شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 24 February, 2018

استخراج پکتین از طبق آفتابگردان و مطالعه خواص کاربردی آن


استخراج پکتین از طبق آفتابگردان و مطالعه خواص کاربردی آن
پکتین به علت توانایی تشکیل ژل، ماده بسیار با ارزشی است که در صنایع مختلف غذایی، دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آفتابگردان بعد از جدا شدن دانه ها یک منبع غنی از پکتین است. پکتین آفتابگردان به طور طبیعی از نوع کم استر (LMP) بوده و توانایی آن در تشکیل ژل در محدوده وسیعی از pH به ویژه در pH های نزدیک خنثی و در حضور مقدار کمی یون کلسیم و با افزایش شکر یا بدون حضور آن بالا می باشد. در مطالعه حاضر آزمایش هایی جهت استخراج پکتین از طبق آفتابگردان با استفاده از طرح کاملا تصادفی انجام گرفت. طبق های آسیاب شده آفتابگردان پس از شستشو با آب داغ جهت حذف رنگدانه ها و ترکیبات محلول در آب برای استخراج پکتین مورد استفاده قرار گرفتند. استخراج پکتین با استفاده از عوامل شلاته کننده هگزامتافسفات سدیم (SHMP)، اگزالات آمونیوم (AO) و همچنین محلول رقیق اسید کلریدریک انجام و از عصاره های حاصل، پکتین به وسیله محلول الکل اسیدی رسوب داده شد که پس از شستشو با الکل، خشک و آسیاب گردید. نتایج به دست آمده نشان داد که استفاده از هگزامتا فسفات سدیم با راندمان ۱۳.۰۵ درصد بر اساس وزن خشک و آمونیوم اگزالات با راندمان ۱۱.۶ درصد در pH پایین موثرترین روش در استخراج پکتین آفتابگردان می باشد. نتایج مطالعات کیفی نشان داد که نمونه های پکتین استخراج شده از نوع کم استر، با درصد بالای اسید گالاکتورونیک و بدون عامل آمیدی هستند. از بررسی هایی که روی قابلیت تشکیل ژل نمونه های پکتین انجام گرفت معلوم گردید که همه آنها قادر به تشکیل ژل حتی در عدم حضور شکر بوده و می توانند در تولید غذاهای کم کالری و رژیمی مورد استفاده قرار گیرند. ژله هایی با فرمولاسیون، پکتین ۱ درصد، شکر ۳۰ درصد، یون کلسیم (به صورت کلرور کلسیم) ۲۵-۳۰ میلی گرم به ازای هر گرم پکتین و pH حدود ۳ تهیه گردید که همگی از کیفیت مطلوبی برخوردار بودند. تجزیه و تحلیل آماری داده ها نشان داد اختلاف معنی داری در سطح احتمال %۱ بین نمونه های استخراج شده با شاهد و بین خود نمونه ها وجود دارد.

ایاسه علی
احمدی زنوز عادل
همدمی ناصر
ولی زاده مصطفی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

تاثیر مقدار و روش آبیاری بر عملکرد، اجزای عملکرد و کیفیت سیب زمینی رقم آگریا


تاثیر مقدار و روش آبیاری بر عملکرد، اجزای عملکرد و کیفیت سیب زمینی رقم آگریا
به منظور بررسی اثر میزان آب و روش های آبیاری تیپ و شیاری بر عملکرد، اجزای عملکرد و خصوصیات کیفی محصول سیب زمینی رقم آگریا، آزمایشی در مرکز تحقیقات کشاورزی همدان (ایستگاه اکباتان) در سال ۱۳۸۳ انجام شد. این تحقیق به صورت کرت های خرده شده در قالب طرح پایه بلوک های کامل تصادفی با فاکتور اصلی مقادیر مختلف آب آبیاری در سه سطح (۷۵، ۱۰۰ و ۱۲۵ درصد تبخیر تجمعی از تشت تبخیر کلاس A) و فاکتور فرعی روش آبیاری (شامل نوارهای تیپ در وسط پشته روی سطح خاک، نوارهای تیپ در عمق ۵ سانتی متری وسط پشته، نوارهای تیپ در کناره های پشته روی سطح خاک و آبیاری شیاری) در سه تکرار انجام گردید. نتایج نشان داد که کمترین عملکرد مربوط به روش شیاری (۲۱.۳۵ تن در هکتار) است و بیشترین عملکرد (۲۸.۹۲ تن در هکتار) در روش آبیاری تیپ در عمق ۵ سانتی متری از وسط پشته بود. اثر روش آبیاری، مقدار آب آبیاری و اثر متقابل آنها بر تعداد ساقه اصلی در متر مربع و تعداد ساقه اصلی در بوته معنی دار نبود. کمترین درصد (تعداد غده ها) غده های کوچکتر از ۳۵ میلی متر (۱۳.۸۰ درصد) در روش نوار تیپ در عمق ۵ سانتی متری وسط پشته و بیشترین ضایعات (۲۱.۴۶ درصد) روش نوار تیپ در سطح زمین و در کناره های پشته حاصل شد. بیشترین درصد غده های کوچکتر از ۳۵ میلی متر (۲۱.۱۱ درصد) مربوط به سطح آب آبیاری ۷۵ درصد بود. بیشترین مقدار تولید غده ها (۶۰.۴۱ درصد) در اندازه خوراکی و بازارپسند (یعنی غده های بزرگتر از ۵۵ میلی متر) در روش نوار تیپ در عمق ۵ سانتی متری از وسط پشته حاصل شد. اثر روش آبیاری بر قندهای احیا، نشاسته (ماده خشک) و وزن مخصوص غده ها و اثر مقدار آب آبیاری بر ماده خشک معنی دار نبود. اما در تیمارهای مقدار آب آبیاری ۷۵ و ۱۰۰ درصد مقدار قندهای احیا به ترتیب ۱۳۸.۰۴۲ و ۱۱۲.۱۶۷ میلی گرم در ۱۰ گرم نشاسته سیب زمینی بود. مقدار قندهای احیا در تیمار ۱۲۵ درصد برابر ۱۰۷.۳۷۵ میلی گرم در ۱۰ گرم نشاسته به دست آمد که نسبت به تیمار ۱۰۰ درصد، کاهشی معادل ۴.۲۷ درصد را نشان داد.

وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    مسقطي زعفراني
    ابتدا نشاسته را در آب حل كرده و اجازه مي‌دهيم تا ته نشين شود. سپس‌ روي آن را خالي كرده و تمامي مواد به جز كره را با هم مخلوط مي‌كنيم و روي حرارت قرار مي‌دهيم.