جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

اردبیل شهری با آب های شفابخش


اردبیل شهری با آب های شفابخش
اردبیل از شهرهای بزرگ و آباد ایران در فاصله ۲۱۰ کیلومتری شرق تبریز و حدود ۳۵ کیلومتری مرز جمهوری آذربایجان واقع است.از شمال به مشکین شهر و دشت مغان و از شرق به جنگل های طوالش و آستارا محدود می شود.
برپایه آثار بدست آمده اردبیل از شهرهای باستانی ایران محسوب می شود. دو سنگ نبشته او را رتویی یافت شده در دامنه های جنوبی کوه سیلان به خط میخی ، بر قدمت این شهر و ناحیه پیرامونی آن تاکید دارد. اردبیل آثار تاریخی بسیاری دارد که اهم آن به شرح زیر است:
● بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
این مجموعه زیبا مدفن عارف ربانی شیخ صفی الدین اردبیلی است که توسط فرزندش شیخ صدرالدین موسی ساخته شده و در زمان صفویه توسعه و تزیین یافته است.
این مجموعه شامل سردر عالی با تزیینات کاشیکاری، برج بلند الله الله یا مقبره شیخ صفی با تزیینات زیبای کاشیکاری، قندیل خانه یا گچبری ها و نقاشی های دیدنی و مقبره شاه اسماعیل صفوی و چینی خانه است.
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین یکی از ده اثر مهم و باستانی کشور است طی قرون گذشته بسیاری از آثار ارزشمند این بقعه به شیوه های گوناگون از محل خارج شده اند که از جمله این آثار می توان به قالی زیبای اردبیل اشاره کرد. این فرش هم اکنون در موزه آلبرت هال لندن نگهداری می شود بقیه آثار بقعه هم اکنون در موزه های مشهور جهان چون آرمیتاژمسکو، لندن و ... نگهداری می شود.
● مسجد جامع
ویرانه های مسجد جامع اردبیل باقی مانده از یک مسجد عظیم و کم نظیر است و در بین محله های پیر شمس الدین و عبدالله شاه قرار گرفته است.
● مسجد و مدرسه میرزا علی اکبر
این مجموعه در میدان ساعت اردبیل قرار دارد که در دوره قاجاریه توسط یکی از منتقذین شهر به نام حاج محمد حسین امین ساخته شده و شامل صحن وسیع، حجره های متعدد، شبستان و یک ستاره است.
● بازار
بازار اردبیل در قالب یک مجموعه کلی شامل تیمچه سرا، حمام و مسجد است که در وسط شهر و در طرفین خیابان امام خمینی (ره) قرار گرفته است.
● پل های تاریخی
اردبیل پل های تاریخی متعددی دارد که از آن جمله می توان به گیلانده، پل سیمان، پل نیر و پل های هفته چشمه، پنج چشمه و سه چشمه اشاره کرد که اغلب آنها مربوط به دوره صفویه هستند.
● خانه های قدیمی
تعداد زیادی از خانه های زیبا در اردبیل به یادگار مانده که از ارزش هنری تاریخی بالایی برخوردارند. مهمترین آنها عبارتند از؛ خانه سید هاشم ابراهیمی که در کوچه شهیدگاه اردبیل قرار گرفته و در سال ۱۲۹۵ هجری احداث شده است. این خانه دارای تالار بزرگ با ارسی های زیبا، مقرنها و گچبری های جالب توجه است. خانه حاج آقا صادقی نیز واقع در امتداد خیابان امام (ره)، کوچه (فانتازیا) قرار دارد و در سال ۱۳۴۰ هجری توسط حاج میرزا ابراهیم صادقی ساخته شده است.
● موزه چینی خانه
این موزه در مجموعه بقعه شیخ صفی است. این بنا با گنبدی بزرگ با انواع گچبری های بی نظیر طلاکاری، نقاشی و گچبری های شبیه کاخ عالی قاپوی اصفهان، آراسته شده است. این موزه با انواع قدح ها، بشقاب های چینی، تنگهای زیبا، گلدان های پرنقش و نگار، قرآن هایی خطی، فرامین مختلف و سکه های نقره ای مربوط به دوره صفوی به صورتی مناسب، زیبا و هماهنگ که چشم هر بیننده ای را خیره کرده و استان را به ذوق می آورد، مزین شده است.
● آب های معدنی
یکی از مهمترین جاذبه های توریستی اردبیل وجود چشمه های آب معدنی فراوان آن است شهرت این چشمه ها و آوازه شفابخشی آن هر ساله هزاران نفر را روانه این دیار می کنند مهمترین این آبگرم ها، گاومیش گولی سرعین است. آب گرم شورابیل، قوتورسوئی، زردابه و ده ها چشمه آب معدنی نیز در اطراف اردبیل هستند که به گفته اهالی نافع و موثر در رفع امراض پوستی، عصبی و ... هستند.
دریاچه شورابیل واقع در دو کیلومتری جنوب اردبیل نیز به خاطر شوری و لجن طبی خود مشهور است.


منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

دره گوهررود و جام های مارلیک

دره گوهررود و جام های مارلیک
● تمدنی پیشرفته در دره ای محصور
در دره گرهررود، تپه های بزرگ و كوچك به چشم می خورند كه از دوران باستان بر جای مانده است. تپه مارلیك، از مهمترین آنهاست. دره زیبای گوهررود در بخش شرقی. كوههایی كه سراسر جلگه های جنوبی گیلان را از فلات ایران جدا می سازد، ارتفاع تقریبی ۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. دره گوهر رود در دو طرف رودخانه ای به همین نام واقع است كه از شعبه های سفید رود است.
دره گوهررود آب و هوای مناسب دارد و درختان وحشی و میوه های جنگلی در آن فراوان است. در بیشتر ارتفاعات این دره درختهای زرین یا نوعی سرور روییده است كه چوب آن بسیار سخت و مقاوم است. به علت آب و هوای مناسب و رطوبت و شبنم كافی سطح دره از گلها و گیاهان وحشی پوشیده است. كوه پربرف دلفك با ارتفاع ۲۷۵۰ متر كه در جهت شرقی این دره قرار گرفت است، به نمای طبیعیت زیبای آن جلوه ای بدیع می بخشد. بدون شك امتیازات فراوان دره گوهررود به ویژه زیبایی طبیعت، اعتدال هوا و حاصلخیزی زمین توجه اقوامی را كه بر این قسمت از ایران مسلط بودند جلب كرده بود و موجب شده بود كه بزرگان و حكمرانان آنها در این دره رحل اقامت افكنند.
پژوهش درآثار به دست آمده از تمام منطقه، تمدنی را نشان می دهد كه كم كم به سوی كمال پیش رفته است و به یقین تا رسیدن به مرز تمدن مارلیك مراحلی مختلفی را پیموده است. وجود تپه های باستانی در دره گوهررود، باغها و برنجزارها، هر یك به سهم خود حكایتی از تمدن باستانی این منطقه را باز می گوید بیشتر گورهایی كه كشف شده است با سنگ شكسته و ملات ساخته شده است و بدنه بیرونیآنها كه به جدار تپه چسبیده است نامرتب به نظر می رسد.
یادمانه های تاریخی تمام این گورستانها حكایت از دلبستگیها و باورهای قومی دارد كه تمدن مارلیك را ساخته است. ساكنان این خطه به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند و برای تامین نیازهای آن وسایل مختلفی را با جسد به خاك می سپردند. با انداك توجه به آثار به دست آمده از اشیاء سفالی و مفرغی تا ظروف طلایی می توان دریافت كه طبقات مختلف مردم این ناحیه كنار هم و در یك جا زندگی نمی كردند، بلكه طبقات پایین در دامنه ها و ارتفاعات سكونت داشتند و سلاطین و فرماندهان در ناحیه خوش آب و هوای دره زندگی می كردند.
● جام طلایی مارلیك
جام طلایی مارلیك به ارتفاع۵/۱۷سانتی متر و قطر دهانه فشرده ۱۴ سانتی متر، از آرامگاه شماره ۲۶ كشف شده است. این جام از فلز طلای نسبتاً خالص است و از خاصیت فرم گیری وشكل پذیری زیاد برخوردار است.این جام از زیباترین جامهای مكشوفه مارلیك است و بر روی آن چهار گاو بالدار نقش بسته است كه هر جفت از گاوها به طور قرینه درحال بالا رفتن از یك درخت تزیینی شبیه نخل هستند.
قسمت بالایی بدن و سر حیوانات به صورت برجسته نقش شده است.
این حیوانات خیالی پاهای جلویی را بلند كردند و بر شاخه های درخت تكیه دادند و روی دو پای عقت ایتساده اند. در ساخت این ظرف نهایت مهارت هنر چكش كاری و قلم زنی به كار رفته است. قسمت های خالی صحنه و حاشیه های بالایی نزدیك لبه و قسمت حاشیه نزدیك به كف با تزیینات زنجیره ای آراسته است و در كف ظرف یك ترنج هندسی زیبایی جای دارد.
● جام طلای افسانه حیات
ظرف مشهور دیگری كه از مارلیك به دست آمده است شهرت خاصی دارد، جام طلا به نقاش داستان افسانه حیات یا زندگی است.جام حیات ۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارد و قطر دهانه آن ۱۴ سانتی متر است. بدنه جام ظرافت و نازكی خاصی دارد و در ساخت آن از طلای نسبتاً نرمی استفاده شده است. در لبه ظرف برای استحكام بیشتر حالت نوار مفتولی ایجاد كرده اند. این ظرف به علت فشار خاك تا حدی فشرده شده است و آن حالت اولیه ندارد.
بر روی این جام در چهار ردیف اشكالی ترسیم شده است كه نقوش هر ردیف با تكرار در دورادور طرف، تمام صحنه را پر كرده است تصویر ردیف پایین نشانگر یك بز كوهی در حال شیر دادن به نوزاد خویش است. در ردیف دوم دوران بلوغ بز نوزاد تصویر شده است كه با نهادن دو پای عقبی در حال خوردن برگهای یك نخل تزیینی است. صحنه ای كه در ردیف سوم تكرار شده است، نمایش یك گراز وحشی است كه شش بار دور ظرف نقش شده است. درفاصله هر دو گراز از بالای سر حیوان، یك پرنده كه احتمالاً لاشخور است، دیده می شود.
در بالاترین صحنه قسمت مرگ بز كوهی و دریده شدن او توسط لاشخورها به نمایش گذارده است. بالای سر دو لاشخوركه روبه روی هم قرار گرفته و در حال خوردن جسد بز كوهی هستند، موجودی شبیه پرنده در مقابل درخت كوچكی به حالت چمباتمه دیده می شود. تسلسل واقع از حیات تا ممات به طرز زیبایی بر این جام نقش بسته است و وقایع زندگی و خاتمه حیات یك موجود، به صورت داستان كه بر پرده نقش بندد، تصویر شده است. ظرافت و دقتی كه در ارایه جزییات این نقوش به كار بسته شده است، در حد كمال شایان توجه است.
ظروف دیگری نظیركاسه زرین با نقش رب النوع، جام زرین با نقش سیمرغ و گاو بالدار، جام طلای مارلیك با نقش گاو بالدار و درخت تزیینی، كاسه زرین با نقش عقاب و قوچ، فنجان طلا به نقش بز كوهی در حالت آرمیدن، جام تزینی اسب شاخ دار و همچنین جام سیمین با نقش سردار در حال رام نمودن پلنگ و بز كوهی، جام نقره با نقش گوزن درحال جهش همراه ظروف مفرغی از دیگر نمونه های جالب توجه است كه هر یك به تنهایی درخور تحقیقات علمی مفصل است.
از جمله آثاری كه در مارلیك به تعداد زیاد كشف شده است، مهرها است.مهر ها كه به دو شكل استوانه ای و مسطح پیدا شده است، عموماً از جنس مفرغ، سنگ، استخوان و گل پخته است و نقش مهم در معرفی صاحب آن و نیز ارضای حس تملك او ایفاء می كند، این مهره ها از دوران آغاز تا دوران هخامنشی را در بر می گیرد.
از جمله اقدامات ارزنده سازمان میراث فرهنگی چاپ كتابچه معرفی آثار تاریخی و آداب و رسوم گیلان است كه تحت عنوان همپای میراث فرهنگی گیلان،توسط حوزه معاونت معرفی و آموزش منتشر شده است. برای شناسایی بهتر آثار تاریخی و محوطه باستانی لازم است تمامی آنچه درون یك محوطه باستانی وجود دارد هر كدام به صورت مجزا بیان شود. در این مهم از نقشه، عكس و… برای درك بهتر خواننده استفاده شود.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!