سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

قهرمان جنبش تنباکو


قهرمان جنبش تنباکو
آیت‌‌الله میرزا محمد حسن شیرازی مرجع عظیم‌الشان و عالیقدر جهان تشیع در سال ۱۲۳۰ هـ .ق در شیراز چشم به جهان گشود. میرزا محمدحسن از چهارسالگی شروع به تحصیل کرد و در ۸ سالگی مقدمات را به پایان برد. میرزای شیرازی در ۲۹ سالگی وارد کربلا شد و پس از آن به نجف اشرف عزیمت کرد و در درس شیخ اعظم انصاری شرکت جست و از خواص شاگردان او شد. پس از رحلت شیخ مرتضی انصاری در سال ۱۲۸۱ هـ .ق، زعامت شعیه به میرزای بزرگ شیرازی محول گردید و ایشان نزدیک به ۳۰ سال در این مقام به رفع مشکلات مردم و اداره حوزه‌های علمیه مشغول بود.
میرزای شیرازی در سال ۱۲۹۱ هـ .ق، در سامرا اقامت گزید و در آنجا به تدریس و تعلیم مشغول بود. ایشان در دوره‌های علمی خویش شاگردان بسیاری را تربیت کرد که از میان آنها می‌توان به آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، سید محمدکاظم طباطبایی یزدی، حاج میرزا حسین سبزواری، سید محمد فشارکی رضوی، میرزا محمد تقی شیرازی و ... اشاره کرد.
آن عالم ربانی از خود آثار گرانبهایی به جای نهاده است که از آن میان می‌توان به رسالاتی مبسوط در ابواب مختلف فقهی، حاشیه‌ای بر نجاه العباد و تعلیقه‌ای برکتاب معاملات آقا وحید بهبهانی اشاره کرد. یکی از مهمترین حوادثی که در ایام زعامت آن پیشوای بزرگ اسلامی رخ داد، قضیه جنبش ضد رژی تنباکو بود که این جنبش به عنوان سرسلسله جنبش‌های آ‌زادیخواهانه در تاریخ معاصر ایران مشهور است.
ناصرالدین شاه طی ۵۰ سال سلطنت خود قراردادهای استعماری متعددی را امضا کرد که می‌توان به قراردادهایی چون تاسیس بانک شاهنشاهی، استخراج معادن، راهسازی،‌ رویتر، لاتاری و ... اشاره کرد. انعقاد قرارداد واگذاری امتیاز تنباکو به تالبوت انگلیسی خشم و انزجار مردم را برانگیخت که به نهضت ضد رژی در ایران مشهور شد. فتوای تاریخی مرحوم میرزای شیرازی در خصوص این امتیاز نقطه عطفی در تاریخ مرجعیت شیعه بود.
میرزای شیرازی به منظور الغای این امتیاز و خنثی کردن اثرات سوء آن بر ملت ایران، با صدور فتوایی استعمال توتون و تنباکو در کشور را در حکم محاربه با امام زمان(عج) دانستند و مردم را از مصرف آن منع کردند. با صدور این فتوا مردم مبارزه علیه قرارداد استعماری امتیاز تنباکو را یک وظیفه شرعی و تکلیفی الهی دانستند و قلیان‌ها را شکستند و توتون‌ و تنباکو را به آتش کشیدند. ناصرالدین شاه مجبور شد با پرداخت غرامتی این قرارداد را فسخ کند.
فتوای تاریخی این مرجع عالیقدر در تحریم تنباکو فاجعه‌ای را که در سال ۱۳۰۹ هـ .ق به دست ناصرالدین شاه قاجار با واگذاری امتیازات دخانیات ایران به بیگانه به مدت ۵۰ سال در حال شکل گرفتن بود در نطفه خفه کرد.
امام خمینی(ره) در این باره می‌فرماید: آن مرحوم که در سامرا تنباکو را تحریم کرد، برای اینکه ایران را تقریبا در اسارت گرفته بودند،‌ به واسطه قرارداد تنباکو و ایشان یک سطر نوشتند که تنباکو حرام است و حتی بستگان خود آن جائر هم و حرمسرای آن جائر ترتیب اثر دادند به آن فتوا و قلیان‌ها را شکستند و در بعضی جاها تنباکوهایی که قیمت آن هم زیاد بود در میدان آوردند و آتش زدند و شکست دادند آن قرارداد راو لغو شد قرارداد و یک چنین چیزی و آنها دیدند که یک روحانی پیرمرد در کنج دهی از دهات عراق یک کلمه می‌نویسد و یک ملت قیام می‌کند و قراردادی که ما بین شاه جائر و انگلیسی‌ها بوده است به هم می‌زند و یک قدر این طوری دارد او. (سخنرانی امام خمینی(ره) در مورخه ۲۸/۸/۵۹.) آیت‌‌الله میرزا حسن شیرازی قهرمان جنبش تنباکو در نخستین روز اسفند ماه سال ۱۲۷۳ مصادف با بیست و چهارم شعبان ۱۳۱۲ هـ .ق،‌ دیده از جهان فرو بست.

افشار تهرانی

منبع : روزنامه رسالت

مطالب مرتبط

از نوفل لوشاتو تا جماران


از نوفل لوشاتو تا جماران
مدتی بود پزشك حضرت امام (ره) ایشان را از ملاقات های عمومی منع كرده بود. همان زمان یادم می آید عده ای برای دیدار آمده بودند و امام در حال قدم زدن در حیاط بودند. قلب امام ناراحت بود ، توجیه پزشك این بود كه ازدحام و شلوغی همچنین گرمایی كه به طرف بالا می آمد و جایگاه امام هم درقسمت بالا بود امام را به شدت تهدید می كند به هرحال می ترسیدند و احساس خطر كرده بودند.
جمعیت در كوچه جمع شدند و شعار دادند كه «اماما اماما تو را به جان مهدی دیدار یك دقیقه» حضرت امام صدا را كه شنیدند. آشفته شدند و اشك از چشمشان سرازیر شد بعد سرشان را روبه آسمان گرفتند و گفتند «خدایا چه می شد خانه ای از شیشه در میدان آزادی داشتم تا هر لحظه مردم را می دیدم و مردم هم می توانستند مرا ببینند.»
مرضیه دباغ، موسس و عضو جمعیت دفاع از مردم فلسطین و قائم جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران این خاطره را در پاسخ به پرسش ما مبنی بر شخصیت اجتماعی حضرت امام تعریف می كند؛ شخصیتی كه به بعد اجتماعی آن كمتر پرداخته شده و یا لااقل به شكلی نظری به آن پرداخته نشده است. دباغ در این زمینه می گوید: فكر می كنم همه مردم و كسانی كه به جماران رفت و آمد داشتند از برادران سپاهی گرفته مسئولین نظامیان و مردم عادی در ملاقات های دوستانه به این باور رسیده باشند كه امام بر قلب های مردم حكومت می كرد یعنی صرفا این موضوع مطرح نبود كه ایشان مرجع تقلید و رهبر جامعه هستند و باید در رابطه با شرع و حكومت از ایشان تبعیت كرد . واقعیت این است كه امام پلی به دل های مردم زده بود این نظر من است و وقتی با دیگر دوستان صحبت می كنم آنها هم به این نكته تاكید می كنند كه امام با مردم ارتباط عاطفی و عرفانی داشت و این ویژگی از او شخصیتی استثنایی ساخته بود. گاهی اوقات فكر می كنم امام همه چیز خود را در رابطه با اجتماع مردم می دید حتی زندگی وزنده بودنش را. نمی دانم امام با مردم چه كرده بود كه حاضر بود چنین آرزویی داشته باشد؛ یعنی خانه ای شیشه ای در میدان آزادی .»
سفیر امام به كاخ كرملین شاید بیش از هر كس دیگری به امام نزدیك بودند تا آنجا كه در نوفل لوشاتو تمام امور منزل امام از پخت و پز گرفته تا شستشوی لباسها و نگهبانی از منزل به عهده ایشان بوده است.
او خود در این زمینه می گوید:
«مدت كوتاهی در نجف از محضر ایشان بهره مند بودم اما به طور مستقیم در نوفل لوشاتو زندگی در كنار آن حضرت را تجربه كردم. آن زمان همه كارهای امام بر عهده من بود از تهیه مواد غذایی گرفته تا هر چیز دیگری كه مورد نیاز خانواده ایشان بود. حتی امام اجازه نداده بودند كه این طرف حیاط و كنار در ورودی پلیس نگهبانی دهد بنابراین وقتی ایشان از منزل خارج می شدند نگهبانی از بیت هم بر عهده من بود.»
قاعدتا بررسی شخصیت اجتماعی امام از زبان چنین كسی می تواند دقیق و شیرین باشد . وقتی از او می پرسیم موضع حضرت امام در ارتباط با فقرا چگونه بود می گوید:
نمی خواهم بگویم فقرا چون امام برای همه اقشار مردم احترام قایل بود و همه را از خود می دانست . با این همه در مورد طبقه سوم و نیازمندان نگاه ویژه ای داشت او حتی میان اعضای خانواده و خدمتكاران فاصله ای قایل نبود گاهی آدم در مقابل چنین احساسی شرمنده می شد. اجازه بدهید خاطره ای برایتان تعریف كنم:
یك روز یكی از خانم های خدمتكار بیت مریض شده بودند . امام خودشان هم كسالت داشتند با این همه گفتند كه یك پزشك خانم بیاید و ایشان را ویزیت كند . بعد خودشان با آن حال ناخوش چند بار به ملاقات ایشان رفتند. حتی بعد از مصرف داروها پرس وجو كردند كه آیا دارو ها اثر كرده یا نه . می خواهم بگویم همان نگرانی كه در مورد خانواده خود داشتند با خدمتكاران خود هم داشتند.
بررسی سویه های مختلف شخصیت امام اعم از سویه های عمیق دینی ، عرفانی ، اخلاقی ،سیاسی و اجتماعی تصویری از اسلام ناب ، آنچنان كه در شعار های ایشان مدام تكرار می شد در رفتارشان تبلور پیدا كرده بود.
دباغ در این زمینه می گوید :
امام روزی پنج شش بار به بهانه های مختلف در طول روز قرآن می خواند . مثلا در فاصله دو مصاحبه ویا دو دیدار در اتاق كارشان یا اتاق بیرونی ، فرقی نمی كرد حتی اگر به اندازه خواندن چند خط هم فرصت داشتند این كار را می كردند . در واقع تصویری از اسلام ناب برای ما ترسیم می كردند.
شخصیت اجتماعی عبادی و جنبه های پرورش دهندگی ایشان چنان در هم پیچیده شده بود كه اگر كسی در معرض تربیت حضرتش قرار می گرفت به همان اسلام نزدیك می شد.

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    خورش لوبیا سبز
    لوبیا سبز یکی از پرخاصیت ترین عضو از خانواده سبزیجات است یکی از غذاهایی که می توانید با لوبیا سبز درست کنید خورش لوبیا سبز است در این مقاله طرز تهیه خورش لوبیا سبز را به شما آموزش می دهیم