یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

تلاش برای ایجاد یک منطقه تجارت آزاد در اقیانوس آرام


تلاش برای ایجاد یک منطقه تجارت آزاد در اقیانوس آرام
پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا - پاسیفیک (اپکAPEC) - در سیدنی استرالیا پس از دو روز مذاکره بین سران ۲۱ کشور عضو این مجمع در ۹-۸ سپتامبر ۲۰۰۷ در سیدنی استرالیا برگزار شد. اجلاس سران به دنبال شش روز اجلاس وزرای امورخارجه و تجارت و مقام های ارشد کشورهای عضو برگزار شد. در بیانیه پایانی اجلاس احیای مذاکرات به بن بست رسیده سازمان تجارت جهانی مطرح شده است. همچنین از تمام کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات خواسته شده هر چه سریع تر برای رسیدن به نتیجه این مذاکرات را از سر گیرند. مذاکرات تجارت جهانی که از سال ۲۰۰۱ در دوحه قطر آغاز شد، از چند هفته گذشته در ژنو سوئیس و براساس دو پیشنهاد جدید برای شکستن بن بست موجود آغاز به کار کرد.
علاوه براین، به گفته «جان هاوارد»، نخست وزیر استرالیا و سران اپک توافق کردند به بررسی پیشنهادها برای ایجاد یک منطقه تجارت آزاد در منطقه اقیانوس آرام که از چین تا شیلی را در بر خواهد گرفت، ادامه دهند. وی همچنین به گام هایی که سران اپک برای مقابله با گرم شدن کره زمین برداشتند، اشاره کرد که شامل ارتقای بهرهوری انرژی و افزایش پوشش جنگلی کره زمین است. «الکساندر داونر»، وزیر امور خارجه استرالیا در پایان اجلاس گفت: این نشست بر نقش محوری اپک به عنوان یک گروه اقتصادی منطقهای بار دیگر تاکید کرد و ما به خصوص از پیشرفت هایی که در زمینه تغییرات جوی زمین و تاکید بر اهمیت تجارت آزاد جهانی حاصل شده، راضی هستیم. کشورهای عضو اپک شامل استرالیا، آمریکا، روسیه، ژاپن، کره جنوبی، چین، کانادا، شیلی، اندونزی، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تایوان، ویتنام، برونئی و پاپوا گینه نو هستند که به طور کلی ۵۶ درصد از تولید ملی ناخالص جهانی و تقریبا نیمی از تجارت جهانی را در اختیار دارند. نخست وزیراسترالیا همچنین درباره پیوستن اعضای جدید به اپک گفت: این موضوع تا سال ۲۰۱۰ به تعویق افتاد و از این رو هند و ۱۰ کشور دیگر که خواهان پیوستن به اپک هستند، باید حداقل تا سال ۲۰۱۰ منتظر بمانند. این ۱۰ کشور شامل کلمبیا، اکوادور، ماکائو، مغولستان، پاکستان، پاناما، سریلانکا، کامبوج، لائوس و میانمار هستند. دستورکار مذاکرات برتغییرات جوی زمین، احیای مذاکرات تجارت جهانی و نیز پیشنهاد آمریکا مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری دو سوی اقیانوس آرام که ازچین تا شیلی را دربر خواهد گرفت، متمرکز بود. به همین دلیل «پاسکال لامی»، دبیرکل سازمان تجارت جهانی نیز در این اجلاس شرکت کرد. علاوه براین سران اپک، توافقنامه ای را درباره افزایش بهره وری انرژی تا ۲۵ درصد تا سال ۲۰۳۰ به امضا رساندند. همچنین بحران های سیاسی از جمله تروریسم، عراق، افغانستان، ایران، مذاکرات شش جانبه کره شمالی و رشد نظامی چین اگرچه جزو دستور کار رسمی اجلاس نبودند، اما در سطح مذاکرات دو و چند جانبه اعضا، مورد بررسی قرار گرفتند.
در اجلاس اخیر سران اپک که در استرالیا برگزار شد; سفیر روسیه در سازمان همکاری های اقتصادی آسیا - اقیانوس آرام موسوم به «اپک» اعلام کرد که این سازمان خواهان عضویت مسکو در سازمان تجارت جهانی (WTO) است. همچنین مساله میزبانی اجلاس آتی این سازمان از سوی روسیه، بررسی شد. حضور جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا در این اجلاس سبب نارضایتی و خشم مردم استرالیا شد تا جایی که در طول برگزاری این اجلاس، تظاهرات گستردهای در اعتراض به سیاست های جنگطلبانه بوش در شهرهای مختلف استرالیا از جمله سیدنی محل برگزاری اجلاس اپک برگزار شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس از «گاف» های بوش در نشست حاشیه ای اپک در سیدنی خبر داد.آسوشیتدپرس در این باره نوشت که بوش از جان هاوارد نخست وزیر استرالیا به خاطر حضور وی در اجلاس اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) تشکر کرد در حالی که رئیس جمهوری آمریکا باید به جای اوپک از لفظ اپک (سازمان همکاری های اقتصادی آسیا - اقیانوس آرام) استفاده می کرد. اگرچه بوش فورا این اشتباه خود را تصحیح کرد، اما وی در ادامه به جای اینکه از هاوارد به سبب استقرار نیروهای استرالیا Australia در عراق تشکر کند از کشور اتریش Austria تشکر کرد که در تلفظ انگلیسی به لفظ استرالیا نزدیک است.
● سازمان همکاری های اقتصادی آسیا - پاسیفیک
یک بلوک و گروه اقتصادی از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام هستند که به منظور بهبود مناسبات اقتصادی و سیاسی با یکدیگر دیدار می کنند. این سازمان در نوامبر ۱۹۸۹ تشکیل شد. این سازمان دارای کمیته های اجرایی در زمینه دامنه گسترده ای از مسائل، از ارتباطات تا شیلات است. سران کشورهای تمام اعضای اپک، (به استثنای چین تایپه) طی یک همایش سالانه تحت عنوان «اجلاس سران اقتصادی اپک» با یکدیگر ملاقات میکنند که مکان برگزاری آن در میان اعضای اقتصادی اپک در حال گردش می باشد. اپک به خاطر این سنت و آداب خود مشهور است که رهبران حاضر در آن مطابق با رسوم ملی کشور میزبان خود لباس می پوشند. اقتصاد کشورهای عضو اپک ۵۶ درصد از کل اقتصاد جهانی را تشکیل می دهد و یک سوم جمعیت جهان و بیش از ۴۰ درصد از تجارت جهانی را شامل می شود.
هم اکنون بیشتر کشورهای نوار ساحلی اقیانوس آرام، جزو اعضای این سازمان می باشند، به استثنای موارد زیر که عبارتند از: - کلمبیا و اکوادور در آمریکای جنوبی، شش کشور آمریکای مرکزی که عبارتند از گواتمالا، السالوادور، نیکاراگوآ، هندوراس، کاستاریکا و پاناما. - کامبوج، هند، تیمور شرقی، ماکائو و کره شمالی در آسیا، - جزایر اقیانوس آرام، همچون فیجی، تونگا، ساموآ، وانواتو، تووالو و پالائو، - اما فرانسه، با داشتن قلمروهای خارجی (جزایر) پولنزی فرانسه، والیس و فوتونا و کالدونیای جدید در اقیانوس آرام حضور دارد. هند برای ورود به اپک درخواست عضویت نموده است. پیشتر این کشور با این موضوع شدیدا" مخالف بود، اما با وجود نفوذ و پشتیبانی جدید این کشور از سوی آمریکا، احتمال دارد که با توجه به حضور هند، خود نیز در این اجلاس در جایگاه یک ناظر موافقت نماید. گوآم نیز با بیان مثال هنگ کنگ، به طور فعال خواستار عضویت جداگانه خود در این اجلاس شده است، اما این درخواست از طرف آمریکا با مخالفت روبه رو شد، که هم اکنون در گوآم حضور دارد. در ژانویه ۱۹۸۹، بای هاوک، نخست وزیر استرالیا، خواستار همکاری موثرتر اقتصادی در منطقه آسیا - اقیانوس آرام شد. این امر موجب برگزاری اولین اجلاس اپک در کانبرا، استرالیا به ریاست وزیر خارجه آن کشور، گرت ایوانز در ماه نوامبر همان سال شد. این اجلاس، با حضور وزیر سیاسی ۱۲ کشور، راجع به اقدامات آن جهت اجلاس آتی سالانه در سنگاپور و کره جنوبی تصمیم گیری کردند. در ابتدا مالزی با عضویت آ.سه. آن. در اپک مخالف بود، در عوض، تشکیل یک گروه اقتصادی آسیای شرقی(EAEC) را در اپک پیشنهاد نمود، که «کشورهای غربی» همچون ایالات متحده آمریکا، استرالیا یا، نیوزیلند جزو اعضای آن نمی شدند. این طرح نیز خود از سوی آمریکا و ژاپن مورد مخالفت واقع شد.
اولین اجلاس سران اپک در سال ۱۹۹۳ زمانی برگزار شد که بیل کلینتون، رئیس جمهور (وقت) آمریکا، این اجلاس را وسیله ای حساس برای بازگرداندن دور مذاکرات خود با اروگوئه به مسیر اصلی خود می دید، به همین منظور سران اقتصادی کشورهای عضو آن را به بلیک آیلند، واشینگتن دعوت کرد. در بلیک آیلند، سران آن خواستار ادامه کاهش موانع تجاری و سرمایه گذاری با این پیش بینی شدند که «جامعه آسیا - پاسیفیک» موجب ارتقا و پیشرفت از طریق همکاری خواهد شد. مقرهای اپک در سنگاپور واقع شده است. اپک در سال ۱۹۹۴ در اجلاس بوگور «اهداف بوگور» را که در آن بررسی شده بود، ذکر کرد که عبارت بودند از تجارت و سرمایه گذاری باز و آزاد از طریق کاهش سد تعرفه تا این که به سطحی بین صفر تا پنج درصد در ناحیه آسیا - پاسیفیک برای اقتصادهای صنعتی تا سال۲۰۱۰ و برای اقتصادهای در حال توسعه تا سال ۲۰۲۰ برسد. در سال ۱۹۹۵، اپک یک مرجع مشاوره ای تجاری به نام مجمع مشاوره تجاری اپک تاسیس نمود که شامل سه مقام اجرایی تجاری از هریک ازانواع اقتصادهای عضو بود. اجلاس پیشین سران اپک در سال ۲۰۰۴ در سانتیاگوی شیلی برگزار شد.
● یک ارگان برای رایزنی
سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام (اپک) یک مجمع اقتصادی منطقه ای و ارگان رایزنی است. در دهه هشتاد قرن بیستم، همگام با خاتمه جنگ سرد، اوضاع بینالمللی آرام شد، جهان شاهد گرایش جهانی شدن اقتصاد، آزادی تجارت و سرمایهگذاری و یکپارچگی منطقهای بود، تسریع روند یکپارچگی اقتصادی اروپا، شکل گیری اولیه منطقه تجارت آزاد آمریکای شمالی به طور اولیه و افزایش چشمگیر نفوذ اقتصادی آسیا در جهان، «هوک» نخست وزیر سابق استرالیا در سال ۱۹۸۹ میلادی پیشنهاد برگزاری اجلاس وزیران منطقه آسیا و اقیانوس آرام را به منظور گفت و گو درباره تقویت همکاری اقتصادی در این منطقه مطرح کرد. این پیشنهاد بازتاب مثبتی از سوی آمریکا، کانادا، ژاپن و اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی به دنبال داشت، نوامبر همین سال، اولین اجلاس وزیران سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در پایتخت استرالیا برگزار شد و سازمان اپک تاسیس گردید. نوامبر سال ۱۹۹۱، سومین اجلاس وزیران سازمان اپک در سئول پایتخت کره جنوبی بیانیه سئول را به تصویب رساند و توازن و اهداف این سازمان را مبنی بر اتکا به یکدیگر; منافع مشترک، پافشاری بر نظام تجاری چند جانبه و کاهش موانع تجاری منطقه ای تعیین کرد. مقررات رایزنی سازمان اپک حصول توافق نظر از طریق مشورت است، موضوعات رایزنی سازمان در قلمرو اقتصادی متمرکز هستند. علاوه بر این، آزادی تجارت و سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی و فناوری به عنوان دو محور سازمان اپک شناخته می شود. هم اکنون سازمان اپک ۲۱ عضو دارد، جمعیت کل اعضای این سازمان به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر رسیده است. ارزش کل تولیدات داخلی اعضا از ۱۹ هزار میلیارد دلار تجاوز کرده و ۵۵ در صد ارزش کل تولیدات جهان را شامل شده است. حجم تجارت اعضای این سازمان بیش از ۴۷ در صد حجم کل جهان را در برمی گیرد. می توان گفت که این سازمان در فعالیت های اقتصادی سراسر جهان نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. در نوامبر سال ۱۹۹۱، چین به عنوان کشور دارای حق حاکمیت، تایپه چین و هنگ کنگ به عنوان جامعه اقتصادی منطقه ای به سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام پیوستند. از سال ها توسعه، مکانیسم چند جانبه مانند اجلاس رهبران غیررسمی، اجلاس وزیران، اجلاس مقامات عالی و کمیسیون های وابسته به آن، گروه کار مخصوص و دفتر دبیرکل در سازمان اپک ایجاد شده و فعالیت های آن قلمروهای گسترده مانند آزادی تجارت و سرمایه گذاری، همکاری اقتصادی و فناوری و گفت وگو در باره سیاست اقتصادی کلان را در بر می گیرد. بیانیه رهبران به عنوان دستاورد اجلاس سران اپک سند مهمی برای استمرار فعالیت های مختلف سازمان اپک است.
دو مساله اساسی که از مدت ها قبل در منطقه اپک وجود داشته عبارت است از; یکی اینکه نگرانی عمده این است که اعضای این سازمان چگونه چین را مدیریت و مهار کنند. هم اکنون ایالات متحده، ژاپن و استرالیا یک اتحاد امنیتی را تشکیل داده اند و آنها از هند می خواهند که به اتحاد سه گانه شان برای مهار قدرت جهانی در حال ظهور چین بپیوندد. به منظور فرو نشاندن نگرانی های چین، استرالیا بزرگترین شریک تجاری چین، این دو کشور در مورد برگزاری دیدارهای سالیانه در مورد موضوعات امنیتی به توافق رسیدند. در اجلاس اخیر اپک، استرالیا یک قرارداد ۴۵ میلیارد دلاری صادرات گاز را با چین امضا کرد. برخی از کارشناسان اعلام کرده اند که سیاست کنونی ایالات متحده در قبال چین که به این کشور به عنوان یک رقیب استراتژیک می نگرد یک سیاست اشتباهی بوده و به جای آن ایالات متحده باید یک مجمع امنیتی منطقه ای با چین، ژاپن و کره داشته باشد. موضوع اصلی چگونگی ورود چین به محیط استراتژیک منطقه آسیا - اقیانوس آرام به عنوان یک عامل مثبت مطرح است. دوم اینکه ظهور قدرت های چین و هند خیلی مهم و تهدیدکننده است به گونه ای که برخی فشارها در کشورهای همسایه اجتناب ناپذیر می باشد. نگاه کشورهای همسایه به این دو قدرت جهانی در حال ظهور با تحسین و نگرانی همراه است. سازگاری ها آسانتر و هموارتر خواهد بود اگر همسایگان چین و هند به یک صدا و سیاست واحدی در مجمعی که تاثیر چشم انداز سیاسی - اقتصادی و استراتژیک در حال ظهور را در قرن بیست و یکم نشان می دهد، برسند. هیچ یک از مجامع فوق که در بالا مورد اشاره قرار گرفت نمی توانند این دو موضع حساس را مورد توجه و ملاحظه قرار بدهند. برخی از استراتژیست ها می گویند که یک مجمع جدید متشکل از ایالات متحده و نمایندگانی از کشورهای آسیای شرقی، آسیای جنوبی و آسیای شمالی به منظور مورد توجه و ملاحظه قرار دادن مسائل راجع به کشورهای این منطقه در حال شکل گیری هستند. کارکرد این مجمع، بحث و مذاکره در مورد مسائل اصلی و محوری که بر امنیت و رونق منطقه ای تاثیرگذار است، خواهد بود. در مجموع با توجه به چالش های موجود در بین اعضای قدرتمند این سازمان، چشم انداز چندان مثبت سیاسی برای این سازمان پیش بینی نمی شود.

نویسنده : نادعلی بای

منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط

دیپلماسی وعده و وعید

دیپلماسی وعده و وعید
سخنرانی اوباما در مراسم تحلیف، نشان‌دهنده نوعی ”تغییر“ نسبت به ۸ سال حکومت نومحافظه‌کاران در کاخ سفید به شمار می‌رود؛ ۸ سال حکومتی که آزمونی بود برای همه آنهایی که اعتقاد داشتند آمریکا نتوانست قرن ۲۰ را از آن خود کند و باید از همان دهه اول قرن ۲۱ برای کسب رهبری جهان از هیچ تلاشی فروگذار ننماید.
بدین‌سان بود که آمریکا با تمام توان سیاسی، بین‌المللی و نظامی خود وارد صحنه جهان گردید و در این ۸ سال هر آنچه توانست به صورت یک جانبه و با چشم‌پوشی از افکار عمومی جهان و نظرات سایر کشورها و حتی هم‌پیمانان خود اعمال نمود ولی به جای کسب رهبری جهان، انبوهی از بحران‌ها، تلفات، خسارات، ضایعات روحی و روانی و گسترش کمّی و کیفی تروریزم را برای جهان به ارمغان آورد، به گونه‌ای که آمریکا را نیز در این گرداب خودساخته فرو برد. سخنان اوباما از این زاویه مهم است که شرایط ناگوار آمریکا را درک کرده و به آن اقرار می‌نماید. ‌ ‌
آمریکا امروز با مشکلات متعددی دست به گریبان است که ابعاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی این مشکلات - چه در داخل و چه در خارج از آمریکا - از آن جمله‌اند. بی‌توجهی جمهوری خواهان به بازار مسکن و عدم حمایت از وام‌گیرندگان باعث فروپاشی نظام اعتماد در ساختار اجتماعی و اقتصادی آمریکا گردید که این موضوع، به عنوان یک میراث شوم برای هیأت دولت اوباما باقی مانده است. اوباما اظهار داشت: کشور ما در نتیجه آزمندی و بی‌مسؤولیتی بعضی از افراد و همچنین به دلیل ناتوانی جمعی ما از انتخاب‌های دشوار و آماده ساختن کشور برای یک عصر نو، به شکل ناگواری ضعیف شده است. تمام این مسایل نشانه‌هایی از بروز بحران می‌باشند. آنچه به صورت کمّی از قابلیت اندازه‌گیری اندکی برخوردار بوده، اما با عمق بالایی مواجه است، فروپاشی پایه‌های اعتماد در کشور ما می‌باشد. ‌ ‌
این فروپاشی اساس اعتماد، نه تنها سراسر سرزمین آمریکا را فراگرفت، بلکه دامنه آن به سایر کشورهایی که هیچ نقشی در پیدایش آن نداشتند، کشیده شد. بدین ترتیب، بحرانی جهانی به وجود آمد که هیچ کشوری، حتی جامعه جهانی قادر به مقابله با آن نمی‌باشد.
اوباما و همه دست اندرکاران سیاسی آمریکا، به ویژه استراتژیست‌های این کشور متوجه شده‌اند که چالش فراروی آمریکا کاملاً جدّی است، به طوری که حتی دامنه بحث به درون جامعه این کشور کشیده شده به گونه‌ای که همه جامعه را با نگرانی مواجه کرده است. وی گفت: ”ترس آزاردهنده انحطاط آمریکا، امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین نسل آینده باید سطح انتظارات خود را پایین‌تر بیاورد. امروز من به شما می‌گویم چالش‌هایی که ما فراروی خود داریم، چالش‌هایی واقعی و جدّی می‌باشند. این اقرار ضمن این که بیان واقعیتی نگران‌کننده برای مردم آمریکا است، ولی اولین شرط موفقیت برای مهار بحران و درک این واقعیت توسط دولتمردان می‌باشد که می‌توانند مردم را در تمام مراحل سخت در کنار خود داشته باشند.“ ‌ ‌
● ما بهتریم
اوباما بدون ذکر نام، به انتقاد غیرمستقیم از دولت قبلی پرداخت که جهانی از ترس و نگرانی را به وجود آورده و شهروندان آمریکایی را با وعده‌های دروغین تا مرحله‌ای پیش برده است که حقوق فردی و آزادی‌های مطرح آنان را در قانون اساسی آمریکا نقض نموده و در پایان، دستاوردی را نیز به همراه نداشته است. ”امروز ما گردهم آمده‌ایم زیرا به جای ترس، امید و به جای ستیز و نفاق، اتحاد را برگزیده‌ایم. دوران شکایت‌های حقیر و وعده‌های دروغین، جزم اندیشی‌ها و سرزنش‌های کهنه که برای مدتی بیش از حد بر سیاست ما سایه افکنده بود سپری شده است.“ انتقاد اوباما از جزم‌اندیشی‌های نومحافظه‌کاران، حاکی از شکست سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه آمریکا است که طی ۸ سال، جز دشمنی و نفرت، نتیجه‌ای برای آمریکا به بار نیاورد و چهره‌ای کاملاً منفی از سیاست‌ها و عملکرد سیاستمداران این کشور در جهان، به ویژه در خاورمیانه ترسیم نمود؛ چهره‌ای که شاید اوباما نیز در دوران خود نتواند آن را بازسازی نماید. ‌ ‌
رییس‌جمهور جدید آمریکا در بخشی از سخنان خود چنین بیان می‌کند: ”بی‌شک فرصت برای تغییر مسیر، محافظت از منافع حقیرانه و به تعویق انداختن تصمیمات مناسب گذشته است. از امروز به بعد باید به پا خیزیم، گرد و غبار را از خود بزداییم و کار بازسازی آمریکا را از سر بگیریم، زیرا به هر سو که می‌نگریم کاری برای پیش بردن وجود دارد.“
بی‌شک مهمترین دغدغه اوباما، سروسامان دادن به وضع اقتصادی آمریکا است که در دوران جرج بوش - که تنها مسایل امنیتی و نظامی از اهمیت بالایی برخوردار بود - با بی توجهی روبه‌رو شده بود. مهار بحران در داخل آمریکا، فقط مشکل و مسؤولیت آمریکا را حل نمی‌کند، بلکه به همان اندازه که ساختار اقتصادی جهان متکی به اقتصاد آمریکا است و این کشور می‌توانست به تأثیرگذاری در جهان بپردازد، اکنون هم تمام مصیبت‌های این اختلال در ساختار مالی جهان، دامن آمریکا را گرفته و این کشور بایستی نسخه‌ای شفابخش برای بحران مالی بین‌المللی و رکود اقتصادی جهان بیابد. اوباما می‌گوید: ”وضع اقتصادی کشور، ما را به اقدامی جسورانه و سریع فرا می‌خواند و ما قطعاً دست به کار خواهیم شد.“ وی همچنین در مورد بحران اضافه می‌کند: ”قدرت بازار برای ایجاد ثروت و گسترش آزادی بی‌رقیب است، اما این بحران به ما آموخت که بدون اعمال نظارت صحیح، بازار می‌تواند از هم بگسلد.“ ‌ ‌
● خواب‌های بیداری
حقیقت هم همین است که اکثر صاحب نظران آمریکایی اعتقاد دارند همه این قول و قرارها، خارج از قدرت اوباما است که بتواند به درصد عمده‌ای از آن عمل کند. از سوی دیگر، ساختار سیاسی و اقتصادی آمریکا و تعهدات بین‌المللی این کشور اجازه چنین امری را نمی‌دهد. اگر اوباما قادر بود این سخنان را به عمل درآورد، ایالات متحد آمریکا به یک کشور معقول، متعهد و مطلوب در جامعه جهانی تبدیل می‌شد و نیازی به تخاصم با جهان به طور عام و با خاورمیانه به طور خاص نداشت. آیا ساختار سیاسی اقتصادی آمریکا و بدنه کارشناسان دولت این کشور، چنین تفکری دارند و چنین اجازه‌ای به رییس‌جمهور می‌دهند؟ پاسخ منفی است. به عبارت دیگر، اگر اوباما هم بخواهد، بدنه حکومت چنین آمادگی فکری را ندارد. شاهد این گفتار، سخنان هیلاری کلینتون و رابرت گیتس در هیأت حاکمه است که بلافاصله، سخنان دیگری را در مورد ایران و عراق بر زبان راندند و نشان دادند با رییس‌جمهور هم‌نظر نیستند. شاید بتوان گفت انتخاب اوباما ضرورتی برای تسکین دردهای مردم آمریکا و جلوگیری از تزلزل در وحدت مردم این کشور به شمار می‌رود. این ضرورت مورد اتفاق همه‌ صاحب‌نظران آمریکا بود. لذا اوباما انتخاب شد ولی این امر نمی‌تواند لزوماً به معنای فاصله گرفتن رهبری آمریکا از تمام سیاست‌های گذشته به شمار رود.

وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
دل و جگرخورها بفرمایند تو!
دل همان قلب و قلوه نیز کلیه‌ی دام است. این احشا از نظر ویتامین B2، B3 و B6 غنی و از نظر میزان آهن مشابه جگر سیاه هستند. هر گونه تغییر در رنگ، بو، مزه و لزج شدن نشان‌دهنده فساد انواع جگرها است.