پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

زندگی دشوار ماهی و ماهیگیر


زندگی دشوار ماهی و ماهیگیر
چندی پیش در خبرها آمده بود که سازمان محیط زیستی صلح سبز، نوزده نهنگ گوژپشت را طی سفرشان از جنوب اقیانوس آرام به آب های قطب جنوب، با ماهواره ردیابی می کند. هدف صلح سبز از این کار اثبات این نکته به ژاپن بوده است که برای تحقیق درباره این جانوران نیازی به کشتن آنها نیست. گفته می شود ژاپنی ها که سابقه طولانی در شکار نهنگ دارند، امسال نیز قصد دارند در فصل تابستان نیمکره جنوبی، ۵۰ نهنگ گوژپشت را در سواحل قطب جنوب شکار کنند. قرار است ۹۳۵ نهنگ مینک نیز به منظور انجام تحقیقات علمی شکار شوند. صلح سبز معتقد است برای هیچ یک از تحقیقاتی که روی نهنگ ها صورت می گیرد، نیازی به کشتن یا آزار آنها نیست.
ردیابی این نهنگ ها اطلاعاتی در مورد نحوه حرکت، عادات و ساختار جمعیتی آنها به دست می دهد و علاقه مندان می توانند موقعیت هر نهنگ را از طریق یک وب سایت دنبال کنند. محل این نهنگ ها با نصب فرستنده روی بدن آنها و از طریق ماهواره های موقعیت سنج، روی نقشه اینترنتی گوگل از جهان تعیین می شود. چگونه دانشمندان می توانند از راه دور به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند که در ظاهر تنها با اسارت یا کشتن حیوان به دست می آید؟ امروزه پیشرفت های شگرفی در «دورکاوی» به دست آمده که موضوع اصلی این مقاله است.
پیش از آنکه اقیانوس ها را به عنوان چیزی همانند یک جعبه سیاه در نظر بگیرند، به سختی می شد گفت که تغییرات صورت گرفته در فون و فلور اقیانوس ها، کجا و چگونه به وقوع پیوسته اند. نمونه هایی ناپدید می شوند و نمونه هایی جایگزین آنها می شوند، اما آنچه که در فاصله میان این دو روی می دهد، نامشخص است. به گفته پژوهشگرانی که نتایج بررسی های خود را در نشست انجمن پیشبرد علوم امریکا (AAAS) در سیاتل واشنگتن اعلام کردند، این وضعیت در حال تغییر و دگرگونی است.
امروزه هنگامی که زیست شناسان دریایی قهوه صبحانه خود را سر می کشند و نامه هایشان را دانلود می کنند، ای میل های ویژه یی را درباره موضوع تحقیق خود دریافت می کنند. این نامه ها که به وسیله ماهواره ها برای آنها ارسال می شود، حاوی اطلاعاتی در مورد محل دقیق جانوران موضوع پژوهش آنهاست. همه اینها حاصل پیشرفت های صورت گرفته در علامت گذاری الکترونیکی موجودات دریایی است که خود زمینه مهمی از «دورکاوی» است. این شیوه علامت گذاری به واقع انقلابی را در زیست شناسی دریایی به وجود آورده است.
در طول تاریخ، زندگی به شیوه ماهیگیران هرگز آسان نبوده است. به نظر می رسد کاهش مکرر و پی در پی ماهی ها بیش از پیش عرصه را برای ماهیگیران تنگ تر کرده است. اما این کاهش مکرر و پی درپی تنها در ماهی ها دیده نمی شود، بلکه این مساله گریبانگیر تمامی جانوران دریایی بوده است. به عنوان مثال، طی بیست سال گذشته، نود درصد از لاک پشت های پشت چرمی و ماهی های صیاد مانند کوسه ها از بین رفته اند. بنابراین اگر با استفاده از «دورکاوی» اطلاعات ما در مورد نحوه انتشار یا تردد جانوران آبزی افزایش یابد، شاید بتوان بر این اساس اقداماتی را برای حفاظت از آنان انجام داد.
یکی از پژوهشگرانی که در زمینه علامت گذاری موجودات اقیانوسی کارهای بسیاری انجام داده است، «باربارا بلاک» از ایستگاه دریایی هاپکینز کالیفرنیاست. او ماهی های تن باله آبی را علامت گذاری می کند. این ماهی ها از نظر اقتصادی بسیار ارزشمندند چرا که ۶۸۰ کیلوگرم وزن داشته و با سرعتی در حدود ۵۰ مایل در ساعت شنا می کنند. تاکنون گروه تحت سرپرستی او بیش از ۷۰۰ ماهی تن باله آبی را علامت گذاری کرده است. تعداد زیادی از این حلقه های علامت گذاری (که به تîگ معروف اند) با عمل جراحی و به دقت در بدن ماهی ها کار گذاشته می شوند. این حلقه ها کار خود را دقیقاً از زمانی که ماهی های علامت گذاری شده در آب رها می شوند، شروع می کنند. این حلقه ها اطلاعاتی را از محیط جمع آوری و در تراشه های حافظه خود ذخیره می کنند و در نهایت با صید دوباره ماهی و خارج کردن این حلقه از بدنش، اطلاعات ذخیره شده در این تراشه ها در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد (این حلقه ها هیچ خطری برای ماهی ها ندارند).
انواع دیگری از حلقه ها وجود دارند که به قسمت بیرونی بدن ماهی وصل شده و پیش از زمان و تاریخ برنامه ریزی شده از بدن ماهی جدا می شوند و اطلاعات جمع آوری شده را در اختیار یک ماهواره قرار می دهند. تحقیقات دکتر «بلاک» نشان داده است که ماهی های تن باله آبی می توانند تا هزاران کیلومتر در طول اقیانوس اطلس شنا کنند. البته باید خاطرنشان ساخت که در این محاسبه، مرزهای تعیین شده برای حفاظت از ماهی های روغن اطلس غربی نادیده گرفته شده است.
علامت گذاری موجودات دریایی به «دیوید ولش» سرپرست برنامه حفاظت از ماهی های آزاد کانادا نیز کمک شایانی کرده است. وی با استفاده از این روش توانسته است به علت و محل از بین رفتن تعداد زیادی از ماهی ها دست یابد. وی از حلقه های اکوستیک کوچکی که درون حفره های بدن ماهی آزاد تعبیه می شود، استفاده می کند (این حلقه ها به اندازه یک کپسول مولتی ویتامین بزرگ هستند). این حلقه ها اطلاعات جمع آوری شده را به میکروفن های تعبیه شده در ساحل دریا مخابره می کنند.
دکتر «ولش» در حال حاضر می تواند مکانی که در آن یک ماهی آزاد زندگی خود را می گذراند، ردیابی کرده و با این روش تمایلات موجود در یک جمعیت را بررسی و مشاهده کند. در گذشته تصور بر این بود که ماهی های آزاد پس از ترک رودخانه و ورود به دریا می میرند، اما تحقیقات دکتر «ولش» نشان داد که این نظریه اشتباه است و بیشتر ماهی های آزاد طی این جابه جایی، جان خود را از دست نمی دهند. علاوه بر این، او متوجه شد که نوسانات اقلیمی، نقش مهمی را در برآورد جمعیت ماهی ها بازی می کنند.
دکتر «ولش» و هم دانشگاهی های او قصد دارند شبکه یی از میکروفن ها را از سواحل ایالت واشنگتن تا سواحل جنوب شرقی آلاسکا نصب کنند. هدف از این کار جمع آوری اطلاعاتی در خصوص مسیر حرکت، سرعت، عمق و وضعیت جابه جایی نزدیک به ۲۵۰ هزار ماهی است. در صورتی که نتایج حاصل از این کار مثبت برآورد شود، این شبکه میکروفنی از سواحل مکزیک تا دریای برینگ نصب خواهد شد. (در صورت عملی شدن این پروژه می بایست هزار ایستگاه دریایی در زیر دریا نصب شود).
«اندرو رد»، زیست شناس علوم دریایی از دانشگاه داک در کارولینای شمالی، ۴۵ لاک پشت کله شق را علامت گذاری کرده و اطلاعاتی را که از این راه به دست می آورد در اختیار همگان قرار می دهد. لاک پشت های کله شق معمولاً برای تنفس به سطح آب می آیند. هنگامی که آنها به سطح آب می رسند، حلقه های متصل شده به بدن آنها (این حلقه ها معمولاً به لاک آنها متصل می شود) اطلاعات ذخیره شده در خود را به نزدیک ترین ماهواره در دسترس، مخابره می کنند. به گفته دکتر «ولش»، اطلاعاتی که او جمع آوری می کند، آنلاین بوده و صیادان می توانند با استفاده از این اطلاعات، جابه جایی لاک پشت ها را تعقیب کرده و در صورتی که مایل باشند، می توانند محل استقرار تورهای خود را تغییر داده و آنها را در مسیر حرکت لاک پشت ها پهن کنند. «بیل فاستر» ماهیگیر اهل هاتراس در کارولینای شمالی و دکتر «رد» به اتفاق هم این پیشنهاد را ارائه کرده اند. علتش آن است که شهر «پاملیکاساوند» که در نزدیکی هاتراس واقع شده، طی چهار ماه از سال در محاصره شبکه یی از تورهای ماهیگیری است (این تورهای ماهیگیری همچون پرده یی در عقب قایق های ماهیگیری کشیده می شوند) و طی این مدت لاک پشت هایی که با این قایق ها تصادف می کنند در این تورها گرفتار می شوند. در حال حاضر ماهیگیران به پژوهشگران کمک می کنند و پس از اطمینان از سلامت لاک پشت هایی که با قایق آنها تصادف کرده اند، حلقه هایی را که پژوهشگران در اختیار آنها قرار داده اند، به لاک آنها متصل می کنند.
با استفاده از این اطلاعات می توان نقشه بزرگراه های دریایی مورد استفاده توسط گونه های خاص و همچنین نقشه زیستگاه های منحصربه فرد آنها را تکمیل کرد. علاوه بر این، می توان به دقت مشخص کرد که جانوران ترجیح می دهند در کجا به سطح آب بیایند و در کجا به اعماق آب شیرجه بزنند. به عنوان مثال در مورد لاک پشت هایی که دکتر «رد» بررسی می کند، می توان گفت اطلاعاتی که بدین شیوه جمع آوری می شود، این امکان را فراهم می کند که دانشمندان راه هایی را برای حفاظت از گونه های نادر ابداع کنند. این روش با راه هایی که برای حفاظت از گونه های فراوان به کار می رود، تفاوت دارد.
دکتر «لاری کراودر» از دانشگاه داک متوجه شد که لاک پشت های کله شق و پشت چرمی اقیانوس آرام به خطوط ماهیگیری ماهیگیران نزدیک شده و طعمه های آویخته شده به قلاب های ماهیگیری را می بلعند. وی اکنون قصد دارد با شناسایی مکان هایی که بیشترین خطر را برای لاک پشت ها دارد، به نوعی این مکان ها را به عنوان مکان های حفاظت شده معرفی کند. به گفته وی «اعلام واژه حفاظت شده برای این مکان ها به معنی قدغن کردن ماهیگیری در آنها نیست، بلکه ماهیگیران می توانند در این مکان ها از قلاب ها و ابزارهایی استفاده کنند که کمترین خطر را برای لاک پشت ها داشته باشند.» علاوه بر این، با توجه به اینکه لاک پشت ها، ۹۰درصد از وقت خود را در ۴۰ متری سطح آب می گذرانند بهتر است ماهیگیران، قلاب ها و تورهای خود را در عمقی بیشتر از ۴۰ متر پهن کنند تا شانس گرفتار آمدن لاک پشت ها در تورهای ماهیگیری آنها را کاهش دهد.
در حال حاضر، حفاظت گرایان به شدت از نظریه «طبقه بندی اقیانوس» حمایت می کنند. به عقیده آنها بخش هایی از دریا (مانند بزرگراه های جابه جایی لاک پشت ها) را نیز می بایست همانند زمین به عنوان مناطق حساس در نظر گرفت. در صورتی که این نظریه درست از آب درآید، اطلاعات حاصل از علامت گذاری موجودات دریایی بسیار حیاتی و مفید خواهد بود. با توجه به اینکه اطلاعات حاصل از علامت گذاری موجودات دریایی بارها و پی درپی به دست می آید، می توان چنین استنباط کرد که مناطق حساس اقیانوسی نیز در طول زمان و مکان تغییر خواهند یافت. شاید قبولاندن چنین مناطقی به عنوان مناطق حساس، به جوامع علمی مشکل باشد، اما حداقل این مزیت را دارد که به ماهی ها و موجودات دریایی دیگر امکان می دهد که نفس راحتی کشیده و راحت تر زندگی کنند. علاوه بر این، با یک مدیریت مناسب می توان باعث موفقیت ماهیگیران در کار ماهیگیری و آسان تر کردن زندگی آنها شد.

ترجمه؛ زینب همتی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

راهکارهای شیلات ایران برای جلوگیری از انقراض نسل ماهیان خاویاری

راهکارهای شیلات ایران برای جلوگیری از انقراض نسل ماهیان خاویاری
ماهیان خاویاری یکی از با ارزش ترین گونه های آبزیان بشمار می روند که از قدمت بسیار طولانی برخوردارند و به علت این سابقه تاریخی فسیل زنده نام گرفته اند در حال حاضر بیشتر از ۲۷ گونه از انواع تاس ماهیان در دنیا وجود دارند که چند گونه از آنها از قبیل تاس ماهی ایرانی (Acipnser persics) ، تاس ماهی روسی (A.guldenstaedtii) ، شیب (A.undiventris) ، فیل ماهی (Huso huso) و ازون برون (A. stellatus) و استرلیاد (A. ruthenus) در دریای خزر و حوزه آبریز آن زندگی می کنند و بیشترین ذخایر ماهیان خاویاری را تشکیل می دهند .
بیشترین خاویار تولیدی مربوط به سه گونه ازون برون ، تاس ماهی روسی ، تاس ماهی ایرانی است و تعداد خاویار تولیدی از گونه های فیل ماهی ، شیب کمتر از سه گونه دیگر می باشد . میزان صید و استحصال خاویار دریای خزر در دهه گذشته شدید ترین روند نزولی را نسبت به سنوات گذشته داشته است.
در واقع صید ماهیان خاویاری از ۲۵۰۰۰ تن در دهه ۱۹۸۰ به ۱۶۰۰۰تن در سال ۱۹۹۸( یعنی ۶۶ درصد کاهش ) کاهش یافته است و هم اکنون میزان صید ماهیان خاویاری در سواحل کشورمان ۳۸۱ تن گوشت و ۳۲ تن خاویار می باشد .
● علل کاهش ذخایر
پژوهشگران و اندیشمندان دلایل مختلفی را برای کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر عنوان می کنند که عمده ترین آن به صید غیر قانونی و بی رویه صیادان چهار کشور ساحلی ( روسیه ، آذربایجان ، قزاقستان و ترکمنستان ) در سالهای پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق نسبت داده می شود ، هر چند که فعالیت های روسیه و سابقه طولانی آن در زمینه علوم و فنون مربوط به تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری بر کسی پوشیده نیست و اصولاً این کشور به عنوان بنیان گزار تکثیر انبوه ماهیان خاویاری و بازسازی ذخایر آن شناخته می شود ، اما به هر حال بنا به دلایل ذکر شده پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی شوروی سابق و تقسیم آن به کشورهای متعدد از یک طرف فعالیت مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر در شمال دریای خزر ( بخش روسی ) به دلیل مشکلات اقتصادی با رکود فوق العاده مواجه شده و از طرفی کنترل صید و تلاش کشورهای تازه استقلال یافته برای بهره برداری از دریای خزر و برداشت سهم خود و در واقع شروع صید در دریا ، ذخایر ماهیان خاویاری را با خطر جدی روبرو ساخت .
مسئله عمده دیگر در کاهش ذخایر این ماهیان باارزش خصوصیات منحصر به فرد این ماهیان از لحاظ اکولوژیکی و فیزیولوژیکی می باشد . این ماهیان رودکوچ ( آنادرم ) می باشند ، بدین معنی که برای تکثیر طبیعی و تخم ریزی ناچاراً بایستی به رودخانه ها مهاجرت نموده در مناطق بالادست رودخانه اقدام به تخم ریزی نمایند بدیهی است که آلودگی های متعدد شهری ، کشاورزی و صنعتی ، احداث سد و پل در رودخانه ها ( که موجب مسدود شدن مسیر مهاجرت این ماهیان می شوند )، برداشت شن و ماسه و تخریب بستر ، برداشت آب در فصول کشاورزی ( بدلیل کاهش دبی آب رودخانه ) تأثیر بسیار مخربی بر تکثیر طبیعی این ماهیان خواهند د اشت .
علاوه بر موارد مذكور، بالا بودن سن بلوغ جنسی این ماهیان (۱۸-۱۲ سال ) امکان بروز خطرات مختلف را تا زمان بهره برداری از ماهیان بالغ افزایش می دهد .
● راه کارهای شیلات ایران برای حفاظت از نسل ماهیان خاویاری
سابقه تکثیر انبوه ماهیان خاویاری به منظور بازسازی ذخایر به بیشتر از سه دهه پیش باز می گردد . در سال ۱۳۵۰ با احداث مجتمع تکثیر و پرورش ماهی شهید بهشتی ( سد سنگر) در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رشت شیلات ایران فعالیت خود را بصورت رسمی در مورد بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری آغاز نمود .
ظرفیت اسمی مجتمع در آن زمان تولید ۵/۳ میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری در سال بود . پس از انقلاب شکوه مند اسلامی روند توسعه مراکز تکثیر ماهیان خاویاری شتاب بیشتری یافت و با احداث مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر شادروان دکتر یوسف پور ( سیاهکل)در ۵ کیلومتری مجتمع شهید بهشتی وارد مرحله جدیدی شد .
درادامه همین روند درسال ۱۳۶۸ مرکز تکثیر و پرورش ماهی شهید مرجانی در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان گرگان احداث گردید .
در سال ۱۳۷۳ مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر شهید مرجانی ساری ( در استان مازندران ) که قبلاً به امر تکثیر ( تولید )کپور ماهیان اشتغال داشت با اصلاح ساختار و تغییرات انجام شده در تأسیسات آن برای تکثیر و تولید بچه ماهیان خاویاری آماده شده و وارد چرخه تولید گشت .
در سال ۱۳۷۷ نیز مرکز تکثیر و بازسازی ذخائر خاویاری گرگان ( با سطح مفید ۱۴۴ هکتار و سطح کل ۳۰۰ هکتار) احداث شد و سر انجام در منطقه کیاشهر واقع در دهانه رودخانه سفید رود مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر دیگری با مساحت مفید۷۸ هکتار در حال احداث می باشد که حدود ۸۰ درصد عملیات عمرانی آن به اتمام رسیده است .
با این احتساب مساحت مفید وسطح زیر کشت مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری حدود ۵۰۰ هکتار خواهد بود .
بر اساس بررسی های انجام گرفته در بخشهای اجرا و تحقیقات سقف تولید بچه ماهیان خاویاری در سقف برنامه پنج ساله چهارم ۵/۴۲ میلیون قطعه درنظر گرفته شده است .
علاوه بر افزایش سطح زیر کشت که در دستور کار شیلات برای روند توسعه تولید ماهیان خاویاری قرار گرفته است . استفاده از روشهای نوین و تولید بیشتر در واحد سطح و نتیجتاً ارتقا راندمان تولید نیز به شدت نیز مدنظر قرار گرفته است .
جراحی مولدین خاویاری ، روشهای تعیین جنسیت ، غنی سازی غذای زنده و استفاده از روشهای هوادهی و ... از جمله فعالیت های مثبت در این زمینه می باشد . اما به هر حال با وجود تمامی تمهیدات پیش بینی شده ، نیاز به ماده اولیه تولید یعنی مولدین مناسب وجود داشته و این مورد بایستی از طبیعت فراهم گردد در واقع بدون داشتن مولدین کافی و مناسب ، تکثیر مصنوعی و تولید بچه ماهی ، غیر ممکن خواهد بود .
متأسفانه در سالهای اخیر بنا به دلیل صید بی رویه ، خلاء قانونی و عدم توانایی برخورد قاطع و قضایی با صیادان غیر مجاز ، امنیت رودخانه ها که به منزله رگهای حیاتی دریا بوده و از طرف پذیرش مولدین مهاجر در فصل تخم ریزی و از طرف دیگر بچه ماهیان تولید شده می باشند به شدت به خطر افتاده است .
در این سالها اکثراً مراکز تکثیر برای تامین مولدین مناسب خود با مشکلات عدیده دست به گریبان بوده اند . به طور مثال آمار صید مولدین از تکثیر مصنوعی از ۱۶۲۱ قطعه در سال ۱۳۷۹ به۹۷۷ قطعه کاهش یافته است .
لازم به ذکر است که این آمار مربوط به صید مولدین از همه صیدگاههای نواحی پنج گانه شیلات در حوزه جنوبی دریای خزر می باشد . مسئله مهم این است که با توجه به رود کوچ بودن ماهیان خاویاری مولدین که به رودخانه ها در فصل تخم ریزی مهاجرت می نمایند از کیفیت بهتری نسبت به سایر مولدین صید شده در دریا برخوردارند زیرا این ماهیان در مراحل بالای رسیدگی جنسی بوده و برای تکثیر مصنوعی کاملاً آماده اند .
این مطلب اهمیت صید مولدین را در رودخانه ها آشکار می سازد ، و بدیهی است برای این منظور ایجاد امنیت لازم برای دستیابی به مولدین مناسب در رودخانه ها بسیار حیاتی می باشد .
اگر چنانچه نگاهی به آمار صید مولدین از از رودخانه سفید رود را ( که مهمترین رودخانه حوزه آبخیزی دریای خزر بوده و از لحاظ مهاجرت ماهیان خاویاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است ) را بررسی نماییم متوجه به این فاجعه خواهیم شد .
طی ده سال گذشته تعداد مولد صید شده در این رودخانه از ۱۲۴ قطعه در سال ۱۳۷۴ به ۲۳ قطعه در سال ۱۳۸۴ کاهش یافته و اکیپ های تکثیر و صید مولدین مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر استان گیلان که در این رودخانه مستقر بودند بدلیل صید قاچاق و ناامنی شدیدی که توسط صیادان غیر مجاز ایجاد شده بود با وجود تحمل خطرات جانی نتوانستند مولدین مورد نیاز خود را تأمین نمایند.
همانطور که قبلاً ذکر شد سازمان شیلات ایران در بحث بازسازی ذخایر تولید ۵/۴۲ میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری را در افق برنامه پنج ساله چهارم (۱۳۸۸) را در دستور کار خود قرار داده است . برای دستیابی به این تولید علاوه بر افزایش سطح زیر کشت ، امکانات و تاسیسات مراکز تکثیر ، استفاده از فناوری روز دنیا ، مشارکت بخش خصوصی- تأمین مولدین از اهم لوازم مورد نیاز برای این تولید می باشد .
برای این منظور بر اساس اطلاعات موجود و حدودا تعداد ۶۵۰۰ قطعه مولد از گونه های مختلف مورد نیاز می باشد و پر واضح است که با شرایط فعلی حاکم بر رودخانه ها ، دریا از لحاظ امنیت و صید غیر قانونی دستیابی به این تعداد مولد بسیار مشکل و حتی ناممکن بنظر می رسد .
به همین جهت بر اساس پیشنهاد تمامی دانشمندان و دست اندر کاران امر تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری در جهان ، شیلات ایران پرورش مصنوعی و مولد سازی ماهیان خاویاری را در دستور کار خود قرار داده است .
بدین معنی که کلیه امور تکثیر ، پرورش و تولید مولد و پس از آن تولید لارو و بچه ماهی در مراکز تکثیر و یا مزارع پرورشی صورت می گیرد .
و چنانچه به هر دلیل امکان صید مولدین مناسب از محیط طبیعی آنها وجود نداشته باشد ، علاوه بر تامین مولدین مورد نیاز برای تکثیر ، بچه ماهی ، لازم برای اهداف بازسازی ذخایر تأمین گشته و از طرفی با گسترش این صنعت در بخش خصوصی ، با تولید این گونه های با ارزش درمزارع پرورشی ، از فشار وارده به ذخایر طبیعی کاسته خواهد شد .
بر همین اساس برنامه ریزی های لازم برای ارتقا فن آوری پرورشی ، تغذیه ، تعیین جنسیت و...... ماهیان خاویاری در شرایط مصنوعی انجام گرفته وتعدادی مزارع خاویاری خصوصی در استانهای شمالی ( استان گیلان ۴ مزرعه ، استان مازندران دو مزرعه ، استان قم یک مزرعه ) در حال فعالیت می باشند .
و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می شود که حمایتهای قانونی و معنوی لازم را از این حرکت که باعث اشتغال و شکوفایی و رشد کشور خواهد گردید بعمل آورند .
با این تفاصیل مشخص می گردد که با وجود تمامی تلاش سازمان شیلات ایران برای حفظ ذخایر ماهیان خاویاری و تداوم روند پرورش و صید مسئولانه و برداشت از دریای خزر ، بدلیل اینکه اصولاً فعالیت آبزی پروری بسیار تابع محیط طبیعی بوده و با بسیاری از عوامل و فاکتورهای مثبت و منفی دست به گریبان می باشد ، توسعه این صنعت منوط به همکاری و تعامل بسیاری از سازمانها ، وزارتخانه ها و مجامع دولتی و غیر دولتی می باشد .
بطور مثال برای تأمین شرایط مورد نیاز در رودخانه ها برای مهاجرت مولدین و همچنین رها سازی بچه ماهیان تولید شده علاوه بر تأمین امنیت لازم که همکاری جوامع ساکن در حاشیه دریای خزر و رودخانه ها و نیروهای انتظامی و حراستی را می طلبد .
تأمین دبی پایه آب از طرف وزارت نیرو ، رعایت استانداردههای زیست محیطی برای تخلیه زباله ها و پساب های صنعتی ، کشاورزی ، شهری از طرف شهرداری ها ، وزارت صنایع و کاهش میزان آلاینده های وارده به رودخانه ها بسیار ضروری بود ه و همکاری این نهادها را طلب می نماید . بهمین دلیل هر چند که سازمان شیلات ایران حراست و حفاظت و بازسازی ذخایر آبزیان را عهده دار می باشد ، اما این امر بدون ایجاد یک عزم ملی و باور در تمامی نهادهای اجرایی و قانون گذاری کشور میسر نیست .

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!