جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

مشکل اسرائیل با شیعه چیست؟


مشکل اسرائیل با شیعه چیست؟
حضرت امام خمینی (ره) روز قـدس‎ را روز اسـلام و فلسفه‎ انتظار دانستند. اما روز قدس چه ارتباطی با فلسفه انتظار دارد؟‌ انتظار موعود جهانی كه حكومت جهانی عدل را نمی گستراند، چگونه می‌تواند به مردم مظلوم فلسطین یاری رساند؟
در حال حاضر دو اندیشه با تکیه بر باورهای مذهبی خود ادعای حاکمیت جهانی را در سر دارند؛ صهیونیسم و تشیع.
●ریشه تلاش صهیونیست‌ها برای رسیدن به حاکمیت بر سراسر جهان چیست؟
با مراجعه به تاریخ قوم بنی اسرائیل، مأموریت آنان پس از رهایی از دست فرعون، آن است كه حكومتی تشكیل دهند تا پایه‌گذار حكومت جهانی شوند. «یا بنی اسرائیل‏ اذكروا نعمتی التی انعمت علیكم و انی فضلتكم علی العالمین». اینها كه چیزی نمی‌دانستند، باید آموزش می‌دیدند. بنابراین موسی(ع) بنی‌اسرائیل را در پای كوه طور مستقر كرد و اردوگاهی آموزشی ایجاد كرد. این اردوگاه آموزشی پانزده سال بر پا بوده و آنان در این مدت آموزش می‌دیدند. این نكته از بسیاری عبارات سفر خروج عهد عتیق دانسته می‌شود. دانش‌هایی كه آنان در صحرای سینا از موسی (ع) آموخته بودند، با تجربه علمی همراه شد و مجموعه توانمندی در آنان به وجود آورد. اگر این توانایی‌ها در راستای اهداف پیامبران (ع) باقی می‌ماند، می‌توانستند این وعده خداوند را تحقق بخشند كه فرمود: وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَنَجْعَلَهُمْ الْوَارِثِینَ (قصص، آیه ۵) چرا كه آنان، هم توان علمی داشتند و هم توان تجربی. تنها نیاز آنان، انطباق معنویت با قدرت بود. قدرت اما گاه به سوی تامین خواهش‌های نفسانی می‌رود و این، با هدف الاهی قابل جمع نیست. عالمان منحرف آنان گرفتار حسد و آزمندی فراوان به زندگی دنیا شده بودند: أَمْ یَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَی مَا آتَاهُمْ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ؛ آیا حسد می‌كنند بر مردمان بر آنچه ایشان را الله تعالی داده است از فضل خود (نساء، آیه ۵۴). اگر انسان در پی نیازهای دنیایی رود و از خدا فاصله بگیرد، صفت حرص، سیری ناپذیری،‌ حسد، ترس و مانند آن او را فرا می‌گیرد. بنی‌اسرائیل تا هنگامی كه در مسیر حق و خدا هستند، به آسانی به حاكمیت سراسری دست می‌یابند؛ توان اجرا و گسترش آن را نیز دارند. اما انحراف در بین آنها ایجاد شد و هرم خواسته‌ها و مفاهیم، معكوس شود.
آنان، همواره خود را «قوم برگزیده» می‌خوانند. در تلمود آمده است كه اسرائیل، به دانه زیتون شبیه است؛ چرا كه زیتون امكان آمیختن با مواد دیگر را ندارد. (عبد الوهاب المسیری، موسوعه الیهود و الیهودیه، قاهره، دارالشروق، ۱۹۹۹، ج۵، ص۷۲) از آن سوی، قرآن نیز به برتری دادن آنان اشاره كرده است: یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِی الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْكُمْ وَأَنِّی فَضَّلْتُكُمْ عَلَی الْعَالَمِینَ؛ ای بنی‌اسرائیل، نعمتی را كه بر شما ارزانی داشتم و شما را بر جهانیان برتری دادم، به یاد بیاورید.(بقره، آیه ۴۷) خداوند آنان را بر جهانیان برتری داده بود و عنایت خویش را همواره بر آنان نازل می‌كرد، اما آنان دچار خطای بزرگی شده بودند و گمان می‌كردند خداوند «نژاد» آنان را ارج می‌نهد؛ در حالی كه خدای منان، بنی‌اسرائیلی را ارج می‌نهد كه به آموزه‌های حضرت موسی(ع) ایمان آورد و پیامبران پس از او، نیز پیامبر موعود را تصدیق كند. با بروز تفكر نژاد پرستی، نگهداری حكومت نیاز به قضایای انحرافی دارد: عده‌ای را باید با بت و مشغولیت‌های كاذب، عده‌ای دیگر را با شراب و شهوت‌پرستی و پول‌پرستی ساكت كرد. از آنجا كه مردم در این حكومت‌ها، دیگر همكاری اصولی با حاكمان نخواهند كرد، در نتیجه، خودِ قدرتِ دور از خدا، مروج انحرافات می‌شود.
خداوند برای اصلاح این گروه پی در پی پیامبر می‌فرستاد؛ آنان نیز پیامبران خدا ‌را می‌كشتند. لَقَدْ أَخَذْنَا مِیثَاقَ بَنِی إِسْرَائِیلَ وَأَرْسَلْنَا إِلَیْهِمْ رُسُلًا كُلَّمَا جَاءَهُمْ رَسُولٌ بِمَا لَا تَهْوَی أَنفُسُهُمْ فَرِیقًا كَذَّبُوا وَفَرِیقًا یَقْتُلُونَ؛ ما از بنی‌اسرائیل پیمان گرفتیم و پیامبرانی بر ایشان فرستادیم. هرگاه كه پیامبری چیزی می‌گفت كه با خواهش دلشان موافق نبود، گروهی را تكذیب و گروهی را می‌كشتند. (مائده، آیه ۷۰). دیگر ویژگی‌ها و باورهای دینی منحط یهود كه منجر به پیدایش تفكر ضهیونیست در جهان معاصر شود عبارت‌اند از: رباخواری(نساء، آیه۱۶۱)؛ تحریف كتاب آسمانی(بقره، آیه۷۹)؛ انكار وحی(انعام، آیه۹۱)؛ باور به فقیر بودن خداوند و بی‌نیازی خود(آل عمران، آیه۱۸۱)؛ اعتقاد به بسته بودن دست خداوند(مائده، آیه۶۴)؛ پیمان شكنی(بقره، آیه۱۰۰).
از این رو مدتی كه از حكومت یوشع (ع) گذشت و حاكمیت به مذاق بنی‌اسرائیل مزه داد، انحرافات آغاز شد و همواره فاصله از انبیا‌ بیشتر شد و سپس حاكمیت به هم ریخت. اما تفكر حاكمیت بنی‌اسرائیل بر جهان، در بین آنان لانه كرد و ریشه‌های سیاسی تفكر امروزین صهیونیستی ایجاد شد؛ مدتی پس از پایان دوران پر شكوه حكومت داوود و سلیمان(ع)، علمای منحرف یهود به برنامه‌ریزی جدیدی برای رسیدن به امیال خویش یعنی حاكمیت جهانی به مركزیت قدس پرداختند و زیركان و خردمندان قوم خود را، با عناوین خواب‌گذار و طبیب و ساحر به درون مراكز قدرت و دربار دولت‌های منطقه می‌راندند تا به زمان لازم كارساز شوند. آنان طرح عملیاتی‌شان را تغییر دادند و در پس قدرت‌های بزرگ پنهان شدند تا در زمان مناسب همه قدرت‌ها را برای خواسته‌های خویش، به خط كنند.
از سویی آنان برای توجیه اندیشه خود گفتند خدا که وعده حاکمیت جهانی را به ما داده است دیگر نمی تواند آن را از ما پس بگیرد و به قوم دیگری بدهد. قالت الیهود ید اللّه مغلوله غلّت أیدیهم و لعنوا بما قالوا بل یداه مبسوطتان‏ ینفق كیف یشاء( مائده، آیه ۶۴)
اما با اندکی تامل در آموزه‌های آسمانی خود در می‌یافتند که خدای منان با كسی عقد اخوت نبسته و در اثر سركشی، این ماموریت را از آنان ستانده و به دیگری داده است. در فرازهایی از تورات به خوبی آشكار است كه خدای متعال، بنی‌اسرائیل را تنها در صورت حفظ ایمان برتری خواهد داد؛ مانند عهد عتیق، تثنیه، باب‌های ۲۶ ـ ۳۰؛ یا : «خداوند به سلیمان گفت: اگر شما و پسرانتان از متابعت من روگردانیده، اوامر و فرایضی را كه به پدران شما دادم، نگاه ندارید ... آن گاه اسرائیل را از روی زمینی كه به ایشان دادم، منقطع خواهم ساخت و این خانه را از حضور خویش دور خواهم انداخت و اسرائیل در میان جمیع قوم‌ها ضرب‌المثل و مضحكه خواهد شد». (عهد عتیق، پادشاهان، باب ۹). بر كلامی كه بر شما امر می‌فرمایم، چیزی میفزایید و چیزی از آن كم مكنید. (عهد عتیق، تثنیه، باب ۴)
در قرآن نیز این هشدار و مساله رویگردان شدن آنان و پس گرفتن آن ارزش‌ها از منحرفان بنی اسرائیل آمده است. یا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَه الَّتِی كَتَبَ اللَّهُ لَكُمْ وَلَا تَرتَدُّوا عَلَی أَدْبَارِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِینَ؛ای قوم من، به زمین مقدسی كه خدا برایتان مقرر كرده است، داخل شوید و باز پس نگردید كه زیان دیده بازمی‌گردید.( مائده، آیه ۲۱). یا ایها الذین آمنوا من یرتد منکم عن دینه فسوف یاتی الله بقوم یحبهم ویحبونه.(مائده، آیه ۵۴). قل یا اهل کتاب لستم علی شیئی حتی تقیموا التورته و الانجیل و ما انزل الیکم من ربکم؛ بگو ای اهل کتاب شما هیچ ارزشی ندارید مگر آنکه تورات و انجیل را موبه مو اجرا کنید و قرآن را هم که از سوی خدای شما نازل شده اطاعت نماید. (مائده، آیه ۶۸). تری کثیرا منهم یتولون الذین کفروا (مائده، آیه ۸۰).
●این گروه بر این باورند که باید پس از تثبیت دولت در قدس، منطقه نیل تا فرات را تسخیر کنند تا به حاکمیت جهانی دست یایند. اکنون گام اول یعنی ایجاد و تثبیت دولت در فلسطین را برداشته اند و نگاه خود را به نیل تا فرات معطوف کرده اند. پرسش اصلی این جاست که امروزه ترمز حهانی شدن صهیونیست‌ها کیست؟
آنان معضل دستیابی به خاورمیانه را شیعه می‌دانند. تمثل شیعیان در انقلاب اسلامی ایران و حزب الله لبنان است. مشكل خاورمیانه، شیعه، باید با تدبیری قوی حل شود. كوچك‌ترین اشتباه صهیونیست‌ها درباره نیل تا فرات موجب می‌شود همه چیز را از دست دهند. گام دوم حركت جهانی شدن باید از نیل تا فرات را در برگیرد؛ پس خاورمیانه برای آنان موضوعیت دارد؛ اگر آنان بر این منظقه مسلط شوند، قفل جهان به رویشان گشوده خواهد شد.پس در پی حاكمیت شكل یافته در خاورمیانه هستند و برای رسیدن به این حاكمیت باید حزب الله و جمهوری اسلامی ایران را از سر راه بردارند.

محمدمهدی محققی

مطالب مرتبط

نفوذ خزنده صهیونیست‌ها در کرکوک


نفوذ خزنده صهیونیست‌ها در کرکوک
روزنامه قطری «عرب آن لاین» در مقاله‌ای باعنوان «کرکوک؛ بیت‌المقدسی دیگر» به بررسی نقش رژیم صهیونیستی در شهر نفت‌خیز کرکوک به علت نزدیکی با کشورهای مسلمان ایران، سوریه و ترکیه پرداخته است.
در این مقاله آمده است که این رژیم به دلیل ذخایر با ارزش نفت در کرکوک و همچنین به دلیل نزدیکی این منطقه از خاک عراق با سه کشور اسلامی ایران، ترکیه و سوریه، تلاش دارد تا آن را به بیت‌المقدسی دیگر بدل نماید.
«رئوف التیجانی» نویسنده این مقاله که امروز در پایگاه اینترنتی عرب آن لاین منتشر شده، آورده است: «از زمان سقوط صدام، اسرائیلی‌های عراقی تبار به این کشور سرازیر شده‌اند و مقصد دلخواه آنها نیز شهر کرکوک، در شمال عراق است».
التیجانی نوشت: «منابع عراقی می گویند اسرائیلی‌ها زمین‌ها را در شهر کرکوک پنج برابر قیمت واقعی خریداری می‌کنند».
نویسنده مقاله می‌افزاید: «این حرکت اسرائیلی‌ها در کرکوک، یادآور آغاز ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در فلسطین اشغالی، در دهه چهارم سده گذشته میلادی است، زمانی‌که آنها خرید زمین‌ها را در فلسطین‌اشغالی به ویژه در اطراف شهر‌اشغالی بیت المقدس آغاز کردند».
البته این حرکت غیر منتظره نیست زیرا از هنگام سقوط بغداد در آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی، یهودیان به سوی عراق سرازیر شده‌اند و ورود ده‌ها مامور سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) تحت پوشش شرکتهای مختلف مانند شرکت «رافدین» و دیگر شرکتهای مجازی زمینه ساز این حرکت بوده است.
منابعی که مسائل عراق را پیگیری می‌کنند می‌گویند نخستین گروه از جاسوسان اسرائیلی به تعداد نهصد نفر، در نخستین اقدام، یک گروه ویژه تشکیل دادند تا شخصتیهای سیاسی، نظامی، رسانه‌ای، علمی و قضایی عراقی را با همکاری شبه نظامیان وابسته به یکی از گروه‌های معروف عراقی ترور کنند.
در نتیجه این ترورها تاکنون هزار دانشمند و متخصص عراقی ظرف یک سال اخیر کشته شده‌اند.
وزارت خارجه امریکا نیز در گزارش اخیر خود که سه هفته پیش منتشر شد به این موضوع اعتراف و اعلام کرد برخی از آمریکائی‌ها و عراقی‌ها به گروههای ترور اسرائیلی در عراق کمک کرده‌اند و آنها فهرست هزار نفر از متخصصین عراقی را در اختیار داشته‌اند که سیصدو پنجاه دانشمند هسته‌ای عراق و نیز بیش از سیصد استاد دانشگاه در همه تخصصهای علمی کشته شده‌اند.
در این مقاله آمده‌است که چهارصد و پنجاه نفر از نهصد عضو این گروه هم‌اینک از بغداد به شهر کرکوک منتقل شده‌اند.
التیجانی در ادامه می‌نویسد: «مرکز اداره عملیات گروه ترورهای اسرائیلی، در شهر کرکوک و در خانه‌ای نزدیک به ساختمان استانداری این شهر قرار دارد».
شماری از کردهایی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آنها را در سال ۱۹۹۶ میلادی از شمال عراق به جزیره گوام منتقل کرده بود نیز جزو این چهارصد و پنجاه جاسوس اسرائیلی هستند.
بیشتر افراد این گروه علاوه بر انگلیسی به طور کامل به عربی و به لهجه عراقی مسلط هستند.
این منابع می گویند این گروه اسرائیلی از اوایل سال گذشته میلادی تلاشهای خود را به خرید زمین‌، خانه و مزرعه در کرکوک و اطراف آن متمرکز کرده‌است.ضمن آن‌که اعضای این گروه برخی شخصیتهای سیاسی ترکمن، عرب و کرد را ترور می‌کنند.
همچنین این گروه برای ایجاد فتنه‌افکنی قومیتی در کرکوک، مقرهای حزبی ترکمنها و کردها را در کرکوک گلوله باران می کند.
التیجانی می‌افزاید: «نیروهای مقاومت عراق متوجه کارهای این گروه اسرائیلی شده‌اند و شش نفر از افراد آن را از اوایل امسال کشته‌اند. اعضای این گروه همچنان در کرکوک و بغداد و بابل و شمال عراق فعال هستند».
با توجه به این حوادث و حوادث دیگر، بسیاری این سئوال را مطرح می کنند که چرا صهیونیستها فقط به شهر کرکوک متمرکز شده‌اند؟
جنبه معنوی و تاریخی کرکوک که به جنبه تاریخی و باستانی شهر بیت‌المقدس نزدیک است برای اسرائیلی‌ها مهمترین عامل به شمار می رود به همین سبب شاید کرکوک برای اسرائیلی در حکم بیت المقدس دوم باشد .
برخی ازعراقیها می گویند علل زیادی وجود دارد که اسرائیلی ها به کرکوک اهمیت می دهند. شاید وجود مقام سه پیامبر در شهر کرکوک یکی از مهمترین این علتها باشد.
ازسوی دیگر کرکوک شصت درصد ذخایر نفتی عراق را در خود جای داده است و نفت خام این شهر از مرغوبترین نفتها در سطح جهان است.
نوسازی تاسیسات نفتی این شهر به هشت میلیارد دلار نیاز دارد تا تولید نفت میدانهای آن به پنج میلیون بشکه در روز برسد.
التیجانی می ‌نویسد: «با توجه به اینکه درهای غارتگری و چپاول در عراق به لطف اشغال این کشور گشوده شده، این هشت میلیارد دلار ممکن است به شانزده تا بیست و چهار میلیارد دلار افزایش یابد به همین سبب یهودیان از هم‌اکنون تلاش می‌کنند تا می‌توانند زمین‌های بیشتری در کرکوک خریداری کنند تا آن را به لاس وگاس خاورمیانه تبدیل کنند».
علاوه بر این بر اساس این رسانه ‌عربی، اسرائیل به «مسعود بارزانی» رئیس دولت منطقه خودمختار کردستان عراق و جلال طالبانی رئیس حزب اتحاد میهنی و رئیس جمهور عراق پیشنهاد کرده است از دولت فدرالی کردها در مقابل هرگونه خطر داخلی یا خارجی از طرف ترکیه و سوریه و ایران حمایت کند.
بر اساس طرح آمریکا و اسرائیل، کرکوک پایتخت کشور ادعایی کردها خواهد بود بنابراین حضور یهودیان در این شهر به علت نزدیکی به ترکیه و ایران و سوریه یک ضرورت راهبردی است.
به ویژه آنکه مشخص شده‌است آمریکا برای حمایت از اسرائیل و تبدیل آن به تنها قدرت بزرگ منطقه، به عراق حمله کرده است.
آمریکا همچنین با حمله به عراق، دوستانش را در بغداد بر سر قدرت آورد و هویت عربی و اسلامی عراق را لگدمال و همه پیوندهای آن را با تاریخ ریشه‌دار متمدنانه‌اش قطع کرد و روابط عراق با کشورهای همسایه را تیره و هویت عربی-اسلامی قومیتهای عراقی را لگدمال کرد.

وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها