سه شنبه, ۱ فروردین, ۱۴۰۲ / 21 March, 2023
مجله ویستا

سربلند - Walking Tall


سربلند - Walking Tall
سال تولید : ۱۹۷۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : بینگ کرازبی پروداکشنز
کارگردان : فیل کارلسن
فیلمنامه‌نویس : مورت بریسکین.
فیلمبردار : جک مارتا.
آهنگساز(موسیقی متن) : والتر شارف.
هنرپیشگان : جو دان بیکر، هارتمن، جین اوانز، نوآ بیری، رُزمری مورفی، برندا بنت، جان براشیا و بروس گلاور.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه.


«بوفورد پوستر» (بیکر)، با همسرش، «پالین» (هارتمن) و دو فرزندش به شهر کوچک سلمر در ایالت تنسی بر می‌گردد. او شبی در قمارخانه «لاکی اسپات» دعوا می‌کند، به سختی کتک می‌خورد و در حالی که با چاقو زخمی شده، رهایش می‌کنند. وقتی پلیس محلی هیچ کمکی به او نمی‌کند، به تنهائی به «لاکی اسپات» برمی‌گردد و با چماق به افراد آنجا حمله می‌کند و پولی را که متعلق به خود می‌داند برمی‌دارد. سپس به خاطر دزدی به دادگاه احضار می‌شود، اما با اکراه او را تبرئه می‌کنند. در اینجا تصمیم می‌گیرد کلانتر شهر شود و یک مقام مسئول فاسد که قصد کشتنش را می‌کند، در تصادف اتوموبیل می‌میرد. وقتی او در مقابل گروه قاچاقچیان مشروبات الکی که ویسکی تقلبی درست می‌کنند، می‌ایستد، قاضی پس از تبرئه کردن آنان، «پوسر» را به‌خاطر بازداشت غیرقانونی توبیخ می‌کند. «کالی هکر» (مورفی) که در دادن شوه به «پوسر» و یارانش شکست می‌خورده، دامی برای او می‌چیند و «پوسر» زخمی می‌شود. «پالین» اصرار می‌کند که او به جای آن چماق، اسلحه همراه خودش ببرد. بعدتر «کالی» با گزارش جعلی سرقت از «لاکی اسپات» او را به آنجا می‌کشاند اما تیرش خطا می‌رود و خودش کشته می‌شود. باقی‌مانده افراد گروه به «پوسرها» حمله می‌کنند. «پالین» را می‌کشند و «پوسر» را به شدت زخمی می‌کنند. وقتی مأمور فدرال سر می‌رسد، «پوسر» از لو دادن مظنونان خودداری می‌کند، از بیمارستان می‌گریزد، با اتوموبیل وارد «لاکی اسپات» می‌شود و بقیه دارودسته را می‌کشد. بالاخره او نظم و قانون را در سلمر حاکم می‌کند.
* فیلم براساس رویدادهای واقعی شکل گرفته و به‌عنوان اثری حادثه‌ای تا حد زیادی به واقعیت وفادار است. مضمون آشنای بی‌اعتمادی به دستگاه قضائی و اقدام فردی بار دیگر، البته نه چندان عمیق پرداخت می‌شود. کارلسن صحنه‌های اکشن را با مهارت ساخته و فیلمی جذاب، اگرچه قراردادی، در ژانر حادثه‌ای پدید آورده است. شخصیت «پوسر» در مقام اسطوره‌ای پویا تأثیرگذار است ولی ضد قهرمانان فیلم بسیار کلیشه‌ای هستند. دو دنباله: قسمت 2: سربلند (ارل بلامی، 1975) و آخرین فصل - سربلند (جک استارِت، 1977)، یک فیلم تلویزیونی: یک قهرمان واقعی آمریکائی (لو آنتونیو، 1978) و یک مجموعه تلویزیونی نیز پس از این فیلم ساخته شد.


همچنین مشاهده کنید

سایت خبرآنلاینسایت نورنیوزسایر منابعسایت نی نی بانسایت اصلاحات نیوزسایت انصاف نیوزسایت عصرایرانسایت سلام نوسایت ورزش سهسایت پارسینه