سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

آشنائی با اصول طب کل نگر


آشنائی با اصول طب کل نگر
طب کل نگر هنر و علم درمان است كه همه وجود انسان شامل &#۵۹۴۵۰; بدن ، ذهن ، روح &#۵۹۴۵۰; را در بر می گیرد. درمان با طب کل نگر باعث تکمیل درمانهای رایج در زمینه پیشگیری و معالجه بیماریها می شود و مهمتر اینكه سلامتی را به حد مطلوبی ارتقا می دهد .این وضعیت سلامتی كلی ، به عنوان جریان آزاد ، نامحدود و بدون مانع انرژی حیاتی در بدن ، ذهن و روح ، توصیف می گردد.
طب کل نگر در تشخیص و درمان بیماریها از مجموعه ای از روشهای مناسب و بی خطر(ایمن) استفاده می کند. بعلاوه مواردی چون وضعیت جسمی ، تغذیه ای ، محیطی ، احساسی ، معنوی و شیوه زندگی را نیز بررسی می نماید. طب کل نگر بر آموزش به بیماربا هدف افزایش آگاهی او و شركت وی در فرایند درمان تأ كید دارد.
● اصول درمانی طب کل نگر
▪ پزشكان کل نگر از انواع راههای مطمئن(ایمن) و مؤثر در تشخیص و درمان استفاده می كنند كه عبارتند از :
ـ آموزش بیمار برای ایجاد تغییرات مناسب در شیوه زندگی و مراقبت از خود
ـ جایگزینهای تكمیلی ( complementary alternatives )
ـ داروهای رایج و جراحی
▪ جستجو برای عوامل زمینه ساز بیماری، نسبت به درمان علائم به تنهایی ، ارجحیت دارد.
▪ پزشكان کل نگر برای پاسخ به این سوال که چه نوع بیمار دچار بیماری شده بمراتب بیشتر تلاش می کند تا اینکه بدانند بیمار به چه نوع بیماری مبتلا است .
▪ پیشگیری نسبت به درمان ارجحیت دارد و مقرون به صرفه تر است. اقتصادی ترین روش، برانگیختن تواناییهای ذاتی خود بیمار برای شفای اوست.
▪ بیماری به عنوان تظاهری از عدم تعادل و احتلال عملکرد در کلیت وجود فرد محسوب می گردد و نه به عنوان یك رویداد جداگانه.
▪ یكی از مهمترین عوامل موثر برنتیجه درمان ، كیفیت رابطه ایجاد شده بین پزشك و بیمار است كه در آن آزادی عمل بیمار مورد حمایت قرار می گیرد.
▪ لازمه ایچاد یک رابطه ایده آل بین پزشك کل نگر و بیمار ، توجه همزمان وپایاپای به نیازها ، خواسته های قلبی ، آگاهی و بصیرت هر دوی آنها است.
▪ پزشكان به عنوان یک الگو به طور قابل توجهی بیماران را تحت تأ ثیر قرار می دهند.
▪ بیماری ، درد و فرایند مرگ می تواند فرصتی برای آموزش بیماران و پزشكان باشد.
▪شور و شوق نموده و آنان را از عواقب مسموم خصومت ، شرمندگی ، طمع ، افسردگی ، ترس ، عصبانیت و اندوه رها می كنند.
▪ عشق بی قید و شرط ، قدرتمند ترین داروی زندگی است . پزشكان کل نگر برای نهادینه کردن این عشق مطلق در بیمارانشان، خودشان و سایر همکاران خود ، همت می كنند.
برخورداری از سلامت مطلوب ، بسیار فراتر از فقدان بیماری است و در اصل ، پویشی آگاهانه جهت دستیابی به بالاترین كیفیت از نظر جسمی ، محیطی ، ذهنی ، احساسی ، معنوی و جنبه های اجتماعی تجربه بشری به شمار می رود.

برگردان : زهره باقری زاده
ویرایش: فرزانه قیصریان
تصحیح نهایی: دکتر کیارش ساعتچی

منبع : در گاه طب مکمل جایگزین ایران

مطالب مرتبط

درمان‌های بدون نتیجه

درمان‌های بدون نتیجه
«درمان بدون نتیجه»(Medical Futility) به درمان‌هایی گفته می‌شود که طبق نظر پزشک معالج ارایه‌ آنها متضمن هیچ‌گونه نفع درمانی برای بیمار نباشد. اگرچه این یک تعریف بسیار ساده از درمان‌های بدون نتیجه می‌باشد، ذکر این نکته در ابتدا ضروری است که نه تنها مفهوم درمان‌های بدون نتیجه، بلکه کاربرد آن در مورد بیماران هم‌چنان محل مناقشه می‌باشد. تصمیم‌گیری در مورد شروع یا توقف درمان‌های تهاجمی و پر هزینه برای بیمارانی که در مراحل پایانی عمر هستند و امیدی به بهبود آنها نیست، بسیار پیچیده است. این امر به‌خصوص در صورت وجود اختلاف نظر بین پزشک معالج و بیمار (یا همراهان) در مورد روند درمانی پیشنهاد شده بسیار سخت‌تر خواهد بود. در متون محدودی که به زبان فارسی به این موضوع پرداخته‌اند، ترجمه‌های متفاوتی هم‌چون «بیهودگی در پزشکی»، «درمان بیهوده» و هم‌چنین «درمان بدون نتیجه» به چشم می‌خورند. معضل تصمیم‌گیری در مورد ارایه‌ یا عدم ارایه‌ درمان‌هایی که طبق نظر پزشک نتیجه‌ای برای بیمار در بر نخواهد داشت، به دوره‌های اولیه طبابت بر می‌گردد، به‌طوری که بقراط به شاگردانش توصیه نموده که با درک محدودیت‌های علم طب در درمان بیماری‌ها، از درمان بیمارانی که بیماری به‌طور کامل بر آنان غلبه نموده و امیدی برای درمان بیماری وجود ندارد، خودداری نمایند. به‌هر حال، پیشرفت‌های سریع تکنولوژی‌های نوین پزشکی و افزایش تعداد افرادی که سنین بالای عمر را می‌گذرانند، سبب شده در جوامع کنونی این معضل با ابعاد بیش‌تر و پیچیدگی‌های خاصی مطرح گردد. با توجه به شرایط سیستم‌های ارایه خدمات درمانی در کشور و به‌خصوص با توجه به هرم سنی بیماران به‌نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک بحث درمان‌های بدون نتیجه در ادبیات و نحوه ارایه خدمات بالینی در کشور به‌عنوان یکی از مباحث پرچالش مطرح گردد...
درمان‌های بدون نتیجه را در دو گروه اصلی مورد بررسی قرار می‌دهند:
۱) درمان‌هایی که براساس مبانی طبی نتیجه‌ای که به درمان بیماری‌ منجر گردد، برای بیمار در بر ندارد. مثال کلاسیک آن، دادن آنتی‌بیوتیک برای درمان یک بیماری ویروسی (مثلاسرماخوردگی ویروسی) است.
در تعریف این گروه از درمان‌های بدون نتیجه این‌گونه بیان می‌شود که چنانچه روش درمانی در ۱۰۰ بیمار موجب بهبود بیماری نگردد، می‌توان نتیجه گرفت که ارایه آن درمان برای بیماران مشابه نیز نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. اعتقاد بر این است که ارایه درمان در یک چنین بیماری ممکن است موجب تحمیل درد و رنج بی‌مورد به بیماران نیز شود. در مورد بیمارانی که در ICU بستری هستند یک ملاک عملی برای پزشکان در تصمیم‌گیری در مورد ارایه یا عدم ارایه درمان تهاجمی این است که آیا این بیمار پس از درمان مورد نظر می‌تواند از ICU مرخص گردد یا خیر؟
۲) روه دوم درمان‌های بدون نتیجه که بحث و اختلاف نظر بیشتری در مورد آن وجود دارد، درمان‌هایی است که اگرچه از نظر طبی ممکن است نتیجه‌بخش باشند، ولی اعتقاد بر این است که یک چنین درمان‌هایی ارزش ارایه‌ به بیمار را ندارد (Evaluative Futility). مثالی که بتواند این مفهوم را به‌طور واضح‌تر بیان نماید، مواردی است که بیمار به علت بیماری زمینه‌ای کشنده در مراحل پیشرفته با توجه به طول عمر بسیار کوتاه امید چندانی به بهره‌گیری از درمان ارایه ‌شده وجود ندارد. جهت تصمیم‌گیری در مورد درمان بدون نتیجه گروهی معتقدند که تصمیم‌گیری در مورد شروع یا ادامه درمان و هم‌چنین عدم شروع یا قطع درمان می‌بایست صرفا توسط پزشکان اتخاذ گردد و حتی این تصمیم می‌تواند به‌طور یک‌جانبه توسط پزشکان انجام شود و نیازی به دانستن نظر بیماران نمی‌باشد.
از طرف دیگر، گروهی معتقدند که تصمیم‌گیری در مورد این‌گونه درمان‌ها صرفا یک تصمیم‌گیری طبی بر اساس اندیکاسیون‌ها و کنتراندیکاسیون‌های پزشکی نبوده و ملاحظات اخلاقی، حقوقی و اجتماعی نیز باید در آن لحاظ شوند و به‌همین دلیل باید با مشارکت بیمار یا همراهان او اتخاذ شود. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد درمان‌های بی‌نتیجه نه‌تنها نیازمند دانش کافی پزشکی نسبت به آن بیماری می‌باشد، بلکه لازم است پزشک اطلاعات کافی از ارزش‌های بیمار نیز داشته باشد. وجود یک چنین اختلافی در مورد «اهداف درمانی» و همچنین نتیجه‌بخش بودن درمان پیشنهادی (یا به درخواست بیمار) می‌تواند به‌صورت مهم‌ترین مشکل در روند تصمیم‌گیری بالینی جلوه نماید. ذکر این نکته ضروری است که ارایه درمان‌های تسکین‌دهنده (Paliative Care) همچون داروهای مسکن و تزریق مایعات هرگز بیهوده نمی‌باشد و نباید قطع گردد.
این‌که کدام گروه، پزشکان یا بیماران مخالف ارایه درمان بی‌نتیجه باشند، تا حدودی تحت تأثیر سیستم پرداخت هزینه درمان خواهد بود. در کشورهایی که سیستم پرداخت آنها براساس پرداخت در ازای خدمت (fee for service) می‌باشد، تمایل بیمارستان‌ها و بعضا پزشکان بر این است که درمان‌های تهاجمی را ارایه نمایند؛ اگرچه امیدی به بهبود بیمار وجود ندارد. متقابلا در کشورهایی که هزینه سلامت به‌صورت یک مقدار مشخص و ثابت (capitation) پرداخت می‌شود، یعنی به ازای هر بیمار با توجه به علل بستری، از طرف سازمان‌های بیمه‌گر مقدار ثابتی به بیمارستان پرداخت می‌شود، تمایل (و منفعت) بیمارستان و همچنین پزشکان در این است که بیمار را هرچه زودتر از بیمارستان مرخص نموده یا اینکه از ارایه درمان‌های پرهزینه خودداری نمایند.
در بسیاری از کشورها به منظور جلوگیری از تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای، مراجعی همچون کمیته‌های اخلاق بیمارستانی مسوول حل اختلاف نظر بین پزشک و بیمار (یا همراه بیمار) می‌باشند یا این‌که دستورالعمل‌هایی به منظور راهنمایی پزشکان وضع نموده‌اند.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.