یکشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸ / 18 August, 2019
مجله ویستا

کهیر


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- صورت، چشم‌ها و گلو شروع به ورم کردن می‌کنند.
- کهیر شدید است یا به طور مکرر ظاهر می‌شود.
- کهیر بیش از یک روز طول می‌کشد و با تب یا علائم دیگر همراه است.
- کهیر به تاول تبدیل می‌شود.

- کهیر نشانهٔ چیست؟
کهیر لکه‌های برجسته، قرمز، و خارش‌دار پوست است که ظرف یک روز (و گاهی چند ساعت) از بین می‌روند. اما گاهی نیز به‌طور مکرر و در جاهای مختلف بدن ظاهر می‌شوند. اینها به‌ این علت است که یک ماده شیمیائی به نام هیستامین‌ مایع زیادی را از رگ‌های خونی خارج کرده و در زیر پوست جمع می‌کند.
کهیر ممکن است حاد یا مزمن باشد. هر کسی را می‌تواند مبتلا کند، ولی در خانواده‌ها و افرادی بیشتر دیده می‌شود که برای ابتلا به تب یونجه، آلرژی ناشی از گرد و خاک، و اکزما مستعدترند.
کهیر حاد اغلب واکنشی الرژیائی به مواد خوراکی یا تماس است. مثلاً چاشنی‌ها، رنگ‌ها، و نگاهدارنده‌های مصنوعی از علل شایع کهیرند. کهیر ناشی از گزش زنبور هم حاد است. کهیر حاد معمولاً ظرف چند ساعت از بین می‌رود.
دست برخی افراد هنگام تماس با بعضی غذاها - مثلاً گوجه‌فرنگی یا گوشت - کهیر می‌زند، ولی اغلب اگر این مواد را بخورند، دچار ناراحتی نمی‌شوند.
گاهی نیز در اثر هیجانات و فشارهای روانی کهیر به‌وجود می‌آید. مثلاً در هنگام امتحانات نهائی در برخی دانش‌آموزان کهیر دیده می‌شود.
از علل دیگر کهیر می‌توان ویروس‌ها و بعضی بیماری‌ها مثل لوپوس، برخی داروها مثل آنتی‌بیوتیک‌ها و آسپیرین، آفتاب، گرما، سرما، فشار (مثل فشار پشتی یا دستهٔ سفت صندلی)، فعالیت زیاد، و عرق کردن را نام برد. اما هر چیزی می‌تواند ایجاد کهیر کند.

- درمان کهیر
اغلب علت کهیر حاد معولم است: مثلاً توت‌فرنگی خورده‌اید. اما تعیین علت کهیر مزمن کمی پیچیده است و به‌ندرت مشخص می‌شود. خوشبختانه، هر دو نوع کهیر به درمان پاسخ می‌دهند.
دوش بگیرید. وقتی کهیر شروع به ظاهر شدن می‌کند، دوش آب سرد می‌تواند از ازدیاد آن جلوگیری کند. آب گرم آزادشدن هیستامین را تحریک کرده و تمام بدنتان کهیر می‌زند.
ضدحساسیت بخورید. هیستامین‌ها باعث ایجاد کهیر شده‌‌اند. پس، داروهای ضدحساسیت مثل دیفن هیدرامین و دکسکلرافنیرامین آن را از بین می‌برند. اما این داروها شما را خواب‌آلوده هم می‌کنند. پزشک می‌تواند داروی ضدحساسیتی برایتان تجویز کند که کمتر دچار خواب‌‌آلودگی شوید.
در کهیرهای ناشی از تنش روانی داروئی حاوی ضدحساسیت و ضدافسردگی تجویز می‌شود که هم کهیر را درمان کند و هم آرامش دهد.
چیزهای محرک نخورید. اگر متوجه شده‌اید که بعد از خوردن چیز خاصی کهیر می‌زنید، از آن دوری کنید. اگر عامل کهیرزا را نمی‌شناسید، از مواد غذائی پر از ادویه‌جات خوددداری کنید، به محل‌های پر گرد و غبار نروید، و لباس‌هائی که ممکن است به آنها آلرژی نشان دهید نپوشید. از دیگر عواما احتمالی کهیر می‌توان لوازم آرایش، خوشبوکننده‌ها، شامپو، و صابون را نام برد. برای یافتن عامل اصلی آنها را یک‌به‌‌یک امتحان کنید.
لباس مناسب بپوشید. مواد شیمیائی لباس‌ها را که ممکن است حساسیت‌زا باشند با شستن آنها از بین ببرید و سپس لباس‌ را بپوشید. از شوینده‌های خفیف و بدون بو استفاده کنید و نرم‌کننده به‌کار نبرید.
همچنین مشاهده کنید


 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی
 از میان خبرها
سایت ارانیکوروزنامه سازندگیروزنامه اعتمادسایت خبر ورزشیخبرگزاری مهر