دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

عبدالرزاق بیگ مفتون دنبلی آذربایجانی


جنسیت: مرد
نام پدر: نجف‌‌قلی‌خان
تخلص: مفتون
تولد و وفات: (۱۱۷۶ -۱۲۴۳) قمری
محل تولد: ایران - آذربایجان‌غربی ‌ - خوی
شهرت علمی و فرهنگی: ادیب ، مورخ ، عالم ، مفسر و نویسنده ، عارف و شاعر
هنگامی که کریم‌خان زند برای اطمینان خاطر از جانب امراء آذربایجان اولاد آنان را گروگان گرفت ، پدر مفتون ، او را به جای برادرش ، در ده سالگی به شیراز فرستاد ، وی چهارده سال در شیراز بود و در این مدت به تحصیل علم و معرفت و کسب فضل و دانش پرداخت. بعد از وفت کریم‌خان و تسخیر شیراز به دست علیمردان‌خان زند ، گروگان‌‌ها از آنجا به اصفهان برده شدند و پس از فوت علی‌‌مردان‌خان ، در ۱۱۹۹ق ، آقا محمدخان ، آنان را آزاد نمود و اجازه داد تا به آذربایجان بازگردند. وی به نظم و نثر فارسی و عربی مسلط بود و به هر دو زبان شعر می‌گفت. در انواع شعر نیز به قصیدهٔ مثنوی بیشتر تمایل داشت. او در ۱۲۴۱ق به زیارت عتبات عالیات و بیت‌الله‌الحرام رفت و پس از بازگشت در تبریز درگذشت و در همان‌جا به خاک سپرده شد. از آثارش: "مآثر خاقانی" ، در تاریخ قاجاریه؛ "مآثر سلطانیه" یا "مآثر سلطانی" ، مبنی بر مآثر سلطنت فتحعلی‌شاه ، از زمان جلوس تا ۱۲۴۱ق؛ "حدائق‌الجنان" ، در سرگذشت خودش در شیراز و شرح حال شعرا و فضلای آن شهر ، همراه شمهای از احوالات کریم‌خان زند؛ گنگارستان دارا" ، در شرح حال شعرای دورهٔ فتحعلی شاه؛ "تجربهٔ الاحرار و تسلیهٔ الابرار" ، در شرح حال عده‌ای از علماء و معاریف و شعراء معاصر خود؛ شرح "مشاعر" ملاصدرا؛ ترجمهٔ "عبرت‌نامه" (بصیرت نامه) از ترکی به فارسی؛ "حقایق‌الانوار" ، در شرح حال شعراء عرب و عجم ، به فارسی؛ "حدائق‌الادبا" ، شامل منشآت و مطارحات شعرای عرب و عجم ، به فارسی؛ "حدائق الادبا شامل منشآت و مطارحات شعرای عرب و عجم ، به فارسی؛ مثنوی "نازو نیار"؛ مثنوی "همایون‌نامه" در احوال مختار ثقفی ، مثنوی دیگری در بحر رمل؛ "ریاض الجنهٔ" ، در تاریخ سلسلهٔ دنابله؛ "روضهٔ الآداب و جنهٔ‌الالباب" ، در شرح حال شعراء عرب ، به عربی؛ "دیوان" شعر. گویند مفتون در تألیف تاریخ "زینهٔ التاریخ" با میرزا رضی ، متخلص به بنده ، مشارکت داشته است.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

میرزا محمدتقی سپهر کاشانی

جنسیت: مرد
نام پدر: ملا محمدعلی
تخلص: سپهر
تولد و وفات: (۱۲۰۷ -۱۲۹۷) قمری
محل تولد: ایران - اصفهان - کاشان
شهرت علمی و فرهنگی: ادیب و دانشمند ، مورخ و شاعر
ملقب به لسان‌الملک و مشهور به لسان‌ سپهر. پس از تحصیل علوم قدیمی ، عروض و قافیه را آموخت. در بیست سالگی به خواهرش ملک‌الشعراء -فتحعلی‌خان صبا - به تهران آمد و به تشویق او به تألیف کتابی در علم و قافیه پرداخت اما این کتاب با فوت صبا ناتمام ماند و میرزا محمدتقی به کاشان برگشت. در آنجا محمود میرزا پسر فتحعلی‌شاه حکمران کاشان او را به ندیمی خود برگزید و به او تخلص سپهر داد. سپس از طرف فتحعلی‌شاه به تهران احضار گردید و به سلک اعضاء دیوان درآمد. سپهر در عهد محمدشاه مداح خاص شاه و منشی و مستوفی دیوان شد و به نوشتن کتاب "ناسخ‌التواریخ" مأموریت یافت این کتاب تاریخ عمومی است که تا سال ۱۲۷۳ق امتداد یافته است. سپهر علاوه بر تاریخ و ادبیات در بسیاری از علوم از جمله ریاضیات ، حکمت ، فلسفه و جفر و علوم دیگر حظّی وافر داشت. وی در تهران درگذشت و پیکرش به نجف اشرف منتقل شد. از دیگر آثار و تألیفات او: "آینهٔ جهان‌نما"؛ "اسرار‌الانوار" فی مناقب‌الائمهٔ الاطهار (ع)"؛ "براهین‌العجم فی قوانین‌المعجم"؛ "جنگ فی‌التواریخ" و "دیوان" اشعار.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.