یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

داستان تکراری فصل های قبل


داستان تکراری فصل های قبل
● پرسپولیس باز هم به دنبال سرمربی
با وجود به پایان رسیدن دوره ششم رقابت های لیگ برتر به نظر می رسید پرسپولیس از سردرگمی خارج شده باشد و دوره هفتم جام خلیج فارس را با آمادگی كامل آغاز كند؛ اما به رغم این كه فصل نقل و انتقالات به نیمه خود رسیده است پرسپولیس هنوز كار قابل توجهی انجام نداده است تا بشود برای فصل آینده اندكی دلخوشی نسبت به كسب نتایج قابل قبول از سوی این تیم داشت و فقط شاهد پس رفت اوضاع تیم نسبت به مدت مشابه فصل قبل هستیم و این كه هنوز پرطرفدارترین تیم پایتخت سرمربی خود را نشناخته است و تنها دل به حرف های حمید استیلی و تناقض گویی های مسوولین تیم در مورد انتخاب سرمربی دل خوش كرده است.
مربیگری دنیزلی و تیم آری هان
نكته بسیار مهم در مورد هر تیمی كه در زمین مسابقه می دهد، قدرت متمركز روی نیمكت ذخیره های آن تیم است. بدون شك نیمكت قدرتمند و نفر اول آن عامل بسیار مهمی در كسب نتیجه برای هر تیمی به حساب می آید. وقتی تیم نتواند در فصل نقل و انتقالات رهبری خوب و درست را جذب كند، طبیعی است كه نمی تواند نیمكت قابل اعتمادی برای خود دست و پا كند. قطعا تنها كسی كه توانایی شناخت نقاط ضعف یك تیم را دارد مربی تیم است كه باید با اشراف كامل روی بازیكنان شاغل در لیگ اقدام به خرید بازیكن كند. بازیكنانی كه با تفكرات او هماهنگی داشته باشند و در سیستم موردنظر او جوابگو باشند.
مشكل فصل قبل پرسپولیس تنها یك نكته بود و آن عدم هماهنگی بازیكنان با تفكرات دنیزلی بود كه پس از فصل نقل و انتقالات به پرسپولیس آمد و برای یك فصل با بازیكنانی كاری كرد كه توسط آری هان جذب شده بودند. بازیكنانی كه برای هان بهترین عملكرد را به اجرا درآوردند، برای دنیزلی خوب جواب ندادند. حال مشكل پرسپولیس نسبت به فصل قبل سخت تر هم شده است، چرا كه این فصل پرسپولیس هنوز یك مربی مشخص را هم برای رهبری تیم در فصل جدید در نظر نگرفته است چه رسد به گفت وگو و عقد قرارداد.
● افشین قطبی یا حمید استیلی
در این میان زمزمه های پیوستن افشین قطبی به عنوان سرمربی پرسپولیس آغاز شد و این روزها به مهم ترین خبر پیرامون این تیم تبدیل شده است. اما نكته مهم در این میان این است كه به رغم تمایل بالای مسوولان پرسپولیس برای حضور قطبی در این تیم، آنالیزور تیم ملی كره جنوبی چندان تمایلی برای پیوستن به پرسپولیس را از خود نشان نداده است. افشین قطبی كه هم اكنون به عنوان مربی با تیم كره جنوبی در جام ملت های آسیا شركت دارد در چند مصاحبه قبلی خود عنوان كرده كه تنها به كره فكر می كند و به رغم داشتن پیشنهاد سرمربیگری از سوی پرسپولیس فعلا وقت فكر كردن به آن را ندارد.
به هر حال اگر قطبی گزینه نهایی هیات مدیره پرسپولیس باشد باید باز هم برای پرسپولیس انتظار فصلی بی برنامه و ضعیف را داشت. چون اگر به قطبی كه یك ایرانی مقیم خارج از كشور است توجه كنیم متوجه می شویم او كوچك ترین شناختی نسبت به فوتبال ما یا حداقل فوتبال باشگاهی ما ندارد و شناخت او از ایران تنها در حد چند بازی ای است كه درسمت مربیگری تیم كره با تیم ملی ما انجام داده است. اشاره كردیم كه نیاز اصلی یك تیم برای كسب نتیجه در لیگ، جذب بازیكن آماده است تا نیمكت قدرتمندی را فراهم كند. حال باید دید افشین قطبی چنین شناختی از بازیكنان لیگ دارد كه بتواند بهترین ها را انتخاب كند و نقاط ضعف پرسپولیس را برطرف كند یا خیر؟
صد البته كه قطبی نه چنین شناختی از لیگ ما دارد و نه تا چند فصل دیگر به این شناخت می رسد. علاوه بر آن قطبی به جز مربیگری تیم كره جنوبی، كارنامه چندان مشخصی ندارد كه بتوان روی آن حساب كرد تا سكان هدایت پرسپولیسی را كه چهار فصل پیاپی هیچ موفقیتی كسب نكرده به دستش سپرد.
گزینه دوم برای هدایت پرسپولیس حمید استیلی است كه پس از گرفتن مدرك B مربیگری آسیا حالا تلاش می كند تا بتواند از این وضعیت بهره ببرد و سرمربیگری پرسپولیس را برعهده بگیرد. در این كه استیلی شخصیتی قابل قبول است شكی نیست، اما در این كه او بی تجربه است شك نكنید. یا شاید بشود بگوییم كه دیگر مربیان حاضر در لیگ ما تجربه بالاتری نسبت به استیلی دارند. پس اعتماد به استیلی می تواند به دلیل جوان بودن او هم باعث موفقیت پرسپولیس بشود و هم باعث عدم نتیجه گیری تیم باشد.
پرسپولیس هرچند در فصل نقل و انتقالات ضعیف عمل می كند اما باز هم كاملا بی كار نمانده است و برای فصل بعد با چند بازیكن وارد گفت وگو شده است و این بازیكنان نفراتی هستند كه شاید توسط حمید استیلی به هیات مدیره معرفی شده اند. چرا كه به نظر می رسد هیات مدیره پرسپولیس از همه چیز اطلاع دارد جز فوتبال. پس باز هم پرسپولیس وارد مشكلی می شود كه فصل قبل با آن دسته و پنجه نرم كرده است.
حالا باید پرسید اگر افشین قطبی یا هر كس دیگری سرمربی بشود، آیا می تواند با نفراتی كه هیات مدیره جذب كرده اند كار كند یا نه؟ آیا این فصل هم پرسپولیس باید از هافبك های خود انتظار گلزنی داشته باشد؟ نفراتی هم كه از بدنه تیم جدا شدند به نوعی تمام قدرت پرسپولیس به حساب می آمدند. این تیم با این شرایط وضعیت سختی را در لیگ برتر پیش رو خواهد داشت.
هرچند كمی دیر شده است اما مسوولان پرسپولیس باید سریعا به فكر جذب یك سرمربی لایق برای تیم خود باشند، تا فصل نقل و انتقالات كاملا از دست نرود و یا حداقل چند بازیكن متوسط لیگ را برای فصل بعد جذب كند.
مهدی مومنی
منبع : روزنامه جوان