یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

اینترنتII؛ اینترنت ازجنسی دیگر


اینترنتII؛ اینترنت ازجنسی دیگر
آیكون ساعت شنی با وجود گسترش و بزرگ شدن هر لحظه اینترنت (World wide web) هنوز كند می چرخد و اینترنت به (World wide wait) تبدیل شده است. كاربران چه قدیمی و چه جدید فهمیده اند بازی درحال عوض شدن و قواعد اینترنت در حال تغییر و نو شدن است تا راه خود را به سوی آنچه اینترنت II نامیده می شود، پیداكند.
اینترنت كنونی قابلیت اجرای برنامه های كاربردی نسل بعد را ندارد و درحال جان كندن است.
آیا سرعت كنونی اینترنت برای دریافت و ارسال فایل ها در سال های آینده قابل قبول خواهدبود؟ آیا نمی توان در سطح جهان از رایانه هایی كه در حال كار نیستند برای پردازش اطلاعات سنگین استفاده كرد؟ پاسخ سؤالات فوق به راهی ختم خواهدشد با عنوان اینترنت II.
اینترنت برتر از تمام فناوری هایی ظاهر شده است كه جهان را به هم مرتبط می سازد. اما این فناوری نیز مانند سایر فناوری های دیگر آفت هایی دارد مانند هكرها، ویروسها و غیره.
اینترنت كنونی را در حقیقت می توان نسخه توسعه یافته شبكه ARPANET نامید. شبكه ای كه در سال ۱۹۶۹ توسط سازمان ناسا پایه گذاری شد و سپس چند دانشگاه آمریكا به این شبكه پیوستند و بعد نیز به مرور كشورها عضو این شبكه یكپارچه شدند.
هدف اصلی و ابتدایی از راه اندازی شبكه آرپانت امورتحقیقاتی و پژوهشی بود. اما این شبكه بعدها در جهت اهداف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره نیز به كار گرفته شد.
تعمیر و رفع مشكلات شبكه كنونی اینترنت سخت و دشوار شده است، بنابراین محققان برروی امكان ایجاد شبكه جهانی جدید درحال مطالعه و تحقیق هستند كه این شبكه با نام اینترنت II شناخته می شود.
اینترنت كنونی از پروتكل IPV۴ استفاده می كند كه نزدیك به ۲۰ سال قدمت دارد و به عقیده بعضی عمر این پروتكل به سر آمده است. مشكل اصلی در این پروتكل تعداد محدود آدرس های IPV۴ برای پشتیبانی از اینترنت فعلی و اینترنت II است. پدیده اینترنت II یا Grid Technology پدیده ای است كه به عنوان جانشین اینترنت فعلی در بعضی از كشورها شناخته شده است. اینترنت II با داشتن بهترین و سریع ترین ابزارهای جست وجو (Search)، سرعت بسیار بالا و داشتن امكانات قوی برای تحقیق و پژوهش جایگزین شایسته اینترنت در سال های آتی خواهدبود. سرعت انتقال اطلاعات در یك پایگاه اینترنت II ده ها گیگابایت در ثانیه خواهدبود، البته هنوز زمان زیادی برای رسیدن به اینترنت II وجوددارد. این فناوری حاصل همكاری ۱۳۰ دانشگاه و مركز تحقیقاتی به منظور توسعه اینترنت به صورت شبكه ای با قابلیت های پیشرفته تر برای تحقیقات و آزمایش های دانشگاهی است.
● مبنای كار اینترنت II
طراحی اینترنت II كه با اینترنت كنونی نیز سازگار است، مسیری را در جهت دستیابی به پهنای باند بیشتر و نرخ انتقال اطلاعات افزون تر مهیا می كند. لذا امتیازات اینترنت II توانایی یكپارچه كردن شبكه های محلی و بومی، افزایش اطمینان و افزایش ظرفیت شبكه است.در اینترنت II برخلاف اینترنت كنونی از پروتكل IPU۶ به جای پروتكل IPU۴ استفاده می شود. (internet protocol version). در اصل شماره IP كه در حال حاضر از ۴ بخش تشكیل شده است در اینترنت II شش بخشی خواهدبود كه این تغییر پروتكل افزایش پهنای باند را به دنبال خواهدداشت و زمان دسترسی به اطلاعات به زمان حقیقی بسیار نزدیك تر می شود.
● كاربردهای اینترنت II
با تبدیل اینترنت كنونی به اینترنت II در تمام گرایش های فنی، مهندسی، علوم و غیره می توان شاهد تغییرات شگرفی بود كه در زیر به عنوان نمونه به چند مورد از آنها اشاره می شود.
▪ پزشكی:
تصویربرداری سه بعدی از اعضای بدن و معاینه تخصصی پزشكی از راه دور، بدون حضور پزشك در محل بیمار
▪ سرگرمی:
ارائه تصاویر ویدیویی با سرعت و كیفیت بسیار بالا به صورت دو طرفه
▪ آموزشی:
ایجاد امكانات آموزشی میان دو مؤسسه دور از هم و تعامل استاد و دانشجو بدون نیاز به حضور استاد و دانشجو در كلاس درس
▪ نجوم:
كنترل تلسكوپ از راه دور و مشاهده اطلاعات دریافتی از تلسكوپ به صورت بلادرنگ
● مزایای اینترنت II
درحقیقت می توان گفت اینترنت II برای سه منظور مهم طراحی شده است:
۱) افزایش پهنای باند اطلاعاتی (Band width)
۲) چندكاره بودن شبكه (Multi task)
۳) امنیت بالای دریافت و اجرای اطلاعات (Securiety)
● افزایش پهنای باند
اگر جزو كاربران اینترنت كنونی هستید، حتماً از كندی سرعت اینترنت شاكی و گله مند هستید. شما در بهترین حالت dial up سرعتی حدود ۴۴mbps را خواهید داشت و در صورت استفاده از سرویس های ADSL این سرعت اندكی افزایش یافته و تا ۵۱۲mbps و یا بیشتر هم خواهد رسید (البته با افزایش هزینه های شما) - ممكن است سرعت دریافت و ارسال اطلاعات برای شما اهمیت حیاتی داشته باشد - در این موقع مجبور خواهید بود كه بیشتر هزینه كرده و به سراغ سرویس های vsat بروید كه بعد از گرفتن مجوزهای لازم، این سرویس برای شما فعال خواهدشد و البته هزینه های زیادی را نیز باید برای استفاده از این سرویس به صورت ماهیانه پرداخت كنید.
مواردی كه در بالا عنوان شد تنها گوشه هایی از مشكلات دستیابی به اینترنت كنونی است، یكی از مهم ترین اهداف اینترنت II دستیابی به پهنای باند بیشتر برای كاربران است كه همزمان با افزایش سرعت دریافت و ارسال اطلاعات درخواستی، پهنای باند تخصیص یافته به كاربران و مشتركان نیز در این سرویس افزایش پیداكند.
● چندكاره بودن شبكه
تنها مزیت اینترنت II در افزایش پهنای باند خلاصه نمی شود. آیا نمی توان از سرعت و قدرت رایانه ها در مواقعی كه كاربران با آن كاری انجام نمی دهند برای انجام امور محاسباتی دقیق و سریع بهره گرفت؟
در اینترنت II امكانی فراهم شده است تا كاربران در صورت تمایل و اعلام آمادگی شخصی جهت دراختیار گذاشتن منابع سخت افزاری خود در شبكه به صورت رایگان قادر به انجام این كار باشند.
كافی است كه شما با وصل شدن به آدرس یك پایگاه اینترنتی كه از پروتكل های اینترنت II پشتیبانی می كند، Screen saver دلخواه خود را نصب كرده و در مواقعی كه از رایانه خود استفاده نمی كنید به سایر كاربران اجازه دهید كه از منابع سخت افزاری رایانه شما جهت پردازش های سنگین استفاده كنند و درحقیقت رایانه خود را درمواقع بیكاری وقف امور پژوهشی و تحقیقاتی كنید تا شما نیز در پیشرفت علم نقشی برعهده داشته باشید و نیز با ایجاد امكان استفاده از منابع سخت افزاری سایر رایانه ها، رایانه خانگی خود (pc) را به ابرقدرتی بی رقیب تبدیل كنید.
● امنیت بالای دریافت و ارسال
اینترنت فعلی با مشكلات امنیتی بسیاری دست به گریبان است. هكرها، فیشرها و غیره همواره در كمین نشسته اند تا در صورت كوچك ترین غفلت شما و یا سرویس دهنده شما اطلاعات شما را دزدیده و به حراج بگذارند.
هر از چندگاهی نسخه های اصلاح شده آنتی ویروس ها، آنتی اسپم ها، آنتی تروژن ها و غیره برروی شبكه دراختیار كاربران قرارمی گیرد و شما مجبور خواهیدبود برای در امان ماندن از شر این میهمان های ناخواسته آنتی ویروس خود را به روز كنید (up to date) با هكرها چه می كنید؟ هكرها همیشه یك قدم از شما جلوتر هستند و هر زمان كه اراده كنند سدهای پولادین را شكسته و به web site شما نفوذ خواهندكرد و اطلاعات شما را در چشم برهم زدنی به یغما می برند. برای جلوگیری از نفوذ این دزدان دنیای دیجیتال چه فكری كرده اید؟
اینترنت II سعی كرده است تا حدودی مشكلات امنیتی موجود در اینترنت كنونی را برطرف نماید و با شش بخشی شدن آدرس های اینترنتی تا حدودی امنیت در شبكه ها بالاتر خواهدرفت و از نفوذ هكرها نیز جلوگیری به عمل خواهدآمد.
● فرایندهای اصلی اینترنت II
در اینترنت II فرایندهای زیادی وجودخواهدداشت. اما سه فرایند اصلی این پدیده تكنولوژیك عبارتند از:
۱) گریدهای اطلاعاتی (Data grid)
۲) گریدهای جوینده (Scavenging Grid)
۳) گریدهای محاسباتی (Computing Grid)
▪ Data grid
این gridها وظیفه ذخیره سازی اطلاعات و سپس ارائه آن به كاربران را برعهده دارند.
مشتریان این گریدها بدون توجه به موقعیت مكانی قابلیت دسترسی به این اطلاعات را دارا خواهندبود.
در این نوع گرید دستگاه هایی كه با سیستم ارتباط دارند مسئول به اشتراك گذاری اطلاعات هستند.
▪ Scavenging Grid
این گریدها به صورت مداوم به دنبال ظرفیت های خالی در اینترنت هستند تا از منابع آزاد درجهت پردازش های سنگین بهره بگیرد و البته با كسب اجازه قبلی از صاحبان سیستم ها
▪ Computing Grid
این گریدها كه بعضی آن را جزئی از scavenging Grid می دانند، وظیفه استفاده از منابع بلااستفاده رایانه های شخصی را در جهت پردازش های نرم افزاری برعهده دارد و سرعت پردازش اطلاعات در این سیستم ها افزایش چشمگیری خواهدداشت و لذا می توانیم نرم افزارهای سنگین را برروی رایانه های قدیمی اجرا كرده و نیاز به ارتقای سیستم ها تا حدودی كاهش پیداخواهدكرد.
وحید نقشینه
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدسایت چی بپوشمسایت ساعدنیوزسایت ورزش سهسایت نی نی بانسایت رکناسایت زومیتخبرگزاری ایلناخبرگزاری برناروزنامه دنیای اقتصاد