جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ / Friday, 17 August, 2018

معجزه «ورمیکو لایت»


معجزه «ورمیکو لایت»
● ورمیکولایت
ورمیکولایت نام معدنی سلیکات آهن، آلومینیوم، منیزیم متورق، هیدراته می‌باشد. ورمیکولایت ظاهری آکوردیونی شکل بوده و رنگ متغیری از قهوه‌ای تا طلائی نسبت به ترکیبات آن دارد. همچنین PH (در آب) ورمیکولایت در هر معدن متغییر بوده که از ۹ – ۶ توسط انجمن بین‌المللی ورمیکولایت گزارش شده است. ظرفیت نگهداری آب ورمیکولایت نسبت به اندازه گرائول نیز متغیر می‌باشد. (۳۲۵٪ - ۲۲۰٪ وزن یا ۵۰٪ ـ ۲۰٪ حجم).
بیش از ۸۰ سال است که ورمیکولایت در صنایع گوناگون (کشاورزی، باغبانی، ساختمانی، صنعت) استفاده می‌شود.
● ورمیکولایت در کشاورزی
سال‌ها است که ورمیکولایت به‌عنوان شبه خاک در داخل آپارتمان‌ها و یا سیستم‌های هیدروپونیک (Hydroponic Growing) در پرورش گل و گیاه در مواردی که مدودیت استفاده از خاک معمولی را دارند، استفاده می‌شود. (Soiless) و مواد غذایی موردنیاز گیاهان به‌صورت مایع به ومیکولایت و نهایتاً ریشه‌ها رسانده می‌شود.
این ماده در کشاورزی کاربرد گسترده دارد نظیر: زمین‌های چمن، باغ‌ها، مواردی که رشد سریع گیاه از اولویت برخوردار باشد. (ورمیکولایت به‌صورت صددرصد استفاده می‌شود). ورمیکولایت همچنین در شرایط ویژه کم‌آبی، حفظ خاک از جریان بادهای گرم و جلوگیری از یخبندان و صدمه به ریشه‌ها کاربرد دارد.
ورمیکولایت با ایجاد فضای مناسب در خاک و سبک کردن آن، هوادهی به ریشه را به شدت بهبود می‌باشد و این در حالی است که رطوبت و موادغذائی را به آسانی در اختیار قلمه‌ها و ریشه‌های جوان قرار می‌دهد.
ورمیکولایت ماده‌ای است دایمی و غیرمضر برای خاک که دارای تمیزی صددرصد است. ورمیکولایت ماده‌ای است بدون بو، غیرسمی و استریل که باعث فساد خاک و ضایع شدن آن نمی‌گردد و به‌دلیل خنثی بودن، ماهیت خاک را تغییر نمی‌دهد. ورمیکولایت دارای قابلیت نگهداری نقل و انتقال کاتیون‌ها می‌باشد، به همین علت می‌تواند موادی نظیر آمونیوم، پتاس، کلسیم منیزیم و آهن را به آسانی در اختیار ریشه‌ها قرار دهد.
این ماده بسیار سبک و همراه با خاک معمولی، خاک برگ و خاک‌های غنی شده با کوه‌های شیمیایی بهترین روشن برای رشد گیاهان به‌خصوص گل‌های زینتی می‌باشد.
● نحوه استفاده
▪ قلمه زدن
ورمیکولایت متوسط با ابعاد ۵- ۲ میلی‌متر مصارف متعددی در باغبانی از جمله کاشت قلمه دارد. می‌توان ورمیکولایت را مستقیم در محفظه کاشت قلمه‌ها ریخت و به تدریج آبیاری کرده و قلمه‌ها را در آن قرار داد. اگر محل تخلیه در محفظه کاشت تعبیه شده باشد، آبیاری زیاد، نگران‌کننده نیست. ورمیکولایت حداکثر رشد ریشه را در کوتاه‌ترین زمان تضمین می‌کند.
▪ اصلاح با تقویت خاک
در باغات و مزارعی که دارای خاک سنگین با چسبنده می‌باشد تا ۲:۱ حجم خاک، استفاده از ورمیکولایت توصیه می‌گردد. این عمل باعث ایجاد کانال‌های هوایی گردیده، اجازه تنفس مخلوط خاک را می‌دهد.
مخلوط ورمیکولایت در باغ‌های گل و سبزیجات با گیاهان گلدانی هوای لازم را در اطراف ریشه برای ادامه رشد گیاهان فراهم می‌آورد. در جائی‌که خاک، دانه درشت و ماسه‌ای باشد، مخلوط ورمیکولایت در خاک باعث می‌شود خاک بتواند آب و هوای موردنیاز برای رشد گیاه را در خود حفظ کند.
▪ رویش دانه
ورمیکولایت را به تنهائی یا مخوط با خاک با خاک برگ می‌توان استفاده کرد. آبیاری بسیار کمتر، رویش دانه‌های بیشتر و رشد سریع‌تر از مزایای استفاده از ورمیکولایت می‌باشد. زمانی‌که ورمیکولایت به تنهایی استفاده شود، دانه‌های جوانه زده باید با یک محلول کود ضعیف تغذیه شوند. تا وقتی‌که اولین برگ‌های واقعی ظاهر گردد. (یک قاشق غذاخوری از کود قابل حل در یک گالن ۴ لیتری آب) جایی که ورمیکولایت با خاک یا خاک برگ به‌صورت نصف به نصف مخلوط شده است، هیچ تغذیه اضافی تا موقع نشاء لازم نیست. عمل پاکیزه‌سازی خاک از لارو حشرات و بذر گیاهان هنوز عملاً حذف می‌گردد، به‌علت آن‌که ورمیکولایت استریل است. در انتقال دانه‌های جوانه‌زده از ورمیکولایت، خطر شکستن ریشه‌های مویی بسیار کم است و رشد ریشه‌های انبوه در این مخوط، گیاه جوان را قادر می‌سازد که بلافاصله خود را نگه دارد.
▪ گیاهان خانگی
ورمیکولات مشکلات خاک‌هائی که به مرور زمان فشرده شده‌اند را در گلدان‌های گل از میان می‌برد. ورمیکولایت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنیدع نترل عالی هوا و رطوبت برای گیاهان خانگی تأمین خواهد شد. در این صورت ریشه‌ها می‌توانند در تمام گلدان گسترش یابند، توجه به این نکته ضروری‌ است که در صورت استفاده از ورمیکولایت نیاز به آبیاری بسیار کمتر خواهد شد.
▪ نشاء زدن
سوراخی به عمق حداقل ۱۵ سانتیمتر بزرگ‌تر از ریشه گیاه حفر کنید. ورمیکولایت را با خاکی که از آن سوراخ خارج کرده‌اید، مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در اطراف ریشه‌ها قرار دهید. این عمل قبل از نشاء بوته، درختچه یا درخت باعث انشعاب سریع و نفوذ ریشه‌ها در عمق خاک می‌گردد، ورمیکولایت از خشک شدن ریشه‌ها بر اثر آفتاب جلوگیری می‌کند و حتی رطوبت را کنترل و سلامت گیاهان را تضمین می‌کند.
▪ حفاظت در مقابل عوامل طبیعی
استفاده از ورمیکولایت به ضخامت ۸ – ۵ سانتیمتر به‌عنوان محافظ در اطراف بوته‌ها رزهاع گجه‌فرنگی‌ها، کوکب‌ها و گیاهان دیگر می‌تواند از خشک شدن گیاه جلوگیری کند و از گیاه در برابر سرما و گرمای شدید محافظ کند. گیاهان محافظ‌ شده با ورمیکولایت در سرمای شدید زمستان مقاومت بیشتری دارند. ورمیکولایت به خاطر داشتن ساختمان حفره‌دار از رطوبت اشباع نمی‌شود. لذا استفاده از آن در اطراف گیاه عدد از اولین باران سنگین در تابستان مانع خشک شدن خاک و آسیب به گیاه می‌گردد. می‌توان ورمیکولایت را در بهار به عنوان یک تقویت‌کننده با خاک مخلوط کرد.
▪ انبار کردن پیازها و محصولات ریشه‌ای
ورمیکولایت را اطراف پیازهائی که در ظرف قرار گرفته‌اند. بریزید. اگر پیازها از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند، بگذارید چند ساعت در آفتاب بماند تا خشک شوند و بعد آن‌ها را در سبد قرار داده و روی آن‌ها را با ورمیکولایت بپوشانید. قدرت نم‌گیری ورمیکولایت همانند یک تنظیم‌کننده اتوماتیک عمل می‌کند و از کپ‌زدگی و نوسان‌ رطوبت در مدت انبارداری جلوگیری می‌کند.
ورمیکولایت رطوبت داخل غده‌های انبار شده را جذب نمی‌کند، بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسیدگی غده‌ها جلوگیری می‌کند. غذه‌های انبار شده حتی از تغییرات دمای جدی و ناگهانی هم محافظت می‌شوند.
▪ چمن‌های سالم‌تر و سبزتر
هنگام آماده کردن باغچه برای چمن‌های جدید یک متر مکعب ورمیکولایت را در مساحت ۱۱۰ متر مربع مخلوط کنید. پس از بذرافشانی، کل منقطه را با ورمیکولایت بپوشانید، به‌طوری که در حدود ۶ میلی‌متر ارتفاع داشته باشد. سپس با آب‌‌افشان به‌تدریج آبیاری کنید. ورمیکولایت رویش بذر را تسریع کرده، همچنین بذرهای بیشتری رویش می‌یابد. بنابراین چمن شما متراکم‌تر و پرپشت‌تر خواهد شد. ورمیکولایت به‌عنوان یک ذخیره‌کننده دائمی رطوبت عمل کرده و در زمان خشکی، پژمرده‌ شدن چمن‌ها را به تعریق می‌اندازد.
▪ گل‌آرایی منازل
به‌منظور تازه و شاداب نگه داشتن گ‌های بدون ریشه (دسته‌گل) در گلدان‌ها و رفع نگرانی از واژگون شدن آن‌ها می‌توان گلدان موردنظر را با ورمیکولایت که ظاهر نقره‌ای رنگ بسیار زیبایی دارد پر کرد و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لایه‌های طبیعی ورمیکولایت از آب اشباع گردد، سپس آب اضافه را تخلیه و گل‌ها را در آن قرار دهید.
از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ رطوبت ورمیکولایت به تدریج به ساقه گل‌ها رسیده و آنها را شاداب نگه می‌دارد.
ـ می‌توان گل‌ها را به طرز دلخواه استقرار و آرایش داد.
ـ بوی نامطبوعی که آب راکد گلدان‌ها ایجاد می‌کنند، از بین می‌رود.
ـ در صورت واژگون شدن گلدان آب بر روی میز با سطح اتاق پخش نخواهد شد جهت دریافت اطلاعات تخصصی با مرکز مطالعات و خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی و با شرکت کالامین تماس حاصل کنید.


منبع : ماهنامه سرزمین سبز

مطالب مرتبط

کاربرد ترکیب آنزیم‌ها در عملیات مقدمات تکمیل‌پنبه

کاربرد ترکیب آنزیم‌ها در عملیات مقدمات تکمیل‌پنبه
در این مقاله روشی موفق برای کاربرد ترکیب ـ آمیلاز و همی سلولاز و پکتیناز در تکمیل کالای پنبه‌ای توضیح داده شده است. پنبه عمل شده با آنزیم بعد از سفیدگری دارای خواص یکسان را یا حتی بهتری از پنبه آهارگیری و پخت قلیائی شده می‌شود. همچنین به‌کار بردن ترکیب آنزیم‌ها اجازه می‌دهد که پخت قلیائی را حذف کنیم بدون اینکه از کیفیت نهائی کالای تکمیل شده کاسته شود. روش آنزیمی منطبق بر کاهش تقاضای انرژی، آب مواد شیمیائی، زمان و در نتیجه هزینه می‌باشد. همچنین علاوه بر مزیت اقتصادی برای محیط زیست هم مناسب می‌باشد.
سلولز پنبه از ترکیبات مختلفی ساخته شده که در نتیجه عملیات تکمیل محصولات پنبه‌ای آسیب می‌بینند. در شکل ۱) ساختار شیمیائی لیف پنبه نشان داده شده است. دیواره اولیه پنبه شالم ترکیبات نامطلوبی همانند پکتین‌ها، همی سلولزها، پروتئین‌ها، واکس‌ها و لینگنین می‌باشد. (جدول ۱) در روش‌های مرسوم تکمیل، این مواد به‌وسیله قلیائی قوی در دمای بالا بعد از آهارگیری آنزیمی با آمیلاز از پنبه نارس جدا می‌شود. این روش پخت قلیائی با مصرف بالای انرژی و آب و قلیا همراه است و همچنین سبب بسیاری زا تخریب‌ها در ساختار سلولزی می‌شود.
در روش‌های مرسوم تکمیل، این مواد به‌وسیله قلیائی قوی در دمای بالا بعد از آهارگیری آنزیمی با آمیلاز از پنبه نارس جدا می‌شود. این روش پخت قلیائی با مصرف بالای انرژی و آب و قلیا همراه است و همچنین سبب بسیاری از تخریب‌ها در ساختار سلولزی می‌شود.
فرآیندهای آنزیمی در صنعت کاربردهای بسیار متنوعی دارند. در صنعت نساجی نیز آهارگیری آنزیمی پنبه با ـ آمیلاز از چند دهه قبل آغاز شده است. علاوه بر آهارگیری، از سلولازها، پکتینازها، لیپازها و کاتالازها در فرآیندهای مختلف تکمیل پنبه نیز استفاده می‌شوند. همچنین در تکمیل دیگر الیاف طبیعی نیز از آنزیم‌ها استفاده می‌شود، برای مثال برای صمغ‌گیری ابریشم از سریسیناز و تکمیل ضدنمدی کردن پشم از پروتئاز استفاده می‌شود. همچنین از سلولازها و اگزلانازها برای نرم کردن جوت بهره می‌برند. پیش‌بینی می‌شود که در آینده خواص الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر و پلی‌اکریلونیتریل نیز با عملیات تکمیلی آنزیمی اصلاح گردند.
استفاده از آنزیم‌ها مزایای بسیاری در مقایسه با روش‌های مرسوم غیر آنزیمی دارند. آنزیم‌ها معمولاً در غلظت‌های بسیار کم، دماهای پائین و PH نزدیکی به خنثی استفاده می‌شوند. قدرت انتخابی سطحی بالای آنها اجازه می‌دهد که تکمیل با دقت بالائی روی کالا انجام شود. آنزیم‌ها از نظر بیولوژیکی قابل تجزیه می‌باشد و می‌توان از آنها بدون خطر استفاده کرد.
هدف از این تحقیق توسعه مفهوم جامع و گسترده جایگزینی روش پخت قلیائی با عملیات تکمیل آنزیمی روی پنبه می‌باشد. در این روش کالا باید آهارگیری شده و در ادامه برای سفیدگری و رنگرزی مهیا گردد، به‌همین دلیل آنزیم aـآمیلاز به اضافه آنزیم‌های دیگر مانند پکتیناز و همی سلولاز در یک مرحله استفاده می‌شود. به‌طور کلی مشکلات روش قلیائی، صنعتگران را به سمت سود بردن از مزایای زیست محیطی و اقتصادی این روش رهنمون می‌سازد.
● مواد لازم
▪ آنزیم‌ها
در این آزمایش از a ـ امیلاز Beisol T ۲۰۹۰، سلولاز Beizym UL و مخلوط همی سلولاز/پکتیناز تولید شده Beisol DHP تولید شرکت سی‌اچ‌تی آلمان استفاده شد.
▪ پنبه
پارچه آهاردار با میزان آهار ۸% وزنی و مشخصات (وزن ۱۸۷g/m۲ و عرض ۱۶۰cm) برای این آزمایش انتخاب شد.
▪ مواد کمکی
سطح فعال نانیونیک Felosan Jet، عامل کمپلکس تخریب‌پذیر بیولوژیکی Beixon NE و بافر Neutracid NVM ۲۰۰ نیز به‌عنوان مواد کمکی انتخاب گردیدند.
● آزمایش در مقیاس صنعتی
پس از بهینه کردن شرایط فرآیند در مقیاس آزمایشگاهی، آزمایش در مقیاس صنعتی انجام گرفت. بدین منظور در ابتدا پارچه پنبه‌ای خام تحت عملیات تکمیل با آنزیم‌ها به روش پد ـ بچ سرد قرار گرفت، سپس عملیات تکمیل مقدماتی آهارگیری با a ـ آمیلازها و پس از آن پخت قلیائی انجام شد (روش C). عملیات تکمیل مقدماتی آنزیمی (روش‌های E۲ و E۱) بدون پخت قلیائی انجام شد. برای بهبود تأثیر عملیات آنزیمی به روش پد ـ بچ، دمای مایع و آنزیم نباید از ۴۵ درجه سانتیگراد تجاوز کند و همچنین کمپلکس آنزیم‌ها باید سازگار باشند بهتر است به آنها یک سطح فعال نانیونیک اضافه شود. جزئیات مراحل کار در جدول ۲ توضیح شده است. در انتها نیز پارچه پنبه‌ای در استنتر خشک شد.
در ادامه آزمایش تمام کالاهای عمل شده به هم دوخته شده و تحت عملیات سفیدگری و رنگرزی قرار گرفتند. در تمام این فرایند‌ها سعی شد تا حد امکان شرایط آزمایش با تجربایت صنعتی مرسوم یکسان باشد. سفیدگری به روش پد رول گرم با ۵/۳ میلی‌لیتر سود ۵۰%، ۱۲ میلی‌لیتر سطح فعال نانیونیک، ۸/۰ میلی‌لیتر سولفات منیزیم (MgSO۴) و ۸/۵ میلی‌لیتر کنتاوان ۵TX انجام گرفت. در حین این عملیات پارچه‌ها مرطوب شده و سپس آبگیری شدند. عملیات به مدت ۱ ساعت در ۹۰ درجه سانتیگراد در محفظه بخار انجام شد و در نهایت کالای پنبه‌ای عمل شده در ماشین شستشوی عرض باز شسته شد. رنگرزی پارچه سفیدگری شده به روش پد ـ بچ با ۶ گرم در لیتر رنگزای Levafix Blue CA و ۴/۳ گرم در لیتر رنگزای Levafix Yellow CA و ۸/۱ گرم در لیتر رنگزای Levafix Red CA انجام شد که حاصل این اختلاط یک شید خاکستری را نتیجه داد.
به علاوه ۲۵ گرم در لیتر مرطوب کننده، ۴ گرم در لیتر Sarabid و ۵۰ گرم در لیتر natron و ۱۱ گرم در لیتر سود ۵۰% نیز در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفته شد، زمان نگهداری بچ نیز ۱۲ ساعت در نظر گرفته شد. در نهایت پنبه در ماشین عرض باز تحت عملیات شستشوی صابونی قرار گرفت و در دمای ۹۵ درجه سانتیگراد در استنتر خشک شد.
● تجزیه و تحلیل نتایج
فعالیت و اثر تکنیک کاربرد آنزیم‌ها به‌وسیله روش‌های معمول و متعارف آزمایشاهی تعیین شده است که این فعالیت توسط تولید کننده تأئید می‌گردد. کاهش فعالیت در زمان ۶ ماه انبارش کمتر از ۵% بود که بدین لحاظ از آن صرفه نظر گردید. درجه آهارزدائی پارچه‌های پنبه‌ای که به روش‌های متفاوتی تکمیل شده است توسط آزمون ید تعیین می‌گردد. جذب آب نمونه‌های منسوج با کاربرد آزمون نفوذ قطره سنجیده می‌شود. میانگین درجه پلیمریزاسیون (DP) برطبق استاندارد ۵۴۲۷۰ DIN T۳ سنجیده شد. استحکام و ازدیاد طول برطبق ۵۳۸۵۷-۱ DIN مورد سنجش قرار گرفت. درجه سفیدی پارچه‌ها پس از سفید گری داغ و انحراف رنگ E پس از رنگرزی با کاربرد واحد Datacolor سنجیده شد.
● نتایج
▪ استفاده ترکیبی از آنزیم‌ها در مقدمات تکمیل پنبه
اینکه شستشوی قلیائی می‌تواند با فرایند کاتالیز آنزیمی جایگزین شود باید آزمایش گردد. این مسئله بعد از شرح مقدمات کار در مقیاس آزمایشگاهی، در تجربیات صنعتی روی آهار پنبه مشخص می‌گردد. پارچه‌ها با مایع شامل آنزیم مرطوب گشتند. تجربه E۱ با همی سلولاز / پکتیناز انجام شد و در تجربه E۲ سلولاز اضافه گردید، PH=۵ کە ناشی از بهینه شدن PH آنزیم‌ها بود برای عملیات انتخاب شدند. برای مقایسه یک آهارزدائی سنتی که به روش پخت قلیائی متداول است انجام گرفت (تجربه C) ابتدا پارچه‌های عمل شده با درجه آهارزدائی آنها و قابلیت جذب آب آنها تعیین می‌شوند. نتایج در جدول ۲ به‌طور خلاصه آورده شده است. تمام تجربیات درجه آهارزدائی حداقل ۶ را دارند. که این برای مراحل تکمیل بعدی کافی می‌باشد. پخت قلیائی بهترین نتیجه را با کسب درجه ۸-۷ حاصل می‌کند.
اما همچنین مقدمات تکمیل آنزیمی به روش E۱ با a ـ آمیلاز و همی سلولاز و پکتیناز نتیجه خیلی خوبی می‌دهد (درجه ۷) به‌علاوه در استفاده از سلولاز (روش E۲) درجه آهار‌زدائی بهبود نمی‌یابد (درجه ۶).
اندازه‌گیری‌های میزان جذب آب پارچه‌های عمل شده با روش‌های متفاوت نشان داد که عملیات مقدمات تکمیل آنزیمی در ابتدا نامناسب بود و تنها روش E۱ کمی آب دوستی را بهبود داد در مقایسه با این روش تکمیل متداول که مشتمل بر پخت قلیایی است (روش c) منجر به آب دوستی خیلی خوبی گردید.
● سفیدگری داغ پنبه عمل شده با آنزیم
اینکه عملیات مقدمات تکمیل متداول پنبه با پخت قلیائی کامل نشده است ناشی از این حقیقت است که ترکیبات رنگی پنبه (کروموفورها و پیگمنتها) بدین‌وسیله از بین نرفته‌اند. بنابراین یک مرحله سفیدگری برای کسب سفیدی حداقل ۹۰ متعاقب آن لازم است، بنابراین پارچه‌های پنبه‌ای عمل شده مختلف در محفظه بخار سفیدگری داغ شده‌اند. این مرحله سفیدگری همچنین ممکن است درجه آهارزدائی و قابلیت جذب آب را بهبود بخشد. جدول ۳ مهمترین پارامترهای منسوج مطلوب را برای پارچه‌های پنبه‌ای بعد از فرایند سفیدگری نشان می‌دهد. تمام نمونه‌ها درجه خیلی خوب سفیدی بیشتر از ۹۰ را کسب کردند. عملیات مقدمات آنزیمی E۱ و E۲ بالاترین درجه را گرفتند به‌علاوه در هیچ‌یک از نمونه‌ها پسماندهای قابل رویت وجود نداشت بدلیل درجه آهارزدائی به یک اندازه افزایش یافت بنابراین حتی عملیات آنزیمی هم در نهایت نتایج عالی را کسب می‌نماید.
درجه ۸ حاصل از عملیات آنزیمی با کاربرد a ـ امیلاز و همی سلولاز و پکتیناز (روش E۱) فقط به مقدار جزئی کمتر از درجه عملیات متداول به روش C بود.
علاوه بر این سفیدگری اثر چشمگیر به‌خصوصی در زمینه قابلیت جذب آب نشان داد. همچنین تجزیه آنزیمی پکتین و همی سلولزها دسترسی الیاف را برای سفیدگری شیمیائی بهبود بخشید چنانکه پسماندهای هیدروفوب (آبگریز) باقی مانده را کاملاً از بین می‌برد. بنابراین قابلیت جذب آب هر دو روش عملیات آنزیمی به اندازه روش متداول عالی و مطلوب بود.
عملیات تکمیل مقدماتی ـ به‌ویژه پخت قلیائی ـ تأثیر مستقیمی بر روی وزن و خواص مکانیکی پنبه دارد. کاهش وزن اثر اصلی آهارزدائی و برداشت نامطلوب جزئی پنبه بود، اما علاوه بر آن عملیات قلیائی سبب هیدرولیز جزئی مواد سلولزی می‌شود که ممکن است الیاف را تخریب کند.
انتظار می‌رفت که عملیات متداول بیشترین کاهش وزن را نشان دهد که در آن جرم واحد سطح از ۱۸۷ تا ۱۶۶ g/m۲ کاهش یافت (۱۱%-،۲) در مقایسه با آن فرایند آنزیمی با کاربرد فرمول همی سلولاز/پکتیناز وزن را تا ۸% کاهش می‌دهد. به‌علاوه کاربرد سلولاز که باعث هیدرولیز مواد سلولزی سطح الیاف می‌شود سبب کاهش وزن ۱/۹% شد، اما به مقدار جزئی بهتر از فرایند پخت قلیائی است.
تخریب پارچه پنبه‌ای در خصوص استحکام کششی، ازدیاد طول و میانگین درجه پلیمری شدن نمایان می‌شود.
فرایند آنزیمی E۱ بهترین خواص مکانیکی را نتیجه داد، اینجا تخریبی که ناشی از هیدرولیز قلیائی باشد پیدا نشد و هیچ تخریب آنزیمی توسط سلولاز ایجاد نشد.
● رنگرزی پنبه عمل شده با آنزیم و سفیدگری شده
در کنار پارامترهای ذکر شده قبل از رنگ‌پذیری کالای نساجی مهمترین جنبه کیفیت آن می‌باشد. بنابراین پارچه‌هائی که روی آنها عملیات تکمیل مقدماتی مختلف صورت گرفته به روش پد ـ بچ سرد معمولی رنگ شدند. سپ انحراف رنگی E در محل‌ەای متفاوت مربوط به نمونه مرجع معین شده تعیین گردید. اختلاف ۵/۰ قابل تشخیص برای چشم بشر نیست و بین ۵/۰ تا ۸/۰ ضامن کیفیت خوب است. ارزیابی‌ها نشان داد که محصولات هر دو عملیات آنزیمی در مقایسه با نمونه استاندارد خوب رنگ شده بود. در خصوص اینکه حتی پارچه تکمیل شده به روش متداول (پخت قلیائی) انحراف‌هائی تا حد ۵/۰ در حاشیه‌ها نشان داد اختلاف ملموسی در کیفیت نبود.
● مقایسه عملیات مقدمات تکمیلی آنزیمی پنبه با فرایندهای متداول
در یک کارخانه تکمیل نساجی در سطح متوسط آلمانی حدود ۳۵،۰۰۰ متر در سال پنبه خام تکمیل می‌شود. از آنجا که میانگین عرض پارچه ۷/۱ متر و میانگین وزن ۱۵۰g/m۲ و ۲۳۰ روز کاری باشد این تولید ۲۰۰۰ تن در سال می‌شود.
فرایندهای پخت قلیائی توسط تکمیل کننده‌ها برای هر کیلو پنبه ۲۴/۰ یورو برآورد هزینه شده است. این شامل همه هزینه‌ها اعم از انرژی، آب، مواد شیمیائی، استخدام نیروی کار و ماشین‌آلات می‌باشد. این اطلاعات رقم ۴۸۰،۰۰۰ یورو در سال را نتیجه می‌دهد. کاربرد فرایند آنزیمی و در ادامه سفیدگری متداول هیچ تغییر نامطلوبی در کیفیت پارچه حتی در حد جزئی ایجاد نمی‌کند. فرمولاسیون همی سلولاز/پکتیناز می‌تواند به آسانی با آمیلاز در فرایند پد ـ بچ سرد بدون اضافه کردن مرحله‌ای پذیرفته شود. بنابراین استفاده ترکیبی a ـ آمیلاز و همی سلولاز /پکتیناز اجازه می‌دهد که پخت قلیائی کنار گذاشته شود بدون اینکه تغییری در نتیجه تکمیل رخ دهد. برای ۲۰۰۰ تن متر یک پنبه فرایند آنزیمی نیاز به ۸۰۰۰ کیلوگرم آنزیم (۴ g/l، برداشت ۱۰۰% و دانسیته ۱kg/l) و با توجه به قیمت ۵/۳ یورو هر کیلو فرمولاسیون آنزیم، فرایند آنزیمی به ۲۸،۰۰۰ یورو در سال نیاز دارد (برای هر کیلوگرم پنبه ۰۱۴/۰ یورو)، که در قیاس با ۴۸۰،۰۰۰ یورو برای پخت قلیائی مبلغ ناچیزی است، که برای یک کارگاه تکمیل در سطح متوسط نزدیک به ۴۵۰،۰۰۰ یورو در سال صرفه جوئی اقتصادی در بر دارد.
به‌علاوه حذف کامل یک مرحله در فرآیندی با کاهش قابل توجه زمان مورد نیاز برای کل فرایند برابری می‌کند. این به معنی سوددهی بالاتر با نیروی کار یکسان است، به‌علاوه کاهش هزینه‌های عملیات مقدمات تکمیل پنبه را نیز در پی دارد.
همچنین از نقطه نظر محیط زیست روش ترکیب آنزیمی عملیات تکمیل پنبه روشی مناسب می‌باشد. عملیات متداول (آهارگیری و پخت قلیائی) برای هر کیلوگرم پنبه نیازمند ۱۵ لیتر آب صنعتی است (۱ لیتر در پد کردن، ۸ لیتر در شستشو، ۳ لیتر در پخت قلیائی و ۳ لیتر در شستشو) در حالی که روش ترکیب آنزیمی فقط ۹ لیتر آب لازم دارد زیرا دیگر به پخت و شستشوی بعد آن نیاز نیست. این سبب صرفه‌جوئی ۴۰% در مصرف آب می‌شود، که در تولید یک ساله ۲۰۰ تنی تقاضای آب ۱۲۰۰۰ متر مکعب کاهش می‌یابد.
علاوه بر این پخت قلیائی و مرحله شستشوی بعد آن نیاز به دمائی نزدیک به نقطه جوش آب دارد، پس حتی پتانسیل بالائی در ذخیره انرژی وجود دارد، زیرا با وجود ظرفیت حرارتی ویژه بالای آب، میزان ۳/۳۶۸ کیلو ژول انرژی لازم است تا یک لیتر آب صنعتی از دمای ۱۰ درجه به ۹۸ درجه سانتیگراد برسد. در اثر صرفه‌جوئی ۱۲۰۰۰ متر مکعب آب داغ ۴۴۲۰ Gj یا ۲۳/۱ میلیون Kwh می‌تواند در سال ذخیره گردد. این میزان انرژی برابری می‌کند با دی‌اکسید کربن خارج شده از ۵۰۰-۲۳۰ تن از منابع انرژی (گاز طبیعی با CO۲ کم با قدرت ۱۹/۰ کیلو CO۲ بر Kwh، زغال سنگ با CO۲ بالا با قدرت ۴۱/۰ کیلو CO۲ بر Kwh)
در کنار تقاضاهای مختلف، به‌طور عمده ۲۵ g/۱ سود مایع است که برای هر کیلو پنبه ۷۵g سود مایع مصرف می‌شود. در نتیجه با استفاده از فرایند آنزیمی بدون پخت قلیائی برای تولید سالیانه ۲۰۰۰ تن پنبه، ۱۵۰ تن سود مایع صرفه‌جوئی می‌شود. به واسطه آن میزان نمک پساب به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد که از لحاظ زیست محیطی مطلوب می‌باشد.
جدول ۴ خلاصه‌ای از مزایای اقتصادی و زیست محیطی عملیات مقدمات تکمیل به روش آنزیمی با کاربرد ترکیبی a ـ آمیلاز، همی سلولاز و پکتیناز (روش E۱) با روش متداول قدیمی که شامل پخت قلیائی می‌باشد (روش C) مقایسه کرده است. در هر دو مورد کیفیت کالاهای تکمیل شده بعد از مرحله سفیدگری مشابه است، همه موارد مربوط می‌شود به یک تن پنبه و می‌توان به‌راحتی برای محاسبه پتانسیل صرفه‌جوئی در عملیات تکمیل پنبه کارخانه به هر میزان تولید تبدیل گردد (جدول ۴)
● جمع‌بندی
شیوه موفقی برای کاربرد ترکیب a ـ آمیلاز و همی سلولاز/پکتیناز در عملیات مقدمات تکمیل پنبه توسعه داده شده است. پکتین و همی سلولز نامطلوب توسط آنزیم‌ها در حمام آهارزدائی گرفته شده‌اند. در کنار آهارزدائی، رفع و حذف مواد نامطلوب نیز می‌تواند در یک مرحله انجام گیرد. مرحله سفیدگری در ادامه ترکیبات هیدروفوبیک رسوب کرده مانند چربی‌ها و واکس‌ها را می‌تواند از ای خود حرکت داده و حذف نماید. این مطلب را که پنبه تکمیل شده با عملیات آنزیمی به نسبت آهارزدائی مرسوم و پخت قلیائی دارای خواص یکسان و یا حتی بهتر بعداز سفیدگری می‌باشد می‌توان نشان داد. پس کاربرد ترکیب a ـ آمیلاز و همی سلولاز در عملیات مقدمات تکمیل پنبه اجازه می‌دهد تا پخت قلیائی کنار گذاشته شود بدون اینکه در نتیجه تکمیل کاهش کیفیت داشته باشیم. قابلیت جذب آب و درجه سفیدی و یا رنگپذیری کالای سفیدگری شده بدتر از پنبه عمل شده به روش متداول با پخت قلیائی نیست، به‌علاوه کالای عمل شده با آنزیم خواص مکانیکی بهتری را نشان می‌دهد. فرایند آنزیمی جدید سبب کاهش قابل توجه در مصرف انرژی، آب، مواد شیمیائی، زمان، و در نتیجه هزینه‌ها می‌شود. همچنین مزایای خوبی از لحاظ زیست محیطی و اقتصادی دارد.

وبگردی
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان - مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی «سهراب پورناظری»، چهارشنبه شب (۲۴ مرداد) در تالار وحدت برگزار شد.
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.