سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ / Tuesday, 24 October, 2017

معجزه «ورمیکو لایت»


معجزه «ورمیکو لایت»
● ورمیکولایت
ورمیکولایت نام معدنی سلیکات آهن، آلومینیوم، منیزیم متورق، هیدراته می‌باشد. ورمیکولایت ظاهری آکوردیونی شکل بوده و رنگ متغیری از قهوه‌ای تا طلائی نسبت به ترکیبات آن دارد. همچنین PH (در آب) ورمیکولایت در هر معدن متغییر بوده که از ۹ – ۶ توسط انجمن بین‌المللی ورمیکولایت گزارش شده است. ظرفیت نگهداری آب ورمیکولایت نسبت به اندازه گرائول نیز متغیر می‌باشد. (۳۲۵٪ - ۲۲۰٪ وزن یا ۵۰٪ ـ ۲۰٪ حجم).
بیش از ۸۰ سال است که ورمیکولایت در صنایع گوناگون (کشاورزی، باغبانی، ساختمانی، صنعت) استفاده می‌شود.
● ورمیکولایت در کشاورزی
سال‌ها است که ورمیکولایت به‌عنوان شبه خاک در داخل آپارتمان‌ها و یا سیستم‌های هیدروپونیک (Hydroponic Growing) در پرورش گل و گیاه در مواردی که مدودیت استفاده از خاک معمولی را دارند، استفاده می‌شود. (Soiless) و مواد غذایی موردنیاز گیاهان به‌صورت مایع به ومیکولایت و نهایتاً ریشه‌ها رسانده می‌شود.
این ماده در کشاورزی کاربرد گسترده دارد نظیر: زمین‌های چمن، باغ‌ها، مواردی که رشد سریع گیاه از اولویت برخوردار باشد. (ورمیکولایت به‌صورت صددرصد استفاده می‌شود). ورمیکولایت همچنین در شرایط ویژه کم‌آبی، حفظ خاک از جریان بادهای گرم و جلوگیری از یخبندان و صدمه به ریشه‌ها کاربرد دارد.
ورمیکولایت با ایجاد فضای مناسب در خاک و سبک کردن آن، هوادهی به ریشه را به شدت بهبود می‌باشد و این در حالی است که رطوبت و موادغذائی را به آسانی در اختیار قلمه‌ها و ریشه‌های جوان قرار می‌دهد.
ورمیکولایت ماده‌ای است دایمی و غیرمضر برای خاک که دارای تمیزی صددرصد است. ورمیکولایت ماده‌ای است بدون بو، غیرسمی و استریل که باعث فساد خاک و ضایع شدن آن نمی‌گردد و به‌دلیل خنثی بودن، ماهیت خاک را تغییر نمی‌دهد. ورمیکولایت دارای قابلیت نگهداری نقل و انتقال کاتیون‌ها می‌باشد، به همین علت می‌تواند موادی نظیر آمونیوم، پتاس، کلسیم منیزیم و آهن را به آسانی در اختیار ریشه‌ها قرار دهد.
این ماده بسیار سبک و همراه با خاک معمولی، خاک برگ و خاک‌های غنی شده با کوه‌های شیمیایی بهترین روشن برای رشد گیاهان به‌خصوص گل‌های زینتی می‌باشد.
● نحوه استفاده
▪ قلمه زدن
ورمیکولایت متوسط با ابعاد ۵- ۲ میلی‌متر مصارف متعددی در باغبانی از جمله کاشت قلمه دارد. می‌توان ورمیکولایت را مستقیم در محفظه کاشت قلمه‌ها ریخت و به تدریج آبیاری کرده و قلمه‌ها را در آن قرار داد. اگر محل تخلیه در محفظه کاشت تعبیه شده باشد، آبیاری زیاد، نگران‌کننده نیست. ورمیکولایت حداکثر رشد ریشه را در کوتاه‌ترین زمان تضمین می‌کند.
▪ اصلاح با تقویت خاک
در باغات و مزارعی که دارای خاک سنگین با چسبنده می‌باشد تا ۲:۱ حجم خاک، استفاده از ورمیکولایت توصیه می‌گردد. این عمل باعث ایجاد کانال‌های هوایی گردیده، اجازه تنفس مخلوط خاک را می‌دهد.
مخلوط ورمیکولایت در باغ‌های گل و سبزیجات با گیاهان گلدانی هوای لازم را در اطراف ریشه برای ادامه رشد گیاهان فراهم می‌آورد. در جائی‌که خاک، دانه درشت و ماسه‌ای باشد، مخلوط ورمیکولایت در خاک باعث می‌شود خاک بتواند آب و هوای موردنیاز برای رشد گیاه را در خود حفظ کند.
▪ رویش دانه
ورمیکولایت را به تنهائی یا مخوط با خاک با خاک برگ می‌توان استفاده کرد. آبیاری بسیار کمتر، رویش دانه‌های بیشتر و رشد سریع‌تر از مزایای استفاده از ورمیکولایت می‌باشد. زمانی‌که ورمیکولایت به تنهایی استفاده شود، دانه‌های جوانه زده باید با یک محلول کود ضعیف تغذیه شوند. تا وقتی‌که اولین برگ‌های واقعی ظاهر گردد. (یک قاشق غذاخوری از کود قابل حل در یک گالن ۴ لیتری آب) جایی که ورمیکولایت با خاک یا خاک برگ به‌صورت نصف به نصف مخلوط شده است، هیچ تغذیه اضافی تا موقع نشاء لازم نیست. عمل پاکیزه‌سازی خاک از لارو حشرات و بذر گیاهان هنوز عملاً حذف می‌گردد، به‌علت آن‌که ورمیکولایت استریل است. در انتقال دانه‌های جوانه‌زده از ورمیکولایت، خطر شکستن ریشه‌های مویی بسیار کم است و رشد ریشه‌های انبوه در این مخوط، گیاه جوان را قادر می‌سازد که بلافاصله خود را نگه دارد.
▪ گیاهان خانگی
ورمیکولات مشکلات خاک‌هائی که به مرور زمان فشرده شده‌اند را در گلدان‌های گل از میان می‌برد. ورمیکولایت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنیدع نترل عالی هوا و رطوبت برای گیاهان خانگی تأمین خواهد شد. در این صورت ریشه‌ها می‌توانند در تمام گلدان گسترش یابند، توجه به این نکته ضروری‌ است که در صورت استفاده از ورمیکولایت نیاز به آبیاری بسیار کمتر خواهد شد.
▪ نشاء زدن
سوراخی به عمق حداقل ۱۵ سانتیمتر بزرگ‌تر از ریشه گیاه حفر کنید. ورمیکولایت را با خاکی که از آن سوراخ خارج کرده‌اید، مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در اطراف ریشه‌ها قرار دهید. این عمل قبل از نشاء بوته، درختچه یا درخت باعث انشعاب سریع و نفوذ ریشه‌ها در عمق خاک می‌گردد، ورمیکولایت از خشک شدن ریشه‌ها بر اثر آفتاب جلوگیری می‌کند و حتی رطوبت را کنترل و سلامت گیاهان را تضمین می‌کند.
▪ حفاظت در مقابل عوامل طبیعی
استفاده از ورمیکولایت به ضخامت ۸ – ۵ سانتیمتر به‌عنوان محافظ در اطراف بوته‌ها رزهاع گجه‌فرنگی‌ها، کوکب‌ها و گیاهان دیگر می‌تواند از خشک شدن گیاه جلوگیری کند و از گیاه در برابر سرما و گرمای شدید محافظ کند. گیاهان محافظ‌ شده با ورمیکولایت در سرمای شدید زمستان مقاومت بیشتری دارند. ورمیکولایت به خاطر داشتن ساختمان حفره‌دار از رطوبت اشباع نمی‌شود. لذا استفاده از آن در اطراف گیاه عدد از اولین باران سنگین در تابستان مانع خشک شدن خاک و آسیب به گیاه می‌گردد. می‌توان ورمیکولایت را در بهار به عنوان یک تقویت‌کننده با خاک مخلوط کرد.
▪ انبار کردن پیازها و محصولات ریشه‌ای
ورمیکولایت را اطراف پیازهائی که در ظرف قرار گرفته‌اند. بریزید. اگر پیازها از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند، بگذارید چند ساعت در آفتاب بماند تا خشک شوند و بعد آن‌ها را در سبد قرار داده و روی آن‌ها را با ورمیکولایت بپوشانید. قدرت نم‌گیری ورمیکولایت همانند یک تنظیم‌کننده اتوماتیک عمل می‌کند و از کپ‌زدگی و نوسان‌ رطوبت در مدت انبارداری جلوگیری می‌کند.
ورمیکولایت رطوبت داخل غده‌های انبار شده را جذب نمی‌کند، بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسیدگی غده‌ها جلوگیری می‌کند. غذه‌های انبار شده حتی از تغییرات دمای جدی و ناگهانی هم محافظت می‌شوند.
▪ چمن‌های سالم‌تر و سبزتر
هنگام آماده کردن باغچه برای چمن‌های جدید یک متر مکعب ورمیکولایت را در مساحت ۱۱۰ متر مربع مخلوط کنید. پس از بذرافشانی، کل منقطه را با ورمیکولایت بپوشانید، به‌طوری که در حدود ۶ میلی‌متر ارتفاع داشته باشد. سپس با آب‌‌افشان به‌تدریج آبیاری کنید. ورمیکولایت رویش بذر را تسریع کرده، همچنین بذرهای بیشتری رویش می‌یابد. بنابراین چمن شما متراکم‌تر و پرپشت‌تر خواهد شد. ورمیکولایت به‌عنوان یک ذخیره‌کننده دائمی رطوبت عمل کرده و در زمان خشکی، پژمرده‌ شدن چمن‌ها را به تعریق می‌اندازد.
▪ گل‌آرایی منازل
به‌منظور تازه و شاداب نگه داشتن گ‌های بدون ریشه (دسته‌گل) در گلدان‌ها و رفع نگرانی از واژگون شدن آن‌ها می‌توان گلدان موردنظر را با ورمیکولایت که ظاهر نقره‌ای رنگ بسیار زیبایی دارد پر کرد و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لایه‌های طبیعی ورمیکولایت از آب اشباع گردد، سپس آب اضافه را تخلیه و گل‌ها را در آن قرار دهید.
از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ رطوبت ورمیکولایت به تدریج به ساقه گل‌ها رسیده و آنها را شاداب نگه می‌دارد.
ـ می‌توان گل‌ها را به طرز دلخواه استقرار و آرایش داد.
ـ بوی نامطبوعی که آب راکد گلدان‌ها ایجاد می‌کنند، از بین می‌رود.
ـ در صورت واژگون شدن گلدان آب بر روی میز با سطح اتاق پخش نخواهد شد جهت دریافت اطلاعات تخصصی با مرکز مطالعات و خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی و با شرکت کالامین تماس حاصل کنید.


منبع : ماهنامه سرزمین سبز

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
واکنش رسانه‌ای , جیمی جامپ , پخش ربنای شجریان از صدا و سیما , گروه ملی صنعتی فولاد , جشنواره تئاتر , حادثه آفرید , رضا گلبداغی , املاکی , منوچهر والی‌زاده , جانباز قطع نخاعی , پول صدقات , مانفرد کریخ , مهرانه مهین‌ترابی , زیباترین اعتراض , کودکان زامبیا , خارج نشینان , طالبی نژاد , سان اسنار , جایزه بزرگ زیست‌فناوری , محمدرسول‌الله , ساخت دسته گل , آلایندگی خودروها , تراز امنیتی , جاسوسی رژیم صهیونیستی , کشتی ها , مسابقه زنده , کاهش قیمت خودرو , محمود مولائی , کالین فیرث , نظامیان آمریکایی , پرداخت دستی , فرهنگ پیشروی , چاب , ارضی , دستگیری یک تایوانی , راهیان نور دریایی , احمد عبدالله زاده , شبه جزیره بالکان , عفونت میکروبی , بررسی معاضدت حقوقی متقابل و استرداد زندانی بین ایران و ارمنستان , معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش , جاده قدیم قم تهران , کیلان , مرتضی قربانی , حامد حاجتی , شورای اسلامی شدن , آندو , سخنگوی شورا , زبان فرانسوی , دانشگاه باهنر ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
گر چپ و راست طعنه و تشنیع بیهده‌ست , تلویزیون زامبیا , خواص داروئی , بلفاریت خلفی , جدول درمان هیپرتانسیون بدخیم بحران هیپرتانسیون , تمام بودن و افادهٔ معنی کامل کردن , تناوب در یونجه , منع مصرف IUD , درمان , علائم بالینی , در عزت عزلت و قناعت گوید , مدل منبع معنی در ارتباط جمعی (۲) , انقلاب پزشکی(۲) , یار مرا می‌نهلد تا که بخارم سر خود , دارچین (Cinnamon) , به بزمگاه صبوحی کنون بمجلس خاص , پیشگیری از L.B.W , فنون خواندن اجمالی , وابستگی به درآمدهای ارزی جهانگردی , دره‌ها، استان مازندران ,

برخی منابع مهم خبری
yalasarat.com یالثارات , irandoc.ac.ir مدارک علمی ایران , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , chtn.ir میراث آریا , funpatogh.com فان پاتوق , nasserhejazi.name مستند حجازی , rooziato.com روزیاتو , noorportal.net نورپرتال , itna.ir ایتنا , fa.irannuc.ir ایران هسته ای , kaenat.ir روزنامه کائنات , harfeno.com حرف نو , noet.ir سازمان سنجش , goftarnews.ir گفتار نیوز , ipasand.com آی پسند , mehrnews.com خبرگزاری مهر , boursenews.ir بورس نیوز , jonoubnews.ir جنوب نیوز , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , asianews.ir روزنامه آسیا , alamto.com آلامتو , shabestan.ir شبستان , sobhanehonline.com صبحانه آنلاین , iraneconomist.com ایران اکونومیست , car.ir کار(خودرو) , rasaneh.org رسانه , goal.com گل , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , shabakeh-mag.com مجله شبکه , ghatreh.com قطره ,

بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد - بهزاد نبوی می‌گوید اگر رییس دولت اصلاحات هر ۹ روز با یک بحران مواجه می‌شد، حسن روحانی در هر ۹ ساعت با یک بحران روبه‌رو شده است.
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی!
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی! - امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در جلسه ای با سه وزیر این کشور مشغول صحبت بود که سگ سیاه او در کنار شومینه اقدام به قضای حاجت کرد. این اتفاق باعث خنده حضار و مکرون شد.
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد !
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد ! - پتروشیمی ایران تنها با یارانه و تسهیلات بسیار ارزان‌قیمت و رانتی که می‌گیرد، توانسته است سودآور باشد.
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان)
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان) - وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بخش خصوصی با وی گفت: آیا فقط ایران خودرو و سایپا برای خودرو‌سازی ایران خلق شده‌اند و خودرو ساز دیگری نمیتواند در ایران فعالیت کند.
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پربازدیدها