشخصی به سرگروهی تنی چند از مدرسان به خانه مراجع سه‌گانه رفتند و در آنجا به تحصن نشستند...
روز سوم ما به محاصره پلیس در آمدیم... مقامات سیاسی امنیتی و روسای شهربانی و ساواک به ملاقات مراجع ثلاث شتافتند... آنها وقتی در این مرحله شکست خوردند، بلافاصله دستور شدت عمل دادند و محاصره را تنگ‌تر کردند...
تحصن با امید اینکه آقایان مراجع به وعده خود عمل می‌کنند و جلوی اعدام مظلومانه این جوانان رشید را می‌گیرند، پایان یافت. ولی پس از مدت کوتاهی خبر به قم رسید که چهار نفر آنان در صبحگاه ۳۶ خرداد ۱۳۴۴ تیرباران شدند...»
در نتایج تحقیقات ساواک درباره این موضوع که مهر «خیلی محرمانه» بر آن خورده، آمده است: «در حدود یک‌سال و نیم قبل سه هیات مذهبی در تهران با هم ائتلاف كرده و یک سازمانی سری تحت اساسنامه معین به نام هیات‌های موتلفه اسلامی تشکیل می‌دهند و از هر هیات تعداد چهار نفر بر حسب انتخاب مامور اداره کردن سازمان مرکزی هیات مزبور می‌شوند.
گردانندگان این هیات ظاهرا هدفشان انجام تعالیم مذهبی و یکنواخت کردن نوع تعلیمات در تمام حوزه‌های مربوطه و توسعه شبکه در سرتاسر کشور بوده و تحت این عنوان اقدام به فعالیت‌های مضره می‌كردند.
از جمله فعالیت‌های مضره آنان پخش اعلامیه‌هایی بود که هدف اصولی نویسندگان اعلامیه‌ها، ایجاد روح عصیان و سست کردن عقاید مردم به مبانی ملی بوده است و هزینه این امور به وسیله پرداخت حق عضویت افراد و اشخاص همفکر و مراجع تقلید تامین می‌شد...
سه نفر از عاملان توطئه قتل شادروان منصور (صادق امانی، مهدی عراقی و عباس مدرسی) از اعضای فعال سازمان مرکزی هیات‌های موتلفه اسلامی بودند و دو نفر دیگر (هاشم امانی و احمد شهاب) از اعضای وابسته به این هیات به شمار می‌روند و سایر اعضای هیات مزبور نیز کم و بیش اطلاعاتی در مورد وقوع حادثه داشتندچنانکه اغلب اعضای سازمان مرکزی در تحقیقات معموله اظهار داشتند که در حدود چهار ماه قبل از واقعه ترور، صادق امانی در یکی از جلسات اظهار کرده بود که تنها حرف زدن و اعلامیه دادن فایده‌ای نخواهد داشت و باید کاری کرد که مثل بمب در دنیا صدا کند...»
اما نتایج دادگاه هیات موتلفه چنین شد: چهار نفر از اعضای آن، یعنی محمد بخارایی، رضا صفارهرندی، مرتضی نیک‌نژاد و صادق امانی اعدام شدند.
سه نفر اول به دلیل مشارکت در قتل و امانی به دلیل رهبری گروه به اعدام محکوم شدند؛ برای بقیه افراد، یعنی مهدی عراقی، هاشم امانی، حبیب‌الله عسگراولادی، ابوالفضل حیدری، محمدتقی کلافچی و عباس مدرسی‌فر حبس ابد در نظر گرفته شد و حجت‌الاسلام محی‌الدین انواری هم به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!