سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

پروپرانولول


پروپرانولول
نام تجاری این دارو ایندرال است که در بازار به شکل قرص های ۱۰، ۲۰ و ۴۰ میلی‌گرم یافت می‌شود.
از نظر طبقه‌بندی درمانی این دارو به عنوان ضدآرتیمی (نامرتبی ضربان قلب) و ضد افزایش فشار خون مصرف می‌شود. از دیگر موارد مصرف این دارو می‌توان به انفارکتوس (سکته) قلبی، آنژین صدری ناشی از تنگی عروق تغذیه‌کننده قلب و پیشگیری از میگرن اشاره کرد.
● چگونگی مصرف
مقادیر متفاوتی از پروپرانولول برای علل مختلف تجویز می‌شود. شکل طولانی اثر پروپرانولول معمولا روزی یک بار مصرف می‌شود. مهم است که دارو را هر روز در ساعت معینی بخورید. بهتر است دارو را صبح پیش از صبحانه مصرف کنید تا آن را فراموش نکنید. این دارو را می‌توان با یا بدون غذا مصرف کرد. هر روز پیش از خوردن پروپرانولول نبضتان را کنترل کنید و فشار خونتان را اندازه بگیرید. اگر نبض کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه بود یا فشار سیستولی (عدد بالایی) کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه بود پیش از خوردن داروی آن روز با پزشکتان مشورت کنید.
مقدار دارو را بدون مشورت پزشک کم و زیاد نکنید. برای قطع مصرف آن هم حتما با پزشک مشورت کنید چون ممکن است با قطع مصرف پروپرانولول در معرض یک حمله قلبی باشید. در اکثر مواردی که پروپرانولول تجویز می‌شود، بیماری را مهار می‌کند و نه درمان و این بدین معناست که ممکن است چندین سال یا تا پایان زندگی آن را مصرف کنید.
● هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علائم نادر ولی جدی زیر باید مصرف پروپرانولول را قطع کرده و به پزشک اطلاع داد:
۱) اشکال در تنفس
۲) تنگی نفس یا خس خس سینه
۳) سرد شدن کف دست و پا
۴) ضربان قلب زیر ۶۰ ضربه در دقیقه
۵) سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابیده یا نشسته با تورم دست‌ها و پاها با افزایش وزن ناگهانی (۵/۱ کیلو در ۴۸ـ۲۸ ساعت)
● آموزش به بیمار خانواده
▪ به بیمار تاکید کنید تا برنامه درمانی برقرار شده را تغییر ندهد، برای مثال: دوز مصرفی را حذف نکند، افزایش یا کاهش نداده یا فواصل دوز مصرفی را تغییر ندهد.
▪ قطع ناگهانی پروپرانولول می‌تواند نشانه‌های قطع مصرف را تسریع سازد مانند لرزش، تعریق، سردرد شدید، ناخوشی، تپش قلب و افزایش فشار خون جهشی.
▪ از آنجایی که پروپرانولول ممکن است سبب بروز سرگیجه و گیجی شود، برای خودداری از رانندگی و سایر فعالیت‌های بالقوه خطرناک به بیمار تذکر دهید تا اینکه واکنش به دارو شناخته شود.
▪ مصرف سیگار متابولیسم کبدی پروپرانولول را افزایش می‌دهد و منجر به اثرات غیرقابل پیش‌بینی دارو یا کاهش آن می‌شود.
▪ به بیمار آموزش دهید تا دندانپزشک، جراح یا چشم‌پزشک را از مصرف پروپرانولول مطلع سازد زیرا پروپرانولول فشار داخل چشم طبیعی و افزایش یافته را پایین‌تر می‌آورد.

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

استفاده بهینه از داروهای بدون نسخه

استفاده بهینه از داروهای بدون نسخه
داروهای بدون نسخه ( OTC)، داروهایی هستند كه شما بدون نیاز به نسخه پزشك می‏توانید تهیه نمایید. این داروها به دفعات جهت تسكین درد، یبوست یا تهوع و یا درمان علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا استفاده می‏شوند. در بیشتر مواقع داروهای OTC، جهت مصرف در بالغینی كه بیماری خاصی ندارند، داروهای كم خطری هستند. البته در صورتیكه به مقدار مناسب و به روش صحیح مصرف شوند. اما برخی افراد قبل از مصرف این داروها لازم است با پزشك مشورت نمایند:
▪ اگر شما بیماری خاصی دارید قبل از دریافت داروهای OTC با پزشك مشورت نمایید. زیرا ممكن است در صورت مصرف این داروها شما نسبت به افراد دیگر در معرض خطر بیشتری باشید.
▪ در صورتیكه داروهای دیگری مصرف می‏كنید قبل از مصرف داروهای OTC با پزشك مشورت كنید زیرا گاهی اوقات مصرف همزمان داروهای OTC با سایر داروها موجب تغییر در اثرات داروها می‏گردد.
▪ زنان باردار، شیرده یا زنانی كه قصد باردار شدن دارند، كودكان و سالمندان نیز باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشك مشورت نمایند.
● نحوه انتخاب داروی OTC
قبل از دریافت داروی OTC اطلاعات لازم را در مورد آن دارو كسب نمایید و دارویی را انتخاب كنید كه فقط مشكل خاص شما را برطرف نماید. به عنوان مثال اگر شما فقط آبریزش بینی دارید دارویی كه علاوه بر آبریزش بینی، سرفه و سردرد را هم بهبود می‏بخشد، انتخاب نكنید.
▪ اطلاعاتی كه باید در مورد یك داروی OTC كسب نمایید:
۱) فرآورده‏های دارویی موجود در محصول
۲) مشكلات قابل درمان توسط داروی مورد نظر
۳) مقدار و نحوه مصرف دارو ( قبل یا بعد از غذا) ، مدت زمان مصرف دارو
۴) امكان ایجاد مشكل در افراد با بیماریهای خاص ( آسم یا فشارخون بالا)
۵) امكان ایجاد تداخل دارو با سایر داروها، برخی غذاها یا نوشیدنیها
۶) عدم انجام برخی فعالیتها در طول دوره مصرف دارو
۷) عوارض جانبی شایع و مهم دارو
۸) تاریخ انقضاء دارو
۹) سایر موارد قابل توصیه
در صورتیكه در مورد داروی خود مطلبی را متوجه نشدید از پزشك یا داروساز سوال نمایید.
رعایت نكات زیر به شما در مصرف بهینه دارو كمك می‏نماید:
▪ فقط مقدار توصیه شده دارو را مصرف كنید. گاهی اوقات تصور مردم بر این است كه هرچه مقدار بیشتری از دارو مصرف كنند، بهتر است. مصرف زیاد دارو می‏تواند مضر باشد.
▪ داروهای بدون نسخه را فقط در طول یك دوره كوتاه مصرف كنید. مگر اینكه پزشك شما مصرف طولانی مدت آنها را تأیید كند.
▪ داروها را خرد نكرده و نجوید (مگر به توصیه پزشك) گاهی برخی داروها جهت تأثیر مطلوب باید به طور كامل بلعیده شوند.
▪ قبل از مصرف همزمان دو دارو یا بیشتر با هم، با پزشك خود مشورت نمایید. زیرا گاهی مصرف برخی داروها همراه یكدیگر موجب بروز مشكل می‏شود.
▪ مطمئن شوید كه پزشك معالج شما از تمام داروهایی كه مصرف می‏نمایید اعم از داروهای نسخه‏ای و بدون نسخه، ویتامینها، داروهای گیاهی و سایر مكملها مطلع است.
▪ هر دارویی جهت تأثیر بر بدن شما نیازمند زمان است. بهرحال اگر شما یك داروی بدون نسخه مصرف می‏نمایید و علائم بهبود در شما مشاهده نمی‏گردد با پزشك خود تماس بگیرید. اگر شما مدت زمان طولانی به پزشك مراجعه نكنید ممكن است بیماری شما شدیدتر شود.


تهیه و تنظیم : دكتر نسرین پرهیزكاری

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!