دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

اگر به تیم های خارجی نروم استقلالی می مانم


اگر به تیم های خارجی نروم استقلالی می مانم
«زیدان ایران» لقبی بود که به یکی از بهترین و آینده دارترین بازیکنان فوتبال کشورمان تعلق گرفت. بازیکنی که در دو سال گذشته به دلیل مصدومیت نتوانسته در میادین فوتبال ظاهر شود و به امید روزی است که با آمادگی کامل در خشش مثال زدنی خود را مجددا آغاز کند. «مجتبی جباری» هافبک تکنیکی و بازیساز تیم استقلال این روزها سخت مشغول تمرینات ویژه پزشکی و فیزیوتراپی است تا فصل آینده بتواند در میانه میدان استقلال مرد شماره یک باشد. جباری مدت ها در بی خبری به سرمی برد تا این که چند پیش راهی کشور هلند شد تا در تمرینات تیم فاینورد تست بدهد. سفر به هلند به همراه موضوعاتی مثل شرایط استقلال و تیم ملی در جام ملت های آسیا سوژه های مصاحبه ما با جباری بودند که وی با حوصله به این سوالات پاسخ داد.
● از وضعیت آمادگی ات شروع می کنیم. الان در چه شرایطی هستی؟
من هر روز تمرینات فیزیوتراپی را انجام می دهم تا قبل از شروع فصل بتوانم به مرز آمادگی برسم.
● الان امکان حضور در تمرینات گروهی استقلال را نداری؟
نه، فعلا باید فیزیوتراپی و البته تمرینات کاملا سبک انجام دهم تا برای حضور در تمرینات گروهی استقلال مشکلی نداشته باشم. ضمن اینکه به هیچ عنوان دوست ندارم دوباره مصدوم شوم و به همین دلیل با رعایت تمامی جوانب برنامه های آماده سازی ام را انجام می دهم.
● دوری دوساله تو از میادین فوتبال چقدر در آینده ات اثر داشت؟
زیاد. چرا که من علاوه بر مسابقات باشگاهی همراه با تیم استقلال، دو رویداد مهم بین المللی یعنی جام جهانی آلمان و مسابقات جام ملت های آسیا را از دست دادم.
● با این حال روحیه خوبی داری.
بله. چون مطمئنم این مصدومیت روزی به پایان می رسد و دوباره می توانم پا به توپ شوم. ضمن اینکه من در ابتدای فوتبال حرفه ای ام هستم و تا مدت های طولانی می توانم در خدمت فوتبال کشورم باشم.
● پس از مدت ها بی خبری، سفر تو به هلند و شرکت در تمرینات تیم فاینورد خبر مهمی بود نتیجه مذاکرات با مسوولان فاینورد چه شد؟
ابتدا باید بگویم که من در تست پزشکی تیم فاینورد شرکت کردم نه در تمرینات این تیم. چرا که همانگونه که گفتم فعلا شرایط تمرین را ندارم. در مورد مذاکراتم با مسوولان باشگاه فاینورد هم باید بگویم که با توجه به شرایط مصدومیت من و همچنین مسائل مالی، این مذاکرات به نتیجه نرسید.
● مثل اینکه به تو یک میلیون دلار پیشنهاد داده بودند؟
بله. البته برای دو سال و این مورد موافقت من قرار نگرفت.
● اما قبول داری که به یک بازیکن مصدوم کمتر پیشنهاد می دهند؟
این حرف را تا حدودی قبول دارم. اما ببینید من قطعا تا یک ماه دیگر به شرایط مطلوب می رسم و پس از آن می توانم مثل گذشته باشم. به همین دلیل می خواهم با تیمی قرارداد ببندم که بتوانم بازی کنم.
● اگر با فاینورد قرار داد می بستی، چقدر در این تیم شانس موفقیت داشتی؟
شرایط فوتبال هلند طوری است که مثل سایر کشورها همچون انگلیس و ایتالیا به قول معروف ماشین بازی نمی کنند و این برای من شرایط خوبی را فراهم می کرد. اما به هر حال قسمت نبود تا در لیگ هلند مشغول بازی شوم.
اگر این چنین می شد، زوج معروف جباری - تیموریان هر دو لژیونر می شدند.
البته شرایط فوتبال انگلیس و هلند با هم تفاوت دارند و آندرانیک در تیم بولتون موفقیت های زیادی داشته است. به هر حال امیدوارم آندو در هر تیمی که باشد موفق باشد و من نیز روزی به شرایط مطلوب برگردم تا بتوانم در یکی از تیم های اروپایی بازی کنم.
● حالا که صحبت از تیموریان شد، نظرت راجع به همبازی و زوج همیشگی ات در ابومسلم چیست؟
آندو یکی از بهترین بازیکنان ایران است و اینکه توانسته در تیم بولتون جای ثابتی را به دست آورد، کار بزرگی است. تیموریان در آینده حرف های بسیار زیادی برای گفتن خواهد داشت و من همیشه برای او آرزوی موفقیت می کنم.
● این حرف را قبول داری که تو در سایه دوندگی و زحمات فراوان آندو و به ویژه در تیم ابومسلم پیشرفت کردی و به استقلال آمدی؟
ببینید خاصیت فوتبال آندو دوندگی فراوان است که برای یک هافبک دفاعی یک ویژگی مهم محسوب می شود. البته نوع فوتبال من با آندو تفاوت دارد و من بیشتر در امر بازیسازی شرکت می کنم. اینکه تیموریان زحمات زیادی برای من و ابومسلم کشیده است را قبول دارم. اما به هر حال هر بازیکنی شرایط خاص خودش را دارد.
● به تیم ملی و شرایط جام ملت های آسیا می رسیم. نظرت راجع به دو بازی تیم ملی مقابل ازبکستان و چین چیست؟
تیم ملی شرایط خوبی دارد و خوشبختانه از نظر نتیجه نیز تاکنون موفق عمل کرده است. البته باید شرایط آب وهوایی مالزی را هم در نظر گرفت. چرا که بازیکنان ما به این نوع آب و هوا عادت ندارند. در مورد بازی نخست با ازبکستان به هر حال در هر تورنمنتی بازی اول شرایط حساسی دارد و به قول معروف مثل بازی فینال است. به نظر من کسب پیروزی در دیدار مقابل ازبکستان باعث شد تیم ملی تا حدود زیادی کار صعود خود را قطعی کند. در بازی با چین نیز اگرچه تیم ملی ۲ بر صفر عقب افتاد، اما در پایان یک تساوی ارزشمند کسب کرد تا با خیال راحت مقابل مالزی قرار گیرد.
● در مورد بازی امروز با مالزی چه می گویی؟
فکر نمی کنم مالزی حریف چندان سختی باشد. تیمی که در دو مسابقه ۱۰ گل می خورد و تنها یک گل می زند، قطعا در مقابل ایران نیز تسلیم خواهد شد. البته تیم ملی نباید هیچ تیمی را دست کم بگیرد و برای صدرنشینی در گروه خود و صعود به مرحله بعد باید مالزی را با بهترین نتیجه شکست دهد.
● به هافبک های تیم ملی در دو بازی مقابل ازبکستان و چین چه نمره ای می دهی؟
ببینید خط هافبک تیم ملی از داشتن یک بازیکن خلاق و بازی ساز محروم است و این مشکل در بازی مقابل ازبکستان و چین مشاهده شد. به نظرم خط میانی تیم ملی در این دو بازی قدرت لازم را نداشت که البته در بازی با چین شرایط خط هافبک بهتر شد.
● یعنی جای تو در تیم ملی خالی است؟
اینکه گفتم تیم ملی بازیکن خلاق و بازیساز ندارد، منظورم خودم نبود. البته این واقعیت را هم باید در نظر داشت که بازی هر بازیکن به تفکرات مربی نیز بستگی دارد با این حال خیلی دوست داشتم در خدمت تیم ملی باشم که موفق به انجام این کار نشدم.
● چقدر شانس قهرمانی برای تیم ملی قائل هستی؟
تیم ملی هنوز در ابتدای راه است و نمی توان به طور کامل نتایج آن را پیش بینی کرد. باید شرایط تیم ملی در بازی های آینده و همچنین حریفان تیم ایران در مراحل بعد را دید و سپس قضاوت کرد. با این حال فکر می کنم صعود تیم ملی تا مرحله نیمه نهایی قطعی باشد.
سوالات بعد ما در مورد تیم استقلال است. ابتدا از تغییر و تحولات در استقلال و روی کارآمدن فتح الله زاده و حجازی بگو.
فتح الله زاده مدیری بسیار موفق و آشنا به مسائل و مشکلات فوتبال است و با بازگشت ایشان به استقلال، شرایط خوبی در انتظار باشگاه استقلال خواهد بود. حجازی هم به خانه اول خود بازگشت و در مجموع فکر می کنم استقلال برای فصل آینده مشکل خاصی نداشته باشد.
اما مشکلات مالی این باشگاه هنوز حل نشده است.
همه باشگاه های فوتبال در ایران و حتی جهان کم وبیش با مشکلات مالی روبه رو هستند. همین باشگاه فاینورد هلند نیز دارای مشکلات مالی خاص خود بود. البته باشگاه استقلال به عنوان یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین باشگاه های ایران و آسیا نباید با مشکلات پیش پا افتاده روبه رو باشد که این مساله باید از سوی مسوولان سازمان تربیت بدنی مورد توجه قرار گیرد.
● اگر استقلال با حضور فتح الله زاده و حجازی که از چهره های محبوب هواداران استقلال هستند در فصل آینده نتیجه نگیرد. بحران بزرگتری در تیم به وجود می آید. قبول داری؟
ابتدا باید ابراز امیدواری کرد تا تیم استقلال در فصل آینده مشکلات گذشته را نداشته باشد. اما در مورد بحران باید بگویم بالاخره انتظارات از فتح الله زاده و حجازی بالاست و این دو چهره محبوب استقلالی ها وظیفه سنگینی دارند. البته من بحران را قبول ندارم و معتقدم هر مدیر یا مربی احتمال موفقیت یا شکست در کار خود را دارد.
● فکر می کنی اگر تو در ترکیب استقلال بودی، جام قهرمانی با عنوان چهارم لیگ برتر عوض می شد؟
ببینید یک بازیکن به تنهایی نمی تواند در موفقیت یا ناکامی یک تیم سهم داشته باشد. با این حال فکر می کنم اگر من در خدمت تیم استقلال بودم، خط هافبک این تیم شرایط بهتری داشت با این حال این واقعیت را باید در نظر گرفت که هافبک های استقلال فصل خوبی را پشت سرگذاشتند و اگر تیم موفق به کسب عنوان قهرمانی نشد، تمامی عوامل دست به دست هم دادند.
● دوست داری در استقلال بمانی یا فصل بعد به تیم دیگری بروی؟
من استقلال رادوست دارم و در صورتی که نتوانم با یک تیم خوب خارجی به توافق برسم، در تیم استقلال خواهم ماند.
● به امارات نمی روی؟
امارات برای حل مشکلات مالی بازیکنان خوب است. اما برای من که در ابتدای فوتبال حرفه ای قرار دارم لیگ امارات چندان مناسب نیست. بنابراین فعلا به حضور در این کشور فکر نمی کنم.
● و سوال آخر، از باشگاه ابومسلم که در واقع تو رابه جامعه فوتبال معرفی کرد، خبری نداری؟
خبر چندان زیادی ندارم. البته اخبار این باشگاه را از طریق مطبوعات پیگیری می کنم و از اینکه دیدم باشگاه ابومسلم علی رغم مشکلات نسبتا زیاد خود موفق به کسب جایگاه قابل قبول در لیگ گذشته شد، بسیار خوشحال هستم و امیدوارم باشگاه قدیمی و دوست داشتنی من به جایگاه واقعی خود در فوتبال ایران برسد.
مجتبی جباری
منبع : روزنامه مردم سالاری