جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

مصدق الگو است نه اسطوره


مصدق الگو است نه اسطوره
روز شنبه ۳۰ تیرماه جمعی از نیروهای سیاسی گردهم آمدند تا مراسمی در جهت بزرگداشت واقعه قیام ملی ۳۰ تیر برگزار کنند. در این جلسه مهندس غروی به ایراد سخنرانی پرداخت. غروی در این مراسم که نیروهای ملی- مذهبی و اعضای نهضت آزادی شرکت داشتند، گفت؛ ما باید بدانیم در چارچوب کدام فلسفه تاریخ می خواهیم یک واقعه تاریخی را بزرگ بداریم. روشنفکران دینی براساس یک مبنای قرآنی فلسفه تاریخ خاصی را بنیان نهادند که بر مبنای آن تاریخ یعنی آنچه انسان های رها از استبداد و استثمار، آزادانه می آفرینند.
«انسان مجبور»، انسان مرده است و مردمان بدون آزادی اساساً حیات ندارند و مردمانی فاقد تاریخند. وی با اشاره به آیه «ای مومنان ندای خداوند و رسول را اجابت کنید آن گاه که شما را به حیات فرا می خوانند»، گفت؛ اکنون کمی روشن می شود که چرا در قرآن داستان رهایی بنی اسرائیل از بند فرعونیان بیش از ده بار نقل می شود اما از بسیاری از قسمت های دیگر تاریخ می گذرد. غروی در ادامه اظهار داشت؛ حیات بشر با حضرت ابراهیم آغاز می شود که نخستین قیام کننده علیه خودکامگی است. در حقیقت قرآن هیچ داستانی جز داستان رهایی انسان به تصویر نکشیده است.
داستان رهایی از استبداد و خودکامگی مسندنشینان یا رهایی از زندان نفس و جهل. در راستای همین فلسفه تاریخ است که خاتمی می گوید؛ «تاریخ انسان تاریخ آزادی است و تنها فهم تاریخ به مثابه میدان تجلی آزادی است که می تواند گذشته را بر ما مفتوح و ما را از آن بهره مند سازد.» غروی تاکید کرد؛ با این مقدمه روشن می شود که چرا ما از میان این همه اتفاق در تاریخ ایران، ۳۰ تیر را گرامی می داریم.
این روز، روز تکاپو برای آزادی است و یکی از معدود زمان هایی در تاریخ است که ما حیات داشته ایم. اصلاً بوده ایم و چون بوده ایم تاریخ داشته ایم. وی سپس با ذکر سخنان مصدق در شامگاه ۲۹ تیر ۱۳۳۲ که گفت «اگر زندگانی توام با آزادی نباشد به قدر پشیزی ارزش نخواهد داشت»، اظهار داشت؛ به همین دلیل است که مصدق وصیت می کند در کنار شهدای ۳۰ تیر دفن شود. نه به خاطر خودنمایی یا تجلیل از کسانی که قدرت را به او بخشیده اند، بلکه وی می دانست که ۳۰ تیر یعنی نماد همت یک ملت در دستیابی به آزادی.
به همین جهت ۳۰ تیر بطن تاریخ است. این فعال سیاسی و فرهنگی در ادامه اذعان داشت؛ این فلسفه تاریخ اساساً نسبتی با گذشته ندارد. قرآن می گوید وقتی آیات کتاب را بر آنها می خوانی، می گویند؛ اینها اساطیر اولین است، یعنی داستان پیشینیان. اما پیامبر به آنها بگو که اینها اساطیر گذشتگان نیست، بلکه الگوهای آینده است.
وی در توضیح تفاوت اسطوره و الگو گفت؛ در جهان بینی تاریخی ما، مصدق اسطوره نیست. مصدق الگوی ماست. چون فلسفه تاریخمان رو به آینده است. الگو یعنی آنچه انسان در جلو خود قرار می دهد تا به سوی آینده حرکت کند.
اما اسطوره ها مربوط به گذشته هستند. غروی ویژگی الگو را این چنین بیان کرد؛ قرآن اصلی ترین ویژگی الگو را در یک آیه به زیبایی برمی شمارد؛ «اجری از شما طلب نمی کنند و خود هدایت یافته اند.» (یس/ ۲۱) مصدق دقیقاً این دو ویژگی را داشت. اجری طلب نمی کرد و به آنچه می گفت عامل بود. این یعنی الگو. مصدق خودش هم می دانست که الگو است به همین جهت خطاب به شاه در دادگاه نظامی فریاد می زند؛ «نسلی تربیت کرده ام که روزی با گریه از کشور بیرونت خواهند راند.»


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

یادمانی از فرزند قرآن

یادمانی از فرزند قرآن
یكی از شهدای فاجعه هفتم تیر ۱۳۶۰، كه نقش مؤثری در مبارزه با رژیم پهلوی و سازماندهی انقلاب اسلامی و به ثمر رساندن آن داشت، ‌شهید محمد‌علی منتظری است.
محمد‌علی منتظری فرزند آ‌یت‌الله حسینعلی منتظری در ۱۳۲۳ در نجف‌آباد اصفهان به دنیا آمد. از نوجوانی به موازات تحصیل، به كار كشاورزی اشتغال داشت و از آغاز دهه ۱۳۴۰ در صف مریدان امام خمینی قرار گرفت. او در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مسئولیت تایپ و تكثیر اعلامیه‌های امام خمینی را در نجف‌آباد اصفهان عهده‌دار شد.
در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۴۴ به اتهام «اخلال و تحریك مردم» توسط ساواك دستگیر و به مدت ۱۰ روز به زندان قزل‌قلعه برده شد. در اول فروردین ۱۳۴۵ مجدداً به دلیل نگهداری و توزیع اعلامیه‌های امام خمینی و دیگر مراجع،‌در منزل پدرش دستگیر شد. او در زندان قزل‌قلعه مورد آزار و شكنجه فراوان قرار گرفت. اما در شهریور ۱۳۴۵ به زندان قصر منتقل شد. در ششمین ماه بازداشت خود پس از اطلاع از اعتصاب غذای پدرش در زندان و وخامت حال وی، دست به اعتصاب غذا زد.
محمد‌علی منتظری در سوم آبان ۱۳۴۵ به دادگاه نظامی منتقل و در آنجا به سه سال حبس محكوم شد. در زندان با علمائی چون آیت‌الله طالقانی و آیت‌الله ربانی شیرازی هم بند بود. اما در آخر دی ۱۳۴۷ با این شرط كه حق ورود به قم و نجف‌آباد را ندارد، از زندان آزاد شد. او پس از آزادی، مبارزات خود علیه رژیم شاه را از سر گرفت. اگر چه ممنوعیت سفر به قم و نجف‌آباد را غالباً رعایت كرد اما حضور او در مجامع مختلف مذهبی در اصفهان و تهران و تماس با چهره‌‌هائی چون آ‌یت‌الله سید محمد‌رضا سعیدی،‌ آیت‌ الله مرتضی مطهری، آیت‌الله شیخ حسین لنكرانی و دیگر علما و مبارزین‌، سبب تشدید مراقبتهای ساواك نسبت به رفت و آمدهای وی شد.
در ۱۳ خرداد ۱۳۵۰، مأموران ساواك هنگام خروج محمد منتظری از مدرسه فیضیه به چمدان دستی وی مشكوك شد و زمانی كه قصد بازرسی از آن را داشتند، محمد با اسلحه همراه خود توانست مأموران را تهدید كند و از معركه بگریزد. چمدان حاوی اعلامیه‌های امام، ‌اسناد سفارت ایران در بغداد و مدارك ارتباط با سازمان آزادیبخش فلسطین بود. اما متواری شدن وی و ناتوانی ساواك در یافتن وی سبب مشاجره مقامات ساواك با مأموران این سازمان شد. این امر ساواك را بر آن داشت تا با تكثیر عكس وی،‌ و انتشار آن در سراسر كشور، تمامی توان خود را برای پیدا كردن محمد‌ منتظری بسیج نماید. این تلاش‌ها بی‌حاصل بود و خبرهای بعدی از حضور وی در كلاس‌های درس امام خمینی در نجف حكایت می‌كرد. اسناد ساواك تاریخ ورود وی به نجف را ۱۶/۱۰/۱۳۵۲ ذكر كرده است. این در حالی است كه نامبرده از سال ۱۳۴۸ ممنوع‌الخروج بوده است. محمد منتظری طی سال‌ها اقامت در عراق، سفرهائی با گذرنامه‌های جعلی به كشورهای عرب حوزه خلیج فارس، سوریه، افغانستان، لبنان انجام داد و با شهید دكتر مصطفی چمران در آموزش نظامی فلسطینیان همكاری كرد. در گزارش‌های ساواك تصریح شده كه محمد منتظری در كشورهای عرب منطقه،‌حامی و پناهگاه طیف جوانانی بود كه به خاطر حفظ اعتقادات مذهبی خود نتوانستند در سازمان مجاهدین خلق كه رویكرد ماركسیستی را برگزیده بود، باقی بمانند و به ناچار برای حفظ جان خود در برابر دولت‌ و مجاهدین ماركسیست شده به خارج از كشور می‌گریختند.
با اوج‌گیری انقلاب اسلامی ایران و عزیمت امام خمینی به «نوفل لوشاتو» در حومه پاریس،‌ محمد منتظری نیز رهسپار پاریس شد و پس از ملاقات با امام از طریق سوریه و عراق به ایران آمد و در اجتماعات مختلفی در شهرهای اصفهان،‌ نجف‌آباد، قم و تهران به افشاگری علیه رژیم پهلوی پرداخت. او در تحصن روحانیون و علما در دانشگاه تهران در ۱۳۵۷ و در سازماندهی انقلاب نقش اساسی ایفا كرد و در روز پیروزی انقلاب كه بسیاری از مراكز نظامی و انتظامی به تسخیر مردم درآمد، در جمع‌آوری اسلحه‌های به دست آ‌مده و تشكیل كمیته انقلاب اسلامی فعال شد و به حراست از اموال عمومی پرداخت.
محمد منتظری در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از طرف مردم نجف‌آباد وارد مجلس شد و به عضویت كمیسیون خارجی مجلس نیز درآمد و با شروع جنگ به جلسات شورای عالی دفاع نیز راه یافت. او پس از انقلاب ازدواج كرد.
محمد‌علی منتظری كه به علت جوش و خروش انقلابی خود حتی برخی از یاران امام را نیز مورد پرخاش قرار می‌داد،‌ سرانجام در هفتم تیر ۱۳۶۰ به همراه سیدالشهدای انقلاب اسلامی دكتر سید محمد‌حسین بهشتی و دیگر یاران او در جریان انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی در آتش كینه منافقین سوخت و در حالی كه تنها ۳۷ بهار از زندگیش می‌گذشت جان به جان آ‌فرین تسلیم كرد.
امام خمینی در بخشی از پیامی كه به مناسبت شهادت محمد منتظری انتشار دادند،‌ ویژگی‌های شخصیتی او را چنین برشمردند:
«... او از وقتی كه خودرا شناخت و در جامعه وارد شد، ‌ارزشهای اسلامی را نیز شناخت و با تعهد و انگیزهٔ حساب شده وارد میدان مبارزه علیه ستمگران گردید. او با دید وسیعی كه داشت،‌ سعی در گسترش مكتب و پرورش اشخاص فداكار می‌نمود. خود را وقف هدف و برای پیشبرد آن سر از پا نمی‌شناخت. او فرزند اسلام و فرزند قرآن بود. او عمری در زجرها و شكنجه‌ها و از آن بدتر، شكنجه‌های روحی از طرف بدخواهان به سر برد. خدایش رحمت كند و با موالیانش محشور فرماید...»

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
كشك و بادمجان
● مواد لازم برای ۴ نفر ▪ بادمجان سرخ كرده بدون تخم ۱ كیلو ▪ پیاز سرخ شده ۲ قاشق ▪ نعناع داغ ۲ قاشق ▪ كشك آسیاب شده جوشانده شده به سفتی ماست كیسه ▪ زعفران ▪ گردوی آسیاب شده ۱ استكان …