پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ / Thursday, 22 February, 2018

اردبیل شهری با آب های شفابخش


اردبیل شهری با آب های شفابخش
اردبیل از شهرهای بزرگ و آباد ایران در فاصله ۲۱۰ کیلومتری شرق تبریز و حدود ۳۵ کیلومتری مرز جمهوری آذربایجان واقع است.از شمال به مشکین شهر و دشت مغان و از شرق به جنگل های طوالش و آستارا محدود می شود.
برپایه آثار بدست آمده اردبیل از شهرهای باستانی ایران محسوب می شود. دو سنگ نبشته او را رتویی یافت شده در دامنه های جنوبی کوه سیلان به خط میخی ، بر قدمت این شهر و ناحیه پیرامونی آن تاکید دارد. اردبیل آثار تاریخی بسیاری دارد که اهم آن به شرح زیر است:
● بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
این مجموعه زیبا مدفن عارف ربانی شیخ صفی الدین اردبیلی است که توسط فرزندش شیخ صدرالدین موسی ساخته شده و در زمان صفویه توسعه و تزیین یافته است.
این مجموعه شامل سردر عالی با تزیینات کاشیکاری، برج بلند الله الله یا مقبره شیخ صفی با تزیینات زیبای کاشیکاری، قندیل خانه یا گچبری ها و نقاشی های دیدنی و مقبره شاه اسماعیل صفوی و چینی خانه است.
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین یکی از ده اثر مهم و باستانی کشور است طی قرون گذشته بسیاری از آثار ارزشمند این بقعه به شیوه های گوناگون از محل خارج شده اند که از جمله این آثار می توان به قالی زیبای اردبیل اشاره کرد. این فرش هم اکنون در موزه آلبرت هال لندن نگهداری می شود بقیه آثار بقعه هم اکنون در موزه های مشهور جهان چون آرمیتاژمسکو، لندن و ... نگهداری می شود.
● مسجد جامع
ویرانه های مسجد جامع اردبیل باقی مانده از یک مسجد عظیم و کم نظیر است و در بین محله های پیر شمس الدین و عبدالله شاه قرار گرفته است.
● مسجد و مدرسه میرزا علی اکبر
این مجموعه در میدان ساعت اردبیل قرار دارد که در دوره قاجاریه توسط یکی از منتقذین شهر به نام حاج محمد حسین امین ساخته شده و شامل صحن وسیع، حجره های متعدد، شبستان و یک ستاره است.
● بازار
بازار اردبیل در قالب یک مجموعه کلی شامل تیمچه سرا، حمام و مسجد است که در وسط شهر و در طرفین خیابان امام خمینی (ره) قرار گرفته است.
● پل های تاریخی
اردبیل پل های تاریخی متعددی دارد که از آن جمله می توان به گیلانده، پل سیمان، پل نیر و پل های هفته چشمه، پنج چشمه و سه چشمه اشاره کرد که اغلب آنها مربوط به دوره صفویه هستند.
● خانه های قدیمی
تعداد زیادی از خانه های زیبا در اردبیل به یادگار مانده که از ارزش هنری تاریخی بالایی برخوردارند. مهمترین آنها عبارتند از؛ خانه سید هاشم ابراهیمی که در کوچه شهیدگاه اردبیل قرار گرفته و در سال ۱۲۹۵ هجری احداث شده است. این خانه دارای تالار بزرگ با ارسی های زیبا، مقرنها و گچبری های جالب توجه است. خانه حاج آقا صادقی نیز واقع در امتداد خیابان امام (ره)، کوچه (فانتازیا) قرار دارد و در سال ۱۳۴۰ هجری توسط حاج میرزا ابراهیم صادقی ساخته شده است.
● موزه چینی خانه
این موزه در مجموعه بقعه شیخ صفی است. این بنا با گنبدی بزرگ با انواع گچبری های بی نظیر طلاکاری، نقاشی و گچبری های شبیه کاخ عالی قاپوی اصفهان، آراسته شده است. این موزه با انواع قدح ها، بشقاب های چینی، تنگهای زیبا، گلدان های پرنقش و نگار، قرآن هایی خطی، فرامین مختلف و سکه های نقره ای مربوط به دوره صفوی به صورتی مناسب، زیبا و هماهنگ که چشم هر بیننده ای را خیره کرده و استان را به ذوق می آورد، مزین شده است.
● آب های معدنی
یکی از مهمترین جاذبه های توریستی اردبیل وجود چشمه های آب معدنی فراوان آن است شهرت این چشمه ها و آوازه شفابخشی آن هر ساله هزاران نفر را روانه این دیار می کنند مهمترین این آبگرم ها، گاومیش گولی سرعین است. آب گرم شورابیل، قوتورسوئی، زردابه و ده ها چشمه آب معدنی نیز در اطراف اردبیل هستند که به گفته اهالی نافع و موثر در رفع امراض پوستی، عصبی و ... هستند.
دریاچه شورابیل واقع در دو کیلومتری جنوب اردبیل نیز به خاطر شوری و لجن طبی خود مشهور است.


منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

جاذبه‌های استرآباد دیروز، گلستان امروز


جاذبه‌های استرآباد دیروز، گلستان امروز
استان گلستان بزرگترین و آبادترین سرزمین در شمال ایران در سده‌های اولیه اسلامی و قبل از آن بوده است. این سرزمین تا قرن هفتم موسوم به ایالات گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردم ایالت استرآباد نامیده شد.
سابقه تمدن در آن با توجه به كاوش‌های باستان شناسی به حدود هفت هزار سال قبل بر می‌گردد و در حقیقت یكی از قدیمی‌ترین ایالت‌های و مركز عمده تمدن نشین از آریائی‌ها در شمال ایران بوده است.
در گذشته وسعت آن به تنهایی بیش از وسعت ایالت طبرستان، مازندارن كنونی و گیلان بوده و با سر زمین‌های وسیعی چون سغد و خوارزم برابری می‌كرد.
این استان از زمان هخامنشیان به بعد به صورت یك ایالت ایران بوده است.
زمان سامانیان به همراه چندین ایالت دیگر در مجموعه سرزمین‌های خراسان ایران قرار داشت.
با ورود اسلام و در سده‌های اولیه آن به‌خصوص دوران طلایی اسلام و بعد از آن گرگان نقش مهمی در شكوفایی فرهنگ تمدن اسلامی و ایرانی داشته است.
به طوری كه دانشمندان و شاعران بزرگی چون عبدالقاهر جرجانی مؤلف اسرار البلاغه و دلایل العجاز و سید اسماعیل جرجانی مؤلف ذخیره خوارزمشاهی اولین و بزرگترین دایره المعارف پزشكی به زبان فارسی، فخر‌الدین اسعد گرگانی سراینده ویس و رامین و میرداماد مؤلف قبستات و صراط المستقیم و میر فندرسكی و ... از این دیار بوده‌اند. گرگان امروز كه تا اسفند ۱۳۱۶ استرآباد خوانده می‌شد در عهد صفویه به دارالمومنین مشهور بوده است.
● جاذبه‌های تاریخی فرهنگی
سابقه فرهنگی تاریخی بیش از هفت هزار سال استان گلستان موجب شده است كه این استان گنجینه‌ای ارزشمند‌ترین یادمان‌های تاریخی فرهنگی كشور را در خود به جای گذارد كه مهم‌ترین این آثار عبارتند از:
▪ گنبدقابوس، شهر تاریخی جرجان،گبری قلعه، یاریم تپه و دیوار بزرگ گرگان در حوزه شهرستان گنبدكاووس.
▪ بافت قدیم گرگان، مدرسه عمادیه، امامزاده عبدالله زیارت، مجموعه كاخ آقا محمد خانی موزه گرگان تورنگ تپه، كاروانسرای قزلق و رابط سفید، كاخ دادگستری در شهرستان گرگان.
▪ برج رادكان، جاده قدیم شاه عباسی، شهر تاریخی تمیشه و دیوار آن، نارنج قلعه، سیكاپل در شهرستان كردكوی
▪ پادگان روس‌ها در شهرستان تركمن.
▪ تپه امامزاده گنو در شهرستان علی آباد.
▪ كهنه حمام و دشت حلقه در شهرستان مینو دشت.
▪ مدرسه و مسجد كریم ایشان و مقبره مختومقلی فراغی و مسكین قلیچ در شهرستان كلاله.
▪ دیوار بزرگ تارخی گرگان و پل آق قلا در شهرستان آق قلا.
▪ جر خندق كلباد و فانوس دریایی در شهرستان بندرگز.
● جاذبه‌های مذهبی
مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی استان عبارتند از:
▪ امامزاده یحیی بن زید، بقعه دانشمند در شهرستان گنبدكاووس.
▪ امام زاده‌های نور اسحاق، نه تن، طیب قرن آباد، عبدالله‌، مرضیه، مسجد جامع گرگان در شهرستان گرگان .
▪ امام زاده‌های چهار كوه، ابراهیم النگ، هزار منزل، روشن اباد و جعفر تیشر در شهرستان كردكوی.
▪ زیارتگاه بهاالدین نقشبندی و آق امام در شهرستان بندرتركمن.
▪ امامزاده های الازمن، معصوم آباد و امیر آباد در شهرستان علی آباد.
▪ امامزاده آق امام در شهرستان آزاد شهر.
▪ امامزاده حبیب الله و علی‌رضا در شهرستان بندرگز


وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
سیف و بازی تکراری غیر مجازها !
سیف و بازی تکراری غیر مجازها ! - حرفهای تکرای بانک مرکزی در مورد صرافی ها و موسسات مالی غیر مجاز با یک جستجوی ساده در اینترنت.
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    یک سال در برابر ده سال
    ما معمولاً در تخمین زمان عملی کردن افکار خود دچار اشتباه می شویم مثلاً برای رسیدن به هدفی که چندین سال زمان نیاز دارد، تاخمین چند ماهه می زنیم و نتیجه آن می شود که خیلی زود از …