دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

رتبه بندی سایتها در موتورهای جستجو چگونه انجام می شود ؟


رتبه بندی سایتها در موتورهای جستجو چگونه انجام می شود ؟
هر بار که شما توسط موتور جستجو، جستجویی انجام می دهید، عنکبوت(spider) آن به آهستگی از میان میلیون ها فهرست حرکت می کند و آنهایی را که بیشتر با مورد جستجوی شما ارتباط دارند را به تصویر می کشد .حتی میزان این ارتباط نیز مورد ارزشیابی قرار می گیرد تا مرتبط ترین سایتها در ابتدا به نمایش درآیند. البته موتور جستجو همواره درست عمل نمی کند. گاهی صفحات نا مربوط به چشم می خورند و در مواردی برای یافتن آنچه می خواهید باید جستجوی بیشتری انجام دهید. موتور جستجو در یافتن اطلاعات عمل شگفت انگیزی انجام میدهد.
براستی موتورهای جستجو عمل ارزش گذاری ورتبه بندی را چگونه انجام میدهند ؟ پاسخ از این قرار است : توسط یک گروه دستورالعملها که الگوریتم خوانده می شوند. هر موتور جستجو از گروه متفاوتی از الگوریتم ها استفاده می کند، اما همه آنها از اصول عمومی خاصی پیروی می کنند. از آنجا که موتورهای جستجو قصد دارند توجه مشتریان را مجددا به خود جلب کنند، تلاششان بر این است که نتایج جستجوی مرتبط تری را پیدا کنند.
یک راه برای دستیابی به این هدف توجه به مکان قرارگیری و تراکم عبارات جستجو یا کلمات کلیدی در یک صفحه وب است. موتور جستجو بررسی می کند که کلمات کلیدی در بخش عنوان(Title)، بخش سرآغاز(Head)، در ابتدای پاراگراف یا در متن آمده اند. فرض بر اینست که صفحات مرتبط با کلمات مورد جستجو، این عبارات کلیدی را برجسته تر و چشمگیرتر مورد استفاده قرار می دهند. موتور جستجو تحلیل می کند که کلمات کلیدی در مقایسه با دیگر کلمات چند مرتبه به کار رفته اند.
Meta tag ها نیزممکن است در تشخیص ارتباط نقش داشته باشند، هرچند بسیاری از موتورهای جستجو آنها را در نظر نمی گیرند و آن دسته که به آن اهمیت می دهند، ممکن است به صورتهای متفاوتی آنها را ارزشگذاری کنند.
امکان دارد موتورهای جستجو، وب سایتها را بعلت Spamming جریمه یا تحریم کنند. کلمات کلیدی یکنواخت و خسته کننده ، کلمات کلیدی تکراری در انتهای یک صفحه و ارایه کردن صفحه ای که به صورت اتوماتیک مخاطب را به صفحه ای با محتوای کاملا متفاوت هدایت کند، همه اشکالی از Spamming هستند.
در پایان، موتورهای جستجو تحلیل ارتباط (Link Analysis) را نیز در مشخص کردن ارزشیابی خود به کار می برند. با تحلیل اینکه صفحات چگونه به یکدیگر متصل می شوند یک موتور جستجو می تواند مشخص کند که آن صفحه در چه مورد است و آیا آن صفحه به اندازه کافی مهم است که در رتبه بندی به حساب آید یا خیر؟
مهم است که به یاد داشته باشیم , با اینکه اکثر موتورهای جستجو از اصول یکسانی پیروی می کنند، الگوریتم های متفاوتی دارند. به این دلیل است که انجام یک جستجو در موتورهای جستجوی مختلف، نتایج بسیار متفاوتی به بارمی آورد. برای مثال ممکن است برخی موتورهای جستجو تعداد بیشتری از صفحات وب را فهرست کنند و برخی دیگر در فاصله های زمانی کم تر این کار را انجام دهند.
نتیجه نهایی اینکه هیچ دو موتور جستجویی فهرست یکسانی از صفحات وب ندارند. بنابراین رتبه بندی در موتورهای جستجو ممکن است بسیار متفاوت باشد. به همین دلیل طراحان سایتهای وب، معمولا یک موتور عمده را هدف قرار می دهند و سعی می کنند طراحی سایت را به گونه ای انجام دهند که برای آن موتور خاص، مناسب تر باشد و رتبه بهتری داشته باشد و البته با این کار، به احتمال زیاد، رتبه در برخی موتورهای دیگر را از دست خواهد داد. حتی برخی از طراحان ممکن است موتورهای منطقه ای و تخصصی خاصی را هدف قرار دهند و برایشان امتیاز در موتورهای عمومی اهمیت نداشته باشد.
شما باید قبل از اعمال هرگونه تنظیمات در سایت خود، اول به این نکته که کدام موتور جستجو را هدف قرار می دهید توجه کنید سپس سایت خود را برای بدست آوردن حداکثر امتیاز در آن موتور بهینه کنید.
با توضیحات فوق، به نظر می رسد باید در مورد خدماتی که ادعا می کنند سایت شما را با اندک هزینه ای در صدها و هزاران موتور جستجو در مکان مناسبی قرار می دهند، بیشتر احتیاط کرد.


منبع : سایت حسابیران

مطالب مرتبط

گوگل و Thunderstone بطور عمیق جستجو میکنند

گوگل و Thunderstone بطور عمیق جستجو میکنند
اگر میخواهید یک سرویس قدیمی یا نامناسب اینترانت یا جستجوی وب را اصلاح نمایید، ابزارهای جستجو گزینهای مناسب در اختیار شما قرار میدهند. تعداد بیشماری راه‌حلهای نرمافزاری از قبیل Verity Inc. Ultraseek وجود دارند، اما زمانیکه شما نرمافزار را روی سرورتان نصب و پیکربندی نمایید، میتوانید سایتهای متعددی داشته باشید که با یک ابزار بطور کامل فهرست شدهاند. من Search Appliance GB-۱۰۰۱ Version ۴ محصول Google Inc و Search Appliance Version ۵ محصول Thunderstone Software LLC را تست کردم تا ببینم چگونه آنها در مقایسه با هم عمل میکنند. من همچنین نتایج جستجوی آنها را با نتایج دو راه حل نرمافزاری، Convera RetrievalWare و سرویس جستجوی همراه Microsoft Sharepoint portal ۲۰۰۳ مقایسه نمودم. پس از جستجوی سایت‌های متعدد اینترنت و شرکتهای دولتی در مجموع ۲۵۰۰۰ صفحه با هر چهار راه حل، ابزارها مسلما پیروز شدند و به اجرای سادهتر و نتایج بسیار مناسبتری افتخار میکردند.
ولی روی هم رفته، ابزارها در بسیاری زمینه‌ها شبیه هم هستند. هر دو ظرف چند دقیقه نصب میشوند و کیفیت جستجو از هر نظر نامحسوس بود. اینترفیس کاربر Thunderstone کمی کم ظرافت‌تر است، اما انعطافپذیری بیشتری به شما در مرورهای پیکربندی میدهد. طراحان بطور قابل ملاحظه‌های میتوانند نرمافزار جستجو را جهت نیازهای ویژه به طور دلخواه تنظیم نمایند. به علاوه، نسبت به ابزار گوگل، هزینه بسیار کمتری میپردازید. با در نظر گرفتن همه جوانب، در اغلب موقعیتها یکی از آنها کفایت میکند. من گوگل را کمی بیشتر ترجیح میدهم، زیرا امنیت سیستم تقویت میشود و پیکربندی‌های RAID آن تحمل خرابی سطح شرکت را فراهم مینمایند و چنانچه بتوانید پیکربندیهای بزرگتری فراهم کنید، گوگل امتیاز بیشتری بدست میآورد. به هر صورت، Thunderstone نشان میدهد که میتواند در زمینه کیفیت جستجوی مهم به کار خود ادامه دهد و مطمئنا بر گوگل فشار میآورد تا سیستم خودش را راه بیاندازد و ارزش بیشتری فراهم کند.
● Google Search Appliance GB-۱۰۰۱ Version ۴
مسلما، گوگل مترادف با جستجوی سریع، دقیق و ساده وب است. شهرتی که وقتی شما جستجوی شرکت را راهاندازی میکنید، انتظارات قابلیت کاربرد بالایی برای کارمندان پدید میآورد. ابزار "Google-in-a-box" که اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۲ ارائه شد، با انتقال تجربه محصول عمومی شرکت پشت فایروال شما کار عمدهای انجام میدهد. Setup و اجرای فعلی حداقل است. آخرین نسخه در مقایسه با بررسی قبلیمان دقیقا بطور قابل توجهی عملکردهای مختص شرکت از قبیل جستجوی مداوم و مجموعههای نامحدود را اضافه میکند و از SSO یا Single Sign On مبتنی بر فرمها پشتیبانی مینماید. گوگل plug and play را به حداکثر رسانده است. من فقط یک سیم برق به ابزار رک ۲U وصل کردم. لپتاپ را به یک پورت اترنت آزاد متصل کردم تا وارد تنظیمات شبکه شوم و مشغول کار شدم. ورود به کنسول Admin از یک مرورگر، محیطی ساده برای ایجاد مجموعه‌ها، کنترل جستجوها، تنظیم دلخواه طرح کلی صفحات جستجو و تست جستجوها ارائه مینماید.
جستجو و فهرست‌سازی فوقالعاده ساده میباشند، ضمن اینکه نرمافزار بطور خودکار اعمال پیچیده بسیاری از قبیل درک اینکه چه محتوایی، از جمله metatagها را تشخیص دهد برای شما انجام میدهد. فقط وارد URLهای آغازین و چند مرحله مقدماتی دیگر، از قبیل اینکه کدام نوع فایلها را از جستجوها کنار بگذاریم، شوید و در اینجا کارتان آغاز میشود. من به‌خصوص از نمودارهایی خوشم آمد که عملکرد جستجو را ترسیم میکند. بطور کلی، ابزار توانایی‌هایی را در بر دارد که مشابه قابلیتهای نرمافزار جستجوی عمومی، از جمله غلط یاب اتوماتیک و Keymatch است که به مدیران امکان میدهد بهترین نتیجه جستجو را برای یک جستجوی معین، مشخص نمایند. در میان موارد افزوده شدهای که برای کاربران شرکت در نظر گرفته شده است، مهمترینشان Collections است که به من امکان تقسیم ایندکس اصلی به تعدادی اجزا را داد که میتوانستیم آنها را جداگانه جستجو کنم. برای مثال، شما ممکن است یک سایت درون اینترانت خود برای گروه R&D داشته باشید. یک Collection به کارمندان R&D اجازه میدهد منحصرا سایت خودشان را جستجو نمایند. همچنین راههایی جهت جستجوی سرورهای وب که از راه تایید هویت کاربران محافظت میشود و ایجاد متردف‌های مختص یک Collection ویژه - کلمات یا عباراتی که باید به عنوان مترادف بکار روند- وجود دارند.
ابزار بطور مداوم جستجو میکند و بطور خودکار فرکانس مطلوب جستجو را برای اسناد یا صفحات مشخص شناسایی مینماید. به هر صورت من میتوانستم سیستم را وادار سازم تقریبا اغلب اوقات URLهای مشخصی را جستجو نماید. در موارد اضطراری، شما میتوانید URL خاصی را درون جستجو وارد کنید تا پیدا شود. گوگل همچنین آنچه که Front Ends مینامد را هم ارائه مینماید، که به من امکان داد به سادگی فرمت خروجی کار و نتایج جستجو را تغییر دهم تا با مدل یک سایت اینترانت هماهنگ شود. The Page Layout Helper کل فرایند را قابل اطمینان میسازد. من با بررسی یکی از گزینه‌های گوگل، ادیتور XSLT Style Sheet (XSL Transformation را بکار گرفتم تا تغییرات پیچیدهتری در کد فرمت کننده اصلی ایجاد کنم.نتایج برای کاربران نهایی صرفا گوگل است. صفحات مربوط - مبتنی بر همانندیهای کلمات، لینکها و حدود صد معیار دیگر- با خطلاصه‌هایی که کلمات همانند در محتوای صفحه را highight میکنند ابتدا نمایش داده میشوند. بطورکلی، جستجوهای محتوای صفحه وب من بسیار مناسب و بی‌نهایت سریع بود.هر دو ابزار Thunderstone و گوگل برخی گزارشهای مربوط به فعالیتها را پدید میآورند که شامل عمل جستجو و صد کلمه اصلی و جستجوهای برتر است. تفاوت عمده بین این دو آن است که گوگل به شما امکان میدهد گزارشهای مربوط به استفاده را برای تحلیل در سایر پکیجها ارسال کنید.
The Google Search Appliance هم مزایا و هم معایب این روش را مشخص میکند. Setup آن بسیار ساده است و به هیچ یک از آمادهسازیهای پیچیده سند سایر راه حلهای جستجوی شرکت نیاز ندارد. به علاوه یک تجربه جستجوی آشنا و خوشایندی را برای کارمندانی که اینترانتها را جستجو میکنند و نیز برای بازدیدکنندگان وب سایتهای عمومی شما پدید میآورد. اما در مورد شرکتهایی که نیازمند جستجوی یکپارچه میباشند، شما محدود به منابع وب هستید. اگر نیازهای شما در آن محدوده است، این گزینهای عاقلانه میباشد.
● Thunderstone Search Appliance Version ۵
Thunderstone در حال تدارک تکنولوژی موتور جستجو از سال ۱۹۸۱ بوده است، ضمن اینکه برنامه کاربردی Texis اصلی شرکت Thunderstone Search Appliance آن را به کار انداخته است. نرم‌افزار بخصوص هنگامی که بخواهید میزان بالایی دادههای منسجم و محتوای در هم ریخته را مرتب کنید و سپس نتایج را به صورت دستههای طبقه‌بندی شده در آورید مناسب است. علاوه بر جستجوی عمومی وب، کاتالوگها، تبلیغات دستهبندی شده و مدیریت اسناد چند برنامه کاربردی معمول دیگر هستند. گزینه‌ها روی صفحه پیکربندی پیشرفته نامشخصترند، اما وقتی بفهمید آنها چه کاری انجام میدهند- کمک متنی خوبی ارائه می شود- Thunderstone Search Appliance گستره بینظیری را نشان میدهد. برای مثال، من جستجو را از منوهای مبتنی بر JavaScript فعال کردم، قسمتهای حفاظت شده با اسم رمز را جستجو کردم، وانواع مختلفی از فایلها، از جمله Macromedia Flash Movies را جهت جستجو مشخص نمودم. به علاوه، من اسنادی را روی سرورهای متعدد درون یک مجموعه قرار دادم. بر عکس، URL ها و محتوا را به سهولت از عمل جستجو کنار گذاشتم.
Texis Version ۵ که در اواخر آگوست به بازار عرضه شد، شامل تعدادی اصلاحات در نسخه Infoworld است که یکسال پیش آزمایش شد. مهمترین آنها یک فهرست سازی تطبیق دهنده است. به عبارت ساده، مرورگر هر صفحه یا سند را روی یک فهرست مجزا که مبتنی بر تعداد دفعاتی است که در گذشته تغییر یافته است، بازبینی مینماید. Best Best، شبیه لینکهای پشتیبانی شده در مورتورهای جستجوی تجاری، توانایی دارد، اما به دلیل اجرای ضعیف به هدف نمیرسد. ایده، وارد نمودن چند کلمه اصلی وصفحات مرتبطی که وقتی کسی آن جستجو را وارد میکند، میخواهید در بالای نتایج قرار گیرد است. متاسفانه انجام این کار نیازمند تکمیل تعدادی مراحل بود که در سراسر منوهای متعدد گسترده شده بود.
جدا از این مورد، Thunderstone Search Appliance در جاییکه اهمیت دارد کارش را خوب انجام داد: ارائه نتایج درست. گزینههای جستجوی پیشرفته Thunderstone به من امکان داد فاکتورهای ردهبندی از قبیل اهمیت تکرار یک کلمه در یک سند را تغییر دهم، که چند دفعه‌های که نتایج بهتری میخواستم به من کمک کرد. بعلاوه، من هیچ مشکلی در مورد پیکربندی تنظیمات جستجو نداشتم، بطوریکه نتایج با استفاده از یک XSL Style Sheet اختصاصی فرمت شدند. سیستم چند گزارشدهی اصلی فوری بر اساس ثبت فعالیتها ارائه میکند که شامل Top Queries و Top Query Words است. داشتن نمودار - یا حداقل راهی جهت ارسال اطلاعات گزارش به برنامه کاربردی دیگر - مفید خواهد بود.
Thunderstone انواع گوناگونی از محتوای وب را جستجو میکند و نتایج بسیار مناسبی را میدهد. گزینههای اجرا بیش از حد هستند، همانطور که راه‌های تنظیم دلخواه ظاهر اینترفیس جستجو اینگونهاند. Web Services API این امکان را به ابزار میدهد تا از طریق SOAP با سایر برنامه‌های کاربردی از قبیل پورتالها ادغام شود. (اگر میخواهید تنظیمات دلخواه فراوانی انجام دهید، Thunderstone مسیری ارتقا یافته به برنامه کاربردی کامل Texis آنها ارائه میکند). به هر صورت در رابط کاربر امکان پیشرفت وجود دارد، و برخورداری از گزینههای بیشتر از قبیل مفاهیم مرتبط، جهت فرمت نتایج مفید خواهد بود. در نهایت، هر دو ابزار آنچه قرار است انجام دهند، انجام میدهند: آنها صرفا کار میکنند. گر چه آنها مدعی جستجوی یکپارچه ممکن با اجرایهای جستجوی گران قیمت شرکت نیستند، هم ابزارهای جستجوی گوگل و هم Thunderstone در دسترس هستند، به پشتیبانی کمتری نیاز دارند و نتایج مناسبی میدهند.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند