پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

بهره برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران


بهره برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران
● نیلوفر خورشیدی
هر روز شاهد خلاقیت ها و ابتکارهای تازه ای برای استفاده از انرژی های پاک و بدون آلودگی هستیم.
یکی از جدیدترین طرحهای هوشمندانه و جذاب استفاده از انرژی خورشیدی، مولدهای برقی کارآمدی است که به شکل نیلوفرهای آبی طراحی شده و در پارک ها و فضاهای باز شهری نصب می شود.
برگ های این نیلوفر آبی پوشیده از سلولهای خورشیدی است که از جهات گوناگون انرژی خورشید را در روز جذب و برای روشنایی شب ذخیره می کند.
برگ های نیلوفر آبی خورشیدی روزها باز شده و شب ها بسته می شود. بخش قابل توجهی از روشنایی پارک های بئونس آیرس توسط نیلوفرهای آبی خورشیدی تامین می شود.

آلودگی هوا پیامدهای جبران ناپذیری دارد که صنعت و جهان متمدن برای ساکنان کره زمین به ارمغان آورده اند.
پیشگیری و رویارویی با این پدیده مخرب از چندین دهه گذشته تاکنون ادامه داشته، اما نتایج بدست آمده اندک بوده است. به همین دلیل هر راهکار تازه ای برای پیشگیری از آلودگی هوا اهمیت ویژه خود را دارد.
اعلام روز۲۹ دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک از سال۱۳۷۴ موجب شده تا هماهنگی برای پیشگیری از آلودگی هوا در بخش های مختلف گسترش یابد.
هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه است و از آنجایی که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز
می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.
برگزاری مراسم نمادینی مانند هفته هوای پاک می تواند تصویر روشنی را از اهمیت حفظ منابع ملی و مصرف بهینه انرژی ترسیم کند که این تصویر با فرهنگ سازی مؤثر نقش ماندگاری است که زدوده نخواهد شد.
ایران با توجه به اهمیت مباحث هوای پاک، متعهد به کنواسیون هایی همانند کنوانسیون تغییرات آب و هوا و قراردادهایی مانند پروتکل مونترال است که در کشور در حال اجرا می باشد. بر این اساس، پروتکل مونترال به منظور حفاظت از لایه ازن شکل گرفت، زیرا انتشار آلاینده هایی مانند کلر که یکی از عناصر تشکیل دهنده CFC ها به عنوان مواد مخرب لایه ازن است، در گرمایش زمین و تخریب این لایه مؤثر است.
براساس تعاریف سازمان جهانی بهداشت دو درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از عوارض قلبی در شهرهای آلوده به طور مستقیم و غیرمستقیم مربوط به آلاینده های هوا است.
از آنجایی که میل ترکیب CO با هموگلوبین۲۰۰ برابر اکسیژن است با ایجاد ترکیب پایدار کربوکسی هموگلوبین میزان اکسیژن رسانی به بافت بدن کاهش یافته و به تناسب درصد آلودگی علایمی نظیر سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی و در موارد شدیدتر مرگ بروز می کند. چنانچه افراد در ایام سال با بیش از حد مجاز آلاینده CO مواجه باشند، مرگ و میر افراد۳۰ تا ۶۵ ساله تا۱۱ درصد افزایش می یابد.
ذرات معلق به ویژه ذرات معلق به اندازه۱۰ میکرون به علت ریز بودن از مجاری فوقانی تنفسی نفوذ و وارد سیستم تنفس می شوند و در سطح حبابچه ریوی نشست می کنند که بخشی از بیماری های ریوی نظیر آمفیزم را به آنها نسبت می دهند. تماس افرادی که سابقه بیمارهای تنفسی دارند با ذرات معلق در هوا، حملات آسم و تنگی نفس ریوی را در پی دارد. میزان بستری شدن این افراد در هوای آلوده دو درصد بیشتر است:
براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت۵ درصد از مواد سرطان های برونش و ریه در شهرهای آلوده به علت آلودگی هوا است.
مصرف کنندگان دخانیات که در هوای آلوده زندگی می کنند، آلودگی بیشتری را وارد بدن خود می کنند. آلودگی هوا در فضاهای بسته به ویژه مناطق روستایی که از سوخت جامد برای گرمایش و پخت و پز استفاده می کنند نیز مطرح است. میزان دریافت آلاینده یک زن خانه دار روستایی که در طول روز از سوخت جامد برای پخت و پز و گرمایش استفاده می کند، معادل مصرف دو پاکت سیگار است.
بررسی ها نشان داده است، کودکان و سالخوردگان، دوگروه آسیب پذیر بر اثر آلودگی هوا هستند اما کودکان صدمات بیشتری را متحمل می شوند.
● بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر در ایران
حرکت به سوی استفاده از انرژی های نو در کشورمان از چند دهه تجاوز نمی کند. در بحث انرژی های بادی و خورشیدی به ویژه در مراکز دانشگاهی گامهایی برداشته شده که بعضاً آهسته و کند ادامه یافته و به همین دلیل نتایج کلانی از دستاوردهای عملی آن محسوس نیست. با این همه نمی توان پذیرفت که در این مقوله مطالعات و پژوهش های دانشگاهی اندک بوده است. دست کم در یک مورد، و در ارتباط با نیروگاه های خورشیدی، موفقیت تا بدان پایه رسیده که دانشگاهیان نسبت به بومی شدن فناوری انرژی خورشیدی در کشور تاکید می ورزند.
در این گزارش به چگونگی طرح های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر در کشورمان پرداخته ایم که نویدی است برای داشتن هوای پاک در سال های بسیار نزدیک و پیامدهای مهم آن.
به منظور هماهنگی و اجرای طرح های مربوط به انرژی های نو، »سازمان انرژی های نو ایران« در اسفند ماه۱۳۷۸ تشکیل شد و بوجود آمدن این سازمان نخستین گام رسمی برای ایجاد و گسترش انرژی های نو در کشور بود. پیش از آن و در سال۱۳۷۴ معاونت انرژی وزارت نیرو گام هایی را در این راستا برداشته بود. که بعد فعالیت های خود را در چارچوب سازمان انرژی های نو ایران تداوم بخشید.
از آن پس دانشگاه های کشور نیز بخش های از فعالیت های خود را به انرژی های نو اختصاص دادند و نخستین همایش ملی »انرژی باد و کاربردهای آن« در دانشگاه زابل برگزار شد.
● مطالعات دانشگاهی
اما دستیابی به انرژی های نو در کشور و انجام مطالعات آن در دانشگاه به سال۵۲ و به دانشگاه شیراز برمی گردد.
دکتر یعقوبی عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز و از مسئولان پروژه نیروگاه خورشیدی شیراز در جلسه دفتر پژوهش های انرژی و محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف در تشریح فعالیت های دانشگاه شیراز در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و نیروگاه خورشیدی شیراز می گوید:
اواخر سال۵۲ از طرف وزارت نیرو، پروژه ای تحت عنوان ساخت نیروگاه خورشیدی تعریف شد که دکتر بهادری نژاد مسئول آن بود. قبل از اجرای پروژه، انقلاب اسلامی بوقوع پیوست و طرح متوقف گردید. در سال۷۳ وزارت نیرو ساخت
نیروگاه های خورشیدی را جزء برنامه های خود قرار داد. دانشگاه شیراز در این زمینه پیشنهادی ارایه داد که مورد موافقت قرار گرفت. به این ترتیب طراحی و ساخت نیروگاه به دانشگاه شیراز واگذار شد. این پروژه از نظر تکنولوژی و وسعت کار، اولین پروژه پایلوت است که در این حجم در کشور و حتی در کشورهای منطقه انجام می شود.
البته پروژه های دیگری نیز در زمینه انرژی های تجدیدپذیر در دانشگاه شیراز انجام می شود که بیشتر جنبه تحقیقاتی دارند.
● نیروگاه خورشیدی شیراز
نیروگاه خورشیدی شیراز از نوع سهموی خطی است و ظرفیت آن۲۵۰ کیلووات می باشد. در این نیروگاه۴۸ عدد کلکتور خورشیدی وجود دارد که طول و عرض آنها به ترتیب۲۵ متر و۳.۵ متر می باشد. طراحی نیروگاه به اتمام رسیده است. سازه کلکتورهای سهموی ساخته شده و کارهای ساختمانی نیروگاه نیز تمام شده است.
طراحی همه بخش های نیروگاه توسط دانشجویان و فرهیختگان دانشگاه شیراز انجام گرفته و فقط توربین آن از خارج وارد شده و دلیل آن هم این است که در داخل کشور توربین نیروگاه بخار ساخته نمی شود.
برای ساخت نیروگاه۷ قرارداد مختلف منعقد شده است که همه پیمانکاران طرف قرار داد، داخلی هستند. پیمانکاران، عهده دار خرید، ساخت و نصب تجهیزات مورد نیاز می باشند. در هر مورد دستور کار و روش ساخت در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد، ولی به دلیل تازه بودن کار، پیمانکار نیز باید مطالعاتی در این زمینه داشته باشد.
● مشورت با کارشناسان خارجی
به دلیل محرمانه نبودن اطلاعات نیروگاه های خورشیدی در دنیا، دسترسی به مستندات طرح های موجود در این زمینه امکان پذیر می باشد. هر چند در طراحی نیروگاه شیراز از منابع فوق استفاده شده، ولی همه طراحی ها توسط دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه انجام گرفته است. البته کارشناسان با تجربه داخلی نیز در ساخت تجهیزات و طراحی تفصیلی نقش داشته اند. پس از اتمام طراحی، از متخصصان آلمانی برای مشورت دعوت به عمل آمد که طراحی های انجام گرفته مورد تأیید قرار گرفت. فقط در چند مورد راجع به پایه های آیینه ها از نظر طول عمر مشکل وجود داشت که اصلاحاتی در این زمینه به عمل آمد.
برای انجام پروژه های مشابه می توان از تجربه دانشجویانی که در طراحی نیروگاه شیراز نقش داشتند استفاده کرد. اگر وزارت نیرو یا هر سازمان دیگری، در زمینه ساخت نیروگاه های خورشیدی فعالیت کند، می تواند از افرادی که در طراحی نیروگاه شیراز دخیل بودند، کمک بگیرد.
● تأخیر در بهره برداری
پس از۱۳ سال از زمان شروع عملیات اجرایی پروژه نیروگاه خورشیدی شیراز تأخیر در بهره برداری از این نیروگاه از موارد مورد بحث کارشناسان است، با این وجود، مسئولان گفته اند قرار است، ظرفیت بهره برداری از نیروگاه خورشیدی شیراز از۲۵۰ به۵۰۰ کیلووات افزایش یابد و همچنین تاریخ بهره برداری در سال۸۷ نوید داده شده بود که تا پایان امسال چند ماهی بیشتر نمانده است.
نکته مهم اینکه در همایش اقتصاد یارانه در دانشگاه امام صادق (ع) (دوشنبه۳ اسفند۱۳۸۳)، یک مسئول بلند پایه انرژی های نو طی سخنانی اعلام داشت: تا سال۲۰۱۰، معادل۱۳۰ مگاوات برق از نیروگاه های خورشیدی که در کشور نصب و راه اندازی می شود، بدست خواهد آمد.
● نیروگاه های بادی
بادهای شدید در بهار و تابستان و بادهای کمتر شدید پاییز و زمستان، شهر منجیل در منطقه کوهستانی کرانه شرقی سفید رود در استان گیلان را به شهر بادها نامبردار کرده است و در همین شهر است که نخستین نیروگاه بادی کشور در اویل دهه هفتاد پایه گذاری شد. توربین های نیروگاه ابتدا از کشور دانمارک وارد شد و سپس متخصصان داخلی به ساخت و تولید آن پرداختند. ساخت و تکمیل نیروگاه بادی منجیل هنوز به پایان نرسیده است. اواسط سال گذشته مسئولان پیشرفت کار را حدود۶۰ درصد پیش بینی کردند و گفته شد که این نیروگاه تا پایان۸۶ تکمیل خواهد شد.
به طور کلی توربین هایی که با انرژی باد کار می کنند، به سه نوع تقسیم می شوند.
- توربین های بادی کوچک برای تأمین برق مناطقی که امکان تأمین برق از شبکه سراسری وجود نداشته باشد. این توربین ها تا قدرت۱۰ کیلووات توان تولید برق را دارد.
- توربین های بادی متوسط با تولید۱۰ تا۲۵۰ کیلووات برق که برای تأمین مصارف مسکونی، تجاری، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
- توربین های بادی بزرگ که در مزارع تولید برق بادی مانند منجیل مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع توربین ها شامل چند توربین بادی متمرکز با توان تولید۲۵۰ کیلووات به بالا می باشد که به صورت متصل به شبکه یا جدا از شبکه طراحی شده است.
● نیروگاه بینالود
نیروگاه بینالود در نیشابور، دومین نیروگاه فعال کشور است که با ظرفیت تولید۲۸/۳ مگاوات برق در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. به گفته مدیرعامل سازمان انرژی های نو تولید سال جاری نیروگاه های با انرژی تجدیدپذیر در کشور۱۳۰ میلیون کیلووات ساعت بوده و تمامی تولید این نیروگاه های وارد مدار شده است.
نیروگاه بادی بینالود، شامل۴۳ دستگاه توربین بادی۶۶۰ کیلوواتی است و امکان توسعه آن نیز وجود دارد. در مورد ایجاد یک نیروگاه بادی در سیستان و بلوچستان،۶ نیروگاه بادی در خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و آذربایجان نیز گزارش های گوناگونی انتشار یافته و انتظار می رود با ایجاد این نیروگاه ها تحول بیشتری در تولید برق از نیروگاه های بادی بوجود آید.


منبع : ماهنامه نفت پارس

مطالب مرتبط

آب و انرژی چالش های نوین آسیای میانه

آب و انرژی چالش های نوین آسیای میانه
نحوه بهره برداری از ذخایر آب درمنطقه آسیای مركزی به موضوع مهم و مورد بحث این كشورها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شده است.
برخلاف سایر مسایل موجود دربین كشورهای منطقه از قبیل تعیین نوار مرزی مشترك، جاده های ارتباطی و صدور گاز كه مرحله به مرحله حل و فصل می شوند و یا حداقل درمورد حل آنها كشورها نظر مشابهی دارند، موضوع بهره برداری از ذخایر آب نه تنها حل نشده بلكه بحث ها پیرامون آن شدت یافته است.از یك سو بین كشورهای ازبكستان، قزاقستان و تركمنستان و از سوی دیگر بین تاجیكستان و قرقیزستان در این زمینه جنگ های اطلاعاتی آغاز شده است.این درحالیست كه بازسازی اقتصاد افغانستان در همسایگی تاجیكستان و قرقیزستان نیز منوط به تامین آب موردنیاز برای آبیاری مزارع آن است.
كشورهای آسیای مركزی همه ساله در آلماتی، تاشكند، دوشنبه، بیشكك و سایر شهرهای منطقه با شركت كارشناسان داخلی و خارجی همایش و اجلاس های مختلفی برای حل مشكل آب رودخانه های مشترك برگزار می كنند ولی تاكنون با گذشت ۱۵سال از طرح این بحث ها هنوز این مساله حل نشده باقی مانده است.
با افزایش سریع جمعیت كشورهای منطقه، گرم شدن هوای جهان و آب شدن سریع برف و یخ كوه های پامیر، تیانشان و آلاتاو می توان پیش بینی كرد كه موضوع بهره برداری از ذخایر آب در آینده همچنان از مسایل حاد واساسی منطقه خواهد بود و چه بسا این مشكل پیچیده تر شده و حتی موجب تنش و نزاع سیاسی و اقتصادی در بین كشورهای منطقه شود.بنابر گزارش های ارایه شده در سمینار منطقه ای ارزیابی یخچالها و ذخایرآب آسیای مركزی كه از ۲۸تا ۳۰نوامبر ۲۰۰۶(۷تا ۹آذر۸۵ )درآلماتی برگزار شد، مساحت یخچال های تیانشان، پامیر و كوه های آلاتاو از دهه ۵۰ قرن بیستم همه ساله به طور متوسط از ۰‎/۸تا یك درصد كاهش می یابد.
به عقیده برخی از دانشمندان بیشتر یخچال های قزاقستان و سایر كشورهای آسیای مركزی در قرن كنونی نابود خواهد شد و آب بزرگترین رودخانه های منطقه سیردریا، آمودریا، ایرتیش و ایلی ۲۰تا ۴۰درصد كاهش خواهد یافت.
بنابر پیش بینی متخصصان كمیته ذخایر آب وزارت كشاورزی قزاقستان تا سال ۲۰۲۰ذخایر آب های جاری این كشور از ۱۰۰كیلومترمكعب به ۷۰كیلومتر مكعب و حجم سالانه آب های ورودی از رودخانه های فرامرزی از۴۴كیلومتر مكعب به ۱۸‎/۵ كیلومترمكعب خواهد رسید.جمعیت منطقه نیز در ۱۰۰سال اخیر با حدود ۱۰برابر افزایش موجب نیاز و مصرف بیشتر آب شده است.
۱۰۰سال قبل جمعیت ازبكستان سه میلیون نفر بود كه در سال ۱۹۲۴به پنج میلیون نفر، سال ۱۹۶۰به ۱۱میلیون و در سال ۲۰۰۷به ۲۷میلیون نفر افرایش یافته است.
تاجیكستان و قرقیزستان كه ۹۰درصد آب حوزه دریاچه آرال ازكوه های این دو كشور سرچشمه می گیرد، معتقدند كه آنها از این ذخایرطبیعی استفاده چندانی نمی كنند و خود را تا حدی خسارت دیده احساس می كنند.«سیردریا» و «آمو دریا» (سیحون و جیحون) دو رودخانه بزرگ آسیای مركزی است كه ۷۵‎/۲درصد آب سیردریا (بارودخانه «نارین») به طول سه هزار و ۱۹ كیلومتر و مساحت حوزه ۲۱۹هزار كیلومترمربع از قرقیزستان منشأ می گیرد.سرچشمه حدود ۷۴درصد آب آمودریا نیز به طول دو هزار و ۵۴۰كیلومتر و حوزه ۳۰۹هزار كیلومترمربع از تاجیكستان منشأ می گیرد.
در این حال آب آمودریا درازبكستان و تركمنستان و آب سیردریا در ازبكستان و قزاقستان و ۹۵درصد ذخایر آب رودخانه «زرافشان» نیز كه بالغ بر ۹۵درصد از كوه های تاجیكستان سرچشمه می گیرد، در ازبكستان مصرف می شود.اجرای برنامه های موجود انرژی و زراعی تاجیكستان و قرقیزستان با استفاده از این رودخانه ها با مخالفت های قزاقستان و ازبكستان روبرو شده است.تاجیكستان ازنظر پتانسیل تولید برق آبی در محدوده شوروی سابق مقام دوم وقرقیزستان مقام سوم بعد از منظقه سیبری شرقی روسیه را دارند.
به عقیده كارشناسان، آینده رشد اقتصادی این دو كشوربه احداث نیروگاه های جدید برق آبی و صادرات انرژی بستگی دارد.اما ازبكستان، تركمنستان و قزاقستان آب این رودخانه ها را برای آبیاری كشتزارها و مزارع استفاده می كنند و معتقدند (به خصوص درازبكستان) كه احداث نیروگاه برق آبی در این دو كشور رشد اقتصادی آنها را تهدید خواهد كرد.تركمنستان تاكنون كمتر وارد این بحثها شده است ولی ازبكستان و قزاقستان عقیده دارند رودخانه های بزرگ آسیای مركزی رودخانه های فرامرزی هستند و هیچ كشوری نمی تواند بدون رضایت كشورهای دیگر در آنها سد و نیروگاه احداث كند.
برخی كارشناسان تاجیكستان و قرقیزستان، آب را ذخایر طبیعی این دو كشور می دانند كه كشورهای همسایه برای استفاده از این ذخایر باید هزینه آن را پرداخت كنند.
این دو دیدگاه از سوی كارشناسان، افراطی و بی نتیجه ارزیابی می شود و به همین دلیل در سالهای اخیر موضع نرمتری جایگزین نظر قبلی كارشناسان تاجیك و قرقیز شده است.«طاهربیك ساری پاشایف» معاون رییس مجلس قرقیزستان گفت: ما تمایل نداریم كه آب رودخانه را با ایجاد سد جمع آوری كرده و به فروش برسانیم.وی خروج طبیعی آب از سد «تاختاگل» در فصل تابستان را ۴۰۰مترمكعب دریك ثانیه عنوان كرد و افزود: ولی ما این سد را در زمستان پر می كنیم و در فصل تابستان برای ازبكستان به جای ۴۰۰مترمكعب، یك هزار مترمكعب در ثانیه آب می دهیم و به این دلیل ما می خواهیم ازبكستان هزینه جمع آوری و نگهداری این مقدار آب (۶۰۰مترمكعب) را به ما پرداخت كند.
قرقیزستان و تاجیكستان با درنظر گرفتن كشورهای همسایه مجبورند در فصل تابستان بیشتر از نیاز، نیروی برق تولید كنند تاهمسایگان بتوانند آن را برای آبیاری مورد استفاده قرار دهند.سال های قبل برای جبران این مساله بین قرقیزستان، ازبكستان و قزاقستان قرارداد سه جانبه امضا می شد و براساس قرارداد آنها باید هزینه سوخت نیروگاه های قرقیزستان را در زمستان با زغال سنگ و گاز تامین می كردند و ازبكستان و قزاقستان نیز می بایست در فصل تابستان نیروی برق مازادبر نیاز قرقیزستان را بخرند ولی دو كشور هیچ وقت این قراردادها را اجرا نكردند.«الكساندر نكولوینكو» رییس بخش ذخایر آب برنامه توسعه سازمان ملل در آسیای مركزی گفت: بنا به مقاوله نامه سازمان ملل، آب كالا نیست و فروخته نمی شود ولی خدمات برای نگهداری، تصفیه و تحویل آب بایستی پرداخت شود.
وی افزود :مثلاچندین دهنه سد در قرقیزستان وجود دارد كه برای ذخیره آب موردنیازكشاورزی سایر كشورها استفاده می شود و دولت قرقیزستان حق دارد هزینه نگهداری از سدها و تامین آب كشورهای همسایه را دریافت كند.پس از فروپاشی اتحاد شوروی، همه هزینه مرمت و نگهداری این سدها به عهده قرقیزستان وتاجیكستان گذاشته شد.
دولت قزاقستان با درك این موضوع در یك سال گذشته با قرقیزستان قرارداد امضا كرد و درنظر دارد بخشی از هزینه تعمیر و نگهداری این سدها را پرداخت كند، ولی این مساله به طور كلی حل و فصل نشده است.دولت قزاقستان همچنین با درك مشكلات تامین آب در آینده، تصمیم گرفته است در ساخت نیروگاه های «قنبر آتا» در قرقیزستان باروسیه مشاركت كند تا بتواند در اداره رژیم آب رودخانه سیردریا تاثیر داشته باشد.
پس از آن كه نشست های متعدد مقامها ومتخصصان كشورهای منطقه در تشكیل كنسرسیوم ذخایر آب و انرژی به نتیجه نرسید، بانك جهانی و بانك تجدید و ترمیم اروپا با جذب كارشناسان اقدام به تهیه سندی برای نحوه استفاده از آب و ذخایر انرژی منطقه كردند كه هدف از آن نزدیك كردن منافع كشورهای منطقه در امر بهره برداری از ذخایر آب اعلام شده است.در این حال پیش بینی می شود كه سال جاری میلادی ذخایر آب سیردریا ۲۰درصد كاهش یافته و قزاقستان مجبور شود مساحت كشتزارهای خود ازجمله كشتزار پنبه و برنج را در دو استان جنوب قزاقستان و «قزیل اوردا» كاهش دهد.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!