چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

بزرگترین آناتومیست دکتر جمال الدین مستقیمی


بزرگترین آناتومیست دکتر جمال الدین مستقیمی
دکتر جمال الدین مستقیمی که متولد سال ۱۲۹۴ هجری شمسی در قصر دشت شیراز بود اولین دستیار آزمایشگاهی علم آناتومی در ایران بود و به گفته و گواهی بسیاری از اساتید علم آناتومی در ایران تمام اساتید این علم یا شاگرد استاد و یا شاگرد، شاگرد این استاد علم آناتومی در ایران بوده‌اند.
همواره زیرزمین تالار تشریح و کلاس درس را به مطب و بیمارستان ترجیح داد و خود را همیشه در موقعیت‌های مختلف یک معلم معرفی می‌کرد نه یک پزشک.
دکتر جمال الدین مستقیمی پدر علم آناتومی ایران بود که هشت پژوهش علمی را در زمینه آناتومی در مجامع جهانی به نام کشورمان ثبت کرد که از جمله آنها "اثبات عدم ارتباط بین دو پیاز شامه در مغز" می‌باشد که در سال ۱۹۶۵ و در هشتمین گنگره بین‌المللی آناتومی و تشریح در آلمان مورد تصویب و ثبت جهانی قرار گرفت.
از دیگر کشفیات ایشان می توان به پیدا کردن دو رشته عصبی در مغز " که یکی از آنها به قطعه پیشانی و دیگری به کپسول خارجی می‌رود" اشاره کرد. پیدا کردن طبقه عمقی رباط دلتویید (که در ارتوپدی نقش بسیار مهمی دارد) و ثبت آن در مجامع جهانی از دیگر پژوهش های این مرد علم است.
همچنین تهیه مدل‌های بیوپلاستیک در سال ۱۹۶۰ درکشور آلمان برای اولین بار از دیگر کارهای دکتر مستقیمی در دنیا بود که به دلیل تواضع دکتر مستقیمی و عدم ثبت این مدل‌ها به نام خودشان، ۲۰ سال بعد به نام یک آلمانی ثبت می‌گردد و در حال حاضر نیز ۱۶۰ مدل ازمدل‌های بیوپلاستیکی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارد نیز در دنیا بی‌نظیر است.
دکتر مستقیمی پس از آن که در سن ۱۸ سالگی مدرسه طب در تهران را به پایان می‌رساند به واسطه پشتکار و هوش مثال زدنی‌اش همراه با یک پزشک آمریکایی و یک پزشک ایرانی از طرف دربار مامور می‌شوند تا تالار تشریح جسد دانشگاه علوم پزشکی تهران را حتی قبل از ساخت دانشکده بسازند که همین پشتکار ایشان زمینه ساز ماموریت ساخت تالار تشریح در مشهد در سن ۲۵ سالگی از سوی «علم» نخست وزیر وقت می‌شود.
دکتر جمال‌الدین مستقیمی در سال ۱۳۱۹ برای تاسیس سالن تشریح دانشکده علوم پزشکی مشهد به این شهر هجرت کرد و سپس بنیان گذاری سالن های تشریح دانشکده‌های علوم پزشکی اهواز، علوم پزشکی ایران، بخش سالن تشریح دانشکده علوم پزشکی ارومیه، مرکز پزشکی شفا یحیاییان تهران، بخش سالن تشریح دانشکده پزشکی بابل را انجام داد.
وی تا آخرین سال های عمر همواره عاشقانه به تدریس در دانشگاه و پژوهش علمی ادامه داد و در سال ۱۳۷۹ به عنوان پزشک نمونه شناخته شد.
در دفتر خاطرات دکتر مستقیمی از قول یکی از اساتید علم آناتومی این چنین می‌خوانیم: «من همیشه با خودم می‌اندیشم آیا کسی در ایران و دنیا می‌تواند جایگزین جمال الدین مستقیمی این عاشق بی‌ادعا خاموش و یکه تاز آناتومی باشد.»
نتیجه این همه تلاش تشریح بیش از ۸۰۰ جسد انسانی به علاوه اجساد حیوانات بی‌شمار است. ضمن آنکه هر استاد آناتومی فقط در یک قسمت تبحر دارد ولی دکتر مستقیمی به تمام قسمت‌های بدن با تمام جزئیات اشراف داشت که این تعداد تشریح و این تبحر در بین آناتومیست‌ها یک رکورد بی‌نظیر است.
دکترجمال‌الدین مستقیمی تالیفات متعددی در زمینه علوم پایه دارد که مشهورترین کتاب ایشان "کالبد شکافی "است که به دلیل تسلط کامل وی به سه زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسه تصحیح کتاب‌های معتبرآناتومی جهان از جمله SO BOTTA و GRAYS ANATOMY را برعهده گرفته که این امر اسباب افتخار جامعه پزشکی ایران می‌باشد.
تندیس وی به عنوان پدر آناتومی ایران درجزیره کیش در سال ۱۳۷۶ نصب و مورد پرده برداری قرار گرفته است.
وی به دلیل خدمات و کشفیاتی که در این علم انجام داده و به دلیل ۶۵ سال تلاش در علم آناتومی عنوان بزرگترین آناتومیست قرن ۲۰ و پدر علم آناتومی ایران را به خود اختصاص داده است.
ایشان در تاریخ یکشنبه ۶ آذرماه ۱۳۸۴ در مشهد درگذشت و در این شهر مقدس به خاک سپرده شد.
اعضای سایت گواشیر درگذشت این استاد فرهیخته و بزرگ را به جامعه پزشکی و دانشگاهی کشور تسلیت می گوید.

http://poroge.parsiblog.com/-۲۵۰۳۶۴.htm

مطالب مرتبط

شمعی برای استاد

شمعی برای استاد
دكتر محمدقریب جزو نام‌هایی است كه اگر آن را به هر متخصص اطفالی (به‌خصوص قدیمی‌ها) بگویید فورا به او احساسی خوب همراه با احترام فراوان دست خواهد داد. با اینكه ۳۲ سال از وفات استاد در اثر بیماری سرطان مثانه می‌گذرد ولی پدر طب اطفال ایران آن‌قدر كار خوب، در طول زندگی‌اش انجام داده كه موجب شده تا خاطره‌اش تا ابد در جامعه پزشكی ایران به عنوان یكی از چهره‌های ماندگار باقی بماند.
جالب است بدانید دكتر محمدقریب كه به عنوان پدر طب اطفال ایرانی شناخته می‌شود، در دوران كودكی‌اش مرتب بیمار بوده است. شاید به همین دلیل بوده كه دكتر از همان دوران كودكی‌اش تصمیم داشته كه پزشكی خوانده و تخصص اطفال بگیرد. البته شاید خانواده هم در این تصمیم‌گیری دخیل بوده باشد، زیرا پدر دكتر محمدقریب یعنی عبدالعظیم قریب یكی از استادان بزرگ ادبیات فارسی در زمان خود بوده است.
استاد در سال ۱۳۰۶ و در هنگامی كه ۱۸ ساله بود، همراه با اولین گروه دانشجویان ایرانی كه به فرانسه رفته بودند، به پاریس رفت و به تحصیل پزشكی پرداخت. وی در طول دوران تحصیل به دلیل هوش و استعداد سرشارش جوایز متعددی را دریافت كرد.
دكتر در سال ۱۳۱۷ پس از گرفتن تخصص اطفال و در حالی كه موقعیت خوبی برای ماندن در اروپا داشت تصمیم گرفت كه برای همیشه به ایران برگردد و به وطن خدمت كند.
در آن زمان مدت كوتاهی از تاسیس دانشگاه تهران می‌گذشت و وی از سال ۱۳۱۹ به عنوان دانشیار طب اطفال فعالیت خود را در دانشگاه تهران آغاز كرد. دكتر قریب‌ ابتدا در بیمارستان رازی مسوولیت اداره بخش اطفال را به عهده گرفت ولی چندی بعد به بیمارستان امام خمینی‌(ره) آمد و بخش اطفال آن بیمارستان را دایر كرد. در واقع می‌توان گفت كه تقریبا تمامی متخصصان اطفال ایران طی دهه‌های بعد به طور مستقیم یا غیرمستقیم شاگرد او بوده‌اند.
دكتر در سال ۱۳۲۸ بورد تخصصی طب اطفال را تشكیل داد و مدتی بعد اولین مجله پزشكی ایران را منتشر كرد. در این هنگام آوازه دكتر قریب در سراسر جهان پیچید و موجب شد تا وی در همین دوران نشان عالی لژیون دونور‌(یكی از مهم‌ترین نشان‌های دنیا و عالی‌ترین نشان فرانسه) را از دولت فرانسه دریافت كند.
پدر طب اطفال ایران به اوضاع سیاسی كشور هم علاقه داشت و پس از كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به دنبال امضای یك بیانیه علیه دولت وقت همراه با ۱۰ تن دیگر از اعضای هیات علمی دانشگاه به دستور رژیم سابق از دانشگاه اخراج شد. برخلاف تصور رژیم، این موضوع موجب افزایش محبوبیت دكتر قریب در میان دانشجویان و جامعه دانشگاهی شد به طوری كه مجبور شدند تا برخلاف میل باطنی، وی را بر سر كارش برگردانند.
● مركز طبی اطفال
یكی دیگر از بزرگ‌ترین اقدامات دكتر قریب، تاسیس مركز طبی اطفال در سال ۱۳۴۷ است. مركز طبی كودكان در واقع اولین بیمارستان تخصصی كودكان در ایران است و در حال حاضر هم به عنوان یكی از بزرگ‌ترین مراكز طبی اطفال در خاورمیانه شناخته می‌شود.
چهار سال پس از تاسیس مركز طبی اطفال یعنی در سال ۱۳۵۱، پدر طب اطفال متوجه وجود خون در ادرارش شد. بررسی‌های بعدی نتایج جالبی را به همراه نداشتند و استاد متوجه شد كه به سرطان مثانه مبتلا شده است. سرطان مثانه در مردان سرطان نسبتا شایعی است به طوری كه در كشور آمریكا این نوع سرطان چهارمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان شایع در زنان است.
در گذشته، پزشكان سن ۶۰ سالگی را سن معمول بروز سرطان مثانه می‌دانستند ولی بررسی‌های اخیر حاكی از كاهش سن ابتلا به این بیماری بود‌ه‌اند. این سرطان در اغلب موارد خاموش و بدون علامت است و كم‌كم خود را به صورت دفع خون از طریق ادرار، درد در هنگام ادرار كردن و تكرر ادرار نشان می‌دهد.
بررسی‌ها نشان داده‌اند كه سیگار و برخی مواجهه‌های شغلی در بروز این نوع سرطان دخیل‌اند ولی در خیلی از موارد ممكن است هیچ عامل مستعد كننده‌ای وجود نداشته باشد. اگر سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با انجام اقدامات درمانی قابل كنترل است ولی به دلیل علایم خاموش، اكثر مبتلایان با علایم پیشرفته مراجعه می‌كنند.
در هر حال، دكتر قریب پس از تشخیص سرطان مثانه تحت درمان جراحی و پرتودرمانی قرار گرفت ولی متاسفانه این درمان‌ها كارگر نبودند و استاد دكتر محمدقریب در اثر این بیماری در سال ۱۳۵۳ دار فانی را وداع گفت. دكتر قریب در طول بیش از ۳۰ سال طب اطفال را به چند هزار دانشجوی پزشكی آموزش داد. دانشجویان وی شخصیت دكتر را به عنوان استادی با چهره‌ای آرام و محترم، دلسوز، تاثیرگذار و بسیار با معلومات و فرهیخته توصیف كرده و بحق لقب پدر طب اطفال ایران را به او داده‌اند. یادش گرامی باد.

وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.