شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

اردبیل شهری با آب های شفابخش


اردبیل شهری با آب های شفابخش
اردبیل از شهرهای بزرگ و آباد ایران در فاصله ۲۱۰ کیلومتری شرق تبریز و حدود ۳۵ کیلومتری مرز جمهوری آذربایجان واقع است.از شمال به مشکین شهر و دشت مغان و از شرق به جنگل های طوالش و آستارا محدود می شود.
برپایه آثار بدست آمده اردبیل از شهرهای باستانی ایران محسوب می شود. دو سنگ نبشته او را رتویی یافت شده در دامنه های جنوبی کوه سیلان به خط میخی ، بر قدمت این شهر و ناحیه پیرامونی آن تاکید دارد. اردبیل آثار تاریخی بسیاری دارد که اهم آن به شرح زیر است:
● بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
این مجموعه زیبا مدفن عارف ربانی شیخ صفی الدین اردبیلی است که توسط فرزندش شیخ صدرالدین موسی ساخته شده و در زمان صفویه توسعه و تزیین یافته است.
این مجموعه شامل سردر عالی با تزیینات کاشیکاری، برج بلند الله الله یا مقبره شیخ صفی با تزیینات زیبای کاشیکاری، قندیل خانه یا گچبری ها و نقاشی های دیدنی و مقبره شاه اسماعیل صفوی و چینی خانه است.
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین یکی از ده اثر مهم و باستانی کشور است طی قرون گذشته بسیاری از آثار ارزشمند این بقعه به شیوه های گوناگون از محل خارج شده اند که از جمله این آثار می توان به قالی زیبای اردبیل اشاره کرد. این فرش هم اکنون در موزه آلبرت هال لندن نگهداری می شود بقیه آثار بقعه هم اکنون در موزه های مشهور جهان چون آرمیتاژمسکو، لندن و ... نگهداری می شود.
● مسجد جامع
ویرانه های مسجد جامع اردبیل باقی مانده از یک مسجد عظیم و کم نظیر است و در بین محله های پیر شمس الدین و عبدالله شاه قرار گرفته است.
● مسجد و مدرسه میرزا علی اکبر
این مجموعه در میدان ساعت اردبیل قرار دارد که در دوره قاجاریه توسط یکی از منتقذین شهر به نام حاج محمد حسین امین ساخته شده و شامل صحن وسیع، حجره های متعدد، شبستان و یک ستاره است.
● بازار
بازار اردبیل در قالب یک مجموعه کلی شامل تیمچه سرا، حمام و مسجد است که در وسط شهر و در طرفین خیابان امام خمینی (ره) قرار گرفته است.
● پل های تاریخی
اردبیل پل های تاریخی متعددی دارد که از آن جمله می توان به گیلانده، پل سیمان، پل نیر و پل های هفته چشمه، پنج چشمه و سه چشمه اشاره کرد که اغلب آنها مربوط به دوره صفویه هستند.
● خانه های قدیمی
تعداد زیادی از خانه های زیبا در اردبیل به یادگار مانده که از ارزش هنری تاریخی بالایی برخوردارند. مهمترین آنها عبارتند از؛ خانه سید هاشم ابراهیمی که در کوچه شهیدگاه اردبیل قرار گرفته و در سال ۱۲۹۵ هجری احداث شده است. این خانه دارای تالار بزرگ با ارسی های زیبا، مقرنها و گچبری های جالب توجه است. خانه حاج آقا صادقی نیز واقع در امتداد خیابان امام (ره)، کوچه (فانتازیا) قرار دارد و در سال ۱۳۴۰ هجری توسط حاج میرزا ابراهیم صادقی ساخته شده است.
● موزه چینی خانه
این موزه در مجموعه بقعه شیخ صفی است. این بنا با گنبدی بزرگ با انواع گچبری های بی نظیر طلاکاری، نقاشی و گچبری های شبیه کاخ عالی قاپوی اصفهان، آراسته شده است. این موزه با انواع قدح ها، بشقاب های چینی، تنگهای زیبا، گلدان های پرنقش و نگار، قرآن هایی خطی، فرامین مختلف و سکه های نقره ای مربوط به دوره صفوی به صورتی مناسب، زیبا و هماهنگ که چشم هر بیننده ای را خیره کرده و استان را به ذوق می آورد، مزین شده است.
● آب های معدنی
یکی از مهمترین جاذبه های توریستی اردبیل وجود چشمه های آب معدنی فراوان آن است شهرت این چشمه ها و آوازه شفابخشی آن هر ساله هزاران نفر را روانه این دیار می کنند مهمترین این آبگرم ها، گاومیش گولی سرعین است. آب گرم شورابیل، قوتورسوئی، زردابه و ده ها چشمه آب معدنی نیز در اطراف اردبیل هستند که به گفته اهالی نافع و موثر در رفع امراض پوستی، عصبی و ... هستند.
دریاچه شورابیل واقع در دو کیلومتری جنوب اردبیل نیز به خاطر شوری و لجن طبی خود مشهور است.


منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

قمصر، پایتخت گل و گلاب

قمصر، پایتخت گل و گلاب
قمصر در هزار توی تاریخ خود ناگفته هایی همچون گنجینه های گرانبها دارد كه تاكنون بر اثر عوامل گوناگون مهجور و ناشناخته مانده است. در ۵ كیلومتری شمال قمصر و ۳۰ كیلومتری جنوب كاشان، در تنگنای رودخانه قمصر به طرف جلگه كاشان سدی موسوم به سد قمصر ساخته شده است.تاریخ ساخت سد را به دوره سلطان جلال الدین ملكشاه سلجوقی (۴۸۵-۴۶۵ ه-ق) نسبت داده اند.
با توجه به شباهتهای بسیاری كه میان طرح و معماری ساختمان فعلی سد قمصر با سد قهرود وجود دارد این نتیجه حاصل می شود كه سد مربوط به ملكشاه سلجوقی به مرور زمان تخریب گردیده و مجددا در دوره صفویه (شاه عباس اول) سد فعلی برروی شالوده سد باقی مانده از سد دوره سلجوقی احداث شده است.
حدود هفتصد سال پیش، یورش ناجوانمردانه قوم مغول به استان فارس و ویرانی اكثر شهرهای آن توسط سربازان چنگیز و بروز ناامنی در فارس، باعث شد كه گلكاران و كشاورزان گل سرخ در پی یافتن مكانی باشند تا از هجوم مغولان در امان بمانند.
گروهی به خراسان، عده ای به همدان و تعدادی به سمت كاشان حركت كردند و در چند نقطه اطراف كاشان سكنی گزیدند و به پرورش گل سرخ پرداختند.چندی نگذشت كه كشت گل محمدی و متعاقب آن صنعت و مراسم سنتی گلابگیری در كاشان رواج پیدا كرد.
دشت های گل سرخ در اطراف كاشان به طور پراكنده وجود ندارد بلكه می توان نوار پهنی از آن را كیلومتر ها از دامنه كوه های كركس، از «آزران» و «كامو» گرفته تا «نیاسر» و «دلیجان» و «برزك» و «قمصر» و «قهرود» مشاهده كرد، اگر چه پیشكسوتان گل و گلاب گیری می گویند: «گل سرخ از قمصر به دیگر روستاهای اطراف رفته است.» برآوردها نشان می دهد سالیانه بیش از ۷۰۰ تن گل سرخ در كاشان تولید می شود كه نیاسر كاشان با ۵۰۰ هكتار زمین زیركشت حدود ۲۵۰ تن گل سرخ بدست می آید، روستاهای سده و برزك با ۳۰۰ هكتار زمین زیركشت، ۱۵۰ تن گل سرخ، جوشقان با ۱۵۰ هكتار زمین ۸۰ تن، قمصر با ۵۰ هكتار ۲۵ تن و دیگر روستاها سالانه چندتن گل سرخ تولید می كنند.با مرور تاریخ متوجه می شویم كه گل سرخ، گل بومی منطقه زرقان فارس، شهر گلستان و بوستان است كه به قمصر آمده است.
در خصوص خانه های تاریخی قمصر می توان گفت: به علت خوش نشین بودن قمصر ـ از گذشته های دور ـ عمارت های اعیانی زیادی در مناطق دلپذیر، خاصه مسیر رودخانه احداث شده است كه در اثر بلایای طبیعی نظیر سیل وزلزله، اثری از آنها بر جای نمانده است؛ خاصه وقوع زلزله سال ۱۲۶۰ كه كم تر خانه ای سالم مانده است. اما در حال حاضر در محدوده محله تكچه كه از زمان صفویه در اثر احداث مسیر جدید آب رودخانه شكل می گیرد.
خانه های تاریخی زیادی وجود دارد؛ از جمله: خانه حاج مانده علی و احسانی ها و رفوئی ها . در این میان خانه حاج مانده علی از قدیمی ترین این خانه هاست و طبق تاریخ موجود بر روی تخته های سقف آن كه دوبار بازسازی آن را نوشته است.
تاریخ آن به سال ۱۲۶۰ (سال زلزله) بر می گردد. هم چنین خانه شكه عمدتا تاریخ ساخت آن را ۱۳۱۵ هـ ق ذكر می كنند. در این جا شایان ذكر است: این تاریخ ها مربوط به بازسازی سقف های این خانه ها بعد از زلزله است در صورتی كه ریشه ها و طرح و بنای اولیه آنها حداقل ۲۰۰ سال قدمت دارد زیرا كه خانه احسانی ها با توجه به جدید بودن آن نسبت به خانه حاج مانده علی، توسط حاج میزرا علی پدر حاج میرزا اقا احسان بنا شده كه حیات وی مربوط به ۱۵۰ سال پیش است. حاج میرزا آقا احسان خانه حاج مانده علی را بعد از مرگ وی خریداری می كند و اكنون به نام خانه احسانی ها در كنار آن است.
از این رو این خانه های تاریخی حداقل ۲۰۰ سال قدمت دارد و ما در حال حاضر به عنوان دو خانه احسانی ها از آنها نام می بریم و این دو خانه مهم ترین خانه های اعیانی و تاریخی قمصر است. این خانه ها به سبك ییلاقی با وسعت زیاد، ایوان های با شكوه و متعدد و عناصر مختلف سنتی، در چند طبقه بنا شده است، نقل است كه مستوفی الممالك قاجار نیز در سفر به قمصر در این خانه ها سكونت گزیده است.
از جمله جاذبه های برجسته و آثار مهم تاریخی قمصر كه تاكنون مطرح نشده است كاروانسرای عباسی آن است. این كاروانسرا از سلسله كاروانسراهای دوران شاه عباس صفوی است كه در فاصله دو كیلومتری از شهر قمصر درمسیر راه كاروان رو تاریخی كاشان قهرود اصفهان بنا گردیده است. به طور كلی كاروانسراهای عباسی به لحاظ طرح و معماری به دو دسته اصلی تقسیم می شوند.كاروانسرای دشتی و كاروانسرای كوهستانی.
كاروانسرای قمصر از جمله كاروانسراهای كوهستانی است. البته در طرح و معماری آن اصول كاروانسرای دشتی نیز به كار گرفته شده است. این كاروانسرا از جمله كاروانسراهای باشكوه وكامل است و باتوجه به اینكه در مكانی مناسب بنا شده است و در دوره های گذشته نگهداری و تعمیر شده است در حال حاضر بنای آن بدون هیچ فرسودگی و تغییر پایدار مانده است. از جمله ویژگیهای این كاروانسرا نزدیكی آن به قمصر و تاثیر فوق العاده آن در تاریخ این دیار است. بدین ترتیب كه به مثابه كانونی در مسیر مهم ترین راه سراسری تاریخی و شاهی كشور امواج مختلف فرهنگی، اجتماعی و تاریخی و. .. زیادی به قمصر ارسال داشته و این وضعیت باعث گردیده تا از شدت انزوای قمصر كاسته شود زیرا چه بسیار افراد معروف و مهجوری كه در اثر عبور از این راه اصلی و توقف در این راه اصلی و توقف در این كاروانسرا به قمصر نیز سفر و نیم نگاهی داشته و برخی از ایشان برگی از اوصاف این سامان را نگاشته اند.
از جمله عزیمت شاه عباس دوم و لشگریان سدید السلطنه قاجار و حاج سیاح و. .. به قمصر است. شهر قمصر با جاذبه های طبیعی و تاریخی به عنوان یكی از مناطق خوش آب و هوا و توریستی كشور محسوب می شود كه در دو فصل بهار و تابستان مورد استقبال بی نظیر گردشگران داخلی و خارجی قرارمی گیرد.
این شهر كوچك و آرام اما پر جاذبه با طبیعتی بكر ودل انگیز محصور در كوهستانهای عظیم و استوار پوشیده از جاذبه های طبیعی است كه چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می كند. قمصر از گذشته های دور، كانون پایدار آبگیر بوده و چشمه آب گرم یكی از مكانها و جاذبه های طبیعی این شهر است كه در ارتفاع ۳۰۰ متری كوه كمر اشك قرار گرفته و از این كوه سرچشمه می گیرد و به علت وجود آبهای جاری در اطراف كوه كه دور تا دور چشمه صالح را فرا گرفته این كوه معروف به كوه كمر اشك شده است.
چشمه آب صالح یكی از چشمه های معدنی كشور می باشد كه در درمان بیماریهای رماتیسم، كم خونی و گوارش موثر بوده و تسكین دهنده، اشتها آور، ملین و دارای اثر ضد تورمی موضعی نیز می باشد. یكی از متخصصان ضمن اشاره به معروفیت چشمه آب صالح در درمان بیماریهای پوستی بویژه سالك عقیده دارد كه نام قدیم این چشمه «آبساله» بوده است. در فاصله ۷ كیلومتری از شهر قمصر (حد فاصل قمصر- كاشان) در ارتفاعات غربی روستای مسلم آباد (گیرآباد قدیم) و تقریبا در ارتفاع ۶۰ متری از سطح رودخانه قهرود، حفره هایی در دل كوه وجود دارد كه از این میان، یكی از آنها به لحاظ معماری و فضاهای ایجاد شده در آن نسبت به بقیه شاخص تر می باشد كه در اصطلاح محلی به «سوراخ وروو» معروف است.
درباره وجه تسمیه مكان مزبور بر طبق گفته اهالی، وروو نام راهزنی بوده است كه در گذشته های دور با توجه به مشرف بودن چنین مكانی بر مسیر كاروانرو اصفهان به كاشان، از این مكان به عنوان پایگاهی جهت كنترل و غارت كاروان ها استفاده می كرده است.اما در خصوص معماری این اثر تاریخی و بسیار جالب، این گونه می توان استنباط كرد كه معماری آن به صورت دست كن كوهستانی و از نوع دفاعی مسكونی می باشد كه در سه طبقه ایجاد شده است و ارتباط بین طبقات از طریق راهرو و كانال های عمودی می باشد.فضای اصلی مجموعه، در طبقه سوم آن قرار دارد كه مشتمل بر یك ستون سنگی تراشیده شده از كوه، سه اتاقك كوچك قرینه شكل و دو واشدگاه (ورودی یا پنجره) به پرتگاه مجاور است.
در خاتمه، باید اشاره كرد كه با توجه به جایگاه ویژه قمصر در امر گردشگری به خصوص در ماه های اردیبهشت و خرداد، با انجام یك طرح جامع مرمت و بازسازی در خصوص آثاری همچون سد قمصر، مسجد میان ده قمصر، مسجد جامع قمصر، كاروانسرای شاه عباسی و خانه وروو (سوراخ وروو) می توان این شهر را به عنوان یكی از قطب های مهم گردشگری استان اصفهان مطرح نمود.


کلمات در حال جستجو
تولید محصولات زراعی , ترام , سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات , محمد ملایی , فراسه , حسن اباذری , ورزشکاران آمریکایی , شبه نظامیان سنگالی , نبستن کمربند ایمنی , بخارپز ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
طایفهٔ مصر کانلو , استانهای هلند و مراکز آنها , مقالات , گر با تو بگویم غم افزون شده‌ی من , جدول تعداد کلاس‌ها و دانش‌آموزان در بحرین طبق سرشماری‌های ۹۲ و ۱۹۹۱ (دورهٔ ابتدائی و راهنمائی) , جدول ویروس‌های هپاتیت , صف مژگان تو بشکست چنان دل‌ها را , مراقبت از چگونگی تغذیهٔ کودک از پستان مادر , انیستیتو سلطنتی , جدول اپیدمیولوژی اختلال افسردگی ماژور و اختلال دوقطبی I ,

برخی منابع مهم خبری
farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , tebyan.net تبیان , snn.ir دانشجو , shabakeh-mag.com مجله شبکه , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , persiankhodro.com پرشین خودرو , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , musicema.com موسیقی ما ,

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.