پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

کامارازاروس


کامارازاروس
● آناتومی
كامارازاروس،‌ گیاهخواری غول پیكر، باگردنی بلند و دمی طویل بود كه طول آن حدود ۲۴ تا۶۵ فوت(۵/۷ تا۲۰ متر) و ارتفاع آن ۱۵ فوت(۶/۴ متر) و وزن آن بیش از۲۰ تن(حدود ۲۸۰۰۰ كیلوگرم) بود. كامارازاروس،‌از ساروپودهای دیگر كوچكتر بود. این دایناسور، سری كوچك و بلند با پوزه ای ضخیم و دندانهایی قاشقی شكل داشت. گردن و دم آن،‌كوتاهتر از ساروپودهای دیگر بود. كامارازاروس،‌پاهای قطور پنج انگشتی داشت. انگشت داخلی برای دفاع چنگالی بلند، تیز داشت. پاهای جلویی اندكی كوتاهتر از پاهای عقبی بودند و پشت آن تقریبا هم سطح زمین بود. نام آن،‌دایناسور حفره دار،‌ از سوراخهایی گرفته شده كه در مهره های آن وجود دارد و وزن این دایناسور را كاهش می دهد.
● زمان زیست
كامارازاروس،‌در دوره ژوراسیك پسین، حدود ۱۴۵-۱۵۵ میلیون سال قبل می زیست. ژوراسیك پسین زمان زیست ساروپودهای زیادی بودكه عبارتند ازدیپلودوكوس، آپاتوزاروس و براكیوزاروس. به علاوه استگوزاروس، توجیانكوزاروس،‌ آلوزاروس، سوپرزاروس،‌كوئلوروزار و بسیاری دایناسورهای دیگر هم در این دوره می زیستند.
● رفتار
فسیلهای كاماروزاروس به صورت گروههایی یافت شده اند كه هم دایناسورهای بالغ و هم دایناسورهای جوان در آن وجود دارد. این امر نشان می دهد كه كاماروزاروسها به صورت گله ای زندگی كرده و از فرزندانشان مراقبت می كرده اند. كاماروزاروس، مثل ساروپودهای دیگر تخم گذار بوده است. تخمهای یافت شده ساروپودها دارای الگوی خطی بوده اند و نه در لانه. احتمالا این تخمها هنگامی گذاشته شده اند كه جانور در حال حركت بوده است. اعتقاد براین است كه ساروپودها از تخمهایشان مراقبت نمی كرده اند. طول عمر ساروپودها صد سال بوده است.
● تغذیه و دندانها
كاماروزاروس، گیاهخوار بود(تنها گیاهان را می خورد). این جانور مجبور بود برای بقا، هر روز مقادیر بسیار زیادی مواد گیاهی را بخورد. كاماروزاروس،‌تمام برگهای گیاه را می بلعید بدون اینكه آنها را بجود. احتمالادر معده این جانورسنگ معده وجود داشته كه به هضم موادگیاهی مثل برگهای سرخ و كاج كمك می كرده است. كاماروزاروس،‌ دندانهایی بلند،‌پهن و قاشقی شكل داشت.
● هوش
تصور می شد كه ساروپودها(مثل كامارازاروس، براكیوزاروس و آپاتوزاروس) و استگوزاروس، مغز ثانویه ای دارند. امروزه دیرینه شناسان معتقدند كه آنچه آنها آن را مغز ثانویه می پنداشتند، بزرگ شدگی طناب عصبی در قسمت ران بوده است. این بزرگ شدگی از مغز كوچك جانور هم بزرگتر بوده است.
كامارازاروس، نوعی ساروپود بود كه هوش آنها(یا EQ كه از روی نسبت مغز به وزن بدن اندازه گیری می شود) از همه دایناسورها كمتربود.
● تحرك
احتمالا كامارازاروس،‌ برروی چهار پای بزرگ(از روی ردپای فسیل شده، طول پاها و وزن تقریبی آن مشخص شده است) خیلی آهسته حركت می كرده است.
● فسیلها
تعداد زیادی از فسیلهای كامارازاروس در آمریكای شمالی(در كلرادو، نیومكزیكو،‌اوتا و وایومینگ) یافت شده است. كامارازاروس،‌ در سال ۱۸۷۷ توسط ادوارد درینكركوپ،‌نامگذاری شد.
● طبقه بندی
كامارازاروس، نوعی دایناسور ساریچین، ساروپودومورف و یكی از كوچكترین ساروپودهایی(گیاهخواران دارای گردن دراز و دم بلند)بود.كامارازاروس متعلق به خانواده كامارازاریدا، ساروپودهای سرجعبه ای است كه شامل كامارازاروس، اوهلوپوس، اوپیستوكوئلیكادیا و غیره می باشد.
گونه نوعی كامارازاروس سوپرموس می باشد. گونه های دیگر كامارازاروس عبارتند از: كامارازاروس گراندیس، كامارازاروس لنتوس و كامارازاروس لویسی.
منبع : پایگاه داده های علوم زمین کشور