چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

آیا با پول می توان شادی خرید ؟


آیا با پول می توان شادی خرید ؟
تحقیقات جدید نشان می دهد که پول مثل داروی ضد افسردگی است. آنها شما را شادتر نمی کنند، اما هم پول و هم داروی ضد افسردگی از بروز غم و نگرانی در زندگی جلوگیری می کنند.
داشتن اخلاق و رفتار بهتر، امکانات و وضعیت پزشکی بهتر، نگرانی مالی کمتر، آرامش خاطر از پرداخت صورتحسابها، رضایت خاطر عمیق بخاطر داشتن پول فراوان برای خرید ماشین و خانه جدید، قایق تفریحی، کامپیوتر باعث احساس شاد بودن در زندگی می شود. اما تاثیر شادی بخش آن نسبتا کوتاه است.
پروفسور ژولیت اسکور از دانشگاه هاروارد می گوید: " مطالعات نشان می دهد تقریبا ۸۰ درصد امریکایی ها با اعلام نارضایتی روز افزون خود از فرهنگ "کارکردن و خرج کردن" بر این باورند که مردم ایالات متحده امریکا بسیار حریص و مادی گرا هستند."
زنان متاهل در مقایسه با همسران خود در محل کار شادتر هستند و از کار خود لذت می برند. مسئولیت و وظایف زنان شاغل در خانه و نسبت به خانواده بیشتر است.
اما مردان متاهل در مقایسه با همسران خود، در خانه شادتر هستند (فرقی نمی کند که همسر آنها شاغل باشد یا خیر). مسلما افراد دارای عزت نفس و اعتماد به نفس بالا، نسبت به عملکرد خود احساس بهتری دارند.
● در احساس شاد بودن و شاد زیستن که بسیار مهمتر از داشتن پول است. مواردی دخیل هستند که عبارتند از : ازدواج، برقراری ارتباط خوب با خانواده، دوستان و همکاران، کمک کردن و یاری رساندن به دیگران، و داشتن موقعیت کاری خوب.
برای شاد زیستن باید تمام نیروی خود را معطوف خوب زندگی کردن کنیم، نیرو و ظرفیتهای بالقوه خود را نشان دهیم، فکر و ذهن خود را به مبارزه فرا خوانیم، جسم خود را با ورزش و تمرینات بدنی قوی کنیم، و قلب و روح خود را با دوست داشتن دیگران و اهمیت دادن به آنها وسعت بخشیم.
مطالعات نشان می دهد زمانی که مدیران در می یابند از نظر شغلی به درجه ای رسیده اند که دیگر در شغل خود ارتقاء نمی یابند، ساعات کاری خود را کوتاه تر می کنند و اوقات بیشتری را صرف خانواده و دوستان، ورزش کردن و تعطیلات می کنند. آنها احساس می کنند که قوی تر، آرامتر و شادابتر شده اند و درست در همین جاست که وضعیت روحی و جسمی آنها بهبود چشمگیری می یابد.
منبع : سایت هشت