چهارشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۳ / 22 May, 2024
مجله ویستا

یک افسر و یک آقا - An Officer And A Gentleman


یک افسر و یک آقا - An Officer And A Gentleman
سال تولید : ۱۹۸۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مارتین الفند
کارگردان : تیلر هکفورد.
فیلمنامه‌نویس : داگلاس دی استوارت.
فیلمبردار : دانلد تورین.
آهنگساز(موسیقی متن) : جک نیچه.
هنرپیشگان : ریچارد گیر، دبرا وینگر، دیوید کیت، رابرت لوجیا، لیزا بلونت، لیزا ایلباکر، لوئیس گاست جونیر، تونی‌ پلانا، هارولد سیلوستر، دیوید کاروزو و ویکتور فرنچ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه.


«زاک مایو» (گیر)، سرباز دوره خلبانی نیروی دریائی، در دوران آموزشی با سرباز جدید دیگر به‌نام «سید وورلی» (کیت) آشنا می‌شود و بعدتر شبی در یک مجلس رقص با دو دختر کارگر، «پالا پوکریفکی» (وینگر) و «لینت پومروی» (بلونت) دوست می‌شوند. در وعده دیدار بعدی و در یک برخورد با جوانان محلی معلوم می‌شود که «زاک» استاد کنگ فو است. در دوران تعلیمات طاقت‌فرسای آموزش نظامی، گروهبان سیاه‌پوست، «امیلی فولی» (گاست جونیر) می‌کوشد تا با سخت‌گیری روحیه سرکش «مایو» را در هم بشکند. کمی پیش از فارغ‌التحصیلی، «زاک» برای به‌دست آوردن استقلالش، رابطه‌اش را با «پالا» به هم می‌زند. از طرفی «لینت» به «سید» می‌گوید که احتمالاً باردار است (در واقع این کلکی برای به دام انداختن «سید» است). «زاک» شانسش را برای شکستن رکورد عبور از موانع به خاطر کمک به یکی از هم قطاران مؤنثش (ایلباکر) از دست می‌دهد و بعدتر نیز در تمرین آموزش پرواز به «سیدِ» وحشت‌زده کمک می‌کند. «سید» ارتش را رها می‌کند و به «لینت» پیشنهاد ازدواج می‌دهد. اما «لینت» می‌گوید که باردار نیست و تنها می‌خواسته با یک خلبان ازدواج کند و پس از جروبحثی شدید، «سید» خودکشی می‌کند. در اینجا «پالا» عشقش را به «زاک» ابراز می‌کند ولی «زاک» آن را رد می‌کند. با این همه پس از مراسم فارغ‌التحصیلی، با یونیفورم جدید خود، نزد او باز می‌گردد.
* این فیلم «یاغی» دهه 1980 در مقایسه با یاغیان سلف خود، با وجود آسودگی بیشتر در ابراز بی‌پروائی و خشونت بیشتر، چیزی برای افزودن به فیلم‌هائی مثل یاغی بی‌هدف (نیکلاس ری، 1955) ندارد. اینجا تحول قهرمان اصلی نیز عمیق به نظر نمی‌رسد و رفتار توهین‌آمیز مردان با زنان حتی نمی‌تواند به «ضد زن» بودن اثر تعبیر شود. اما رمز موفقیت تجاری فیلم را باید در بازی موفق گیر و صحنه‌های بی‌پروای مهرورزی و تفاوتش با دیگر فیلم‌های عاشقانه هالیوودی جست‌وجو کرد.