دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

سیگار و مضرات آن برای نوجوانان


سیگار و مضرات آن برای نوجوانان
افرادی كه سعی دارند نوجوانان را از سیگار كشیدن منع كندن مطلع باشند كه حتی همزیستی با افراد سیگاری نیز خطر مشكلات متابولیسمی و بیماری هایی مثل چاقی، فشار خون بالا، دیابت و عدم تعادل سطح كلسترول را افزایش می دهد.
مطالعات نشان می دهد ۴ میلیون جوان آمریكایی، از بیماری هایی مثل بیماری قلب، سكته قلبی و دیابت در اثر سیگار كشیدن رنج می برند.
نه تنها جوانان و نوجوانان سیگاری بلكه آن دسته از آنها نیز كه با افراد سیگاری معاشرت می كنند در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها قرار دارند.
چنانچه شما با افراد سیگاری معاشرت می كنید ۵ برابر افراد عادی دچار مشكلات متابولیسمی می شوید و اگر خودتان سیگاری هستید این خطر حداقل ۶ برابر می شود.
حتی سیگار باعث اضافه وزن نوجوانان نیز می شود و حدود ۲۳‎/۶ درصد نوجوانان سیگاری دچار اضافه وزن و مشكلات متابولیسمی هستند. بنابراین نوجوانان نه تنها باعث ضرر رساندن به بدن خود در سی سال آینده می شوند، بلكه باعث آسیب رساندن به سلامتی دوستان و خانواده خود هم می شوند.
از علائم و مشخصات متابولیسمی می توانیم حداقل به سه یا ۵ مورد اشاره كنیم. این افراد دارای كمر پهن، فشار خود بالا و سطح چربی خون بالا كه «تری گلیسیرید» نامیده می شود. كاهش سطح كلسترول و مقاومت در برابر انسولین كه باعث می شود تا بدن نتواند انسولین كافی استفاده كنند، هستند.
منبع : روزنامه ایران