جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

قهرمانی جهان شاهکار بزرگ نوجوانان والیبال ایران


قهرمانی جهان شاهکار بزرگ نوجوانان والیبال ایران
قهرمانی نوجوانان والیبالیست کشورمان در عرصه جهانی که پس از مدال برنز جوانان این رشته به دست آمد علا وه بر برانگیختن غرور ملی نگاه و توجه ویژه ورزش دوستان را بیش از پیش به رشته والیبال و بازیکنانش معطوف کرد.
کسب عنوان قهرمانی جهان در رده سنی نوجوانان کار بسیار مشکلی بود ولی سخت تر از آن حفظ این قهرمانی است. هم اکنون تیم نوجوانان والیبال فعلی پشتوانه تیم ملی جوانان است و تیم ملی جوانان نیز پشتوانه تیم ملی بزرگسالا ن.
در آینده چشم انداز باید این باشد که رده بزرگسالا ن به مانند تیم های نوجوانان و جوانان فاصله خود را با سکوهای قهرمانی آسیا و جهان کمتر کنند و تلا ش نمایند که از مسابقات قهرمانی آسیا در اندونزی استارت این کار زده شود.
بازیکنان نوجوان والیبال کشورمان در مکزیک قدرت های برتر اروپا و آمریکا را پشت سر گذاشتند و اولین مدال طلا ی تاریخ این رشته را به ارمغان آوردند. این نتیجه در شرایطی حاصل شد که کمتر کسی تصور فینالیست شدن ایران را می کرد اما در نهایت بازیکنان ما توانستند خلا ف تصور همگان، توانایی های خود را ثابت کنند و به دنبال طلا ی آسیا، طلا ی جهان را هم تقدیم جامعه والیبال کنند.
از زمانی که داورزنی تصدی امور فدراسیون والیبال را به دست گرفته ۴ مدال نصیب این فدراسیون شده است. علا وه بر طلا ی آسیا و جهان نوجوانان، جوانان نیز موفق به کسب طلا ی آسیا و برنز جهان شده اند و این در حالی است که یزدانی خرم رئیس پیشین فدراسیون والیبال بخشی از این موفقیت ها را مربوط به دوران فعالیت خود می داند و می گوید: «موفقیت در رده های پایه نیازمند کار زیربنایی و برنامه درازمدت است، یعنی آنچه من در دوران ریاست خود بر والیبال شروع کرده و مراکز استعدادیابی، کانون ها و تیم های مینی والیبال را ملزم به فعالیت مستمر کردم.»
البته یزدانی خرم مدیریت داورزنی را هم یک فاکتور تعیین کننده می داند و می گوید: «داورزنی با مدیریت مناسب و آگاهانه خود توانست به موقع از تمام فعالیت ها نتیجه گیری نماید، طوری که اگر مدیریت داورزنی نبود شاید اصلا این موفقیت کسب نمی شد.»
همچنین رئیس فعلی فدراسیون والیبال هم معتقد است که فعالیت های فدراسیون گذشته قابل تقدیر است اما آنچه تاکنون به دست آمده حاصل یک مدیریت متفاوت است. داورزنی در این مورد می گوید: «یزدانی خرم در دوران خود حرکت های جدیدی را آغاز کرد که باعث شده کاری را از نو شروع نکنیم. در واقع ما در مسیری حرکت کردیم که یزدانی خرم هم آن را دنبال کرده بود ولی با مدیریتی متفاوت آن هم از نوع علمی، چرا که معتقدم برای سکونشینی در مسابقات فراتر از قاره ای باید بر مبنای مدیریت علمی حرکت کنیم.»
در هر حال ملی پوشان ایرانی با هدایت یوتساست کوویچ که بزرگترین موفقیتش در زمان یزدانی خرم پنجمی جوانان در جهان بود، توانستند دنیا را فتح کنند. هرچند که یزدانی خرم اعتقاد دارد که این مربی صربستانی باید همتاهای خود را در نتیجه کسب شده شریک بداند، می گوید: «بازیکنانی که در اختیار ست کوویچ قرار گرفتند حاصل زحمات چندین ساله ایوان بوگانیگف و مربیان داخلی که در شهرستان ها مشغولند بود، طوری که این مربیان به اندازه ست کوویچ و حتی شاید بیشتر در این موفقیت سهیم هستند.»
البته شهنازی که همراه تیم ملی نوجوانان در سال ۲۰۰۳ مدال برنز رقابت های جهانی را به دست آورد در این رابطه نظر جالبی دارد: «داورزنی در انتخاب مربیان و مکان به کارگیری آنها هوش و ذکاوت خاصی دارد. وی در یک اقدام تقریبا تعجب انگیز، ست کوویچ را که توسط فدراسیون قبلی کنار گذاشته شده بود مجددا فرا خواند و این بار وی را در رده سنی نوجوانان به کار گماشت و توانست با آن بهترین نتیجه را به دست آورد. همان طور که با کارخانه در جوانان موفق شد.»
به هر تقدیر نباید از همت و تلا ش اعضای تیم ملی نوجوانان در کنار انگیزه بالا به راحتی گذشت، گرچه آنها مقابل هند، آرژانتین و کوبا شکست را پذیرفتند اما نام های بزرگی چون پورتوریکو، لهستان، برزیل، فرانسه و چین را از پیش رو برداشتند تا به صدر جهان رسیدند، هرچند در این راه نوساناتی هم داشتند.
بازیکنان ایران که در دور مقدماتی با کمترین فاصله نسبت به هم گروه های خود و کمی خوش اقبالی موفق به صعود شدند در مراحل بعد به تدریج اقتدار خود را افزایش دادند اما در هر بازی به لحاظ فنی قابل بررسی بودند. در حالی که در والیبال سرویس نقش تعیین کننده برای هر تیمی دارد، والیبالیست های ما توانستند از سرویس های یک ضرب امتیازات زیادی کسب نمایند و خطای سرویس کمی داشتند در حالی که چین وفرانسه به علت همین ضعف به ما باختند.
این نکته از دید مصطفی کارخانه که ۶ سال پیش نوجوانان را نایب قهرمان جهان کرده بود پنهان نمانده است: «بازیکنان ایران در دریافت های اول و توپ گیری داخل میدان بدون کمترین خطا عمل کردند ضمن اینکه در حمله نفر به نفر از حریفان خود برتر بودند اما به دلیل ضعف در امتیازگیری از سرویس، مربیان دفاع را بیشتر از هر چیز دیگری توصیه می کردند تا در هنگام حمله حریف امتیاز کمتری از دست بدهند، این نکات ریز با تعویض های به جای سرمربی تیم بیشتر نمود پیدا می کرد.»
البته آنچه به وضوح مشخص بود اینکه ایران در دو بازی آخر کمتر دچار نوسان شد که علت آن از نظر شهنازی کم شدن استرس بود: «وقتی بازیکنان از صعود خود به جمع چهار تیم برتر مطمئن شدند تا حد زیادی از استرس آنها کاسته شد و این مساله در نوع بازی آنها مقابل فرانسه و چین هویدا بود به طوری که از سرعت خود بهره بیشتری گرفتند و توانستند آن را با تکنیک های فردی در هم آمیزند و به این موفقیت دست یابند.»
در هر حال والیبال که سمبل ورزش های گروهی است با تلا ش و همکاری اعضای آن و برنامه ریزی اصولی و دوراندیشی مسوولا نش به مرز خودباوری یعنی جایی که در صحنه های بین المللی حرف های زیادی برای گفتن دارد رسیده است. پس اگر بخواهیم در موفقیت های اخیر والیبال وبه ویژه قهرمانی نوجوانان در جهان دست روی فرد خاصی بگذاریم، اشتباهی بزرگ مرتکب شده ایم چرا که به نظر می رسد چنین نتایجی مرهون کار جمعی همه افراد و سازمان هایی است که از گذشته تا به امروز به نوعی با والیبال همکاری داشته اند. آنچه بیش از هر موضوع دیگری مهم به نظر می رسد این است که والیبال نیازمند حمایت های جدی و درست سازمان تربیت بدنی است تا بتواند اقتدار خود را تا رده بزرگسالا ن ادامه دهد.
● و حالا بزرگسالا ن
کاپیتان تیم ملی بزرگسالا ن هم که در رقابت های آسیایی اندونزی حضور دارد می گوید: تیم ما امسال نسبت به گذشته جوان تر شده و این بردها آغاز خوبی برای ما بود. اما به طور قطع در بازی های بعد بهتر از این خواهیم بود. به اندونزی آمده ایم که بازی های خوبی را به نمایش بگذاریم، سه ماه سخت تمرین کرده ایم تا نتیجه بگیریم و قطعا گرفتن مدال هدف ماست و در دیدارهای بعد تنها به برد می اندیشیم.
اکبری در پاسخ به این سوال که تیم ملی کنونی والیبال بزرگسالا ن را چگونه می بینید می گوید: این دوره از مسابقات با پنج دوره گذشته که من سابقه بازی در آنها را داشته ام خیلی فرق می کند. شرایط طوری است که تیم های ضعیف و قوی در یک گروه با هم بازی می کنند و آن قدر بازی می کنند تا تیمی که شایسته است به دور بعد صعود کند. بدین ترتیب همه تیم های مدعی می توانند حق خودشان را بگیرند و دیگر مثل مسابقات دوحه قطر نیست که دو فینالیست مسابقات دور قبل را در آغاز راه به مقابله با هم دعوت کنند.
از زمانی که گاییچ به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالا ن انتخاب شد تا زمانی که اسامی نفرات اعلا م شد، بازیکنان زیادی در تمرینات شرکت کردند و تلا ش نمودند تا همه چیز خوب و مرتب پیش برود و من به عنوان کاپیتان تیم از تمامی آنها تشکر می کنم اما باید بگویم به واقع هیچ تیمی در طول تاریخ والیبال به اندازه مثل ما تمرین نکرد. گرچه در زمان میلورادیکاچ تیم ایران ۹ ماه خستگی ناپذیر تلا ش کرد و زحمت کشید اما متاسفانه پس از آن همه قبول زحمت تیم ایران نه تنها هیچ عنوانی کسب نکرد، بلکه دو سال هم از والیبال دنیا عقب ماند ولی در حال حاضر تیم ایران هدفمند تمرین می کند و برای هر مسابقه برنامه دارد و من به همین دلیل امیدوارم تا دست پر از مسابقات اندونزی بازگردیم.
کاپیتان تیم ملی والیبال خودش را تنها بازیکن از نسل قدیم والیبال می داند و اضافه می کند: در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد تیم ملی جوان شده است و در واقع ۹۰ درصد تیمی که برای ایران افتخارآفرینی کرده امروز این جا نیست. من به همراه علیرضا نادی که بازیکنی از گذشته قلمداد می شود، امروز با تیم هستیم و امیدواریم که در کنار همه بتوانیم برای تیم ایران افتخار تازه ای بیافرینیم.
وی تصریح کرد: از این تیم نباید توقع کسب مدال طلا داشت چرا که این تیم تازه شکل گرفته و اهداف بزرگی را طبق سیاست فدراسیون والیبال و سرمربی تیم در سر می پروراند، من فکر می کنم این تیم بتواند با اجرای برنامه ریزی های خوب به اهدافش در مسابقات المپیک دست پیدا کند.
پیمان اکبری از خداحافظی اش با تیم ملی و بازگشت دوباره به سالن والیبال آزادی هم حرف های جالب توجهی دارد. او می گوید: سه ماه قبل از حضور در تمرینات تیم ملی صرف نظر کردم و قصد خداحافظی داشتم اما درخواست من مورد قبول قرار نگرفت. امیدوارم پس از کسب موفقیت در اندونزی بتوانم با خاطره ای خوش بروم. خودم دوست دارم با سعی و تلا ش صاحب موفقیت تیمی شوم و در نهایت خداحافظی کنم.
کاپیتان تیم ملی در پایان صحبت هایش درخصوص موفقیت نوجوانان والیبالیست کشورمان می گوید: نباید هیچگاه زحمات والیبالیست های نوجوان کشورمان که قهرمان جهان شدند نادیده بگیریم. افتخارآفرینی آنها مایه مباهات والیبال شد و کسب طلا ی جهانی والیبال کار بزرگی است که باید قدر آن را بدانیم. نفرات کنونی والیبال نوجوانان روزی جایگزین خوبی برای بازیکنان تیم ملی بزرگسالا ن خواهند شد. قهرمانی نوجوانان والیبال خاطره و حماسه ای است که همواره در اذهان عمومی باقی خواهد ماند. برایشان آرزوی موفقیت هرچه بیشتر از درگاه خداوند دارم.
نویسنده : محمود افشار
منبع : روزنامه مردم سالاری