دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

سرگیجه های قطبی


سرگیجه های قطبی
۱) «متغیر» و «ناهماهنگ» شاید بهترین واژه هایی باشند که بتوان در توصیف خط دفاعی آشفته پرسپولیس به کار برد.
خط دفاع فراخی که این روزها به هر مهاجمی راه می دهد، شش ترکیب مختلف در ده بازی را به خود دیده است، تغییراتی که نه تنها باعث کاهش گل های خورده پرسپولیس نشده، بلکه خط دفاعی را به پاشنه آشیل تیم قطبی تبدیل کرده است.
۲) تغییرات بعد بازی مقابل ملوان آغاز شد. وقتی محمد احمدزاده با استفاده از یک مهاجم سرعتی عمق خط دفاعی پرسپولیس را هدف قرار داد و دو بار دروازه قهرمان فصل پیش را باز کرد. ضعف در عمق خط دفاع پرسپولیس در شهرآورد نمود بیشتری پیدا کرد. قلعه نویی با تاکتیک هوشمندانه اش پرده از نقطه ضعف بزرگ پرسپولیس برداشت. پس از آن، تا امروز تیم قطبی هفت گل خورده و او هنوز به دنبال تغییر و جابه جایی در خط دفاعی تیمش است و حتی این کار را بین دو نیمه بازی با فولاد نیز انجام داد. وقتی علیرضا محمد را از بازی خارج کرد، باقریها را به دفاع چپ منتقل کرد و فرانک آتسو را به جای او کنار سپهر حیدری قرار داد تا دفاع میانی پرسپولیس برای ششمین بار دستخوش تغییر شود.
۳) آتسو انتقادهای مطرح شده از خط دفاعی پرسپولیس را منطقی نمی داند. در فوتبال اروپا هم مدافعان با فاصله زیاد از یکدیگر بازی می کنند، اما به قدری هماهنگ هستند که به خوبی یکدیگر را پوشش می دهند. هماهنگی همان گمشده حلقه دفاعی پرسپولیس است. مدافعانی که در شش ترکیب مختلف بازی کرده اند، چگونه می توانند هماهنگ باشند؟ ثبات در ترکیب خط دفاع ارتباط مستقیم با عملکرد آن دارد. «جان تری» و «کاروالیو» مدافعان میانی چلسی در دو فصل اخیر بوده اند، آنها تا هفته هشتم لیگ برتر تنها سه گل دریافت کرده اند و خط دفاعی بارسلونا با زوج «رافائل مارکز» و «کارلوس پویول» هم شش گل در هفت بازی خورده است.
۴) هفت گل خورده در دو بازی اخیر، کارنامه دفاع رو به اضمحلال تیم قطبی است که کریم باقری می گوید: «با این ساختار دفاعی امسال پنجم هم نمی شویم». نظریه ای که هفته به هفته به واقعیت نزدیک می شود اما قطبی با تغییرات مکرر در خط دفاع تلاش نافرجامی را برای مخفی کردن ضعف سازمان دفاعی تیمش انجام می دهد. تغییر اولین و آخرین راهکار قطبی برای ترمیم سازمان دفاعی پرسپولیس است. مثل جراح ناشی و غیرمتخصص قلب که وقتی می تواند با جراحی باز، قلب بیمار را احیا کند، با پیوند قلب، او را در یک قدمی مرگ قرار می دهد.
۵) دو مدافع میانی پرسپولیس یکدیگر را پوشش نمی دهند. علیرضا محمد شدیداً میل به نفوذ دارد و دو هافبک دفاعی جلوی چهار مدافع شرح وظیفه مشخصی ندارند. پژمان نوری برحسب عادت متمایل به سمت چپ بازی می کند و مازیار زارع تک و تنها باید فضاهای خالی یک سوم دفاعی را پوشش دهد. اکثر بازیکنان پرسپولیس معتقدند تیم قطبی چهار دفاع خطی را مدرن بازی نمی کند و سازمان دفاعی پرسپولیس را به چالش می کشند و ذهن مشوش قطبی همچنان به دنبال پیدا کردن ترکیب جدید خط دفاعی برای بازی مقابل برق شیراز است تا خود را تبرئه کرده و نگاه منتقدان را به مدافعان تیمش معطوف کند.
۶) قطبی اما باید به این سؤال پاسخ دهد که به جز تغییر در ترکیب خط دفاعی اش تا امروز، چه کار مثبتی برای ترمیم سازمان دفاعی تیمش انجام داده است و چرا با وجود نداشتن مدافع سرعتی، برای خرید «دکارمو» پافشاری کرد؟
۷) تغییر محصول تفکر است. اما افراط در تغییر نشانه استیصال نیست؟
۸) مشکلات دفاعی پرسپولیس ریشه در نوع تمرینات این تیم دارد. تیم قطبی دفاع خطی چهار نفره را درست و مدرن تمرین نمی کند. نکته ای که محمد نصرتی قبل از ترک پرسپولیس و در یک محفل دوستانه روی آن صحه گذاشت، «ما دفاع خطی مدرن را فقط روی لپ تاپ قطبی تماشا می کنیم.»
شروین طاهری
منبع : روزنامه قدس