دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

گروه H، عربستان


گروه H، عربستان
جمعیت: ۲۳ میلیون نفر
▪ لقب: the Green Al _Akhdar ،the Falcons sogour al ، sons of the Desert
▪ محل اقامت در آلمان:Hotel Dolce در Bad Nauheim در سی كیلومتری شمال فرانكفورت
▪ برنامه بازی ها
۲۴خرداد، ساعت ۳۰/۱۹: تونس _ عربستان (مونیخ)
۲۹ خرداد، ساعت ۳۰/۱۹: عربستان _اوكراین (هامبورگ)
۲ تیر، ساعت ۳۰/۱۷ : عربستان _ اسپانیا (كایزرسلاترن)
▪ مرحله مقدماتی
عربستان به عنوان تیم اول گروه A آسیا مستقیماً به جام جهانی راه یافت.
▪ سابقه در جام جهانی
سال ،۱۹۹۴ عربستان اولین حضور خود در جام های جهانی را تجربه كرد. این تیم در جام های جهانی ۹۸ و ۲۰۰۲ نیز حضور داشت اما بهترین نتایج عربستان در جام ۹۴ به دست آمد. این تیم مراكش و بلژیك را در مرحله گروهی مغلوب كرد تا به مرحله یك هشتم نهایی صعود كند اما در این مرحله سوئد مانع پیشروی عرب ها شد. بدترین بازی های عربستان نیز در جام جهانی ۲۰۰۲ رقم خورد. این تیم در اولین بازی خود در این جام هشت بر صفر مغلوب آلمان شد. عرب ها در دو بازی بعدی خود مقابل كامرون و ایرلند نیز موفق به گلزنی نشدند. عربستان امسال چهارمین حضور پیاپی در جام جهانی را تجربه می كند.
▪ ستاره در جام جهانی
سامی الجابر. تك گل او در جام جهانی ۹۴ مقابل مراكش اولین پیروزی عربستان در اولین حضورش در جام جهانی را رقم زد.
كاپیتان عربستان چهارمین جام جهانی خود را در آلمان تجربه می كند.
▪ موفقیت های بین المللی
عربستان سه بار در سال های ،۱۹۸۴ ۱۹۸۸ و ۱۹۹۶ قهرمان جام ملت های آسیا شده است. این تیم دو بار نیز در سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ فاتح جام خلیج فارس شد.
▪ وضعیت لیگ داخلی
الهلال بهترین تیم لیگ عربستان به شمار می آید. با این حال تیم های لیگ باشگاهی عربستان از نظر تاكتیكی، تكنیكی و اقتصادی در وضعیت خوبی به سر نمی برند و اكثر بازی های باشگاهی این كشور با استقبال بسیار كم تماشاگر روبه رو می شود.
▪ رده بندی فیفا
عربستان در بهترین روزهای خود حضور در رتبه بیست و یكم فیفا را تجربه كرد و در مقابل در مقاطعی تا رتبه شصت و سوم نیز سقوط كرد. این تیم هم اكنون در رده سی و چهارم قرار دارد.
▪ میانگین سنی بازیكنان
۴درصد كمتر از ۲۱سال، ۴۳ درصد بین ۲۲ تا ۲۵سال، ۳۹ درصد بین ۲۶ تا ۳۰سال، ۱۳ درصد بالاتر از ۳۰سال.
▪ نكته جالب
انجام بازی فوتبال تا سال ۱۹۵۱ توسط خاندان سلطنتی عربستان ممنوع بود.
▪ رابطه با آلمان
تجهیزات دارویی و وسایل نقلیه موتوری بیشترین حجم واردات عربستان از آلمان را تشكیل می دهند. در سال ۲۰۰۴ میزان صادرات آلمان به عربستان از سه میلیارد یورو نیز فراتر رفت.عربستان پس از امارات مهم ترین شریك تجاری آلمان در میان كشورهای عرب به شمار می آید.
حدود هزار عربستانی در آلمان زندگی می كنند.
▪ احتمال قهرمانی: ۱ به ۷۵۰
نگاه: حضور حمدالمنتشری در خط دفاع عربستان نعمت بزرگی برای این تیم است. عربستان در مرحله مقدماتی تنها یك گل خورد. اما نداشتن تجربه اروپایی برای این تیم گران تمام خواهد شد. در میان بازیكنان عربستان تنها سامی الجابر و فهد الغشایان تجربه حضور در تیم های اروپایی را دارند.
پیش بینی: بسیار بعید است كه مدت اقامت عربستان در آلمان بیشتر از دو هفته شود. این تیم در پایان مرحله مقدماتی به كشورش باز می گردد.
▪ مربی: ماركوس پاكه تا، چهل و هفت ساله.
پاكه تا فصل گذشته الهلال را قهرمان عربستان كرد تا تنها پس از یك سال حضور در عربستان به عنوان مربی تیم ملی این كشور برگزیده شود. این مربی برزیلی در جام های جهانی زیر هفده سال و زیر بیست سال تیم برزیل را قهرمان كرده است. پاكه تا در دسامبر گذشته جایگزین گابریل كالدرون آرژانتینی شد كه موفق شده بود عربستان را به جام جهانی برساند.
▪ كاپیتان و چهره
سامی الجابر چند ماهی را به عنوان بازیكن قرضی در ولورهمپتون انگلیس سپری كرد. این مهاجم سی و چهارساله از هفده سالگی در تیم ملی عربستان بازی می كند. او پس از پایان جام جهانی ۲۰۰۲ از فوتبال ملی خداحافظی كرد اما اوایل سال ۲۰۰۵ دوباره به تیم ملی بازگشت و در اولین بازی خود مقابل ازبكستان در مرحله مقدماتی جام جهانی گل سرنوشت سازی را به ثمر رساند. الجابر ۱۵۸ بازی ملی انجام داده و ۴۳گل نیز زده است.
منبع : روزنامه شرق