شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

شک: کاری می کنم که پشیمان شوید!


شک: کاری می کنم که پشیمان شوید!
بیش از دو هفته از الحاق شکیل اونیل معروف به فی نیکس سانز می گذرد و هنوز عده ای به توان او برای به قهرمانی رساندن این تیم در لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا (A.B.N) شک دارند و این مسئله باعث خشم آشکار وی شده است.
«شک» ۳۷ ساله می گوید: «بهتر است مرا عصبانی نکنید، زیرا وقتی عصبی می شوم، خیلی کارها از من برمی آید و ممکن است امور خاصی را انجام بدهم، مثلاً این که تیم خود را قهرمان کنم!»اونیل با جدایی از میامی هیت به فی نیکس منتقل شده است و انتظار از او این است که همانطور که میامی را در سال ۲۰۰۶ به نخستین (و تنها) قهرمانی اش در تاریخ برپایی مسابقه های A.B.N رساند و همانطور که پیش از آن در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ و سپس ۲۰۰۴ لس آنجلس لیکرز را به ۳ عنوان قهرمانی پیاپی و یک عنوان دومی در لیگ رهنمون شده بود، با سانز نیز چنین کند و فی نیکس را هم قهرمان این لیگ بسیار دشوار و طولانی سازد. فی نیکس بدون «شک» نیز در سال های اخیر از قطب ها و مدعیان اصلی A.B.N و با امثال استیونش کانادایی و «آماری استودمایر» یکی از بهترین های لیگ جلوه کرده و تا مراحل نیمه نهایی و پایانی کنفرانس غرب لیگ پیش تاخته بود و بنابراین فرض به قهرمانی رساندن چنین تیمی توسط وی، نظریه ای معقول و مقبول نشان می دهد.
● شک درمورد «شک»!
با این وجود پیرشدن نسبی اونیل و مصدومیت های مکرر که وی را در سال های اخیر کمرنگ و گاه کم پیدا کرده است، بسیاری را به توانایی های او در حال حاضر به شک انداخته است. اما «شک» می گوید که تمام این حرف های منفی بیشتر او را تحریک کرده و به کوشش بیشتر واداشته است و به جای اثر منفی برروی او تأثیر مثبت می گذارد.«این تیم (سانز) همیشه در مراحل نهایی مسابقات منطقه خود (غرب) و کل رقابت ها حاضر بوده و فقط در گذر از پله آخر (دیدارهای نهایی کنفرانس غرب یا فینال کل لیگ) ناکام مانده است. درنتیجه کافی است که من فقط آنها را از این پله آخر هم گذر بدهم و فکر می کنم که تجربه زیادم برای این مورد بسیار به کار آید. من توان فرماندهی و مدیریت این تیم از داخل میدان را دارم و بنابراین همانی هستم که سانز در تمام این سال ها به وی محتاج بوده است.»
این در صورتی رخ می دهد که بپذیریم شکیل همان غول توانای ۸ ، ۹ سال پیش است. جوانی که از اورلاندو مژیک شروع کرد، در لیکرز شکوفا شد و در میامی با کمک دوواین وید جوان، نان تجربه اش را خورد.
● فرضیه رد شده
وقتی خبرنگاران این روزها از او می پرسند نخستین عکس العمل هایش پس از قطعی شدن الحاقش به سانز چه بوده است، می گوید: «خود من بشدت مایل به شکل گیری این قضیه بودم زیرا سانز تیمی پرمهره و یکدست و حتی فوق العاده است و از بازیگرانی شکل می گیرد که خودخواه نیستند و ابتدا به مصلحت و منفعت تیم می اندیشند.»با این وجود عده ای می گویند «شک»، هم به سبب تحلیل رفتن توانایی هایش و هم به دلیل بازی مدون و تنظیم شده سانز (با مدیریت داخل میدان استیونش) نیازی مبرم به غول ۲‎/۱۶ متری و ۱۴۷ کیلویی ای ندارد که در سال های اخیر از نمادهای اصلی بسکتبال دنیا بوده است و او برخلاف میامی و لیکرز در این تیم جا نخواهدافتاد. این فرضیه ای است که اونیل باز آن را رد می کند و برای خط و نشان کشیدن آماده است. «حتماً از دیدن جا و نقش من در بازی های فی نیکس متعجب خواهید شد. عده ای می گویند چرا مدتی است که من زیاد نمی دوم، اما من در تیمی بازی می کردم که در آن دویدن مفرط شرط نبود و یا لااقل جزو وظایف من نبود (اشاره به میامی هیت). در آن جا یک بازی کنترلی و اداره امور از من خواسته می شد و من نیز کارم را انجام می دادم. حالا اگر در فی نیکس از من دویدن دائمی خواسته شود، خواهم دوید. حسابی هم خواهم دوید! آن وقت خواهید دید که کنار استیونش چه کارهایی از من برمی آید. کاری می کنم که شک کنندگان به من و افرادی که مرا برای این تیم غیرمفید دانسته اند، حسابی پشیمان شوند. واقعاً این کار را می کنم. کاری می کنم که از مخالف خوانی با من پشیمان شوند.»
● به طور اساسی
اما اونیل در سن و سال فعلی اش و در حالی که در ۳ ، ۴ سال اخیر چند رشته مصدومیت و چند فقره آسیب دیدگی را به طور مستمر با خود حمل می کرده و هیچگاه به طور اساسی بهبود نیافته است، همچنان نگاه هایی تردیدبار را متوجه خویش می بیند. او در طول فصل جاری نیز به کرات به سبب آسیب دیدگی نتوانسته بود میامی هیت را در مسابقات A.B.N همراهی کند و به رغم تجدید درخشش و گلزنی های تازه دوواین وید برای این تیم، میامی متحمل بدترین نتایج و قعرنشین جدول ساوت ایست در منطقه شرق لیگ شده بود و هنوز هم این رتبه نازل را دراختیار دارد و کارنامه کلی اش مرکب از ۱۰ برد و ۴۱ باخت همپا با مینه سوتا تیمبر وولوز تیم ته نشین جدول نورت وست، بدترین کارنامه را در فصل جاری تشکیل می دهد.او حتی در دو سه هفته اخیر نیز از درد در ناحیه لگن خاصره می نالیده است و باز طی مدت مذکور برای میامی به میدان نیامده بود. با توجه به برگزاری مسابقه All Stars (بازی دوستانه و سنتی و سالانه ستاره های شرق و غرب لیگ بسکتبال آمریکا) در روز دوشنبه ۲۹ بهمن، اونیل امیدوار بود که از اواخر هفته گذشته و با بازگشایی A.B.N پس از فقط ۵ روز تعطیلی حضور جدی و وسیعش را در ترکیب سانز شروع کند.او سعی دارد قیافه ای خندان و سرحال به خود بگیرد و در برخورد با مردم و رسانه ها در شهر فی نیکس (مرکز ایالت آریزونای آمریکا) دائماً لبخند می زند و مکرراً تشکر می کند.
● استقبال عمومی
حضور او در محل تمرینات سانز و استادیوم خانگی این تیم نیز با استقبال شدید حضار مواجه شده است. آنها برای خوشامدگویی به مرد اول سابق لیکرز و بانی تک قهرمانی میامی یک دلیل قاطع دارند؛ به رغم تمام درخشش های سانز در سال های اخیر و تبدیل شدنش به تیمی همپا با دالاس ماوریکز، دیترویت پیستونز، لس آنجلس لیکرز و حتی سن آنتونیو اسپرز، این تیم در تاریخ ۴۰ ساله حیاتش حتی یک بار هم قهرمانA.B.N نشده است و درست همان وضعی را دارد که میامی قبل از الحاق وی به این تیم داشت. انتقال «شک» به فی نیکس که از غیر منتظره ترین و بزرگترین نقل و انتقال های تاریخ A.B.N بود، شان ماریون و مارکوس بنکس را در عوض از سانز به میامی فرستاد و بهتر بگوییم باعث معاوضه این آدمها با اونیل شد و ماریون و بنکس از سانز به میامی رفته اند تا بکوشند جای خالی و بسیار وسیع شکیل را درآن جا پرکنند. استیوکر که بازیکن پیشین A.B.N است و نخستین سال خود در پست مدیرکلی فی نیکس را می گذراند، این کار را به طور ضربتی و بسیار غیرمنتظره انجام داد.
● به جای تعریف
با این حال به جای تعریف از «استیوکر»، رسانه های آمریکا و برخی محافل بسکتبال این کشور سرشار از انتقاد از وی به سبب رویکرد او به مردی بوده که گفته می شود از دوران اوجش عبور کرده و دیگر آن ستاره سابق نیست و سنگین تر و کندتر از هر زمانی شده است و حضورش به جای تواناتر ساختن تیمی که درعطش قهرمانی می سوزد، باعث کندشدن یک تیم ذاتاً سریع خواهدشد و درنهایت این باشگاه را تضعیف خواهدکرد. بهای این قرارداد نیز برای سانز بالنسبه سنگین است زیرا باید در هر یک از دو سال پیش رو ۲۰ میلیون دلار به «شک» بدهد.اما اگر پای صحبت مایک دی آنتونی مربی فی نیکس و شاگردانش بنشینید، می بینید که آنها از الحاق چنین بازیکنی به جمع خود بسیار شادمان اند. به اعتقاد آنها نخستین و مهم ترین اثری که پیوستن «شک» به تیم شان دارد، خوش روحیه و کارآمدتر شدن وی و به تبع آن تأثیر مثبت این انتقال بر فی نیکس است. به طوری که این تیم به هدف بزرگ خود که همانا کسب عنوان قهرمانی است، برسد و البته شکیل به یک عنصر و مهره حیاتی در این راه بدل شود.
● با ما است
دی آنتونی که در فصل ۲۰۰۶ به خاطر گرفتن تهاجمی ترین بازی ها از سانز به عنوان مربی سال لیگ انتخاب شد، می گوید: «با آمدن اونیل گزینه ها و احتمالات و راه های زیادی به روی ما بازمی شود و بازیگران ما تشنه تر و خوشبین تر شده و بیش از پیش به هیجان آمده اند. خود او (اونیل) نیز کاملاً مهیا و متمرکز برروی هدفش است. حالا با ما است که این مجموعه را مهیای قهرمانی کنیم و فکر نمی کنم که این کار چندان سختی باشد.»
وصال روحانی‎
منبع:Times. A. L
منبع : روزنامه ایران