یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

زندگی دشوار ماهی و ماهیگیر


زندگی دشوار ماهی و ماهیگیر
چندی پیش در خبرها آمده بود که سازمان محیط زیستی صلح سبز، نوزده نهنگ گوژپشت را طی سفرشان از جنوب اقیانوس آرام به آب های قطب جنوب، با ماهواره ردیابی می کند. هدف صلح سبز از این کار اثبات این نکته به ژاپن بوده است که برای تحقیق درباره این جانوران نیازی به کشتن آنها نیست. گفته می شود ژاپنی ها که سابقه طولانی در شکار نهنگ دارند، امسال نیز قصد دارند در فصل تابستان نیمکره جنوبی، ۵۰ نهنگ گوژپشت را در سواحل قطب جنوب شکار کنند. قرار است ۹۳۵ نهنگ مینک نیز به منظور انجام تحقیقات علمی شکار شوند. صلح سبز معتقد است برای هیچ یک از تحقیقاتی که روی نهنگ ها صورت می گیرد، نیازی به کشتن یا آزار آنها نیست.
ردیابی این نهنگ ها اطلاعاتی در مورد نحوه حرکت، عادات و ساختار جمعیتی آنها به دست می دهد و علاقه مندان می توانند موقعیت هر نهنگ را از طریق یک وب سایت دنبال کنند. محل این نهنگ ها با نصب فرستنده روی بدن آنها و از طریق ماهواره های موقعیت سنج، روی نقشه اینترنتی گوگل از جهان تعیین می شود. چگونه دانشمندان می توانند از راه دور به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند که در ظاهر تنها با اسارت یا کشتن حیوان به دست می آید؟ امروزه پیشرفت های شگرفی در «دورکاوی» به دست آمده که موضوع اصلی این مقاله است.
پیش از آنکه اقیانوس ها را به عنوان چیزی همانند یک جعبه سیاه در نظر بگیرند، به سختی می شد گفت که تغییرات صورت گرفته در فون و فلور اقیانوس ها، کجا و چگونه به وقوع پیوسته اند. نمونه هایی ناپدید می شوند و نمونه هایی جایگزین آنها می شوند، اما آنچه که در فاصله میان این دو روی می دهد، نامشخص است. به گفته پژوهشگرانی که نتایج بررسی های خود را در نشست انجمن پیشبرد علوم امریکا (AAAS) در سیاتل واشنگتن اعلام کردند، این وضعیت در حال تغییر و دگرگونی است.
امروزه هنگامی که زیست شناسان دریایی قهوه صبحانه خود را سر می کشند و نامه هایشان را دانلود می کنند، ای میل های ویژه یی را درباره موضوع تحقیق خود دریافت می کنند. این نامه ها که به وسیله ماهواره ها برای آنها ارسال می شود، حاوی اطلاعاتی در مورد محل دقیق جانوران موضوع پژوهش آنهاست. همه اینها حاصل پیشرفت های صورت گرفته در علامت گذاری الکترونیکی موجودات دریایی است که خود زمینه مهمی از «دورکاوی» است. این شیوه علامت گذاری به واقع انقلابی را در زیست شناسی دریایی به وجود آورده است.
در طول تاریخ، زندگی به شیوه ماهیگیران هرگز آسان نبوده است. به نظر می رسد کاهش مکرر و پی در پی ماهی ها بیش از پیش عرصه را برای ماهیگیران تنگ تر کرده است. اما این کاهش مکرر و پی درپی تنها در ماهی ها دیده نمی شود، بلکه این مساله گریبانگیر تمامی جانوران دریایی بوده است. به عنوان مثال، طی بیست سال گذشته، نود درصد از لاک پشت های پشت چرمی و ماهی های صیاد مانند کوسه ها از بین رفته اند. بنابراین اگر با استفاده از «دورکاوی» اطلاعات ما در مورد نحوه انتشار یا تردد جانوران آبزی افزایش یابد، شاید بتوان بر این اساس اقداماتی را برای حفاظت از آنان انجام داد.
یکی از پژوهشگرانی که در زمینه علامت گذاری موجودات اقیانوسی کارهای بسیاری انجام داده است، «باربارا بلاک» از ایستگاه دریایی هاپکینز کالیفرنیاست. او ماهی های تن باله آبی را علامت گذاری می کند. این ماهی ها از نظر اقتصادی بسیار ارزشمندند چرا که ۶۸۰ کیلوگرم وزن داشته و با سرعتی در حدود ۵۰ مایل در ساعت شنا می کنند. تاکنون گروه تحت سرپرستی او بیش از ۷۰۰ ماهی تن باله آبی را علامت گذاری کرده است. تعداد زیادی از این حلقه های علامت گذاری (که به تîگ معروف اند) با عمل جراحی و به دقت در بدن ماهی ها کار گذاشته می شوند. این حلقه ها کار خود را دقیقاً از زمانی که ماهی های علامت گذاری شده در آب رها می شوند، شروع می کنند. این حلقه ها اطلاعاتی را از محیط جمع آوری و در تراشه های حافظه خود ذخیره می کنند و در نهایت با صید دوباره ماهی و خارج کردن این حلقه از بدنش، اطلاعات ذخیره شده در این تراشه ها در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد (این حلقه ها هیچ خطری برای ماهی ها ندارند).
انواع دیگری از حلقه ها وجود دارند که به قسمت بیرونی بدن ماهی وصل شده و پیش از زمان و تاریخ برنامه ریزی شده از بدن ماهی جدا می شوند و اطلاعات جمع آوری شده را در اختیار یک ماهواره قرار می دهند. تحقیقات دکتر «بلاک» نشان داده است که ماهی های تن باله آبی می توانند تا هزاران کیلومتر در طول اقیانوس اطلس شنا کنند. البته باید خاطرنشان ساخت که در این محاسبه، مرزهای تعیین شده برای حفاظت از ماهی های روغن اطلس غربی نادیده گرفته شده است.
علامت گذاری موجودات دریایی به «دیوید ولش» سرپرست برنامه حفاظت از ماهی های آزاد کانادا نیز کمک شایانی کرده است. وی با استفاده از این روش توانسته است به علت و محل از بین رفتن تعداد زیادی از ماهی ها دست یابد. وی از حلقه های اکوستیک کوچکی که درون حفره های بدن ماهی آزاد تعبیه می شود، استفاده می کند (این حلقه ها به اندازه یک کپسول مولتی ویتامین بزرگ هستند). این حلقه ها اطلاعات جمع آوری شده را به میکروفن های تعبیه شده در ساحل دریا مخابره می کنند.
دکتر «ولش» در حال حاضر می تواند مکانی که در آن یک ماهی آزاد زندگی خود را می گذراند، ردیابی کرده و با این روش تمایلات موجود در یک جمعیت را بررسی و مشاهده کند. در گذشته تصور بر این بود که ماهی های آزاد پس از ترک رودخانه و ورود به دریا می میرند، اما تحقیقات دکتر «ولش» نشان داد که این نظریه اشتباه است و بیشتر ماهی های آزاد طی این جابه جایی، جان خود را از دست نمی دهند. علاوه بر این، او متوجه شد که نوسانات اقلیمی، نقش مهمی را در برآورد جمعیت ماهی ها بازی می کنند.
دکتر «ولش» و هم دانشگاهی های او قصد دارند شبکه یی از میکروفن ها را از سواحل ایالت واشنگتن تا سواحل جنوب شرقی آلاسکا نصب کنند. هدف از این کار جمع آوری اطلاعاتی در خصوص مسیر حرکت، سرعت، عمق و وضعیت جابه جایی نزدیک به ۲۵۰ هزار ماهی است. در صورتی که نتایج حاصل از این کار مثبت برآورد شود، این شبکه میکروفنی از سواحل مکزیک تا دریای برینگ نصب خواهد شد. (در صورت عملی شدن این پروژه می بایست هزار ایستگاه دریایی در زیر دریا نصب شود).
«اندرو رد»، زیست شناس علوم دریایی از دانشگاه داک در کارولینای شمالی، ۴۵ لاک پشت کله شق را علامت گذاری کرده و اطلاعاتی را که از این راه به دست می آورد در اختیار همگان قرار می دهد. لاک پشت های کله شق معمولاً برای تنفس به سطح آب می آیند. هنگامی که آنها به سطح آب می رسند، حلقه های متصل شده به بدن آنها (این حلقه ها معمولاً به لاک آنها متصل می شود) اطلاعات ذخیره شده در خود را به نزدیک ترین ماهواره در دسترس، مخابره می کنند. به گفته دکتر «ولش»، اطلاعاتی که او جمع آوری می کند، آنلاین بوده و صیادان می توانند با استفاده از این اطلاعات، جابه جایی لاک پشت ها را تعقیب کرده و در صورتی که مایل باشند، می توانند محل استقرار تورهای خود را تغییر داده و آنها را در مسیر حرکت لاک پشت ها پهن کنند. «بیل فاستر» ماهیگیر اهل هاتراس در کارولینای شمالی و دکتر «رد» به اتفاق هم این پیشنهاد را ارائه کرده اند. علتش آن است که شهر «پاملیکاساوند» که در نزدیکی هاتراس واقع شده، طی چهار ماه از سال در محاصره شبکه یی از تورهای ماهیگیری است (این تورهای ماهیگیری همچون پرده یی در عقب قایق های ماهیگیری کشیده می شوند) و طی این مدت لاک پشت هایی که با این قایق ها تصادف می کنند در این تورها گرفتار می شوند. در حال حاضر ماهیگیران به پژوهشگران کمک می کنند و پس از اطمینان از سلامت لاک پشت هایی که با قایق آنها تصادف کرده اند، حلقه هایی را که پژوهشگران در اختیار آنها قرار داده اند، به لاک آنها متصل می کنند.
با استفاده از این اطلاعات می توان نقشه بزرگراه های دریایی مورد استفاده توسط گونه های خاص و همچنین نقشه زیستگاه های منحصربه فرد آنها را تکمیل کرد. علاوه بر این، می توان به دقت مشخص کرد که جانوران ترجیح می دهند در کجا به سطح آب بیایند و در کجا به اعماق آب شیرجه بزنند. به عنوان مثال در مورد لاک پشت هایی که دکتر «رد» بررسی می کند، می توان گفت اطلاعاتی که بدین شیوه جمع آوری می شود، این امکان را فراهم می کند که دانشمندان راه هایی را برای حفاظت از گونه های نادر ابداع کنند. این روش با راه هایی که برای حفاظت از گونه های فراوان به کار می رود، تفاوت دارد.
دکتر «لاری کراودر» از دانشگاه داک متوجه شد که لاک پشت های کله شق و پشت چرمی اقیانوس آرام به خطوط ماهیگیری ماهیگیران نزدیک شده و طعمه های آویخته شده به قلاب های ماهیگیری را می بلعند. وی اکنون قصد دارد با شناسایی مکان هایی که بیشترین خطر را برای لاک پشت ها دارد، به نوعی این مکان ها را به عنوان مکان های حفاظت شده معرفی کند. به گفته وی «اعلام واژه حفاظت شده برای این مکان ها به معنی قدغن کردن ماهیگیری در آنها نیست، بلکه ماهیگیران می توانند در این مکان ها از قلاب ها و ابزارهایی استفاده کنند که کمترین خطر را برای لاک پشت ها داشته باشند.» علاوه بر این، با توجه به اینکه لاک پشت ها، ۹۰درصد از وقت خود را در ۴۰ متری سطح آب می گذرانند بهتر است ماهیگیران، قلاب ها و تورهای خود را در عمقی بیشتر از ۴۰ متر پهن کنند تا شانس گرفتار آمدن لاک پشت ها در تورهای ماهیگیری آنها را کاهش دهد.
در حال حاضر، حفاظت گرایان به شدت از نظریه «طبقه بندی اقیانوس» حمایت می کنند. به عقیده آنها بخش هایی از دریا (مانند بزرگراه های جابه جایی لاک پشت ها) را نیز می بایست همانند زمین به عنوان مناطق حساس در نظر گرفت. در صورتی که این نظریه درست از آب درآید، اطلاعات حاصل از علامت گذاری موجودات دریایی بسیار حیاتی و مفید خواهد بود. با توجه به اینکه اطلاعات حاصل از علامت گذاری موجودات دریایی بارها و پی درپی به دست می آید، می توان چنین استنباط کرد که مناطق حساس اقیانوسی نیز در طول زمان و مکان تغییر خواهند یافت. شاید قبولاندن چنین مناطقی به عنوان مناطق حساس، به جوامع علمی مشکل باشد، اما حداقل این مزیت را دارد که به ماهی ها و موجودات دریایی دیگر امکان می دهد که نفس راحتی کشیده و راحت تر زندگی کنند. علاوه بر این، با یک مدیریت مناسب می توان باعث موفقیت ماهیگیران در کار ماهیگیری و آسان تر کردن زندگی آنها شد.

ترجمه؛ زینب همتی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

رفتار گله بندی در ماهیان

رفتار گله بندی در ماهیان
● چرا ماهیان به صورت گله ای حرکت می کنند؟
یکی از جالبترین حس ها در ماهیان این است که گروهی از آنها به صورت هماهنگ با هم شنا می کنند در یک آن جهت حرکت را عوض می کنند بدون اینکه با هم تصادفی داشته باشند. چگونه آنها می توانند با هم شنا کنند؟ چرا بعضی از ماهی ها به تنهایی شنا می کنند در حالیکه بقیه ماهی ها تقریبا تمام زندگی خود را به صورت گله زندگی می کنند؟
● دلیل اصلی حرکت ماهی ها به صورت گله ای چیست؟
اولین دلیل این است که حرکت گله ای ماهی ها را از خطر دشمن ایمن نگه می دارد. شکارچیان ماهی را که به تنهای شنا می کند، آسانتر از ماهی که در گله است تعقیب کرده و مورد تغذیه قرار می دهند. و همینطور ماهی از قلمرو خود به صورت گله ای بهتر دفاع می کنند. حرکت به صورت گله ای همچنین به ماهی این امکان را می دهد که انرژی خود را هنگام شنا ذخیره کنند. همچنین امکان دستیابی به غذا توسط گله آسانتر است. زیرا داشتن مثلا ۵۰ چشم و حس به گله امکان دستیابی به غذا را آسانتر می کند.
چطور ماهی ها می توانند به صورت گله ای شنا کنند. بدون اینکه با هم تصادم داشته باشند. حس های پیچیده در ماهیان به آنها اجازه می دهد که حرکت منظمی در گله داشته باشند. که موجب تعجب است و این اندیشه را تقویت می کند که اینها داری یک پیشاهنگ هستند که حرکت اینها را هدایت می کند. اما امروزه ثابت شده است که هر ماهی به حرکت ماهی دیگر پاسخ می دهد. و حتی بعضی محرک ها از جمه فرومونها مسئول این کار هستند.
مثلا اگر یک ماهی به جهت دیگر حرکت کند تمام ماهی های دیگر هم این را حس کرده و همه بر طبق حرکت آن حرکت می کنند. قرار گرفتن چشم ها در کنار سر به ماهیان اجازه می دهد که به آسانی آنچه در جلو آنها است را ببینند و بر طبق آن حرکت کنند. البته بینائی تنها فاکتور مورد اشاره در حرکت گله ای ماهی نیست. ماهی قادر به قرار گرفتن و جهت در گله توسط قدرت شنوائی می باشد. خط جانبی، بینائی و حتی حس بویائی هم از جمله این فاکتورها است.
● آیا تمام ماهیها به صورت گله ای حرکت می کنند؟
۸۰ درصد ماهیان به صورت گله ای زندگی می کنند. مقدار کمی از ماهیان به صورت انفرادی زندگی می کنند. بعنوان به قانون ماهیان با سایز کوچک بیشتر تمایل به زندگی گله ای دارند هر چند ماهیان با سایز بزرگ به صورت گله ای با هم زندگی می کنند. بعلاوه زندگی به صورت گله ای تنها به خاطر حفاظت اعضای گله نیست. در حقیقت بعضی از ماهیان درنده هم به صورت گله ای زندگی می کنند. ماهی Piranha در گله های بزرگ زندگی می کند که در همان گله به دنیا آمده اند . یک ماهی Piranha جدید اگر دیر به گله بپیوندد، مورد حمله قرار گرفته و کشته می شود.
تصور کنید داشتن گیرنده های ریز در طول بدن ما وجود دارد و ما می توانیم کوچکترین تغییرات فشار هوا را احساس کنید. و این است دلیل اینکه چرا ماهی تغییرات فشار آب را متوجه می شود. چرا ماهی ها می توانند به صورت گله ای زندگی می کنند؟ از ماهیان تن بزرگ در اقیانوس تا ماهیان خیلی کوچک در حوض، حتی از گونه های مهم ماهی ها با هم به صورت گله ای شنا می کنند. تعداد این گله شاید شامل چند ماهی باشد و یا شاید شامل چند میلیون ماهی باشد.
ماهی ها با هم در نیم ثانیه تغییر جهت داده بدون اینکه با هم تصادم داشته باشند. ماهی ها این کار را با استفاده از دو حس که باعث ماندن آنها در گله می شود انجام می دهند. ماهی با استفاده از حس بینایی و یک حس دیگر که انسان این حس را ندارد و این حس همان سیستم خط جانبی است. سیستم خط جانبی که اصطلاحا حس " فاصله یابی یا Senses of distance touch" نام دارد. انجام می دهند .
توسط این خط جانبی که در طرفین بدن ماهی وجود دارد این کار صورت می پذیرد. این سیستم خط جانبی به نوسانات آب حساس می باشد. این است دلیل اینکه چرا ماهی جهت حرکت آب ایجاد شده توسط دم ماهی جلو خود را احساس می کند.
این به ماهی اجازه می دهد که سریعا تغییرات فشار آب را کشف کرده مخصوصا تغییراتی که توسط صخره ها و علوفه دریائی و حتی توسط نوسانات کم صدا به وجود می آیند. و سپس ماهی تصمیم می گیرد که سرعت خود را بالا و پایین ببرد و یا انیکه جهت خود را تغییر دهد. همانند گله پرندگان در گله ماهی ها رهبر وجود ندارد. حرکت گله ای ماهی ها توسط تصمیم دسته جمعی ماهیان صورت میگیرد. زمانیکه ماهی گرسنه ولی در امینت است گله پراکنده می شود. اما با نزدیک شدن شکارچی ماهیان پراکنده شده دوباره به گروه می پیوندند.
در اطراف صخره ها هزاران گله با کناره های نقره ای Silver sides، با حرکات کند عقب و جلو و هماهنگ که به ظاهر با ملودی داخلی که فقط ماهی می تواند آن را بشنود حرکت می کند. آنها بالا و پایین حرکت کرده و یک ماهی مسیر را گم نمی کند. این رقص باله طبیعی است که انسان می تواند این کار را در آکواریوم ود ایجاد کند.
سؤالی که مطرح است این است که چگونه هر ماهی به طور دقیق می داند که ماهی دیگر در همان موقع به کجا می رود. اگرچه بسیاری از گله های ماهی با استفاده از قدرت بینایی به اینها این توانائی را داده است که از این قدرت عجیب استفاده کند. ماهی تغییرات آب را توسط سیستم گیرنده های (رسپتورها) شبیه مو شبیه آنچه که در گوش داخلی انسان وجود دارد و به طور فشرده و در یک غلاف ژله مانند که در اطراف بدن پخش شده اند، حس می کند.
بیشتر آنها در دو کانال در دو طرف طول بدن ماهی که خط جانبی نامیده می شود متمرکز شده اند که از سر ماهی شروع شده و به طرف دم کشیده شده اند. با کوچکترین تغییرات فشار این موهای باریک خم شده و ماهی حرکات اجسام اطراف را احساس کرده و سریع پاسخ می دهد. همیشه یک آشوب پایدار در گله ماهی وجود دارد و این هم به دلیل رقابت ماهیان جهت قرار گرفتن در مرکز گله است زیرا مرکز گروه امن ترین مکان برای ماهی می باشد.
البته این تلاش و رقابت بعنوان یک مشکل در طبیعت مطرح نمی باشد زیرا آرایش ماهیان به طور طبیعی ماهی منفرد را در یک محیط امن قرار می دهد.
گله بندی بیشتر با هدف ماندگاری و تکثیر بهتر در گروههای مناسب می باشد. گله ترکیب یافته است از تعداد زیادی ماهی که از گونه های مشابه که کم و بیش با الگوی هرمونیک در طول اقیانوس حرکت می کنند. گله بندی یک رفتار متداول در ماهی است که حدود ۸۰ درصد در بین بیش از ۰۰۰/۲۰ گونه شناخته شده است و در طول یک دروه از زندگی ماهیان دیده می شود. بسیاری از صنایع ماهی گیری روی این الگوی رفتاری ماهی جهت افزایش صید در سایز مناسب صید مخصوصا از گونه های مثل تون، کاد cod، ماکرل و منهادن استفاده می کنند.
حدود ۲۴۰۰ سال پیش، دانشمندی بنام Aristotle این رفتار را در ماهی مشاهده کرده شاید او بانی و باعث ایجاد علاقه بشر به این خصیصه مجذوب کننده ماهیان شده. چرا گله ای؟ در وهله اول این حرکت گله ای سودمندی اکولوژیکی دارد. بعضی از گونه های ماهیان یک ماده لزجی ترشح می کنند که باعث کم شدن مالش بدن ماهی نسبت به آب پیرامون آن می شود. هر چند ماهی با الگوی متناوب خیلی لطیف و منظم در یک گله شنا می کند حرکت نوسانی و رو به جلو و عقب دم موجهای کوچکی به نام rotices (حرکت چرخشی شبیه به یک گرداب کوچک) تولید می کند. هر ماهی منفرد در تئوری می تواند از این گرداب های کوتاه ایجاد شده از ماهی بقلی جهت کاهش مالش آب به بدن خود کمک گیرد.
فایده دیگر زندگی به صورت گله ای ایمن بودن در مقابل شکارچیان می باشد. قدرت شکارچیان جهت شکار این ماهیان توسط ماهیانی که خیلی نزدیک و با فاصله کم حرکت می کنند، کاهش پیدا می کند. زیرا ماهیان شکارچی دچار سردرگمی می شوند. این است معنی زندگی در گروه. تعداد بی شمار گله به ماهیان این اجازه را می دهد که در پشت سر هم قایم شوند.
سردر گم کردن ماهی شکارچی توسط تعویض رنگ و شکل هم صورت می گیرد. ماهیان موجود در گله نسبت به تغییر جهت و سرعت ماهیان بغلی پاسخ می دهند. ماهیان می توانند از یک موقعیت دیگر حرکت کنند و سپس دوباره به عنوان یک واحد گرد هم درآیند. زمانیکه ماهیان جوان هستند بسیاری از ماهیان الگوی حرکت گله ای را نشان نمی دهند.
زمانیکه آنها بالغ می شوند شروع به شنا به صورت جفت، سپس در دستجات بزرگتر و بزرگتر تا زمانیکه آنها به یک الگوی شنای مشابه و کلاسیک دست یابند. بنابراین می توان گفت حرکت گله ای یک الگوی رفتاری است که از عناصر ژنتیکی تبعیت می کند. تحقیقات نشان داده است اندامهای حسی در ماهیان جوان، رفتار گله ای را در آنها تقویت می کند. اولین حس، حس بینایی است که فورا بعد از تولد جهت یافتن غذا عمل می کند. چشمان ماهیان به طور مستقیم به جلو نمی توانند تمرکز داشته باشند.
زیرا آنان در طرفین سر قرار گرفته اند. این قرار گرفتن به چشمان یک حساسیت خاص نسبت به حرکت جانبی می دهد که به خاصیت گله ای بسیار مفید است که ماهی می تواند حرکات، اعضای گروه را که با هم در ارتباط هستند دیده و بر طبق آن پاسخ می دهد خط جانبی – شنوائی سیستم خط جانبی موجود در پهلوی ماهیان هم مورد مطالعه قرار گرفته است . این یک خطی از سلولهای اندام حسی پوستی مخصوص که از دو پهلوی بدن ماهی نشئت می گیرد نام علمی این خطوط طرز عمل آن را نشان می دهد.
نام علمی آن شنوائی ‍" acoustico " که معنی صدا می دهد و این امواج صدا تولید فشار می کند. این دو خط پهلوئی بسیار به حرکات و جا به جائی آب حساس بوده که باعث شنای نزدیک ماهیان با ماهی جانبی می شود، این ها به الگوی حرکت منظم ماهی کمک می کنند.
تشکیل گله با استفاده یا بر اساس غلامت بصری صورت میگیرد. این ماهی در میان جمع گله این علامت را از ماهی بغلی جهت حفظ موقعیت خود در گروه دریافت می کند. این نظریه به این دلیل ثابت می شود که بعضی از گله ماهیان در شب پراکنده می شوند. از طرفی دیگر بسیاری از ماهیان کور از جمله charagn غاری توانایی تشکیل گله را دارند. خط جانبی علائم شیمیایی در این وضعیت را با تماس با فرد دیگر گله بدست می آورد که به حفظ وضعیت گله کمک می کند.
بعضی ماهیان دارای خط جانبی و سلول های حساس نیستند و بنابر این فقط متکی به چشم هایشان می باشند. تحقیقات نشان داده اند که اگر ماهی را کور کنند و خط جانبی آنها را قطع کنند گله بندی صورت نخواهد گرفت. اما اگر خطوط جانبی در جای خود قرار گیرند ماهی ها دوباره داری قدرت گله بندی خواهند بود. خطوط جانبی همچنین جهت زندگی ماهی در آبهای تاریک و در محیط های خلیج مهم هستند. جائیکه چشم ها مورد استفاده نیستند silver strip در آتلانتیک (Menidia Menidia) silver sides، مثال خوبی از خطوط جانبی در گونه های شاخص است.
اگر بخواهیم یک تعریف مشخص از رفتار گله بندی ارائه بدهیم باید گفت دسته بندی ماهی بر اساس جذب دو طرفه و نمایش ارتباط اکولوژیکی است که اصطلاحا mutual attraction، جذب دو طرفه ماهیان گونه های مختلف که تقریبا هرگز به هم نمی آمیزند. ماهی با همنوع خود در وضعیت گله قرار میگیرد. در گله بندی خیلی از ماهیان با اعضایی از گونه خد یا گونه های نزدیک به هم جمع شده و تشکیل یک گله را می دهند. و این برای صنعت صید از لحاظ تجاری اهمیت زیادی دارد. حداقل ۲۵ درصد از کل ماهیان در دوره ای از سیکل زندگی شان در گروهی یا گله های متراکم زندگی می کنند.
زمانی که ماهیان مورد حمله قرار می گیرند ماهیان گله به صورت نزدیک به هم می شوند. زندگی گله ای امکان شکار شدن ماهیان از طرف شکارچیان را کم می کند. زمانیکه شکارچیان به طور انفرادی یا در گروههای کوچک حرکت می کنند، گله های ماهی توسط شکارچیان تشخیص داده نمی شوند. علاوه بر این، زمانی که گله توسط شکارچی دیده شد شکارچیان فقط قسمت کوچکی از گله را مصرف می کنند . به این طریق جلو مرگ و میر زیاد گله گرفته می شود.

وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.