پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

زیستن - TO LIVE


زیستن - TO LIVE
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : هنگ‌کنگ
محصول : چیو فو شنگ
کارگردان : ژانگ ییمو
فیلمنامه‌نویس : لو وئی، بر مبنای رمانی نوشتهٔ یو هوآ
فیلمبردار : لو یوئه
آهنگساز(موسیقی متن) : ژانو جیپینگ
هنرپیشگان : گه یو، گونگ لی، نیو بن، گوئو تائو، جیانگ وو، نی داهونگ، لیو تیانچی، دونگ فئی، ژانگ لو، شیائو کونگ
نوع فیلم : رنگی، ۱۴۵ دقیقه


ـ شمال چین، سال ۱۹۴۶. ̎شو فوگوئی̎ (یو) در قمار دارائی‌اش را می‌بازد و باعث آزردگی همسرش، ̎جیاژن̎ (لی) می‌شود. آنان دختری به نام ̎فنگشیا ̎ (کونگ) و پسر نوزادی به نام ̎یوکینگ̎ دارند. یک سال بعد ̎فوگوئی̎ یک برنامهٔ نمایش عروسکی همراه دوستش، ̎چونشنگ̎ (تائو) در سرتاسر منطقه اجرا می‌کند و وقتی ارتش آزادی خلق سر می‌رسد، تسلیم می‌شوند و برای سرگرمی سربازان نمایش دیگری را ترتیب می‌دهند. ̎چونشنگ̎ رانندهٔ ارتش خلق می‌شود و ̎فوگوئی̎ به خانه بر می‌گردد، در حالیکه چین دیگر حکومتی کمونیستی یافته است. او به عنوان قهرمان انقلاب مورد ستایش قرار می‌گیرد و همرنگ جماعت می‌شود. ̎یوئوکینگ̎ (فئی) در حادثهٔ خراب شدن یک دیوار طی یک نمایش عروسکی پدرش برای کارگران، کشته می‌شود و مقصر ̎چونشنگ̎ است. ̎جیاژن̎ درخواست بخشش او را رد می‌کند. در ۱۹۶۶ در آستانهٔ انقلاب فرهنگی اکثر مقامات زیر سئول رفته‌اند. ̎فنگشیا ̎ (تیانچی) با ̎وان ارشی̎ (وو)، رئیس گارد سرخ کارخانه ازدواج می‌کند و وقتی باردار می‌شود به دلیل فقدان مراقبت‌های پزشکی حین زایمان می‌میرد، هرچند نوزاد پسرش، ̎مانتو̎ زنده می‌ماند. سال‌ها بعد وضع به حال عادی بازگشته و ̎ارشی̎ و ̎مانتو̎ با ̎فوگوئی̎ و ̎جیاژن̎ زندگی می‌کنند.
ـ زیستن مثل فیلم‌های قبلی ییمو او را با حزب کمونیست چین دچار مشکل ساخت و بر اختلافات چین و هنگ‌کنگ در زمینه‌های فرهنگی نیز افزود. در حالیکه کنار فیلم‌هائی مثل بادباک‌ آبی (تیان ژوانگ‌ژوانگ، ۱۹۹۳) و وداع محبوبم (چن کایگه، ۱۹۹۳) اثری محتاط و دست به عصا به نظر می‌رسد. تنها نکتهٔ برانگیزندهٔ از این جهت، هجو ناپختگی‌های کیش شخصیت مائو در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ و ارائه افراط کاری‌های انقلاب فرهنگی در قالب کمدی سیاه است. حاصل کار نیز به درستی بیشتر اوقات کمیک است تا تراژیک و بازی ظریف یو (بازیگر اصلی که بیشتر به خاطر نقش‌های هجو آمیز شهرت دارد) به خوبی گویای ایدهٔ فیلم، همسانی یا خوش‌بینانه است.


همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت پارسینه پلاسروزنامه دنیای اقتصادسایر منابعخبرگزاری صدا و سیماسایت فرازدیلیسایت انتخابخبرگزاری فارسسایت مثلث آنلاینروزنامه شهروند